Nfemefjer £13 VOOmZKKESS TA1AK Groningse studenten trokken aan het langste eind UW NAAIMACHINE Minister Cals voltooide schilderwerk studentenflats „Situatie is niets verbeterd" Informateur René Pleven gaat grondig en omzichtig te werk Kooplieden des doods Oordeel van minister Suurhoff wordt onjuist genoemd 500 soorten Van dag tot dag REGENJASSEN FALCON 59.- - ƒ69.- 1000 BROEKEN! Kerkelijk Nieuws Vereniging van K.L.M.-vliegers Zes maanden hechtenis na auto-ongeluk met zes doden Mr. C. baron de Vos van Steenwijk Hilversum beeft thans 100.000 inwoners John Charles gaat naar wereldkampioenschap Wereïdpijprookdag in Purmerend BAKKER'BEHANG Intocht in Delft op van een circus geleende stier &p de <~Pra.atótcsl VOOR DE VROUW Sleeswijk-Holsteinse boer paste marktanalyse toe Rechtsen in Algiers dreigen met een staking VRIJDAG 25 APRIL 1958 Het verloop van de strijd op Sumatra krijgt geheel en al het aspect van een mislukte improvisatie der rebellen en een gemakkelijke expeditie der centrale rege ring, waarbij de indruk overheerst dat de opstandelingen, als een eenzaam groepje idealisten, zonder uitzicht op succes en geheel aan zichzelf overgelaten proberen hun liquidatie zolang mogelijk uit te stel len. In dit beeld past geenszins de commu nistische beschuldiging, dat het Westen de rebellen met adviezen en wapens steunt. Dergelijke bijstand pleegt doeltreffender en radicaler te zijn, wanneer men in het Westen tot daadwerkelijke sympathie overgaat getuige het geval Korea, dat door westelijk ingrijpen tot een openlijke internationale oorlog uitgroeide. Dat de Indonesische rebellen hun geweren en mortieren echter niet uit bamboe hebben gesneden, is wel duidelijk. Waar vandaan hebben zij de ontoereikende uitrus ting voor hun falend legertje gehaald? Men behoeft niet veel fantasie te hebben om in deze kwestie de particuliere rol te on derkennen, die via Singapore en andere „neutrale" uitvoerhavens is gespeeld. De rebellen hebben door hun ruilhandel „de viezen" kunnen besteden aan wapenaan kopen en het Aziatische handelsgebied biedt mogelijkheden te over om wapens te kopen inplaats van levensmiddelen, als de koper met baar geld in de hand daar naar vraagt. De niet aan de politiek verknochte, par ticuliere „kooplieden des doods" hebben blijkbaar ook in het Indonesische conflict een kans gezien om hun obscure handel te bedrijven en zijn met kleine wapens van velerlei nationaliteit bij de rebellenrege- ring op zicht gekomen. Dit wordt getuigd door correspondenten in het opstandige gebied, die zelf meermalen verzoeken om wapenaanbiedingen ontvingen, wanneer zij ten onrechte als handelsreizigers in moordtuig werden aangezien. Een internationaal conflict ligt besloten in de boezem van deze Indonesische re bellie, omdat mogendheden van diverse pluimage er een politiek succes in zou den kunnen zien en „hun" partij gerede steun zouden kunnen bieden. Djakarta met name heeft openlijk van Russische giften geprofiteerd. Doch wanneer straks de sol daten van Sukarno geweren van Ameri kaanse of Noorse makelij in het herover de gebied aantreffen, behoeft de publieke opinie niet het slachtoffer van een gepro- pagandeerd misverstand te worden: de niet-politieke kooplieden des doods hebben hun voetstappen ook in Sumatra achter gelaten en hun geld verdiend aan de on dergang van het ideaal, die zich daar vol trok. ADVERTENTIE Keuze uit méér dan Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lemelerveld .H. II van der Neut, vicaris te Eefde. Chr. Gcref. Kerken Tweetal te Sassenheim L. S. den Boer te 's-Gravenhage-west en W. van 't Spijker te Drogcham. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Goes H. Smit, kand. te Utrecht. Het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft een verklaring af gelegd, waarin onder meer wordt gezegd, dat het einde van de staking eep „gouden gelegenheid" had geboden, een einde te maken aan het vertrouwensconflict tussen de directie van de K.L.M. en het vliegers- korps. „Er lykt echter op dit ogenblik wei nig hoop te bestaan op enige verbetering. Minister Suurhoff is in zekere zin verant woordelijk voor deze terugkeer tot de toe stand van vóór de staking, toen er immers weinig contact en samenwerking was. De openbaarmaking van zijn lang verwachte beslissing, nog vóór het bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers gelegen heid had gehad deze te bestuderen, was louter „loonpolitiek", zo wordt in de ver klaring gezegd. „Het oordeel van de minister", zo wordt verder gezegd „negeert ten enenmale het sterke wetenschappelijk commentaar en de gefundeerde critiek. die door de twee on afhankelijke deskundigen zijn gegeven en bevat verder bepaalde rekenkundige en principiële foutjes. Het oordeel van de mi nister gaat klaarblijkelijk uit van een com mentaar van de zijde van de K.L.M.-direc tie op het rapport van prof. Haccou en drs. Coppes, dit, terwijl geen van beide par tijen in dit geschil het recht had zulk een commentaar bij de minister in te dienen. Het is het gevoelen van de vliegers, dai deze handelwijze van de minister moreel onjuist en juridisch betwistbaar is, maai de vliegers willen dit niet zien als een hindernis inzake een aanvaarding van het oordeel van de minister betreffende het salarisniveau van 1956". ADVERTENTIE HET INTERIEUR waaraan mensen met zin voor het smaakvolle kunnen zien. dat u een beschaafde evenwichtigheid wist te scheppen, kunt u in overleg met DE JAGER zeker samenstellen uit de legio mogelijkheden die er zijn. Grote Houtstraat/hoek Kaamvcst De 33-jarige chauffeur 5. W. en de 30- jarige klassificeerdersbaas J. van L., bei den uit Dordrecht, die verantwoordelijk worden gesteld voor een op 5 mei van het vorig jaar in Hendrik Ido Ambacht ge beurd ongeluk met een autobusje, tenge volge waarvan zes arbeiders gedood en acht zwaar gewond werden, zijn door do rechtbank te Dordrecht veroordeeld. De chauffeur kreeg zes maanden hechtenis en bovendien voor het vals invullen van zijn rijtijdboekje 25 boete. De klassificeer dersbaas werd veroordeeld tot vier maan den hechtenis. Directeur juridique van Investeringsbank te Brussel Mr. C. baron de Vos van Steenwijk te Heemstede, associé van het advocaten kantoor mrs. S. J. van Royen en D. Teixei- ra de Mattos te Amsterdam, is benoemd tot directeur juridique van de Investerings bank te Brussel. Deze bank, die beschikt over een kapi taal van 1 miljard dollar, is belast met de financiering van Euratoom en Euromarkt, is voorlopig gevestigd in het gebouw van de Nationale Bank van België te Brussel, totdat over de definitieve vestiging beslist zal worden. Mr. C. baron de Vos van Steenwijk is een zoon van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Hedenochtend is de honderdduizendste inwoner van Hilversum ingeschreven. Het is Johannes Hermanus Geers uit de Cor nells Evertsenstraat 57a te Hilversum, zoon van het echtpaar H. GeersVan 't Hof. De president van de Italiaanse voetbal club Juventus, Umberto Agnelli, heeft be kendgemaakt, dat zijn club geen bezwa ren heeft tegen het opstellen van haar midvoor John Charles in het elftal van Wales voor de wereldkampioenschappen. ADVERTENTIE Het bestuur verklaart de methoden, die gevolgd zijn bij het onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut naar de vliegerssalarissen, ten sterkste te veroor delen. Het rapport van prof. Haccou en drs. Coppes, aldus het bestuur, onder streept een belangrijke achterstand van de K.L.M.-vliegers in vergelijking met hun Westeuro'pese collega's, zelfs wanneer re kening wordt gehouden met een vijf per cent foutenmogelijkheid, zoals minister Suurhoff voorstelde. De minister is er niet in geslaagd het salarisconflict op te lossen, noch zal enig persoon of lichaam dit kun nen, totdat het probleem is gezien in het juiste perspectief en in een realistische zin. Het bestuur wijst erop, dat het ge middelde inkomen van een vlieger tussen de jaren 25 en 65 belangrijk beneden de duizend gulden per maand ligt na aftrek van de vliegrisicopremies op hun verzeke ringen, welke noodzakelijk zijn door het gevaar, dat een vlieger loopt. Wanneer men de waardedaling van het geld en zijn lange pensioenering na zijn vijftigste jaar in aanmerking neemt wordt dit gemiddel de inkomen nog verder op schrikbarende wijze aangetast, aldus het bestuur. Het oordeel van minister Suurhoff, ge geven vlak nadat de staking was opge heven, was niet juist, zo zegt het bestuur. Prof. Tinbergen heeft op 11 april een brief geschreven, waarin hij minister Suurhoff heeft medegedeeld, dat de minister bij zijn oordeel over de salarisachterstand der K.L.M.-vliegers enkele foutjes heeft ge maakt. Op 21 april heeft de minister in een brief aan de directie van de K.L.M. en de Vereniging van K.L.M.-vliegers ge schreven, dat de mogelijkheid niet uitge sloten is te achten, dat 's ministers oor deel wellicht niet geheel juist is geïnter preteerd. De minister zou opnieuw de zaak bestuderen en eventueel zijn óórdeel in enkele details wijzigen. „Wij naderen thans het punt", zo besluit het bestuur, „dat, het niet verder gaat. Wij zijn niet onredelijk, maar wij vragen om een faire en juiste beoordeling van onze wensen". tm Wereïdpijprookdag 1958 Purmerends jaarlijkse bijdrage tot de wereldvrede is een eclatante zege geworden voor de vijf Groninger studenten, die uit hun ivo ren Martinitoren waren afgedaald om in het Noordhollandse stadje de rokerseer van hun Alma Mater te verdedigen tegen de teams van de concurrerende universi teiten en hogescholen, van welke alleen Amsterdam, Tilburg en Wageningen laf- hartiglijk verstek haddón laten gaan. Het feest, georganiseerd door de ach tenswaardige Purrnerender pijprokers club De gesellighe Dampkring, was al vroeg in de ochtend begonnen met een of ficiële ontvangst ten stadhuize, waar bur gemeester Kooimans in een gloedvolle re de de lof zong van de pijp als een onfeil baar middel tot. het aankweken van vriend schap, vertrouwen en verdraagzaamheid tussen „de mensen onderling en tussen de volken der gehele aarde" een thema waarop ook later, tijdens de vorbroedo- ringslunch in het aloude Herenlogement, door vele sprekers werd voortgeborduurd. Inmiddels had ook de gemeentelijke sherrybron rijkelijk gevloeid, zodat er wel dra een sfeer, zo niet van opperste ver draagzaamheid. dan toch van plezieri ge interakademiale rivaliteit over gasten èn gastheren vaardig werd. Vooral de „Leijenaars" die uit piëteit voor hun gees telijke voorvaders (die eeuwen geleden het toeback suyghen in ons land geïnh-o- ADVERTENT1E moderne en klassieke dessins, uit voorraad leverbaar Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 55432 Haarlem Vakkundige behangers beschikbaar Toen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals donderdag te Delft bij de opening van de vier studentenflats aan de Oudraadiweg een der flats wilde be treden, stoncl achter hel houten hek, dat voor de ingang was geplaatst en slechts zover openstond, dat één persoon er door kon, een grote stier. De studenten hadden deze geleend van het thans in Delft staande circus „Espanol". De minister kon slechts het, gebouw binnengaan door onder de stier door te kruipen of er overheen te klimmen: De stu denten verzochten hem echter plaats te nemen op de rug van het d.ier. De minister voldeed- heel sportief aan dit verzoek, waarna de stier hem de afrit afreed naar de ingang van de kelder, waar de openingsplechtigheid geschiedde. De minister was daar nog maar juist van de stiererug gegleden of het geweldige beest ging aan de haal en sleurde zijn vijf bege leiders met zich mee. Pas een eind van het gebouw vandaan konden zij de stier in bedwang krijgen. Voordat de minister het spreekgestoelte betrad om zijn rede te houden, zei burge meester De Loor van Delft: „Excellentie, alles is normaal". Minister Cals bestreed dit en vond dat in Delft alles abnormaal is. „Maar", voegde hij er aan toe, „de rit op de stier vond ik een fijn pretje, want mijn voorouders kwamen uit Spanje". Tot besluit van de plechtigheid legde de minister, die op 26 september 1956 de eerste paal voor de bouw had geslagen, de laatste hand aan het werk. Gekleed in een witte schilders- jas bracht, hij de laatste streek verf boven de ingang van een der flats aan. duceerd zouden hebben) in frak met va dermoorder, kleurig vest en grijze hoge hoed verschenen waren, kregen het daar bij zwaar te verantwoorden. Hetgeen niet verhinderde dat zij, naar oud-Rapenburg- se traditie, voortdurend het hoogste woord hadden. Bij de pijprookwedkamp in de middaguren bleef er echter helaas weinig meer van deze glorie over: geen der vijf Leidse studerften .slaagde er namelijk in, zijn pijp langer dan een halfuur brandend te houden. De strijd zelf verliep zoals men dat van zulk een gewichtig gebeuren verwachten mocht: in stijlvolle, waardige rust. Om vijf voor twee kreeg iedere deelnemer zijn wedstrijdpijp, een loonzakje met tweeën halve gram herenbaai en twee gewone keu kenlucifers en kon het stoppen der pijpe- nuten het veld ruimen toen het laatste sprankje vuur in zijn strijdpijp onverhoeds de geest gaf. De laatste Rotterdammer was even te voren gesneuveld aan hetzelfde euvel: hij wilde te „economisch" roken. Twee Gro ningse pijpen brandden er toen.nog slechts die van de drieëntwintigjarige tandheel kundige student R. J. Bijlstra en zijn één jaar jongere faculteitsgenoot R. M. C. d'Engelbronner die het respectievelijk tot 66 minuten 8 seconden en 63 minuten 7 seconden brachten. Zo kwam onze Noor delijkste universiteit met vele pijplengten voorsprong in het bezit van de beide ere prijzen, een zilveren tabakspot voor de beste individuele tijd en een idem exem plaar voor de mooiste groepsprestatie. Rotterdam eindigde op de tweede plaats, Nijmegen en Delft werden met een onder ling verschil van enkele seconden derde en vierde, terwijl Leiden en Eindhoven de rol van hekkensluiters vervulden. Vol gend jaar, zo verluidt in Purrnerender Dampkringkringen, gaan ze het allemaal nog eens dunnetjes overdoen. Ook Opa Klijzing, die dan vurig-revanche hoopt te nemen voor zijn smadelijke nederlaag te gen „die jonge jongens." De Leidse delegatie op de pijprokers- interacademiale gefotografeerd op de trappen van het Purrnerender raad huis. Alle vijf zijn zij leden van het studentendispuut „De Leytse Toeback Suygers", dat lot kort voor de oorlog bijeenkwam om de Turkse waterpijp. Thans is dit zeldzame attribuut ver vangen door de kalken ..GoiLwenaar", d" E •■■or roker en de Beierse hangpijp. Na-praatje met Toon Hermans Vóór hij weggaat, om ergens ver-weg uit te blazen onder mensen- die hem met kennen, ging ik nog even een uur met hem praten. De golven van enthousiast-verbazen, na die t.v.-zaterdagavond, zijn wat weggeëbd. We zitten naar de zee te turen en veel te zwijgen, wat op zichzelf een grote kunst van conversatie is. We turen dus naar die zee, een geliefde, die we samen adoreren. Onze voeten rusten op de verwarming voor de vensterbank. Ik ben wel enthou siast geweest die avond, maar niet ver baasd, omdat dit Toon was zóals ie nou eenmaal is en niet anders zijn kan: een blij mens, blij met de bloemen, met de zee, met de bomen en die zon boven dat alles. Blij met zijn vrouw en d'r koters, met zijn ■werk, zijn God en de Engelen. Ik heb hem dat gezegd alsof ik een dic taat van ik-weet-riet-wie memoreerde. Hij heeft het aangehoord, alleen maar met een vage glimlach, omdat ie al jaren weet dat ik dat allemaal dóór heb. En dan, zijn lege koffiekop bengelend aan een vinger, starend naar de branding ver-weg, zegt ie het: „Ik heb, na m'n t.v., echt weer een warm gevoel in de hartstreek, want als je de hartelijkheid van mensen in zó grote mate ondervindt, dan ben je blij komediant te mogen zijn. Dan is opééns zo'n medium toch wel verbazend interessant. Het idee dat je daar maar zo duizenden en duizen den kunt bereiken die je anders nooit be reikt die je niet kennen, niet willen kennen, niet hoeven te kennen. Zieken, eenzamen, invalidenZe richten zich op in hun verlatenheid en zitten een uurtje te glimlachen bij die vreemde toverdoos. Ik geloof niet, Jan, dat wij sentimentele jongens zijn, maar ik durf je te zeggen dat ik bergen brieven heb die met .geen goud te betalen zijn. Brieven van mensen. Echte ménsenbrieven! Van professoren en boeren, van dorpskapelaans, dominees en veeartsen van kreupelen en sanatorium patiënten van burgemeesters en straat muzikanten. Ach ja. En wat de shoio betreft? Ik heb een vak geleerd Jan en ik leer er iedere dag wat bij. Wat ik gisteren deed hoop ik vanavond beter te doen. Je hebt voor mij eens een grote Franse vakbroeder uit het begin dezer eeuw geciteerd: „Si tu veux être libre et fort, travaille!" Dat zinnetje heb ik toen meteen maar e'r- gens onder mijn kruin met een zeemans knoop vastgelegd, want dat is een waar heid als een koe: Wanneer je vrij en sterk wilt zijn, moet je werken! En bij de hemel, Jandat dóé ikwérken!" Voor ik naar de trein ga, lopen we nog wat samen, met zijn vrouw er bij, langs de boulevard. Opeens blijft ie staan. „Beaudelaire heeft es iets van de zee verteld dat loeet jij beter dan ik mis schien. Zoiets vanVrij man, gij zult altijd de zee liefhebben „Homme libre, toujours Ut chériras la mer!" herhac.l ik peinzend. Toen liet ik ze alleen met het geluk dat in de lucht hing en dat de lente is Jan van Ees ADVERTENTIE koppen beginnen. Klokke twee uur ging de brand erin en, viel er een doods stil zwijgen over de veertig dampende studen ten, terwijl de juryleden op hun tenen van de ene groep naar de andere slopen om te controleren of er nergens fraude ge pleegd werd. Even later herhaalde zich hetzelfde ceremonieel aan de perstafel, waar dertien verslaggevers en één vrou welijke collega de strijd op het „kalken roer" aanbonden. Zij bleken echter niet uit het goede pijprokershout gesneden te zijn, want reeds na 39 minuten en drie se conden was de laatste Gouwenaar in de ze groep uitgedoofd, waarmee de fraaie porseleinen wisseJ.pijp met een kop als een bierpul voor dit jaar in het bezit kwam van het Haags Dagblad. De assi stent-kunstredactrice van De Tijd, die haar vredespijp ruim een kwartier bran dend had gehouden, werd voor dit man moedig debuut beloond met een boeket se ringen en tulpen. „Gun u volgend jaar meer de Tijd," adviseerde de juryvoor zitter haar bij de uitreiking van deze wel verdiende bloemenhulde. Inmiddels waren er ook bij de studen ten al vele slachtoffers gevallen. Na drie kwartier waren hun gelederen gedund tot een Delftenaar, drie Rotterdammers, een theologant uit Leiden en drie stoere „Grönnegers", terwijl ook de bijna drie ennegentigjarige wereldkampioen Opa Klijzing buiten mededinging nog zijn pijp je meelurkte. Het zat hem echter niet mee, want hoewel zijn beste prestaties 93 minuten is, moest hij nu reeds in 55 mi- ADVERTENT1E Piekfijn ziet uw man er uit met zo'n ■prachtig sneeuw wit Kerko „Espresso" shirt. Keurig, die oronized boord, die volle 16 uur per dag glad blijft zittenI En zo prettig: „Espresso" shirts hoeft u wérkelijk niet of nauwelijks te strijken! Slechts 13.50. MONARK SCOOTER 790.— (Van onze correspondent in Bonn) De boeren krijgen ook in de Westduitse bondsrepubliek veel minder voor hun pro- dukten dan wat deze op de markt en in de winkels opbrengen. Een boer in Slees- wijk-Holstein die wilde nagaan wat uitein delijk zou worden betaald voor een kool van tweeeneenkwart kilogram, waarvoor men hem negen pfennig had gegeven, stop te er een briefje in, waarin hij de consu ment vroeg hem mee te delen wat deze had betaald. Een dienstmeisje uit Mün- chen schreef dat zij er 98 pfennig voor had moeten geven. Er was dus bijna duizend percent bijgekomen, voor de tussenhan del. Het meisje schreef dat zij de kool be trekkelijk goedkoop in een groot waren huis had gekocht. In een andere winkel zou zij er vermoedelijk meer voor hebben moeten geven. (Van onze correspondent in Parijs) De tweede formateur van de huidige Franse regeringscrisis, de onafhankelijke radicaal René Pleven, zal op zijn vroegst zondagavond of maandagmorgen president Coty kunnen meedelen of hij zijn opdracht tot het einde zal voortzetten. Onder het motto „haast u langzaam" gaat Pleven, zoals hij gisteren de journalisten vertelde, ervan uit. dat het beter is de crisis een paar dagen langer te laten duren, en tot de kern van de kwesties door te dringen, dan een regering weer op een vluchtig en dub belzinnig compromis te baseren. De be windsman poogt van de politieke kopstuk ken een gemeenschappelijke verklaring te krijgen over Algerije, een probleem waar van hij terecht heeft opgemerkt, dat het alle andere kwesties overheerst. Pleven is voorstander van een liberale oplossing in federaal verband, maar het is de vraag, of hij zijn eigen inzichten kan blijven volgen, dan wel met handen en voeten zal worden gebonden. Men mag zich op dat punt helaas niet optimistisch tonen. De radicalen hebben al een waslijst van vragen opgesteld, die de formateur moet beantwoorden, alvorens zij hun, eventuele, medewerking zullen geven. De eerste obstakels lijken al in stelling te worden gebracht en Pleven zal zijn Bretonse omzichtigheid wel nodig hebben om maandag de tweede fase van zijn op dracht de samenstelling van een rege ringsploeg te kunnen bereiken; laat staan tot een goed einde te brengen. De socialisten hebben hun voorwaarde lijke goedkeuring gehecht aan Plevens plan om een compromis over Algerije uit te werken. De conservatieven hebben, naar verluidt, geëist dat hij in zijn regeringsver klaring een afwijzing opneemt van buiten landse inmenging in de Frans-Algerijnse problemen. ALGIERS (UP) Rechtsgezinde Fran sen in Algiers hebben voor zaterdag een algemene staking aangekondigd, als „laat ste waarschuwing" aan de politici in Parijs dat alleen genoegen zal worden genomen met een regering, die zich onder geen beding tot een gematigde politiek in Noord- afrikaanse gelegenheden zal laten ver leiden. Robert Lacoste, de minister voor Algerijnse Zaken, heeft gewaarschuwd dat de staking „de vijandiggezinde internatio nale publieke opinie" de gelegenheid zou kunnen verschaffen voor nieuwe critiek. ADVERTENTIE Staat bij K U I P E R S in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem Tel. 11142

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5