Verhoging spoor lonen thans vastgesteld Vice-premier Mikojan peilt ,de politieke stemming in Bonn Val van Bukittinggi kan nu elk ogenblik worden verwacht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Vandaag gesprek met de Westduitse kanselier KEYSER 'MORRIS' Vervoersbonden zijn verbijsterd en verontwaardigd Opklaringen GARAGE DEN HOUT Oude stad blootgelegd Veiligheidsraad nu bijeen op Amerikaans verzoek? Het woord is aan.. Zweedse regering verslagen Voornaamste leiders van de tegenregering zouden via Singapore zijn gevlucht zakdoeken Regeringstoezicht op de Nederlandse bedrijven 72e JAARGANG No 244 ZATERDAG 26 APRIL 1958 303e JAARGANG No 92 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Naar het A.N.P. van niet-officiële zyde verneemt, heeft de ministerraad gister avond uitvoerig beraadslaagd over het advies dat de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid via het College van RÜksbemiddelaars heeft uitgebracht over de loonvoorstellen van het spoorwegperso neel. Tegen middernacht heeft de regering haar visie op dit advies ter kennis gebracht van het College van RÜksbemiddelaars. Dit college heeft direct daarop zyn beschikking inzake de spoorwegionen medegedeeld aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de samenwerkende vakorganisaties. Deze beschikking volgt het advies van de looncommissie voor wat betreft de lonen voor het spoorwegpersoneel, dat een lagere onderwijs- en een lagere technische oplei ding genoten heeft. Het college wil het spoorwegpersoneel met een U.L.O.-, middelbaar onderwijs-, en een middelbaar technische opleiding een salarisverhoging van drie percent toeken nen. Het college laat daarbij de mogelijk heid open om, indien aan een aantal voor waarden is voldaan, boven deze drie per cent nog een toeslag van anderhalf percent te verstrekken. Over deze extra toeslag zal dan nog overleg moeten plaatshebben. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid had voorts geadviseerd om een overbruggingsuitkering toe te kennen van twee drie percent. Het College van Rijks bemiddelaars heeft nu beschikt dat deze uitkering, die conform het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor het gehele spoorwegpersoneel geldt, twee percent zal bedragen. Deze twee percent-uitkering moet gezien worden als compensatie voor het feit, dat de nieuwe spoorwegionen niet, zoals was overeenge komen tussen directie en personeelraad van de spoorwegen, zullen ingaan op 1 no vember 1Ö57, doch op 1 juli 1958. „Verbij ster d en verontwaardigd" De samenwerkende vervoersbonden zijn over de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars bijzonder ontstemd. In een spoed-circulaire aan de leden hebben zij meegedeeld, dat de beschikking in strijd Cheryl Crane, de veertienjarige dochter van de Amerikaanse filmster Lana Turner, blijft onder voogdij van haar moeder, maar de kinderrechter te San ta Monica in Californië heeft bepaald, dat zij twee maanden bij Lana Turners moeder moet doorbrengen, waarna ver der over haar toekomst zal worden be slist. Inmiddels is vanwege de zoon van John Stompanata, de vriend van Lana Turner, die Cheryl heeft doodge stoken, omdat hij haar moeder be dreigde, een eis tot schadevergoeding tegen de ouders van het meisje inge diend. Op de foto ziet men haar aan komen bij het gerechtsgebouw, in ge zelschap van Jeanette Muhlbach, de directrice van de jeugdgevangenis. ADVERTENTIE Wat voor weer wordt het? 't Wordt wéér Si-Si weer! de edelste vruehtenlimonad® .ui ii«, '1111/1 uit klinkklaar fruit Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, later opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. is met het advies dat ditzelfde college aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken heeft verstrekt en dat over eenkwam met het advies van de looncom missie van de Stichting van de Arbeid. Met dit advies konden de vervoersbonden zich in het algemeen wel verenigen. Medegedeeld wordt dat de loonsverhoging voor vrijwel alle functies van het lagere personeel aanzienlijk achter blijft bij het geen door de bonden is voorgesteld. In de circulaire aan de leden zeggen de samen werkende bonden dat de bedrijfsleiding en de personeelraad van de spoorwegen „met verbijstering en verontwaardiging kennis genomen hebben van de verminking van adviezen van organen van de geleide loon politiek en dit krachtig onder woorden hebben gebracht". Bedrijfsleiding en personeelsraad van de spoorwegen zijn vanmorgen in spoedver gadering bijeengekomen. De hoofdbesturen van de drie vervoersbonden zijn telegra fisch opgeroepen voor een bijeenkomst die heden in Utrecht zal worden gehouden en waar men zich zal heraden over de te nemen stappen. ADVERTENTIE RENAULT - TENTOONSTELLING in Restaurant „DREEFZICHT" Zaterdag van 1 uur n.m. tot 10 uur n.m. Zondag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m- Maandag van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. TOEGANG VRIJ ENNA (UP) Amerikaanse archeologen hebben in het hartje van Sicilië een stad bloot gelegd die vermoedelijk werd gesticht in de twaalfde eeuw voor Christus. Volgens de leider van de archeologische expeditie, professor Stillwell, hebben de Romeinen de stad geschonken aan Spaanse vrijwilli gers voor hun aandeel in de stad tegen Syracuse, toen een Grieks bolwerk. Het be langrijkste deel van de stad, die hoogst waarschijnlijk Morgantina heette, draagt duidelijk de kentekenen van de Helleense beschaving. In de buurtschap Zandwerven bij Spanbroek in West-Friesland zijn tij dens opgravingen onder leiding van het instituut voor pre- en proto-histo- rie van de Amsterdamse gemeente-uni versiteit belangrijke sporen blootge legd van een zeer oude bewoning. Men vond onder andere paalgaten van meer dan vierduizend jaar oude woningen, afvalhopen met mosselschelpendie- renbeenderen en visgraten, maar ook primitieve werktuigen zoals vuurste nen schrapers voor het schoonmaken van dierenhuiden en andere cultuur werk. de heer J. resten. Vrijdag hebben de archeologen bezoek gekregen van een aantal auto riteiten, die de vorderingen van het werk in ogenschouw kwamen nemen. Hier ziet men een deel van het gezel schap om een der afgravingen, waarin de plaats van de vondsten met stokjes gemarkeerd is. De commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen (midden) en het nieuwe lid van de Raad van State, mej. mr. E. A. Ribbius Peletier luisteren met de overige genodigden naar de ex plicaties van de leider van het veld- F. van Regteren. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ (Van onze correspondent in West-Duitsland: De eerste Russische vice-premier Mikojan en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano hebben gisteren te Bonn het Duits-Russische handels- en consulaire verdrag getekend. Daarmee bereikte de eerste dag van het bezoek van de tweede man van de Sovjet-Unie aan West-Duitsland een rustig hoogtepunt. Het optreden van Mikojan en de korte redevoeringen en gesprekken, die men gisteren te Bonn en Frankfort van hem gehoord heeft, bevestigen het vermoeden dat deze grootste koopman ter wereld zoals men deze Russische handelsspecialist wel noemt - niet naar West-Duitsland is gekomen om grote politieke resultaten te bereiken. Eerder denkt men dat hij de algemene politieke en economische sfeer in West-Duitsland komt peilen. Niet in het donkere kostuum en met de zwarte hoed der diplomaten, maar in het grijsblauw, versierd met de ster van een der hoogste Russische onderscheidingen en met een sportieve hoed op kwam de Rus sische staatsman gisteren naar Bonn, waar slechts een paar honderd mensen belang stelling toonden voor het hoge bezoek en waar men, ondanks de vriendelijke glim lach van Mikojan geen applaus over had voor de Russische delegatie. Bonn zweeg en was terughoudend en deze houding ken merkte evenzeer de ondertekening van het verdrag in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Er waren geen grote politieke rede voeringen, geen op zware politiek duidende uitspraken en ook geen mogelijkheid tot grootscheepse propaganda. Behalve Miko jan en Von Brentano tekenden ook de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken Semjonov en de vice-minister van Buitenlandse Handel Koemykin, beiden vooraanstaande Russische staatslieden. Von Brentano noemde het verdrag, dat in een goederenuitwisseling ter waarde van 3,15 miljard mark voor drie jaar voor ziet, een belangrijke stap vooruit. Mikojan sprak alleen de eerste zinnen van zijn rede uit en liet de rest „Ik weet dat de Duit sers een spaarzaam volk zijn" door een tolk in het Duits voorlezen. Hij zei dat men zich in de toekomst moet laten leiden door de ervaringen opgedaan tijdens het over leg over dit verdrag. „De toestand in Europa zal er wezenlijk van afhangen, hoe de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Rusland zich ontwikkelen, of de beide landen de weg naar samenwerking zullen In de straten van de Maltezer hoofd stad La Valetta staan gehelmde politie agenten achter Spaanse ruiters om rel letjes te voorkomen. Het vakverbond heeft voor maandag een algemene sta king uitgeroepen om de eisen van de afgetreden socialistische premier Dom Mintoff kracht bij te zetten. Woensdag hebben saboteurs Britse installaties in brand gestoken, maar het vuur werd tijdig ontdekt en de schade was gering. vinden", zei hij. Het was de enige politieke opmerking, die hij maakte. Mikojan drong overigens aan op uitbreiding van de Rus sische handel met West-Duitsland, al zei hij doelende op de conjuncturele terug gang in de westelijke wereld dat het iet wat moeilijk is in West-Duitsland Rus sische goederen af te zetten. Gisteravond gaven de V/estduitsers te Bad Godesberg bij Bonn een ontvangst voor de Russen. Daarbij waren onder meer de minister van Defensie Strauss en de minister van Financiën Etzel aanwezig Strauss liep lachend op Mikojan toe, die verrast zei: „O, Strauss". Hij bekende, dat men hem Strauss had afgeschilderd als een hoogst onaangenaam man, maar dat de werkelijkheid heel anders was, ook al kapittelde Mikojan de Westduitse minis ter voor, zijns inziens, anti-Russische redevoeringen. De jeugdige minister zal niet verlegen om een antwoord en zei, dat de Russische redevoeringen in West- Duitsland weliswaar worden gepubliceerd, maar dat toespraken van Duitsers nooit in de Russische pers verschijnen. Dat noemde Mikojan een „misverstand". De Russische minister bracht ook de West duitse bewapening ter sprake. Hij zei tegen Strauss dat uitgaven voor de bewapening altijd uitdraaien op een verlaging van de levensstandaard. Voor Strauss kon ant woorden, repliceerde minister Etzel gevat: „Ik geef Strauss geen geld meer voor de bewapening en u geeft ons Oost-Duitsland vrij". Mikojan begreep het nietHij begreep ook niet dat de Duitsers nog bang voor de Russen zijn, maar kreeg ook hier op de wind van voren door de opmerking van Strauss, dat de Hongaarse opstand in november 1956 en het Russische ingrijpen daar bepaald geschikt zijn geweest om deze angstsfeer te doen ontstaan. „De angst van de dwerg voor de reus", zoals Strauss het noemde. De minister verzocht Mikojan de Oostduitse partijleider Ul- bricht maar naar huis te sturen: Wij be talen zijn pensioen in Moskou vrijwillig. Vandaag heeft Mikojan te Bonn een langdurig politiek gesprek met bondskan selier Adenauer. Hij zal ook de minister van Economische Zaken Erhard ontmoeten. Een persconferentie en een grootse Sovjet ontvangst besluiten deze dag. Morgen gaat Mikojan naar de Hannover Messe en maandag bezoekt hij de Mercedes-auto- fabx-iek te Stuttgart. (Reuter) In antwoord op een toe spraak van Von Brentano aan het diner verklaarde Mikojan: „De Sovjet-Unie is bereid te waarborgen dat, indien er op het grondgebied van de Westduitse bondsrepu bliek geen kernwapens worden opgeslagen of bases voor raketten worden gebouwd, zulks, hetzij als gevolg van het tot stand komen ener kernwapenvrije zone in Euro pa, hetzij als resultaat van een eenzijdige Westduitse beslissing, welke is aanvaard door West-Duitslands NAVO-bondgenoten, Rusland, zelfs in geval van een militair conflict, waarin de bondsrepubliek zou worden betrokken, geen kernwapens en ra ketten zal richten op doelen in West- Duitsland". Mikojan zei dat het een grote fout zou zijn deze verklaring als een drei gement te beschouwen. NEW YORK (AFP) In UNO-kringen verluidt dat de Veiligheidsraad dinsdag door de Amerikaanse voorzitter, Henry Cabot Lodge, zal worden bijeengeroepen ter bespreking van een Amerikaans voor stel inzake luchtinspectie in het noord poolgebied. (Reuter) Het is mogelijk dat de weste lijke mogendheden een nieuwe stap over wegen om de impasse in de ontwape ningsbesprekingen te doorbreken, aldus is van UNO-zijde meegedeeld. Men meent dat het Westen misschien een overeen komst zal voorstellen, die een onverwach te aanval moet voorkomen. ADVERTENTIE LORENTZPLEIN 25 SOENDAPLEIN 57 OOK VOOR SUÉDE-JASJES! Thoreau De winter is de sfeer voor bezonken filosofie, de lente voor de romantische beloften die de filosofie ontzenuwt. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse minister-president, Erlander, heeft, nadat zijn kabinet in het parlement een neder laag had geleden, koning Gustaaf Adolf verzocht het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De koning zal maandag op het verzoek ant woorden. De sociaal-democratische regering werd in de Tweede Kamer met 117 tegen 111 stemmen verslagen bij de stemming over een aanvullende pensioenwet. De regering beschikte niet over de meerderheid in de Tweede Kamer. De Eerste Kamer had het ontwerp voor een verplicht, aanvullend staatspensioen goedgekeurd DJAKARTA (UP) Minister-president* Djuanda heeft vrijdagavond verklaard, dat op dat ogenblik de regeringstroepen 20 kilometer voor Bukittinggi 6tonden: de val van Bukittinggi kan elk ogenblik worden verwacht. Zaterdagmorgen deelde een woordvoerder van het leger mede, dat Solok, het militair hoofdkwartier der rebellen, heroverd isv Premier Djuanda heeft gezegd, dat de regeringstroepen de belangryke wegkruising Padang Pandjang naderen. Van dit punt uit kunnen de troepen oprukken naar het noorden om Bukittinggi te veroveren of oostwaarts trekken naar Batusan- kar, waar zich thans de leiders van de opstandelingen bevinden. Radio-Djakarta heeft medegedeeld, dat op de toegangsweg tot Bukittinggi de troe pen van de tegenregerim nog slechts één belangrijke plaats bezetten: de districts hoofdplaats van Noord-Tapanuli, Taru- tung; een dorp aan de weg naar deze plaats, Siborong borong, is vrijdag door de regeringstroepen veroverd. Sjafruddin haast gevangen Radio-Djakarta heeft gemeld, dat re geringstroepen woensdag jongstleden bijna de premier der revolutionaire regering. Sjafruddin Prawiranegara, hadden ge vangen genomen, toen deze Alahan Pan- jang binnenreed, een der sleutelposities voor de verdediging van Solok. Bij een vuurwisseling tussen de regeringstroepen en. een convooi van vier auto's waarin zich ook Sjafruddin bevond, werden drie op standelingen, onder wie een kapitein ge dood. Drie anderen werden gewond, doch konden ontsnappen. Voorts werden er drie gevangen genomen. Sjafruddin en de ove rigen ontsnapten, met achteidating van hun voertuigen, een radio-installatie en belang rijke documenten. Bericht over vlucht rebellenleiders tegengesproken SINGAPORE (UP) Een door het Ma- leise blad „Semananjnog" gepubliceerd be richt (dat overgenomen is door de „Straits Times") als zou een aantal leden van de Indonesische tegenregering naar Singapore zijn gevlucht, is vrijdag van revolutionaire zijde tegengesproken. Volgens het betreffende bericht zou pre mier Sjafruddin, vergezeld van dr-. Sumi- tro, minister van Handel, Barhanudin Ha- rahap, minister van Defensie, Daehlan Djambek, minister van Binnenlandse Za ken, en kolonel Achmed Hussein, staf chef, naar Singapore zijn gevlucht om er plannen te beramen voor het vestigen van een hoofdkwartier in Menado op Noord- Celebes. Een revolutionaire zegsman sprak h®{ bericht tegen en noemde het „je reinste onzin". „Waarom zouden zij hier (in Singapore) komen. Dat zou het ergste zijn wat zij kunnen doen, Sumatra op dit ogenblik te verlaten". Het bureau van UP in Singapore stelde een onderzoek in, maar heeft geen spoor van de revolutionaire ministers gevonden. Het Maleise blad noemde als bron een luitenant-kolonel Baris A. Hutagalung. De „Straits Times" heeft nader gemeld, dat ook Simbolon en de Masjumileider Natsir zich bij het gezelschap bevinden. De gevluchte leiders zouden met een snelle boot over Straat Malakka zijn ge bracht, in Kukop Beach in Johore (Zuid- Malakka) aan land zijn gegaan en per auto naar Singapore zijn gereden. Het blad zegt te hebben vernomen, dat zij in de zeer nabije toekomst met een watervlieg tuig naar Menado zullen gaan. De Indonesische stafchef van het leger, generaal-majoor Nasution heeft, volgens Antara te verstaan gegeven dat Indone siërs mogelijk naar de Sovjet-Unie en communistisch China zullen gaan om een militaire opleiding te ontvangen. Het Indonesische persbureau citeerde een speciale aankondiging van een besluit van ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 7171.62 STURKA TENNISKLEDING Von Brentano antwoordde: „Wij zijn steeds bereid ons van onze wapens, kern wapens incluis, te ontdoen als de andere landen, met inbegrip van de Sovjet-Unie, hetzelfde doen. Ik kan u verzekeren dat het besluit (betreffende kernwapens) dat de bondsrepubliek genomen heeft uit zorg voor de veiligheid van het Duitse volk, even onaangenaam voor mij was als het soortgelijke besluit indertijd voor de Sov jet-Unie was". Nasution „de militaire educatie in Indone sië op hetzelfde plan te brengen als in het buitenland gebeurt". Inmiddels heeft de revolutionaire rege ring vrijdagavond verklaard, dat zeven Tsjechoslowaakse vliegers vliegtuigen van de centrale regering bestuurden bij de aan vallen op Padang op 17 april. (Deze be schuldiging werd ergens in de omgeving van Bukittinggi in morse uitgeseind naar de buitenwereld). „Wij hebben officiële rapporten ontvan gen, waarin staat dat de volgende Tsjecho slowaakse vliegers in dienst van de lucht macht van de centrale regering zijn", aldus de uitzending. De volgende namen werden opgegeven: Lubomir Zdarsky, chef de mis sion, paspoort no. 4153/405; leeftijd 32 jaar; Karei Matejicek, paspoort 4280/275; Jiri Se- banek, paspoort 3763C486; Jaromir Pokorny, paspoort 7709; Vladimir Michalek, paspoort 24102; Vladimir Nemecek, paspoort 24101; Rastislav Gubis, paspoort 24100. Deze zes personen zouden in het Tran- saera-hotel in Djakarta logeren en voor gegeven hebben administratieve krachten te zijn. West-Java De radiozender van de Indonesische op standelingen in Bukittinggi heeft gemeld, dat Djakarta, Bandung en Bogor twee dagen geleden zijn aangevallen door een „politiemacht" uit West-Java. In genoemde steden brak een paniek uit; de bewaking was aan vrijwilligers overge laten, daar de garnizoenstroepen op Suma tra zijn ingezet. In Bogor zou de aanval vooral zijn ge richt tegen het buitenverblijf van Sukarno, waar enkele bewakers werden gewond. ADVERTENTIE 0 Om nooit te vergeten Indonesië De Indonesische regering zal het toe zicht over Nederlandse banken, zaken en ondernemingen, die thans onder militaire supervisie staan, overnemen, zo is vrijdag avond bekendgemaakt. Volgens Radio- Djakarta zullen de banken worden beheerd door een toeziend lichaam, waarvan de voorzitter wordt gekozen door de minister van Financiën. Volgens een bekendmaking moeten Nederlandse employés, indien dit verzocht wordt, inlichtingen over bankaangelegen- heden verschaffen. Wat de Bank. Indonesia betreft zullen ook de militairen een stem hebben bij de samenstelling van het toe ziend lichaam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1