HENSEN 3 wereld-mode creaties! P,(f Vijftig jaar geleden OVERALLS Demonstratie en staking tegen kernbewapening in Hamburg Peek Cloppenburg Overweldigende Labourzege in de Britse graafschapsraden Van dag tot dag De kleine misdaad BRIXON COSTUUMS Orlon Pullovers Dassen Stretch nylon Ankiets 3 PAARLAARSTEEG 1 Nieuwe foto-tentoonstelling uit Zandvoorts archief Grondige organisatie gaf de buitenstaander de indruk van een revolutionaire beweging Strijdom wint verkiezingen in de Unie van Zuid-Afrika Twee oppositieleiders verloren hun zetel Dronken Britse militair probeerde agenten omver te rijden 2 paren voor 4.50 In de Londense raad 101 van de 126 zetels 0p de <~Praatótoel FABLON PLASTIC BAKKER'BEHANG Programma van Leidse studentenpartij Uitvoerder na motor ongeluk overleden Uit Haarlems Dagblad van 18 april 1908 VRIJDAG 18 APRIL 1958 Een geheel nieuw geluid heeft geklon ken met betrekking tot de verkeersveilig heid en de bestraffing van verkeersdelic ten uit de mond van de procureur-gene raal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer. Deze heeft tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Verkeersinstituut namelijk de overweging in het geding gebracht, die ongetwijfeld veel verkeersovertreders en delinquenten bij zich hebben bespeurd doch die nooit tot gelding is gekomen in een gedegen juridische argumentatie: de overweging dat de meeste verkeersover tredingen in argeloze onschuld worden be gaan en dus feitelijk moeten worden be schouwd als niet-opzettelijke delicten. De strafbaarheid van delicten wordt in de Wet beperkt door de vraag van de al of niet opzettelijkheid en nader gedefinieerd door de vraag naar de mate van roeke loosheid. „Dood door schuld" is een tame lijk vaag geformuleerde tenlastelegging, omdat de schuldvraag zowel opzet als on voorzichtigheid kan veronderstellen. Bij verkeersongelukken is meestal spra ke van onvoorzichtigheid, doch vaak ook is de overtreder evenzeer een slachtoffer als de getroffene. Een slachtoffer van ver keerssituaties, gemoedsgesteldheden, li chamelijke of geeselijke onwelstand of an derszins. En toch wordt hij ook dan als een misdadiger beschouwd, dat wil zeggen: als iemand die met opzet iets kwaads heeft volvoerd. Bij de berechting wordt vaak onrecht vaardig zwaar gestraft, maar ook onrecht vaardig licht. Het is een wanhopig pro bleem voor de rechter, dat gaf prof. Lan gemeijer volmondig toe, doch hij zag geen mogelijkheid tot afschaffing van de be straffing der onopzettelijke delicten, aan gezien de preventieve werking ervan voor zichtigheid kweekt. Wel verzette hij zich tegen „verbalen- jagerij" en tegen het onmiddellijk bestraf fen van een verkeersovertreding, die ken nelijk in onschuld werd begaan. Dit laat ste was blijkbaar speciaal aan het adres van de verkeerspolitie gericht, want dat „onmiddellijk bestraffen" hangt af van de al of niet verbaliserende politiemannen. En daarom lijkt het betoog van prof. Langemeijer, hoe juridisch ook, in de eer ste plaats een instructieve vingerwijzing voor de politie te bevatten. De politie kan dient te kunnen, althans beoordelen of de verkeersfout met boos opzet of laak baar gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel wordt gemaakt, of dat de overtreder zich eenvoudig misrekent of vergist. De eerste selectie van „verkeersmisdadigers" en „argeloze onhandigen" moet door de politie worden gemaakt Daarna heeft de rechter het wat gemakkelijker, en loopt hij minder gevaar onrechtvaardig te ver oordelen. Het pleidooi van prof. Langemeijer voor meer politiepersoneel op de weg zal moe ten worden ondersteund, met de toevoe ging dat de instructie aan dit personeel nog meer zal zijn afgestemd op psychologisch inzicht en wijsheid van oordeel. Ambte- naarlijke verbalenfokkerij door middel van politiemannen-in-burger-achter-een-haag- je en onverbiddelijke bestraffing van op zichzelf ongevaarlijke onhandigheden lijkt buiten alle nut en noodzaak te liggen. ADVERTENTIE KEPER EN JEANS ZWARE „SANFOR" KWALITEITEN DRIENAALDS GESTIKT ZAKINGANGEN AFGETRENSD. - KAN NIET UITSCHEUREN. ƒ12.25 ƒ15.25 ƒ16.75 In de hal van het Zandvoortse raadhuis zal een derde serie foto's uit het foto archief van de gemeente worden tentoon gesteld. De te exposeren collectie heeft betrekking op het strand- en badleven, visserij, klederdrachten, dichterlijke ont boezemingen van vroegere badgasten en op het verblijf van wijlen H.M. keizerin Elisa beth van Oostenrijk („Sissi") in Zandvoort in de jaren 1884 en 1885. Ook voor deze" tentoonstelling getroostte de heer G. N. de Heer, archivaris dei- gemeente, zich veel moeite. Van verschil- 'ende zijden pntving hij daarbij medewer king. Zo zorgden de heer en mevrouw dr. A. Plaschke in Zandvoort voor toezending van de foto's van de Oostenrijkse keizerin vanuit Wenen. De tentoonstelling omvat voorts enkele gekleurde tekeningen van Gerard Kerkhoff, alsmede enkele litho's. De tentoonstelling is op werkdagen van negen uur tot half een te bezichtigen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Meer dan honderdduizend Hamburgers hebben gistermiddag op de Rathausmarkt in het centrum van hun stad geprotesteerd tegen de kernbewapening van het West- duitse leger. Deze demonstratie ging ge paard met de eerste staking in de bonds republiek tegen deze maatregel van de regering-Adenauer en de meerderheid van de Bondsdag. Het personeel van het stedelijke bus-, tram- en ondergrondse vervoersbedrijf staakte op het drukste tijdstip van de dag, tussen kwart over vijf en zes uur, tijdens de protestdemonstra tie. Er ontstond een chaos. De stromen kantoorbedienden en arbeiders trachtten tevergeefs na werktijd, tegen de stroom van demonstranten in, naar huis te ko men. Op de stations kwam het tot botsin- ADVERTENTIE DEMI'S Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 54679 JOHANNESBURG (Reuter) De blan ke kiezers van Zuid-Afrika hebben in de woensdag gehouden algemene verkiezing de Nationale partij, die reeds tweemaal vijf jaar achtereen regeringspartij is ge weest, nogmaals voor vijf jaar hun ver trouwen gegeven. In de 48-jarige geschie denis van de Unie is het voor het eerst, dat een regering de gelegenheid wordt ge geven vijftien jaar aan een stuk te regeren. De overwinning van de minister-presi dent en leider van de Nationale Partij, Strijdom, was volledig toen de leider van de Verenigde partij, Sir De Villiers Graaff, zijn zetel in de Kaapprovincie verloor aan een kandidaat van de nationale partij. Een grote nederlaag voor de Verenigde partij was ook, dat De Villiers Graaffs bekwaam ste plaatsvervanger, Steyn, verslagen werd te Vereeniging, een ijzer- en staal- centrum. De Verenigde partij handhaaf de zich in Natal, maar de Nationale par tij kreeg de meerderheid in Transvaal en de Kaapprovincie. In de Oranje Vrijstaat kreeg de Nationale partij alle veertien ze tels. t Socialisten en onafhankelijken, die teza men acht zetels in het vopige parlement hadden, slaagden er niet fn een zetel te behouden. Sedert 1910, het jaar waarin de Unie ontstond, hebben er socialisten in de Volksraad gezeten. De 64-jarige Strijdom en de ministers van zijn kabinet zijn, met een grotere meerderheid dan vijf jaar geleden, gekozen. Strijdom heeft in een commentaar op de uitslag van de verkiezingen gezegd, dat de rassenpolitiek van de regering vastberaden zal worden voortgezet. Dit is de enige manier waarop de blanken zich zullen kunnen handhaven en tegelijkertijd de naturellen recht wordt gedaan. Alleen op deze wijze kunnen botsingen tussen de rassen in Zuid-Afrika worden voorkomen, aldus Strijdom. Sir de Villiers Graaff verklaarde, dat de Verenigde partij zich niet door de neder laag mag laten ontmoedigen. „Wat recht is zal tenslotte overwinnen en mogelijk sneller dan de nationalisten denken", zo zei hij. Twee parlementsleden van de Verenigde partij hebben hun „veilige" ze tels in Witwatersrand aan Sir De Villiers aangeboden. Mogelijk zal ook de propa gandaleider van de partij, Marais Steyn, zo'n „veilige" zetel (in een district waar geen oppositie tegen de Verenigde partij bestaat) aangeboden krijgen. De einduitslag van de Zuidafrikaanse verkiezingen luidt: Nationale partij 100 ze tels, Verenigde partij 53. Toen het vorige parlement ontbonden werd, had de Natio nale partij 96 zetels en de Verenigde par tij 52. Op de Nationale partij zijn 642.069 en op de Verenigde partij 503.635 stemmen uit gebracht. De Nationale partij kreeg 55.18 percent der uitgebrachte stemmen, de Verenigde partij 43.29 percent. gen tussen forensen. Met grote moeite slaagde het trein- en stationspersoneel er in om het spoorwegverkeer zonder onge lukken gaande te houden. In de binnenstad van Hamburg de grootste stad van West-Duitsland met 1,8 miljoen inwoners stonden tientallen trams stil. Het heeft uren geduurd voor dat er enige orde was gekomen in het verkeerssysteem. De staking heeft onge twijfeld miljoenen marken gekost, een strop, waarvoor, zoals de socialistische burgemeester Bx-auer heeft gezegd, „de belastingbetaler opdraait," omdat er, met medewerking van de socialistisch-liberale stadsregering, in bepaalde diensttijd is ge staakt. Niet spontaan Op buitenstaanders maakte de demon stratie een allesbehalve opgewekte in- di-uk. Zij was grondig georganiseei-d. De opmars van de demonsti-anten uit het cen trum gaf niet bepaald de indruk van een spontaan protest. De spandoeken, die in de vele stoeten werden meegevoerd, ge tuigden niet van een goede smaak. In opx-oepen tot. een algemene staking werd een soort revolutionair accent aan de de monstratie gegeven, die overigens rustig verliep Het spandoek „Zoiets als Hirosji- ma, dat vindt. Adenauer prima" is maar een voorbeeld. Burgemeester Brauer verklaarde dat het zinloos is academisch te betogen over gevaren van een plebisciet in een demo cratie. Juridische haarkloverijen noemde hij de argumenten van de regering te Bonn tegen „onze vrije meningsuiting en hartstochtelijke waarschuwing". Zoals de toespraak van Brauer, een belangrijk man in de Westduitse sociaal democratie, zo was ook de manifestatie, met inbegrip van de staking en haar gevolgen: indruk wekkend, maar de buitenstaander krijgt het gevoel dat er iets gevaarlijks uit zou kunnen voortvloeien. De CDU-oppositie te Hamburg signaleerde politieke druk op de deelnemers aan de demonstratie. (UP) Dondei-dag heeft bondskanse lier Adenauer alle landsregeringen een boodschap gezonden waarin het houden van een volksstemming in strijd met de grondwet wordt genoemd. Het land Ham burg heeft reeds besloten een referendum te houden. Bremen, Hessen, Sleeswijk- Holstein en Noordrijn-Westfalen hebben nog geen beslissing genomen. (Reuter) Tien demonsti-anten zijn een wakevan 24 uur begonnen. Toen bonds kanselier Adenauer 's middags de demon stranten verkleumd in de regen zag staan, zei hij tegen de ambassadeur, dr. Ritter: „Vraag die mensen op de thee". Slechts vier van de tien betogers namen de uitno diging aan. Toen zij het gebouw bin nengingen kwamen zij de bondskanselier tegen, die vertrok voor een conferentie met px-emier Macmillan. Hij gaf het vier tal een hand en zei „Ik ben het volkomen met u eens". Een jaar en zes' maanden gevangenis straf, met bevel tot onmiddellijke gevan genneming, heeft de officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank geëist te gen een 22-jarige Engelse militair van de Britse luchtmacht, gelegen in Geilenkir- chen in West-Duitsland. De Engelsman stond terecht wegens po ging tot doodslag op twee Maastrichtse politiemannen. In de avond van 4 januari had hij, als bestuurder van een auto, waar in nog vier Engelse militairen en een meisje zaten, herhaaldelijk geprobeerd de politiemannen, die trachtten de bestuur der te doen stoppen omdat zijn auto on- vei'licht was, omver te x-ijden. De agenten konden nauwelijks het vege lijf redden. De militair verklaarde ter zitting, dat hij die avond beschonken was geweest en zich niets van het gebeurde kon herinne ren. De rechtbank wees de vox-dering tot on middellijke gevangenneming af en be paalde de uitspraak op 29 april. ADVERTENTIE De polder Flevoland is nagenoeg ge heel drooggevallenDit voorjaar wordt hij in cultuur gebracht. Lelystad, de enige stad in de nieuwe polder neemt toe in omvang en inwonerstal. De ba rakken verdwijnen om plaats te maken voor woningen. Speelruimte is er ech ter nog voor de jeugd genoeg. lucTitlq en toch worm. Gemakkelijk wasbaor, snel droog. Zonnige Rivièra- kleuren. Ongekend lage prijs Speciale Tulpenserie, geïnspireerd op onze kleur rijke bollenvelden. In origi nele souvenirverpakking. Een kwaliteitsdas voor een speciale reclameprijs Exclusieve Italiaanse import. 2-Paren verkoop, extra voor- delig. JU Uni per paar Big 2 paren voor 3.50 W&lefiVmodectea&eS - O iop/tieJbz&eS (Van onze correspondent) Bij de provinciale verkiezingen in Engeland en Wales heeft de Labour- partij een overweldigende zege behaald in Londen zelf, waar de socialisten 27 zetels vooruitgingen, waardoor zij 101 van de 126 zetels kregen en hun overwicht van 22 tot 76 verhoogden; de grootste welke Labour ooit heeft behaald, sinds het in 1934 in het graafschap Londen aan de macht kwam. Het stempercentage voor Labour bedroeg 59 (tegen 50,5 bij de vorige verkiezingen in 1955); voor de conservatieven 37,8 (tegen 47,5 bij de vorige verkiezingen). Het Londense graafschap bestaat uit 28 ge meenten, welke het gebied omvatten van 42 parlementaire kiesdistricten. Het resultaat van de px-ovinciale ver kiezingen vormt, evenals de uitslagen van de parlementaire tussentijdse verkiezin gen, een duidelijke aanwijzing voor de verwachte Laboui'-overwinning bij de al gemene verkiezingen, die vermoedelijk in de herfst van het volgend jaar zullen worden gehouden. Bij de graafschapsver kiezingen lijken de nationale problemen de doorslag te hebben gegeven. In Londen gingen slechts 30 tot 35 per cent der kiezers naar de stembus, maar dit is bij dit soort verkiezingen gebruikelijk, hoewel ook thans vele vroegere Tory- aanhangers zich van stemming moeten hebben onthouden. De politieke stemming is nog steeds fel tegen de regering, waar van Labour in Londen het meest profijt heeft geti-okken, hoewel ook de liberalen, die voor het eei'st sinds 1952 aan de ver- kiezingen in het graafschap Londen mee deden, veel stemmen kregen, zonder echter een zetel te veroveren. De zwakke liberale partij-organisatie wreekte zich hier. Ernstige tegenslag Het verlies van de meerderheid in de graafschappen Lancashire en Middlesex betekent voor de conservatieven ook een ex-nstige tegenslag. Vanouds wordt gezegd dat het katoendistrict Lancashire de poli tieke toon van het land aangeeft. Middle sex, dat een deel van het Londense woon gebied omvat, is, na negen jaar conserva tief bewind overgegaan naar Labour, voor de tweede maal in de politieke geschie denis. Vóór de verkiezingen beheerste Labour buiten Londen zes gx-aafschappen. Thans hebben zij een meerderheid in elf van de 62 graafschappen in Engeland en Wales. De vorige graafschapsverkiezingen werden drie jaar geleden, vlak voor de algemene verkiezingen gehouden. De resultaten van thans tonen duidelijk aan hoe de popu- laritiet van de conservatieven gedaald is. In het gehele land (zonder Schotland) won Labour netto 210 zetels en verloren de conservatieven 193 zetels. Opmerkelijk is, dat Labour in Londen, waar het bijna een kwart eeuw onafgebroken heerst, zulk een overtuigend succes heeft behaald. Een factor hierbij is de vrees voor de gevolgen van de huurwet, welke miljoenen met uit zetting bedreigt. Pas deze week heeft de regering een maatregel genomen om de wet te verzachten. Deze stap kwam echter te laat om de graafschapsverkiezingen nog te kunnen beïnvloeden. Een gewone dag Eén dag van de vorige week heb ik we gens ziekte van mijn vrouw iets moeten doen, dat nieuw voor mij was, omdat ik een man ben. Dat „iels" komt in de adver tentierubriek van de courant voor als „huishoudelijke bezigheden". Ik weet nu waarom mijn vrouw nooit toestaat dat onze beide jongetjes hagelslag op hun boterham krijgen. Anders had ik het programmapunt kamervegen achter wege kunnen laten en nu ben ik er niet zeker van of er vroeg of laat, geen ver bleekte hagelkorrels uit de lampekap te voorschijn zullen komen. Ik weet nu ook welke van de vele lagen waarin onze doch ter van zes maanden verpakt is, voor- of achter sluiting hebben en op welke ongele gen tijdstippen kleuters kenbaar maken dat de hoogste nood dringend gelenigd moet worden. Ik weet ook dat de verhalen over de vechtlust van de jongens, die ik anders 's avonds aanhoor onder het lezen van de courant, voor mijn vrouw belangrijker zijn dan het nieuws uit alle wereldstreken. Na vele radeloze tochten naar de zieken kamer boven, de keuken beneden, de bad kamer boven en de zolder nog hoger ben ik voor een aantal problemen niet meer in de ziekenkamer te rade gegaan, omdat ik me realiseerde dat dit aantal onoplosbaar was. Er bleef overigens genoeg te vragen over. Het is mij gebleken dat de slagzin „Een kind kan de was doen", zelfs met behulp van elektrische wringer en centrifuge, een grove drogverklaring is. Wassen is een zeer ingewikkeld proces, waarbij, behalve veel water en zeep, voor de onervaren echtgenoot raadvragen onontbeerlijk is. Onder de ontelbare behandelingen door, bij voorkeur als er iets aan de gang gezet is, daVonophoudelijk aandacht vraagt, luidt de bel, ivaarna de zieke weer geplaagd moet worden met de vraag: „Wat" en „Hoeveel?" Bij dat alles wordt men op de voet gevolgd door twee trouwe schild- knaapjes, die inmiddels zijn overeengeko men zich voortdurend juist daar op te stellen waar men een lege plaats vermoedt. De verhalen dat onheilen vele malen per dag op het nippertje worden voorkomen, blijken een angstwekkend waarheidsge halte te hebben. „Het was m.e het dagje wel", verzuchtte ik 's avonds met een variant op een ge vleugeld gezegde, toen beide knaapjes in bed lagende laatste pap gekookt, ge zeefd. geflest en toegediend was, en ook de ontvangster in de wieg lag. Het meest verbijsterende wachtte me evenwel, toen ik, na als bijvoeding een vrijgezellenhap genuttigd te hebben mijn bed bereikte, geen woord van dank te ho ren kreeg. - Het was in de ogen van mijn vrouw een gewone dag geweest. ADVERTENTIE zelfklevend, ideaal voor keukens, bad- cellen. achter wastafels enz. enz., in vele moderne pasteltinten, 47 cm br. per m. slechts 1.95 Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Keuze uit 500 dessins behang I De TERA (Totale Eensgezinde Radi cale Actie), de studentenpartij die aan de komende gemeenteraadsverkiezing te Leiden zal deelnemen, heeft medegedeeld dat zij uitsluitend een belangen-, geen confessionele partij is of beoogt te zijn. Met haar program van actie wenst de partij het volgende te bereiken: Reductie bij alle culturele manifestaties in Leiden op vertoon van collegakaart; opheffing van de kamernood door belastingfacilitei ten aan kamerverhuurders; verheffing van de bioscoopprogramma's; versnelde oplossing van het verkeersprobleem op het Rapenburg, in verband met verzak king van studentenhuizen en instandhou ding van het negentiende-eeuwse cachet van Leiden als universiteitsstad. Donderdagmiddag om kwart voor drie Is op de in aanleg zijnde westelijke rand weg nabij de Gibraltarstraat te Haarlem een ongeluk gebeurd, waarvan de twee- enzestigjarige uitvoerder J. Broeren uit Voorschoten het slachtoffer is geworden. Hij was werkzaam bij de aanleg van de weg, die nog niet voor het verkeer is open gesteld en reed per motor in noordelijke richting. Vermoed wordt dat hij door het rijden in hoopjes grind de macht over net stuur verloren heeft. De uitvoerder is ge vallen en met een schedelbasisfractuur naar 't Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Daar is hij vanmorgen overleden. San Francisco. De zoo genoemde wonderman, Goddard Diamond, is thans 111 jaar geworden. Men kan hem dage lijks zien boksen, fietsen en gymnasti- ceeren. Hij heeft sedert zijn 40ste jaar geen koffie, thee, of andere prikkels gedronken en is niet getrouwd. Hij heeft pas een boek geschreven: „Het Geheim van een veel langer Leven", waarin hij predikt, wat hij zelve in practijk heeft gebracht. Hij heeft sinds zijn 42e jaar geen dokters noodig gehad. Alleen bij het lezen behoeft hij een bril. Met de vlugheid van een 20-jarige klimt hij de trappen naar zijn kamers op. Hij is vegetariër en maakt in zijn voedsel, dat hij zelf toebereidt, overvloedig ge- bruik van olijfolie. De directeur van het ziekenhuis in San Francisco, die hem heeft onderzocht, verwacht dat hij nog vele jaren zal leven, daar alle weefsels onbedorven en alle organen goed werk zaam zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5