Dronkemansruzie eindigde met een dodelijke val van een steile trap Dokter voerde vreemd financieel beheer over sanatorium Minister Staf tevreden over defensie-overleg in Parijs Conferentie van zéven vrije Afrikaanse landen in Accra Amerikaanse projecten voor bemande ruimteschepen Prinses Margaret van Engeland 13 Twee jaar tegen Haarlemse werkman geëist zvegens zware mishandeling Berovingszaak ie Zaandam berecht Drie A nister dammers veroordeeld Opnieuw 7 en 5 jaar geëist tegen de hoofdverdachten Nederlandse bedenkingen tegen wapengemeenschap van LondenParijsRome en Bonn weggenomen Oost-Nigerië oppert pact van wederzijdse defensie Militairen denken aan ruimtestrijdkrachten, die zouden opereren zonder tegenstanders te doden 3ril GEERVLIET heeft de Firli-trmjB hoor VRIJDAG 18 APRIL 1958 Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, donderdagmid dag geëist tegen de 54-jarige Haarlemse los-werkman, wie ten laste was gelegd, dat hij op 21 januari van dit jaar, in een woning aan de Drossestraat in de Haar lemse binnenstad, de 43-jarige werkman Kees B. opzettelijk van de trap heeft ge gooid, ten gevolge waarvan deze zodanige verwondingen aan de halswervels opliep, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Mr. Van der Valk Bonman achtte niet bewezen dat de verdachte de opzet heeft gehad het slachtoffer te doden. Hij achtte wel het bewijs geleverd voor opzettelijke mishandeling, welke de dood ten gevolge heeft gehad. Evenals bij zijn verhoor door de politie bleef de verdachte tijdens de behande ling van deze zaak hardnekkig alle schuld aan de dood van B., die een goede kennis van hem was, ontkennen. Ondanks de an dersluidende verklaringen van een viertal getuigen benevens die van de getuige- deskundige, dr. J. Zeldenrust uit Den Haag die de lijkschouwing had verricht, hield de verdachte vol, dat B. onder de in vloed van sterke drank door 'eigen toe doen van de trap was gevallen. De zitting begon na de opening door de president, mr. H. J. Ferwerda, al direct met een onderbreking toen bleek dat de voornaamste getuige, een 48-jarige win keljuffrouw, niet was verschenen, waar op de rechtbank bevel tot haar voorgelei ding gaf. Dr. Zeldenrust gaf hierna een uiteenzet ting van de doodsoorzaak. Op een desbetref fende vraag van de president antwoordde deze getuige-deskundige, dat het slachtof fer tijdens zijn val niet of nauwelijks in aanraking was gekomen met de trap. Het stoffelijk overschot vertoonde, behoudens een lichte ontvelling aan de neus, namelijk geen verwondingen, welke erop zouden kunnen wijzen dat B. na een misstap van de trap was gerold. De verdachte onderbrak het betoog van dr. Zeldenrust hetgeen hij daarna nog herhaaldelijk zou doen bij het verhoor van de andere getuigen met de uitroep: „Hij is wèl uit zichzelf van de trap geval len. Ik heb hem nog bovenaan de trap neergezet en gevraagd: „Moet ik je hel pen of kan je 't zelf?" Op een vraag van verdachte's raads man, mr. J. G. Bettink, of het mogelijk was dat het slachtoffer voorover van de trap was gevallen, antwoordde dr. Zelden rust dat dit zeer onwaarschijnlijk was. Mede gelet op de stand van het hoofd op de romp toen het lichaam werd gevonden moet volgens hem als zeker worden aan genomen d&t B. met kracht achterover van de trap is geduwd en na een „salto mortale" over de trap van 25 treden is neergesmakt. „Het is altijd een gevaarlijke steile trap geweest. Nog niet zo lang gelden is een ouwe man tot tweemaal toe er van af ge vallen" bracht de verdachte hiertegen -in het midden. Intussen was de winkeljuffrouw, die als de voornaamste getuige moest worden be schouwd omdat zij het drama voor haar ogen had zien afspelen, in de rechtszaal verschenen. De president las een eerder door haar af gelegde verklaring voor, waaruit bleek, dat deze getuige op de bewuste avond om kwart voor elf de kamer van de verdachte was binnengekomen. De verdachte lag in bed en B. bevond zich eveneens in de ka mer, beiden waren dronken. Op een gege ven moment was de verdachte, aldus deze getuige, opgestaan en had hij tegen B. ge zegd, dat hij weg moest gaan. Toen B. hiertoe geen aanstalten maakte had de verdachte hem bij de schouders gepakt en hem in de richting van de deur geduwd. „Nee, nee, dat isbegon de ver dachte, maar mr. Ferwerda wees hem scherp terecht dat hij niet steeds moest in terrumperen. Uit het vervolg van de verklaring van de De Haarlemse rechtbank heeft donder dag uitspraak gedaan in een berovingszaak tegen drie Amsterdammers, een 22-jarige man, die zich voor taxichauffeur' uitgaf, een 22-jarige drummer en een 28-jarige vrouw, tegen wie respectievelijk drie jaar, twee-en-half jaar en twee jaar was geëist door de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. De chauffeur en de drummer werden achtereenvolgens veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en twee-en-een-half jaar jeugdgevangenis. De vrouw werd van de ten laste gelegde diefstal vrijgesproken, maar wegens heling veroordeeld tot één jaar met aftrek. De „chauffeur" werd voor een andere bero vingszaak, die zich alleen van de vorige onderscheidde, doordat er geen geweld pleging in „nodig" was geweest, aangezien de prooi zich hier gemakkelijk liet in spinnen in de liefkozingen van een andere vrouwelijke medewerkster, vrijgesproken. Hiervoor was anderhalf jaar gevangenis straf tegen hem geëist. Wel werd hij we gens heling veroordeeld tot één jaar. Van de eerste beroving was een in Zaan dam woonachtige kelner de dupe, die enige café's op de Zeedijk in Amsterdam had bezocht tot op een tijdstip waarna er geen treinen meer tussen de hoofdstad en zijn woonplaats reden. Hij had toen een „taxi" aangeboden gekregen, waarin twee mede passagiers zaten, die bij het naderen van Zaandam nogal actief worden geworden: de chauffeur had „toevallig" een grote steeksleutel even uit zijn zak gelegd, de vrouw had een teken naar de voorin zit tende drummer gegeven en deze had de sleutel met kracht op het achterhoofd van de passagier doen neerdalen. Deze was toen nog niet buiten bewustzijn geweest maar had zich, mede omdat de stropdas om zijn hals flink werd aangesnoerd, niet verzet tegen zijn beroving en was blij dat bij nog leefde, toen hij, ruim negentig gul den lichter, uit de „taxi" gestoten werd. Hij rende naar de dichtstbijzijnde politie post en in een oogwenk werden de politie korpsen in de omgeving gewaarschuwd. Daardoor kon de Velsense mobilofoonwa gen de auto met de drie verdachten achter halen terwijl deze juist de tunnel indook en de inzittenden het geld verdeelden. getuige bleek dat B„ na op de grond te zijn gevallen, door de verdachte weer overeind was geholpen en, zonder dat hij in staat was geweest zich daartegen te ver zetten, door de verdachte óp de overloop was geduwd, waarna de verdachte hem met geweld van de trap had gegooid. De getuige: „Het was de bedoeling van verdachte om B. op de gang te zetten, niet om hem de trap af te gooien". De president: „Dit is een andere verkla ring dan die, welke u tegenover de rechter commissaris heeft afgelegd". De getuige: „Ik ben ook zo zenuwachtig edelachtbare". „Als een zoutzak" De president las vervolgens de verkla ring voor die deze getuige tegenover de politie had afgelegd. Daarin wordt de verdachte een dronkaard en een moeilijk mens genoemd. De getuige ging sedert 1953 met hem om maar geregeld waren er moeilijkheden. Zij was bang voor hem. Op de bewuste avond heerste er in de ka mer van verdachte een vreselijke wanor de. „Toen verdachte met zijn beide han den op de schouders van B. deze uit de ka mer duwde voelde ik dat er iets ging ge beuren, maar ik koh niets doen. B. hing als een zoutzak tegen de verdachte aan. Toen B. van de trap werd gegooid zag ik dat het lichaam een salto achterover maakte, eenmaal in aanraking kwam met de trap en toen beneden tegen de buitendeur sloeg. Verdachte is hierna zijn kamer binnengegaan en ging op bed liggen alsof er niets gebeurd was. Ik heb nog geroepen: „Ga een dokter halen, je hebt hem ver moord!" maar verdachte vroeg alleen of ik hem wilde helpen als de politie kwam. Uit angst dat hij mij ook iets zou doen heb ik daarin toegestemd. Verdachte liet dui delijk blijken dat het hem niets kon sche len als B. iets ernstigs was overkomen", aldus deze getuige. Op de vraag van de president wat hij hierop te zeggen had, antwoordde ver dachte: „Ze heeft er een roman van ge maakt, allemaal fantasie maar ik neem het haar niet kwalijk, want ze is geestes ziek, edelachtbare. Vijf jaar geleden heeft ze me eens een stuk biefstuk gegeven en nadat ik ervan had gegeten werd ik onwel. Twee jaar geleden maakte ze een bordje erwtensoep voor me klaar. Ik kreeg er een opgezet gezicht van en ik kon een hele dag niet praten". De president: „Wilt u daarmee zeggen dat ze iets in die biefstuk en die erwten soep heeft gedaan?" De verdachte: „Ik zeg niet dat zij het gedaan heeft". Vervolgens verschenen drie getuigen, de naaste buren van de verdachte, voor het hekje. De eerste, een 26-jarige monteur, ver telde dat hij die avond te bed lag toen hij twee zware bonzen hoorde in het huis er naast. Beneden gekomen kon hij de deur, die toegang gaf tot de trap van de ver dachte, niet meer dan tien centimeter openkrijgen, omdat er iets zwaars tegen de deur aanlag. Door deze opening kon hij achter de deur een gedeelte van een paar benen-zien. Ook had hij een vrouw horen schreeuwen: „Jullie ook met je rot jene ver, als je mij er maar buiten laat". Een mannestem had geantwoord: „Denk er om, hij is van de trap gevallen, hoor. Je helpt me wel als de politie komt, hè?" De vrouw van deze getuige verklaarde eveneens een harde klap gehoord te heb ben. Achter de deur had ze een man horen zeggen: „Ik gooi hem hardstikke dood en als 't je niet aanstaat ga je er ook maar uit." Een andere bewoonster van de Drosse straat, die als getuige werd gehoord, deed een overeenkomstig relaas. Het commentaar van de verdachte op deze getuigenverklaringen luidde: „Alweer een roman. Deze mensen spannen tegen mij samen, 't Is absoluut niet waar wat ze verteld hebben." De drie getuigen a décharge verklaar den eenparig dat de verdachte een goede, zachtaardige man is, die nooit moeilijk heden veroorzaakte. Bij de stukken be vond zich zelfs een rekest ondertekend door verscheidene buurtbewoners, waar in gezegd wordt, dat de verdachte nog nooit enige last heeft veroorzaakt en dat de ondertekenaars betreuren hetgeen de verdachte is overkomen. Zij dringen er bij de rechtbank op aan hem vrij te spre ken. Rekest van de buurt „De drank heeft in dit drama een be langrijke vol gespeeld," aldus de officier van Justitie in zijn requisitoir. Van het meeste belang voor de bewijsvoering acht te hij de verklaringen van de winkeljuf frouw, welke in grote trekken zowel met de verklaring van de getuige-deskundige als van die dér overige getuigen overeen kwamen. Merkwaardig noemde mr. Van der Valk Bouman de houding van de ver dachte om na het gebeurde rustig naar bed te gaan zonder naar het slachtoffer om te kijken. Hij achtte echter de opzet van de verdachte om B. te doden niet aan nemelijk en niet wettig en overtuigend be wezen, wèl de opzet om B. zwaar licha melijk letsel toe te dienen. Verdachte's raadsman wees erop dat dit de eerste keer was dat zijn cliënt in aanraking met de strafrechter kwam. Dit in aanmerking nemende was het volgens mr. Bettink niet zo vreemd dat verdach te hevig schrok toen B. van de trap viel en met de winkeljuffrouw afsprak om te gen de politie te zeggen dat B. van de trap gevallen was. Mr. Bettink meende overi gens dat de verklaringen van deze getui ge met een korreltje zout genomen moes ten worden. Die van de buren van ver dachte achtte hij van weinig waarde om dat deze personen niets van belang heb ben gezien. Bovendien trok de raadsman de objectiviteit van deze getuigen in twij fel omdat zij volgens hem graag zouden zien, dat zijn cliënt uit het huis verdween. Tenslotte wees hij op de verklaringen van de andere getuigen, die de verdachte zon der uitzondering als een goed mens schets ten. Mr. Bettink was van oordeel dat nóch voor de opzet om B. te doden nóch om hem zwaar lichamelijk letsel te bezorgen het wettig en overtuigend bewijs was ge leverd. Hij verzocht de rechtbank de on middellijke invrijheidsstelling van zijn sliënt. Nadat de rechters zich hiervoor in de raadkamer teruggetrokken hadden, deel de de president mede dat de rechtbank het verzoek van de raadsman had afgewezen. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 1 mei a.s. om half tien. Een recente opname van prinses Margaret van Engeland, in Clarence House te Londen, gemaakt door de Engelse fotograaf Cecil Beaton. Voor het gerechtshof te Arnhem stond terecht een 44-jarige arts uit Zwollerker spel, die zich volgens de dagvaarding had schuldig gemaakt aan oplichting en aan verduistering van aan patiënten van het sanatorium „Zandhoeve" toekomende gelden in de jaren 1952-1954. De rechtbank te Zwolle had hem veroordeeld tot drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. De procureur-generaal bij het hof eiste thans vier maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf en 500 boete. De arts was medisch leider van het sa natorium „Zandhoeve" te Zwollerkerspel. Nadat bij een controle ontdekt was dat de arts reisdeclaraties onjuist had inge vuld, kwam verder aan het licht, dat de medicus op vreemde wijze omsprong met gelden, die door collecten waren verkre gen om de inrichting van het sanatorium te verbeteren en de ontspanningsmogelijk heden voor de patiënten uit te breiden. De politie stelde een onderzoek in en het bleek, dat de dokter ontvangsten voor het sanatorium in hetzelfde „potje" bewaar de als zijn 'salaris. Hij boekte noch in komsten noch uitgaven. Daar stond tegen over dat de dokter aanzienlijke aankopen heeft gedaan voor het sanatorium en dat hij die in de jaren vóór 1952 voor een deel heeft bekostigd uit zijn privé-inkomen. Na 1952 kwam hij in financiële moeilijkheden en toen gebruikte hij sanatoriumgeld voor privé-doeleinden. Hij had twee gironum mers: een voor het „potje" en een voor persoonlijk gebruik. Begin 1954 schreef hij f 1.000 over van het „potje" naar zijn pri- vé-rekening. Ook betaalde hij met geld uit het „potje" belastingschulden en de aanleg van zijn tuin. Verder had hij met geld van het sana torium voor de verpleegsters een bunga low laten bouwen, die hij als zijn eigen dom beschouwde. Aan de directrice ver kocht hij een piano voor 750.- ten behoe ve van de patiënten. De directrice kwam met de arts overeen, dat zij hem met de opbrengst van zilverpapier en dergelijke zou afbetalen. Dit geschiedde ook, maar de arts schreef de 750.- bovendien over naar zijn particulier gironummer. Zo kreeg hij de piano twee keer betaald. Het merkwaardige in deze zaak was, dat er geen tekort bleek te zijn. Volgens een accountant is er 4.000 meer uitgegeven dan ontvangen, maar toch was er een klein saldo in het potje. Veel kon niet meer worden nagegaan, want de dokter had de meeste girobescheiden vernietigd. De directrice die in deze zaak als ge tuige werd géhoord, verklaarde dat de dokter zo in zijn praktijk verdiept was, dat hij zich geen tijd gunde om orde op -zijn financiële zaken te stellen. Hij had volgens getuige alles voor de patiënten over. Zelf leefde hij uitermate sober. De procureur-generaal erkende, dat de dokter zich ten volle heeft ingezet voor het sanatorium, maar dat wast de straf bare feiten niet weg. De verdediger, mr. J. P. Hoogerzeil, noemde de dokter een toegewijd medicus, die fantastisch veel gedaan heeft voor het sanatorium. Volgens mr. Hogerzeil had hij geen verduistering gepleegd, want iedere cent die hij als gift ontving kon hij als een bijdrage beschouwen om het enor me tekort kleiner te maken, dat hij ten be hoeve van het snatorium had gefinan cierd. Jarenlang heeft hij uit privémidde- len aankopen gedaan voor het sanatorium. Dat hij later, in geldnood gekomen, over de inhoud van het „potje" beschikte voor eigen doeleinden, mag sociaal minder ge slaagd zijn, het is geen strafbaar feit. Hij heeft het sanatorium een goede naam gegeven. Tienduizenden gulden heeft hij ten goede laten komen aan patiënten. Ver liezen van het sanatorium heeft hij omge zet in winst. Pleiter zóu het een groot on recht noemen als de dokter in de gevan genis zou moeten komen. Hij heeft niet nagelaten om zijn sanatorium te bevoor delen. Nu is hij arm als een rat, zijn repu tatie in de medische wereld is geschokt. Maar in „Zandhoeve" zitten thans gere- patrieerden, die profiteren van de voorzie ningen van deze arts. Niemand is gedu peerd, meende pleiter. Als men alles cor rect geboekt had, zou er nog 8.000.- over zijn, aldus de verdediger. Het hof zal op 1 mei uitspraak doen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE joocccoccoccoooooo«»oc<xcoocc<xjoc>3axo32cco3oocx»ocoaxS De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft in zijn requisitoir in de moordzaak-Anjum gepersisteerd bij zijn eis van vorig jaar juni: tegen de beide hoofdverdachten, de 20-jarige landarbeider J. D. en de 26-jarige timmerman A. S„ werd respectievelijk zeven en vijf jaar gevangensstraf geëist en ter beschikking stelling van de regering. De eis tegen de moeder van D., de 38- jarige F. D.—D., luidde vijf jaar gevange nisstraf wegens uitlokking van het mis drijf, en tegen de vader, de 43-jarige land arbeider A. D. tweeëneenhalf jaar gevan genisstraf. Voor laatstgenoemde had de officier vorig jaar vrijspraak-gevraagd. De officier trok de onschuldige rol, welke de vader in do hele zaak wilde spelen, sterk in twijfel. Hij vroeg zich af of hij wellicht het leeuwendeel van het graafwerk heeft verricht bij het begraven van het lijk van Steegstra. Er is gezegd, dat hij op de avond van de moord in de polder was maar de getuigen willen niet praten. An- jum zwijgt en hierdoor werd het onderzoek zeer bemoeilijkt. Als typisch voorbeeld noemde de officier de houding van de veehouder R. die eerst verklaarde op de avond van de moord niets te hebben ge zien, maar later toegaf drie mannen te hebben opgemerkt. Ook sprak de officier over de man op de achtergrond, P. B., wiens gedrag op de avond van de moord zeer verdacht is geweest. B. heeft volgens de officier geweten, wat er gebeurd is. .Maar", aldus de officier, „zwijgen is in Anjum voordeliger en veiliger dan spre ken". De raadslieden van de hoofdverdachten, mr. Keuning en mr. Stoop, vroegen de ion- gelui onmiddellijk in een inHchting op te nemen, omdat zij in detentie psychisch hard achteruitgaan. De raadslieden van de ouders, mr. Cornelis en mr. Schootstra, vroegen onmiddellijke invrijheidstelling van hun cliënten en vrijspraak. De rechtbank wees het verzoek tot in vrijheidstelling af en bepaalde de uit spraak op 1 mei. (Van onze correspondent in Parijs) De conferentie van ministers van Defen sie der landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en der zeven leden der Westeuropese Unie is gisteren in Parijs, na twee dagen, beëindigd. In een onderhoud dat wij met ir. Staf mochten hebben, noem de de Nederlandse minister van Oorlog de besprekingen met zijn collega's vruchtbaar, nuttig en vooral belangwekkend omdat dit soort samenkomsten, die op gezette tijden zullen worden herhaald, niet tevoren door de permanente NAVO-vertegenwoordigers worden voor- en uitgekauwd, zodat men de problemen vaak in veel spontaner geest kan benaderen. De ministers van Oorlog hebben zich in het bijzonder beziggehouden met de voor uitzichten der Europese verdediging, waar bij zij verplicht waren zich de stand van zaken in 1963 of 1965 voor ogen te stellen. Men is er zich in Atlantische kringen sterk bewust van, dat de militaire ontwikkeling zo snel gaat, dat men voortdurend zowel aan het heden als aan de toekomst moet denken en werken. Over het algemeen is men echter de overtuiging toegedaan, dat West-Europa, vooral met afstandsraketten over 2500 kilometer, die de Sovjet-Unie nog niet bezit, een voorsprong op de Russen heeft. Om die betrekkelijke veiligheid te kunnen handhaven zal men zich oriënteren op een staand Atlantisch leger van 28 tot 32 divisies. Vandaag zijn er ongeveer vijftien, een aantal dat, volgens minister Staf, einde volgend jaar tot 25 zal kunnen stijgen. In Lissabon richttte men zich in 1952 nog op zestig tot negentig divisies, een doelwit dat zelfs in de verte nog nimmer kon wor den benaderd. Minister Staf prees de werkelijkheidszin van de Atlantische opperbevelhebber, de Amerikaanse generaal Norstad, die voort- durendstreeft naar aanpassing bij de mo dernste wapens, zonder de economische mogelijkheden der betrokken landen uit het oog te verliezen. Wij moeten, zo heeft zijn voorganger, generaal Gruenther, eens opgemerkt, een schild oprichten, dat zo stevig zal zijn, dat een Russische aanval pas zal worden ondernomen, als ij et Krem lin besloten heeft een nieuwe wereldoorlog te ontketenen. In dat geval zal het Atlan tische opperbevel in Europa tijdig de nood zakelijke tegenmaatregelen, met inbegrip van een algemene mobilisatie, kunnen nemen. Op het gebied van de coördinatie der be wapeningsprogramma's zijn er in Parijs ook vorderingen gemaakt. Van Nederland se zijde waren er wel enige bedenkingen tegen de club van Frankrijk, Italië, Groot- Brittannië en West-Duitsland. die een eigen wapengemeenschap overwegen, maar de vrees voor een onderonsje van die landen is vrijwel volledig opgeheven. Voor een samenwerking in het grotere verband der Westeuropese Unie bevindt men zich, ook op dit terrein, op de goede weg, waar bij in beginsel Amerikaanse steun verkre gen werd. Ook met een gemeenschappelijke luchtverdediging en logistiek is men goed gevorderd. Over de installatie van de start banen voor kernraketten besloten de mi nisters nog niet te spreken, zolang alle mi litaire kanten van een keuze nog niet af doende zijn bestudeerd. Vermoedelijk zul len Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië wel, en Nederland hoogstwaarschijnlijk niet, voor installatie van deze startbanen in aanmerking komen. Voedselvoorraad Van Canadese zijde is nog een plan ter tafel gebracht, dat voorziet in het aanleg gen van voedselvoorraden ten behoeve van de Europese burgerbevolking. Reserves zouden onontbeerlijk zijn gedurende de eerste weken na een aanval, wanneer Rus sische onderzeeboten, waarvan er binnen twee tot drie jaar zevenhonderd zullen zijn Europa van de buitenwereld zouden af snijden. Al deze vraagstukken van de Europese veiligheid zullen nu in andere Atlantische organen en, gedeeltelijk door de ministers van Buitenlandse Zaken de volgende maand in Kopenhagen verder worden be studeerd. De eindindruk van de jongste conferentie is echter wel, dat de ministers van Defensie nuttig en vruchtbaar werk hebben verricht. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht bestudeert verscheide ne voorstellen voor bemande kunstmanen, die naar de aarde kunnen terugkeren. Een dergelijke onderneming kan binnen korte tijd succes hebben, aldus heeft luitenant- generaal Putt in de commissie voor de ruimte van het Amerikaanse huis van Af gevaardigden meegedeeld. Generaal Putt drong aan op een „positieve benadering" van nieuwe ontwikkelingen. „Het is zelfs mogelijk," zo zei hij, „dat het een of an dere fantastische apparaat onze bemande ruimtestrijdkrachten in staat stelt een aanvaller te neutraliseren of te verlam men zonder mensenlevens of goederen te vernietigen." Hij ging hier niet verder op in. De directeur van de nationale advies commissie voor aeronautica, dr. Dryden, zei tot de commissie, dat Amerikaanse deskundigen werken aan plannen voor tweehonderd 'proeven met bemande ruim teschepen. Toen een verslaggever president Eisen hower op diens wekelijkse persconferen tie vroeg of hij wist of het waar is, dat het leger binnenkort een man 250 kilome ter in de ruimte kan schieten en veilig op aarde kan doen terugkeren, zei de presi dent onder gelach der aanwezigen: „Geeft u zich er als vrijwilliger voor op?" De journalist, die een ogenblik uit het veld geslagen was, herstelde zich gauw en ant woordde, dat hij het aanbod van de pre sident afsloeg, omdat het leger al genoeg vrijwilligers heeft. ROME (UP) Volgens de wetenschap pelijke medewerker van het pro-commu nistische Italiaanse blad „Paese Sera", kunnen de Russen een raket naar de maan sturen als zij zulks zouden willen. Volgens professor Fiodorov, directeur van het geo fysisch instituut van de Russische Acade mie van Wetenschappen, zal van een lan cering van een maanraket voorlopig ech ter weinig komen, omdat de positieve we tenschappelijke resultaten van een derge lijke reis „betwistbaar" zijn. De profes sor vertelde aan de medewerker van „Paese Sera", dat de volgende Russische spoetnik waarschijnlijk nog zwaarder zal zijn dan „spoetnik II. „Van technisch oog punt bezien kunnen we een raket naar de maan sturen, maar de satelliet zou veel lichter zijn, waardoor het wetenschappe lijk belang zeer betwistbaar wordt. We ge ven er de voorkeur aan onze krachten te concentreren op spoetniks, die we naar verschillende hoogten zullen sturen en uit rusten met steeds modernere waarne mingsinstrumenten," aldus de geleerde. Prof. Fiodorov zei, dat kleine kunstmanen vrijwel geen wetenschappelijke waarde hebben omdat zij geen belangrijke weten schappelijke instrumenten en elektrische batterijen kunnen meevoeren. Prof. Subbotin, directeur van het insti tuut voor theoretische astronautica te Le ningrad, zou er tegenover de medewer kers van „Paesa Sera" over hebben ge klaagd, dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk „tot nu toe" nog geen gegevens hebben doorgegeven over de waarnemingen die zij hebben gedaan in de dagen die aan het einde van „Spoet nik II" voorafgingen. ACCRA (Reuter-AFP) Afgevaardig den van acht Afrikaanse staten zijn te Accra, de hoofdstad van Ghana, een con ferentie van negen dagen begonnen met de bedoeling tot nauwere banden op het gebied van buitenlandse aangelegenhe den, economie en cultuur te komen. De vertegenwoordigde landen zijn Ghana, Ethiopië, liberia, Libië, Marokko, Soedan, Tunesië en Egypte. Er wordt van gedach ten gewisseld over de toekomst van af hankelijke Afrikaanse gebieden, het Alge rijnse probleem en de rassendiscrimina tie. De premier van Oost-Nigeria, Azikiwe, stelde in een openingsboodschap voor te pogen tot een verdrag van wederzijdse verdediging te komen, waarbij hij ver wees naar de „inval in Egypte en de in Algerije bedreven wreedheden." De conferentie werd geopend door de Ghanese premier Kwame Nkroema, die de Afrikaanse staten voorhield „zich er voor te hoeden betrokken te geraken in de twisten der grote mogendheden." Hij ver oordeelde alle „vormen van kolonialisme en het maken van rassenonderscheid" en waarschuwde tegen het „nieuwe imperia lisme dat poogt zijn doeleinden niet slechts met militaire middelgn te bereiken, doch ook wapens aanwendt als economische doordringing, het aanknopen van culture le banden, ideologische overheersing, psy chologische infiltratie en ondergrondse ac ties, waarbij wordt aangezet tot de klas senstrijd en zelfs niet wordt teruggedeinsd voor het aanprijzen van moord." Hij deed een beroep op „alle betrokken mogendhe den" de proefnemingen met kernwapens te staken. Nkroemah zei ervan overtuigd te zijn, dat alle vormen van kolonialisme in Afri ka, het laatste bolwerk van het kolonia lisme, zullen verdwijnen. „Wij hebben de plicht de totale bevrijding van Afrika te verhaasten." Duurzame vrede en veilig heid zijn niet denkbaar zolang hét kolonia lisme in enigerlei vorm bestaat. De dyna mische kraphten van het Afrikaanse na tionalisme kunnen slechts weerstaan wor den met wapengeweld zoals in Algerije. In de huidige omstandigheden is het niet langer mogelijk dergelijke koloniale con flicten afzonderlijk te behandelen, aldus de premier van Ghana. De leiders van de andere delegaties drongen er op aan, een eind te maken aan het kolonialisme en het maken van onder scheid tussen rassen, sterkere banden te smeden van vriendschap en op handels gebied en te werken voor de vrede en het staken van kernproeven. Een woordvoerder van de Algerijnse op standelingen heeft donderdag op de con ferentie de Verenigde Staten verzocht druk op Frankrijk uit te oefenen om een realistischer politiek tegenover de Noord- afrikaanse gebieden te bedrijven. ADVERTENTIE U hoort er weer bij door. beter te horen die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen klcdinggeruis en snoeren. N V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15