Inleidende bombardementen voor aanval op Bukittinggi 0pRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijspraak voor majoor K. HET WEER Werktijdverkorting in de eerste jaren onmogelijk „Sovjetklacht geen beletsel voor een topconferentie" ëMORRIS'p In Haarlem géén kermis op 3 mei Vrijlating van de loonvorming zou rampzalige gevolgen hebben" Rebellenluchtmacht eveneens actief Er zouden vele doden zijn Iets zachter Minister Suurhoff in Eerste Kamer Waarnemers gissen naar de ware bedoeling van de manoeuvre van de Russische UNO-afge vaardigde Georges Bidault geeft het op; Pleven nu formateur Maximumkoers voor export certificaten aanstaande Het woord is aan.. Programma voor bouw van Europese atoomcentrales Mevrouw Lips-Odinot aanvaardt ook lidmaatschap Staten Kind in kokend water gevallen en overleden 72e JAARGANG No 241 WOENSDAG 23 APRIL 1958 303e JAARGANG No 89 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 jj gj I i Bi 8 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. «05838^1 i IP® S H /"ST B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I R jj ff g B g g I I J ff J ff L J I C. J J! Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 mm JL ma Ja JL ViA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnDuniD nnnnuDiviounjü uuuj\ni)i i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Lincoln-tunnel voorziet in een vi tale verbinding in het hart van New Yorks en New Jersey's havendis trict, tussen New Yorks Manhattan en Weehawken in New Jersey. In New Jersey wordt de tunnel door een zes- haansrijweg direct verbonden met een aantal grote landelijke verkeersaders. Aan de New York-zijde ligt een rechtstreekse verbinding met een reeks belangrijke wegen in de stad. Bovendien zijn er directe op- en af ritten naar het busstation. Tunnel en busdiensten worden geëxploiteerd door de New York Port Authority, een li chaam aan wie New York en New Jer sey twee belangrijke taken heeft op gedragen: de ontwikkeling en de werk zaamheden van transport- en overslag faciliteiten, in de ruimste betekenis van het woord, in het havendistrict (een gebied met een radius van 40 km) plus de bevordering van de handel in de gemeenschappelijke haven van de twee staten zelf. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft hedenmorgen majoor K. overeenkomstig de vordering van de advocaat-fiscaal vryge- sproken. De president las in de zitting, die slechts een halve minuut duurde, de overwegingen voor, inhoudende dat het hof niet uit wet tige bewijsmiddelen de overtuiging heeft gekregen dat majoor K. het hem ten laste gelegde heeft begaan, zodat hy met vernie tiging van het tegen hem uitgesproken ver oordelend vonnis van de krijgsraad daar van werd vrijgesproken. Majoor K., die was beschuldigd van het aannemen van steekpenningen in dienst van het Directoraat Materieel Landmacht, heeft drie maanden in voorlopige hechte nis doorgebracht. De krijgsraad had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van voor arrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de ge wapende macht te dienen. De kleine zittingszaal van het Hoog Mili tair Gerechtshof was overvol. Toen de pre sident het vrijsprekend arrest had uitge sproken werd mevrouw K., die op de pu blieke tribune zat, door velen hartelijk ge lukgewenst. Majoor K. hoorde uiterlijk on bewogen het arrest aan. Hij ging na de zit ting naar de advocatenkamer, waar even later zijn vrouw en zijn zoontje bij hem kwamen. Het echtpaar K. werd toegejuicht toen het het gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof verliet. Mr. Mathuisen, één van de verdedigers van majoor K., was bij het uitspreken van het arrest aanwezig. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Aan vankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Voorna melijk in de oostelijke helft van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Di i NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. 99 In de Eerste Kamer heeft minister Suurhoff verklaard, dat op grond van tal van moeilijkheden verkorting van werktyd in de eerste jaren nog niet gewenst is. Men kan verkorting van werktyd, theoretisch althans, gebruiken ter bestrijding van con juncturele werkloosheid. Gelukkig heeft de werkloosheid thans nog niét de vorm van een nationale calamiteit aangenomen. Het 150 miljoenplan kan overigens op het ogenblik nog nauwelijks op de werkgelegenheid van invloed zijn. Indien de depressie zou doorzetten, dan zou men inflatoire anti-werkloosheidsmaatregelen moeten durven nemen. De minister zag de toekomst echter niet zo somber. Zodra de kapitaalmarkt ruimer wordt, zal het programma van openbare werken spoedig weer in volle gang zyn. Over een vrijere loonvorming, waarop ónder meer prof. Molenaar (V.V.D.) had aangedrongen zei de minister, dat het vrij laten van de lonen bij een ontspannen conjunctuur rampzalige gevolgen zou hebben. Aanvallen op het kabinet wegens treu zelen en gebrek aan besluitvaardigheid met en over de lonen in de landbouw, het bouwbedrijf en de spoorwegen wees de minister af. De loonsituatie is uiterst kri tiek, zei hij. Het gaat thans alleen om het inhalen van aperte achterstand, waaruit geen nieuwe loonbeweging of claims daar toe uit andere bedrijfstakken mogen voortkomen. De beslissing over de spoor- lonen berust overigens bij minister Algera. De regering heeft besloten de werk- classificatie in de landbouw in twee ge deelten toe te staan; thans voor de helft en volgend jaar weer de helft. Geen „trieste terugtocht" Minister Suurhoff ontkende met stellig heid, dat er een „trieste terugtocht" van duizenden emigranten uit Canada zou plaats hebben en dat de emigranten niet behoorlijk over de toestanden zouden zijn ingelicht. De „terugtocht der duizenden" is ontleend aande boekingen van Canadese Nederlanders naar de Expo te Brussel „Napyn" De napijn van het tandartsenconflict ontlokte minister Suurhoff de opmerking, dat ziekenfondsen particuliere organisaties zijn, waarvan de leden direct of indirect invloed op de besturen kunnen oefenen. Men heeft dit conflict gewild. De leden zijn, ook als verplicht-verzekerden, vrij in hun keuze van ziekenfonds. In de zie kenfondsraad kon men geen twee-derde meerderheid voor nabetaling van behande ling van verzekerden tijdens het conflict vinden. De fondsen verstrekken tandheel kundige hulp in natura. De minister voel de zich thans niet geroepen om van zijn mogelijkheid tot het maken van een uit zondering op grond van de Ziekenfonds wet gebruik te maken. Daarmee zou hij de kracht van de destijds aangevoerde argumenten ontnemen, zei hij. Bij de replieken hield de heer Van Wingerden (P.v.d.A.) vast aan zijn op vatting, dat met de arbeids- en loonrege lingen voor het bouwbedrijf, de spoor wegen en de landbouw te lang getreuzeld is, waardoor verbeteringen in het niet vallen tegen de gevoelens van onlust, die door het langzame tempo worden gewekt. Hij bleef ook aandringen op een spoe dige regeling voor verkorting van de ar beidstijd. Mr. J. van Bruggen (C.H.U.) drong er op aan de kwestie van coördinatie van be drijf spensioenen en de waardevastheid der pensioenen bij de S.E.R. aanhangig te maken. In zijn antwoord zei minister Suurhoff. dat als men looncoördinatie wil en uit sluitend verbeteringen in gevallen van aperte achterstand, men met een vrij lange duur van bestudering rekening zal moeten houden. Het college van rijks bemiddelaars is verplicht het advies van de Stichting van de Arbeid te vragen. Men kan deze stichting niet tot spoed aanmanen. De begroting werd hierna goedgekeurd SINGAPORE (UP) - Gebruik maken de van een zender die voorheen door westerse collega's is gebruikt, heeft een Indonesische journalist die de zijde van de rebellen heeft gekozen, uit West- Sumatra gemeld, dat vliegtuigen van de Indonesische centrale regering dinsdag tweemaal een aanval hebben gedaan o Bukittinggi. Hij deelde mede, dat oo andere plaatsen zijn aangevallen, zoals Pajakumbuh, 45 km ten oosten van Bu kittinggi, en Batusangkar, 45 km zuide lijker gelegen van de plaats waarheen de revolutionaire leiders, naar verluidt, zijn uitgeweken. In Bukittinggi, aldus de verslaggever, was de eerste aanval gericht op de kazerne en de tweede op de passar (markt) „waar veel mensen kochten en verkochten". „De hevigheid van de aanvallen heeft aange toond, dat de piloten gespeend zijn van menselijke gevoelens. Het was vrij duide lijk, dat de piloten Bukittinggi niet ken den," aldus de verslaggever. Hij deelde ten slotte mede, dat het verlies aan mensen levens groot is. Van revolutionaire zijde is voorts ver nomen, dat het eiland Morotai door vlieg tuigen van de tegenregering is gebombar deerd. Morotai ligt even boven het eiland Halmaheira, dat gelegen is tussen Noord- Celebes en de Vogelkop van Nederlands Nieuw-Guinea. Behalve Morotai, zouden vliegtuigen van de rebellen ook Djailolo, op de westkust van Halmaheira, hebben aangevallen. De vliegers hebben daar geen vliegtuigen op de grond kunnen waarnemen: blijkbaar heeft de luchtmacht van de centrale rege ring alle vliegend materieel teruggetrokken voor de opératie op Sumatra. De rebellen hebben beweerd dat hun vliegtuigen het vliegveld en de gebouwen zwaar bescha digd hebben. De vliegtuigen die de aan vallen hebben uitgevoerd, hebben vermoe delijk hun basis in het gebied van Menado, in Noord-Celebes, ongeveer 400 kilometer ten westen van Morotai. Wat de burgeroorlog op de Sumatraanse grond betreft, kan worden gemeld, dat landstrijdkrachten van de centrale regering dinsdagmiddag Bukittinggi tot op een af stand van ruim 22 km waren genaderd. Volgens een woordvoerder van het hoofd kwartier van het Indonesische leger bevin den de rebellen zich thans aan de oostzijde van het Singkarak-meer, en vijf colonnes zijn, uit verschillende richtingen, naar hun hoofdkwartier onderweg. In Oost-Sumatra hebben de regerings troepen die uit Pakanbaru afkomstig zijn de zuivering van het zondag bezette Muara Mahat afgesloten. De situatie is daar weer normaal. Uit Tapanuli wordt gemeld, dat de rege ringstroepen zondag een zwaar gevecht van twee uur hebben geleverd om Dolok Sanggul te kunnen bezetten. De rebellen zijn tenslotte in westelijke richting ge vlucht. Russische bijstand ontkend DJAKARTA (Reuter) De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft in een speciale boodschap de herhaalde beschuldigingen door de op NEW YORK (Reuter) De Russische UNO-vertegenwoordiger Sobolev heeft op een persconferentie gezegd, niet de mening te delen, dat het resultaat van de byeen- komst van de Veiligheidsraad op enigerlei wyze een belemmering of beletsel is voor een conferentie van regeringshoofden. Maar, aldus Sobolev, als de Veiligheidsraad maatregelen had genomen naar aanleiding van de Russische beschuldiging dat vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens in de richting van de Sovjet- Unie de internationale vrede bedreigen, zou dit hebben bijgedragen tot het scheppen van een beter klimaat voor een topconferentie. Sobolev ontken de, dat met de in trekking van de Russische resolu tie ook de Russi sche klacht was ingetrokken. De resolutie is inge trokken als pro test omdat de Vei ligheidsraad, on der druk van de Amerikaanse ver tegenwoordiger, een niet gebruike lijke procedure had gevolgd, ten einde bespreking van de Russische klacht te verhin deren. In antwoord op de vraag waarom het Kremlin, juist nu er in Moskou inleidende bespre kingen over een eventuele topconferentie zijn begonnen, de klacht had ingediend, antwoordde Sobolev dat de Sovjet-Unie van mening is dat „dit vraagstuk rechtstreeks betrekking heeft op de vraag of de vrede zal worden gehand haafd, of dat er oorlog zal uitbreken. Wij hebben onze klacht nu ingediend, omdat ons is gebleken dat deze uitdagende vluch ten normale routinevluchten zijn gewor den. Een ongeluk met dergelijke vluchten zou mogelijk het openingsschot van de derde wereldoorlog kunnen betekenen. Voorts menen wij dat deze vluchten een nadelige invloed kunnen hebben op het verloop van een topconferentie. Sovjet bommenwerpers vliegen niet, met atoom- en waterstofbommen aan boord, in de rich ting der grenzen van andere landen", aldus Sobolev. In antwoord op de vraag waarom hij standelingen, dat de regeringstroepen door Russen zijn opgeleid en worden bijgestaan, tegengesproken. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard: „Wij hebben onze militaire opleiding ontvangen in Aziatische landen, in Europa en in Amerika, maar niet in Rusland of in communistisch China. Niet eens met Djakarta Twee functionarissen bij de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag, de heren Abdul Hakim Lubis en Zahar, hebben hun functie neergelegd, omdat zij zich niet kunnen verenigen met de politiek van geweld van de Indonesische centrale regering in Djakarta om de pro blemen, welke ten aanzien van de buiten gewesten zijn gerezen, tot oplossing te brengen. Hiermede hebben zij het voor beeld gevolgd van kapitein Marah Junus, assistent militair attaché in Den Haag, die eerder zijn functie heeft neergelegd. Nog dichter by Bukittinggi Volgens radio-Djakarta zijn de troepen der centrale regering, na nog een stadje op de opstandelingen te hebben veroverd, woensdag Bukittinggi tot op een afstand van nog slechts zestien kilometer genaderd. Celebes Voorts deelde Radio-Djakarta mee, dat in Noord-Celebes zich tal van opstandelin gen overgeven, als gevolg van de voedsel schaarste, welke zou zijn ontstaan door de blokkade door de Indonesische marine en de aanvallen door de luchtmacht. In de havens van Palu en Donggala zijn vijf vrachtschepen aangekomen met levens middelen voor de bevolking van de „be vrijde" gebieden, aldus Radio-Djakarta. PARIJS (Reuter/AFP) De Franse ka binetsformateur Bidault heeft zijn pogin gen opgegeven. De 25ste naoorlogse Franse regeringscrisis, veroorzaakt door de val van de regering-Gaillard over haar Tunesische politiek, is thans een week oud. President Coty zal vandaag de vroegere premier René Pleven verzoeken een nieuw kabinet te vormen. Pleven is leider van de kleine radicaalgzinde U.D.S.R.-partij. Pleven komt met een speciaal vliegtuig van Dinan aan de Kanaalkust naar Parijs, waar men goede hoop koestert dat hij als een links- centrumleider een kabinet zal kunnen vor men met radicalen, conservatieven en volksrepublikeinen en althans een gunstige semming van de socialisten voor zijn in- vestuur zal verkrijgen. Bidault gaf zijn opdracht terug nadat zijn room-katholieke republikeinse volks partij (MRP) had besloten hem niet te steunen. Op een gemeenschappelijke ver gadering van de leden van het partijbe stuur en de parlementaire fractie werd met 28 tegen 25 stemmen besloten Bidault te verzoeken zijn pogingen op te geven. Veertig tot vijftig parlements- en bestuurs leden onthielden zich van een uitspraak. Dicht bij de Indonesische regering staande kringen hebben verklaard, dat de regering overweegt een maximumkoers vast te stellen voor de exportcertificaten. Volgens deze kringen zou de voortdurende stijging van de notering het voor kopers onmogelijk maken hun facturen op te stel len, terwijl ook de prijsberekening moei lijk wordt Men verwacht, dat de koers zal worden vastgesteld op om en nabij 332 per cent. Als gevolg van de geruchten hier over is de koers van de exportcertificaten de laatste dagen niet meer opgelopen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA TENNISKLEDING geweigerd had, „in het kader van de Rus sische klacht", over ontwapening te spreken, zei Sobolev: „De ontwapenings commissie van de UNO heeft geruime tijd over ontwapening gesproken, doch deze besprekingen zijn vastgelopen. Het ont- wapeningsvraagstuk moet op een topcon ferentie worden besproken". (UP) Na de persconferentie gaf de Amerikaanse afgevaardigde Lodge een verklaring uit, waarin hij ontkende Sobo lev de mond te hebben gesnoerd, zoals deze had beweerd. „Sobolev was langer aan het woord dan enig ander lid. De Sovjet-Unie doet er beter aan haar politiek te wijzigen in plaats van te klagen over haar neder laag. Misschien zou zij dan een stemming winnen", aldus Lodge. LONDEN (UP) In de hoofdsteden van Europa is men, naar aanleiding van de ongewone tactiek van de Russische UNO- delegatie, tot de slotsom gekomen, dat Rusland een topconferentie wil, maar dan uitsluitend op Russische voorwaarden. Deskundigen menen dat het nooit de be doeling van het Kremlin is geweest een stemming over de Russische klacht te krij gen. Het debat zou alleen een gelegenheid zijn geweest om een propaganda-offensiei tegen Amerika te lanceren. Henry Adams: Een leraar is als een bron: hij kan nooit het einde van de stroom zien, die hij stuwt. Euratoom-ministers te Brussel De ministerraad van Euratoom is dins dag te Brussel bijeengekomen ter bespre king van een programma voor de bouw van kernenergie-centrales in Europa met een gezamenlijke capaciteit van 15 miljoen kw. Het eerste deel van het pro gramma voorziet in de bouw tot 1963 van Europese kernenergiecentrales met een totale capaciteit van 1 miljoen kw. Het eerste bouwprogramma van vijf jaar zal gemeenschappelijk worden uitgevoerd door de Euratoomlanden en de Verenigde Sta ten, op basis van een overeenkomst, over de bijzonderheden waarvan nog onderhan deld wordt. De zegsman deelde m<-de, dat dit vijf jaren-programma door de Verenigde Sta ten zal worden gefinancierd op basis van een langlopende lening van 100 miljoen dollar met een lage rentevoet. Hieraan werd nog toegevoegd, dat deze financiële hulp en de technische steun, die door de Verenigde Staten aan Euratoom wordt ver leend, de redenen zijn, waarom men voor nemens is de eerste kernreactors in Ame rika te kopen. Dit betekent echter niet, dat voor het overige deel van het bouwprogramma de verbeterde versie van de Britse kernener gie-centrales van Calder Hall, welke thans beschikbaar is, niet in aanmerking zou kunnen komen. (Reuter) Mevrouw M. E. Lips-Odinot uit Hilver sum, die op 26 maart voor de Communis tische Partij Nederland gekozen is tot lid van de Provinciale Staten van Noordhol land, heeft meegedeeld, dat zij de benoe ming heeft aanvaard. Zoals gemeld is hebben de heren Gerben Wagenaar en H. Gortzak ook hun benoeming aangenomen. De mode van het voorjaar: een zak- jurk van bloemenslingers! Het meisje uit Lisse lijkt zich zo te hebben uitge dost, fleuriger en geuriger dan de ver- maardste couturiers kunnen creeëren. Te Mildam (Friesland) is het ruim twee jarige dochtertje van de familie S. Kooi- stra in een onbewaakt ogenblik in een teil i iet kokend water gevallen. Met zeer ern stige brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht, waar het enige uren later is overleden. In tegenstelling tot de aankondiging in het officiële feestprogramma voor Haarlem, volgens welke de kermis vermakelijkheden ook op zaterdag 3 mei (de dag van de dodenherdenking) zullen worden gehouden, vernemen wij thans dat dit op een misverstand berust. Volgens het contract, dat het Haarlems comité voor Nationale Feesten met de kermisexploitanten heeft afgesloten is uitdrukkelijk be paald, dat op de dag van de dodenher denking géén kermisvermakelijkhe den zullen worden gehouden. De (onjuiste) vermelding in het feest programma heeft inmiddels reeds een ac tie ontketend van de zijde van de afdeling Haarlem van de Bond Oud-Illegale Wer kers, die zich met betrekking tot deze kwestie tot de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft gewend. Er zou toen gezegd zijn, dat men op de een maal getroffen regeling niet kon terug komen. Thans blijkt echter, dat met het afsluiten van het contract wel degelijk reken'"ng is gehouden met de nationale herdenkingsdag, zodat op die dag géén kermis zal worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1