Eerste impressies van de wereldtentoonstelling Wegen van de 20ste en 21ste eeuw in Brussel Mammoet-motel verdwijnt na exploitatie van 4464 uren Aankomst van de eerste haring krijgt een feestelijk karakter Kroesjtsjev's plaatsvervanger Anastas Mikojan naar Bonn Mr. Romke de Waard schudt Neêrlands ganse repertoire uit zijn beiaard DONDERDAG 17 APRIL 1958 13 Oltmans weer opgedoken Stadsverkeer is op voorbeeldige wijze geregeld' Koude lente in de 2500 onverwarmde kamers „Vlaggetjesdagviering" IJmuiden Vloot op zaterdagmiddag naar zee Indonesië en Japan Prins en Prinsessen komen morgen terug Het Westen bereid tot een ambassadeursgesprek Nog heden als de Russen de condities accepteren Russen benadelen Britse visserij Van onze speciale verslaggever) Brussel droeg gisteren de wat vermoei de en nerveuze glimlach van de gast vrouw, die na een langdurig uitsloven het welslagen van een partijtje aan de loop der gebeurtenissen moet overlaten: de gasten staan voor de deur en zij heeft het gevoel dat er nog niets klaar is. „Niets" is overdreven, want landen van de klok, zo als Zwitserland en Nederland zijn wel klaar en hebben dinsdagmiddag in hun af gestofte paviljoens de eerste receptie ge houden. En wanneer men tussen het voortdurend in de knoop raken van het verkeer der honderden vrachtwagens, vorkheftrucks, ladderwagens, draglines, dienstauto's en de achttien lilliputtreintjes op de 25 kilometer wegen en lanen goed oplette, kon men ontwaren dat Finland en Noorwegen er ook al netjes bijzaten en dat de Britse industrie gereed was de vooruitgang der vormgeving te tonen, dank zij de activiteit van de raad voor in dustriële ethiek. Ook de Hongaren gaven een ontvangstpartijtje, opgefleurd met tal van lekkernijen en zigeunermuziek, het geen in tegenstelling stond tot de sober heid waarmede minister-president Drees zijn gasten inhaalde. Maar voor het overige kon zelfs het ge brul van een reusachtige leeuw in het at tractiepark het luidruchtig lied van de ar beid op de tweehonderd hectaren grote Heizelvlakte, waar nog werd gewerkt aan wegen en plantsoens, aan gebouwen zo wel van binnen als van buiten, niet over stemmen. Dat lukte alleen aan griffier beiaardier mr. Romke de Waard, die in zijn glazen kooi het hele Nederlandse re pertoire van Valerius tot en met „Kun je nog zingen" op arbeiders en bezoekers liet neertuimelen. Hoog boven in zijn belve dère vermoedden we de dynamische ban kier-baron Moens de Fernig, commissaris- generaal van de Expo voor de Belgische regering, die de chaotische bedrijvigheid aan zijn voeten gadesloeg. Wellicht vroeg hij zich minder af, of het geniaal ontwor pen Franse paviljoen, een reusachtige sta len en glazen vlinder, die door een formi dabele stalen pijl in balans wordt gehou den, nog vóór de officiële sluitingsavond geopend zou kunnen worden, dan wel of de bedragen op de kasregisters in enig evenwicht zullen komen met de inves teringen: twee miljard Belgische franken voor de eigenlijke exploitatie, acht mil jard aan paleizen en paviljoens, een mil jard aan tentoongestelde voorwerpen, zo als in het Paleis van de Wetenschap, twee miljard in dat der Schone Kunsten, en ook nog een miljard voor de „infra-structuur" van het terrein, zoals wegen en riole ringen. Grote getallen De Expo '58 is met recht een wereldten toonstelling van grote getallen. Er werden soms wel door vijftienduizend werklieden tegelijk zestig miljoen man-uren gepres teerd. De oppervlakte der gebouwen be loopt een miljoen kubieke meter, voor de gebinten werd dertig ton staal aangevoerd, voor de wegen was 25.000 ton asfalt en 150.000 ton steentjes nodig. Voor de elek trische energie werd meer dan 60.000 kw geïnstalleerd, waarmee onder meer 45.000 t.l.-buizen aangloeien. Dat alles werd ge daan om 35 miljoen bezoekers van de ene verbazing in de andere te laten vallen. Komen die 35 miljoen niet, dan klopt de rekening niet meer, hetgeen koren op de molen zal zijn van de rooms-katholieke oppositie, die heel Brussel heeft volge plakt met affiches met het opschrift „En dat noemen zij regeren". De socialistische „Volksgazet" heeft al gewaagd van een fluistercampagne om de Expo in een kwaad daglicht te stellen en zijn lezers opgeroepen de wereldtentoonstelling toch vooral niet te verzuimen, de, naar Neder landse begrippen, niet malse prijzen ten spijt. Een dergelijke gelegenheid om zijn kennis van de wereld en 'de techniek te verrijken komt immers niet spoedig weer, zo schrijft het blad. Een eenzijdige kennis, want elk van de 53 exposerende landen legt uitsluitend zijn beste brood in de etalage. De Russen bijvoor-beeld laten een twaalf meter hoge bronzen Lenin goedkeurend neerzien op een glimmend model van de Spoetnik, dat omringd wordt door een indrukwekkende batterij van machinerieën ten teken van de technische stand van zaken in een land, waar, zoals men in het Frans en het Nederlands op de wanden kan lezen, vrij heid van godsdienst, drukpers, vereniging, vergadering en optocht beslaat. Dat is on getwijfeld het nieuwste wat men in het Sovjet-paleis, slechts bereikbaar door het beklimmen van een monumentale trap, kan vernemen. Men behoeft slechts een paar meter te lopen om andere waarheden te horen verkondigen in de Amerikaanse paddestoel. Daarachter wordt in het circa- rama de trans-atlantische levenswijze op een projectiescherm van 360 graden ge propageerd. Het evangelie hoort men weer een stap verder, in een rooms-katholieke versie in Vaticaanstad, en in de schaduw van het atomium in een sierlijke kapel van pro testantse huize. Deze is nog in aanbouw en wordt pas zondag geopend, hetgeen het gemeen heeft met het elektronisch ge dicht, dat Le Corbusier voor Philips ont- (Van onze reisredacteur) Willem Oltmans schijnt weer op „vre- despad" te zijn. Deze zich journalist noe mende jonge Nederlander wilde een jaar geleden de Nederlands-Indonesische betrekkingen „verbeteren" door zich bij Sukarno binnen te vleien en vervolgens met behulp van prof. Pieter Drost, Neder lands hoogleraar in Djakarta, een mani fest op te stellen, waarin de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea bepleit werd. Oltmans ging de perken te buiten, toen hij op onbehoorlijke manier bij de Ne derlanders in Indonesië aandrong op on dertekening van het manifest, hen daar mede in een pijnlijke positie brengend. Oltmans is nu werderom onderweg naar Indonesië, zich thans uitgevend voor cor respondent van de „Wallstreet Journal". Het welkom zal ditmaal waarschijnlijk wel niet zo hartelijk zijn, want het blad kwam achter het een en ander en telegra feerde zijn Azië-correspondent Oganessof om de Indonesische regering alsmede de Amerikaanse ambassade in Djakarta te verwittigen, dat de „Wallstreet Journal" met Willem Oltmans hoegenaamd niets te maken heeft, hetgeen Oganessof met in nig genoegen heeft gedaan. wierp. Jammer genoeg werden de luid sprekers, welke de „gang der mensheid" in acht minuten moeten verkondigen, de vorige week symmetrisch opgesteld, het geen de architect zeer verdroot, omdat in zijn schepping een volslagen afwezigheid van symmetrie is te bespeuren. Er zat niets anders op dan alle kabels weer uit de betonnen muren te hakken. BeIgic-1900 Men kan aannemen dat het in „België 1900" druk zal worden. De naam is niet geheel terzake, want men ziet er een col lectie gevelimitaties uit vele eeuwen, die echter stuk voor stuk zeer geslaagd zijn. Alle provincies en steden zijn op die ma nier met een van hun historische schoon heden vertegenwoordigd en het effect be zorgt de bezoeker een aangename verras sing, evenals in de paviljoens van Malta. Marokko en Tunis herleeft hier nog de traditionele tentoonstellingsstijl van gips en hout, temidden van een geheel, dat door de toepassing van staal en beton de indruk van een permanente bebouwing wekt. Voor een deel ligt dat ook in de bedoeling. De zogenaamde grote paleizen, nog daterend van de wereldtentoonstelling van 1935, blijven in elk geval, als totdus- ver, in gebruik als jaarbeurshallen, maai de gebouwen, die hele Heizelvlakte met een wegenaanleg en riolering, zal Brussel ook als troefkaart hanteren in de steden- competitie om de vestiging der Europese instellingen. Op die manier zouden de voor de we reldtentoonstelling geïnvesteerde miljar den een verstrekkend rendement opleve ren. Verstrekkender dan voor het halve jaar, dat deze „stad der wereldbroeder schap" duurt. Datzelfde geldt voor de acht miljard Belgische franken, welke ge ïnvesteerd werden in de verbetering dei- stedelijke verkeerswegen, zoals de tunnels en viadukten in de ringweg om de binnen stad. Het atomium blijft nog tien jaar- staan om de bouwkosten te compenseren. Het is niet uitgesloten, dat men tegen die tijd er net zo aan gehecht is geraakt als aan de Eifeltoren, ook een tentoonstel- lingskunststuk, zoals men weet. De negen aluminium voetballen atomen van een metaalkristal zijn nu reeds trekpleisters van een actieve souvenirsindustrie. Dan zal men misschien met een tikje vertedering terugdenken aan dat grootste evenement waartoe de waardigheid, het genie en de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid de inzet vormderr. De gro tere en kleinere ongemakken van een nog wat stroeflopende en onvoltooide organi satie zullen dan allang vergeten zijn. al was het jammer dat de drukpers, die in het paleis van papier en grafische indus trie gekleurde prentbriefkaarten van. de Expo moet afleveren, nog niet op gang was. Nu moet men het maar doen met deze eerste, noodzakelijkerwijs 'onvol ledige, impressies. (Van onze speciale verslaggever) In het vervoerspaviljoen van de Belgi sche afdeling laat General Motors het we gennet van de 21ste eeuw zien. Een ma quette van elf nieter doorsnee stelt een Westeuropees landschap voor, dat via de toverstaf van de electronica in een schouw spel van twaalf minuten wordt veranderd in een toekomstbeeld uit de eerstvolgen de eeuw, waarin de wegen zullen bestaan uit drie boven elkaar gelegen .anen, na melijk uit twee wegen met elk drie ver- keersbanen, waarop het snelverkeer zon der tegenliggers elektronisch wordt ge leid, en uit een monorail voor lokaal ver keer daaronder. Elke dag kunnen tiendui zend bezoekers van de Expo dit kaartlcg- gen over de toekomst van het wegverkeer dat blijkbaar voor het oplossen van ca paciteitsvraagstukken heel wat ingewik kelder en kostbaarder middelen nodig heeft dan het railvervoer gadeslaan. Maar een veelvoud van die tienduizend kan hu reeds in de werkelijkheid van Brus sel van 1958 met eigen ogen zien, hoe men in de Belgische hoofdstad tenminste een ingrijpende poging heeft gedaan het stads- (Van onze speciale verslaggever) Dat de eerste indrukken van het uitge strekte Motcl-Expo, een van de vier tij delijke opvangcentra voor toeristen, die per auto naar Brussel komen, nogal ge mengd zijn geweest, is in de eerste plaats te wijten aan een nog niet ingespeelde or ganisatie, ten tweede aan het, vooral 's avonds en 's nachts, koude weer. Want de uniform-gemeubelde 2500 kamers met 5000 bedden in dit mammoet motel zijn niet verwarmd. Men heeft alleen voorzien in enige plafond-verwarming in de gan gen van elk der veertien paviljoens, die de namen dragen van bekende componis ten. zoals Franck, Chopin, Ravel. Purcell, Bartok, Berlio:: en Honegger. Andere com ponisten als Grieg en Granados en Gersh win kwamen voor dezelfde eer in aanmer king, waarschijnlijk om Noren, Spanjaar den en Amerikanen te gerieven. Het Motel-Expo werd gesticht op ver zoek van het gemeentebestuur van Brus sel, dat vreesde niet voldoende onderdak te kunnen bieden, met name aan groepen congressisten en dergelijke, door een groot Brussels warenhuis, dat eigenaar is van het mooi gelegen heuvelachtige ter rein van meer dan vierduizend vierkante meter oppervlakte bij Wemmei, vanwaar men de contouren en 's avonds de licht gloed, bekroond met de bollen van het atomium, van de op twee kilometer afstand gelegen wereldtentoonstelling duidelijk kan zien lonken. Wanneer de hele bedoening voltooid is en op toeren loopt, zal het Motel-Expo, be halve de veertien paviljoens die elk een zelfstandige hotel-eenheid vormen, ook een restaurant met een capaciteit van achthonderd bezoekers, een winkelcen trum en een postkantoor bevatten. De ka mers zijn modern gemeubeld, hebben warm en koud stromend water, telefoon en, in principe, ook een radio-aansluiting. Men kan tevens gebruik maken van douche en schrijfmachines, wanneer men daar aan behoefte heeft. Prijsvergelijking De ongeveer vijfhonderd buitenlandse journalisten, die ter gelegenheid van de opening van de Expo in het Motel logeer den, hebben echter nog niet van al deze voorzieningen kunnen profiteren. Neder landers zijn in dat geval geneigd een snel le prijsvergelijking te maken en inderdaad valt een kamerprijs, die de vierhonderd Belgische franken te boven gaat (meer dan 32 gulden) nogal koud op het dak. Men moet echter niet vergeten, dat het he le motel slechts voor zes maanden is op gezet, om precies te zijn voor 4464 uren. Met de tentoonstelling eindigt ook de Mo tel-exploitatie en worden alle paviljoens gedemonteerd. Slechts de vijf naar de we relddelen genoemde, om het Brusselse plein liggende lanen, zullen blijven om het patroon voor een toekomstig villapark te worden. De cijfers liggen dan ook op Expo-ni- veau. Er werd zevenduizend kubieke me ter hout gebruikt, 48 kilometer buizen en leidingen, 63 kilometer kabel voor de elek trische leidingen, er züllen tweehonderd duizend kubieke meter water worden ge bruikt. De beddelakens vertegenwoordi gen een gewicht van 21 ton of wel een lengte van 61 kilometer en een oppervlak te van 112 duizend vierkante meter. Het negenhonderdduizend keer verstrekken van ontbijt vergt de aanschaffing van ze ven ton koffie. De bedrijfsresultaten laten zich overigens niet ongunstig aanzien. Reeds is zestig percent van de capaciteit besproken en de logiesaanvragen komen nog dagelijks binnen. De eerste groep wa ren de bijna tweehonderd Russen van het Sovjet-paviljoen. Zij logeren natuurlijk in het paviljoen Prokofieff. verkeer aan te passen aan de eisen van de tijd, waarin wij leven. En dat is meer dan men van vele Nederlandse grote ge meenten kan zeggen. De Belgische regering heeft daarvoor acht miljard harde Belgische franken over gehad, maar in twee jaar tijd wer den dan ook de belangrijkste knelpunten opgeheven in de boulevards die de Brus selse stadskern insnoeren. Dat betekent tijdwinst en minder vermoeidheid voor de bestuurders van de veel meer dan hon derdduizend personenauto's, die staan in geschreven binnen de negentien gemeen ten der Brusselse agglomeratie De duizen den vrachtauto's en autobussen komen daar nog bij. Het autoverkeer dat de Brusselse stads kern dagelijks inkomt of verlaat, wordt op 180.000 eenheden geschat. Het verkeer tus sen de zogenaamde kleine ring om het centrum en du grote ring om de buiten wijken nadert de driehonderdduizend voer tuigen per dag. Daar waar de kleine ring de invalswe gen tot de stadskern kruist, was het aan tal verkeersknelpunten het grootst en juist daar is men niet voor paardemidde- len teruggeschrokken. Wie de laatste ja ren Brussel niet heeft bezocht, zal het Loüisaplein tegenóvër het Paleis: van Jus titie, waar 32.000 auto's elkaar dagelijks ontmoeten, niet meer herkennen. Vooral de Louisalaan is geheel van aspect ver anderd, nu men de rij oude oomen zon der pardon heeft gerooid. Dat heeft, zoals overal elders in de wereld, de protesten der natuurliefhebbers uitgelokt, nog ver sterkt door de boosheid der voetgangers, die hun veilige middenweg opgeofferd za gen ten bate van het snelverkeer. De voet gangers hebben een beschermer gevonden in de socialistische volksvertegenwoordi ger Brunfaut, die een wetsontwerp heeft ingediend door de oppositie als verkie zingsstrategie gedoodverfd ook eens drie miljard te besteden aan de verbete ring van de veiligheid der voetgangers. Men moet toegeven dat de voetganger zich op alle grote pleinen verloren waant temidden van de op hem afstormende auto's. Omgekeerd klagen de automobilis ten dat zij bij het verlaten der tunnels, waardoor de kleine ring op een zestal pun- DE COMMISSIE uit „IJmuidens Bloei", die jaarlijks in IJmuiden de feestelijkheden op Vlaggetjesdag houdt en zich dit jaar door het uitvaren van de vloot op zaterd-g 17 mei voor bijzondere moeilijkheden zag geplaatst, heeft besloten om toch nog een feestelijk tintje aan het uitvaren van de vloot gegeven. Het programma voor dit jaar was reeds gebaseerd op zaterdag feest, zondag kijkdag, maandag de vloot klaarmaken en dinsdag varen. Nu bleef voor Vlaggetjesdag uitsluitend Hemelvaartsdag, donderdag 15 mei over. Op die dag zal de vloot van Katwijk in IJmuiden te pronk liggen. De vlaggen zullen van top en uit het want waaien en in de avond zal de vloot worden verlicht door tientallen schijnwerpers. Op de avond voor Hemelvaartsdag, woensdag 14 mei, zullen in IJmuiden drie muziekkorpsen van verschillende punten in de stad een tocht maken naar de Tegel- Ij esmarkt aan de Vissershaven. Ook dan zal de loggervloot reeds gepavoiseerd on der de schijnwerpers liggen. Zaterdag 17 mei kiest de vloot dan zee. Dit zou oorspronkelijk reeds om zes uur 's morgens geschieden, maar in Schevenin- gen is dit met het oog op het getij niet mogelijk. Daar wordt tegen half drie in de middag vertrokken. In de middag De Katwykse redersvereniging „De Vuurbaak" heeft zich bij deze tijd voor de Scheveningse schepen aangesloten en zal de loggervloot uit IJmuiden ook omstreeks die tijd naar zee laten gaan. Men verwacht bij het vertrek van de vloot uit IJmuiden een aanzienlijk grotere belangstelling dan in andere jaren. Meer dan op de dinsdag, waarop gewoonlijk wordt uitgevaren, heeft men vrij van het werk. Vlaggen De kaden van de haven te IJmuiden worden versierd met vlaggen. De vlagge- masten zullen worden geplaatst bij de Kop van de Vissershaven en bij de semafoor. Op maandagmiddag 19 mei zullen de loggers aan schot mogen gaan en in de nacht van 19 op 20 mei zal gehaald worden. Wanneer er iets is gevangen, begint de haringjacht naar IJmuiden. De eerste Hol landse Nieuwe wordt hier aan land ver wacht op woensdag 21 mei. De commissie Vlaggetjesdagviering te IJmuiden stelt zich voor dit echter on der voorbehoud om de aankomst van de eerste haring met enige feestelijkheid ge paard te doen gaan. Dit zal dan een soort van compensatie zijn voor het ontbreken van verdere festiviteiten. TOKIO. (UP) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Subandrio heeft zijn „vertrouwen" uitgedrukt dat met de ratificatie van het Japans-Indone sische vredesverdrag „een nieuwe era met grote voordelen voor Azië zal wor den ingeluid". De Indonesische bewindsman kwam maandag in Tokio aan, waarna dinsdag de ratificatie-oorkonden werden uitgewis seld. Ten aanzien van de herstelbetalingen merkte Subandrio op: „Wij willen de eer ste jaren schepen, textiel en hulp bij de uit breiding en intensivering van de rijstbouw in Indonesië". Binnen enkele weken zullen Indonesi sche deskundigen naar Tokio vertrekken qm bijzonderheden betreffende de herstel betalingen te bespreken. Dit is de zaal in het koninklijk paleis te Brussel, waar koning Boudewijn zaterdag een hofbal geeft ter gelegen heid van de opening der wereldten toonstelling. Onder de zesduizend gasten zullen de prinsessen Beatrix en Irene zijn. ten kruisingsvrij is gemaakt, vaak door onoverzichtelijke situaties worden ver rast, juist omdat de nieuwe verkeersplei nen teveel ruimte bieden. Die tunnels vor men de trots der Brusselaars. Voorop het Loüisaplein, waar men er twee heeft ge bouwd, een voor het oost-west en een voor het noord-zuid verkeer. Deze twee tun nels zijn ten dienste van het verkeer naar de Namense poort, ook nog door een on deraardse galerij verbonden. Zolang het nieuwtje er nog niet af is, maakt men door dit labyrint plezierritjes. Bovengronds heeft men bovendien meer ruimte over gehouden voor parkeerplaatsen, die ook beter bereikbaar zijn gemaakt. Overeenkomstige, zij het wat minder omvangrijke oplossingen vond men voor de Namense poort, de De Wetstraat en de Schaarbeekse poort. Nederlandse bezoe kers die aan het Noord-station uitstappen, zullen de nieuwe weg door de Kruidtuin, welke men zo heeft aangelegd, dat het as pect van de botanische tuin niet wordt ge schaad, niet herkennen. Aansluitend werd ook het Rogiersplein voor het Noordsta tion ondertunneld. Prachtig op tijd Tenslotte werden al deze verkeersver- beteringen gecompleteerd door de bouw van een viaduct tussen,het IJzerplein en het Saincteletteplein. Vooral het laatste vormcre mét eén dégelijks verkeer van veertigduizend voertuigen het evenbeeld van het Loüisaplein. Het overkluisde ri viertje de Sennen en het kanaal naar Charleroi verhinderden in dit geval tun nelbouw, zodat men de oplossing in de hoogte heeft gezocht. Men heeft evenwel vermeden, da' kunstwerk de logge aan blik van een industriebrug te verlenen. Het viaduct werd zo licht mogelijk gecon strueerd. rustend op een rij pijlers, die 25 meter uit elkaar staan. Zij dragen een wegdek van twaalf meter breedte, waar op de chauffeurs naar en uit Vlaanderen 724 meter lang het rijk alleen hebben. Zes meter beneden hen kregen de trams een eigen baan, de voorstadslijnen aan de ene de eigenlijke stadstram aan de andere kant der kolommen. Dit zijn wel de voor naamste punten van een bouwprogramma dat prachtig op tijd gereed kwam voor de opening van de wereldtentoonstelling en dat nog lang daarna de weggebruikers zal gerieven. Prins Bernhafd en de Prinsessen Bea trix en Irene zullen morgen naar Neder land terugkeren van hun vakantie in Oos tenrijk. Prins Bernhard zal vrijdag waarschijn lijk met zijn eigen vliegtuig naar Neder land terugkeren. De Prinsessen zullen met de trein naar Zürich gaan, van waar zij eveneens per vliegtuig naar Nederland gaan. LONDEN (Reuter/AFP) De Verenig de Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben woensdag in Moskou een gezamen lijke aide mémoire doen overhandigen, waarin zij verklaren in te stemmen met het beginnen op donderdag van diploma tieke voorbereidingen voor een topconfe rentie. De drie westelijke mogendheden zeggen, dat uit de Russische aide mémoire duidelijk blijkt dat er nog steeds we zenlijke meningsverschillen bestaan over het karakter en de omvang van het voor bereidende werk. Zij stellen voor deze be staande meningsverschillen het eerste onderwerp van bespreking tussen de wes telijke diplomaten en Russische vertegen woordigers te doen zijn. Daar de westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken niet gedurende lange tijd uit hun land weg kunnen blijven, moeten bij de diplomatieke besprekingen niet al leen procedure-kwesties maar ook onder werpen van wezenlijk belang behandeld worden, aldus de westelijke nota. Bij de ze besprekingen moeten de standpunten der regeringen ten aanzien van de grote kwesties onderzocht worden en moet ge poogd worden mogelijkheid van overeen stemming hierover te scheppen. Wil een topconferentie vruchtbaar zijn, dan moet er een redelijk uitzicht bestaan op het be reiken van concrete resultaten over be paalde kwesties. Bevredigende voltooiing van het voorbereidende werk moet daar om voorafgaan aan regelingen voor een dergelijke conferentie. De Russen willen, aldus hun nota van 11 april, op diplomatiek niveau alleen bijzon derheden van een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken bespre ken. De Russen verklaarden zich wel be reid op de ministersconferentie enige aan dacht te besteden aan de politieke kwes ties, die op een topconferentie besproken dienen te worden. Voor en tegen WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd, dat indien een topcon ferentie de enige manier is waarop vor deringen kunnen worden gemaakt in de richting van vermindering van de span ningen, hij altijd nog bereid is de daaraan verbonden risico's te aanvaarden. Hij zei echter het met oud-minister van Bui tenlandse Zaken Acheson eens te zijn, dat deelneming van een president aan een dergelijke conferentie een belemmering is voor het vormen van diéns definitief en onbevangen oordeel. Maar indien dit nut tig zou kunnen zijn, zal hij toch aan een topconferentie deelnemen. De Amerikaan se oud-president Truman en diens minis ter van Buitenlandse Zaken Acheson, heb ben beiden een ernstige waarschuwing la ten horen tegen een topgesprek met de Russen, omdat de ervaringen uit het ver leden hebben aangetoond dat het Kremlin zijn streven naar wereldoverheersing nim mer laat varen. Mijnenveger snelt te huif) LONDEN (UP) De 300 ton metende Engelse kustmijnenveger „Belton" is op volle kracht onderweg naar de „Viking Grounds" ongeveer 120 km voor de Noorse kusten waar Engelse vissers last ondervinden van een vloot van Rus sische en Poolse vissersvaartuigen. Volgens de schipper van de „Ethel Mary", William Soanes, worden de net ten van een 12-tal Engelse vissersboten beschadigd door de manoeuvres van Rus sen en Polen, die zigzag door het viswa ter varen. „Zover wij kunnen zien is er een massa Russische en Poolse schepen. Het zijn er zoveel, ongeveer 400, dat wij geen fatsoenlijke plaats kunnen vinden om zelf te vissen", meldde Soanes radio-tele fonisch naar Londen. „De netten van de „Ethel Mary" werden gistermorgen driemaal gescheurd en van een ander En gels schip' werden de netten tweemaal ge scheurd. We kunnen de Russen niets bij brengen. Zij negeren ons, wanneer wij trachten om met hen contact te maken". Schipper Soanes meldt voorts dat het gebied vol haring zit, maar dat sommige Britse vissersboten gedwongen zijn weg te gaan wegens de moeilijkheden. Aan boord van de „Belton", die voorzien is van een Bofors-kanon en twee Oerlikon- machinegeweren, bevindt zich een Russi sche tolk. De „Belton" wordt donderdag tegen de middag ter bestemder plaatse verwacht. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Opnieuw heeft Moskou Bonn een ver rassing bereid. In plaats van de minister van Buitenlandse Zaken Gromyko zal de Russische vice-premier Anastas Mikojan volgende week vrijdag in de Weslduitse hoofdstad het Wcstduits-Russische han dels- en consulaire verdrag ondertekenen. Algemeen neemt men te Bonn aan dat de Russen met het zenden van Kroesjtsjev's plaatsvervanger willen aangeven, welk be lang zij hechten aan dit verdrag en aan het hernieuwde contact r.iet Wcst-Duits- land. Mikojan zal vergezeld worden door de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Semjonov, die de afge lopen acht maanden te Moskou met de Westduitse diplomaat Lahr over het ver drag heeft onderhandeld en die een ken ner van Duitse toestanden is. Het staat vast dat Mikojan op °6 of 27 april te Bonn een gesprek met bondskanselier Adenauer zal hebben. Kroesjtsjev's plaatsvervanger blijft drie dagen in West-Duitsland. Te Bonn wijst men erop dat Mikojan, na Kroesjtsjev de belangrijkste man in de Sovjet-Unie, voor westerse diplomaten het meest aanvaardbaar is. Waar Gromyko meer ambtenaar dan staatsman is, meer spreekbuis dan zelfstandige woordvoerder is Mikojan een man met een scherpe blik en een grote kennis van westerse econo mische toestanden. Deze econoom is de enige, die het tijdperk van Stalin en Lenin als politicus heeft overleefd en die aan de macht is gebleven. Jarenlang was hij belast met handelsproblemen op interna tionaal niveau. Men heeft hem wel de „grootste koopman ter wereld" genoemd. Van hem is bekend, dat hij de stalinisti sche methoden in een moderne staat al jaren onaanvaardbaar achtte. Voor bui tenlandse uitstapjes, zoals de onderteke ning van het Westduits-Russische verdrag acht men hem te Bonn geknipt, omdat hij, in tegenstelling tot Kroesjtsjev een hoofs man is, die de Russische co-existentie po litiek op uiterlijk beschaafde wijze zal kunnen voordragen. Geen Rapallo Men krijgt de indruk, dat de Westduitse regering het hernieuwde contact met de Russen zo voorzichtig mogelijk behandelt. In het buitenland is bij herhaling de vrees geuit voor een herrijzenis van „De geest van Rapallo". Op 22 april 1922, werd in de Italiaanse havenplaats Rapallo tussen de Duitse staatsman Rathenau en de Rus sische diplomaat Tsjitjerin een verdrag gesloten, waarbij Duitsland Rusland er kende. De betekenis van dit verdrag was in de eerste plaats, dat Duitsland, na Ver sailles, weer een zelfstandige buitenland se politiek ging volgen. De voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft er gisteren op gewe zen dat ontwapening en neutralisering Duitsland na de eerste wereldoorlog naai de Sovjet-Unie heeft gedreven. Een her haling van Rapallo, achte Acheson on aanvaardbaar. In Westduitse kringen hoopt men, dat een dergelijk wantrouwen niet zal worden versterkt door de onder tekening van het Westduits-Russische ver drag. Officieel is te Bonn reeds gezegd, dat de grondbeginselen van de Westduitse politiek door dit verdrag niet worden be dreigd. Het gaat er om de ontspanning in de wereld te dienen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15