De hoorn des overvloeds in het Openluchttheater Wiekende vendels in bloementuin 1 Minister mr. G. Ph. Helders over bestaansrecht der chr. partijen Malse regen doet bloemen kleuren Kort gesprek met Frank Hauser Nieuw Voorjaarsmoehzid VRIJDAG 25 APRIL 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 13 Uw verfleverancler Botermarkt 48 Tel. 18813 Nederlanders in Indonesië Nederlandse basketbal ploeg verloor van Zwitserland Uit de nieuwste creaties van de meest vooraanstaande Italiaanse sch oenon t werper s nu ook in Haarlem verkrijgbaar Jaarverslag afd. Haarlem Algemene Bond „Mercurhis" Adjudant van politie wegens f 7 te hoge declaratie ontslagen De bijzetting van Prins Willem V in Delft Balletvoorstelling door bisschop afgelast Ook U kunt zich fit voelen door In ons blad van maandag hebben wij reeds de hoofdzaken opgesomd van het programma, waarmee deze zomer het tienjarig bestaan van Bloemendaals Open luchttheater wordt gevierd: opvoeringen van „Een Midzomernachldroom" van Shakespeare door de Oxford Playhouse Company, van „De Storm" van dezelfde dichter door de toneelgroep „Theater" uit Arnhem onder regie van Michael Warre, de folkloristische revue „Coros y danzas" en het Jocgoslavisch Danstheater uit Za greb, alsmede vermoedelijk het Neder lands Ballet en het Ballet der Lage Lan den, waarbij mogelijk nog het Hindoebal let van Uday Shan-Kar zal komen. De door ons onder voorbehoud aangekondig de opvoering van „Een Midzomcrnacht- droom" door „Theater" gaat niet door, maar wel kan worden meegedeeld dat dit gezelschap het volgend jaar „Naar het u lijkt" (As you like it) in Bloemendaal komt vertonen. Over tien a twaalf dagen zal op het speelveld een groot bloemenmozaïek te be wonderen zijn, uitgevoerd met hyacinten volgens een idee van de heer A. van Ge luk, voorzitter van het bestuur van het theater, dat in 1948 door negentig inwo ners van de gemeente aan Bloemendaal werd geschonken ter gelegenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmi- na: een hoorn des overvloeds met symbo lische voorstellingen van muziek, toneel, dans en sport, zich uitstrekkende over een oppervlakte van ongeveer vijfentwintig bij vijftien meter. Gedurende ongeveer twee weken zal het oog hieraan Vreugde kun nen beleven. Men treft het, dat het mo zaïek ditkeer vóór het jaarlijkse bloe mencorso in de bollenstreek gereed kan zijn. Enkele hoogtepunten Bloemendaals Openluchttheater werd officieel geopend op 1 september 1943 met „Don Quichot op de bruiloft van Kama- cho" van Langendijk door een gezelschap van amateurs onder regie van Louis Saal- born, hoewel er voordien al enkele eve nementen hadden plaatsgehad. Hoogte punten uit de bestaansgeschiedenis zijn de drie reeksen voorstellingen door de helaas opgeheven Young Vic" uit Londen van blijspelen van Shakespeare en van Beau mont en Fletcher, waarvan er enkele in het Holland Festivel plaats hadden en waar bij men voor het eerst de eer genoot konin gin Juliana onder de toeschouwers te mogen rekenen. Verder bracht de heer Van Geluk tijdens een gisteren gehouden pers conferentie als bijzondere gebeurtenissen in herinnering: het optreden van het Bal let van de Markies de Cuevas, van Hima Kesarcodi, diverse nationale danstheaters en negergroepen en de door Cruys Voor- bergh geregisseerde opvoering van „Dorp in opstand" van Lope de Vega in het Ken- nemer Toneelfestival. Miljoen wandelaars Het theater geniet ook een grote aan trekkingskracht door het oorspronkelijke aanwezige en door beplantingen verfraai de natuurschoon. In 1956 werd (men besef te dit jammer genoeg te laat, anders had men er een feestelijke ontvangst aan kun nen verbinden) reeds de miljoenste be zoeker toegelaten. Het theater is opgeno men in het reisschema van diverse tou ringcarondernemingen, waarbij opge merkt kan worden dat door tussenkomst van de Nederlandse Spoorwegen bezoe kers uit alle delen van het land hierheen zijn getrokken. Behalve op toneel en dans heeft men het publiek onthaald op koor zang, grammofoonmuziek, films, sportde- monstraties, een modeshow en kindervoor stellingen. Er is zelfs een openbare raads vergadering gehouden (bij het afscheid van burgemeester Den Tex) en er zijn talrij ke bijeenkomsten van personeelvereni- gingen geweest. Men kan zeggen, dat Bloemendaals Openluchttheater een be langrijke plaats inneemt in het culturele leven van Kennemerland en dat gestreefd wordt naar een beleid, waardoor het zich qua artistiek gehalte der voorstellingen zeer gunstig onderscheidt van het meren deel der andere soortgelijke instellingen in den lande. De Oxford Playhouse Company geeft, te beginnen op 24 juni, zes avondvoorstel lingen en twee matinees van „Een Mid- zomernachtdroorn" van Shakespeare, waarmee dus ter ere van de tweede lustrumviering de traditie der Engelse manifestaties van dramatische kunst wordt voortgezet. Het gezelschap bestaat uit vijfentwintig leden, waaronder vijf man technisch personeel. Tien acteurs vormen de vaste kern van het gezelschap voor dit seizoen, de anderen zijn gasten voor deze opvoeringen. Het stuk zal eerst twee weken achtereen in Engeland wor den gespeeld. Na het bezoek aan Bloemen daal gaat men naar de biennale van Ve netië en waarschijnlijk ook naar Sicilië. Dit is de eerste buitenlandse tournee van een twintig jaar bestaand theatergezel schap, dat twee jaar geleden voor een bankroet stond, maar door de huidige lei der, Frank Hauser, tot nieuwe bloei is ge bracht, zodat er thans zelfs voor het eerst winst wordt gemaakt. De heer Hauser, met wie wij gistermiddag een kort gesprek konden voeren, is vijfendertig jaar. Dit is zijn tweede bezoek aan Nederland: hij maakte, na in Italië gevochten te hebben, deel uit van het bevrijdingsleger in het zuiden. Na de oorlog voltooide hij zijn stu die in de letterkunde te Oxford en trad ADVERTENTIE biedt u naast VERF - GLAS - BEHANG een buitengewone service I Vloeibaar emaille - in diverse kleuren Gimborn plakkaatverf vervolgens bij de B.B.C. in dienst. Een beroepsopleiding als acteur heeft hij niet gehad, maar desondanks geniet hij zo'n goede reputatie dat in Londen sterden als Joan Greenwood, Irene Worth, Alec Guinness en John Mills onder zijn regie hebben gespeeld. Guinness vervulde de titelrol in zijn enscenering van „Hamlet" van Shakespeare, die sterk de aandacht heeft getrokken. In Coventry heeft hij voorts „Macbeth" geregisseerd. In Ox ford kiest hij zelf het repertoire, dat zo wel uit klassieke als moderne stukken be staat, waarbij hij zich speciaal toelegt op werken, vooral van Franse acteurs, die m Engeland niet eerder voor het voetlicht werden gebracht. Enkele van zijn produkties zijn met groot succes naar het West End van Londen overgebracht, sommige daarvan in de door hem geformeerde „Oxford"-bezet- ting. Op het ogenblik kan men daar een voorbeeld van zien: „Une jeune fille toute simple" van André Roussin, een jeugd werk van deze auteur, waarin destijds Gé- rard Philipe debuteerde naast Madeleine Robinson, dat nu onder regie van Hauser in Engeland met Mai Zetterling in de vrou welijke hoofdrol avond aan avond is uit verkocht. De gemiddelde leeftijd van de le den van de Oxford Playhouse Company is ongeveer dertig jaar. Frank Hauser is bijzonder gelukkig met de kans zijn werk te laten zien in Bloe mendaals Openluchttheater, waarvan hij de wonderlijke combinatie van geweldige ruimte en intimiteit prijst, zich verbazend over de voorbeeldige akoestiek. Hij zegt: „Ik was bovendien blij met de uitnodi ging, omdat het mij een excuus bood de Midzomernachtdroom eindelijk eens te gaan spelen, waar ik al jaren naar ver lang". Een bijzonderheid: de rol van Puck wordt vervuld door Guilbert Vernon, een gewezen danser van het Sadler's Wells Ballet, die het laatste als zodanig in de opzienbarende revue „Cranks" van John Cranko is opgetreden. Radio-Djakarta heeft gemeld dat in de omgeving van Padang 72 Nederlandse onderdanen wonen, die niet naar Neder land willen gaan. De militaire autoriteiten van West-Sumba stellen een onderzoek in naar de gedragin gen van een Nederlandse dokter, J. P. kuiper, aldus bericht het Indonesische persagentschap Antara. Dr. Kuiper zou zich „niet aan de nieuwe omstandigheden heb ben aangepast". De arts zou vorig jaal- Koninginnedag, 30 april, zijn ziekenhuis hebben gesloten, hebberi geprotesteerd tegen het aanbrengen van leuzen met be trekking tot de „bevrijdt West-Irian"- campagne op het ziekenhuis en voorts zijn sympathie hebben uitgesproken voor de opstandelingen van Midden-Sumatra. De Nationalistische Partij van Sumba heeft verzocht dr. Kuiper uit te wijzen, aldus Antara. Dc Nederlandse heren-basketbalploeg heeft de eerste officiële basketbalinterland tegen Zwitserland donderdag in de Apoltohal in Amsterdam gespeeld na een zeer spannende maar vaak te harde wedstrijd met 55-57 verloren. De Ncder- landseploeg had een overrompelend be gin en leidde na negen minuten met 13-4. Het was ons inziens een fout van coach Aldenberg om toen een time-out aan te vragen, want hierdoor konden de Zwitsers zich herstellen. Bij de rust was dan ook de Nederlandse voorsprong geslonken tot 22-21. In de tweede helft bleef het spel gelijk opgaan. Nu eens stonden de Zwitsers een paar punten voor en dan weer de oranje- hemden.,Na tien minuten leed de Zwitser se ploegveen gevoelig verlies omdat Voi- sin, die met Cottier en Dell'aqua tot de beste spelers behoorde, met vijf persoon lijke fouten het veld moest ruimen. Ze ventien seconden voor het einde leidde Zwitserland met 56-55. Cottier bracht met een strafworp de stand op 57-55, waarin geen verandering meer kwam, want de zenuwachtige Nederlanders schoten in de laatste seconden zeer slecht. De scorers waren: Zwitserland: Serigo Dell'aqua 5-6. Gei'ar Cottier 2-5, Eric Fillietaz 4-3, Charles Gri- mardias 3-4, Werner Deforel 0-12, Jean Pierre Voisin 7-6. Nederland: De Jonge 2-0, Van den Broek 5-12, De Haan 5-8, Kaatee 0-3, Alberda 4-0, Sterker 6-4, Burgert 0-6. Het gilde van St. Martinus uit de Bra bantse plaats Tongelre heeft donderdag op de Keukenhof in Lisse de vendels ge zwaaid. De vaandels schreven hun sierlijke lijnen tegen een achtergrond van het bo- menbos en de veelkleurige bloemperken. De bewegingen van de vlaggen weerkaat sten in het water van de grote vijver welke weerkaatsing soms gebroken werd door zwemmende zwanen. Dit spel van de vaandels was niet bet enige, dat gisteren tijdens de Brabantse dag op de Keukenhof was te zien. Een volksdansgroep van de Jonge Boerenstand en Boerinnebond uit Woensel-Tongelre, gestoken in folkloristisch kostuum, danste op de groene grasmat. En een bedrijfshar- monie uit Tilburg liet de muziek schallen. Dansers en vendelzwaaiers trokken aan de ondere zijde van de vijver internationale belangstellingZweden, Zwitsers, Duitsers en Amerikanen om enkele nationalitei ten te noemen keken toe bij het kleur rijke schouwspel. 's Morgens was het gezelschap Braban ders op het gemeentehuis in Lisse ont- ADVERTENTIE fp Uit de luxe collectie van onze bekende Bata International in de Kalverstraat te Amsterdam tonen wij u in onze etalages in de Grote Hout straat een uiterst aantrekkelijke keuze. Van elk model zijn er slechts enkele paren terwijl deze collectie wekelijks wordt aangevuld met nieuwe modellen. Gaarne nodigen wij u uit tot een bezoek. Grote Houtstraat 34 De bestedingsbeperking, die in 1957 werd gerealiseerd heeft niet nagelalen een negatieve invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van het ledental van de Alge mene Bond „Mercurius", afdeling Haar lem. Het verloop onder de leden is zeer groot. Van de leden, die hun lidmaatschap opzegden, is ongeveer de helft die een aanvaardbare reden daarvoor hadden. De andere helft heeft hun vakorganisatie de rug toegekeerd terwijl daar geen besliste noodzaak voor aanwezig was. Dit blijkt uit het zo juist verschenen ver slag over 1956 en 1957 van geooemde he- drijfsbond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen. Na 1956. het jaar van de verder stijgende welvaart, waarin diverse loonsverhogingen en verbeteringen van andere arbeidsvoorwaarden (vakantie, vakantietoeslag) konden worden doorge voerd, kenmerkte het jaar 1957 zich door een stilstand op het terrein van de arbeids voorwaarden. Alhoewel de situatie er aan het einde van de verslagperiode voor de vakbewe ging niet rooskleurig uitzag, aldus wordt in het jaarverslag opgemerkt, is er toch geen reden voor pessimisme. In 1957 zijn door de overheid een aantal maatregelen genomen, welke lot doel hebben de terug gang van de conjunctuur tot staan te bren gen en weer om te buigen in een geleide lijk omhooggaande lijn. Op 1 januari 1956 telde de afdeling Haarlem van „Mercurius" 896 leden, op 1 januari 1957 809 terwijl op 31 december 1957 789 leden stonden ingeschreven. Deze cijfers zijn in feite minder somber dan zij er op het eerste gezicht uitzien. Rekening moet namelijk gehouden worden met het feit, dat in 1956 te Hillegom en Zandvoort afdelingen werden opgericht gevormd uit leden van de afdeling Haarlem. Hierdoor moesten er bijna honderd leden naar de ze nieuwe afdelingen worden overgeschre ven. Voorts werd een aantal leden naar een andere vakorganisatie overgeschre ven als gevolg van de bedrijfstaksgewijze opbouw van het N.V.V. Gedurende de verslagperiode deden 49 leden een beroep op de vakbond om te be middelen in kwesties welke verband hiel den met de arbeidsverhouding. Als gevolg hiervan kon in totaal ongeveer 9000,- aan salaris, vakantiegeld, provisie e.d. aan deze leden worden uitbetaald. In de ver slagperiode werden verscheidene bindings avonden met films en voordrachten ge houden. Onderhandelingen met diverse bedrijven, stichtingen en verenigingen over c.a.o.'s en andere loonregelingen voerden in de meeste gevallen tot een voor de werk nemers gunstig resultaat. vangen. Ondermeer werd de Brabantse dag door een drietal Gedeputeerden van Noord-Brabant, de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin en de burgemeesters van Eindhoven, Tilburg en Vught bijgewoond. De burgemeester van Lisse mr. Th. M. J. de Graaf heeft het gezelschap welkom geheten en daarbij ge tuigd van zijn warme bewonderingen voor de mooie provincie Noord-Brabant. Voor de centrale raad van beroep te Utrecht is het ontslag uit de dienst behan deld van de groepscommandant van de rijkspolitie te Gulpen (L.), adjudant J. J. H. van G. Dit ontslag was het recht streekse gevolg van een vorig jaar uitge sproken vonnis door de rechtbank te Maastricht, waarbij de betrokken politie man wegens valsheid in geschrifte tot een boete van 200 was veroordeeld. Aangeno men werd, dat de adjudant onjuist opge maakte declaraties van reistochten te fiets of per motor had ondertekend, waar door hij over cle neriode van enige jaren een bedrag van 7.- te veel had ontvan gen. De raadsman van de adjudant gaf ter zitting van de Centrale Raad de onjuist heid van de door zijn cliënt ingediende de claraties toe, maar wees erop dat deze falsificatie niet met opzet was geschied. De raadsman gaf toe, dat zijn cliënt on juist en slordig had gehandeld, maar dat de opzet tot het indienen van valse decla raties had ontbroken. De rechtbank te Maastricht had de zaak ook niet zo hoog opgenomen, blijkens de straf, die bestond uit de geldboete. De raadsman wraakte het. dat op dit vonnis nog een disciplinaire straf en wel de strengste, namelijk ont slag uit de dienst, was gevolgd, gemoti veerd door de verklaring, dat Van G. door de declaratie-affaire een mentaliteit aan de dag had gelegd, die hem ongeschikt maakte voor de politiedienst. De raads man concludeerde dan ook tot vernieti ging van de uitspraak van het ambtena rengerecht te Heerlen, dat het beroep van zijn cliënt tegen het hem gegeven ontslag had afgewezen. Namens de algemeen inspecteur van de Rijkspolitie trad op overste mr. J. P. v. d. Steur, die betoogde dat het ontslag op wet tige gronden was gegeven. Ook het feit, dat de adjunt pressie op zijn onderge schikten zou hebben uitgeoefend om gun stige verklaringen over hem af te leggen bij het gerecht, dan wel de door hen afge legde ongunstige getuigenissen te herroe pen, is hierbij in aanmerking genómen. De overste concludeerde dan ook tot ver werping van het beroep van de adjudant. Begin volgende week zal, zoals reeds in bericht, het stoffelijk overschot van Prins Willem V, die op 9 april 1806 te Brunswijk is overleden, van Brunswijk worden over gebracht naar Delft, ter bijzetting in de koninklijke grafkleder. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen. Op de morgen van 28 april zal de kist in Brunswijk worden verzegeld door de twee de secretaris van de Nederlandse ambas sade in Bonn, mr. A. C. J. Struycken en, afgedekt met de Nederlandse vlag, voor het hoofdaltaar van de Domkerk te Bruns wijk worden opgesteld. Daarbij zullen aanwezig zijn de heren A. Th. Lamping, Nederlands ambassadeur te Bonn, luite nant-generaal titulair C. F. Pahud de Mor- tanges, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, en majoor J. Ie Heux, ad judant van I-I. M. de Koningin. Tevens zul len namens het Comité tot overbrenging van het stoffelijk overschot van Prins Wil lem V aanwezig zijn de voorzitter, gene raal b.d. jhr. W. Röell, en de secreta ris, de heer J. A. van Zelm van Eldik. Met uitzondering van de heer Lamping zullen zij de lijkauto van Brunswijk tot Delft in twee auto's volgen. De rouwstoet vertrekt uit Brunswijk na een korte uitvaartdienst in de Domkerk, welke geleid wordt door de bisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk. De lijk auto voert gedurende de reis de standaard van Prins Willem V. Wanneer de stoet 's avonds omstreeks half zeven bij Poppe, ten oosten van 01- denzaal de Nederlandse grens bereikt, zal hij daar worden opgewacht door de com mandant der Koninklijke Marechaussee, brigade-generaal L. de Zeeuw. De begelei ding van de stoet zal dan van een Duits motorescorte worden overgenomen door een motorescorte van de Koninklijke Ma rechaussee, bestaande uit acht man, on der bevel van een onderofficier. Brigade generaal De Zeeuw rijdt aan het hoofd van de stoet. Via De Lutte en Hengelo zal naar Ambt- Delden worden gereden, waar wordt over nacht. De volgende morgen rijdt de stoet via Zutphen, Dieren, Velp, Maarsbergen, Doorn, Maarn, en verkeersplein Ouden rijn naar vliegbasis Ypenburg. Daar van daan wordt op een zodanig tijdstip vertrok ken, dat precies om kwart over drie de hoofdingang van de Nieuwe Kerk te Delft zal worden bereikt, met een motorescorte van zestien man, gekleed in een ceremo nieel tenue, onder bevel van een officier. De bijzetting Aan de hoofdingang van de Nieuwe Kerk zal de stoet worden opgewacht door de burgemeester van Delft, tevens commis saris van dc koninklijke grafkelder, de heer D. de Loor, en door de president kerkvoogd en oudste hofprediker, ds. J. F. Berkel. De Koninklijke Marechaussee zal het militaire eerbewijs brengen. Acht manschappen gekleed in ceremonieel te nue, doch zonder sabel, zullen de kist de kerk indragen. Voor de geopende hoofdin gang van de koninklijke grafkelder zal de kist op een baar worden neergezet. De burgemeester van Delft en de presi dent-kerkvoogd, alsmede de voorzitter en secretaris van het comité zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard opwachten en naar hun plaatsen geleiden. Tijdens een korte dienst onder leiding van ds. Berkel zal de kist, ontdaan van de Nederlandse vlag, voorafgegaan door de commissaris van de koninklijke grafkel der door de manschappen van de Konink lijke Marechaussee naar beneden worden gedragen. COVENTRY (UP) De bisschop van Coventry heeft de balletvoorstelling, die op 20 juli in de ruïnes van de kathedraal van Coventry zou worden gegeven, afge last. De „Vereniging tot heiliging van de dag des Heren'' had aangekondigd de bisschop te laten vervolgen, wanneer hij dé bal letvoorstelling zou laten doorgaan. ADVERTENTIE EGMTE medicinale bioetiwijn 99ATLAS" en... de smaak is heerlijk .ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE StUTER-W.IJNHANDELAAR V V' Vfocir de h'artdeli'"EMCOVlNOS'r'Schiet)aïri Voor de eerste gemeenschappelijke bij eenkomst van de antirevolutionaire- en christelijk-historische jeugdgroepen in Haarlem hadden de besturen van deze twee organisaties, de A.R.J.O.S. en de C.H.J.G., als spreker uitgenodigd mr. G. Ph. Helders, minister van zaken overzee. Ondanks de aanwezigheid van deze ex cellentie droeg de bijeenkomst donderdag avond in het wijkgebouw in de Molenaer- straat in Haarlem, waar eveneens de heer W. C. Bakker, lijstaanvoerder van de pro testants-christelijke lijst voor de aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen, was uit genodigd te spreken, een informeel en ge- noegelijk karakter. Als onderwerp van zijn causerie had minister Helders geko zen „Het bestaansrecht van de christelij ke politieke partijen". Bij zijn benadering van dit vraagstuk ging de spreker uit van de vraag „Waarom zouden christenen zich niet kunnen en mogen aaneensluiten tot een christelijke partij?" Minister Helders constateerde, dat er vaak een zeker af weren van alles wat met politiek te ma ken heeft is te constateren en dat deze af wijzende houding vaak voortvloeit uit een niet nader op de hoogte zijn van het stre ven en de doelstelling van politieke par tijen. Na een kort overzicht t.e hebben ge geven van de ontwikkeling van de protes- tans-christelijke partijen in ons land stel de spreker vast, dat het naast de begin selen, vaak gaat om de houding van de afgevaardigden van de diverse politieke partijen in de vertegenwoordigende licha men. „Waarom ontkent men ons het recht ons politiek aaneen te sluiten?" zo vroeg mr. Helders zich af en hij gaf voor zich zelf een getuigenis van de redenen, waar om hij juist had gekozen voor een chris telijke politieke partij. Juist de stelling van A.R. en C.H.U., dat aan God alleen souverein gezag is toe te kennen en juist de overweging dat er verband bestaat tus sen godsdienstige en politieke overtuiging vormen het uitgangspunt, waar de spre ker zich het best mee kon verenigen en die in de beginselprogramma's van de bei de christelijke partijen naar zijn mening, het best zijn vertegenwoordigd. „De chris ten heeft aan het politieke leven deel te nemen, hij kan zich nooit aan zijn verant woordelijkheid onttrekken. Met het com promis moet men in het leven voorzich tig zijn, maar alleen uitgaande van zijn eigen principes kan men slechts tot een vruchtbaar compromis komen," aldus de spreker, die zijn causerie besloot met een korte toelichting te geven van enkele pun ten uit de beginselprogramma's van de partijen. Tijdens de discussie, die op de inleiding volgde, kwam onder meer de vraag naar voren of de christen zich volgens zijn ge weten akkoord mag verklaren met de toe passing van de kernenergie voor verde digingsdoeleinden en, in het algemeen met de bewapening. Minister Helders ant woordde hierop, dat in de bijbel geen de finitief antwoord op deze vraagstukken is te vinden, maar dat men zich in protes tants-christelijke kringen steeds ernstig met beide vraagstukken heeft beziggehou den. Na de pauze sprak de heer W. C. Bak ker over enkele facetten van de prakti sche gemeentepolitiek. Vooral het bejaar- denvraagstuk achtte spreker van groot belang en hij zette uiteen, dat de gemeen te steeds tracht te doen wat voor een goe de verzorging en bescherming van de be jaarden zou moeten worden gedaan. Ook de financiële vraagstukken, voor zover zij de gemeente betreffen, sneed de heer Bak ker aan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat binnenkort een bevredigende financiële verhouc ing tussen rijk en gemeenten zal kunnen worden verkregen. De malse regen van de afgelopen uren heeft de bloemen veel goed gedaan. De hyacinten dronken het water ais hadden zij dorstige kelen. Na de regen zullen de bloemen feller gekleurd zijn dan te voren. Zij hebbeq naar het water gesnakt als dronkaards naar een glaasje. Het groen wordt thans donkerder en de kleuren fris ser. Vooral de hyacinten zullen aanmerkelijk mooier woi'den; tot nu toe waren ze vaal van kleur. Op vele plaatsen ziet men thans de velden met rose, witte, blauwe en rode hyacinten. Zij wor den afgewisseld door het geel van de late trom petnarcissen. het zilver van de witte, roodge- cupte narcissen en het felle rood van de beroem de tulipa fosteriana mme. Lefeber. Men kan dus nu van de „bekende bloementapijten" gaan spre ken. Op de Keukenhof in Lisse is een veelheid aan kleuren te zien. De kleuren van de bolgewassen worden nog versterkt door die van blauwe druif jes, chionodoxa en scilla. Men kan hier ook ge nieten van een weelde aan vroege rotstulpen en tulipa's. Er staan kleine lieve bloempjes, die alle aandacht verdienen, maar die dikwijls niet krij gen omdat de bezoekers al babbelend aan deze gewassen voorbijgaan. Wil men in korte tijd op overzichtelijke wijze veel van de bloeiende bolgewassen zien, dan is een bezoek aan de Demonstratietuin „Treslong" in Hillegom aan te bevelen. Achter in deze tuin ligt een prachtige rotspartij, waar de allerliefste bloempjes tussen de rotsblokken staan te pron ken. De poorten van de Demonstratietuin staan voor ieder wijd open en er komen bij een bezoek geen entreekaartjes aan te pas. DE MOOISTE TOCHTEN LANGS DE BOLLENVELDEN Grenstd. bollenstreek Spoorlijn Parkeerterrein

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15