Prijs- en belastingverlaging zijn deugdelijke middelen tot ombuiging der conjunctuur Effecten -en Geldmarkt Franse mijnstaking afgelast wegens de kabinetscrisis Pressiegroepen belemmeren het spel van vraag en aanbod „Potasch en Perlemoer en de Pekinees" DUITSLAND EN ENGELAND GEVEN HET VOORBEELD Collectioneur koopt al het werk van Anton Hcyhoer Eisenhower zegt last der bewapening te betreuren Pleidooi om de defensie te centraliseren Uitstel van militaire dienst Bourguiba dreigt oorlog in Algerije bij de UNO aanhangig te maken als Frans kabinet uitblijft Prof. Gerbrandy naar Nieuw Guinea W. M. Dudok erelid van de Italiaanse kunstacademie Sterke radio-activiteit in Zwitserland en Oostenrijk Catastrofaal ongeluk bij Russische kernproef? Tweede Provinciale opbouwdag op 6 juni Noordholland kreeg er verleden jaar bijna 13.000 woningen bij Directrice rusthuis door B. en W. gehoord Noord-Celebes VRIJDAG 18 APRIL 1958 Van onze financiële medewerker) ER ZIJN NOG STEEDS GEEN positieve aanwijzingen voor een spoedig einde van depressieperiode, waarin we ons sinds het midden van het vorig jaar bevinden en die uiteraard de effectenbeurzen in haar ban gevangen houdt. Noch op de Newyorkse beurs, noch op die in Londen, Brussel en Amsterdam kan, wat de aandelenmarkt betreft, van een opleving worden gesproken, doordat het voor belegging vrijkomende kapitaal zijn weg voornamelijk naar de obligatiemarkt zoekt, waar de vaste stem ming doorgaans nog domineert en de koersen zich op een flink verhoogd niveau weten te handhaven. Dit wijst er op dat er nog altijd weinig vertrouwen bestaat in de ontwikkeling van de conjunctuur, ten aanzien waarvan ook de meest deskundige waarnemers geen positieve uitspraken durven doen. Voor een deel hangt dit onge twijfeld samen met de omstandigheid dat de natuurlijke ontwikkeling van de econo mische en sociale verhoudingen wordt belemmerd door overheidsmaatregelen en georganiseerde machten, waarvan zeker niet enkel kwaad is te zeggen, maar die problemen oproepen, welke vroeger niet bestonden. Het is een natuurlyke zaak dat als de vraag vermindert, de prijzen dalen en de werknemers zich tydelyk met een lagere beloning tevreden stellen. Een dergelijk proces voltrekt zich thans echter heel wat minder gemakkelijk dan vroeger onder in vloed van de zogenaamde pressiegroepen, waaronder men allerlei belangenorganisa ties heeft te verstaan die naar het behalen van voordeel streven en daarbij soms ge zamenlijk optrekken. Toch is het duidelijk dat als de vraag naar goederen vermindert, deze door een verlaging van de prijzen kan worden gestimuleerd en langs deze weg produktie en werkgelegenheid in de bedrij ven kunnen worden bevorderd. In de V. S. heeft senator Kefauver be cijferd dat bij een verbruik van 280 mil jard een algemene prijsverlaging van 2 percent de koopkracht van de Amerikaanse bevolking met 5,6 miljard dollar zou ver groten en dat de prijsstijging, welke in januari van dit jaar nog heeft plaats ge vonden, de koopkracht van de arbeiders met 1miljard heeft verminderd, hetgeen gelijk staat met een economisch' equivalent van verloren werk voor 400.000 arbeiders. Hij keert zich daarom zowel tegen de werk nemersorganisaties, die in deze tijd nog voor loonsverhogingen ijveren als tegen de grote bedrijfsconcentraties, die de gewone werking van vraag en aanbod negeren. Het is in dit verband opmerkelijk dat tijdens een tijdelijke prijzenoorlog in de V. S., waarbij vooral elektrische artikelen tot uitverkoopprijzen werden verkocht, het storm liep van de kopers. Bij alle uitver kopen gedurende de laatste tijd in New York blijkt telkens dat er ondanks de slechte tijden nog voldoende geld is en dat de artikelen tegen de gereduceerde prijzen wegvliegen. En ook al betekenen de ver laagde prijzen voor de ondernemingen tijdelijk lagere winsten, zo mag het toch als een lichtpunt worden gezien dat hier ;n daar tot prijsverlaging wordt overge gaan als het natuurlijke middel om het verbroken evenwicht tussen vraag en aan bod te herstellen. In Engeland is thans een prijzenoorlog op komst tussen de boter- handel en de margarinefabrikanten als ge volg van de grote boi -anvoeren en de overvolle pakhuizen, zodat thans reeds enkele botermerken goedkoper zijn dan margarine. Ook al zijn dit uitwassen van het noodzakelijke aanpassingsproces, zij wijzen er toch op dat dit proces op gang begint te komen, hetgeen in vele gevallen ook mogelijk wordt gemaakt door de scher pe daling, welke er voor sommige grond stoffen heeft plaats gehad. Prijsverlaging Men is het er algemeen wei over eens dat een prijsverlaging een gedeeltelljKe op lossing zou brengen van de thans bestaan de moeilijkheden en dat ook de overheid hiertoe zou kunnen bijdragen door een verlaging van de fiscale druk, waaronder bedrijfsleven en bevolking gebukt gaan. In Duitsland, waar thans ook de gevolgen van de in het buitenland verminderde koop kracht zich doen gevoelen, heeft de rege ring als bekend reeds aanmerkelijke be lastingverlagingen geprojecteerd, thans volgt de Engelse regering dit voorbeeld onder meer door een verlaging van de omzetbelasting, een verlaging van de be lasting op bedrijfswinsten, een verhoging van de belastingvrije reservering bij de bedrijven en een verhoging van de belas tingvrije inkomensgrens voor 'personen boven 65 jaar. De minister van Financiën voorziet dat men ook in Engeland met de recessie in de V. S. en op het vaste land van Europa zal te doen krijgen en dat ter bestrijding daarvan het gevaar van nieuwe inflatie opduikt. Om dit te keren acht hij een stopzetting van de prijsstijging en zo mogelijk een prijsdaling gewenst, zomede een matiging van de looneisen, opdat op deze wijze de industrie haar krachten op de export kan concentreren. Reeds zijn voor het eerst in 20 jaar de ijzer- en staalprijzen in het binnenland met 1 tot 3 pet. verlaagd, hetgeen voor de verbruikers een besparing van 10 miljoen pond sterling per jaar betekent. Heviger concurrentie Het is dus wel duidelijk dat op de wereldmarkten in de naaste toekomst met een verscherping van de concurrentiestrijd En reserveert diens produktie van komende twaalf maanden Een collectioneur heeft van de Haarlem- e kunstenaar Anton Heyboer de veertig 'tsen gekocht, die onlangs in het Prenten kabinet van het Amsterdams Stedelijk Museum werden geëxposeerd. Bovendien beeft hij de 46 nog in het bezit van deze onge graficus zijnde werken gekocht en liens produktie tot het volgend voorjaar voor zich doen reserveren. Een commissie van O.K. en W. zou doen- 'e zijn het oeuvre van Heyboer te toetsen n verband met de mogelijkheid van aan koop door overheidsorganen. Bij infor matie bij de kunstenaar deelde deze ons 'uee dat dit laatste ook het verzet van 3. en W. van Haarlem zou betreffen tegen iet advies van de Haarlemse aankoopcom- nissie, om werk van Heyboer te accep teren. zal moeten worden rekening gehouden, waarop ook in vele jaarverslagen van Nederlandse ondernemingen wordt gewe zen. Meende men in Duitsland tot voor kort dat in verband met de grote aanwas van de goud- en deviezenvoorraad de im port moest worden gestimuleerd, thans kan men lezen dat onder invloed van de recente cijfers op het stimuleren van de export wordt aangedrongen. En nu ook Engeland de daartoe geëigende maatregelen neemt, kan het niet anders of de Neder landse exporteurs zullen in toenemende mate met de activiteit van hun buiten landse mededingers worden geconfronteerd. Minister Zijlstra heeft in dit verband een verruiming van de exportfinanciering wen selijk genoemd, in niet mindere mate zal echter een prijsverlaging er toe kunnen bijdragen dat zowel de afzet in het bin nenland als die naar het buitenland kan toenemen. Men krijgt soms zelfs de indruk dat het publiek in ons land ten aanzien van zijn inkopen een zekere terughoudend heid betracht in de niet ten onrechte, ge koesterde verwachting dat de huidige situatie tenslotte tot een verlaging van de prijzen moet leiden. Het is daarom van het hoogste belang dat de machten, welke in deze tijd de gang van het economisch leven voor een groot deel beheersen, namelijk de overheid, de werkgevers- en de werknemersorganisa ties, zich op de mogelijkheid van prijsver laging bezinnen en die in zakelijk overleg en harmonische samenwerking trachten te bevorderen; ook de Engelse minister van Financiën acht het juist dat een belasting verlaging niet achtérwegé mag worden gelaten. Zo kunnen de moeilijkheden wor den opgelost, welke door een overspanning van de conjunctuur in het leven zijn ge roepen. Het alternatief, nieuwe inflatie, is niet anders dan een lapmiddel. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft op de zevende jaarver gadering van het Internationale Persinsti tuut te Washington gezegd, dat de „nare en gevaarlijke last van de bewapening" tenslotte van de schouders van de mens heid zal worden afgenomen, indien de niet-communistische wereld blijft strijden voor een duurzame vrede. „Wij allen be treuren deze grote militaire uitgaven", al dus de president, „maar hoeveel het ook moge kosten, het is noodzakelijk de Ver enigde Staten te beveiligen. Het commu nistische imperialisme blijft streven naar wereldoverheersing. De president wijdde veel aandacht aan zijn voorstellen tot meer centralisatie bij het maken van strategische en tactische plannen. „Ik ben er zeker van, dat het in de ogen van het Amerikaanse volk veel be langrijker is het doel te kunnen treffen, dan te strijden over wie een wapen maakt en wie de trekker overhaalt", zo zei hij. Eisenhower gaf een opsomming van de ernstige problemen in de wereld, waarbij hij sprak over de „onrust en bitterheid" in Indonesië en de „grote moeilijkehden" van Frankrijk. Het bestuur van het I.P.I. heeft be sloten te bestuderen of de organisatie zich in verbinding moet stellen met journalis ten in communistische landen. Verschei dene afgevaardigden stelden een gesprek met Poolse en Joegoslavische journalis ten voor als een begin van dergelijke con tacten. De hoofdredacteur van de „Glas gow Herald", Holbrun. stelde voor, dat het I.P.I. contact opneemt met journalis ten in Spanje en Portugal. Toen de voor zitter, Pollak van de „Arbeiter-zeitung" te Wenen, zei, dat Spaanse en Portugese journalisten niet voor verkiezing in het I.P.I. in aanmerking komen, antwoordde Holbrun: „zij zijn niet minder vrij dan de journalisten in Polen". Het I.P.I. heeft donderdag besloten de achtste jaarvergadering volgend jaar in Berlijn te houden. Verder werd voorlopig besloten de algemene vergadering van 1960 te Tokio te houden. Er werden drie nieuwe bestuursleden gekozen, onder wie één uit Europa, dr. Fritz Molden, hoofdre dacteur van het Weense blad „Die Pres- Aan diegenen, die een opleiding voor een m.o.-akte volgen aan de Nutsacademie voor Pedagogische en Maatschappelijke vorming te Rotterdam, de Arnhemse school voor Levende Talen, het gemeen telijk instituut voor opleiding tot m.o.-ak- ten te 's Gravenhage en het Nutssemina- rium voor Pedagogiek aan de universiteit te Amsterdam zal in den vervolge even als aan hen, die een opleiding volgen aan andere soortgelijke instellingen uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst kunnen worden verleend. Om hier voor in aanmerking te komen moeten de betrokkenen echter voldoen aan een aan tal voorwaarden. PARIJS (Reuter en AFP) De leiders der F nse mijnwerkers hebben de sta king ter ondersteuning van looneisen, die maandag zou beginnen, afgelast, omdat een staking als gevolg van de regerings crisis mogelijk „nutteloos" verlengd zou worden. De mijnwerkers zullen maandag echter wel een langzaam-aan-staking be- binnen. President Coty zet zijn overleg met politieke figuren voort. Waarnemers geloven, dat naar een „klassieke" oplossing van de regerings crisis wordt gezocht. De president zou overwegen een politicus van het centrum, een radicaal of een radicaalgezinde aan te zoeken als formateur. Donderdag wer den de namen van André Marie en Fran- Qois Mitterrand genoemd. Als financiële en economische kwesties echter zwaarder zouden vaan wegen dan de kwestie van de „goede diensten" in het Frans-Tunesische geschil, zouden ook de onafhankelijke An- toine Pinay of de huidige minister van Financiën, de christen-democraat Pflim- lin, een kans maken. Pinay, ex-premier, die dinsdag tegen Gaillard stemde, ver klaarde woensdag, na een onderhoud met de president, dat Frankrijk het vertrouwen tussen de bondsgenoten moet herstellen Rechtse afgevaardigden van de Natio nale Vergadering hebben te verstaan ge geven, dat zij bereid zijn een regering on der leiding van de socialist Guy Mollet. wiens regering elf maande, geleden ten val werd gebracht, te steunen, als hij maar een „krachtige" houding ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk aanneemt. De door het debat verhitte gemoederen zijn inmiddels bekoeld, waaraan de drei ging van nieuwe financiële moeilijkheden niet vreemd is. De goudprijs is sterk ge stegen. waaruit gebrek aan vertrouwen in de frank valt af te leiden. Verder is er de terugslag van de kabinetscrisis op de Franse deelneming aan de voorberei dingen voor een topconferentie en de NAVO-conferentie in KoDenhagen. Som mige Franse kranten wijzen erop, dat Frankrijk het gevaar loopt geen behoor lijk invloed te kunnen uitoefenen op een mogelijke internationale beslissing inzake de kernproeven. Bemiddelaars vertrokken De Brit Beeley en de Amerikaan Mur phy, wier goede diensten in het Frans- Tunesische conflict zijn opgeschort, zijn uit Parijs vertrokken. TUNIS (Reuter) President Habib Bourguiba van Tunesië heeft in een radio toespraak verklaard dat zijn land een be roep op de Veiligheidsraad zal doen, in dien er in Frankrijk een langdurige kabi netscrisis zou ontstaan. Bourguiba ver klaarde dat de Brits-Amerikaanse goede- dienstenverlening „heeft gefaald op het ogenblik, waarop haar conclusies door de Franse Nationale Vergadering werden ver worpen". Hij zei een week op een nieuw Frans kabinet te zullen wachten. Indien dit niet het geval is, zal Tunesië een klacht bij de Veiligheidsraad indienen over het Franse bombardement op het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Joessef. Bourguiba zei dat Tunesië de Veiligheidsraad zal ver zoeken voor te schrijven, dat de Franse troepen worden teruggetrokken, niet al leen uit Tunesië, maar uit geheel Noord- Afrika. (AFP) Bij een nieuw beroep op de UNO zal Tunesië ook de oorlog in Algerije te berde brengen, waarvan geheel Noord- Afrika, evenals de Frans-Noordafrikaanse betrekkingen, de weerslag ondervinden, aldus Bourguiba. PARIJS (Reuter) Het Franse „Front voor1 nationale actie", dat zegt de oud- strijders en patriotten te vertegenwoor digen, heeft president Eisenhower in een open brief beschuldigd van „ontoelaatbare inmenging" in Franse aangelegenheden. „Ondanks de zogenaamde Frans-Ameri kaanse vriendschap", aldus de brief, „oefent .uw rering altijd invloed ten gun ste van de vijanden van Frankrijk uit". Zondag 20 april vertrekt prof. mr. P. S. Gerbrandy per K.L.M.-toestel naar Ne derlands Nieuw Guinea, waar hij als hoofdarbiter zal optreden in het geschil tussen het gouvernement en de heer Bos van een kustvaartbedrijf. De heer Bos maakt gebruik van schepen van het gou vernement. Het contract is inmiddels af gelopen. De heer Bos heeft daarover ver schil van mening met het gouvernement. Hij heeft als arbiter in dit geschil mr. K. T. M. van Rijckevorsel gevraagd. Voor het departement van Zaken Ovex-zee zal als zodanig optreden mr. J. H. Hoogeste- ger. De beide arbiters hebben prof. Ger brandy verzocht als voorzitter van deze arbitragecommissie te willen fungeren, welk verzoek werd aanvaard. Zij vertrek ken zondag tezamen naar Biak. De Academia Delle Arti Di Venezia, de Italiaanse kunstacademie in Venetië, heeft architect W. M. Dudok, in Hilversum, tot erelid benoemd. De heer Dudok heeft deze benoeming aanvaard. BERN (Reuter) Het Zwitserse depar tement van volksgezondheid deelt mee, dat er tussen 21 en 28 maart in Zwitser land een opmerkelyke toeneming van de radio-activiteit in de lucht en in de regne is gemeten. Het internationale erkende gevaarlijke peil is sterk overschreden, al dus het departement, maar er is nog geen onmiddellijk gevaar voor de mens. Als deze mate van radio-activiteit echter zou blyven voortduren, zou het gevaarlijk kunnen worden. Prof Paul Huber schrijft de verhoging toe aan de jongste Russische proefnemingen. WENEN (UP) De radio-activiteit van de lucht bij Wenen is sinds het begin van de maand tot het twaalfvoudige van nor maal gestegen. Men acht het „zeer waar schijnlijk" dat de radio-actieve lucht uit het oosten afkomstig is. Van 1 tot 14 april steeg de radio-activiteit tot het vijf tot zesvoudige van normaal. Het regenwater blijkt radio-actief te zijn. LONDEN (UP) Het Londense liberale blad News Chronicle heeft het vermoeden geuit, dat in de Sovjet-Unie een „cata strofaal ongeluk" met een kerwapen is gebeurd en dat de Russen daarom de proeven met dergelijke wapens hebben stopgezet. Volgens de News Chronicle kan de zware radio-actieve neerslag in Oost- Europa uit Siberië betekenen, dat de Rus sen als finale van hun kernproeven een vuile superbom tot ontploffing hebben ge bracht, of een waterstofbom dichtbij de grond tot ontploffing is gebracht waardoor reusachtige wolken radio-actief stof ont stonden. Het blad wijst er op dat vóór de proéven werden genomen een groot ge bied in het zuiden des lands voor buiten landers, diplomaten inbegrepen, verboden werd verklaard. Het blad verwijst ook naar het bericht van zondag in het Deense blad „Berlingske Tidende", waarin werd gezegd, dat de Russen hun proeven hadden moeten stop zetten wegens een „catastrofaal ongeluk". In het Concertgebouw le Haarlem zal op vrijdag 6 juni de tweede Provinciale Op bouwdag gehouden worden met als cen traal thema „De maatschappelijke situatie in Noordholland". De Stichting Noord holland voor Maatschappelijk Werk viert met deze tweede provinciale opbouwdag tevens haar eerste lustrum. Uit haar toe lichting op het programma van de bijeen komst blijkt ongerustheid over de bestaan de sociale vormen, die „in hun relatieve starheid op tal van punten moeilijkheden gaan opleveren naarmate de dynamiek van de samenleving groter wordt". Na de opening der bijeenkomst om half elf door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen, die erevoorzitter van de stichting is en een toespraak van de voorzitter, de burge meester van Hilversum J. J. G. Boot, komt als eerste prof. dr. Th. L. M. Thurlings, Eerste-Kamerlid en hoogleeraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, aan het woord over de economische aspecten. Om twaalf uur spreekt drs. G. J. van den Berg, secretaris van de commissie voor so ciaal-wetenschappelijke vraagstukken in de Provincie Noordholland, over planolo gische aspecten. Dan volgt er een lunch pauze van kwart voor een tot kwart over twee en daarna spreekt prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam over sociologische aspecten. Om drie uur geeft de directeur van de Stichting Noordholland voor Maatschappe lijk Werk, de heer C. Lijnzaad, een samen vatting en conclusies. „Migratie en toenemende communicatie veroorzaken problemen met betrekking tot de onderlinge aanpassing van verschillend geaarde bevolkingsgroepen. Van velen zal worden gevergd aanpassing aan nieuwe typen van arbeid en gewijzigde arbeidsver houdingen, aan een nieuwe scandering van de arbeidsdag en de vrije tijd, aan nieuwe woonvormen enzovoort", aldus de toe lichting. Zij, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij het beleid in onze provincie, heb ben de hieruit voor hen voortvloeiende verantwoordelijkheid wel onderkend. Bij herhaling bleek in de afgelopen jaren hoe zeer velen verontrust zijn door het besef geen adequaat antwoord meer te kunnen geven op de door deze ontwikkeling gestel de eisen. Men gevoelt, dat in een zo dyna mische samenleving ervaringskennis niet meer toereikend is. In toenemende mate wordt een beroep gedaan op de hulp van sociaal onderzoek om de huidige situatie te verhelderen en het te voeren beleid wetenschappelijk te onderbouwen. Er ontstaat behoefte aan een nieuwe specialistische activiteit welke in staat is in het vlak der menselijke verhou dingen en het sociaal-culturele leven we gen te wijzen voor het opvangen van socia le spanningen en menselijke nood. Uit deze behoefte aan bezinning op de sociale pro blematiek in haar totaliteit en aangaande specialistische kennis aangaande de moge lijke aanpak van deze problemen is voort gekomen het maatschappelijk opbouw werk, welks stimulering in onze provincie de Stichting Noordholland mede tot haar taak rekent". De eerste Provinciale Opbouwdag in 1954 werd door ongeveer elfhonderd personen bezocht en ook van het bezoek aan de ko mende heeft men grote verwachtingen. Op 22 mei zal hel eerste Amerikaanse passagiersschip dat geheel ingericht is voor het vervoer van toeristen New York verlaten voor zijn „maidentrip". Wij geven hier een foto van een schil derij van dit stoom-)schip, de „At lantic". Met nog twee zusterschepen gaan de American Banner Lines een uitsluitend toeristenvervoer over de Atlantische Oceaan, tussen Amerika en Europa beginnen. In 1957 zijn in de provincie Noordhol land byna 13.000 woningen gereedge komen, of ruim duizend meer dan in het recordjaar 1954. Aldus blijkt uit het jaar verslag over 1957 van de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Noordholland. Vergeleken bij 1956 was het een vooruitgang van circa 2.500 woningen. Die grote vooruitgang kwam bijna geheel voor rekening van het gebied buiten de hoofdstad. In Amster dam bleef het aantal gereedgekomen wo ningen met 3.498 tegen 3.427 in 1956 vrij wel gelijk. Voor het gebied Noordholland zonder Amsterdam werden in 1957 114 plannen voor de bouw van 4.369 woningwetwo ningen goedgekeurd tegen 95 plannen voor 3.741 woningen in het jaar daarvoor. In de particuliere bouw werd premie toege zegd voor 4.093 woningen tegen 3.937 wo ningen in 1956. Het aantal woningen, waarvoor halve premie werd toegezegd, liep terug van 2.079 in 1956 tot 583 in 1957. In totaal werd voor de gehele provincie, dus inclusief dc hoofdstad, in 1957 goed keuring verleend voor de bouw van 14.720 woningen. Het percentage etagewoningen buiten Amsterdam nam toe. Van de in 1956 tot stand gekomen woningen beliep dit 44 per cent tegen 38 percent van de woningen, gereedgekomen in 1955. Het aantal galerij woningen sprong van 5,1 percent in 1955 op 28,6 percent in 1956. Het aandeel van de woningbouwcorpo raties in de woningwetbouw steeg. Dit be liep in 1956 in Noordholland zonder Am sterdam 55 percent in 1955. De gemeenten bouwden in 1956 45 percent van het aan tal gereedgekomen woningwetwoningen. In het afgelopen jaar kwamen in Noord holland drie verzorgingstehuizen voor be jaarden en 158 bejaardenwoningen gereed; drie bestaande tehuizen werden uitgebreid. Aan de capaciteit voor bejaarden werden hiermede 560 bedden toegevoegd. Aan het eind van 1957 waren in behandeling of in uitvoering plannen voor 17 verzorgings tehuizen met 1.843 bedden en 883 wo ningen met 1.929 bedden. In 1957 werd van 278 woningen in 70 gemeenten tot onbewoonbaarverklaring geadviseerd. Van 264 woningen werd de onbewoonbaarverklaring onherroepelijk tegen 320 woningen in 1956. Het totaal aantal in Noordholland officieel onbe woonbaar verklaarde woningen is sinds de bevrijding hiermede gestegen, tot 2.915. In 1957 werden vele plannen ingediend voor verbetering van end.et uitvoeren van achterstallig onderhoud aan woningwet woningen. Door de toenemende moeilijk heden met de financiering was de ver wezenlijking van deze plannen echter zeer moeilijk. Over werken aan 28 complexen met in totaal 1.186 woningwetwoningen werd overeenstemming bereikt tot een to taal bedrag van ruim 1.1 miljoen. Op grond van de „Premieregeling woningver betering en -splitsing 1953" werd voor 529 woningen rijkssteun voor verbeteringen toegezegd. In 1957 werd rijkssteun verleend voor de bouw van 204 zogenaamde houtrijke wo ningen in een zestal gemeenten. Rijks steun werd ook toegekend voor de bouw van drie torenflats, twee te Haarlem en één te Heemstede. Voor de herbouw van 445 in de oorlog getroffen panden werden de bouwkosten goedgekeurd tot een totaal bedrag van ruim 9,2 miljoen. Er blijven in deze pro vincie nog 524 te financieren gevallen over. De afwikkeling van de watersnood- schade in Noordholland werd in het af gelopen jaar voltooid, evenals het herstel van de oorlogsschade aan boerderijen. Donderdagmiddag is de directrice van het Haarlemse rusthuis waarvan de ge meente Haarlem op 3 april de vanwege haar verpleegde patiënten heeft doen weg halen, verschenen voor twee van het col lege van B. en W. om de aanvrage voor een vergunning toe te lichten. Zij was in gezelschap van haar twee rechtslieden, mr. A. D. P. V van Löben Seis en mr. B. W. Stomps. De bezwaren tegen het eventueel niet verlenen van een vergunning gronden B. en W. zoals bekend, op overwegingen van medische en hygiënische aard. In de ge meenteverordening op de bejaardenhuizen staat onder meer, dat. indien B. en W. het voornemen hebben de vergunning te wei geren, de betreffende rusthuishoudster of -houder gehoord dient te worden door één of meer leden van het college. De beslis sing over het al dan niet verlenen van de vergunning zal in één der eerstvolgende vergaderingen van B. en W. worden ge nomen. Bij een eventuele afwijzing hier van bestaat de mogelijkheid voor de rust huishoudster in beroep te gaan bij de ge meenteraad. Tweede rebellenbasis nu eerste? (Van onze reisredacteur) SINGAPORE. Na de val van Padang blijft de tweede rebellenbasis, Noord- Celebes, zich roeren. Sumuals vliegtuig, een B-25, bombardeerde donderdag Balikpapan op Borneo, waarbij twee regeringsvliegtui gen en enkele hangars in brand raakten en de startbaan werd beschadigd. Aan Mena- do's dreigementen van een luchtaanval op Djakarta wordt hierdoor waarschijnlijk enige kracht bijgezet. Djakarta heeft de bevolking geïnstrueerd voor het geval een bombardement zou plaats hebben en een vernquwde corridor voor de burgerlucht vaart is ingesteld. De rebellen in de Minahassa (N. Celebes) hebben de bevoorrading en de kopra-afvoer weer op gang. Zij hebben zeven schepen in de vaart, meest onder Panamese vlag. De eerste luistert naar de naam „Dorenkamp". Ondanks Djakarta's successen op Su matra, blijft Celebes de grote kopzorg, om dat hier grotere kansen tot internationali satie van het conflict liggen. Reeds heeft Djakarta aangekondigd ten spoedigste de Minahassa aan te zullen pakken. Hoewel de vechtlust van de rebellen nog steeds onbewezen is, zit Sumual met zijn naar het heet goedbewapende troepen, waar onder zich duizend ex-KNIL-ers zouden bevinden, beter te paard dan Hussein, die met te weinig en te onervaren troepen een te groot gebied heeft moeten afgrendelen. Het conflict lijkt rekbaar en in dat geval spelen de Amerikanen, die hopen Indonesië uit de handen van het communisme te houden, niet zo'n slechte kaart. Midden-Celebes heroverd volgens Nasution De stafchef van het leger der centrale regering, generaal-majoor Nasution, heeft vrijdag verklaard, dat een speciale strijd macht Middenn-Celebes heeft heroverd, aldus meldt het ANP uit Djakarta. In een dagorder ter gelegenheid van de bezetting van Padang, verklaarde de staf chef dat de opstand thans in zijn laatste fase verkeert. Midden-Celebes behoorde bij Noord-Celebes, dat zich achter de op standige beweging in Midden-Sumatra had geschaard. Er zijn op het ogenblik nog geen officiële gegevens over de verblijfplaats van de leden der „revolutionaire regering". Buitenlandse scholen en tijdschriften DJAKARTA (UP) Het Indonesische leger heeft een reeks beperkende bepalin gen afgekondigd met betrekking tot bui tenlandse bladen en scholen en buiten landse ingezetenen. Het decreet verbiedt de uitgave van tijdschriften, waarin niet van het Romeinse schrift gebruik wordt gemaakt. Deze maatregel treft vooral Chi- sche en Arabische bladen. Op buitenlandse scholen mag alleen lager en middelbaar onderwijs worden gegeven, doch het aantal van deze scholen is zeer klein. Na Qantas ook Boac SINGAPORE (Reuter) Een woordvoer der van de luchtvaartmaatschappij Boac heeft medegedeeld dat ook de Boac be sloten heeft de dienst op Djakarta voorlopig te staken. Men mag dan zonder subsidie werken, men is bij het „Toneelgezelschap Johan Kaart" toch wel op de hoogte van de cul tuur. Wie daaraan mocht twijfelen, wordt volkomen gerustgesteld door de aanhef van de toelichting in het programma, dat ter gelegenheid van de vertoningen van „Potasch en Perlemoer en de Pekinees" is vervaardigd. „Tempora mutantur, nos et mutamur in illis" staat daar te lezen. Deze aan keizer Lotharius toegeschreven uitspraak betekent; „De tijden verande ren en wij met hen". Betoogd wordt ver volgens, dat het duurzame succes van de hartverwarmende schertsfiguren Potasch en Perlemoer, ondanks alle verandering in de toneelconstellatie, de (winstgeven de) uitzondering vormt, die deze regel be vestigt. Wat er echter niet bij staat, is dat met de tijden blijkbaar wel het geestelijk vaderschap verandert. In eerste instantie namelijk zijn de genoemde handelaren in textiel aan de vernuftige breinen van de heren Glasz en Klein ontsproten, daarna werden zij door Johan Blaaser senior en junior met vakantie gestuurd en thans be leven zij sentimentele perikelen dank zij George M Montague en Louis Borel, wel ke laatste wordt genoemd als bewerker van het blijspel, dat donderdagavond in het IVfinerva Theater in Heemstede een talrijk publiek een vrij uitbundig vermaak heeft geschonken. Door het karakteristieke van de joodse „gein" kon men de oorspronkelijke bele venissen van de beide titelhelden inder daad een blijspel noemen, een dwaze en een ook wel aandoenlijke komedie van kleine mensen met grote woorden. Maar nu is men helemaal terecht gekomen, of liever verzeild geraakt, in de sfeer van de ouderwetse kluchten die destijds onder de handelsmerken van schrijvende ven nootschappen als Arnold en Bach en Blu- menthal en Kadelburg furore maakten. Bij de opvoeringen zijn eveneens de laag- bijdegrondse effecten toegenomen, waar bij men zich overigens altijd op Molière als voorganger kan beroepen, evenals de grappen van dubieus kaliber over de om gang tussen de seksen. Dit keer komen de bijzonder oninteressante „avonturen" voort uit de beurtelings begeerde en ver afschuwde aanwezigheid van een troetel hondje, dat op traditionele manieren her haaldelijk de wegen naar het geluk van de hoofdpersonen kruist. Een dergelijk stuk in het populaire gen re staat of valt met de belichaming der hoofdfiguren. Johan Boskamp en Johan Kaart weten werkelijk door hun geraffi neerde creaties alle vooroordelen te over winnen. Het zijn nu eenmaal twee ras acteurs, zodanig met deze rollen ver groeid dat zij er naar hartelust eigen in gevingen en ad libitums aan kunnen toe voegen, aldus de illusie versterkend dat zij er zelf plezier in hebben. Zij doen hun werk fris, voortvarend en aanstekelijk. Zij verlenen bovendien hun prestaties reliëf door zich te omringen met geroutineerde krachten in operettestijl en charmante te genspeelsters zonder opdringerige of voor uitstrevende talenten. Van de verdere be zetting dezer door Louis Borel handig ge regisseerde voorstelling wist in het bijzon der de kleine Prinsje van Petit Arsenal zich te onderscheiden door aanminnig met zich te laten sollen in een decor, waar honden blijkbaar geen bezwaar tegen heb ben. Het is een lachsucces, dat nog wel lang geprolongeerd zal worden. David Koning O

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17