*3 Taptoe Uniek trok ondanks wind en regenvlagen veel publiek 'brieven aan de redactie nc ci iii/rD Ut oUIKbK UIT STAD EN STREEK Vrijmoedige greep van „Jan van Dommelen" 7 Sinds 1 januari 254 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED BLIJF NIET DOOR RIJDEN, ALS ER IETS HAPERT Tijdens mis overleden Spoorwegwerken Heemstede in laatste stadium Jubileumviering van St. Marcus Nieuwe kunstzaal Nummering kandidaten lijsten gemeenteraad Wethouder Geluk opent expositie van „Jong Haarlem. vooruit!" Examens Begrafenis ir. G. A. de Vassy Viering van het tienjarig bestaan van Israel „Zang en Vriendschap" concerteert in Heerlen Nieuwe voorzitter van de Ziekenfondsraad Speeltuin „DVS" opende tumseizoen Het Dievenbal" Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 28 APRIL 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ondanks de koude en de grillige regen vlagen, die het verblijf in de openlucht zeker niet tot een aangenaam verpozen maakten, waren zaterdagavond een paar duizend Haarlemmers naar de Grote Markt gekomen om getuige te zijn van de Taptoe Uniek met alle evenementen, die men daaraan verbonden had. Centraal stond bij deze taptoe het op treden van muziekverenigingen en korp sen van tamboers en hoornblazers. Zij vormden de hoofdmacht en gaven aan deze demonstratie van klank en ritmische orde, van beweging en kleurenspel het karakter, dat men van een taptoe ver wacht. Dit karakter is echter gevoeliger dan men zou vermoeden. Vooral tegenover eenheid bedreigende invloeden zijn de reacties weliswaar subtiel, maar zeer posi tief van werking, hetgeen op deze avond wel gebleken is. Men had namelijk de medewerking van het Koninklijk Man nenkoor „Caecilia" en van de r.k. rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm" verkre gen, die met hun aparte intermezzo's de sfeer doorbraken en remmend werden voor de noodzakelijke continuïteit van de ontwikkeling van de taptoe tot een een heid, die overrompelend van werking had moeten zijn. Met deze opmerking wil uiteraard aan de waarde van de koor zang en van het pantomimespel van de rederijkerskamer als zelfstandige factoren geen afbreuk zijn gedaan. Het mannenkoor „Caecilia" opgesteld op de trappen van het stadhuis heeft onder leiding van Anton de Beer zijn ver enigingslied, een Bijzantijns en een Rus sisch koorwerk en het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Voor zover dit was te constateren, vertolkte het koor deze muziek met vaste klank. Maar doeltreffend werd dit optreden toch niet, want de wind verwaaide het geluid der stemmen, die hoe lofwaardig ook de pogingen hiertoe waren de ontzag lijke ruimte toch niet konden bestrijken. Het best klonk het Wilhelmus tijdens een episode van betrekkelijke stilte, die echter ook toeliet te horen, dat niet steeds de oorspronkelijke tekst van ons volkslied werd gebruikt en evenmin steeds de oor spronkelijke samenhang van woord en melodie. Het lijkt men niet gewenst, dat elk koor voor wat betreft tekst en melo die zijn „eigen" Wilhelmus zingt. Het biedermeiertafreel, dat de leden van de rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" de toeschouwers voor ogen tover den, was op zichzelf beschouwd alleraar digst in zijn fleurigheid van jeugd en kleur, gemoedelijkheid en natuurlijkheid. De aankomst van de postkoets, getrokken door een span van vier vurige rossinan ten, was een indrukwekkende gebeurtenis, die ons terugbracht naar een tijd vol ro mantiek en onverwachte avonturen. Met het vertrek van die postkoets, dat door laatkomers en innig afscheidnemende jongelieden nogal veel, overigens welkome vertraging ondervond, verdween dit visioen uit lang vervlogen dagen, dat zich ge manifesteerd had onder de tonen van de allermodernste „Postkoets" van Jos Cle- ber, keurig gespeeld door de Haarlemse Harmonie Crescendo onder leiding van Walter Jansen. Het wordt tijd het een en ander over de taptoe zelve te zeggen. Hoornblazers hadden deze met herautklanken aange kondigd. Een kleurige vaandelparade on der het licht van schijnwerpers in allerlei tinten gehouden, introduceerde de deel nemende verenigingen, -die hierna in per fecte orde de Grote Markt opkwamen marcheren en zich gingen opstellen voor het stadhuis. Daar stonden dan in schitte rende, kleurige uniformen gestoken, met de glanzende instrumenten gereed voor de uitvoering, de muziekvereniging „Canite tuba" uit Lisse, het muziekkorps van de Unox-fabrieken uit Oss en de IJmuider Harmonie, vergezeld van hun tamboers en hoornblazers, benevens het korps van tamboers en hoornblazers van de gymna stiekvereniging „Bato". Zij speelden gezamenlijk, afwisselend geleid door hun dirigenten L. Boot, H. J. van Bokhoven en Jan Groot, marsen en stemmige muziek met massale en toch ook mooi genuanceerde klank. Ook de van de radio bekende dirigent Benedict Silber- man nam de korpsen onder zijn hoede voor de uitvoering van een mars, de be werking van het „Londonderry air" van Gerard Boedijn en het welluidende „Ju dex" van Charles Gounod. De gezamenlijke tamboerkorpsen lieten zich bij al deze uitvoeringen niet onbe tuigd. Zij stonden onder de beproefde In de afgelopen week zijn in Haar lem en omgeving vierentwintig ver keersongelukken gebeurd. waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeers ongevallen, dat in de periode van 1 'januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied gebeurde, gestegen tot tweehonderdvierenvijftig. Daarbij wa ren vier dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen dooi grote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Tijdens de h. mis van twaalf uur in de H. Antonius van Paduakerk aan de Nieu we Groenmarkt in Haarlem is de heer H. A. J. Maas zondagmiddag op 68-jarige -leeftijd als gevolg van een hartverlam ming overleden. Ter plaatse werden hem de sacramenten der stervenden toege diend. De thans overledene dreef aan het Verwulft een kunsthandel in voornamelijk religieuze kunst. Degenen, die de mis bij woonden, werden door het gebeurde zeer geschokt. directie van Wim van der Peijl, de kun dige organisator en de knappe leider van deze taptoe, die het schema van de afwer king ervan voortreffelijk in het hoofd bleek te hebben. Trommelmarsen en dy namisch verzorgde roffels dienden als tus senspel en als inleiding voor de uitvoe ringen der muziekkorpsen. Voor een extra verrassing zorgde op deze avond „De Scotjes" uit Tilburg, kinderen met drums en doedelzakken. In volmaakte orde lie pen deze jeugdige trommelaars hun mar sen en voerden zij op de muziek van voortreffelijk bespeelde doedelzakken hun Schotse volksdansen met prachtige be heersing der bewegingen en met feilloze opbouw uit. Deze Brabantse „Scotjes" in hun karakteristieke Schotse klederdracht zullen zeker niet voor het laatst de gasten bij een Haarlemse taptoe zijn geweest! Dit was nu een intermezzo, dat een lo gische eenheid vormde met de andere manifestaties. Het. slot van de avond kwam met een massale afmars van de deelnemende mu ziekkorpsen bij het steeds wisselende schijnsel van gekleurde lampen. En bij deze afmars kwamen nog even onze „Voorouders" van de postkoets met hun levendige kroost terug om afscheid te nemen, precies op tijd om vóór een flinke plensbui binnen te kunnen zijn! Toen werd ook de Grote Markt weer door de politie, die de gehele avond uitstekend de orde had gehandhaafd, vrijgegeven. Vermelding verdient de korte toe spraak van wethouder D. J. A. Geluk, waarin dank werd gebracht aan allen, die tot het slagen van de „taptoe uniek" had den bijgedragen, welke betuiging van er kentelijkheid terecht in het bijzonder tot de actieve, bekwame leider Wim van der Peijl werd gericht. P. Zwaanswijk Hoge baan ook voor treinen vanuit Haarlem in gebruik De spoorwerken bij de halte Heemstede- Aerdenhout zijn thans in het laatste sta dium gekomen. In de nacht van zaterdag op zondag is de aansluiting tot stand ge bracht van de hoge op de bestaande baan voor het treinverkeer Amsterdam-Rotter dam. Met man en macht is 's nachts aan de twee einden van de hoge baan gewerkt om de aansluiting tijdig gereed te hebben. Om ongeveer kwart over zeven ging van uit Haarlem de eerste trein over de hoge baan. Dat was een extra trein met belang stellenden voor de Wereldtentoonstelling in Brussel. Om 7.28 stopte trein 1215 als eerste op dit baanvak. De reizigers konden nog geen plaats nemen in de wachtkamer op het westelijke perron, daar deze nog niet gereed is. Thans wordt hieraan de laatste hand gelegd. Op het gedeelte van de bestaande baan, dat nu niet meer in gebruik is,, is al een begin gemaakt met het slopen van de rails en de bovenleiding. De resterende rails en bovenleiding zullen .spoedig verdwenen zijn. zodat de spoorbomen'dan geen dienst meer behoeven te doen. Als de spoorbomen zijn opgeheven, zal de gemeente Heem stede met spoed de parallelwegen onder het viaduct in orde maken. Met de aanleg van de pleinen, die gedeeltelijk een voor lopige bestrating krijgen, zal eveneens spoed worden betracht. Sluiting Pauzetheater Op dinsdag 29 april zal het pauzetheater in Haarlem het seizoen 19571958 beslui ten met een parade in het Rembrandt- theater, waarin vele artiesten, die dit jaar al eens eerder voor het voetlicht traden, nogeens de aandacht komen vragen. Hier voor zijn onder anderen gevraagd: God fried Bomans, Harry Mulisch, Hetty Blok, Jules de Corte en Rob van Reijn. Na de sluiting zal men echter toch nog „pauzetheater-nieuws" vernemen via het kwartaaltijdschrift „Cameo". dat binnen kort uitgegeven wo^dt. ADVERTENTIE De viering van het veertigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de r.k. orga nisatie van detailhandelaren in aardappe len, groenten en fruit „St. Marcus", die woensdag begonnen is met een receptie van het bestuur, is zondag voortgezet met een plechtige h. mis in de Antonius van Paduakerk op de Groenmarkt in Haarlem. De mis werd opgedragen door de geeste lijke adviseur van de jubilerende afdeling pater P. J. Huigens o.f.m., geassisteerd door pater P. van Schie o.f.m. en pater A. van der Wansem o.f.m. Het kerkkoor on der leiding van André Kaart verleende medewerking. Na de mis werd in restaurant Brink- mann een ontbijt gebruikt, waar twee honderd leden van St. Marcus met hun da mes aanzaten. De voorzitter van de afde ling, de heer Th. Metzelaar, heette de aanwezigen, onder wie zich onder meer bevonden de oud-voorzitter van de afde ling, de heer J. G. van Kessel, een der hoofdbestuurders van de landelijke orga nisatie, de heer P. Lodder, en het bestuur van-de r.k. Middenstandsvereniging, har telijk welkom. De heer Metzelaar gewaag de van een gezonde organisatie en toonde zich vooral verheugd met de grote op komst, vooral van de jongere leden. 1ater Huigens feliciteerde het bestuur vervol gens met het jubileum „De boom, die veertig jaar geleden geplant is, heeft vele goede vruchten voortgebracht", aldus de geestelijke adviseur van St. Marcus, die voorts een felicitatie-telegram van de bis schop van Haarlem voorlas. De oud-voor zitter van de afdeling, de heer Van Kessel, sprak hierna over de eerste jaren van het bestaan. Hij riep de leden op vooral ook steeds de vergaderingen te bezoeken. Verder voerden nog het woord, de bonds voorzitter, de heer Lodder en de voorzit ter van de r.k. Middenstandsvereniging in Haarlem, de heer M. van Reijsen. Het feest werd 's avonds besloten met een feestavond in het Concertgebouw, waar de leden een nonstopcabaretpro- gramma onder leiding van Lex van Del den werd aangeboden. Tot slot werd een bal gegeven onder leiding van de heer W. Schroder met muziek van de Topliners on der leiding van de heer C. de Vries. Bestuur afd. Bloemendaal der Ned. Onderwijzersvereniging Op de ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Onder wijzersvereniging, die dezer dagen in hotel café-restaurant „Roozendaal" te Overveen gehouden werd, is het bestuur als volgt samengesteld: K. Nijenhuis, voorzitter; D. Duinker, secretaris; H. Kuys, penningmees ter; mejuffrouw F. M. Hofland en R. Abbas. leden. Aan de oud-secretaris en bestuurslid, de heer J. A. Kuneman, die zich niet herkies baar had gesteld, werd hartelijk dank ge bracht voor hetgeen hij van de oprichting in 1946 af voor de afdeling heeft gedaan. Aan het Nieuw Heiligland 13 in Haar lem wordt op Ï8 mei om 16 uur 's middags de nieuwe kunstzaal „De Ark" geopend, waarin werken van de Haarlemse schilder Norbert André de la Porte worden ten toongesteld. Het centraal stembureau voor de ver kiezingen van de gemeenteraad te Haar lem heeft de nummering van de kandida tenlijsten te Haarlem als volgt samenge steld: 1. Partij van de Arbeid; 2. Katholieke Volkspartij; 3. Gecombineerde lijst A.R. en C.H.U.; 4. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 5. Communistische Partij Nederland; 6. Pacifistisch Scoialistische Partij; 7. lijst-De Jong (Gereformeerd Politiek Verbond). De naam van laatstge noemd verbond zal niet op de officiële op roepen en stembiljetten vermeld worden, omdat de naam niet op tijd geregistreerd is. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, in de aula van het stedelijk gymna sium te Haarlem de tentoonstelling van be reikte resultaten en vervaardigde voor werpen van de cursussen van „Jong Haar lem,.... vooruit!" geopend. In het kort schetste de wethouder het belang van de cursussen van de stichting en memoreerde het vele werk, dat de di recteur van de stichting, de heer B. H. Munnik, in het belang van de cursussen heeft verricht. Dit jaar was het de heer Munnik wegens ziekte onmogelijk het voorbereiend werk voor de tentoonstel ling zelf te verzorgen. Gelukkig kon zijn zoon, de heer B. H. Munnik jr., zich, on danks zijn werkzaamheden bij het onder wijs, vrij maken. Onder zijn leiding is de expositie dit jaar totstandgekomen. Met de beste wensen voor een spoedig herstel van de heer Munnik sr., verklaarde de wethouder de tentoonstelling voor ge opend. De aanwezigen konden daarna een rondgang langs het geëxposeerde ma ken, waarbij vooral het boetseerwerk en enige tekeningen en schilderijen .opvielen. Ook waren enige fraaie fotovergrotingen te zien. Verder werd de aula in beslag geno men door kunstige voorbeelden van han denarbeid, costuumknippen en hand schriftverbetering. Zaterdagavond heeft de heer J. Nap een collectie kleurendia's vertoond. De expositie is gisteravond om tien uur gesloten. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Duits: mej.M. Simons. Amsterdam. Kan didaatsexamen theologie: J. J. W. Gunning, Mui- derberg. Zeer velen waren zaterdagmiddag naar de Algemene begraafplaats aan de Berg weg te Bloemendaal bijeen om aan ir. C. A. de Vassy, in leven hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Noordhol land en oud-gemeenteraadslid van Bloe mendaal, die na een langdurig en smarte lijk lijden dinsdag op eenenzestigjarige leeftijd overleed, de laatste eer te bewij zen. Onder de aanwezigen waren de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, wethouder A. van Ge luk, gemeentesecretaris G. van Eek, ve le raadsleden van Bloemendaal en ir. C. Krijn en ir. C. Thomese, beiden oud hoofdingenieur-directeur van de Provinci ale Waterstaat van Noordholland. Als eerste spreker voerde de heer ir. G. J. de Borst, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord holland het woord, die zeide dat onder de bekwame leiding van ir. De Vassy grote werken bij de Provinciale Waterstaat ten uitvoer kwamen. Ir. De Borst schetste vervolgens de belangrijke staat van dienst van de overledene bij de overheid. De Provinciale Waterstaat verliest in hem een voortreffelijk ingenieur. In 1931 kwam hij in dienst en men had al dadelijk hoge verwachtingen die in de succesvolle loop baan van ir. De Vassy ook bewaarheid zijn. Er werd veel belangrijk werk aan hem toevertrouwd, aldus ir. De Borst en zijn enthousiasme daarvoor wist hij op zijn medewerkers over te dragen. Zijn taak werd steeds meer omvattend, waar bij zijn helder technisch inzicht en zijn be sluitvaardigheid opvielen. Mr. H. W. Vliegen, sprekende namens de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid en namens de raadsfractie van die partij herinnerde eraan, dat ir. De Vassy in 1946, kort na de oprichting' van de partij, op een verkiesbare plaats gezet is, waarvan de raadsfractie nooit spijt heeft gehad. Dadelijk bleek dat ir. De Vassy een kracht van betekenis was met een gedegen kennis en belangstelling voor de gemeentelijke ontwikkeling. Hij wist uitbreidingsplannen op de hem eigen speciale wijze zowel bij zijn fractie, maar ook in de gehele i-aad ingang te doen vin den Middenin de zittingsperiode moest hij in 1955 als raadslid bedanken, hetgeen de fractie zeer terharte ging, aldus spreker. De heer C. Schulz nam afscheid van ir. De Vassy als vriend en als tweede voor zitter van de Algemene Woningbouwver eniging „Bloemendaal Noord". Hij zeide, dat deze vereniging zich altijd bijzonder gelukkig heeft geprezen van de kundige adviezen van de heer De Vassy als tech nisch adviseur te hebben kunnen profite ren. Persoonlijk had de heer Schulz als tweede voorzitter, van de overledene veel steun ondervonden. Prof. ir. J. L. Klein, directeur-hoofdin genieur van de Provinciale Waterstaat van Zuidholland, voerde als zwager na mens de familie het woord en zeide dat ir. De Vassy in de familiekring een zeer bijzondere plaats had ingenomen. Onder orgelspel van werken van Ed ward Grieg, waarbij onder meer „Ase's Tod" ten gehore werd gebracht, werd de baar grafwaarts gedragen. Aan de groe ve dankte pi-of. Klein namens de familie voor de laatste eer aan zijn zwager be wezen. PRIJS VOOR EXPERIMENTELE FILMS TE BRUSSEL In de internationale wedstrijd voor ex perimentele films, welke ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Brussel was georganiseerd, is de eerste prijs ter waarde van ongevéer 37.500 gulden toege kend aan de Poolse film „Dom" van Vale rian Borowczyk en Jan Lenica. Een klei nere prijs viel ten deel aan „Gyromoor- phosis" van de Amsterdammer H.y Hirsch. (Verkort weergegeven) Geelzucht. Met verbazing en verbitte ring las ik het artikel van de KNAC van vrijdag 25 april, waarin deze de minister voorstelde de bromfietsen in het vervolg geel te schilderen. Hoe zouden de heren van de KNAC het vinden, wanneer zij na lang sparen een auto, naar hun zin en naar de kleur-van hun keuze zouden kun nen kopen en clan plotseling te horen ADVERTENTIE O INTERNATIONALE TENTOONSTELLING -ï Een boeiende tentoonstelling. R A l. GEBOUW t/m 50 APRIL Voor vele bezoekers "V een „zoete" verrassing. Bedrijven in werking Vakdemonstraties Kunst in de suiker Moderne techniek Geopend op. werkdagen van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Toegangsprijs vóór 13 uur 2.50, na 13 uur 1.25. Des zondags van 12-17.30 uur. Toegangsprijs f 1.25. In buitengewoon grote getale hebben de Joden van Haarlem en omliggende ge meenten zondagavond in een feestelijke bijeenkomst in „Die Raeckse" het tien jarig bestaan van de staat Israel herdacht Dr. D. Heymans, voorzitter van de Jood se Gemeente, bracht een toast op Israel uit. De feestrede werd uitgesproken door prof dr. D. Simons, hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, waarna verscheidene toepasselijke gedeelten uit de Profeten en een geestige schets van Ch. Bialik, de beroemste der moderne He breeuwse schrijvers, werden voorgedragen door de actrice mevrouw B. Mouton uit Amsterdam. De heer Ereira uit Amsterdam zong enige liederen uit het moderne Is raëlische repertoire. Het vrolijke zingen van de talrijke jongeren onder de aanwezi gen, die eveneens moderne Israëlische lie deren ten gehore brachten, droeg in hoge mate tot de prettige sfeer bij. Het was een uitstekend geslaagde avond, die onder meer werd bijgewoond door jhr. dr. Mollerus, namens het Haarlems comité ter bevordering van het planten van een Nederlands woud bij Jeruzalem. Op de voorafgaande avond was door de Neder- lands-Israelitische gemeenten in de syna goge een speciale dienst ter herdenking van deze tiende verjaardag gehouden, waar opperrabbijn dr. Berlinger een toespraak hield. Ter gelegenheid van het tachtigjarig be staan van het Koninklijk Heerlens Man nenkoor „Pancratius" in Heerlen zal de Haarlemse Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" op zondag 11 mei in Lim burg medewerking verlenen aan een con cert, waarbij eveneens zullen optreden het Zwitserse mannenkoor „Berner Lieder tafel" en het jubilerende koor. „Zang en Vriendschap" zal werken van Schubert uitvoeren en de wals „Wein, Weib und Gesang" van Johann Strauss, aan de vleugel begeleid door de Haarlemse musicus Anton de Beer. Als extra-nummer zal het Heerlense publiek in kennis wor den gebracht met het „Requiem voor dp blauwe" van Jos. de Klerk. Tot voorzitter van de Ziekenfondsraad is benoemd de heer Ph. J. van der Burg, die in deze functie dr. ir. A. H. W. Hacke opvolgt, aan wie met ingang van 1 juni eervol ontslag is verleend wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van der Burg, die aanvankelijk beroepsofficier was, is sedert 1945 verbon den aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, als hoofd van de af deling maatschappelijke gezondheidszorg. Op feestelijke wijze heeft de speeltuin vereniging „Door Vrede Saamgebracht" uit Haarlem-Noord zaterdagmiddag het tuinseizoen geopend. Achter de kranige trommelaars van de speeltuin „Frans Hals", die in hun frisse rood-witte uniform een keurige indruk maakten, trok een vrolijke stoet van enige honderden kinderen door de buurt. Op de tuin teruggekomen, die met tal rijke kleurige vlaggetjes was versierd, werd de jeugd toegesproken door de voor zitter van D.V.S., de heer E. Hessels. De ze bracht dank aan de dames en heren, die er voor hebben gezorgd dat tuin- en speel- werktuigen in goede conditie verkeren. In het bijzonder dankte de heer Hessels de genen, die de actie voor de aanschaffing van een nieuwe glijbaan tot een succes hebben gemaakt. Een extra pluimpje kre gen de zusjes Metz, die samen meer dan vijftig gulden hebben ingezameld. Als blijk van waardering ontvingen zij een badmin- ton-set en mochten zij als eersten van de glijbaan roetsen, nadat een polio-patiëntje het lint, dat voor de trap van de glijbaan was gespannen, had doorgeknipt. Daarna ondernam de jeugd een stormloop op de glijbaan en was het een gedrang van je welste om ook eens een „glijertje" te ma ken. zouden krijgen dat hun wagen geel of bijvoorbeeld rood-wit-blauw geschilderd zou moeten worden? Ik kan mij indenken dat voor de brom fietsen een rijbewijs noodzakelijk is, of een snelheidsbeperking, maar om een bromfiets zo opzichtig geel te schilderen, kan alleen uitgedacht worden door iemand die zelf géén bromfiets bezit. Strenge controle op de voorgeschreven snelheid, desnoods snelheidsbeperking tot 30 km p./u. en invoering van rijbewijs, maar laat de mensen niet voor gek rijden J. M. Niet passend. Zoveel jaren geleden wa ren militaire parades een kijkspel met marsmuziek, waarbij wel niemand dacht aan oorlog. Na de eerste wereldoorlog was dat al anders, maar nu roepen massa vluchten van militaire toestellen, zoals die blijkens het bericht in uw blad van 26 dezer op de koninginnedag zullen worden gehouden, een bittere herinnering op aan veel leed en een dreiging van veel groter leed en niet te overziene ellende. Velen in den lande zullen daarom m.i. van mening zijn, dat zulk een vertoon een wel heel weinig geschikte vorm is om hulde te bewijzen aan onze geliefde en hooggewaardeerde Koningin. J. W. TH. BEEK Levenslang. Vandaag las ik in de krant dat iemand door de Haarlemse Rechtbank tot 3 maanden gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd veroordeeld, omdat hij onder invloed van sterke drank een motorrijder had aange reden, waardoor deze voor zijn leven lang invalide was geworden. Wordt het nu niet zo langzamerhand tijd, dat de wetgeving op dit punt wordt veranderd? Volgens mij moet dergelijke automobilisten het rijden met een auto voor het leven worden ont zegd. R. S. Vertrouwen. Zes kinderen heb ik op gevoed en veel fouten gemaakt, maar één ding heb ik echter geleerd, namelijk dat angst en wantrouwen de grootste gevaren en onze grootste vijanden zijn. Als iemand mij haatte en me kwaad wilde doen en ik ging met vertrouwen en liefde de persoon tegemoet, smolt de haat als sneeuw voor de zon. Als men wantrouwt, drijft men hem of haar dikwijls tot de dingen die men vreest. Mijns inziens is het grootste gevaar dat onze wereld bedreigt niet het communisme, kapitalisme, socia lisme, katholicisme, protestantisme of welk ander „isme" ook, maar Angst en Wantrouwen. Welk land of landje durft de sprong in het duister? Ik heb bewon dering voor een parachutist die vertrouwt op zijn parachute en de sprong waagt. Kunnen politici elkaar op hoog niveau ook niet op deze wijze benaderen? Vertrouwen wij dan op God, op de liefde, op het goede of hoe gij het wilt noemen, dat neemt de dreiging uit deze wereld. EEN MOEDER Nieaws in het kort Wqdingsdienst. Dinsdagavond, aan de vooravond van Koninginnedag, houdt de Christelijke Oranjevereniging „Halfweg- Zwanenburg" een wijdingsdienst in de Hervormde Kerk in Halfweg. Hier zal het woord worden gevoerd door professor mr. dr. I. A.Diepenhorst. Muzikale medewer king verleent het meisjeskoor „Kunst na Arbeid". Opening jeugdhonk. Dinsdagavond 6 mei zal in het Proveniershuis te Haarlem het jeugdhonk van de Stichting Jeugd- baken, dat in het perceel Doelstraat 52 is ingericht, officieel worden geopend. Diploma-uitreiking. Dinsdagavond heeft in de aula van de H.B.S.-A aan de Zijlvest in Haarlem de diploma-uitreiking plaats aan 44 afgestudeerden van de Haar lemse gemeentelijke lagere technische avondschool. Aanrijding. Een 64-jarige Haarlem mer, die op een bromfiets reed over de Zomervaart, gaf zaterdagmiddag op de kruising met de Bernard Zweersstraat geen voorrand aan een bestelauto, waar door een aanrijding ontstond. De brom fietser werd tegen de grond gesmakt en moest met een gebroken rechterbeen in de Mariastichting worden opgenomen. Sterke drank gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag werden enige glas- in-loodramen van een vitrine van een wijnhandel aan het Spaarne in Haarlem vernield en verscheidene flessen sterke drank, die zich in de etalage bevonden, ontvreemd. Meisje uit water gehaald. Een vier jarig meisje uit Bloemendaal, dat zaterdag middag aan het spelen was op één der dek schuiten in de Nieuwe Gracht in Haarlem viel omstreeks vijf uur in het water, waar zij twee keer kopje onder ging. Drie tien jarige Haarlemse jongens wisten haar door handreiking op het droge te trekken, waarna zij ter observatie in het Diacones- senhuis werd opgenomen. Gemeentediensten op 5 mei. In Bloe mendaal zullen alle gemeentediensten op maandag 5 mei des middags gesloten zijn. Automarkt. Met het oog op de vie ring van koninginnedag zal de automarkt op het terrein aan de Botermarkt te Haar lem deze week dinsdag in plaats van woensdag worden gehouden. De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" is ongetwijfeld een der beste amateurgezelschappen in deze omge ving mede, doordat zij slechts zelden ge noegen wenst te nemen met het tradi tionele repertoire van het dilettanten toneel. Vandaar dat zij er reeds menigmaal in is geslaagd haar publiek te verrassen met een originele voorstelling, bovendien vaak uitmuntend gespeeld. Aldus verwief „Jan van Dommelen" zich een reputatie, die haar zekere verplichtingen oplegt, waarvan zij kennelijk heeft willen beant woorden met drie recente opvoeringen in zaal „Zomerlust" van' een komedie van Jean Annouilh. Diens blijspel „Bal des voleurs" werd enige jaren geleden onder regie van Ank van der Moer in ons land door het toneel gezelschap „Puck" opgevoerd. „Het Die venbal" is een charmante lichtvoetige ko medie, bij het schrijven waarvan Annouilh het voorbeeld van Goldoni voor ogen kan hebben gestaan. Want de' conceptie berust op de principes van de commedia dell'arte, waardoor regie en spelers een grote vrij heid van handelen wordt toegestaan. Het karakter van de voorstelling wordt dus be paald door de fantasie, waarmee regisseur en acteurs aan de speciale eisen van dit genre tegemoet kunnen komen. Bij „Jan van Dommelen" kon regisseur Peter Brandsma deze fantasie allerminst worden ontzegd. Dit bleek uit zijn beweeglijke mise-en-scène en het bijzonder originele décor, dat hij voor deze opvoeringen heeft ontworpen. De regisseur had verder het voorbeeld van Ank van der Moer nage volgd door de spelers een deel van de han deling dansende te laten uitvoeren volgens een eenvoudige choreografie. Dergelijke lichtvoetige bewegingen vereisen nu- een maal een zwier en élan, waarover ama teurs slechts bij hoge uitzondering kunnen beschikken. Daarom verliep bijvoorbeeld de amusante opkomst van soldaten en politieagenten in het eerste bedrijf vrij stroef, ofschoon het desondanks nog een aardig tafereeltje opleverde. Wat de individuele prestaties betreft: de dames wisten de zwierige allure het meest te benaderen. Zo kon men een amusant ondernemende lady Hurf van mevrouw G. Tabernal, een zuivere Juliette van me vrouw M. Ruiter en een charmante Eva. van mevrouw A. Dortmundt zien. De zon derlinge dieven van A. Ruiter, F. Dort mundt en J. Dortmundt zouden in een rea listische opvoering ongetwijfeld ruim vol doende zijn geweest, maar voor deze spe cifieke komediestijl waren hun typeringen toch te nuchter. In dit opzicht werd de seniele lord Edgar door H. Vening met meer geest gekarakteriseerd. Als slotcon clusie kan dus van een vrijmoedige greep worden gesproken, die niet geheel vrij is geweest van een zekere overmoed. Een vermetelheid, die „Jan van Dommelen" echter siert, niet alleen omdat deze opvoe ringen door andere verenigingen moeilijk kunnen worden verbeterd, maar ook omdat hieruit een streven naar oorspronkelijkheid bleek. Haarlem, 26 april 1958 BEVALLEN van een zoon. 24 april: C. T. LimburgTuckermann; J. M. Feitsma Tolen; 25 april: T Jonker—Bos: r. Be- verdamTimmerman: A. R. Verhallen Pattes; E. van LieshoutDe Vries; W. JansenVan der Weijden; A. E. Matthij- senBrandes; 26 april: T. VertonKoe- lemij. BEVALLEN van een dochter, 25 apr E. MoisonGroskamp; M. Brouwer— Mons; W. BierstekerDoek; 26 april: R. SchaapFalch (2 dochters)); B. J. Meents Wilhelmus. GEHUWD, 26 april: W. J. Vooren en M. H. J. van der Nat; M. L. van Gulik en W C. E. Jansen; C. H. J. Klaren en J. de Jong. OVERLEDEN, 24 april: 78 jaar, Archipelstraat. C. van Gooi,

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11