De stad Padang is volledig bezet door de troepen van Sukarno OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volgens Djakarta, vluchten rebellen in grote wanorde &e MORRIS beforef/o(f6iyf// HET WEER Rijksweg beoosten Haarlem definitief vastgesteld Nieuwe K.L.M.-Constellation kan 101 passagiers vervoeren Betalingsbalans '57: wankel begin van herstel dat versteviging vergt NAAIMACHINES Aan wensen van gemeente Haarlem is volledig tegemoet gekomen Discontoverlaging in V.S. Zachter Koningin zal sodafabriek in Delfzijl openen In een maand ruim 13000 t.v.-kijkers meer Voorbereiding te Moskou van een topconferentie Het woord is aan.. Engelsen vragen Adenauer om bemiddeling Russisch bezoek aan Polen Minister Hofstra uiterst waakzaam: Bejaarde man overleed aan gevolgen van val Evelvii Tlieniiins ELEGANTE TASSEN EN BY0UX STUURMALS, COHEN 72e JAARGANG No 237 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 18 APRIL 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 85 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger te Djakarta deelde vrijdagmorgen mede, dat troepen van de centrale regering de stad Padang op de revolutionaire strijdkrachten hebben veroverd. In de korte officiële bekend making wordt gezegd, dat de troepen der opstandelingen zich uit de belegerde stad aan het terugtrekken zijn onder aanvallen van Indonesische vliegtuigen. Volgens de eerste berichten zijn de re geringstroepen Padang donderdagmiddag om half vier binnen getrokken en bezetten zij het stadion, het spoorwegstation en het omroepstation. De rebellen trekken zich terug in de richting van Indarung, aldus de bekend making, voortdurend bestookt door vlieg tuigen. In de bekendmaking wordt gezegd dat de versterkingen van de rebellen in het ge bergte bij Padang door kanonvuur der marineschepen en luchtaanvallen zijn ver nietigd. Intussen hebben regeringstroepen die over land uit Oost-Sumatra optrekken, de stad Sungai Dareh, ongeveer 120 km (hemelsbreed) ten zuidwesten van Padang gelegen, veroverd. De stad Tandjung Molo is eveneens ver overd. Het hoofdkwartier van het leger heeft verklaard dat de regeringstroepen om 6 uur 's middag Sumatraanse tijd de volledige controle over Pdang hadden, terwijl de opstandige troepen in verwarring en met achterlating van uitrustingen op de vlucht' gingen. Nasution: aanvallen uit alle richtingen De commandant van de operatie-Padang, kolonel A. Jani heeft de gevangenneming van 20 rebellen met uitrusting, bestaande uit 10 geweren, 3 bren guns, revolvers en een mortier gemeld. Jani zeide dat de zuiveringsacties voort duren. Sungai Dareh en Tandjung Molo liggen ten zuidoosten van Padang en Bukittinggi. Hier bevindt zich de meest zuidelijke tand van de drietandige actie tegen de rebellen. Stafchef Nasution zeide vanmorgen tijdens een vlaggenceremonie op het hoofd kwartier van het leger: „Dit is een belang rijk moment. Wij hebben het laatste sta dium ingezet van onze aanval ter vernie tiging van de hoofdmacht der rebellen in West-Sumatra. Wij zijn bezig aan te vallen vanuit het Zuiden, Noorden, Oosten en Westen". Voorts verklaarde de stafchef: „Ge vechtsgroepen zijn bezig met de herovering van Midden-Celebes. Een groot aantal sol daten strijdt nog steeds tegen de Darul Islam in West-Java en op Celebes". Drie invasiegroepen Nasution zeide dat de Darul Islam en de Sumatraanse rebellen verraad hebben gepleegd jegens de Indonesische onafhan kelijkheidsverklaring „door onwettig samen te werken met buitenlandse legers en bui tenlandse ondermijnende acties" (de gene raal gaf geen toelichting op deze beschul diging). De generaal deed ten slotte een beroep op de leden der strijdkrachten trouw te blijven aan de soldateneed. Kolonel Jani, bevelhebber van de in vasiemacht, is in 1955-'56 opgeleid in de Amerikaanse commando- en straf-school te Font Leavenworth in Kansas. Hij zeide dat de mariniers die het strand donderdag hebben bestormd slechts onbe tekenend verzet ontmoet hebben, dat door uitstekende coördinatie van de drie in vasiegroepen gemakkelijk gebroken is ge worden. De infanterie is in verscheidene golven geland en heeft zich daarop snel in het bezit van de stranden en een brug gesteld. Een woordvoerder van het leger heeft ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FE'RD. BOLSTR; 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN De Federal Reserve System heeft twee nieuwe stappen genomen in de strijd tegen de recessie. Het verlaagde de rente voet van de Federale Reserve-banks in vyf steden en verminderde de dekkings percentages van de banken. De rentevoet in de Federal Reserve banken van New York, Philadelphia, Chi cago, St. Louis en Minneapolis is met een halve percent verlaagd tot 13/4 percent. Sinds augustus 1955 is de rentevoet niet zo laag geweest. Het verminderen van het dekkingspercentage maakt het mogelijk 450.000.000 dollars meer beschikbaar te stellen. (UP) Verwachting tot morgenavond: Zachter weer met veel bewol king en plaatselijk enige regen of motregen. Matig tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. verklaard dat speerpunten van de re geringstroepen vanuit Luboek Djambi de plaatsen Takung Hilir'en Tandjung Lolo bevrijd hebben. Ook heeft hij gezegd dat te land gestationeerde strijdkrachten Sun gai Dareh hebben veroverd. Deze mededelingen vormen een aanwij zing dat vanuit Oost-Sumatra een tang beweging tegen Bukittinggi wordt uitge voerd. Radio-Djakarta geeft de volgende samen vatting van de berichten over de invasie: Het vliegveld, op 9 km van Padang ge legen, was reeds in de eerste uren van de invasie bezet door parachutisten. Zij wer den afgeworpen op hetzelfde ogenblik dat van 20 schepen, tegen zonsopgang, troepen van boord gingen. Marinierscommando's en infanterie namen aan de landingen deel, terwijl de Indonesische luchtmacht de lan ding dekte en de stellingen van de op standelingen in het berggebied en tussen Padang en het vliegveld met bommen en mitrailleurvuur bestookte. Volgens Radio-Medan werd de landing op korte afstand (1 km) ten noorden van Padang uitgevoerd en hebben de comman- (Van onze correspondent) GRONINGEN Koningin Juliana zal op 5 juli de sodafabriek in Delfzijl openen, waarbij de ministers prof. J. Zijlstra en H. J. Hofstra aanwezig zullen zijn. In de week voorafgaande aan deze ope ning wordt in Delfzijl een scheepvaart- week gehouden, met een grote tentoonstel ling op scheepvaartgebied. Hoofddoel van deze feestweek is de tanende belangstel ling voor de scheepvaart aan te wakke ren. Door een grote actie in ons land en in Duitsland van de Eems tot de Elbe hoopt men de aandacht op Delfzijl te ves tigen. Op 1 april 1958 bedroeg het aantal aan gegeven radiotoestellen 2.397.302 tegen 2.384.852 op 1. maart 1958. In hetzelfde tijd vak steeg het aantal aangegeven televisie toestellen van 278.059 tot 291.331. Op 1 april 1958 waren er 521.037 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 522.590 op 1 maart 1958. do's die het eerst aan land gingen zware tegenstand van de rebellen ondervonden. Samen met de infanterie zijn de comman do's, onder zwaar verzet van de rebellen, toen begonnen met de opmars naar Padang. DJAKARTA (UP) De tegenregering overweegt haar zetel te verplaatsen naar Celebes, waar op het ogenblik ook ge vochten wordt, aldus is hier vernomen. (Zie daarvoor pagina 15). ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Aan de strijd, die tot nu toe tussen enkele genieenten over de definitieve vaststelling van de rijksweg beoosten Haarlem bestond, is thans een einde gekomen. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera heeft kor telings het definitieve tracé van de rijksweg vastgesteld. Bij de directie Wegen van de. Rijkswaterstaat wordt hard aan de uitwerking van'de plan nen gewerkt, daar de aanleg van deze weg als zeer urgent wordt beschouwd. De rijksweg zal ten oosten van de Liede worden aangelegd, waarmee vol ledig is tegemoet gekomen aan de wensen van de gemeente Haarlem. In het ontwerp-streekplan voor Zuid- Kennemerland was de rijksweg aanvang kelijk geprojecteerd ten oosten van dé Liede. Hiermee was tegemoet gekomen aan de verlangens van de gemeente Haar lem, die er bezwaar tegen maakte, dat de weg op het gebied van deze gemeente en dicht bij de oostelijke stadsrand was ge projecteerd. De gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude kantte zich echter sterk tegen de aanleg van deze weg be oosten de Liede, daar hierdoor vele kost bare landbouwgronden zouden worden doorsneden en vele landbouwers zouden gedupeerd worden. In de vorig jaar gehouden zomerzitting van de Provinciale Staten heelt ir. W. J. L. J. Merkx, die toen nog geen gedepu teerde was, de belangen van de landbou wers verdedigd en een motie ingediend om in overleg met de Rijkswaterstaat de weg ten westen van de Liede te traceren. Ge deputeerde Staten hebben deze motie overgenomen en in september 1957 ter kennis van de minister van Verkeer en Waterstaat gebracht. Hierna is een uitvoerig overleg tussen provinciale en rijksinstanties gevolgd. Daarbij zijn zowel de verlangens van de provincie als de wensen van de gemeente Haarlem ter tafel gekomen. Uiteindelijk heeft de Rijkswaterstaat besloten het aan vankelijke tracé beoosten de Liede, zij het met enige kleine wijzigingen, te handha ven. Uiteraard is de gemeente Haarlem hiermee zeer ingenomen. De rijksweg gaat van de Velser tunnel ten noorden en oosten van Spaarndam naar de Verenigde Grote en Kleine pol ders onder Haarlemmerliede en Spaarn woude, kruist dan de weg Haarlem-Am- sterdam ongeveer ten oosten van de hoog spanningslijnen naar de Schipholweg bij Vijfhuizen. De rijksweg ten zuiden van Vijfhuizen naar de rijksweg 4, waar bij Sassenheim een aansluiting tussen de twee wegen tot stand wordt gebracht, is nog niet getraceerd. Nog dit jaar zal met de voorbereidingen voor de aanleg worden begonnen. Reeds is het personeel van d'e Rijkswaterstaat de polders ingetrokken om daar met pi ketpaaltjes het tracé van de weg aan te geven. Uiteraard zeer tot misnoegen van landbouwers en veehouders, van wie ver wacht mag worden, dat zij niet voetstoots met het tracé akkoord zullen gaan, omdat waardevolle landbouwgronden door de aanleg van de weg in tweeën worden „ge hakt". Doordat de weg in sommige geval len vlak langs boerderijen komt te liggen, die daardoor van de landerijen worden „afgesneden", vermindert de waarde van boerderijen en grond uiteraard. Zo spoedig mogelijk zullen de voorbe reidende besprekingen voor de aankoop yan de gronden worden gevoerd. Kunqen de gronden niet langs minnelijke weg ver- De Lockheedfabrieken te Burbank in Californië hebben de eerste van de drie door de K.L.M. bestelde Super Constella tions van het type L 1049 afgeleverd. 'Dit toestel, de PH-LKL, dat de naam draagt van de beroemde humanist „Desiderius Erasmus", landde donderdagmiddag op Schiphol. De L 1049 H is hetzelfde vliegtuig als de bij de K.L.M. in gebruik zijnde Su per Constellations van het type 1049 G, maar heeft snel uitneembare stoelen, ver sterkte vloeren en speciale deuren waar door de machine naar behoefte als passa giers- of als vrachtvliegtuig gebruikt kan worden. De „Desiderius Eras mus" is in Burbank reeds geheel ingericht voor de extra goedkope klasse met de daarvoor speciaal vervaardigde stoelen en een kleinere pantry. Er zijn 101 plaat sen, maar er zaten bij deze afleverings- vlucht slechts 17 passagiers in het toestel, behalve de bemanning van zeven leden. Voor h^t merendeel waren het K.L.M.-em- ployé's en personeelsleden van de Lock heedfabrieken, die toch in Europa moes ten zijn en van deze kans profiteren om het nieuwe toestel in 12 uren van New York naar Amsterdam te vliegen. De tal rijke belangstellenden op Schiphol doop ten de nieuwe Super Constellation meteen maar „Desy" want „Desiderius Eras mus" is zo'n mondvol. Bij de passagiers waren ook generaal- majoor Alfred F. Kalberer, plaatsvervan gend commandant van het 15de Ameri kaanse luchtmachtcorps, en zijn echtgeno te. De heer Kalberer, die van 1938 tot 1941 als gezagvoerder voor de K.L.M. heeft ge vlogen komt enkele lezingen houden voor gezagvoerders van de K.L.M. over straal- verkeersvliegtuigen. In de iijd, dat hij voor de K.L.M. vloog, heeft hij zich vele vrienden verworven en dus is hij ook naar Nederland gekomen om de kennismaking te hernieuwen. MOSKOU (Reuter) De Britse, Fran se en Amerikaanse ambassadeur in Mos kou hebben donderdag onderling overleg gepleegd over voorbereidende besprekin gen met de Russen ter inleiding van een topconferentie. De Amerikaanse ambas sadeur, Thompson, heeft op uitnodiging van de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, een onderhoud op het ministerie van Buitenlandse Zaken gehad, dat veertig minuten duurde. Na afloop wilde hij niet zeggen of hij een antwoord had ontvangen op de westelijke voorstel len onmiddellijk met het diplomatieke overleg te beginnen. De Britse ambassa deur, Sir Patrick Reilly, is ook verzocht Gromyko op zijn ministerie te bezoeken om inleidende besprekingen voor een top conferentie te voeren. De Franse ambassadeur Maurice Dejean bracht als laatste een bezoek aan Gromyko. De Russische minister zal vandaag een persconferentie houden. De Westelijke am bassadeurs hebben niets over hun gesprek ken meegedeeld. Bij het Rijksdaggebouw, op de grens van Oost- en West-Berlijn scheppen vrouwen, onder leiding van een man nelijke deskundige, vruchtbare teel aarde op, die gebruikt wordt voor plantsoenen rondom het nieuwe con gresgebouw in West-Berlijn. Het Rijks- daggebouw wordt gedeeltelijk her bouwd, hetgeen men kan zien aan de restauratie van de vleugel rechts. kregen worden, dan zullen onteigenings procedures volgen. Hoewel de financiële positie van het rijk thans nog een rem uit oefent op de aanleg van de rijksweg, mag verwacht worden, dat de voorbereidingen snel worden getroffen, opdat met de aan leg niet te lang behoeft te worden ge wacht. Paul Richard: De jacht is de minst eerbare vorm van oorlogvoering tegen de zwakken. De Engelse staatssecretaris voor Euro pese Zaken, Reginald Maudling, heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de be sprekingen over een Europese Vrijhandels zone in „een moeilijk stadium" zijn ge komen. Maar ze zijn niet in een impasse geraakt, zo voegde hij er aan toe. De voorgestelde Europese Vrijhandels zone is een van de onderwerpen die aan de orde zijn gekomen tijdens besprekingen die dr. Adenauer met Britse regerings functionarissen voerde. Engeland wenst dat overeenstemming over het Vrijhan delsplan wordt bereikt, voordat de Euro pese Gemeenschappelijke Markt in wer king treedt. Frankrijk is een krachtig tegenstander van het Britse plan. De Britse regering zou bondskanselier Ade nauer willen bewegen als bemiddelaar op te treden bij de Franse regering. (UP) - WARSCHAU (Reuter) President Vo- rosjilov van de Sovjet-Unie is aan het hoofd van een kleine delegatie in de Poolse hoofdstad aangekomen voor een officieel bezoek van acht dagen. In antwoord op een begroetingstoespraak zei de maarschalk „dat Polen krachtig en onafhankelijk moet blijven, een waardige plaats innemend in het socialistische kamp". In het Rusische gezelschap, dat na het bezoek aan Polen zal doorreizen naar Joe goslavië, bevindt zich ook mevrouw Foert- sewa, lid van het presidium van de Opper ste Sovjet en. naar verluidt, een vertrouwe linge van premier Kroesjtsjev. UIT DE DOOR MINISTER HOFSTRA aan de Tweede Kamer aangeboden nota inzake de betalingsbalans in 1957 blijkt dat het lopende verkeer in 1957 op kasbasis een tekort opleverde van 342 miljoen. Dit betekent een verbetering ten opzichte van 1956 met 231 miljoen. Op transactiebasis gaf de lopende rekening over 1957 een tekort te zien van 420 miljoen, hetgeen ten opzichte van 1956 eveneens een verbetering inhoudt en wel met bijna 200 miljoen. Een ten opzichte van 1956 wel zeer sterk gewijzigd beeld vertoonde het resultaat van het kapitaalverkeer. Tegen over een tekort van 392 miljoen in 1956 stond een overschot van 751 miljoen in 1957. Dank zij het grote overschot op de kapitaalrekening en het gedaalde tekort op de lopende rekening zijn de goud- en deviezenreserves met 409 miljoen toe genomen. Van dit bedrag kwam 67 miljoen aan de Nederlandsche Bank ten goede en 342 miljoen aan deviezenbanken. De gehele situatie overziende, meent de minister van Financiën, dat het jaar 1957, hoewel het in zijn geheel gezien uit be talingsbalansoogpunt bepaald als slecht moet worden gekwalificeerd, toch in zo verre gunstig is dat het een begin van her stel te zien heeft gegeven. Er mag worden aangenomen, dat dit herstel zich in de eer ste maanden van 1958 heeft voortgezet- Niettemin is op verschillende gronden de waarschuwing op haar plaats, de werke lijke betekenis van de omslag niet te over schatten. De externe positie blijft de aan dacht vragen. Het bijzonder grote overschot van het kapitaalverkeer ad 751 miljoen viel voor 482 miljoen toe aan de particuliere sec tor en voor 269 miljoen aan 'de overheid. Het overschot in het particuliere kapitaal verkeer ad 482 miljoen in 1957 betekent een mutatie in positieve richting van rond f 800 miljoen ten opzichte van 1956. Het totale effectenverkeer heeft slechts in ge ringe mate tot deze ontwikkeling bijge dragen, doordat het ook reeds in 1956 een grote bate had opgeleverd. De verkopen van Nederlandse fondsen ad 429 miljoen gulden stegen weer tot de aanzienlijke hoogte, die ook in de jaren 1954 en 1955 werd bereikt; daartegenover stond, dat in 1957 op ruime schaal buitenlandse fond sen werden gekocht. Dientengevolge bracht in 1957 het totale effectenverkeer f 277 miljoen op tegenqver 202 miljoen in 1956, dit is hetzelfde niveau als in de laatste tien jaren gemiddeld als opbrengst van het effectenverkeer werd geboekt. Van veel betekenis voor het grote over schot van het particuliere kapitaalverkeer waren de kredieten op lange en op korte termijn. Tegenover tekorten van deze beide categorieën in 1956 van respectie velijk 138 en 168 miljoen stonden in 1957 overschotten van respectievelijk ƒ11 en 161 miljoen. Het overschot in 1957 van het kapitaalverkeer in de overheids sector ad 269 miljoen werd geheel ver oorzaakt door het onderbrengen van schatkistpapier in het buitenland, name lijk 261 miljoen bij het internationale monetaire fonds en 200 miljoen bij de „Deutsche Bank". In zijn slotbeschouwing zegt minister Hofstra, dat in het lopende verkeer ge durende de laatste maanden van 1957 een weerspiegeling aan de dag is getreden van het feit dat in het tweede halfjaar 1957 weer een gunstiger verhouding tussen nationale produktie en bestedingen is ont staan. Aangezien de produktie van het eerste op het tweede halfjaar 1957 eerder is gedaald dan gestegen, zal de oorzaak van deze ontwikkeling in het bijzonder in het teruglopen van het totaal der beste dingen moeten worden gezocht en daarvan was vooral belangrijk de achteruitgang van de voorraadaccumulatie. Gezien de relatief hoge invoerquota van de voor- raadvorming kan een duidelijke verbete ring van de lopende rekening inderdaad het gevolg daarvan zijn. De op zichzelf verheugende verbetering van onze externe positie moet derhalve met een zekere reserve worden gezien. Voorzover immers van een abnormaal laag niveau van voorraadvorming in de tweede helft van 1957 sprake zou zijn ge weest als reactie op de bijzonder grote aanwas in het verleden, kan de thans waar te nemen verbetering van de beta lingsbalans slechts van kortstondige aard zijn. In dit verband zij ook gewezen op de relatie tussen voorraadmutaties en het verloop van de nationale produktie. Indien het lage niveau van voorraadvorming ten dele zou samenhangen met het verdwij nen van het accres van de nationale pro duktie, ligt hierin eveneens een element van tijdelijkheid en zal de voorraadaccu mulatie worden hervat. Ook bij de beoordeling van de verwach tingen omtrent de ontwikkeling in de naaste toekomst dient men dit aspect in het oog te houden. Het Centraal Plan bureau raamde voor 1958 immers een over schot op lopende rekening ter grootte van bijna 900 miljoen, daarbij echter uit gaande van de veronderstelling dat er geen voorraadvorming zal plaats hebben (voor 1958 raamde het C.P.B. een voorraadin- tering met rond 200 iljoen, tegenover 'n voorraadaccumulatie in 1957 van 1.170 miljoen. Daarenboven is in de prognose het ongunstige effect van de gebeurtenis sen in Indonesië nog niet verwerkt. Naar de politie pas thans mededeelt is op dinsdag 15 april in Haarlem een 71- jarige man overleden aan de secundaire gevolgen van een gqbroken nek. Het slachtoffer was op 11 april, staande op een trapje, in het huis van zijn dochter bezig net het loswrikken van een schar nier. De hamer schoot uit en de man viel achterover met de nek op een schaaf. Aanvankelijk leek de valpartij goed af te lopen, maar later voelde de man zich minder prettig worden. De volgende dag begaf hij zich naar de Deo, waar hij dins dag is overleden. ADVERTENTIE FOTOHANDEL HEUPERS LOHR Zandvoortselaan 165 - Heemstede tel. 26455 Bijzondere aanbieding CAMERA'S o.a. VOIGTLAENDER PERKEO 6x6 voor ƒ75— (was 118. ADVERTENTIE Bij Iedere jas een passende tas GR. HOUTSTRAAT 18»' HAARLEM .TELEFOON 20415 ADVERTENTIE WATERPROOF HORLOGES JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1