Strenger of milder straffen voor verkeerszondaars? DE SUIKER Moto Overval op benzinestation te Hoofddorp berecht Beroepententoonstelling 1958 nog uitgebreider dan vorige Prof. Langemeijer over het dilemma van de „brokkenrechtspraak DRAIJER Hoofddader had nog veel meer op zijn kerfstok Tot 17 mei geopend Amsterdamse Beurs DE BEURS vuii gisteren VRIJDAG 18 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 EEN MOOIE BOOM HILLEGOM Tjarda Treslong Toprevue C.O.V. „Asaf" BENNEBROEK Ned. Christen-Vrouwen bond Collectrices gevraagd voor Em m ab 1 oerii col 1 ecte LISSE Zilveren jubileum INTERNATIONALE TENTOONSTELLING 0 Een boeiende tentoonstelling. R.A.I. GEBOUW VAN 22-30 APRIL Voor vele bezoekers Bedrijven in werking een „zoete" verrassing. Vakdemonstraties Kunst in de suiker L Moderne techniek Vertrek van ds. Kieboom naar Amerika vertraagd goede ZANDVOORT Bejaarden willen meer parkeerruimte bij tehuis Meer geld gevraagd voor officiële ontvangsten Zandvoorts glorie VIJFHUIZEN Filmavond „Veilig Verkeer" Acties van het Rode Kruis Er kwam geen stoplicht meer (Van een onzer redacteuren) „De algemene bezorgdheidover het grote aantal verkeersongelukken uit zich bij velen in de wens om tot strengere be straffing van de schuldigen te komen. Dat is psychologisch verklaarbaar, maar uit een oogpunt van recht en rechtvaardig heid toch niet gewenst, althans niet in zijn algemeenheid. Individuele gevallen van grove schuld moeten hard aangepakt wor den, maar bij de bestraffing van onopzet telijke, door onvoorzichtigheid veroorzaak te ongevallen moet men veel omzichtiger tewerk gaan. Juist omdat het hier onop zettelijke delicten betreft, kan de rechter hier stellig niet alle gevallen over een kam scheren door maar links en rechts extra zware „douwen" uit te delen. Bestraf fing van dergelijke gevallen is steeds on misbaar voor ons gekwetste rechtsgevoel, maar een te zware bestraffing zal het rechtsgevoel evenzeer geweld aandoen: de kans is dan groot dat de gestrafte het medelijden van het publiek gaat opwek ken hetgeen een achteruitgang van de houding van de mens tegenover de rechts orde tot gevolg zou hebben." Aldus de kern van een inleiding, die prof. mr. G. E. Langemeijer woensdag middag op een bijeenkomst van het Ne derlands Verkeersinstituut in Den Haag hield over het onderwerp „verkeersveilig heid en rechtspraak". „De overige mo gelijkheden tot vermindering van het aan tal verkeersongevallen, zoals verbetering van de wegen, een betere opleiding voor het rij-examen, psychotechnische keurin gen van de adspirant-chauffeurs en mis schien zelfs beperking van het aantal au to's", zo meende de hoogleraar, „stuiten op zoveel financiële en praktische bezwa ren, dat men geen enkel middel, dat nog enige kans biedt en clus ook straf niet mag verwaarlozen. Toch mag men niet vergeten, aldus prof. Langemeijer, dat de verkeersdelicten een der meest wanhopi ge problemen van de strafrechtspraak vormen. Eigenlijk weet niemand meer raad met de allesbeheersende vraag, of de man die zonder opzet een ongeval veroorzaakt, striktgenomen wel „straf waardig" is en er zijn tegenwoordig dan ook vele juristen die daar ernstig aan twijfelen. Sommigen van dezen bepleiten zelfs, de strafbaarheid van deze verkeers zondaars geheel te vervangen door een civiele aansprakelijkheid voor de aange richte schade. Prof. Langemeijer was ech ter van oordeel dat dit nog toekomstmu ziek is, ergo: dat men voorlopig nog zal moeten voortgaan met de bestraffing in grote lijnen, zoals die thans geschiedt, „zich daarbij in elk geval zo goed moge- Jijk richtend naar de mate van afkeuring die het gedrag van de schuldige bij ons opwekt." Iets meer is te verwachten van een regelmatiger bestraffing van alle overtredingen (inplaats van de huidige min- of meer willekeurige verbalisering van enkele weinige gevallen). Maar ook dat mag niet leiden tot ergerniswekkende „proces-verbaaljachten",. Psychologisch fout vond prof. Langemeijer het ook dat men tijdens Veilig Verkeersweken en der gelijke opbouwende acties de politie op dracht heeft nu maar eens extra-streng aan het verbaliseren te slaan, zoals in het verleden diverse malen gebeurd is. Vele aanwezigen, waaronder zich ook de minister van Justitie, prof. dr. I. Sam- ADVERTENT1E een sieraad In uw tuin BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Met bovengenoemde revue van geheel "igén produktie heeft de Tjardagroep af deling Hillegom donderdagavond haar ko peren feest gevierd in de zaal van Tres long. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer Hamerling, het padvin- derswerk, dat 12'/2 jaar in Hillegom in riand is gebleven. In deze periode, aldus spreker, is het gebrek aan leiding gevende personen de grootste moeilijkheid geweest en in het recente verleden was dit nog steeds zo. De groep mag zich thans echter gelukkig prijzen dal hopman Hoogendoorn. die zich uit Hardinxveld in Hillegom heeft gevestigd, .met veel ambitie de leiding van de groep op zich heeft genomen. Vervol gens bracht de heer Hamerling een aantal gelukwensen ter kennis van de aanwezigen waaronder er één was van de oprichter en oud-hopman de heer Thom Lodewijk. Deze gelukwens was - hoe kon het anders - geheel op rijm gesteld. Na dit officiële gebeuren is de feestrevue in vlot tempo van stapel gelopen. Met Cock Veldhuis als motorische kracht hebben welpen en verkenners kostelijke tafereeltjes voor het voetlicht gebracht. De plaats van de op voering kreeg wel bijzondere betekenis toen Bois van Treslong ten tonele ver scheen om te constateren dat het aloude „Treslong" in een moderne zaal was her schapen. De geuzen, dit zeer gewichtig en vol strijdlust het toneel kwamen opgeva ren, zagen hun eentonige geuzenzang ver beterd door de frisse en vrolijke stemmen van verkenners en welpen. Bizonder goed geslaagd was zeker de E.H.B.O.-demon stratie. Veel bijval oogstte ook de stam die een reis om de wereld ging onderne men. Van „mouw-mouw" tot het land van St. Nicolaas hebben zij op komische wijze hun belevenissen aan het publiek gepre senteerd. Met het slotnummer, waarin de wereldbroederschap tot uitdrukking werd gebracht, hebben de padvinders dit jubi leum op waardige wijze besloten. Onder de aanwezigen bevonden zich on der meer ds. J. Veenéndaal, ds. A. Krabbe en een afvaardiging van het district Haar lem. In de vacature ontstaan door het bedan ken van de heer De Gast als voorzitter van de Christelijke Oratorium Vereniging „Asaf" werd door de ledenvergadering ge kozen de heer D. van Egmond Jr. 99 kalden bevond, stelden de spreker vra gen over het betoogde. Daarbij kwam ook het probleem van de bloedproef ter tafel dat prof. Langemeijer kwalificeerde als een waardevol hulpmiddel bij de berech ting van verkeersongelukken. Hij begreep dan ook niet, waarom er zoveel verzet te gen is. De kwestie van het rijden onder invloed van sterke drank had hij overi gens in zijn beschouwing achterwege ge laten, omdat slechts een gering percenta ge van het aantal verkeersongelukken (plm. 2 percent) hieraan is toe te schrij ven en bovenal, omdat er in zulke geval len geen sprake meer is van onopzettelij ke delicten, zodat de straffende hand dan in volle zwaarte op de schuldigen kan neerdalen. Meer eenheid Een groot bezwaar vond prof. Lange meijer het tenslotte dat er nog altijd aan zienlijke discrepanties zijn tussen de straf fen die in de verschillende kantons en ar rondissementen voor gelijksoortige ver keersdelicten worden opgelegd. vDe Nederlandse Christen-Vrouwenbond, afdeling Bennebroek, hield donderdaga vond haar maandelijkse bijeenkomst in „Rehoboth", waarbij een aantal leden van de Hervormde Vrouwenvereniging als gas ten aanwezig waren. Na de opening van de presidente, me vrouw Van der Hoo'p van Slocheren hield het hoofd van de afdeling Bennebroek van de B.B., de heer Y. H. Luske, een propa gandistisch toespraakje, waarin hij liet uit komen dat men nog vele vrijwilligers kan gebruiken. Mevrouwk C. van Limburg- Vinke hield vervolgens een causerie over Noorwegen, welke zij illustreerde met mooie kleurendia's. Woensdag wordt in Bennebroek de jaar lijkse Emmabloemcollecte gehouden. Dames die als collectrice aan het welslagen van de collecte willen meewerken, kunnen zich opgeven aan de adressen Duinlaan 2 en Duinlaan 6. Donderdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. Algera bij de n.v. Tissing in Lisse in dienst trad. De heer Algera hééft zich door grote vakbekwaamheid en andere voor een verkoper noodzakelijke eigen schappen, opgewerkt tot een zeer geziene chef. Tijdens een feestelijke bijeenkomst 's avonds in hotel „De Witte Zwaan" is de heer Algera gehuldigd door directie en per soneel, waarbij hem enkele geschenken werden aangeboden. ADVERTENTIE Geopend op werkdagen van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Toegangsprijs vóór 13 uur f 2.50, na 13 uur f 1.25. Des zondags van 12-17.30 uur. Toegangsprijs f 1.25. O. - Twee van de drie overvallers op een ben zinepompstation te Hoofddorp in de Haar lemmermeer, gepleegd in de nacht van 6 op 7 januari hebben donderdag terecht ge staan voor de rechtbank te 's-Gravenhage. Over de 21-jarige A. L. de Z., zonder be roep en zonder vaste woonplaats, zal eerst een psychiatrisch rapport worden uitge bracht. A. de Z. begon die avond met het stelen van een auto in Den Haag. Hij ontmoette de 21-jarige F. A. K. aan wie hij voorstelde een benzinestation te overvallen. Ze begon nen bij een station in de buurt van Rotter dam, maar daar lukte het niet. In Rotter dam ontmoetten zij de 34-jarige koopman B. V., die ook wel mee wilde doen. Het drietal reed terug in de richting Amster dam. Zij lieten onderweg de tank van de auto vullen, maar reden zonder betaling weg. Bij het benzinestation te Hoofddorp deed De Z. alsof hij een pistool had en. sommeerde de bediende de handen op te steken. Het drietal sloot daarna de bedien de in de w.c. op en stal ongeveer 350,— uit een geldkistje. Daarop reden ze terug naar Den Haag. In Wassenaar braken ze in twee villa's in, maar beide keren moesten zij vluchten. Hoewel ds. L. Kieboom, predikant van de Gereformeerde Gemeente in Lisse, reeds officieel afscheid heeft genomen wegens zijn voorgenomen vertrek naar Amerika, is de datum van vertrek nog niet vast gesteld. Het wachten is nog op de emigra tievisa. Zoals bekend, vertrekt ds. Kieboom naar Artesia in Californië, waar hij predikant wordt van wat in Amerikaanse kringen wel genoemd wordt de „Tweede Hollandse stad in de V. S." De Nederlandse Gerefor meerde Gemeente is aldaar gesticht rond het jaar 1880. Door een aantal emigranten uit Flakkee. Merkwaardig is, dat daar sindsdien nog altijd bij tijd en wijle in het Nederlands wordt gepreekt of leesdiensten in het Nederlands worden gehouden. Ook veel nieuwe emigranten hebben zich de laatste jaren bij deze reeds oude Neder landse gemeente aangesloten. „Ja, je werkt natuurlijk niet meteen met de preparaten, die een kapster ge bruikt. Sommigen van jullie weten mis schien wel, dat leerling-kapsters in het begin alléén met gewoon water oefenen. Anders zou het beslist schadelijk kunnen zijn met zoveel chemische bestand delen Een groep meisjes, van wie enkele giechelen van voorpret bij dat „oefenen met water", staat voor een stand vol kapstersattributen en schoonheidsar tikelen. Even verder bromt een mannen stem iets over het belang van een goede baksteenindustrie voor de woningbouw Daar slaat een groep jongens voor een stand. Zo schuifelen in de komende weken (tot 17 mei) talrijke klassen van het voorgezet lager onderwijs uit Haarlem en omgeving, maar ook uit Velsen, Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Uitgeest langs een galerij van toekomstmogelijkheden: de Beroeps tentoonstelling 1958, die gehouden wordt in het vroegere schoolgebouw aan de Schoter straat 2. Terwijl de eerste klassen rondgeleid werden, namen ook verscheidene genodig den van het gemeentebestuur, uit onder wijskringen en uit het bedrijfsleven een kijkje op de tentoonstelling. Er worden in totaal ongeveer tweeduizend schoolkinde ren verwacht. Zij hebben ook gedurende enkele lesluren al voorlichting ten aanzien van allerlei ambachtelijke en verzorgende beroepen gehad. Op de tentoonstelling kunnen de voorlichtingsambtenaren van de arbeidsbureaus, die daartoe de scholen hebben bezocht, nog eens duidelijker tonen, wat zij bedoelen. En wanneer er dan, zoals gebruikelijk ook .nog industriebezoeken op volgen, dan kan men alvast niet meer zeg gen, dat een jongen of meisje uit één van die klassen toevallig in een bepaald vakje van het bedrijfsleven tuimelt, zoals dat vroeger veelal gebeurde. Naar wjj vernemen zijn overdag ook an dere belangstellenden welkom op de ten toonstelling en 's avonds is er gelegenheid voor groepen van ouders of jeugdorganisa ties en dergelijke om de tentoonstelling te bezoeken. Jeugdverenigingen, die er alsnog idee in mochten krijgen, kunnen zich tot het Gewestelijk Arbeidsbureau wenden. De tentoonstelling is weer een stuk gro ter dan het vorig jaar. Ook de grafische nijverheid, de papierindustrie, de bouwnij verheid, het winkelbedrijf en de scheep vaart zijn thans vertegenwoordigd. „Om haar te huisvesten zouden wij thans een heel wat grotere tonnage nodig hebben dan die van de salonboot, waarmee de tentoon stelling het eerste jaar zo'n voorspoedige vaart heeft gehad", zei de voorzitter van de Commissie Beroepententoonstelling, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, in de ope ningsbijeenkomst, die in café-restaurant 't Bolwerk werd gehouden. Juist nu het een instituut van steeds groter betekenis begint te worden is het nodig, dat er voor de tentoonstelling een definitieve basis wordt gevonden. Het is naar hij zeide voor het bedrijfsleven in deze tijd van conjunc tuurverslapping in moreel opzicht een zeer moeilijke beslissing, om ongeschoolde ar beiders te ontslaan omdat men weet, dat juist die niet, licht meer aan het werk zul len komen. Het enige, dat men uit reactie daarop kan doen, is scholingsmogelijkhe den de thans opgroeiende generatie nog duidelijker voor ogen te stellen. De tentoonstelling werd officieel voor geopend verklaard door de directeur van het Rijksarbeidsbureau, de heer P. Knop, die verklaarde altijd veel waardering voor het Haarlems initiatief gehad te hebben, al had hij over de eerste beroepententoon stelling „wél zijn gedachten". Men heeft aanvankelijk met aarzeling tegenover on dernemingen als deze gestaan, omdat men zich afvroeg of op deze wijze voorlichting zou kunnen worden gegeven zonder onver antwoorde beïnvloeding van het kind. Maar de heer Knop citeerde uit het rap port van de commissie-Langeveld, inge steld om het ministerie van Sociale Zaken van advies te dienen omtrent de- beroeps keuzevoorlichting, dat beroepententoon- stellingen stellig een van de media zijn om een verantwoorde keuze mogelijk te ma ken. Hij memoreerde de samenwerking tussen de Commissie Beroepententoonstel ling in Haarlem en het Rijksarbeidsbureau, welke erin geresulteerd heeft, dat er een uitwisseling van allerlei uitstekend voor lichtingsmateriaal tot stand kon komen. Geen personeelswerving Tenslotte sprak op deze bijeenkomst de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Haarlem, mr. ir. E. R. Deves. die mede uit naam van zijn medewerkers dankte voor de algemeen geuite waarde ring voor het vele voorbereidende werk. Er bestaat, naar hij zeide, eenstemmigheid over de gedachte, dat het doel van perso neelswerving nooit mag voorzitten bij de organisatie van deze tentoonstellingen. Het beste bewijs daarvan is de huidige ten toonstelling want juist nu de spanningen op de arbeidsmarkt zijn afgenomen is het aandeel van het bedrijfsleven in de inrich ting ervan groter geweest dan in de voor gaande jaren. Dat kan men, naar de heer Deves zeide, niet rijmen met de veronder stelling als zou het bedrijfsleven bij het ruimere arbeidsaanbod haar interesse voor deze vorm van beroepskeuze-voorlichting hebben verloren. A. de Z. brak voorts zes auto's open en stal eruit wat van zijn gading was. In Den Haag botsten zij bijna tegen een politie- jeep. De Z., die achter het stuur zat kon niet stoppen, daar de remmen van de auto niet werkten en gaf daarom maar vol gas. De jeep zette een achtervolging in, maar de overvallers ontsnapten. Zij braken een sigarettenautomaat open en stalen alle pakjes eruit. Op weg naar Rotterdam sta len ze een krat met flessen melk en in Rotterdam braken ze nog in een consump tietentje in. A. de Z. gooide een fles petro leum leeg en wilde de tent in brand ste ken. Hij werd echter gestoord en het drie tal moest snel wegrijden. Dat was het einde van deze drukke misdaadnacht. Tegen de koopman B. V. eiste de offi cier een jaar en negen maanden en tegen de 21-jarige F. A. K. een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Op 1 mei zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTF^nrir Gen. Cronjéstraat 23 Het bestuur van de stichting „Het Huis in de duinen" in Zandvoort heeft aan het gemeentebestuur verzocht, de mogelijk heid te onderzoeken voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Herman Heijer- mansweg. Het bestaande parkeerterreintje in het park bij het tehuis wordt te klein geacht, terwijl daar geparkeerde auto's voor de bewoners van de benedenverdiepingen het uitzicht belemmeren. B. en W. hebben een plan laten ontwer pen voor dé iianleg van een parkeerter rein voor twintig auto's naast de- hoofdin gang van het tehuis. De kosten ervan worden geraamd op f 4300.-. B. en W. stel len de raadsleden voor, dit bedrag be schikbaar te stellen. De commissie voor publieke werken adviseert niet tot deze aanleg over te gaan, omdat de Herman Heijermansweg de eerste jaren toch niet als verkeersweg dienst zal doen en der halve voorlopig zonder bezwaar als par keerterrein kan dienen. De commissie voor de financiën adviseert echter wel tot de aanleg van het parkeerterrein over te gaan. Deze mening delen B. en W. Behal ve de auto's Voor de bezoekers van het te huis worden 's zomers hier veel auto's van bezoekers aan de duinen geparkeerd Burgemeester en wethouders van Zand voort vrezen, dat zij dit jaar niet voldoen de hebben aan het bedrag, dat op de ge meentebegroting voor officiële recepties is uitgetrokken. Er zullen namelijk twee congressen worden gehouden, waarvan de deelnemers officieel op het gemeente huis zullen worden ontvangen. B. en W. verzoeken de raad daarom het voor offi ciële ontvangsten uitgetrokken krediet te verhogen van 1500,- tot 2500,-. Het is wel zeer moeilijk de waarde te benaderen van hetgeen aan oud-Zand- voortse kostuums, gouden hoofdplaten, kapspelden, broches en kanten kappen door leden van de buurt- en folklorever- eniging „de Wurf" donderdag tijdens de Zandvoortse folklore-avond in restaurant „Zomerlust" ten toon werd gespreid. Een geheel nieuw programma werd de ze avond over het voetlicht gebracht en mevrouw B. Jongsma-Schuiten die de beide historische toneelstukjes „De jonge held Matthijs Molenaar" en „De bruiloft van Jan en Keetje" schreef mag het zich tot een eer rekenen, hiermede belangrijk folkloristisch werk te hebben verricht in een volkomen aanvaardbare en verant woorde vorm. Een stampvolle zaal was van deze eerste opvoering getuige en men heeft terecht zijn bewondering voor het door „de Wurf" deze avond gepresteer de, niet onder stoelen of banken gestoken. Persoonlijk voldeed ons „de Bruiloft" als folkloristisch spel het meest. Zuiver was hier de sfeer van omstreeks de laat ste 1 eeuwwisseling getekend. In „De jonge held Matthijs Molenaar" heeft mevrouw Jongsma gegevens ver werkt, die haar zijn verstrekt door Zand voorts historicus bij uitstek, de heer P. van der Mije Kczn. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: C. I. Krijger, dr.; C. Zui derduin-Zevenboom, zn.; S. M. Postma- Ramondt, dr.; L. de Jong-Veldhuis, di\; M. v. d. Klinkenberg- Maarseveen, dr.; M. Bakker-den Boer, zn. ONDERTROUWD: R. Noorda en Y. Co- kart; H. Lanson en G. Chr. Beutler. OVERLEDEN: J. Stalling, 82 jaar; J. K. Eleveld, 27 jaar; K. W. van Beaumont, 50 jaar; Wed. A. J. Butter-Koop, 81 jaar; W. F. van den Heuvel, 80 jaar: C. Drost- Sneller, 78 jaar; wed. J. v. d. Ochtend- Verhoeff, 87 jaar. De vereniging „Veilig Verkeer", die thans drie jaar bestaat en de gehele ge meente Haarlemmermeer tot haar ar beidsterrein rekent, heeft tot heden nog niets van zich laten horen in het dorp Vijf huizen. Het bestuur van deze organisatie heeft daarom besloten nog voordat het seizoen voor vergaderingen en andere bij eenkomsten voorbij is, de burgerij van Vijfhuizen een avond aan te bieden, die zowel een voorlichtend als een ontspan nend karakter zal dragen. Op vrijdagavond 25 april wordt name lijk in het gymnastiekgebouw aan de Spieringweg een filmvoorstelling gege ven. Voor het eerst zal in de Haarlem mermeer aan een dergelijke bijeenkomst medewerking worden verleend door de heer J. Kuipers, die behalve inspecteur van de verkeerspolitie in Amsterdam en autoriteit op het gebied der verkeersvei ligheid tevens journalist, schrijver van kinderboeken en een vlot verteller is. De heer Kuiper zal een aantal verke^-f-lms die door hem zullen worden verton toe lichten. Na de pauze vindt de vertoning plaats van één der documentaire films, waarme de Nederland veel eer heeft ingelegd. De vergadering, welke donderdagavond werd gehouden door het bestuur van de onder-afdeling Vijfhuizen van het Neder landse Rode Kruis, werd tevens bijge woond door de heer W. P. Bolle, voorzit ter der afdeling Haarlemmermeer. In deze bijeenkomst werden de plannen besproken voor de komende maanden, waarvan de jaarlijkse inzamelingscam pagne wel één van de belangrijkste zal zijn. De heer Bolle sprak zijn dank uit voor het resultaat, dat verleden jaar in Vijfhuizen werd bereikt. Toen werd name lijk bijna achthonderdvijftig gulden inge zameld, waarmede Vijfhuizen verreweg het hoogste gemiddelde per gezin in de afdeling Haarlemmermeer bereikte. Me de hierdoor kwam deze afdeling op de vijfde plaats van Noordholland, en de heer Bolle, .sprak de wens uit dat dit jaar mét dezelfde geestdrift een goed resultaat zal worden geboekt. In verband met het feit, dat de heer H. Booman als bestuurslid heeft bedankt, werd de heer W. A. Braakensiek tot voor zitter gekozen. De heer J. J. Veenstra werd benoemd tot hoofd van de Bloed transfusiedienst in de onder-afdeling. Daar door het afdelingsbestuur van de Haar lemmermeer werd besloten, dat in het vervolg van elke onder-afdeling twee le den in het overkoepelende centraal be stuur zitting mogen hebben, werden als vertegenwoordigers der onderafdeling Vijfhuizen de heren W. A. Braakensiek en P. Klaassen voor deze functie aangesteld. De grote jaarlijkse collecte-actie, welke traditioneel eind mei en begin juni wordt gehouden, zal in de onder-afdeling ,Tijf- huizen worden voorafgegaan door een le denwerfcampagne, die in het kader van de actie „Op naar de 10.000!" in de af deling Haarlemmermeer wordt gevoerd Huis aan huis zal dan worden getracht het aantal leden op te voeren. Daar de afname-teams in de komende maanden gebruik maken van de lange da gen om voornamelijk bloed af te nemen in de ver van Amsterdam verwijderde pro vincies, is de afname in Vijfhuizen enige tijd opgeschoven. Teneinde niet in de va- kantietijd de medewerking van de afwe zige donors te moeten missen, besloot men om onmiddellijk na de vakantties in het dorp af te nemen. Getracht zal dan wor den hieraan een onderzoek te koppelen om Je bloedgroep van de bloedgeefsters en -gevers te bepalen. Tevens werd beslo ten om tot een betere functieverdeling te komen door het aantal bestuursleden uit te breiden. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3'-4 Nederl/47 919/ia 91% 3% Nedl 1962/64 92% 92% A. K. U 169% 169% Calvé Delft 281 281 Van Gelder Zonen 171% 172 K. N Hoogovens 274 274 Nederl. Ford 140 145 N Kabelfabriek 221% 221 gew.Philips Gloei! 268 264 ex-div. Pref.PhilipsGloeil 154% 154% Unilever 330% 332 Wilton Feyenoord 200% 201 Dordtsche Petrol. 649% 658 Kon. Petroleum f 155.30 157,— Billiton 169 169 A'dam Rubber 53 51% K. L. M 106.50 108,— Holl. Amer. Lijn 130 130 K. N. S. M 128 129% N. Scheepv. Unie 113% 113% v. Nievelt Goudr. 140% 141 Phs. v. Ommeren 199 198% H. V. A 91 92 Verg. Deli Mijen 77 76 Amsterd. Bank 205% 205 Nat. Handelsbank 73 73 Ned. Handel Mij 150 150 Rotterd. Bank 178 177 Twentsche Bank. 155% 155% Anaconda Copper 44% 45% Bethlehem Steel.. 37% 37% U.S. Steel 56% 57 General Motors.. 353/ia 35% Shell Union 67 67 22lS/i« 22% Toen twee Amsterdammertjes van 8 en 10 jaar onopgemerkt in de open laadbak klommen van een grote vrachtauto, die voor een verkeerslicht moest stoppen, hadden zij er geen idee van dat hun gratis ritje in Voorthuizen op de Veluwe zou ein digen. Zij waren namelijk van plan bij het volgende stoplicht weer van de auto af te springen. Er kwam echter geen stoplicht meer en de chauffeur zette koers naar En schedé. In Voorthuizen zag een wegenwachter de angstige gezichten van de twee clande stiene liftertjes. Hij gaf de chauffeur van de vrachtauto een stopteken en toen de auto stilstond namen de verstekelingetjes de benen. Maar de wegenwachter had de jongens snel ingehaald. De politie waar schuwde de ouders en stelde de jeugdige reizigers op transport naar Amsterdam BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: S. J. Diependaal en A. M. Tam; F. J. J. van Amerongen en H. A. M. Groenland; J. H. Nuhoff en I. K. L. Metzlar; L. van Laer en M. J. Vis; E. R. Pais en R. Th. Hoorn; G. A. Rietveld en J. S. Verbunt; B. D. Keppel en M. J. Goe- mans; J. Bovenberg en E. van der Schatte Olivier. GETROUWD: Th. M. Westerveld en G. W. van Kesteren; H. J. van Gaart en A. J. H. Konermann; F. F. P. Hooren en A. A. M. Kuiper; M. E. N. van Gemert en C. E. de Bruin; G. M. Heemskerk en S. Kuipers. GEBOREN: Thomas Martinus, zn. v. M. C. Nieuwenhuizen en G. M. M. Coppens; Bernardus Johannes, zn. v. J. de Graaf en A. A. Schouten; Yolande Maria, dr. v. H. A. J. Westerkamp en M. B. Schroeder; Jo hannes Maria, zn. v. J. L. Martin en C. M. Koenen; Theodorus Hendrik, zn. v. A. Dol man en Y. M. A. Kolderie. AMSTERDAM De beurs had een zeer onaangenaam be richt te verwerken, namelijk het voorstel van de Nederlandsche Ford om het divi dend over 1957 te passeren. Verleden jaar werd nog 15 percent in contanten uitge keerd en daarvóór zelfs 20 percent. Eind 1956 noteerden de aandelen ter beurze 500 percent. Thans werd een koers geadviseerd op 145 laten tegen woensdag I62V2. Het gaat de automobielbranche niet voor de wind. De onverkochte voorraad wagens is overal ter wereld zeer groot en de tweede handswagens brengen heel weinig geld op. Het bedrijf is zeer conjunctuurgevoelig, waardoor alles in korte tijd ten gunste kan keren. Op de cultuurmarkt trokken aandelen Deli Maatschappij ook nu weer de grootste aandacht en hoewel de koers van de mor genuren, 82, bij opening niet gehaald werd, 80, toch noteerde het fonds 2 punten hoger dan de vorige slotprijs. De berichten die tot de beurs doordrongen over landingen in West-Sumatra, hadden op het koersverloop van de aandelen een ongunstige invloed. De kopers lieten plotseling verstek gaan en het aanbod werd slechts tegen lagere prij zen uit de markt genomen waardoor de koers tot 77 daalde. Ook de overige fondsen in deze sector moesten met lagere koersen genoegen nemen. Amsterdam Rubber en HVA ruim een percent lager. In de internationale waarden had de handel een kalm verloop en de stemming was zodanig, dat het geringe aanbod de vraag toch nog overtrof. De markt lag over de gehele linie lager en de verliezen be droegen 1 tot 3 punten en voor aandelen Kon. Olie ongeveer 1,60. In de scheepvaartkringen wilde het evenmin vlotten. De vrachtenmarkt, vooral in de wilde vaart, blijft ontmoedigend. Aandelen KPM liepen van 110 terug tot 108, min drie, Scheepvaartunies en Van Nievelt Goudriaan respectievelijk min twee en drie percent. Aandelen Naderland kon den zich echter ruim een punt verbeteren. De handel was stil. Staatsfondsen kalm en voor de stafellening aan de vaste kant. KLM werd een gulden lager op 107 ge noteerd. Verder werden nog vernomen aandelen Stokvis op 130 (135 V2) op de verwachting van aanbod van stockdividenden. Verenigde Touwfabrieken 12 percent onveranderd was nog niet voldoende bekend om op de koers van de aandelen van invloed te kun nen zijn, (153 onv.) Aandelen A.V.I.M. wer den 2 punten hoger op 94 geadviseeerd op gunstige uitlatingen van de directie in de jaarvergadering. Prolongatie 4 percent. (ANP). NEW YORK Bij een over het algemeen genomen ma tige handel boekten de spoorwegfondsen winsten van ongeveer drie dollar. De beurs was oplopend ondanks een aantal minder gunstige jaar- en kwartaalcijfers. Vele voorspellingen over een keerpunt in de recessie hielpen de stemming ver beteren. Winsten van een dollar of meer waren talrijk over de hele lijst. Openbare nuts bedrijven waren gevraagd en boekten winsten van in enkele gevallen meer dan een dollar. Het industriegemiddelde kwam van 444,35 op 445,09; dat voor openbare nuts bedrijven van 75,76 op 76,01 en dat voor spoorwegen van 105,98 op 109,55. De om zet bedroeg 2.500.000 aandelen tegen 2.240.000 op woensdag. Van de 1147 ver handelde fondsen sloten er 594 hoger en 309 lager. (UP)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9