Thijsse's Hof in nood n ET C I 111/ C D Ut oUIKtK LUYCKS Tekort aan speelruimte voor de jeugd in „Delftwijk" is verontrustend ZATERDAG 26 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Het Nederlands Ballet in Opera van Gent „De kunst in de suiker" *"1Üeek De trein van 3.10 uur Jeugd van vandaag Terreur in New York De zwarte ridder A fscheid van de wapenen To Paris with love Als de dag begint Lordlady en butler Journaals „Bloemendaal-Noord" hield jaarvergadering Verschil van mening over woningverdeling Steek gerust van wal met de WILLEM RUYS en een ideale vakantie ligt voor U V.. Toezegging van beroep op ds. S. H, Spanjaard In vacature ds. E. Pot Boeiende lezing over Kennemerduinen Eerste lustrum van de „Huisvrouwengymnastiek" PICCALILLI l' Mej. Nolle herkiesbaar als wethouder J. A. Abbink voorzitter x4.R. kiesver. „Dr. Kuyper' „Jong Haarlem, vooruit!" exposeert in gymnasium UIT STAD EN STREEK Affiche kankerbestrijding De medische verzorging tijdens het weekeinde De bewoners van „Delftwijk" in Haar lem-Noord maken zich in toenemende mate ongerust over het ontbreken van vol doende speelruimte voor de jeugd van de ze nieuwe woonwijk. Zij dringen aan op de spoedige totstandkoming van een speel tuin omdat naar zy vrezen, anders de bal dadigheid van de jeugd onrustbarende vormen zal aannemen. Bij gebrek aan an dere mogelijkheden zoeken de kinderen hun vertier op straat en in de plantsoe nen, die hiervan reeds duidelijk de spo ren dragen. Op verscheidene plaatsen ont breken tegels uit de tegelpaden en som mige plantsoenen en groenstroken hebben eveneens reeds hun tol aan dit gemis aan voldoende speelruimte moeten betalen. Dit verlangen naar een veilige speelge- legenheid voor de kinderen is nog eens duidelijk onderstreept in de ledenverga dering van de onlangs opgerichte speel tuinvereniging „Delftwijk", die vrijdag avond in het zaaltje van de Nutsspaar- bank aan de Eksterstraat in Haarlem- Noord is gehouden. Dat het bezit van een speeltuin in „Delft wijk" niet slechts de wens van een hand jevol ouders is, moge blijken uit de klei ne tweehonderd leden, die deze speeltuin vereniging reeds binnen zeer korte tijd mocht inschrijven. De heer D. Rookhuis- zen, de voorzitter van het Haarlems Speel tuin Verbond, die een inleiding over het speeltuinwerk hield, deelde ondermeer mede dat de stichting van een speeltuin in „Delftwijk" de volle belangstelling van burgemeester en wethouders van Haar lem heeft en dat een beslissing hierom trent spoedig is te verwachten. Hij bracht onder de aandacht dat de ervaring heeft geleerd, dat jeugdbaldadigheid niet of in zeer geringe mate wordt geconstateerd in woonwijken waar de jeugd haar natuur lijke drang naar activiteit op speeltuinen of andere speelruimten kan uitleven. Een bijzonder gunstige invloed hebben de va- kantiespelen, tijdens welke de baldadig heid van de jeugd tot een zeer laag cijfer terugloopt. Bij de bestuursverkiezing werd het be stuur van de speeltuinvereniging „Delft wijk" als volgt gekozen. De heer V. van der Veen, voorzitter, de heer L. J. C. Baesjou, Van Moerkenstraat 39, secreta ris; de heer J. Hagting, penningmeester en voorts de heren L. F. Diekenhof, F. J. Hunter, Van der Linde, J. van den Bos en W. Tijman, leden. Als afgevaardigde voor het bestuur van het Haarlems Speel tuin Verbond werd gekozen de heer L. F. Diekenhof. De heren G. v. d. Sel, Th. Sip- man en S. J. Rinkema werden gekozen als leden van de kascontrolecommissie. De voorzitter deelde mede dat reeds verscheidene dames en heren zich bereid hebben verklaard de leiding van een club je op zich te nemen. Zodra een geschikte ruimte voor het clubwerk is gevonden zal men hiermede kunnen beginnen. Hij vroeg ook de aandacht voor de kampweken, die tussen 14 juli en 9 augustus voor de speel- tuinjeugd worden gehouden. De heer Rook- Het gaat niet goed met „Thijsse's Hof" in Bloemendaal, het prachtige instructieve plantsoen in het Bloemendaalse Bos met de prachtige, veelzijdige flora en fauna van Kennemerland. Deze hof. indertijd het levensideaal van de grote Bloemendaalse natuurkenner dr. Jac. P. Thijsse is te dan ken aan het vernuft van de landschapsar chitect Leonard A. Springer. Op het ogenblik is het zo, dat het finan cieel helemaal niet goed gaat met de hof en de heer J. W. Wichers, de voorzitter secretaris van het bestuur van de Stichting Planien en Vogeltuin in het Bloemendaalse Bos „Thijsse's Hof", maakt zich op het ogenblik zorgen over het voortbestaan van deze tuin, zoals hij tijdens een onderhoud vertelde. Het is zelfs zo, dat men het niet meer kan bekostigen een tuinman de hele week in de hof te laten werken en daarom is de hof nu ook slechts drie dagen in de week voor het publiek geopend. „Het is de droeve werkelijkheid", aldus de heer Wichers, „dat wij met 3800 per jaar moe ten zien rond te komen". Door de bestedingsbeperking is de sub sidie van de gemeente Bloemendaal aan zienlijk verminderd. De gepensioneerde tuinman de heer J. C. Janssen werkt nu tijdelijk drie dagen per week in de hof. maar in mei houdt dat ook op en het moei lijke is nu, een vakman te vinden, die dan enige dagen per week wil komen werken. De heer Wichers heeft een onderhoud ge had met mr M. van Manen over de moge lijkheid het pas ingestelde Fonds voor na tuurbescherming hier te laten helpen, maar helaas kan dat niet, omdat dit fonds niet bestemd is om subsidies te verlenen. „Het is een dwingende noodzaak", aldus de voorzitter, „dat wij meer leden en do nateurs krijgen, want het behoud van Thijsse's Hof is niet alleen een plaatselijk maar ook een landelijk belang, omdat velen uit den lande gedurende het week einde de hof komen bezoeken en er ook vele excursies naartoe worden gemaakt Er zou een extra bedrag van 3500 per jaar nodig zijn om Thijsse's Hof in stand te houden en dat betrekkelijk geringe be drag moet door natuurliefhebbers toch bij elkaar gebracht kunnen worden. Dat zijn wij allen aan de nagedachtenis van dr. Jac. P. Thijsse, die praktisch zijn hele leven in Bloemendaal heeft gewoond en wie de hof zo lief was, dat hij er vrijwei dagelijks in vertoefde, verplicht". De contributie voor Thijsse's Hof be draagt 2.50 per jaar en men kan dit be drag storten op de girorekening, ten name van de penningmeester van Thijsse's Hof. Bloemendaal, gironummer 100735. Bovendien zal de bekende botanicus dr. Fop I. Brouwer in een praatje voor de VARA op zondagmorgen 25 mei omstreeks negen uur het noodzakelijke voortbestaan van Thijsse's Hof bepleiten. Op maandag 5 mei geeft het Nederlands Ballet een voorstelling in de opera van Gent. Het programma vermeldt de pre mière van het ballet „Corrida" van David Lichine in een verkorte versie van Paul Grinwis op muziek van Domenico Scar latti. Paul Grinwis danst in dit ballet voor drie personen de hoofdrol. Deze voorstelling is opgenomen in de festiviteiten, die ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling 1958 in België wor den gehouden. huiszen merkte naar aanleiding hiervan op, dat het niet zeker is dat de kampen dit jaar evenals vorige jaren in de duinen bij Bentveld gehouden zullen worden. Er is overleg gaande met de gemeente Zand- voort over de mogelijkheid in deze ge meente de kampen in te richten. De vergadering nam verder met alge mene stemmen het voorstel aan om het inschrijfgeld vóór degenen, die zich na 1 juni als lid van de vereniging aanmelden op een gulden vast te stellen. Voor perso nen, die zich pas bij het bekend worden van de plaats van de speeltuin als lid aan melden zal het inschrijfgeld 2,50 bedra gen. Aan de vierde internationale tentoon stelling „De suiker", die van 22 tot 30 april in Amsterdam werd gehouden, was een wedstrijd, „De kunst in de suiker" verbon den waarbij de heer H. de Haan, Kerk straat 15 in Zandvoort aan Zee een derde prijs kreeg in de groep sierstukken uit dra- gant/garneerglazuur. De heer H. W. Stroet, Grote Houtstraat 173 in Haarlem kreeg in deze afdeling een eerste prijs en tevens behaalde hij een derde prijs met gelegenheidsstukken. De afdelingen van de banketbakkersorga nisaties in Nederland hielden een onder linge wedstrijd in het etaleren onder het motto „De banketbakkerij op twee vier kante meter". De uitslag luidt: 1. Rotter dam; 2. Amsterdam en 3. Haarlem. (L i d o) De bijna klassiek geworden western „High Noon" heeft een menigte navolgers gevonden, waarvan de meeste niet het niveau van hun illustere voorgan ger konden bereiken. Ook regisseur Del- mer Daves heeft een poging gewaagd met zijn „De trein van tien over drie". Hier bij herinnert het scenario zelfs heel sterk aan dat van „High Noon": één man, die het in een stil stadje in het wilde westen moet opnemen tegen een hele bende ban dieten, omdat de bewoners van het plaatsje te bang zijn hem te helpen. Het verhaal begint met de arrestatie van een beruchte bendeleider. Om zijn bende op een dwaal spoor te brengen wordt een heel ingewik kelde manier van overbrenging gekozen: een rustige farmer met geldzorgen brengt de gevangene over naar een na burig stadje om hem daar op de trein te zetten, die om 3.10 uur naar Yuma ver trekt. De bende heeft het plan ontdekt en poogt zijn leider te bevrijden. De farmer moet het tenslotte tegen de gehele troep opnemen, omdat iedereen hem in de steek heeft gelaten. Dat het hem gelukt zijn ge vangene inderdaad op de trein te zetten, behoeft bijna geen betoog. De sfeer van het rauwe wilde westen is zeer goed ge troffen en er is spanning genoeg. Deze fac toren maken, dat men Delmer Daves zijn tenachterblijven bij „High Noon" gemak kelijk vergeeft. De film tyijft tot en met zondag in Lido te zien. Daarna volgt tot en met donderdag „De liefdesroman van een koningin" met de Duitse actrice Ro my Schneider, welke film door ons reeds eerder is besproken. (Luxor) De jeugd-van-vandaag is niet zo slecht of losbandig als zij vaak wordt afgeschilderd: dat is de tendens van deze sympathieke Italiaanse rolprent die na een nogal dubieus begin wel van haar eerlijke bedoelingen overtuigen, en hier en daar zelfs ontroeren kan. Nieuwe gezichtpunten op het oude overbekende thema levert zij echter niet. op en dat het verhaal niet helemaal een schabloon werd, is vooral te danken.aan het frisse, natuurlijke spel van hefhoófdrolvertolkstertje, Jacqueline Sas- sard, die. nauwelijks vijftien jaar oud, een opmerkelijk zuivere uitbeelding geeft van alle tegenstrijdige emoties, waaraan meis jes van die leeftijd ten prooi zijn. Daar door slaagt zij er zelf in, haar metamorfose van over het paard getild wicht tot een gelukkige jonge vrouw geloofwaardig te maken. Raf Vallone's vertolking van de rijke, losbollige vader wiens mislukte huwelijk de psychologische achtergrond van de intrige vormt is daarentegen uiterst zwak en melodramatisch. (Frans Hals) De vergelijking met de film „On the waterfront" dringt zich onmiddellijk op, want ook deze film begint met een moord op een voorman van een werkgroep in de Newvorkse haven, waar over de corrupte vakbond de scepter zwaait. De moord wordt opgelost, maar voor de bewijzen verzameld zijn tegen de moordenaars gebeurt er genoeg om ons een inzicht te geven in de perfide mentaliteit van de leiders van de vakbond in 't haven gebied. Ofschoon „Terreur in New York" artistiek minder is dan „On the water front" is haar inhoud voor ons gevoel eer lijker. De film is hard. Ze steunt ook op harde feiten. Ze vertelt wat ze zeggen wil zonder effectbejag en zonder enige prot serigheid. Men komt er van onder de indruk. (R o x y) Een jongen uit het volk brengt het tot de beschermheer van zijn vorst en slaat alle corruptie en intrige neer, sterk op de vuist als hij is en fel met zijn wapens. Het gebeurt allemaal in de ridder tijd, wat de film goed te stade komt, omdat ze niet zuinig is mei groots gemonteerde schouwspelen, toernooien en volksoplopen uit de roerige middeleeuwen. Van maandag af wordt ze verwisseld voor een echte Western „Het complot van Cripple Creek". (Cinema Palace) In een uitvoeri ge bespreking hebben we reeds onze me ning over deze film gezegd, die naar onze smaak de liefdesaffaire van de verpleeg ster uit Hemingway's roman overma tig uitspint en eigenlijk alleen waardevol is in de scènes aan het front en achter het strijdtoneel, waneer de Italiaanse troepen op de vlucht slaan voor de naderende vijandelijke legerscharen uit de eerste we reldoorlog. (Minerva) Aan vrolijkheid geen ge brek in deze grappige Engels-Franse film, waarin men Alec Guiness en Odile Versois een flonkerende komedie ziet spe len. Men kan het waarnemen in de avond voorstellingen van zaterdag en zondag. In de matinees andermaal „Hans Chris- tiaan Andersen", een vooral voor kinde ren alleraardigst schouwspel. Dinsdag to rent opnieuw Giulietta Masina boven allen uit in „La Strada". Woensdag wordt tenslotte de Amerikaanse komedie „The Milkman" vertoond. (Rembrandt). Zoals we reeds schre ven vindt men hier het voorbeeld van de goede amusementsfilm, die zich niet glad jes afmaakt van de problemen, welke ze stelt. (Studio). Evenals in Amsterdam mag deze geestige Engelse komedie bogen op een grote publieke belangstelling. Dat ver klaart dan ook waarom ze haar vierde week van prolongatie is ingegaan. Verreweg het grootste gedeelte van „Spiegel van Nederland" wordt ditkeer gevormd door een reportage van de Expo in Brussel. En terecht, want de cameralie- den zijn erin geslaagd de hun toegemeten aantal meters film op bijzonder doeltref fende wijze te gebruiken en „vol te schie ten" met een groot aantal verrassend goe de beelden, waardoor men een uiteraard vluchtige maar toc> uitstekende indruk krijgt van deze imposante expositie. De rest van dit journaal is weinig interessant. Men ziet klassementsproeven van de in ternationale zuinigheidsrit in Zandvoort, de opening van de vierde internationale suikertentoonstelling in Amsterdam en een aantal kindertjes bezig met knutsel werk in „De Werkschuit" in een van de grachten van de hoofdstad. De cameraman van Polygoon-Profilti filmde voor het journaal nauwgezet alle doelpunten in de wedstrijd Nederland— Curagao en gaf ook een goede reportage van de wielerwedstrijden om het Neder lands wegkampioenschap. De rijdende school voor kinderen van kermisexploi tanten was eveneens voor hem een dank baar-object. ros «9o Het wereldnieuws van Polygoon geeft enkele flitsen van de doopplechtigheden in Monaco, een spannende autorace in Engeland met Stirling Moss als winnaar, een even spannende Marathonloop in Tokio ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadion en een andere, maar meer ongewone sportprestatie: een olifant op waterski's. Vrijdagavond hield de Algemene Wo ningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De voor zitter, de heer D. Roos, gewaagde van het feit, dal er tussen de gemeente Velsen en de woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord" enige spanning was ontstaan we gens de toewijzingen van flatwoningen in de Van Dalenlaan op basis van een fifty- fifty-regeling. Van de 28 woningen zou den er dus logischerwijs veertien van de gemeente Velsen en de overige veertien aan de woningbouwvereniging „Bloemen daal-Noord" moeten worden toegewezen. Het heeft daarom het bestuur van „Bloe mendaal-Noord" zeer bevreemd, aldus de heer Roos, dat het college van B. en W. van Velsen dit blijkbaar anders zag en geen veertien woningen wilde toewijzen, maar wèl veertien leden aan woonruimte helpen. Acht leden van de woningbouw vereniging „Bloemendaal-Noord" kregen een flat in de Van Dalenlaan toegewezen en zes leden een kleiner type flat dan die in de Van Dalenlaan of een duplexwoning in de gemeente Velsen, die niét in het bezit van de woningbouwvereniging waren. „Bloemendaal-Noord" achtte deze regeling onaanvaardbaar en riep de hulp in van de Nationale Woningraad, een landelijke in stelling, waar zevenhonderd woningbouw verenigingen bij zijn aangesloten. Dit lichaam zegde de hulp toe. Een onderhoud met het gemeentebestuur van Velsen le verde echter geen resultaat op, hoewel een woningbouwvereniging toch van een ge meente als Velsen met een woningbezit van vijfduizend woningen een ruimere toewijzing mag verwachten dan die op basis van fifty-fifty, aldus de voorzitter Het resultaat van dit alles is nu dat Velsen veertien woningen (de helft van 28) plus zes woningen voor niet-leden, dus in totaal twintig woningen krijgt toegewezen. De woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord" krijgt er daarentegen slechts acht. Voorts deed de voorzitter mededeling, dat de 128 flats aan de Van Dalenlaan binnen kort (waarschijnlijk 1 augustus) opgeleverd kunnen worden. Drieëntachtig van deze flats zijn bestemd voor personeelsleden van de provinciale bedrijven, waarvan er echter velen lid zijn van „Bloemendaal- Noord". De heer Roos herdacht het overlijden op 22 april van ir. C. A. de Vassy. die na de tweede wereldoorlog enige jaren technisch adviseur van „Bloemendaal-Noord" is ge weest en van wiens adviezen de vereniging veel profijt heeft gehad. Mede door zijn toedoen' kwam in 1953 het plan voor de bouw van flatwoningen in de Van Dalen laan tot stand. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Siteur, bleek dat de vereniging per 31 december 1957 267 leden-gegadig den telde (op 1 januari 1957 bedroeg dit aantal 232). Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer J. G. de Vries een causerie over de wordingsgeschiedenis, groei en werk van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, waar bij hij ook het zeer geslaagde filmpje van de cineast T. Jansen „Een uit velen" ovei de jeugdbrigade vertoonde. De voorzitter stelde voor een collecte te houden voor de onlangs -bij de redding van enige zeilers op het Spaarne bescha digde boot van de B.R.B. Rest nog te vertellen dat op het ogen blik het totaal woningbezit van de alge mene woningbouwvereniging „Bloemen daal-Noord" 338 woningen bedraagt, na melijk 170 in Velsen en 168 in Bloemen daal. ADVERTENTIE Southampton - Bermuda - New York - Azoren 22 dagen (23 mei -14 juni) 1e klasse. 22 dagen (14 juni - 6 juli) vanaf 1580.. ie Noorwegen 5 dagen (12-17 juli) 1e en Toeristenklasse resp. vanaf 420.- en 240.- Casablanca en Madeira 9 dagen (17 - 26 juli) 1e en Toeristenklasse resp. vanaf 730.- en ƒ410.- Noorwegen - Walcheren - Casablanca - Madeira 14 dagen (12-26 juli) 1e en Toeristenklasse resp. vanaf ƒ1150.- en 650.- De KONINKLIJKE ROTTERDAMSCHE LLOYD Uw ideale gastheer Uitvoerig» inlichtingen verkrijgbaar bij de Hoofdagenten Ruys Co. Kruisslraol 43, Haar lem en de erkende Reisbureaux. Gisteravond heeft de kerkeraad van de Nederlands Hervormde kerk in Haarlem toezegging van beroep uitgebracht op dr. S. H. Spanjaard te Baarn, in de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. E. Pot. Dr. Spanjaard, die in 1904 werd geboren, was aanvankelijk proponent van de Re monstrants-Gereformeerde Broederschap, voor welk kerkgenootschap hij in 1930 hulpprediker in Hoogeveen was en een jaar later een beroep aanvaardde als pre dikant te Vlaardingen, waar hij een jaar stond. In 1,932 kwam dr. Spanjaard in Groningen, waar hij tot 1947 Remonstrants predikant was. In dat jaar ging hij over naar de Hervormde kerk, welke kerk hij eveneens in Groningen diende, waarbij hij speciaal was belast met de zorg voor het werk onder de buitenkerkelijken. In Gro ningen promoveerde ds. Spanjaard onder prof. dr. J. H. Semmelink op een proef schrift getiteld „De christenverkondignig aan de buitenkerkelijke mens". Vier jaar geleden aanvaardde dr. Spanjaard een beroep naar Baarn. In deze plaats heeft hij onlangs een modern toneelstuk „Ge stoorde kerkdienst" in de kerk doen op voeren. Dr. Spanjaard heeft onder meer geschreven „Vertaald geheimschrift". De .afdeling Zandvoort van de Neder landse Christen-Vrouwenbond besloot vrij dagavond het winterseizoen met een goed bezochte bijeenkomst in de Calvijnzaal van de Gereformeerde Kerk. Ir. E. C. M. Roderkerk, de directeur van de stichting „Het Nationale Park De Ken nèrnèrduinëri":;hié'ld een boeiehtté lezing over „Lente in de Kennemerduinen", welke •inleiding hij-m'èT fraaie kleurendia's ver luchtigde. Bekoorlijke opnamen uit de vogelwereld werden afgewisseld met bij zonder geslaagde beelden van bloem en plant. De aanwezigen toonden zich na af loop zeer dankbaar voor het gebpdene Namens hen sprak de presidente, mevr. J. Wesselius. een woord van dank. ADVERTENTIE .o - INTERNATIONALE y*»'•- v 1 TENTOONSTELLING Een boeiende tentoonstelling. R.A.I. GEBOUW VAN 22-30 APRIL Voor vele bezoekers 'w v' "v 'U een „zoete" verrassing. e - Vv 'V Bedrijven In werking Vakdemonstraties Kunst in de suiker Moderne techniek Geopend op werkdagen van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Toegangsprijs vóór 13 uur f 2.S0, na 13 uur f I.2S. Des zondags van 12-17.30 uu,r. Toegangsprijs f 1.2J.: '-Ti: Vrijdagavond hield de Huisvrouwen gymnastiekclub, een onderafdeling van de Vereniging van leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Ne derland, een feestavond in het Concertge bouw in Haarlem, ter gelegenheid van het vijfjarige bestaan. Na de opening door de voorzitter, de heer J. M. J. Korpers- hoek, werden gymnastiekoefeningen, die onder leiding van mejuffrouw G. J. Bolhuis en mevrouw Stapel waren ingestu deerd door de huisvrouwen getoond. Zij verdienen zeker een compliment. Alle oefeningen werden netjes afgewerkt en de bewegingen richtten zich volkomen naar de door de luidspreker ten gehore ge brachte muziek. De lezing over tweeduizend jaar lichaamscultuur voor de vrouw die me vrouw N. O. A. Wicherink-Wegener Slees- wijk hierna hield, was boeiend. Zij schet ste in het kort de geschiedenis van de ont wikkeling waar pas in de tweede helft van de achttiende eeuw voor de eerste keer se rieus de aandacht werd besteed in een boekwerkje van dr. M. Klos, die vooral de toekomstige moeder aanraadde meer zorg aan haar lichamelijk welzijn te besteden en aan sport te gaan doen. Dat begon toen langzamerhand meer in de mode te ko men. Volgens mevrouw Wicherink moet sport net zo natuurlijk zijn als ademha len, daarom was zij zo verheugd zich te midden van mensen te bevinden, die het daarmee eens zijn. Zij sprak de hoop uit, dat steeds meer huisvrouwen zich bij deze club zullen aansluiten. Het optreden van de goochelaar mr. Jack, dat hierna volgde, was zo verras send doordat hij vele trucs met drie leven de papegaaien deed, die niet alleen praat ten, maar ook aten en dronken als mensen. ADVERTENTIE SINDS\ 60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Zoals men reeds in ons blad heeft kun nen lezen, heeft mejuffrouw dr. M. E. Nolte in maart ontslag gevraagd als rec trix van het r.k. meisjeslyceum „Sancta Maria" in Haarlem, welk ontslag haar is verleend. Tot aan het einde van dit cur susjaar zal mej. Nolte aan „Sancta Ma ria" verbonden blijven. Dan heeft zij 23 jaar lang haar beste krachten aan de school gegeven. In 1935 begon zij les te geven in geschie denis en Duits. Sinds 1 september 1954 was zij als rectrix aan het meisjeslyceum ver bonden. „Ik heb hier steeds prettig ge werkt", aldus mejuffrouw Nolte, die met ingang van het nieuwe cursusjaar verbon den zal zijn aan het Pius X-lyceurri voor jongens en meisjes in Amsterdam-west. Aan die school zal zij les geven in geschie denis, een vak dat zij graag doceert. De nog jonge middelbare school heeft drie klassen (van elke klas vier parallel klassen) en is ook in noodlokalen gehuis vest. Ook leerkrachten en leerlingen van „Sancta Maria" betreuren het vertrek van dr. Nolte. Als rectrix was mej. Nolte streng maar bovenal rechtvaardig, wat vooral door de oudere meisjes zeer werd ge waardeerd. Voordat er nog van haar ontslagneming sprake was, had mejuffrouw Nolte te ken nen gegeven in september geen herbenoe ming als wethouder van de gemeente Bloemendaal te aanvaarden. Zij vond na melijk dat het vervullen van de twee ver antwoordelijke functies haar te zwaar werd. Nu zij na september geen rectrix meer is, liggen de kaarten anders en heeft mejuffrouw Nolte er geen bezwaar tegen zich weer voor een wethoudersfunctie be schikbaar te stellen. Het kan niet anders, of mejuffrouw Nolte staat op de bres voor de belangen van het onderwijs. Allerlei bezuinigingsmaatrege len bemoeilijken het werk echter. De per soneelszaken hebben ook haar grote zorg. Het nieuwe ambtenarenreglement en het ziektekostenreglement hebben thans haar volle aandacht. Onder voorzitterschap van de heer J. Stoelman kwam de Haarlemse A.R.-dis- trictskiesvereniging „Dr. Kuyper" in ver gadering bijeen. De heer J. de Haan uit Overveen hield een rede over het onderwerp „Overheid en Maatschappelijk Werk." Hij schetste de ontwikkeling van de zorg voor de ar men tot sociale en maatschappelijke zorg en de taak van het departement voor maatschappelijk werk en voorts wees hij op de steun en het stimuleren van het par ticulier initiatief en op de grote omvang, die het maatschappelijk werk heeft. De taak ook van de diaconieën is aanzienlijk uitgebreid. De naar aanleiding van deze rede ge stelde vragen werden beantwoord door een forum, waarin behalve de inleider ook zitting hadden de heren J. A. Abbink en D. A. J. Spek. Bij de bespreking werd met nadruk ge wezen op de eigen taak en verantwoorde lijkheid van de kerken en van het parti culier initiatief. Bij de behandeling van de huishoudelijke zaken werd in de plaats- van de heer Jac. Stoelman, die de wens te kennen had gegeven als voorzitter af te treden, tot voorzitter gekozen de heer J. A. Abbink. Vanmiddag zal de wethouder van On derwijs te Haarlem de heer D. J. A. Geluk, de jaarlijkse tentoonstelling van de stich ting „Jong Haarlem,..vooruit" in de aula van het stedelijk gymnasium tq Haar lem openen. Deze expositie geeft een beeld van de bereikte resultaten en ver vaardigde voorwerpen op de cursussen han denarbeid, tekenen, boetseren, vrije ex pressie, costuumknippen, fototechniek en handschriftverbeteren. De tentoonstelling is vandaag en mor gen geopend van 15 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Nieuw» in het hort Benoeming. Bij beschikking van de minister van Financiën is een commissie toezicht vakbekwaamheidsexamens wet as surantiebemiddeling ingesteld. In de com missie zijn voor een tijdvak van twee jaren benoemd tot lid en voorzitter: mr. J. van Beek, te Voorburg, en tot leden: mr. M. Buys, te Amsterdam; mr. B. J. Coppens, te 's-Gravenhage; mr. P. Heering, te 's-Gra- venhage; mr. H. B. M. Morshuis, te Voor burg en M. Kramer te Haarlem. Rijkswaterstaat. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 april de ingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst ir. J. M. van Duin te Haarlem, benoemd tot ingenieur eerste klasse van de Rijkswater staat in vaste dienst, terzelfder stand plaats. Haarlemse Ouderraad. De Haarlemse Ouderraad hield vrijdagavond in de raad zaal van het stadhuis de jaarvergadering. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, alsmede de begroting voor 1958 werden goedgekeurd en vastgesteld. De periodiek aftredende leden van de ouderraad de heren A. Porcelijn (voorzit ter), A. van Dijk, W. J. Jansen en W. A. A. M. Nieuwenhuizen werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze leidde mejuffrouw dokter C. Cramer de Pro Juventute-film „De Paraplu" in, welke na haar vertoning aanleiding gaf tot een bijzonder geani meerde gedachtenwisseling. De Heemsteedse ont werper Rein Dirksen heeft voor de collecte ten bate van de kan kerbestrijding van het Koningin Wilhel- mina Fonds, die in de week van 28 april tot en met 3 mei in Heemstede wordt ge houden. belangeloos een affiche ontwor pen, dat wij hierbij afbeelden. Voor na dere gegevens van deze kankerbestrij- dingsactie verwijzen wij naar onze rubriek „Zeven dagen Haarlem" elders in dit num mer. Onder het affiche komt nog te staan: „Collecte in Heemstede van 28 april tot en met 3 mei". HAARLEM Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: G. A. van der Burg, Rus- tenburgerweg 26, Bloemendaal, telefoon no. 55869. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, telefoon 14524. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; firma Loomeyer en Zn., Barteljoi-isstraat 11, tel. 10175; Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: Dokter J. A. Hol lander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Aerdenhout: Dokter W. E. Ulrici, Spie- gelenburghlaan 20, Aerdenhout, telefoon no. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075, bgg 53202, zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502618. Apotheken: De Elswout-Apotheek, Bloe mendaalseweg 341, Overveen. tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaal- sestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249. en de Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). ZANDVOORT Artsen: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tele foon 3355. Wijkverpleegsters: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, telefoon 14524. Apotheken: De Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijne. Haltestraat 8. tel. 2389. LISSE Atrsen: H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155. HILLEGOM Arts Le Cocq d'Armandville, tel. 5613. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders, tel. 593. HEEMSTEDE: Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550 en J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat), telefoon 39818 (en in de week van zaterdag 26 april tot en met vrijdag 2 mei, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280. Badhoevedorp: dokter Faber, tel. 2377.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11