Panda ïn het Wilde Westen Omzet Indola 25 pet gestegen H.&|.Lamp Regen en wind, maar zachter keukentafel doet de grote was! t TocU ió het zo J. J. VAN KOOTEN J. J. VAN KOOTEN Wereldnieuws 2 Porseleinen servies Arzberg Ga eens rondneuzen bij Jaarvergadering Avim; kritiek op dividendpolitiek 5oomh Lening Export Financiering Mij. sterk overtekend Hoger dividend Grofsmederij Euromarktonderzoek Lagere wirrst Höllandia- Kattenburg Geef je vrouw 'n trap DE KLOMPENCENTRALE Bevredigende resultaten bij De Meteoor Dividendvoorstellen Jaarvergadering van de Mij. Nederland Conflict in GATT over Duitse invoerliberalisatie Twijnstra realiseerde bijzondere winstposten bromfietsen v.a. f 598.- Laag in prijs, hoog geprezen Tien jaar O.E.E.S. f® In! 11 ac^ter fa SS «0 IA Bi oude St Bavo Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel 11266(02500) Ontwikkeling bij Nedap „niet onrustbarend" Herkenning vj VRIJDAG 18 APRIL 1958 De totale omzet in 1957 van Indola n.v. te Ryswyk (Z.H.) is ruim 25 percent hoger geweest dan in 1956 en geeft alle reden tot tevredenheid. De staging bedroeg voor het binnenland ruim 15 percent en voor export 41 percent. De directie is van me ning, dat ook voor de toekomst de ex portmarkt nog steeds goede kansen voor het bedryf biedt en voor uitbreiding vat baar is. Het bruto bedrijfsresultaat steeg met ruim 28 peVcent van 3.202.320 tot 3.772.869. Na aftrek van exploitatiekos ten, afschrijvingen, belastingen enzovoort, resteert een nettorwinst van 638.336 606.264). Er wordt op de gewone en prioriteitsaandelen een dividend voorge steld van 13 percent (v.j. 12 percent) over het door een emissie tot 3.333.000 ge stegen kapitaal. De gunstige financiële re sultaten werden nadelig beïnvloed door het saldo bijzondere baten en lasten, waarin onder andere 105.201 emissie- kosten werden opgenomen. Aan de alge mene reserve wordt extra toegevoegd 51.621, waarna deze 1.077.122 bedraagt De omzetten over de afgelopen maanden bewegen zich op het peil van 1957. De toe komst wordt daarom met vertrouwen te gemoet gezien. De resultaten van de dochteronder neming, de n.v. Industriële Onderneming W. H. Braskamp, stemmen tot tevreden heid. Aan dividend werd 20.000 meer ontvangen. De totale omzetten van beide ondernemingen beliepen 12.292.000 tegen 9.835.000 in 1956. De buitenlandse vesti gingen hebben niet het resultaat gebracht, ADVERTENTIE voor wie porselein wil kopen. Porselein is vele malen sterker, blijft glan zend en gaaf. Voor dage lijks gebruik verstandiger! van het prachtige bekroon de model 2000 (Capri) met coupeborden, decor een beeldschoon varenmotief je, zeervoordelige aanbieding, 6-persoons: eetservies 68.50 ontbijtservies 26.90 theeservies 19.80 Ook deel voor deel verkrijgbaar BARTELJORISSTRAAT 18 In de algemene jaarvergadering van de Algemene Vruchten Import Maatschappij n.v. vormde het dividendvoorstel van 6 percent (v.j. 8 percent) het belangrijkste punt van bespreking. Van aandeelhouders zijde werd gezegd dat dit 2 percent lagere dividend zeer teleurstellend is. Opgemerkt werd dat 32.000 aan de buitengewone reserve is toegevoegd, terwijl ook voor de belastingverplichtingen een bedrag werd ingehouden van 67.000, speciaal in ver band met hogere fiscale verplichtingen ten aanzien van deelneming van de n.v. in de Grelinger en Co. G.M.B.H. te Keulen. Hierdoor kwam het dividend voor aandeel houders onder druk. Echter dpor de gun stiger resultaten in de eerste vijf maanden van het lopende boekjaar werd bij de directie aangedrongen het dividend te ver hogen van 6 tot 8 percent De directie deelde aan aandeelhouders mede dat aan een dividend van 8 percent is gedacht. Maar door de reserves nog wat op te voeren en het dividend te verlagen van 8 tot 6 percent werd de positie van het bedrijf versterkt, hetgeen in het belang van de aandeelhouders werd geacht. Ten slotte werd het dividend bepaald ingevolge het voorstel op 6 percent. ADVERTENTIE ideaal wonen een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers WONINGINRICHTING BEVERWIJK. 250 MODELKAMERS Op de uitgifte van nominaal 25 miljoen 5Vi percent 15-jarige obligaties der n.v. Export Financiering Maatschappij te 's Gravenhage is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten wor den toegepast. dat verwacht werd. In Frankrijk ging in het tweede semester door de devaluatie en door de abrupte invoerstop de winst geheel te niet, waaruit uiteindelijk een ge ring verlies resulteerde. Sinds begin 1958 zijn de importrestricties iets verzacht, zo dat de directie mede met het oog op de Euromarkt niet al te somber ge stemd is. De mogelijkheid van assemblage in Frankrijk is in studie genomen. Bij de vestiging in Duitsland zijn de kosten meer gestegen dan de omzetten en het bedrijfs resultaat is hierdoor niet gunstig uitge vallen, maar een verbetering in de gang van zaken wordt verwacht. De export- omzet van Indola beliep 5.132.000 tegen f 3.634.000 in 1956. ADVERTENTIE SOLEX een begrip van veiligheid v.a. ƒ349.50 Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12549 De n.v. Koninklijke Nederlandsche Grofsmedery te Leiden heeft, volgens het verslag, over 1957 een bruto winst behaald van 1.737.453 (v.j. 1.537.780). Na diverse voorzieningen en afschrijvingen resteert een saldo winst van 328.839 275.438). Voorgesteld wordt een-dividend van 8 per cent (7 percent) over een onveranderd ka pitaal van 3.200.000. De laatste maanden van 1957 gaven een vermindering te zien van het aantal bin nenkomende opdrachten, maar begin 1958 werden echter meer opdrachten ontvangen en voor het lopende jaar verwacht de di rectie een behoorlijke bezetting. De Euromarkt maakt het gewenst ver der te specialiseren, waarbij de grotere markt de mogelijkheden voor het bedrijf zal doen toenemen. Van de specialisering verwacht de directie bovendien een ver sterking van de concurrentiepositie in het binnenland. Hoewel de deelneming in de Davit Company n.v. aan de verwachtingen voldoet, acht men het toch raadzaam hierop een bedrag van 110.550 af te schrijven, zodat deze deelneming met 300.000 op de balans wordt gewaar deerd. Tijdens een conferentie in Wenen van vertegenwoordigers van bureaus voor marktonderzoek uit elf landen van Europa en uit de Verenigde Staten van Amerika werd besloten tot de oprichting van een ge zamenlijk Europees instituut voor markt onderzoek „Inra Europa" (International Research Associates Europe). Dit insti tuut is ontstaan uit de overweging dat de ontwikkeling van de gemeenschappelijke Europese markt met zich mede brengt dat men over deze markt als geheel gezien een omvangrijke en nauwkeurige kennis der marktsituatie en marktontwikkeling moet hebben en niet alleen over elk Euro pees land afzonderlijk. Het saldo exploitatierekening over 1956/57 van HoIIandia Kattenburg n.v. heeft 1.292.134 bedragen (v.j. 1.821.484). Na afschryvingen en dergelijke resteert een saldo winst ad 481.234 (692.787). Voorgesteld wordt een dividend van 714 percent op een onveranderd kapitaal van -ƒ 3.546.000 (v.j. 9 percent). De export, welke met 50 percent steeg ten opzichte van het vorig boekjaar, ving grotendeels het achterblijven van de bin nenlandse omzet op. De achteruitgang was overwegend het gevolg van de voorzichtige inkooppolitiek der afnemers die er op was gericht, de voorraden te beperken. Ook voor de toekomst moet rekening gehouden worden met een verdere verschuiving van de aangehouden voorraden van de detail handel naar de confectiefabrikant. ADVERTENTIE Alle soorten en maten in voorraad, in hout en metaal. Alle maten keukentafels.keukenstoelen Strijktafels vanaf 14.95 Dessertbordjes le keus 35 et. Platte en diepe borden 39 ct. 3 kop en schotels voor 1. Emaille broodtrommels 12.95 Theepotten v.a1.45 Tuinstoelen in alle soorten Klompen en leren klompsokken tegen lage prijzen. SPECIAALZAAK IN HOUTWAREN Dr. Leijdsstr. 10, Haarlem, Tel. 57730 ADVERTENTIE FAVORITA SCHORTEN Over 1957 heeft, de n.v. Betonfabriek De Meteoor te De Steeg blijkens het verslag een bruto bedrijfswinst behaald van 1.373.946 (v.j. 1.229.469). Na afschrijvin gen. interest en belastingen resteert een saldo winst van 541.158 545.602). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 10 percent over een van 2.250.000 tot 2.475.000 verhoogd kapitaal. Voor extra afschrijvingen wordt 125.000 bestemd en aan de reserve voor bijzondere doeleinden wordt 75.000 gedoteerd. Door de bestedingsbeperking vervielen door de overheid reeds toegezegde opdrach ten en toonde het bedrijfsleven een zekere terughoudendheid, waardoor een daling in de verkoop ontstond. De inkomsten uit bui tenlandse licentie-contracten namen toe. Ten gevolge van het verder op gang komen van de fabricage in verschillende landen nam de export naar die landen af. De produktie-afdelingen in het bedrijf te De Steeg waren gedurende het gehele jaar goed bezet: In vele afdelingen was het noodzakelijk gedurende lange tijd in twee ploegendienst te werken. De resultaten over het afgelopen jaar ziet de directie met vertrouwen tegemoet. I-Iet afzet-potentieel van de gespecialiseer de betonprodukten biedt zowel in het bin nen- als in het buitenland nog grote moge lijkheden. ADVb.UTENTlF. Verpakking ven 454 gram I 1.20 ALABASTINE HOLLAND N.V. LEIDSEGRACHT 6 - AMSTERDAM In de vergadering van commissarissen van de n.v. Vereenigde Touwfabrieken te Rotterdam is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend van twaalf percent uit te keren over het jaar 1957. Aan aandeelhouders der n.v. Textielfa brieken Ten Cate/KSW te Almelo zal worden voorgesteld over het boekjaar 1957 een dividend uit te keren van 11 per cent in contanten. (Koninklijke Stoomwe verij te Nijverdal n.v. en H. ten Cate Hzn. en co.- n.v., beide vorig jaar eveneens 11 percent in contanten). De directie van de n.v. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" heeft in de jaarver gadering omtrent de gevolgen welke voor 't bedrijf kunnen voortspruiten uit de maat regelen van de Indonesische regering ten opzichte van Nederlandse ondernemingen, verwezen naar de hierover in het jaarver slag opgenomen passage. Hierin staat, dat de directie plannen klaar heeft om aan dat deel van het lijnbedrijf, dat niét van In donesië afhankelijk is. verdere expansie te geven. Exploitatie van eventuele nieuwe lijnen, zo vernamen aandeelhouders in de vergadering, heeft evenwel nog geen defi nitieve vorm aangenomen. Wel wordt thans, in samenwerking met de Rotter damse Llovd. een lijn geëxploiteerd van Calcutta en Malakka naar de Golf van Mexico. De „cruises" brengen nauwelijks winst op. De rederij „Amsterdam" kan een belangrijke component worden van de maatschappij „Nederland". Een aandeel houder vestigde de aandacht op de onbe kendheid van het publiek met de passa gieraccommodatie aan boord van vracht schepen en meende dat het goed was daar aan meer bekendheid te geven. De commissie voor de lopende zaken van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) heeft een werkgroep gevormd ter bespreking van de vraagstuk ken der kwantitatieve invoerbeperkingen, die West-Duitsland op belangrijke land- bouwprodukten handhaaft. De meerderheid van de landen, die bij de GATT zijn aan gesloten, is van mening, dat West-Duits land niet langer om redenen die verband houden met zijn betalingsbalans kwanti tatieve beperkingen voor ongeveer 18 per cent van zijn totale invoer mag handhaven. West-Duitsland hééft geweigerd verzoeken om tot verdere liberalisatie van zijn invoer over te gaan. in te willigen. De prijzen van de grondstoffen voor de bedrijven van de n.v. U. Twijnstra's Olie- fabrieken te Akkrum hebben in 1957 een daling vertoond, waardoor het resultaat werd beïnvloed. Dat de financiële uitkom sten desalniettemin gunstiger zijn dan in het voorafgaande jaar, is toe te schrijven aan bijzondere winstposten die werden ge realiseerd. De exploitatierekening wyst een bedrag aan van 1.560.511 (v.j. 1.202.223). Na afschryvingen ad 1.316.367 resteert een saldo winst van 273.335 226.118). Voor gesteld wordt wederom 10 percent dividend oyer het thans verhoogde gewone aan delenkapitaal. De oliefabriek was bet gehele jaar goed bezet met de verwerking van kopra en lijnzaad. Begonnen werd met de bouw van een tweede grondstoffensilo te Maarssen en met de modernisering van de olie- fabriek, welke objecten, naar de directie vertrouwt, dit jaar gereed zullen komen. De omzet van de mengvoederbedrijven gaf een toeneming te zien. Het front van een depressie bij IJsland lag vanmorgen voor onze kust. Het fron taal regengebied verplaatst zich langzaam in oostelijke richting. Achter het front stroomt geleidelijk zachtere oceaanlucht het land binnen, waardoor de tempera turen zowel in de nacht als overdag weer iets hoger zullen worden. De aangevoerde lucht is vrij vochtig en mede door nieuwe1' storingen, die van de oceaan via de Britse eilanden in oostelijke richting trekken, zal er ook morgen enige regen of motregen vallen Het hogedrukgebied op de oceaan verplaatste zich langzaam naar het zuid oosten en neemt in betekenis af. Zowel boven Scandinavië als boven midden-Euro pa stijgt de luchtdruk nog geleidelijk, ter wijl de barometer boven het zeegebied rond IJsland en ten westen van de Britse eilanden verder daalt. In verband daar mede zal de aanvoer van zachtere oceaan- lucht met een vrij krachtige wind gepaard gaan. WEERRAPPORTEN Zaterdag 19 april Zon op 5.36 uur, onder 19.43 uur. Maan op 5.33 uur, onder 20.18 uur. - Maanstanden 19 april 4.23 uur nieuwe maan. 26 april 22.36 -ur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 april Hoog water 4.05 en 16.21 uur. Laag water 12.01 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- m 00 en binnenland; heden- c morgen 7 uur. Neerslag: 2e laatste 24 uur. o 11 it V e S Den Helder mist zzw 5 1 Ypenburg regen zzw 6 1 Vlissingen lichte regen zzw 6 2 Eelde lichte regen z 4 1 Twente geheel bew z 5 0,1 De Bilt geheel bew. z 5 0,5 Eindhoven lichte regen z 4 1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. z 4 0,2 Helsinki onbewolkt n 1 0 Stockholm onbewolkt windst. 3 0 Oslo onbewolkt windst. 1 0 Kopenhagen onbewolkt w 3 0 Aberdeen geheel bew. zw 5 5 Londen zwaar bew. w 7 0,2 Amsterdam regen z 5 0,6 Brussel regen z 4 1 Luxemburg zwaar bew. zzw -0 0,1 Parijs geheel bew. windst. 7 0,3 Bordeaux zwaar bew. w 9 3 Grenoble half bew. windst. -0 0 Nice licht bew. w 9 0 Berlijn zwaar bew. w 3 0 Frankfort mist windst. -2 0 München geheel bew. nw 0 1 Zürich mist windst. 1 2 Genève half bew. windst. -2 0 Locarno licht bew. o 6 0 Wenen zwaar bew. nw 4 0,1 Innsbruck sneeuw w 0 7 Rome zwaar bew. o 9 0,2 Ajaccio licht bew. ono 7 0 Madrid licht bew. windst. 4 0 Mallorca licht bew. windst. 4 0 Algiers zwaar bew. z 8 9 42. In het Wilde Westen moet de sheriff ervoor zorgen, dat niemand de hank be rooft. Nu dit toch gebeurd was, werd dus van sheriff Panda verwacht, dat hij de rover achterna zou gaan. „Vooruit, sheriff!" riep een cowboy, Panda op een paard zet tend, „doe je plicht!" „Wij zullen je hel pen", riep Old Oehoe, eveneens op een paard springend, „we zullen de rover wel inhalen, want met die zware lading goud zal hij wel niet zo snel vooruit komen". Dat had de oude cowboy goed bekeken. Want hoewel het paard van Joris zeer snel was, begon het al gauw vermoeid te wor den onder het gewicht, dat het moest dra gen. „Tut, tut", mompelde Joris, „op deze wijze zal ik weldra achterhaald worden. Ik zal snelst ens een geschikte plek moe ten vinden, waar ik het goud kan ver- b^^genhel moet een plekje zijn, waar niemand het in zijn hoofd haalt, om naar goud te zoeken". Op dat ogenblik werd zijn aandacht getrokken door verwoede kreten. Ze waren afkomstig van een goud zoeker, die een diepe kuil had gehakt, zon der ook maar een kruimpje goud te vinden. „Ik ben bedrogen!" gilde de onfortuinlijke goudzoeker. „O, wat ben ik dom geweest, om een stukje grond te kopen, dat alleen maar uit zand en steen bestaat! Niemand behalve ik. ezel, heeft het in zijn hoofd gehaald om hier naar goud te zoeken. „Aha!" mompelde Joris, naderbijkomend... ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12549 De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft te Washington, tijdens een bijeenkomst ter viering van de tiende verjaardag van de O.E.E.S., verklaard dat de landen van West-Europa ernaar moeten streven hun economische problemen door grotere samenwerking op te lossen. In dit verband gebruikte Dulles de term „inter dependence". Hoewel in tien jaar een indrukwekkende economische vooruitgang is geboekt, be staan er, heden en voor de toekomst, nog grote vraagstukken, die slechts kunnen worden opgelost als de onderlinge samen werking en medewerking der Westeuropese landen blijvend worden beoëfend. De Franse ambassadeur te Washington, Alphand, verklaarde dat het huidige Euro pa groter problemen moet oplossen dan aan het eind van de tweede wereldoorlog het geval was. De politieke, psychologische en economische infiltratie van het commu nisme in Azië, het Midden-Oosten, Afrika en Europa noemde hij een groeiend gevaar. (UP) Goede zaken bij Vromen In de algemene vergadering van aandeelhou ders van Vromen en Papierfabriek „Doetinchem" n.v. te Doetinchem deelde de directie mede, dat de gang van zaken in de verstreken maanden van het lopende boekjaar bevredigend is. ADVERTENTIE Want uw wasmachine is geen sta-in- de weg, maar neemt de plaats in van de keukentafel. Zo ook een centrifuge! Wacht dus niet langer en kom kijken bij SCHOUS: grote keuze uit de beste binnen- en bui tenlandse merken. 100% service, garantie en kwaliteit als altijd bij De eind 1957 in Dusseldorp gestichte dochteronderneming, de N.E.D.A.P. Appa- rate G.M.B.H., moet beschouwd worden als een voorpost van het Nederlandse bedrijf, zo werd aan aandeelhouders in de n.v. Ne derlandsche Apparatenfabriek Nedap te Groenlo in de algemene vergadering mede gedeeld. In de onderneming, waarin de Nedap DM 30.000 geïnvesteerd heeft, zijn enige Duitse specialisten en een eigen ver tegenwoordiger werkzaam. Het bedrijf steunt op de produktie in Groenlo en op korte termijn zal, volgens de directie, niet worden overgegaan tot stichting van een afzonderlijke fabriek. Door stagnatie in de woningbouw en be perkingen in de bestedingen van overheids- en semi-overheidsinstellingen, heeft men de produktie te Groenlo moeten beperken. Aan dertig werkkrachten werd rond de jaarwisseling ontslag aangezegd. De toe stand is echter niet onrustbarend. Het is, volgens de directie, heel moeilijk voor 1958 een prognose te geven, maar er is geen enkele reden om de toekomst al te pessi mistisch te bezien. (Voot de beurs ?ie pagina 7-+ Tweeling. Prinses Maria Pia, de dochter van ex-koning .Umberto van Italië, echtgenote van prins Alexander van Joegoslavië, verwacht in juni een twee ling. Tekort. In Joegoslavië heerst een ernstig tekort aan krantenpapier. Alle dagbla den hebben besloten met ingang van mei eenmaal per week niet te verschij nen. Het meest gezaghebbende blad „Politika" zal dinsdags niet uitkomen. Zelfopoffering. Charles Robert Cowan, een 32-jarige arts in Liverpool had zijn pa tiënten ingeënt tegen kinderverlam ming maar zichzelf niet, omdat er niet genoeg entstof was. Hij kreeg kinder verlamming en stierf woensdagavond. Ting Ling. Het Pekingse „Volksdagblad" meldt dat de 53-jarige Chinese schrijf ster een Stalin-prijswinnares Ting Ling, die verleden jaar aan de kaak werd gesteld wegens „rechtse afwijkingen", is afgezet als ondervoorzitster van de Chinese schrijversvereniging. Naar verluidt moest zij kortgeleden vloeren schrobben in het gebouw van de schrij versvereniging, als boetedoening voor „individualistisch optreden en het uiting geven aan anti-partijgevoelens". Een andere ondervoorzitter der schrijvers vereniging, de criticus en schrijver van korte verhalen Feng Hsoe Feng en de schilder Kiang Feng, ondervoorzitter van de vereniging van kunstenaars, zijn eveneens afgezet. Omweg. Via een lange omweg zijn Ma rokkaanse troepen in Tarfaya, de voor naamste stad van het Spaanse protec toraat in Zuid-Marokko, aangekomen. Zij moesten deze omweg door de woes tijn maken omdat Spanje weigerde de Marokkanen door de Spaanse Sahara te laten trekken. Spanje heeft het pro tectoraat onlangs aan Marokko overge dragen. Bandieten. Dertig Colombiaanse conser vatieven hebben in de Joop van deze week de dood gevonden in politieke op stootjes, zo meldt de conservatieve Co lombiaanse krant La Republica. Elders zijn twintig mensen gedood bij gevech ten met bandieten. Half om half. De Hongaarse autoriteiten hebban twee Hongaarse werknemers van het Amerikaanse gezantschap te Boedapest, die zij ongeveer een jaar lang zonder proces hebben vastgehou den, op vrije voeten gesteld. Twee Hon gaarse personeelsleden van het Britse gezantschap die eveneens reeds gerui me tijd gevangengehouden worden, heb ben de vrijheid nog niet teruggekregen. Belofte. In Belgrado is een Kroaat ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij had van dertien mensen geld los gekregen met de belofte dat hij hen in een, onderzeeboot naar Australië zou brengen. Beperkt. Te middernacht is het personeel van de Italiaanse posterijen voor 24 uur in staking gegaan om loonsverho ging. De arbeiders worden door com munistische en niet-communistische vakbonden gesteund. De regering heeft maatregelen getroffen om bezorging van post op beperkte schaal mogelijk te maken. Noodweer. Een temmer in een circus te Bologna in Italië heeft een leeuw, die hem aanviel, doodgeschoten. De negen jaar oude „Prins", een Senegalese leeuw, had in Denemarken reeds een temmer gedood en in een Oostenrijks circus een andere temmer ernstig ge wond. Veiling. Vandaag begint in Dusseldorp een vierdaagse postzegelveiling, waar hoogstwaarschijnlijk voor meer dan een miljoen mark zal worden omgezet. Onder meei zal de grootste collectie „Thurn und Taxis"-zegels, waarvan de waarde op een kwart miljoen mark wordt geschat, onder de hamer ko men. Voorts wordt een zegel, dat gedu rende de Bokseropstand in China werd uitgegeven, geveild. Deze zegel staat in de catalogus voor 6.500 mark. Epidemie. De cholera-epidemie die is uit gebroken in de Indische stad Calcut ta heeft de afgelopen 24 uur tenminste 124 mensenlevens geëist. Het aantal nieuwe cholera-gevallen steeg gisteren met 300. Volgens de gezondheidsorga nisatie zijn zowel de gemeentelijke autoriteiten van Calcutta dat 2.100.000 inwoners heeft, als de overheid van de staat waarin de stad ligt, in gebreke gebleven preventieve maatregelen te nemen tegen de gevreesde ziekte. ADVERTENTIE Ook de meubelen voor u die oog hebt voor moderne lijnen; u. die een eigen cachet aan uw interieur begeert te geven kunnen door DE JAGER geleverd worden. In overleg bereiken wij zeker de verlangde vormgeving. Grote Houtstraat/hoek Raamvest ER IS veel gepuzzeld over de vraag, hoe wespen die zich vaak op betrekkelijk grote afstand van hun nest ter jacljt hebben begeven, de weg naar huis kunnen terug vinden. (Ook wij hebben dit probleem des tijds eens aangeroerd, uiteraard zonder ons aan een oplossing te xoagen). Prof. Tinbergen en zijn medewerkers hebben bij hun onderzoekingen naar de gedragingen van de bijenwolf een sleutel voor dit pro bleem gevonden, een sleutel die dan wellicht niet op alle sloten zal blijken te passen, maar die voor de bijenwolf en soortgenoten in ieder geval bruikbaar is. Als de bijenwolf op de manier van een jonge hond een hol in het zand heeft gegraven, veroorzaakt het weggekrabde zand een vlekje, dat tegen de onberoerde zandgrond afsteekt. Als de wesp wegvliegt, weet zij dit kleine vlekje terug te vinden. Gebeurt dit door dat zij bepaalde punten in het landschap en in de onmiddellijke omgeving van het nest herkent, of voltrekt de terugtocht naar het hol zich op andere wijze? Ziedaar enige vragen, waarvoor prof. Tinbergen zich gesteld zag. In de buurt van het nest lagen enige voorwerpen, zoals takjes, steentjes of bladeren, die als herkennings punten zouden kunnen dienen, maar die het de onderzoekers tevens mogelijk maak ten te raden wat een wesp ongeveer ziet. en hóe hij ze ziet. Door spar- en denne- appels, stenen e.d. in de buurt van het hol van de bijenwolf te plaatsen, kon om te beginnen worden vastgesteld, dat de wesp dergelijke voorwerpen voor het vinden van haar hol inderdaad nodig heeft. Want werden die voorwerpen in dezelfde volg orde verplaatst, dan zocht de wesp op de plaats, waar haar nest zich ten opzichte van de verplaatste voorwerpen had. moe ten bevinden, daarbij geen acht slaand op de plek waar het hol zich in werkelijkheid bevond. Voorts bleek, dat de bijenwolf bij voorkeur op de grond herkenningspunten kiest, die in de onmiddellijke nabijheid van het nest liggen en niet te vlak zijn. Het dier blijkt voorts een geheu gen te hebben voor figuren. Tot deze gevolgtrekking kwam dr. Van Beusekom, toen hij een vierkant met één van de punten in de richting van het wespennest liet wijzen. Nadat het vierkant 45 graden ge draaid was, zodat het nest langs een van de zijden van de fi guur kwam te liggen, zocht de wesp na haar terugkeer bij een van de hoek punten! Voor de wesp haar hol voor een vlucht verlaat, prent zij zich goed in, hoe de omgeving er uitziet, teneinde haar straks terug te kennen. Eén vlucht in het rond is hiervoor voldoende. Het herkennen van grotere uitgestrektheden geschiedt eveneens op deze manier, maar dan door middel van grotere objecten, zoals bomen e.d. Hiermee is het onderwerp weliswaar nog niet afgedaan, maar desondanks kun nen we nu wel onze aandacht op de duiven richten, die een andere mogelijkheid van oriëntatie hebben geopenbaard dan we tot nu toe dachten. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2