Horen en zien UW NAAIMACHINE Zoon van elf - schildert zelf - met gemak en CETALAC MARCHWOOD Koninklijk mannenkoor „Caecilia" op zoek naar een nieuw geluid Agenda voor Haarlem De Kroon van Koning Pompodilio IV 4 radio felev4$j$m AANKONDIGINGEN EN NABESCIioft#fcEI^S Zingen en zeilen Programma s over Israel Particuliere televisie- steunzendertjes zijn verboden De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Taxichauffeur verbetert televisie-ontvangst in Den Helder Ruimtelijke weergave van grammofoonplaten Nederlands Kamerorkest naar Joegoslavië Bussen 's avonds leeg door televisie PLASTICVERF van Ceta-Bfiver Schouwburgdirecties pleiten voor subsidie aan Ballet der Lage Landen Kampioenroker hield pijp bijna twee uur brandende ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE Minister opende nieuw telefoonkantoor in Leeuwarden Programmawijziging bij Holland-Festival Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 18 APRIL 1958 y-:y ;|x;:- Uit eigen waarneming kunnen wij thans mededelen, dat Johnny Ray, de populai re Amerikaanse crooner, tijdens het zin gen van het bekende lied „Cry" beslist niet huilt, zoals men ons zo vaak heeft wil len doen geloven. Gisteravond verscheen hij namelijk gepresenteerd door de AVRO op het televisiescherm en we heb ben er scherp op gelet. Drie kwartier lang. En we kónden er goed op letten, om dat regisseur Ger Lugtenburg terecht van het standpunt was uitgegaan, dat het ge zicht van Johnny tijdens het zingen en schreeuwen van de niet minder dan vijf tien liedjes het belangrijkst was. Steeds weer verscheen het in het beeld en steeds ook kreeg Johnny het warmer. Maar hij hield dapper vol, veroverde het enthou siaste publiek met „Just walking in the rain", en „Yes tonight Josephine," met „Such a night" en natuurlijk „Cry" en was kennelijk blij toen het karwei er op zat. De meeste bewondering hadden wij echter voor de technici, die er in slaagden het enorme volume van Johnny's stem binnen de perken te houden. Dit op de film vastgelegd optreden werd voorafgegaan door Sportpanorama, het onderhoudende programma van Siebe van der Zee, met onder meer een uitstekende reportage over de komende Varsity en de training van de wedstrijdzeilers. De avond werd besloten met de laatste uitzending in de serie „Is dit ook uw probleem?" on der leiding van dr. J. van der Grient. Beeldschermer Naar aanleiding van het tienjarig be staan van de staat Israel is Jan van Her pen, hoofd van de afdeling gesproken woord van de A.V.R.O., twee maanden geleden naar Israel geweest om materiaal te verzamelen voor enkele programma's, die op 20 en 27 april en op 8 mei zullen worden uitgezonden. ADVERTENTIE Waarom neemt de RENAULT-verkoop steeds toe? 1. Lage aanschaffingsprijs. 2. Lage onder houdskosten en benz.verbruik. 3. Minimum wegenbelast. 4. Prachtige wegligging (Veilig;) Geheel vrijblijvend nadere inlichtingen bn GARAGE DEN HOUT De centrale directie der P.T.T. deelt mede, dat de laatste tijd door particulie ren-in enkele plaatsen (Deventer en Den Helder) proefnemingen zijn gedaan die ten doel hebben in bepaalde gebieden de ont vangst van Nederlandse of buitenlandse tv-zenders te verbeteren. Ook P.T.T. houdt zich hiermee bezig. Aan dit vraagstuk zijn echter behalve technische ook andere pro blemen verbonden, onder meer het feit dat men voor plaatselijke of regionale heruit zendingen gebruik moet maken van golf lengten, waaromtrent P.T.T. internationaal aan bepaalde afspraken gebonden is. Het plan, om het gehele land een goede ont vangst van de nationale tv-programma s te verzekeren, is in uitvoering. Thans zijn de tv-zenders Lopik, Goes, Mierlo (later Roermond) en Irnsum (later Smilde) in bedrijf, Markelo volgt in de loop van dit jaar. Tevens bestaat het plan voor een aanzienlijke versterking van de Lopik- zender. Pas na het gereedkomen van het gehele tv-zendernet kan worden nagegaan waar nog zwakke plekken zijn, waarvoor een bijzondere oplossing nodig zou zijn. Plaatselijke heruitzending van tv-sig- nalen door particulieren is in strijd met de wet en kan daarom niet worden toege staan. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. S.lo Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Hongaarse kamermuziek. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole orkest, klein koor en soliste. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmeded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kathol, nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lucht machtkapel. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Harmonie- ork. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Lichte muz. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaan se zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Amateursprogr, 17 45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overzicht. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Radio-philharm. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daar na: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Nouveautés. HILVERSUM n 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Strijksextet. 10.50 Buitcnl. overz. 11.05 Politiek cabaret. 11.35 Twee violen. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 V.ARA-Varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Fries progr. 16.00 Concert- gebouwork. 16.50 Wenkend perspectief, caus. 17.05 Lachte muz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Amus.muz. 18.45 Regeringsuitz.At lantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Ben Goerion. gesproken portret. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht, 22.30 De straat in de mist, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30— 24.00 Dansmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 De Ra dio-Almanak. 14.30 Gram. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklap per en liturg, kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Caus. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.-ork. 22 00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Gram 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 16.55—17.45 Interland voetbalwedstrijd Schotland—Engeland te Glasgow. VARA: 17.45 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overz. KRO: 20.15 Vragenspel. 20.45 De geschiede nis van de tekenfilm, filmdocumentaire. 21.30 Een Wereld als Wiewer, TV-spel. 22.15 Einde. Het voorjaarsconcert van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" werd uiteraard door de Haarlemse vrienden van de man- nenzang belangstellend tegemoet gezien. Immers „Caecilia" is „op hoop van zegen" een nieuwe periode van zijn bestaan be gonnen en omzwaaien betekent onver mijdelijk een kortere of langere crisis. Het is een koud kunstje om „een nieuwe lente, een nieuw geluid" te decreteren, maar het ls lang niet eenvoudig om dit slagwoord tot een overtuigend resultaat te maken. Het begin van de nieuwe koers is er en deze overgang is zelfs zeer goed merkbaar. Er blijkt ook uit dat de nieuwe dirigent, Anton de Beer, vat op zijn men sen heeft en dat, wanneer de vonk van hem uitgaat (wat in het bijzonder het ge val was bij de vertolking van „Het stui vende zand" van Kees Kef) hij het koor tot een zeldzaam gave prestatie weet op te wekken. Maar als die vonk van een sub jectieve en innerlijk sterk bewogen inter pretatie ontbreekt en ze liet, eerlijk gezegd, nogal eens verstek gaan er varen wij een discrepantie tussen goede bedoeling en een onvolgroeid resultaat. In jeugdige overmoed waagde Anton de Beer zich aan een buitengewone eisen stellende creatie van twee motetten van Florent Schmitt, een „De Profundis" en een hymne aan St. Nicolaas van Lotha ringen. Het zijn beide sterk bewogen en (ge dragen door een briljante orgelpartij) rijk uitgesponnen composities, die kenmerkend zijn voor de robuuste en toch zeer ge voelige natuur van deze Franse meester, die men heus niet tot de modernen hoeft te rekenen en wiens romantische aanleg met een objectieve vertolking kwalijk ge- De slechte televisieontvangst in Den Helder is reeds lang een doorn in het oog van de kijkers aldaar, die reeds een comi té hebben gevormd om door bespreking met de P.T.T. tot betere ontvangst te ge raken. Wanneer de ontvangst niet zou ver beteren werd een steun- of noodzender in uitzicht gesteld, hetgeen echter een mil joen gulden zou kosten. De taxichauffeur G. Lamers meende ver betering te kunnen bereiken door op de vuurtoren een ontvanger te plaatsen en het ontvangen beeld te relayeren. Dezer dagen heeft hij op deze wijze voor het eerst geëxperimenteerd en met gunstig gevolg. Zonder zijn tussenkomst bleek de uitzen ding alle feilen te vertonen, die men tot- nutoe steeds kende, doch toen hij zijn re- laiszender had ingeschakeld, werd het beeld aanmerkelijk beter. Hij zal thans zijn ervaringen aan de P.T.T. meedelen en trachten de beschikking te krijgen over een dertig meter lange mast, die hij op de watertoren wil plaatsen en die ze ker geen miljoen zal kosten. Busdirecteur Utrecht: diend is. Er was blijkbaar hard gewerkt om deze stukken behoorlijk voor het pu bliek te brengen en men kwam er ook, een paar lichte inzinkingen daargelaten, vrij goed doorheen. Maar eigenlijk kwam de muziek, vocaal gezien, niet „uit de verf". De uitvoering wekte respect voor de mo gelijkheden van het koor, doch de geest die de klank moet doen leven en het uitbalanceren van de partijen, dat het geheel in een zinrijk evenwicht moet brengen, hebben we doorlopend gemist. Toch zal de ervaring met deze krachttoer zijn nut wel opgeleverd hebben voor „Caecilia" en ik mag lijden, dat wij de motetten van Florent Schmitt bij gelegen heid opnieuw te horen krijgen, maar dan bezonken en bezield. Over de vertolking van de orgelpartij door Piet Halsema kan met lof worden gewaagd. Het „Vcni Crea tor" van Diepenbrock werd door het koor beschaafd verklankt. Het evenwicht tus sen orgel en koor was echter weinig over tuigend. Waar de twee elementen zo inten sief samengaan als bij Diepenbrock het geval is, kan niet genoeg zorg besteed worden om dit équilibre te bereiken, maar het is te begrijpen dat men er de tijd en de gelegenheid voor mist. In de twee Russische nummers van het programma kwamen de benijdenswaar dige klankkwaliteiten van „Caecilia" gun stig tot hun recht. De gereciteerde pas sages van het tweede stuk stel ik mij echter wat soepeler vooi\ En van de drie koorliederen op Nederlandse tekst stak de vertolking van „Het stuivende zand" van Kees Kef hoog boven die der beide ande re uit en niet alleen boven deze num mers, maar ook boven alle andere koor werken van het programma. Hier consta teerden wij een delicate detailwerking, een zeldzaam klankevenwicht, een volkomen beheersing van de stof, die dan bovendien bezield werd door de levenmakende „vonk". Alles te zamen genoeg om er met succes op voort te bouwen. Medewerking werd aan het concert dooi de sopraan Corry Bijster en de reeds ge noemde organist Piet Halsema verleend. Dit verschafte ons het luistergenot der vertolking van vier prachtige zangstuk ken, waaronder het meesterlijke „Magna res" van Hendrik Andriessen en de „Ber ceuse" van Diepenbrock, van welk laatst genoemde lied de obligate cellopartij door Piet Halsema handig in de begeleiding verwerkt werd. Vier liederen van Richard Strauss, door Halsema aan de piano keu rig begeleid, lieten ons tevens Corry Bijs ter als een zangeres op de middaghoogte van haar kunnen waarderen. In het begin van de avond herdacht het koor zijn overleden voorzitter W. J. P. van Ham met het zingen van „Grabgesang" van Flemming. Jos. de Klerk Een Amsterdamse firma op het gebied van weergave-techniek heeft een totaal nieuw opname- en weergave-techniek van grammofoonplaten ontwikkeld. Deze „ste- reofonische" weergave van speciaal op genomen grammofoonplaten houdt in, dat twee „signalen" (geluidstrillingen) gelijk tijdig in een groef van de grammofoon plaat kunnen worden vastgelegd. Dit be tekent dat men de ruimtelijke weergave nog meer heeft geperfectioneerd, zodat men de te onderscheiden instrumenten en eventuele vociale solisten als het ware in het vertrek, waarin de weergave plaats vindt, kan lokaliseren. Het geheim zit in een nieuw element, dat in de opname snijkop alsmede in de afspeelpickup wordt geplaatst, waar door twee microfoons of twee groepen van microfoons bij de opna me twee verschillende klankgroepen in de groeve van de plaat worden vastge legd. De twee signalen worden bij het af spelen van de plaat weer gescheiden weergegeven via twee versterkers en luid sprekers of luidsprekersgroepen. Het is mogelijk deze stereofonische elementen in een aantal bestaande pickup-installaties van verschillende makelij in te bouwen. Men kan zonder bezwaar, aldus een woord voerder van de firma, deze stereofonische afspeelapparatuur gebruiken met de nor male platen. De stereofonische platen, waar men dus uitsluitend stereofonisch mee kan luisteren, zullen nog dit jaar in de handel komen. Deze platen kunnen ook met een gewone afspeelapparatuur wor den gebruikt, doch dan mist men het ste reofonische effect. ADVERTENTIE staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 Dinsdag 29 april zal het Nederlands Ka merorkest onder leiding van Szymon Gold berg een concert geven in de Salie Gaveau te Parijs, georganiseerd door de Société Philharmonique en plaatshebbend onder auspiciën van de Association Franqaise d'Action Artistique. Op 17 mei vertrekt het Nederlands Ka merorkest naar Joegoslavië voor een aantal concerten in Ljubljana, Zagreb en Beograd, georganiseerd in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Inter nationale Culturele Betrekkingen. Een uitnodiging tot het geven van een drietal concerten tijdens het festival voor kamermuziek te Bordeaux kon wegens tijdsgebrek niet worden aangenomen. In de zomerdienstregeling, die het ge meentelijk busbedrijf in Utrecht op 4 mei invoert, heeft men door een ingrijpende wijziging van het lijnensysteem een gro tere frequentie verkregen. Tal van lijnen lopen over grote gedeelten van het tra ject in de binnenstad parallel, waardoor een vijfminutendienst is verkregen. In de avonduren wordt echter de frequentie te ruggebracht wegens een duidelijke ver mindering van het aantal passagiers. Dc oorzaak hiervan is volgens de directer; van het gemeentelijke vervoerbedrijf de televisie. Volgens de directeur is de in vloed van televisie bij streekvervoerson- dernemingen zelfs nog groter. Daar con stateert men in de avonduren een vermin dering van 15 tot 20 percent van het nor maal aantal- passagiers. Dinsdagmiddag heejt de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, de onderscheidingen uitgereikt, uitge loofd door het blad „Goede ontvangst" voor de beste televisie-prestaties van sie-Oscars' 1957. V.l.n.r. Gijs Stappershoe(regie), Wim lbo (amusement-groepprestatie), Kees Brusse (persoonlijke prestatie) en Tom Manders (persoonlijke amuse mentsprestatie) ontvangen de „Televi- A.DVERTENTIE Koning Pompodilio keek overal rond in zijn slaapvertrek; maar nergens was de kroon te zien. Toen riep hij luid om zijn lakeien. Dadelijk kwamen die bedienden aangesneld, met verschrikte gezichten. Toen de koning zei, dat zijn gouden kroon verdwenen was, verbleekten de lakeien, want zoiets was nog nooit voorgekomen. „Ik heb mijn kroon gisteravond op zijn gewone plaats op de stoel gelegd, ik weet het zeker!", zei koning Pompodilio. „En nu is-ie weg!" 1213 De Vereniging van Schouwburgdirec ties heeft ongeveer een week geleden zo wordt ons thans medegedeeld zich schriftelijk gewend tot de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, het bestuur van de gemeente Am sterdam, de Raad voor de Kunst en de Am sterdamse Kunstraad. In die brief zegt de vereniging „een lans te willen breken voor het Ballet der Lage Landen, hoewel men zich niet ontveinst, dat het nemen van beslissingen over het toekennen van subsidies niet eenvoudig zal zijn". Het genoemde balletgezelschap heeft, aldus de vereniging, elf jaar hard gewerkt, grote belangstelling van publiek ondervonden en bij de schouwburgdirec ties een behoorlijke goodwill verkregen. Het voortbestaan van het Ballet der Lage Landen zou zeer worden toegejuicht, zo besluit de vereniging haar verzoek om de subsidieaanvragen in welwillende over weging te nemen. De vereniging acht het van z^er groot belang uit gezonde concurrentie-overwegingen in Nederland twee balletgroepen te doen blijven be staan. y r> i - Pi-'f i. "j- DE IDEALE OVERHEMD-BOORD Dat is de oronized boord van Kerko's „Espresso" shirts. Door zijn versterkte punten, zijn speciale voering blijft deze boord volle 16 uur per dag keurig glad zitten. Slechts f 18.50. De heer Leon Packbiers uit Maastricht, lid van de Maastrichtse pijprokersclub „Het Piepeköpke", die al eens eerder opvallende pijprookprestaties leverde, heeft het woens dagavond te Maastricht in de ontspanning „In den ouden vogel struys" aan het Vrijt hof te Maastricht opgenomen tegen de heer W. H. Sino, lid van de pijprokersclub „De Voortrekkers" uit Den Haag. De heer Sino was door Maastricht uitgedaagd; hij is in het bezit van de Europese titel, die de Haagse pijproker vorig jaar in Essen wist te behalen met een tijd van 96.8 minuten. De heer Packbiers, die op een clubavond onder wedstrijdvoorschrift al eens een pijp van 106.5 minuut had „gemaakt", slaagde er woensdagavond in zijn, volgens wed strijdreglement correct gevulde pijp, pre cies 111 minuten brandend te houden. De heer Sino verbeterde zijnerzijds weliswaar zijn kampioensrecordtijd met plusminus vier minuten tot 101.5 minuut, maar de Maastrichtenaar rookte daarna nog bijna tien minuten langer door onder de voel bare spanning van zijn clubgenoten. De heer Packbiers kreeg met deze prestatie, behalve de Europese titel, ook een door de gemeente Maastricht ter beschikking gestelde zilveren medaille. 31. Grote bruine ogen waren blijkbaar niet het enige wat hij opmerkte. Zij zag hem de laan oversteken en om de hoek verdwijnen. Het was nu december. De vorst markeerde ieder grassprietje en ieder blad in de tuin. De nieuwe aanplant van bomen, die de tuin moest af schermen, zag er erg teer uit en de vorst gaf een streng uiterlijk aan de bladeren van de cypressen, die nog geen meter hoog waren. De paardenkastanjes er achter zagen er een beetje steviger uit, maar de zil verberken schenen te zwak om zelfs een zachte zuidwestenwind te kunnen weerstaan. Een deel van de begroeiing, die het laboratorium aan het einde van de weide markeerde, was al weg gekapt, de plaatsen, waar de gebouwtjes zouden ko men te staan, waren al uitgezet en van enkele wa ren de fundamenten al gelegd. Celia had begrepen, dat de gebouwen, die op de weide zouden worden op gericht. voornamelijk bestemd zouden zijn voor op slagplaats en voor de administratie, waarop in de hui dige gebouwen meer ruimte zou komen voor labora toria. Zij had gehoord, dat de eik gespaard zou wor den. Een hoop planken, bergen zand en ander materi aal was aan het einde van de weide zichtbaar en het geheel begon het deprimerende aanzien te krijgen van land, dat gebruikt wordt voor legermanoeuvres. Celia herinnerde zich de zonnige uren, die zij met de kinderen van Rusper had doorgebracht met spelen in het lange gras en de bosjes en het slepen van etens waren naar de eik, die altijd hun basis was geweest. Ze hadden er gepraat en geargumenteerd, gespeeld en bloemen geplukt, terwijl Beryl de baas over hen speelde en Martin, die veel jonger was, altijd ach teraan kwam en onveranderlijk in moeilijkheden raak te. Zij en Margaret hadden alle mogelijke soorten wil de bloemen verzameld, die in de weide groeiden en ze gedroogd en in een schrift geplakt met een om schrijving als zij ze konden identificeren. Zij kon zich niet herinneren, hoeveel het er wel geweest waren, maar het was een zeer grote collectie. Als zij aan die lang vervlogen dagen dacht, leken ze altijd zonnig alsof het in die zomers nooit geregend had. Maar de herinnering spiegelt ons gewoonlijk al leen de gelukkige uren voor, terwijl toch ook haar kin derjaren moeilijkheden, vrees en een zekere mate van verdriet moesten hebben gekend. Toen zij zich omkeerde en door de tuin terug liep, vroeg zij zich met enige bitterheid af, of zij zich vast klampte aan een wereld die misschien nooit bestaan had, behalve dan in haar verbeelding. Gedurende de oorlogsjaren had zij Marchwood, en haar leven daar, als een droom van volmaaktheid beschouwd. Bedroog zij zichzelf daarmee? Wat was de werkelijkheid? Wa ren dat in beslag nemen van de weide en de hebzucht van Tom Bruce symptomen van een hardere werke lijkheid? Margaret had onlangs eens tegen haar ge zegd, dat zij slechts één kant van het familieleven van de Ruspers zag en dat de spanningen in de fa miliekring in die na-oorlogse jaren een zeer drukken de realiteit waren. Misschien had zij ook hen door een te roze bril bekeken. In haar verlangen om zich tegen verandering te verzetten en zich aan het verleden vast te klampen, zag zij de dingen misschien niet zoals zij waren. Zelfs in die ellendige geschiedenis met Deverel was zij het in hart en geest niet met zichzelf eens. Een deel van haar had een geweldige hekel aan hem en een ander deel van haar was zich bewust van een aantrekkingskracht, die zij met geen mogelijkheid van zich af kon zetten. In haar pogingen om zich goed in haar nieuwe baan in te verken was zij er in geslaagd Deverel tot achter in haar bewustzijn terug te drin gen, maar af en toe kwam hij ondanks haar streven toch weer naar voren en was zij nog niets nader toe aan haar pogingen om haar gevoelens tegenover hem te analyseren. Betreffende zijn gevoelens tegenover haar verkeerde zij geenszins in twijfel. Om haar onplezierige stemming op deze zonnige decembermorgen kwijt te raken, ging zij onmiddel lijk na het ontbijt met Gay een wandeling maken. Zij liep om de boerderij van Bruce heen en stak de weg over naar een stuk open land, waarbij Gay haar met vrolijke sprongen voor ging. Om een bosje heen lopend zag zij twee mannen, van wie er een verdiept was in de voorbereidende bewegingen een golfbal te slaan. Bij het gezicht van het tweed-jasje en de grij ze flanellen broek van de golfspeler fronste zij de wenkbrauwen. Die figuur zou zij overal herkend heb ben. Celia had nooit kunnen begrijpen, dat 't zo'n eeuwige tijd moest duren voordat zo'n kleine bal een mep kreeg, maar golf had haar nooit aangetrokken. Eeindelijk zag zij de golfstick omhoog gaan, maar op datzelfde moment pikte Gay de golfbal op en ging er mee vandoor. Het moest natuurlijk weer net Deverel betreffen, dacht Celia wanhopig. Deverels metgezel, dr. Bride, glimlachte jn wuifde naar haar. Hij nam zijn golfspel blijkbaar niet al te ernstig op. Celia nam Gay, die inmiddels teruggekomen was, de bal uit de bek en wierp die Deverel toe. Deze knikte even in antwoord op haar koele: „Spijt me", en gaf onmid dellijk weer al zijn aandacht aan het spel. Celia nam Gay aan. de lijn en wandelde verder. Zij stak de weg naar Elton over, liep om het cricket- veld heen en langs de rij olmen tot de herberg, waar na zij Barberry Hill begon te beklimmen. Het scheen die morgen haar lot te zijn om vreemden te ontmoe ten, want ongeveer halfweg de heuvel vond zij Ian Deverel op een boomstam zitten, terwijl hij een siga ret rookte en met een somber gezicht naar het bene den hen liggende Marchwood staarde. Toen hij haar in het oog kreeg, vloog er een glimlach over zijn gezicht. „Hallo! Maak je een zondagochtendwandeling? Hoe gaat het met mijn schone blondine?", voegde hij er aan toe, toen Gay op hem toerende en zijn oren likte. „Is Binty in de buurt? We moeten niet weer een vechtpartij hebben", zei Celia, bedenkend, dat de te genwoordigheid van leden der familie Deverel voor Gay gewoonlijk moeilijkheden opleverde. „Maak je niet benauwd. Binty is thuis met een be schadigde poot, die heeft onder de melkkar gezeten, 't Zal haar wel leren niet zo nieuwsgierig te zijn naar dat paard van de melkboer. Kom hier zitten en rook een sigaret met mij. Ik moet een beetje opgevrolijkt worden". Celia ging eveneens op de boomstam zitten en ac cepteerde een sigaret. Het luiden van de kerkklok voor de ochttenddienst drong tot hen door. „Mooi gezicht heb je hier op Marchwood, hè. Het is een aardig plaatsje, weet je", merkte Ian op. „Ja, dat is het. Je ziet er nogal bedrukt uit. Is het in de uitgeverswereld niet in orde?" „Oh, neen, dat gaat allemaal best! Maar zelf zit ik momenteel in een ellendig parket. Over Bridget". Hij wierp haar een zijdelingse blik toe. „Was je een goede vriendin van haar?" (Wordt vervolgd) Minister Algera heeft in Leeuwarden het nieuwe telefoonkantoor van de P.T.T. in dienst gesteld. Het gebouw heeft ruim twee miljoen gulden gekost. Minister Al gera zei dat de totstandkoming van dit telecommunicatiecentrum van belang kan blijken te zijn bij de intensieve bestrijding van de ontvolking in het noorden des lands. Vervolgens sprak hij over de gang van zaken bij de verwezenlijking van dit bouwwerk, die hij van zeer nabij heeft meegemaakt. In de eerste plaats direct na de oorlog, toen hij waarnemend burge meester van de Friese hoofdstad was en later als gedeputeerde. Thans werd hij als minister opnieuw met deze aanwinst voor de provincie Friesland geconfronteerd. De Commissaris der Koningin zei, dat de automatisering van de sectoren Irnsum en omstreken en die van de Friese Wad deneilanden er nog steeds niet is Hij vroeg daarvoor de aandacht van de bewindsman. In afwijking van een vroegere mede deling zal 't „Théatre National Populaire" (directie: Jean Vilar) in Amsterdam zijn programma's tijdens het Holland Festival omzetten. Op 17 juni wordt in de Stadsschouwburg „L'étourdi" van Molière, op 21 juni „Henri TV" van Pirandello vertoond. De omzetting is het gevolg van toneeltechnische over wegingen. ONDER PSEUDONIEM. De Amerikaanse schrijfster Pearl Buck heeft onthuld dat zij onder het pseudoniem „John Sedges" vijf boeken heeft geschre ven met Amerikaanse achtergronden, in tegenstelling tot de onder haar eigen naam verschenen verhalen die merendeels in het oosten spelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijland (toez.) W. Koole te Uitwijk. Aangenomen naar Lunteren (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet, die bedankte voor Sliedrecht (toez.) en voor Veenendaal (toez). Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude H. J. Bavinck, kand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert B. Bijleveld te Noordeloos. VRIJDAG 18 APRIL Concertgebouw: Concert door het Ita liaanse Strijkorkest „Angelicum", 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Benelux-Fotosalon, 13 tot 17.30 en 19.30 tot 22 uur. Poppentheater van Jan Nelissen (bovenzaal) 20.30 tot 21.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Het vlees is zwak", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een man kw im terug", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayonara", 14 jaar, 18.30 uur. Luxor Theater: „En schiep de vrouw", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Quo Vadis", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Mohawk", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: voor de Theosofische vereniging spreekt mevr. dra. C. Keus over „De Graal", 20 uur. ZATERDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Amphitryon", 20 uur. Minerva Theater: Toneelgroep Theater met „Ines de Castro" voor de Heemsteedse Kunstkring, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek. 20.30 tot 22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Vleeshal: Opening van tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 15.30 uur. Benelux-Fotosalon 13 tot 17.30 en 19.30 tot 22 uur. FILMS: Cinema Palace: „Het vlees is zwak". 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Een man kwam terug", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Sayo nara", 14 jaar, 14, 18.30 en 21.15 uur. Luxor Theater: „En schiep de vrouw, 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Quo Vadis", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Mohawk", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leef tijden, 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6