WILLEM II LOCOMOTIEF Gemeenten willen zelf premie huurwoningen doen bouwen Ondanks slecht weer boekte Openluchttheater batig saldo Namen van wegen in Aerdenhout '^riev^n aan cis redactie OoU ww U 5 Vereniging van Nederlandse gemeenten zal deze kzvestie met de minister bespreken UW ÖKfl IS ER WEER DE FIJNE BOLKNAK VOOR 20 ct Damtitel Kennemerland Fraaie prestatie van Tielrooy tegen De Jong Mr. Helders als spreker op A.R.-C.H.-avond uitgenodigd Raad van Bloemendaal Beschermde oversteek benoorden Gijzenbrug Bij de Leeuwerik straat N. Galjaard kwart eeuw bij G. G. van Meeuwen en Zonen Finales Van der Aart- toerpooi op Noord- Aken dam IJmond-adviescollege Gravestenenbrug na aanvaring door „Martha" buiten gebruik Voorstellen van B. en W. aan Haarlemse raad Ouderavond Julianaschool Mevrouw F. Nuwenhuis sprak over levensstijl LOCOMOTIEF LOCOMOTIEF 3 AN TIMMERMAN Fa. C. v. M A R E N EN ZN. N. L. v. SCHAGEN EN ZN. Geanimeerde discussies op forumavonden van Partij van de Arbeid Prof. Perquin S. J. sprak over gezinsopvoeding VRIJDAG 18 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In antwoord op de vragen, die het Haar lemse raadslid de heer D. A. J. Spek (A.R-) °P 22 oktober van het vorig jaar aan B. en W. heeft gesteld met betrekking tot de invloed, die de nieuwe rijkssubsi dieregeling op de particuliere woningbouw in Haarlem heeft, antwoordt het college, dat verwacht mag worden, dat de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zich tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal wenden met een ver zoek de gemeentebesturen in staat te stel len zelf premiehuurwoningen te doen bouwen. B. en W. van Haarlem hebben met het oog hierop bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en bij de minister stappen ondernomen om een verhoging van de grens van de stichtingskosten en inde ling van de gemeente Haarlem in groep I te bevorderen, teneinde de mogelijkhe den voor de particuliere bouw in Haarlem zo veel mogelijk te verbeteren. Intussen laten B. en W. niets na om de bouw van premiewoningen in het bijzonder van premie-huurwoningen door particuliere ondernemers zoveel mogelijk te stimule ren. Het college heeft met de beantwoording van de vragen van de heer Spek gewacht, totdat B. en W. in de gelegenheid waren hun eigen opvattingen te toetsen met die van andere gemeentebesturen, waartoe ovei'leg heeft plaats gehad in de commis sie voor volkshuisvesting van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Dit ovei'leg heeft geresulteerd in een brief van de Vereniging aan de minister, die ertoe heeft geleid, dat de beschikking woning bouw 1957 op korte termijn opnieuw is herzien. In de nieuwe „Premiebeschikking woningbouw 1958" is met vele kenbaar gemaakte verlangens en wensen rekening gehouden. Zo is onder meer bepaald, dat de premie 100 percent zal bedragen, ook ADVERTENTIE Voor de finale van de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap Ken nemerland, werd deze week de vierde ron de gespeeld. Bijzonder spannend verliep de partij Th. TielrooyA. de^Jong. Bei de spelers waren nog ongeslagen, zodat het resultaat voorlopig beslissend zou zijn voor de bezetting van de eerste plaats. Het werd een gevarieerde positiepartij, waarin Tielrooy tenslotte kon doorstoten en schijfwinst boeken. De eindstand werk te Tielrooy bekwaam af en won. H. v. d. Vossen, blijkt een korte inzinking te bo ven te zijn. Hij gaf zijn tegenstander H. Schuringa geen kans en won. J. H. Meure, uitkomende tegen J. Drayer, wist tegen het eindspel enig voor deel te boeken, doch verzuimde voldoende aandacht aan zijn klok te besteden. Hij verloor door tijdsoverschrijding. H. J. v. Berk bouwde tegen H. Beliën een uitste kende positie op, welke hem in het gevor derde middenspel schijfwinst opleverde. In een stand, welke vermoedelijk door H. J. v. Berk zal worden gewonnen, moest de partij worden afgebroken. Met 7 uit 4 heeft Th. Tielrooy de lei ding genomen. Hij wordt gevolgd door A. de Jong en H. v. d. Vossen met elk 5 pun ten uit 4. De resultaten van de voor de eerste" klas se gespeelde partijen luidden: J. ter HaakC. Beliën 0-2; A. MastelingJ. Be liën 0-2 en F. LangeveldP. Venema 0-2. In deze afdeling leidt P. Venema met 3 gewonnen partijen. Hij wordt gevolgd door J. Beliën met 5 uit 4. Het IJmond-damtoernooi De tweede ronde van het IJmondtoer- nooi, waarvoor door het gemeentebestuur van Velsen een fraaie wisselbeker beschik baar is gesteld aan de organiserende ver eniging damclub Sportief uit Velsen. werd deze week gespeeld in het Clublokaal van de Haarlemse damclub, „Die Raeckse". Aan dit toernooi wordt door acht tiental len deelgenomen die elkaar in een zoge naamde halve competitie zullen ontmoe ten. De uitslagen van de tweede ronde wa- damclub II 8-12; St. ThomasDe Diago naal 16-4: Sportief IIVKD 3-17 en Spor tief I—Stabiel 9-11. De- reserves van de Haarlemse Dam club en Stabiel hebben de leiding met elk twee gewonnen wedstrijden. De ARJOS en de Christelijke Histori- ;che Jongerengemeenschap hebben met bet oog op de 22 mei te houden gemeente- aadsverkiezingen een bijeenkomst op -4 april in het wijkgebouw van de Her vormde gemeente aan de Molenaerstraat 18 belegd, waarvoor mr. G. Helders mi nister van Zaken Overzee, is uitgenodigd te spreken over „Het bestaansrecht van be Christelijke partijen". „Voetbalpool". De r.k. toneelvereni ging „Bennebroek" besluit zondagavond bet seizoen met een opvoering van het blijspel „De voetbalpool". al wordt geen toeslag verkregen. Het voor dien bestaande onderscheid in de sector koopwoningen is daarmee komen te ver vallen. Bij de regeling 1958 is de grens voor de toekenning van een premie in de sector huurwoningen ook voor Haarlem verhoogd en wel van 110 per maand tot 130 per maand en van 160 per maand tot 175 per maand. De grens van de stichtingskosten, die in de regeling 1957 was vastgesteld op 30.000 is gewijzigd in 27.000, 30.000 en 33.000, ofwel het zesvoud van het premiebedrag, al naar gelang de gemeente voor de grond- kosten is ingedeeld in groep I, II of III. Op het ogenblik geldt voor Haarlem nog een stichtingsbedrag van 30.000 als grens voor het toe te kennen premiebe drag. Worden de grenzen van 30.000 voor koopwoningen en 160 per maand voor huurwoningen overschreden, dan wor den volgens de nieuwe regeling de premie bedragen gekort. B. en W. van Haarlem zeggen zich in het algemeen te kunnen verenigen met de nieuwe regeling, al mag niet over het hoofd worden gezien, dat een verdere daling van de rentevoet voor een grotere activiteit in de premiesector zeer gewenst zou zijn. V" - pji Van Turijn tof. Venetië wordt Noord- Italië al dagenlang geteisterd door een stromende regen, die gepaard gaat met ijzige winden. Het peil van de Po is gestegen tot tien centimeter boven ge vaarlijk peil, en de stijging blijft voortgaan. Men vreest dat de hoge waterstand, gevolg van de zware re genval tot overstromingen zal leiden. Op verschillende plaatsen komen klei ne overstromingen voor. In de Po- delta, het district Polesine, vreest men grote overstromingen. Deze foto is ge maakt bij de dorpen Locate Triulzi en Sant Angelo Lodigiano in de buurt van Milaan, waar een provinciale weg ge deeltelijk is verdwenen als gevolg van een grondverschuiving. mie enige uimjuö- NVN vroeg of het ge- j Canadezen geen In de donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller meegedeeld, dat Gedeputeerde Staten de gemeentebegroting 1957 hebben goedgekeurd. Het college is nog niet ge reed met de ontwerp-begroting 1958, maar verwacht kan worden dat het hiermee in de loop van de volgende maand een flink eind is opgeschoten. Bij het voorstel van B. en W. tot aankoop-van stroken grond aan de Zandvoorterweg, de Nicolaas- Beetslaan en de Oosterduinweg ten be hoeve van de verbetering van de Zand voorterweg te Aerdenhout informeerde de heer Van Holten (V.V.D.) of het werk spoedig uitgevoerd kan worden. De burgemeester antwoordde, dat op de pas door Gedeputeerde Staten goedgekeur de begroting 1957 een post voor het tref fen van voorbereidende werkzaamheden is uitgetrokken. Dat betekent dat verder ge werkt kan worden. De rechtspositieregelingen voor het ge- meentepersoneel werden vastgesteld en de vergadering verenigde zich met de re kening 1957 van de Stichting Openlucht theater. Vertegenwoordigers van alle frac ties brachten het bestuur en in het bijzonder de voorzitter, de heer A. van Geluk, hul de voor hun arbeid. Ondanks de slechte zomer is het bestuur er in geslaagd een saldo, zij het dan ook een klein, te ver krijgen. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) dankte voor de hulde aan het bestuur ge bracht en deelde mee, dat de stichting wel over effecten beschikt, echter rriet over geld, omdat de winst van de afgelo pen jaren bestemd is voor investeringen. Mocht het jaar 1958 een verlies opleveren dan zal tot verkoop van effecten moeten worden overgegaan. Namen van wegen Het voorstel van B. en W. om aan we gen in Aerdenhout de namen Lt.-Gene raai Foulkeslaan, Europalaan en Kolonel Clarklaan te geven ontlokte enige discus sie. Ir. T i r i o n (V.V.D.) ven van de namen der depreciatie betekent voor de namen van wegen in de omgeving die herinneren aan beroemde Nederlandse militairen. De naam Europalaan achtte hij minder ge lukkig; verwacht zou kunnen worden dat in de toekomst wegen de namen krijgen van andere werelddelen en dat is niet de bedoeling. Andere leden gaven in overwe ging te spreken van Verenigd Europalaan en de heer K a p t e i j n (Arbeid) wilde de Europalaan laten lopen in de omgeving van wegen die genoemd worden naar Churchill, Schuman en anderen die mee gewerkt hebben aan de Raad van Euro pa. De burgemeester merkte op, dat B. en W. zich uitvoerig beraden hebben over de namen. Zij weten geen andere; bovendien hebben Canadezen hun waar dering uitgesproken over het voorstel en er bestaan plannen bij de Canadeze tele visie aandacht aan het besluit te beste den. Met de stem van de heer Tirion tegen werden de namen van beide Canadezen gekozen; B. en W. en de raadsleden zul len hun gedachten laten gaan over de der de laan (Europalaan). Tot onderwijzeres aan de Graaf Flo- risschool werd benoemd mejuffrouw W. M. Hansel, thans tijdelijk aan de school verbonden en aan mevrouw E. J. Suerink werd eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de Julianaschool. Besloten werd een lening aan te gaan van 43.000 tegen een rente van 5'-4 percent met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten en voorschotten werden verleend aan de Stichting Landgoed Elswout. Vergunning werd verleend van ontheffing van de ge meentelijke eisen ten behoeve van een tapvergunning in het paviljoen „Parnas- sia" in de Kennemerduinen en B. en W. werd een krediet verleend voor aanschaf fing van een pomp ten behoeve van de watervoorziening van de hertenkamp en de hockeyvelden van BMHC. Bejaardenonderzoek De heer S c h u 1 z (Arbeid) was het ge meentebestuur dankbaar voor het uitbren gen van een rapport over een onderzoek naar bejaarden in de wijk Bloemendaal en vroeg of ook andere wijken aan de beurt komen. Jammer is het dat geen on derzoek is ingesteld in bejaardenhuizen, omdat het niet uitgesloten is, dat daar mis standen aan het licht treden. Wethouder mr. H i j s z e 1 e r (A.R.) ant woordde, dat in september begonnen zal worden aan een onderzoek in Vogelen zang. Het is niet gemakkelijk een onder zoek in te stellen in bejaardenhuizen, om dat men van de beheerders toestemming moet ontvangen binnen te komen. Er is een nieuwe verordening over toezicht op bejaardentehuizen en aan de hand daar van is het thans mogelijk een onderzoek in te stellen, als het nodig mocht zijn. Voorts deelde spreker mee, dat in het pen sion in Haarlem-Zuid geen bewoners uit Bloemendaal op kosten der gemeente ver pleegd worden. „Dochtercn der wijsheid" Naar aanleiding van besprekingen in een vorige vergadering over het gebruik van huize „Duinzicht" te Vogelenzang door de vereniging „Dochteren der Wijs heid" deelde de heer Van Haaster t (K.V.P.) mee vernomen te hebben, dat de vereniging van het huis geen gebruik zal maken. P.T.T.-zaken In antwoord op vragen van de heren Tirion over het verkrijgen van slechte telefoonverbindingen in Aerdenhout en van de heer Van Haastert over de be perkte ruimte in het postkantoor te Voge lenzang deelde de burgemeester mee, dat overwogen zal worden contact op te ne men met de P.T.T. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bij een beschikking van 11 maart het gedeelte van de Rijksstraatweg ter hoogte van de vluchtheuvel aan de oost kant ervan nabij de Leeuwerikstraat tot beschermde oversteekplaat bestemd. In aansluiting daarop achten B. en W. het gewenst eveneens het aansluitende deel tot beschermde oversteekplaats te ver klaren, dat is het aan de gemeente toebe horende weggedeelte aan de oostzijde van de genoemde vluchtheuvel. De werkzaamheden hiertoe zullen wor den uitgevoerd door hetzelfde bedrijf dat ook de herzieningen van het Delftplein be werkstelligt, welke reeds in het laatste sta dium verkeren. Het veelvuldig door bewo ners van Haarlem-noord geuite verlangen naar een met knipperbollen beschermde oversteekplaats bij de Vergierdeweg gaat nu dus in vervulling, zij het iets zuidelij ker, op de plaats waar de Leeuwerikstraat in de Rijksstraatweg uitmondt. Dat maakt niet veel verschil want er is hier sprake van drie wegen, de Vergierdeweg, de Vin- kenstraat en de Leeuwerikstraat, die alle vrijwel op dezelfde plek op de Rijksstraat weg uitkomen. Donderdag herdacht de heer N. Gal jaard te Heemstede de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de konink lijke kwekerijen G. C. van Meeuwen en Zonen te Heemstede. Na des morgens door de directie van de firma te zijn ontvangen, waarbij hem een geschenk in couvert werd overhandigd, werd de jubilaris later op de dag door een delegatie van het personeel thuis gecom plimenteerd. Hem werd als geschenk van het gezamenlijke personeel een collectie grammofoonplaten aangeboden. ADVERTENTIE Op het nieuwe gemeentelijke terreinen complex „Noord Akendam" dat zaterdag middag officieel wordt geopend zullen zondag de finales plaatsvinden van het Van der Aart-toernooi, het traditionele jeugdtoernooi in de afdeling Haarlem van de KNVB. Acht jeugdploegen hebben zich via diver se voorronden weten te plaatsen en deze zijn in twee poules ondergebracht. In poule A treden aan: DEM, DSS, Kinheim en Zandvoortmeeuwen, in groep B zien we: Alliance, Beverwijk, EHS en RCH. De nummers één van elke groep spelen de finale om de eerste en tweede prijs, de nummers twee spelen om de derde en vierde prijs. Er wordt op vier velden ge speeld, de eerste ronde om twaalf uur, de tweede om 13 uur en de derde en laat ste ronde om 14 uur. Om half vier vinden dan de finales plaats, evenals de eindstrijd in de verliezersronde waarvoor zich heb ben geklasseerd de jeugdploegen van Vo gelenzang en Van Nispen. De stadskern-vorming in de IJmond was dinsdagavond hoofdschotel ter zitting van het IJmond-adviescollege, dat voltallig bijeen was in Velsens raadhuis: de plannen dus om ten noordoosten van Beverwijk een nieuwe „city" tot ontwikkeling te brengen. Hierin spelen de Hoogovens uiteraard een bepalende rol en de heer Verbeek heeft op vragen uit het college te kennen ge geven, dat de huizenbehoefte voor nieuw Hoogovenpersoneel op 200 na te dekken is, wanneer de in aanbouw zijnde en in aan bouw te geven woningen gereed zijn. Het geen dus optimistischer is, dan men aan- vankelijker dacht en als gevolg van een afnemende personeelsbehoefte der K.N.H.S. kan worden uitgelegd. Overigens zullen de woningbouwproblemen in hun totaliteit bepaald niet gemakkelijk op te lossen zijn in de door-groeiende IJmond, zo merkte Velsens wëthouder Verbeek op. De Gravestenenbrug over het Spaarne te Haarlem is woensdagavond aangeva- varen door het motorschip „Martha" uit Sneek en daarbij werd de brug zo ernstig beschadigd, dat zij voor het rijwiel-en voetgangersverkeer moest worden afge sloten. De klappen van de brug werden daartoe omhoog gezet. Het 222 ton metende motorschip „Mar tha" van schipper Bieze, dat leeg onder weg was van Hillegom naar Genemuiden, voer woensdagavond omstreeks half zes in het Spaarne en moest wachten op de opening van de Gravestenenbrug. Deze brug wordt namelijk tevens bediend door het brugpersoneel van de Melkbrug, die de „Martha" juist was gepasseerd. Toen schipper Bieze achteruit wilde slaan om de vaart uit zijn schip te halen, weigerde de keerkoppeling van de motor. De stuurman van de „Martha" probeerde nog om het schip met een meerdraad af te stoppen op het remmingwerk van de brug, doch deze poging mislukte. Het gevolg van een en ander was, dat het schip de Gravestenenbrug ramde. Daardoor scheurde een der aslagers, werd een ijze ren U-balk ontzet, evenals de bevestiging van de beide klapdelen. Een der klappen, die aan de kant van de Bakenessergracht is met een bok van zijn plaats genomen en zal voor reparatie naar een Haarlemse machinefabriek worden gebracht. Deze reparatie kan nog wel enige dagen in be slag nemen, zodat de brug voorlopig voor wielrijders en voetgangers, de enige weg gebruikers die van deze brug gebruik mo gen maken, gesloten zal blijven. De „Martha" liep bij deze aanvaring geen averij op, doch wel drie uur opont houd voor regeling van de gemaakte scha de. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DR ADMINISTRATIE Op de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse gemeenteraad op woensdag middag zullen onder meer de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde ko men: het afwijzen van verzoeken tot het verkrijgen van subsidie ten behoeve van de bouw van kerken, een pre-advies van B. en W. met betrekking tot het aanstellen van een adjunct-directeur voor de gemeen telijke musea, het verlenen van de verkla ring van noodzakelijkheid voor de stich ting van een vakschool voor de detailhan del en deelname in het waarborgfonds voor de dit jaar te organiseren sportweek. Woensdagavond werd in het gebouw van de Julianaschool aan de Willem de Zwij gerlaan te Overveen een ouderavond ge houden onder leiding van dr. E. H. Cohen. De voorzitter besprak het handhaven van de bestaande ouderavonden, die twee maal per jaar gehouden worden. Ge vraagd werd of men de voorjaarsbijeen komst liever zou veranderen in een ge- sprekavond tussen ouders en leerkachten. Vrijwel unaniem verklaarden de ouders zich voor het handhaven van de oude vorm van ouderavonden, dus met een lezing. Het hoofd der school, de heer R. D. La- gendaal. besprak enkele schoolzaken. De zomervakantie in Bloemendaal zal duren van 12 juli tot 25 augustus. Ook de splitsing van de vijfde klasse in een a- en b-groep, evenals dit nu 't geval al is met de zesde klasse, kwam aan de orde. Een van de leerkrachten, de heer G. Bakker, leidde de onderwijsfilm over glas blazen in. De ouders kregen een indruk welke instructieve films hun kinderen op school krijgen te zien. Na de pauze werd de film „Dr. Velduil" gedraaid, waarover de onderwijzer de heer G. J. Franke biologi sche bijzonderheden vertelde. Voor de leden van de afdeling Overveen van het r.k. vrouwengilde hield mevrouw F. Nuwenhuis-Van de Rijst donderdag avond in gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad in Overveen een lezing over le vensstijl. De bijeenkomst werd gepresi deerd door de voorzitster van de afdeling mevrouw G. van der Weiden- van Roozen- daal. Spreekster hield een vlotte causerie waarin zij de waarde en de betekenis van goede omgangsvormen in het algemeen naar voren bracht. Daarbij zijn drie din gen van grote betekenis, namelijk res pect voor de naasten, een ontwikkeld ge meenschapsgevoel en tact. Als definitie stelde mevrouw Nuwenhuis het volgende „Levensstijl is de vorm, waarin de mens zijn gedachten en gevoelens uit ten opzich te van de mensen en dingen om hem heen Etikette is een meer uiterlijk vernisje Bij levensstijl komt het op de innerlijke beschaving aan, op de innerlijke persoon lijkheid. die niet afhankelijk is van rang of stand." (Verkort weergegeven) Twee bomen. Met vele anderen parkeer ik mijn auto enige malen per week op het daarvoor bestemde pleintje tegenover de arrondissementsrechtbank aan de Jans straat in Haarlem, om mijn taak bij het kantongerecht te vervullen. Het is zaak. vooral op zittingsdagen, vroeg te verschij nen, omdat anders dit pleintje al vol is en er in de gehele omgeving praktisch geen andere ruimte te vinden is. Wie schetst dus mijn verbazing, toen ik personeel van de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen dinsdag bezig zag op dit pleintje twee bomen te plaatsen met daaromheen ijzeren palen. Waarom deze bomen en waarom deze palen? Als camouflage voor de daarachter liggende kale muren sorteren deze geen enkel effect. Indien dit de bedoeling was geweest, had genoemde dienst de muren beter kunnen laten begroeien met klimop of een andere soort klimplant. Het ergste is echter, dat door deze geen enkel effect sorterende bomenplanterij weer vier of vijf parkeerplaatsen verloren zijn gegaan en het gewring om eruit te komen met nog grotere risico's voor be schadiging gepaard zal gaan. Wanneer men beslist bomen wil planten zijn hiervoor nog wel andere plaatsen te vinden. Laat men liever zorg besteden aan het plaatsen van meer banken. Vooral langs de Lorentzkade, de Jan Gijzfenkade en meer van die speciaal daarvoor ge schikte plaatsen. Men kan dan eens zien hoe dankbaar de ouderen onder ons en ook de jonge moeders met kinderen hier voor zullen zijn. G. R (De dienst Hout en Plantsoenen deelde ons desgevraagd mee, dat de bomen ge plant zijp in overleg met Monumentenzorg ter verfraaiing van de stad. Voorts wees men er nadrukkelijk op, dat er ook twaalf klimplanten zijn geplant, die over enige tijd de vrij lelijke muur met diverse re clameplaten aan het oog van de voorbij ganger moeten onttrekken. Monumenten zorg verklaarde te zijn overgegaan tot het planten van de bomen en het neerzetten van de paaltjes in opdracht van B. en W. De verkeerspolitie werd niet in dit plan gekend. Red.). ADVERTENTIE Een goede raad van Wim van Est Op Locomotief behaalde ik mijn grootste successen! Maar die jongens maken heus niet alleen racefietsen! U vindt bij Locomo tief een enorme keus: klassieke, moderne én super lichte tour modellen. U zult net als ik van Uw Locomotiefje alleen maar plezier beleven! U koopt een winnende fiets! (met Vredestein banden) ADVERTENTIE verkrijgbaar bij Rijksstraatweg 89 - Telefoon 53966 ADVERTENTIE Voor LOCOMOTIEF-RIJWIELEN Bloemendaalsewcg 234, Overveen, Tel. 53558 ADVERTENTIE GROTE SORTERING bij Poortstraat 5-7 Tel. 12488 Haarl.-O. Door een tweetal afdelingen van de fe deratie Haarlem van de Partij van de Ar beid zijn donderdagavond bijeenkomsten gehouden, waarop de aanwezigen hun me ning konden geven over diverse „bran dende" kwesties in het politieke en maat schappelijke leven in binnen- en buiten land. Deze vergaderingen vonden plaats in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraat weg in Oud-Schoten en in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg in Haarlem- Noord. Uit de verschillende discussies over vaak zeer uiteenlopende onderwerpen bleek, dat deze „open" vraaggesprekken, waaraan niet zelden ook door niet-partij leden werd deelgenomen, in een behoefte voorzien. Dikwijls ontspon zich een leven dige gedachtenwisseling, waarbij het aan gesneden onderwerp van verschillende kanten werd belicht. In feestzaal „Noord" konden de vragen worden gesteld aan forum, waarin zitting ha'dden genomen de Haarlemse wethou der van onderwijs, de heer D. J. A. Ge luk; de heer S. Doek, lid van de Provincia le Staten van Noordholland; de heer J. van Os van den Abeelen, streekplandeskundige, de heer G. Jansen, districtsbestuurder van het N.V.V., de heer M Goedee, oud lid van de Haarlemse gemeenteraad en mevrouw J. J. van de Well-Beije, gemeen teraadslid. Forum-voorzitter was de heer W. Eggens, de voorzitter van de afde ling Haarlem 7 van de P.v.d.A. Als ge- spreksrichtsnoer dienden de vragen op het enquêteformulier, dat onder het motto „Ideeënbus der democratie" in oktober van het vorig jaar in vele duizenden exem plaren door de P.v.d.A. in ons land werd verspreid. Vragen op het gebied van de loonpolitiek, mechanisatie en automatie, ambtenarensalarissen, verkorting van de werktijd en vrijetijdsbesteding, de bewa pening om er maar enkele te noemen, zij lieten niet lang op zich wachten. Ook in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg, waar de afdeling 5 een bijeen komst had belegd en wethouder W. F. Hap- pé en het raadslid de heer A. Pielage als „vraagbaken" optraden, viel een geani meerde gedachtenwisseling over vragen met betrekking tot ondermeer de algeme ne ouderdomswet, het verkeer en de bewa peningswedloop in de wereld te beluis teren. In de komende weken zullen ook in an dere stadsgedeelten bijeenkomsten als deze worden gehouden. Prof. dr. N. Perquin S. J. hield gister avond in de Stadsschouwburg een lezing over „De persoon in de gezinskring". In zijn pedagogische verhandeling nam hij bepaalde opvoedingstypen uit meer intel lectuele milieus als leidraad om zijn al gemene principes over gezinsopvoeding des te levensechter op zijn toehoorders over te dragen. Met voorbeelden van tra ditionele opvoeding waarbij de spreker' vooral verstarde standsgevoelens hekelde en van meer vrije opvoeding totale vrijheid van het kind, geleide vrijheid, en een psychologische variant op die beide leidde de spreker een kort slotgedeelte in waarin hij zeer kernachtig enkele pedago gische principes samenvatte. Hij zei onder meer: Opvoeden tot vrijheid is de enige waarborg dat de kinderen echt volwassen worden. De ouders moeten zich dan voort durend aanpassen aan de werkelijkheid. Zij moeten hun kinderen ontmoeten in waarachtigheid en in een openheid waar in de handhaving van het 'eigene als een noodzakelijke geslotenheid is gevat. Er moet een harmonie zijn tussen het han delen in overleg en het zich verzekeren van de innerlijke instemming der kinderen (het weg-wijzen). Na floop der lezing werden er door vele aanwezigen vragen gesteld, die de spreker de kans gaven zijn gehoor nog persoon lijker van zijn bedoelingen te dor. 'ringen. De voorzitter dankte tot slot de spreker '.•oor zijn uitmuntende vor

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7