Natn-ra&ax Voldoende voedsel voor 35 miljoen gasten mits Nederland helpt Brussel haalt verlicht adem: Expo-'58 is werkelijkheid Canadees bos voor Nederlandse polders Tenniskleding lc OVERHEMD EN BEURS Brussels hofbal houdt de gemoederen in spanning Geen prinsessen verwacht uit Groot-Brittannië De Expo-voedselvoorziening Regering van Joegoslavië meldt toenemend verzet Juristen breken zich het hoofd over ruimterecht Zes Amerikanen maken reis naar de maan op-de-plaats V on Br aim voorspelt een bemande raket in 1959 Liberalen laten Westduitse socialisten in de steek Vijftig honden dakloos Internationaal Gerechtshof Openingsplechtigheid is onberispelijk verlopen Joden beklagen zich over Westduitse vergoedingen SPORTHUIS SCHOLTE Zware straf geëist tegen ex-SS-er in Neurenberg VRIJDAG 18 APRIL 1958 ADVERTENTIE f 13.50 voor een overhemd is niet veelMaar als dat dan ook nog een piekfijn, sneeuwwit no-iron poplin shirt is als het nieuwe Kerko Espressoshirt - dan is die lage prijs haast een raadsel. Oplossing: enorme omzet - dus de meest rationele pro- duktiemethoden ADVERTENTIE Hardnekkige verstopping? herstelt de natuurlijke functie Geen gewoon laxeermiddel. Zorgt dat de ingewanden ,weer op natuurlijke wijze gaan functioneren. Ook tij- zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) fl. 1.35 BELGRADO (Reuter) In een over zicht over het afgelopen jaar zegt de re gering van Joegoslavië dat er in 1957 een lichte toeneming geconstateerd is van vijandige activiteit, gericht tegen het communistische bewind. De mondelinge en geschreven propaganda tegen het bewind, voornamelijk afkomstig van mensen die lid zijn geweest van fascistische groe peringen en van een deel van de geeste lijkheid nam toe. Zekere kleine groepen poogden tot georganiseerde activiteit te komen. De betrekkingen met andere communis tische landen, met uitzondering van Al banië, zijn „opmerkelijk verbeterd", aldus het overzicht. Over vele internationale kwesties is de Joegoslavische regering het met de Sovjet-Unie eens en ondanks be paalde tegenstellingen onderhoudt Joego slavië met de westelijke landen „goede en vriendschappelijke betrekkingen". men aannemen dat de vleesvoorziening geen moeilijkheden zal opleveren. Voor varkensvlees is de situatie eenvoudig. Bel gië exporteert sedert jaren varkensvlees met verlies en voor de varkenshouders is de Expo een buitenkansje. Toch zijn som mige deskundigen van het departement van Economische Zaken niet gerust. Het zou kunnen voorkomen dat de grotere vraag naar vlees beperkt blijft tot een bepaald aantal goede vleessoorten. In dat geval zal opnieuw een beroep op Neder land worden gedaan. Op die manier kun nen ook de Nederlandse boer en de Neder landse tuinbouwer aan de Expo verdienen. WASHINGTON (UP) De vraag: „Van wie is de maan? lijkt van theoretische aard, maar sedert zowel in de Verenigde Staten als in Rusland aan het lanceren van raket ten naar de maan, al is het maar zonder bemanning, wordt gewerkt, krijgt het vraagstuk ook praktische betekenis. Het probleem blijft niet beperkt tot de maan. Het raakt veeleer de gehele ruimte. Alge meen aanvaarde regels bestaan er niet. Sommigen stellen voor de soevereiniteit over de maan op te dragen aan een inter nationaal orgaan zoals de UNO, om te voorkomen, dat enig afzonderlijk land die soevereiniteit verwerft. Anderen zijn van mening, dat men dezelfde regels moetf^toe- passen, die gelden voor het verwerven van nieuwe gebieden op aarde door een blij vende bezetting en een blijvende bestuurs- uitoefening. Er zijn verschillende theorieën over het „bezit" van de ruimte buiten de dampkring van de aarde. Eén theorie gaat uit van het zeerecht. Dat wil zeggen: ieder land heeft soevereine rechten op het stukje „hemel" boven het eigen territoir, doch slechts tot op beperkte hoogte een soort „territoriale hemel" dus. Wat daarboven ligt behoort aan allen. Elk land mag daar raketten en ruimtesche pen doorheenzenden, zoals ieder land zijn schepen vrij over de open zee mag zenden, doch territoriale wateren moet eerbiedigen. Een andere theorie wil aan elk land de soevereiniteit toekennen over een als het ware kegelvormige hoeveelheid ruimte, van onderen begrenst in de ruimte. Daarbij moet men bedenken, dat de aarde draait en dat de „ruimte" niet meedraait. Maan, zon en andere hemellichamen zouden," even als trouwens de „ledige" ruimte, voort durend van de ene soevereiniteit in de an dere vallen. Een derde theorie wil de soevereiniteit over de ruimte boven een land zover toe kennen, als het eronder liggende land fei telijk kan uitoefenen. De moeilijkheid daarbij is, dat die gezagsuitoefening dan afhankelijk is van het onderliggende land. De internationale conventie nopens de burgerluchtvaart van 1944 verklaart, dat ieder land „het luchtruim boven zijn grondgebied" bezit. De conventie zegt niet, waar het luchtruim ophoudt en de ruimte begint. De Sovjet-Unie heeft de conventie niet getekend, al houdt zij zich er in de praktijk wel aan. Russische vliegtuigen hebben buitenlandse machines neergescho ten omdat zij het Russische luchtruim schonden. PHILADELPHIA (UP) In een depot van de Amerikaanse marine-vliegdienst, zijn zes vrijwilligers van de marine een imitatie-vlucht' naar de maan begonnen, om de wetenschap gegevens over de toekomstige ruimtevaart te be zorgen. Hun „ruimteschip" bestaat uit twee aangrenzende compartimenten. Het ene compartiment is voorzien van twee slaapbanken, een waskom en een toilet. Het andere is een werkkamer. Na acht uur wacht bij de instrumenten, kunnen de mannen rusten. De „reis" zal zeven dagen en nachten duren. Het voedsel is vooraf toebereid en de mannen zullen geen con tact met de buitenwereld hebben. (Van onze correspondent in Brussel) (Van onze correspondent in Brussel) De heer Helge Klaested is voor een periode van drie jaar tot president van het Internationale Gerechtshof in Den Haag gekozen. Voor dezelfde periode werd tot vice-president gekozen Sir Mohammed Zafroella Khan (Pakistan). De heer Klaested is in 1951 herkozen voor een termijn van negen jaar. Sir Mohammed Zafroèlla Khan werd in 1954 tot lid van het Internationale Ge rechtshof gekozen. Zijn ambtstermijn loopt af in 1961. Hij heeft een belangrijke rol in het politieke leven van India gespeeld. Van december 1947 tot oktober 1954 was hij minister van Buitenlandse Zaken te Pakistan. Een overzicht van de vlaggenparade op het Belgiëplein op de Expo-'58 tij dens de opening door koning Boude- wijn. De vorst drukte tenslotte op een knop. waardoor in het midden van de vijver het symbolische vuur werd ont stoken, dat tot 19 oktober, de sluitings datum van de wereldtëntoonstelling, zal blijven branden De diensten van het departement van Eonomische Zaken en van de Belgische Boerenbond, de grootste Belgische land bouworganisatie, hebben het vraagstuk bestudeerd of bij een stabiel prijsniveau een voldoende voorziening met groenten, vlees, aardappelen, gedurende de zes maanden van de wereldtentoonstelling mo gelijk zal zijn. Brussel wil noch kan het risico lopen dat de prijzen van de levens middelen onverantwoord gaan stijgen, wat de roep van België als „duur land" voor goed zou vestigen. Volgens de boerenbond zal het met de voedselvoorziening wel los lopen, omdat èr altijd invoer uit Neder land mogelijk is. Nederland kan in België steeds vrij groenten, fruit en andere levensmiddelen importeren, wanneer de minimumprijzen in België worden over schreden. Wanneer het bezoek aan de wereldtentoonstelling de prijzen van de levensmiddelen zo zou doen stijgen, dat de Benelux-minimumprijzen worden over schreden, staat de Belgische grens open voor de import van Nederlandse sla, boon tjes, fruitsoorten enzovoort. Onder de druk van die Nederlandse invoer zullen de Bel gische prijzen dalen, waarna de Neder landse invoer op een bepaald ogenblik tot stilstand zal komen. Zo zal het Benelux landbouwprotocol als veiligheidsklep wer ken voor de voedselvoorziening van de 35 miljoen bezoekers van de expositie. Overigens is de Boerenbond van oordeel dat het niet zo'n vaart zal lopen. De Bel gische tuinbouwproduktie is in de jongste jaren sterk gestegen. In 1957 werden te St. Kathelijne Waver bij Mechelen, de voornaamste groentenmarkt van België, 2,5 miljoen kroppen sla meer geveild dan over 1956. Op die markt werden 25 per cent méér tomaten en 50 percent meer bloemkolen aangeboden. De fruitvoorziening had vorig jaar te lijden onder een strenge winter. Thans zijn de aardbeiencultures uitgebreid en in mei hoopt men kersen, pruimen, en ander klein fruit te kunnen leveren. Ook hier dient Nederland als de veiligheidsklep. Bovendien zouden de Belgische diensten bereid zijn desgewenst meer fruit uit Zuid- Europa te importeren. Belangrijk is voorts de vleesvoorziening. In 1957 is de Belgische rundveestapel met 113.000 koppen toegenomen, waaronder vijftigduizend melkkoeien; een van de voornaamste oorzaken van de catastrofale tuimeling van de boterprijzen in de Bel gische boterveilingen. Daar de. buiten landse bezoekers, volgens de berekeningen slechts een bijkomende vraag van één per cent zullen doen ontstaan, zowel voor vlees als voor groenten en aardappelen, en de veestapel met vijf percent is gestegen, kan (Van 'onze correspondent in West-Duitsland) De agressieve strijd van de Westduitse socialisten voor een volksstemming over de kernbewapening van het Westduitse leger is verzwakt door een besluit van de libe rale partij. De F.D.P.-fractie in de Bonds dag heeft verklaard dat zij een socialis tisch wetsontwex-p over een plebisciet in de Bondsdag niet zal steunen. Voorts zullen de F.D.P.-groepen in de Lander aanbevolen worden zich te verzetten tegen dergelijke volksstemmingen op regionaal vlak. Daar mede komen de socialisten alleen te staan, te meer daar de F.D.P. er, evenals de rege ringspartijen, van uit gaat dat plebiscieten noch politiek, noch grondwettelijk verant woord zijn. Men kan, aldus de fractievoor zitter van de F.D.P., Mende, in dat geval ook wel volksstemmingen houden over de doodstraf en dergelijke problemen. Desondanks zijn de socialisten niet van plan hun plannén op te geven. Zij zullen vrijdag in de Bondsdag hun wetsvoorstel tot het houden van een volksstemming in dienen. De regering-Adenauer betoogt dat het leger onder de regering te Bonn staat en niet onder de regering der Lander, die geen bevoegdheid hebben in de defensie. Van socialistische zijde is verklaard dat. kern-ontwapening niet bereikt kan worden als het Westduitse leger van kernwapens wordt voorzien. De S.P.D. pleit voor een zone in Midden-Europa, welke vrij van kernwapens zou moeten zijn. Zij acht haar plannen om volksstemmingen over de kern bewapening te houden niet in strijd met de grondwet. Het hofbal, dat koning Boudewijn zater dagavond in het paleis van Brussel geeft, houdt op. het ogenblik vele internationale journalisten in spanning. De grote mode bladen en de internationale populaire pers hebben een gevecht geleverd met de diens ten van de Belgische hofmaarschalk, om achter de volledige lijst met namen te ko men van de tientallen prinsessen van prin selijke of koninklijke bloede, die naar Brussel komen. Het wordt, ondanks de ve le adellijke deelnemers, een democratisch bal. De hoftenue, rok met zwaard voor de heren, is afgeschaft. In 1934, toen het laat ste hofbal werd gehouden, liepen nog en kele heren in deze curieuze ancien-régime- kledij rond. De paren zullen dansen op de muziek van twee militaire kapellen,waaronder de beroemde kapel van de „Gidsen", het re giment van de Belgische adel. De prinses sen Beatrix en Irene zullen op het bal vergezeld zijn van hofdames en een ge volg van de Nederlandse ambassade te Brussel. De dochters van de ex-koning van Italië Umberto, onder wie prinses Maria Gabriela, de Griekse prins Constan- tijn, de Franse prinsessen van de fami lie van de graaf van Parijs, Zweedse prin sessen en de prinsessen van de Spaanse tak van de Bourbon-Parma's zijn officieel als gasten van het bal bekend. Uit Enge land komt waarschijnlijk geen enkele prinses. Uit Luxemburg verwacht men de 'prinsen en prinsessen. België heeft vier prinselijke families: de prins van Caraman-Chimay, de fami lies De Ligne, Arenberg, en Croij. Ook de leiders van vakbonden en van indu striële beroepsverenigingen zijn' geno digd in de aristocratische salons van het Paleis van Brussel, waar keizer Karei troonsafstand deed ten gunste van zijn zoon, de latere Philips II. Het bal zal tegen 1 of 2 uur des och tends worden beëindigd met het spelen van het Belgische volkslied. Er rezen moeilijkheden met het oog op het voorstel len van het diplomatieke corps aan de ko ning door de pauselijke nuntius, mgr. Forni, die deken is van het corps diplo matique. Deze katholieke bisschop zal de diplomaten aan koning Boudewijn voor stellen in de blauwe salon en daarna het palejs verlaten. De dansers zullen zijn purperen toga niet zien. Ambonezen weigeren belasting voor de dieren te betalen Vijfttig honden uit het Ambonezenkamp Schattenberg bij Westerbork hebben on derdak nodig, daar ze anders moeten wor den doodgeschoten. Hun Amboneze eige naars weigeren namelijk de tien gulden hondenbelasting te betalen, die door het gemeentebestuur van Westerbork wordt gevorderd. Kolonel P. G. C. A. van der Speek Obreen, die dicht bij het kamp woont, heeft zich voorlopig over het merendeel der dieren ontfermd en ze ondergebracht in een aantal hokken bij zijn woning. Ook het dierenasyl in Leeuwarden heeft enke le honden opgenomen. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft nu een oproep ge daan aan alle dierenliefhebbers, zich met kolonel Van der Speek Obreen in verbin ding te stellen en een hond ter verzorging over te nemen. Ongeveer 2000 zaailingen van Canadese bomen komen binnenkort per vliegtuig naar Nederland als geschenk van het be stuur van Ontario aan de nieuwe IJsel- meerpolders. De aanbieding zal tegen het einde van deze maand plaats vinden door de Canadese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone, tijdens een bezoek, dat een groep leden van het tuinbouwgenootschap van Ontario omstreeks 26 april aan ons land brengt. Hun organisatie nam het initiatief tot 't schenken van de zaailingen, welk initiatief door het bestuur van On tario in overleg met de Nederlandse land- bouwattaché in Canada, de heer G. J. Pieters, werd overgenomen. Een overzicht van het Heizelterrein, waar de Brusselse wereldtentoonstel ling wordt gehouden. Op de foto, die werd gemaakt van het Nederlandse pa viljoen uit, ziet men op de achtergrond het atomium. Naast het Nederlandse carillon de merkwaardige toren van het paviljoen van de Belgische kolonie Roeanda Oeroendi. ADVERTENTIE Koning Boudewijn van België heeft gistermorgen de wereldtentoonstel ling te Brussel geopend. Deze foto werd gemaakt toen de jonge vorst zijn openingsrede hield in de ereloge op het Belgiëplein De meeste leden van de koninklijke familie waren aanwezig bij de opening van de wereldtentoonstelling door ko ning Boudewijn. Van links naar rechts: prins Albert, koning Boudewijn, prin ses Liliane, koning Leopold, koningin moeder Elisabeth en prins Alexander tijdens de plechtigheid op het Belgiëplein. TYPHOON SPORT f 670.— (Van een speciale verslaggever) Als laatste onderdeel van de ceremo nieën ter gelegenheid van de openstelling van de Brusselse wereldtentoonstelling 1958 ontstak koning Boudewijn gisteren het vuur op het Belgiëplein. Het getrap pel van de paardenhoeven van de konink lijke gardisten stierf weg en hun vlaggen- zee golfde terug in de richting van het kasteel te Laeken, als een laatste beeld van een van begin tot einde onberispelijk Ver lopen plechtigheid. Het is waar, er wer den vele woorden gesproken tijdens de wat academische zitting in het audito rium, maar het is evenzeer juist dat in de redevoeringen op overtuigende wijze werd vertolkt, dat de Expo '58 veel meer wil zijn dan een opeenhoping van technische prestaties. Zo zei eerste minister Van Acker, dat zijn volk zich ruim beloond zou achten voor de inspanningen, indien al de genen, die de tentoonstelling bezoeken, beseffen dat hun hoofdzakelijke en meest actuele taak erin bestaat de volken nader tot elkaar te brengen, opdat zij, ver enigd, zonder bijbedoelingen, broederlijk en vastberaden, hand in hand de weg van de vrede zouden bewandelen. En Brus sels overvloedig geridderde burgemeester Lucien Gooremans getuigde tegenover de herinnering aan de donkere dagen, waarin de vorige Brusselse wereldtentoonstelling van 1935 werd gehouden, van optimisme: „Wij kunnen niet aannemen, dat de hui dige beschaving, waarop -wij terecht fier zijn, slechts een waan of een misleiding zou wezen. Wij menen integendeel dat de inventaris van de huidige beschaving, die wij vandaag inhuldigen, het preludium van een nieuw en tevens vruchtbaar tijdperk zal zijn". Dank zij de huidige techniek konden dui zenden gasten beter getuige van het offi cieel en feestelijk vertoon bij de opening zijn, dan in 1935 het geval is geweest. Want degenen, die niet in het auditorium een plaats hadden kunnen vinden, konden op de tribunes op het Belgiëplein, dank zij de voortreffelijke televisiereportage, van de N.I.R. de gehele plechtigheid voigen, van het ogenblik af dat de koninklijke stoet het kasteel te Laeken verliet, tot op het ogenblik dat zij aankwam op het België plein, waar men met eigen ogen kon zien, hoe de koning de lieftallige vlaggenparade der vertegenwoordigsters der 53 deelne mende landen begroette. Ondanks.de over heersende positie, welke de techniek op de Expo inneemt, werd deze openings plechtigheid gekenmerkt door tal van menselijke momenten en trekjes, waarin vaak gevoelens van nationale eenheid en BONN, (UP) Een Joodse studiegroep die op het verzoek van de Westduitse rege ring een onderzoek heeft ingesteld naar de klachten, dat te weinig voortgang wordt gemaakt met het vaststellen van de scha de waarop Joodse slachtoffers van het nazi-regime recht hebben, is in twaalf ste den tot de slotsom gekomen, dat de gang van zaken veel te wensen laat en dat vele mensen van ouderdom zullen sterven voordat hun eisen tot schadeloosstelling zijn ingewilligd. Formalisme, gebrek aan bekwame ambtenaren en geld, zijn vol gens de commissie onder meer debet aan de onbevredigende gang van zaken. Om verandei-ing in deze toestand te brengen, heeft de commissie vei'schillende maat regelen voorgesteld. aanhankelijkheid jegens de vorst de bo ventoon voerden. Dat bleek uit het opkla- terende applaus, toen de commissaris-ge neraal der regering voor de wereldten toonstelling, bai-on Moens de Fernig, de vader van de jonge koning Boudewijn roemde. Dank zij de televisie kon men zien hoe Leopold III, in zwart jacquet, deze hulde onbewogen ondex-ging en zijn jongste dochtertje Marie Christine span de zich kennelijk in om alle gelegenheids- taal in het auditorium naar beste weten te verwerken. Doch toen koning Boudewijn, in de gala- uniform van luitenant-generaal van het leger, zelf zijn rede hield, wex-d het op het plein met de duizenden toeschouwers plot- ï-seling muisstil. Men luisterde geboeid en gespannen naar de woox-den van de jonge vorst, die hoewel niet persoonlijk aanwe zig, toch zijn persoonlijkheid liet gelden via het beeldscherm. Men onderging het plotseling voorbijgieren van een ambulan ce-auto als een onaangename stoornis. De gehele entoux-age, de muziek door de „Gidsen", het regiment van de Belgi sche adel, en de luchtmachtkapel, de heli kopters van de Sabena, de klaroenstoten van de daken van de grote paleizen, ver leenden aan de openingsplechtigheid een onvergetelijk karakter. Zes jaar is er voor dit ogenblik gewerkt. Nu is het zo ver: de fonteinen en de watervallen klateren van de grote paleizen tot de Beneluxpoort, en de eerste betalende bezoekers passeren de kassa's. De Brusselaars, en vooral de organisatoren der Expo, halen verlicht adem: hun ideaal is werkelijkheid gewor den. ADVERTENTIE Plooirokjes - Dames- en Herenshorts Blouses - Shirts - Schoenen - Sokjes - Tennisballen. GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM (Van onze correspondent in West-Duitsland) De officier van Justitie te Neurenberg heeft in een proces van een groep SS'ers tegen de voormalige SS-generaal Simon een gevangenisstraf van 'zes jaar geëist, tegen een tweede SS'er acht en tegen een voormalige majoor van de voormalige weermacht vier jaar gevangenisstraf. Zij worden er van. beschuldigd in april 1945 er aan te hebben meegewerkt dat drie in woners van het Zuidduitse plaatsje Brett- heim, die enkele Hitlerjongens hadden ontwapend, dan wel zich niet tegen deze ontwapening hadden verzet, op onmense lijke wijze wei-den opgehangen. Van het zogenaamd „standgerecht", dat door Simon was bevolen, waren de voormalige majoor Otto en de SS'er Gottschalk voorzitter ge weest. Zij hadden de drie Brettheimers ter dood veroordeeld. De officier van Justitie eiste onmiddel lijke gevangenneming van deze drie man nen, omdat, zoals hij zei, met de vrijlating van aangeklaagden in dei-gelijke gevallen slechte ervaringen waren opgedaan. Simon, Gottschalk en Otto wai-en in 1955 te Ansbach aanvankelijk tot gevangenis straffen veroordeeld, maar later vrijge- spi-oken. Deze uitspraak werd door net hoogste Westduitse gei-echtshof ingetrok ken. Ex-generaal Simon was volgens de officier van Justitie ook tegenover zijn soldaten wreed opgetreden. Gottschalk zo zei hij, had getracht bij Simon, een wit voetje te halen, door te bevelen dat de lijken van de drie Bi-ettheimers vier dagen aan de galg moesten blijven hangen. De ex-majoor Otto verweet deofficier van Justitie verregaande gewetenloosheid, om dat hij uit lafheid niets had willen horen van ontlastende verklaringen ten gunste van de drie vermoorden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11