Prof. dr. Weve zeventig jaar <~Pracitótoel Stilte étSfb K.P.M. houdt vast aan lijndiensten en wordt geen tramprederij Prinses Margarethe beëdigd als lid van de Deense staatsraad O De economie KARPETTEN Vloot van 44 schepen thans in revisie terwijl oudjes naar de sloper gaan Van dag tot dag IN UTRECHT ALLES VOOR HET OOG" NIEUW! Kerkelijk Nieuws Over veertien dagen voor het eerst regentes Kapitein Leegsma dient een klacht in tegen generaal Hasselman Haarbouclé Haarvelours •SEZ33 Per dag tweeduizend meer t.v.-kijkers in Duitsland Eisenhower over de Franse Nationale Vergadering Qantas staakt vluchten op Djakarta DONDERDAG 17 APRIL 1958 Ër is een zekere lijn te bespeuren in een reeks uitlatingen van vooraanstaande poli tieke figuren ten aanzien van internatio nale kwesties een lijn die duidelijk loopt in de richting van een opheldering in de problematiek der spanningen tussen Oost en West. Opheldering is niet hetzelfde als oplossing; als de problemen scherper ge steld worden, naderen zij niet dichter tot hun liquidatie, doch is de mogelijkheid om met die liquidatie een aanvang te maken, in ieder geval groter geworden. Zeer interessant was datgene, wat prof. dr. Robert Oppenheimer, Amerika's groot ste atoomgeleerde, op het congres van het Internationale Persinstituut te Washington heeft verklaard. Deze eminente geleerde, die getoond heeft inzicht te hebben in de enorme consequenties voor de wereld samenleving van de recente en te verwach ten wetenschappelijke prestaties, is in 1954 slachtoffer geworden van de heksenjagen- de senator McCarthy, doch heeft deze niet alleen overleefd, doch ook geestelijk ver slagen. Zijn aanzien is ongeschokt geble ven en zijn stem heeft opnieuw groot gezag in Amerika. Deze man heeft nu af gerekend met het smalende verwijt, dat vele zogenaamde realisten de ijveraars voor wereldvrede voor de voeten werpen, namelijk de dooddoener dat zij „utopisten" zouden zijn. Hij heeft daarentegen de po gingen tot beperkte ontwapening en verbod van bepaalde wapenen een „utopie" ge noemd, omdat de enorme beloften der wetenschap en de onvoorstelbare conse quenties van de technische toepassingen dier wetenschap een beperkte ontwapening en een overeenkomst tot afschaffing van de atoombom reeds zullen hebben achter haald voordat deze in werking zullen kunnen treden. De politieke besluiten ten aanzien van de internationale veiligheid dienen veel verder te gaan en veelomvat- tender van strekking te zijn, willen zij de feitelijke situatie ten aanzien van de tech nische mogelijkheden honoreren. Het is duidelijk dat Oppenheimer geen heil meer ziet in pogingen om de oorlog voor de samenleving te behouden in de vorm van een „conventionele", en dat hij aan de verste horizon van de aardse samenleving de onontkoombare noodzaak tot definitieve uitbanning van ieder gewapend conflict ziet dagen, als enig redmiddel tegen de ver nietiging. Een andere uitlating, namelijk van onze minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Uew York geklonken. Deze refereerde aan Je grote verontrusting op de wereld over de dreigende economische teyugval en waarschuwde voor het gevaar van een zware internationale economische crisis, dat niet uit het oog mag worden verloren. Nu is het bij de internationale discussie over wereldproblemen nog steeds zo, dat de politieke verwikkelingen en de bewa peningskwesties geheel los van de econo mische situatie worden beschouwd, terwijl in feite de bewapeningswedloop een geheel scheefgetrokken economie aan de wereld heeft opgedrongen, die tenslotte naar de ene of andere zijde op catastrofes moet uit lopen. De woorden van Oppenheimer in dachtig, zou de bestudering van een nieu we, wereldomvattende economische orde ning vele malen te verkiezen zijn boven het gedokter aan ontwapeningsdetails, dat niet de grond van de conflictstof wegneemt doch slechts illussies schept. Ook Walther Reuther, de Amerikaanse vakbondsleider, heeft tijdens het congres van het Internationaal Persinstituut ge pleit voor een verschuiving van het zwaar tepunt naar het economische front, waai de werkelijke concurrentiepunten met de Sovjet-Unie gelegen zijn. Ook in zijn ogen is blijkbaar de zin aan de oorlog ontnomen en zijn de eisen van de huidige situatie samengevloeid in de noodzaak tot koorts achtige inspanning om een economische gezondmaking op internationaal niveau te bereiken. In de wereldeconomie speelt het element der concurrentie uiteraard een primaire rol. Wanneer dit element in geordende omstan digheden door de grote naties als hoofd argument van hun doen en laten zou wor den aanvaard, zou de onderlinge verhou ding weliswaar nog steeds door bittere rivaliteit, doch niet langer meer door drei gementen met totale vernietiging der mensheid worden gekenmerkt. En dat is een topconferentie waard. ADVERTENTIE Het sneeuwwitte Kerko „Es presso" shirt met de oroni- zed boord! Een shirt van no- iron poplin, dat u wérkelijk niet of nauwelijks hoeft te strijken. En een boord, die 16 uur per dag onberispelijk glad blijft! Slechts f 13.50 dank zij zeer grote produktie. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Waarder: G. van Estrik te ^ieuwland. Beroepen te Britswerd-Wieu- verd: F. A. Westhoff te Midsland op Ter schelling. Chr. Geref. .Kerken Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: G. 'e Vries te Zeist. (Van onze medische medewerker) Zaterdag 19 april hoopt prof. dr. H. J. M. Weve, hoogleraar in de oogheelkunde te Utrecht, zeventig jaar te worden. Dit betekent tevens, dat aan een hoogleraar schap dat b\jna 30 jaar geduurd heeft, een einde komt. Prof. Weve heeft in 1929 de vermaarde prof. dr. II. Snellen jr. als hoog leraar in de oogheelkunde opgevolgd. Utrecht kan zich er op beroepen dat steeds bijzonder vermaarde hoogleraren daar de leerstoel in de oogheelkunde hebben bezet. Prof. dr. C. F. Donders was de eerste hoogleraar in de oogheelkunde te Utrecht, nu een eeuw geleden, die grote roem ver wierf door zijn moderne inzichten in de oogheelkunde en zijn behandeling van patiënten. Ook stichtte hij oogheelkundige instituten. De voorganger van prof. Weve, prof. Snellen, is bekend geworden omdat hij het oogonderzoek verfijnde en ver beterde. Hij heeft lettertypen ontworpen, die nu nog door oogartsen gebruikt wor den om het gezichtsvermogen van patiën ten te onderzoeken en in eenvoudige ge tallen vast te stellen. Prof. Weve is vooral bekend geworden door de diverse oogoperaties die hij in de loop der jaren bij'vele. honderden patiën ten heeft uitgevoerd. Zo opei-eert hij met veel succes bij netvliesloslatingen, bij lenstroebelingen (cataract) en hij heeft vele keren met succes de gehele lens uit een oog verwijderd, ten gunste van een beter gezichtsvermogen van de patiënt. Men schat dat hij 80 °/o van zijn patiënten zodanig heeft weten te behandelen, dat hij ze buiten een speciale inrichting voor blinden kon houden. Hij was een van de eerste oogartsen in ons land die bij zijn operaties wegens netvliesloslating gebruik maakte van een methode, waarbij het net vlies diathermisch (met behulp van elek trische stromen) weer werd vastgeschroeid op de oorspronkelijke plaats. Patiënten uit de gehele wereld Uit de gehele wereld trokken patiënten met oogklachten naar Prof. Weve of zij werden door oogspecialisten uit alle landen naar hem gezonden voor uiteindelijke hulp. Tot de bekendste personen die door hem behandeld zijn behoren premier De Valera van Ierland en prinses Marijke. Zijn colleges worden vaak door artsen uit het buitenland bezocht, hetgeen voor prof. Weve geen bezwaar oplevert, want meer malen gaf hij colleges en voordrachten in andere talen dan het Nederlands met even veel gemak als in zijn moedertaal. Zijn studenten en oud-leerlingen hebben zijn colleges, doorspekt met algemeen wijze opmerkingen, altijd bijzonder op prijs ge steld. Hij leerde zijn studenten dat een oog aandoening een uiting kan zijn van een ziekte, ergens geheel anders in het lichaam gezeteld, zoals suikerziekte of tuberculose. De huisartsen moeten ook de oogspiegel gebruiken, om in het inwendige van het oog te kunnen kijken, was zijn uitgangs punt. Als men de afwijking heeft opge spoord, aldus citeerde hij z.ijn grote voor ganger prof. Donders, dan is de behan deling vaak niet zo moeilijk. Aan de andere kant drukte hij de a.s. huisartsen op het hart, hun patiënten met oogklach ten vooral niet te lang in behandeling te houden maar ze tijdig door te sturen naar de deskundiger oogarts. Prof. Weve heeft het „Nederlands Gast huis voor behoeftige en minvermogende ooglijders" zoals het „Utrechts Ooglijders- huis" eigenlijk heet, gereorganiseerd en gemoderniseerd. In de werkplaats van dit ziekenhuis werden de eerste contactglazen in ons land vervaardigd. Gelijk bekend zijn contactglazen kleine lensjes, die op de oogbol zelf rusten. Zij vervangen de brille- glazen en de bril. De kleine lensjes zuigen zich vast op de oogbol. Het zijn nauwe lijks zichtbare brilleglazen. Voor toneel spelers, acteurs voor film en televisie, kan het vaak van grote betekenis zijn, dat zij JENCOUNEUM" GROEN voor schuttingen dergelijke nauwelijks zichtbare brillegla zen in de vorm van kleine lensjes kunnen dragen. Prof. Weve is lid en ere-lid van diverse binnen- en buitenlandse oogheelkundige genootschappen. Ook maakt hij deel uit van de Onderwijsraad voor het Hoger Onderwijs. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau. Kortgeleden hield hij op de Utrechtse Universiteitsdag een voordracht over „vóórkomen en voorkómen van blindheid" welke door de talrijke aanwezigen als een waardig sluitstuk van zijn universitaire werkzaamheden werd beschouwd. Het is zeker dat het prof. Weve op zijn zeventigste verjaardag niet aan belang stelling zal ontbreken. Leerlingen en oud leerlingen maar vooral ook de talrijke patiënten die hij in de loop van zijn art- senbeslaan heeft behandeld, zullen niet in gebreke blijven de geleerde, docent en vooral de geneesheer Weve hun hulde te brengen. de KOPENHAGEN, (Reuter) Prinses Margrethe van Denemarken, troonopvolg ster van de oudste ononderbroken monar chie in Europa, is gisteren officieel meer derjarig geworden, op haar achttiende verjaardag. De blonde prinses, in de hui selijke kring „Daisy" genoemd zal, met haar 58-jarige vader, koning Frederik IX, voorzitten op de wekelijkse bijeenkom sten van het kabinet. Zij zal ook optreden als regentes wanneer haar vader afwezig is. Dat zal zij voor de eèrste maal doen over veertien dagen, wanneer koning Fre derik een particulier bezoek aan Engeland brengt. De prinses werd woensdagochtend begroet door 21 schoten van de oude batte rijen bij de haven van Kopenhagen. Nadat haar vader haar de versierselen van de Orde van de Olifant had overhandigd, reed de prinses naar het Christianborg-Paleis, waar zij werd beëdigd als lid van de staats raad. Voor de koning en het kabinet zwoer prinses Margrethe de grondwet te zullen eerbiedigen. Ofschoon Margrethe de oudste is van de drie dochters van koning Frederik en ko ningin Ingrid, had zij tot vijf jaar geleden geen kans om haar vaders troon op te vol gen, daar de troonopvolging in Denemar ken alleen voor de mannelijke linie gold. Deze duizendjarige traditie is in 1953 afge schaft. Prinses Margrethe ontving haar eerste De Legervoorlichtingsdienst deelt me de, dat kapitein A. Leegsma bij de minis ter van Oorlog een klacht heeft ingediend tegen generaal B. R. P. F. Hasselman. Deze klacht is gebaseerd op artikel 9 van het regelement betreffende de krijgstucht aangaande een vermeende krenkende of onbillijke behandeling, die een mindere van een meerdere zou hebben ondergaan. Kapitein Leegsma is namelijk van oordeel dat generaal Hasselman zich tijdens een op 13 september 1957 gehouden perscon ferentie op smadelijke wijze over hem zou hebben uitgelaten door te verklaren dat hij reeds eerder blijken van geestelijke on evenwichtigheid had gegeven. Kapitein Leegsma was tijdens manoeu vres, die verleden jaar in Duitsland wer den gehouden, overspannen geraakt. De oorzaak hiervan was, dat er onder de sol daten die in Sennelager gelegerd wax-en, een griepepidemie was uitgebroken. Naar de mening van de kapitein was de ver- zox'ging van de zieken niet voldoende. Ka pitein Leegsma vestigde hiex'op de aan dacht in een brief welke hij aan de mi nister van Oorlog richtte. Hij zelf moest geruime tijd in een kliniek verpleegd wor den. Van militaire zijde werden geen maat regelen tegen kapitein Leegsma getrof fen. ondei'wijs op een particuliex-e school in Denemarken. Toen zij vijftien jaar was ging zij voor een jaar naar North Foreland Lodge, een Engelse kostschool. Thans wox'dt zij opgeleid voor het Deense exa men dat haar toegang tot de universiteit zal geven. De prinses is in een betrekkelijk onoffi ciële sfeer opgevoed. Zij gaat dikwijls al leen in Kopenhagen winkelen of met ken nissen in de pai-ken wandelen. Zij heeft bij zondere belangstelling voor oudheidkun de, waarschijnlijk een erfenis van grootva der van moeders zijde, koning Gustaaf Adolf van Zweden, die zij meermalen op excursies in Italië heeft vergezeld. (UP) De prinses is de eerste vrouw die ridder in de Orde van de Olifant, een onderscheiding, die in 1440 werd ingesteld, is gewoi'den. Haar grootvader. Koning Gustaaf van Zweden, heeft haar de onder scheiding van ridder in de oi-de van de Se raphim verleend en koning Olav van Noorwegen verhief haar tot gi-ootkx-uis in de Orde van St. Olav. De prinses vex-scheen gistei-morgen op het balkon van het paleis Amalienboi'g, waar zich duizenden mensen hadden verzameld om haar geluk te wensen. Uit de kelen van duizenden kinderen klonk een Deens volksliedje waarin onder meer de ze wooi'den voorkomen: „Want zij is zo jong en ze ziet er zo mooi uit". Op het bal kon werd Margrethe geflankeerd door ko ning Frederik en koningin Ingrid. Toen de kinderen het volkslied zongen omhelsde de vorst zijn gade. Na dit gebaar zong de menigte het lied nog eens. Als Margx-ethe haar vader opvolgt, zal zij de 54ste koning van Denemarken wor den. Eenmaal heeft een vrouw op de Deen se troon gezeten. Deze koningin heette ook Margrethe. Als de prinses wordt gekx-oond zal zij Margrethe II zijn. ADVERTENTIE MODERNE HUISKAMER- 280 x 200 115.25 315 x 225 149.50 300 x 200 169.75 315 x 225 197-50 ROND MIDDELLI1N 200 115.00 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Op het balcon van het koninklijk pa leis Amalienborg: v.l.n.r. Koning Fre derik van Denemarken, Koning Gu staaf Adolf van Zweden en zijn dochter Prinses Margaretha van Z/weden, Prin ses Benedikte van Denemarken, Prin ses Anne-Marie, kroonprinses Marga retha en Koningin Ingrid (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het aantal televisie-toestellen in de Westduitse bondsrepubliek neemt met een schier ongelooflijke snelheid toe. Om streeks Kerstmis kon men met enig feest- vertoon de miljoenste bezitter van zo'n toestel begroeten. Nu hebben zich er al meer dan anderhalf miljoen aangemeld. Nieuws Het dagelijkse nieuws brult aan de oren der massa. De felste geluiden blijven het langst hangen de sensaties rijgen zich aaneen in de gedachten, onderstreept door de vette krantenkoppen en de sonore stem in de radio, die „de voornaamste punten uit het nieuws" opsomt. Vandaag is het ongetwijfeld majoor K., wiens belevenis boven het lawaai van de rest uitschreeuwt. Iedereen weet af van de zaak majoor K. In de bus praat men er over. In de trein vermelden de kranten voor de slaperige gezichten der forensen in forse kapitalen zijn titel en voorletter. Majoor K. Net zoiets als indertijd het Marshallplan. Of de opstand op Sumatra. En niet te vergeten de radiumrel te Put ten. In de trein hoorde ik een gesprek, „Ma joor K. is ideaal", zei een dame„Ik zweer bij majoor K. Ik heb nooit iets leukers en onderhoudenders gezien dan majoor K. Ik ga er ieder jaar heen. En mij man denkt er net zo over. Sommigen zijn er blasé van, maar dat zijn snobs. MajocSr K. is niets voor snobs. Daar moet je eerlijke, gezellige mensen voor hebben, onbedorven, mensen, vat je?". De andere dame vatte het blijkbaar, want zij knikte. Maar ik vond het een raadselachtig geval. Ik kon me voorstellen dat de dame op de hand van majoor K. wasmaar dat hij een ideaal en een op perste leukerd is, heb ik in geen enkele krant gelezen. Het leek me minstens over dreven om er zo'n romantische deining over te maken. „Majoor K. is een stuk goedkoper dan Oostenrijk", zei de dame advertentieach tig. En een klimaatOm te zoenen". Toen begreep ik dat ik, als slaperige fo rens, de belangstelling van de dame voor het dagelijkse nieuws overschat had. Ze had het over Majorca. Malcom Fris Men kan een mensenleven van verschillende standpunten uit bekijken, doch als men niet de kunst verstaat de ogen te sluiten voor onwelgevallig heden, levert geen enkel dezer standpunten een bijzonder be moedigend aspect. Er zijn niettemir) episoden, waarin men denkt het uitstekend ge troffen te hebben, op de dag van het geslaagde eindexamen bijvoorbeeld, als volgens de afscheidsx-ede van de school- dii'ecteur de wex-eld voor u openligt. Ook op de eerste goe de lentedag kan het leven wel eens een genoeglijk avontuur lijken, of gedurende een va kantiereis naar de Dolomieten, wanneer men van een een zame bergtop de vrede in het kleurige dal met de kabouter huisjes ziet stilstaan als vij verwater. Maar dat zijn slechts mo menten. Wie bij momenten leven kan, van de ene minuut in de andere, en daarbij geen gedachte wijdt aan het geheel van wieg tot graf, kan zich de illusie scheppen van een amusant en onderhoudend verblijf op een spectaculaire planeet, doch dan gaat dat ten koste van zijn x-eputatie. Want dan noemt men hem smalend een optimist. Wilt ge een pessimistische kijk op het leven? Welnu, dan kunt ge volstaan met het menselijk avontuur op aai-de samen vatten in vier bevelen, die hem van hogerhand wor den opgelegd: Stilliggen, stil staan, stilzitten en stilliggen. Men ziet, het is een tamelijk eentonige gang van zaken met weinig afwisseling en slechts een zeer flauwe culminatie. En toch is het de lijn. waar- langs het leven van de mens zich beweegt. De mens, die van zijn jeugd af met grote plannen tot hoog vliegerij en onafhankelijk handelen is vervuld, ontmoet deze vier bevelen als de maat staven van zijn doen en laten, ondanks alle illusies en idea len. Nauwelijks de moedei-- schoot ontvloden en als een glimmende zuigeling tussen tule en kant in zijn wiegje neex-gevlijd, ontwaart de kleine mens reeds op onge paste ogenblikken de boze hoofden van zijn ouders boven zijn legerstede, en hoox't hij het tweestemmig bevel: „Stil liggen!" in velex-lei toonaax-- den. Stilliggen en vex-der niets terwijl"alles aan hem om beweging lijkt te schx-eeuwen en binnen in hem een eeuwen oude intuïtie hem aanspoort te experimenteren met alles wat aan hem beweegbaar is. Stilliggen! Omdat de maat schappij is ingericht op een bewegingloze periode geduren de de nachtelijke uren, als alle moegeleefde mensen zich lamlendig laten wegdx-ijven ;n een platte nonactiviteit, om geeuwend en gruwend omhoog te rijzen bij het ratelen der wekkers. Daarom moet de nieuwgeboren mensen volko men ongemotiveerd en' tegen alle aanvechtingen in verstijfd en stil boven zijn lakentje uit in het duister blijven turen, tot hij van narigheid in slaap valt. Als hij na een schijnbaar eindeloze periode van vrije be weging op een kwade dag ge vangen wordt door de school en op een houten bank wordt vastgekluisterd, klinkt het hoogste, belangrijkste en on ontkoombare bevel: „Stilzit ten!" alsof zijn eeuwig heil afhangt van de nauwlettende opvolging daarvan. Stilzitten is het alpha en omega van alle maatschappelijke ontwikke ling, van alle kans op succes in het leven en van de voldoe ning der ouders over een wel geslaagde spruit. Als hij maar stilzit, komt verder alles in orde. En het komt in orde, want al stilzittend dooxdoopt hij de lagere en iets hogere school tot het moment, waarop het einddiploma hem schijnt te verlossen van alle banden en bevelen. Doch juist als hij zich uit rekt om zijn verstijfde spie ren- te wennen aan de onmete lijke vrijheid in een eindeloos grote wereld, vangt men hem opnieuw. Men kleedt hem in een uniform, noemt hem landsvex-dediger en schreeuwt hem toe: „Stilstaan!" Stil staan onbeweeglijk, als uit ijzer gegoten, bevroren en le venloos stilstaan met de ogen op het verre niets gevestigd en de gedachten opgesloten in een betonnen kluisje in het diep ste innerlijk dat is het ge heim van alle succes als mili tair en de sleutel tot roemrijke carrière. Soldaten die niet kunnen stilstaan alsof zij reeds dood zijn voordat de slag be gonnen is, zijn geen soldaten en zullen geen slag kunnen winnen. „Stilstaan!" klinkt het langs de rijen en de arendsblik van de meerdere schaaft het gelid netjes recht, als de vlijmscherpe beitel van een machine. Zoals de temmer in het circus buigt naar het ademloze publiek, wanneer zijn zeven tijgers roerloos op hun tonnetjes zitten, zó snelt de meerdere naar zijn meer- dex-ste en dan staat ook hij roerlöos stil. Iedereen staat roerloos stil in dit plechtige ogenblik van opperste ceremo nieel geeft de bewegingloosheid wijding aan het tafereel. Er gebeurt niéts. Dat is de hoog ste, edelste prestatie van het soldatendom. Dat is de bekro- (Van onze reisredacteur) SINGAPORE „Wij hebben een harde klap gehad, maar zijn over de toe komst niet pessimistisch", aldus verklaarden de president-directeur De Geus en de directeur Ter Brake van de K.P.M. ons in een interview te Singapore. De K.P.M.-directie, die zich voorlopig op Singapore teruggetrokken heeft en over weegt daar een bureau te vestigen, is thans bezig een nieuw arbeidsterrein in Azië aan te snijden, terwijl de vloot van 44 schepen op de rede van Singapore wordt nagezien en gerepareerd. Wat er daarna zal gebeuren? Men denke slechts aan de veeschepen, die alleen de KPM heeft. Voorlopig hebben de emoties in Djakarta echter nog de over hand, zodat de KPM-voorstellen, die geen verkoop van schepen maar wel nieuwe vormen van samenwerking behelsden, in de afgelopen maanden door Djakarta zijn afgewezen. Nasution zelf zo zeide men ons was tegen inbezitneming van de KPM. Hoewel de KPM op politieke en econo mische gronden met een geleidelijke terug gang van het bedrijf in Indonesië had rekening gehouden en eind van het vorig jaar al een verlies leed, was de december- overname een uiterst pijnlijke operatie, waarbij voor vele tientallen miljoenen gul dens aan wal-outillage teloor ging en tweehonderd leden van het walpersoneel zijn afgevloeid. Deze gebeurtenis sneed diep in het vlees van de maatschappij. De directie staat thans voor de taak het bedrijf te stroomlijnen en van een enorm veelomvattend apparaat tot een normale rederij terug te brengen. Gelukkig is de KPM redelijk welkom in Singapore, waar het bedrijf werk voor arbeiders en secun daire industrieën brengt. Ondanks de ge drukte vrachtenmarkt en de algemene wereldrecessie behoudt de directie haar vertrouwen in de toekomst. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn persconferentie de critiek in de Franse Nationale Vergade ring op de Verenigde Staten een politiek foefje genoemd. De president sprak als zijn mening uit, dat de val van het kabi- net-Gaillard geen invloed zal hebben op de voorbex-eidingen voor een topconferen tie en evenmin op de conferentie van mi nisters van Defensie van de NAVO-lan- den te Parijs. Volgens Eisenhower heb ben de Verenigde Staten hun politiek glas helder uiteengezet. Hij zei in december een lang gesprek met Gaillard te hebben gehad, waarna hij de indruk had, dat zij het volkomen eens waren over de politiek. Zij wax-en van oordeel, dat er stex-ke tra ditionele en histox-ische vi'iendschapsban- den tussen Frankrijk en grote delen van Afrika bestaan en, dat deze banden zou den bijdragen tot het ontstaan van betere betrekkingen tussen de twee gebieden. Eisenhower wilde zich niet uitlaten over de mogelijke gevolgen van de val van het kabinet-Gaillard op de internationale po litiek. Niemand weet wat er gaat gebeu ren, zo zei hij. (UP) De president wees iedere sug gestie, dat de Verenigde Staten zich heb ben gemengd in de Franse politiek in Noord-Afrika met nadruk van de hand. SINGAPORE (UP) De Australische Qantas Empire Airways heeft bekend gemaakt dat zij „voorlopig" alle vluchten op Djakarta heeft gestaakt. In een in Singapox-e uitgegeven verkla ring werd gezegd dat dit besluit het gevolg was van de aankondiging door de regering te Djakarta van nieuwe restricties ten aan zien van het luchtruim in de buurt van de luchthaven Kemajoran. Een woordvoer der zeide dat deze restricties het gebied waar gemanoeuvreerd moet worden om te landen dusdanig beperkt hebben dat de Super-constellations van de Qantas moei te hebben gehad om aan de grond te ko men. De KPM-directie houdt haar concrete plannen nog geheim, maar, zo zeide men ons: „Een ding is zeker. Wij kunnen de schepen vandaag-_de-dag weer in de vaart brërfgën reh cfe köstëri 'góed makeh. Wij doen dit echter nog niet omdat de vx-ach- ten- ons met-liggen. Wij, willen geen vrach- tenstrijd ontketenen of de vrachtenmarkt bederven". De algemeen te volgen politiek zal aldus zijn: Een aantal verouderde schepen, zoals de bejaarde „Tasman", waarmee de KPM veelal in Indonesië ver- lieslijntjes gaande hield, wordt afgestoten in sloop of verkoop. Met de overblijvende vloot van moderne of gespecialiseerde schepen wil men in de eerste plaats vaste lijndiensten gaan onderhouden volgens de solide KPM-tradintie van regelmaat die vx-achten aantrekt. Het scheepvaartmotto luidt „Trade follows flag". Wanneer de diensten gaan lopen, komt de lading ook wel. Daarnaast zal men trachten ook lucratieve ongeregelde vx-achten te krij gen, maar de KPM zal zeker geen tramp maatschappij worden. Reeds vaart de KPM op de Perzische Golf en -havens en andei-e gei-egelde vei'bindingen zullen vol gen. Wanneer de Indonesische verhoudin gen tot x-ust zijn gekomen, moeten zelfs vaarten van uit Singapore op Indonesië niet onmogelijk worden geacht, want hoe wel de interinsulaix-e vaai't aan de KPM is verboden, is buitenlandse vaart gelijk ook door de Nederlandse Lloyd geschiedt, nog wel mogelijk. Ook in Djakartaanse regeringskringen zien bepaalde groepen het belang in, dat zij bij de KPM hebben. ning der discipline, die vol gens sommigen er zijn moet. Maar ook dit stilstaan ein digt met vrijlating en de stil staanders komen in beweging om zich uit te storten over de smalle wegen der burgermaat schappij, zoekend naar een be stemming. Zij verkopen hun arbeids kracht node en zo duur moge lijk, zij laten zich dubbel en dwars betalen voor hun op- offering, in beweging te zijn van acht uur 's morgens tot vijf uur 's avonds. Want tot- nutoe zijn zij slechts geschoold in het stilliggen, stilzitten en stilstaan als de drie voornaam ste deugden van het leven. Zij blijven moeizaam en plichtmatig in beweging voor het dagelijks brood, steeds moeizamer en moeizamer tot het laatste bevel komt: „Stilliggen". Dan liggen zij voor eeuwig stil en niemand behoeft dat met arendsogen te controleren. Men beweert wel eens, dat zij zich omdx-aaien het is be slist niet waar. Zij hebben geen enkele reden daartoe. Zij liggen zo volkomen en plichts getrouw stil, dat het lijkt als of zij zelfs die geheimzinnige intuïtie tot actie en beweging hebben prijsgegeven. Het is jammer, dat men de levende mens reeds zo vaak tot bewegingloosheid dwingt. Want het leven is zo kort en die laatste stilte duurt zo lang zo lang. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5