„Spelen met dubbele kaarten van onze regeringspartners oorzaak van onze verkiezingsnederlaag" Kathedraal zestig jaar Plechtigheden van de herdenking in Haarlem en omgeving DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Wfk -ijlig C Ijij - ;lRAWJ-Schb^Ha U,;: 1^5^; eenvoudig gertelaHjk Minister Suurhoff op 1 mei-feest vanderhammen Nog hangt over de velden de geur van hyacinten „Wij blijven strijden voor gelijke kansen voor iedereen" Jongeren vierden feest in Bloemendaal Film „Jet Pilot" J. Raadersma overleden Verkoop van huizen Zaak van Teylermiljoenen voor hof in Amsterdam Raadslid Prikkel stelt vragen over kermis op herdenkingsdag Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 2 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE AV.VSAV. de opgr-'ic-.ertde j< ygd. Dé etage-bedden gebruikt u daar waartw-e bedden me k amer rnoch. 'Cl A Ctccg styy-c-rkrj- yS")é N,V, RAWIJabHoke/i Winschoic-n Show#óoft» Gcocnestraal,; Op een ter gelegenheid van 1 mei-vie ring in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw gehouden bijeenkomst voor ouderen heeft de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, een toespraak gehouden, waarin hij als een van de hoofdoorzaken van de verkiezingsnederlaag van de Par tij van de Arbeid noemde het spelen met dubbele kaarten van de regeringspartner. „De P.v.d.A. treft in deze het verwijt dat zij dat spelletje niet tijdig doorzien heeft. Wü hebben het ons een beetje laten aan leunen. Maar de verkiezingsuitslag is een flinke tik geweest waardoor wij wakker zijn geworden. Laat het zo zijn, dat wij daardoor wakker blijven tot 1960 toe," al dus de heer Suurhoff. Aan het begin van zijn rede vroeg hij zich af of het vieren van het 1 meifeest nog wel zin heeft. Spreker meende dat de ze vraag bevestigend beantwoord moet worden, omdat juist op deze feestdag de socialisten ervan doordrongen moeten wor den dat zij er nog lang niet zijn en dat er veel van de oude idealen niet verwe zenlijkt zijn. Er wordt veel kritiek geoe fend op de bestedingsbeperking, maar de daarmede samenhangende maatregelen zijn in het belang van het Nederlandse volk gedaan, dat na de bevrijding tot 1955 in een stemming heeft geleefd van „We zullen de bloemetjes nu eens goed buiten zetten." Door mede te werken aan het in voeren van de bestedingsbeperking heeft de Partij van de Arbeid het Nederlandse volk een dienst bewezen al wordt dit over al niet ingezien. De regering had niet te kiezen of te delen, de beperking van de bestedingen zowel in het particuliere als in het bedrijfsleven was deze enige uitweg om niet in de afgrond van een algehele inflatie te storten. Met het advies van de S.E.R. waren alle regeringspartijen het eens, dit advies werd door de regering tot een plan gemaakt. Geen van de partijen heeft indertijd een poging gedaan een an der voorstel ter tafel te brengen. „Maar thans is alleen de Partij van de Arbeid de zondebok, alsof wij met onze vijf van de vijftien ministers de dienst zouden uit maken," aldus de heer Suurhoff. Hij gaf meerdere voorbeelden waarbij de P.v.d.A. als de schuldige van gerezen moeilijkhe den wordt aangezien. „Zo hebben onder meer de drie samenwerkende spoorweg bonden met hun protesten inzake de spoor wegionen bij mij aangeklopt terwijl deze kwestie toch in de eerste, plaats de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera, aangaat." Het was te voorzien dat de regeringspartijen door de bestedings beperking bij de verkiezingen stemmen verlies zou lijden, maar het eigenaardige is dat juist de Partij van de Arbeid het ADVERTENTIE technisch speelgoed paul krugerkade 13 - haarlem tel. 56095 nu ook voor vliegtuigmodelbouw leeuwendeel van dit verlies heeft gekre gen. „Er is met ons een spelletje gespeeld, dat ons duur te staan is gekomen. In ieder geval zijn. wij erdoor gewaarschuwd." De heer Suurhoff herinnerde eraan dat de heer Van Riel, de tweede voorzitter van de VVD, onlangs heeft betoogd dat ook ar beidersjongens 'n kans moeten krijgen om naar de universiteit te gaan. „Dat is voor ons natuurlijk een geheel nieuw stand punt," zo merkte spreker op. Ernstiger achtte hij het plan van de heer Van Riel om de hiervoor nodige gelden te putten uit een vermindering van de collectieve bedeling. „Laat dit voor ons een waar schuwing zijn, want dit betekent dat er, als de VVD zijn zin krijgt, geknabbeld zal worden aan onze met veel strijd be reikte sociale voorzieningen." De heer Suurhoff deed een beroep op de oudere generatie in de Partij van de Arbeid de jongeren de weg te wijzen naar sociale ge rechtigheid en welvaart voor iederen en de strijd aan te binden tegen het opko mend conservatisme. Aan deze bijeenkomst verleende de A.J.C. medewerking met enkele volksdan sen. Leden van „Jonge Strijd" voerden tot besluit het lekenspel „Het hemd van een gelukkig mens op." E. Vermeer op 1 meifeest Naar de bollen. Als 's nachts over de velden een lichte nevel hangt, die 's morgens door de zon wordt verdreven, dan ruikt men overal in de bollenstreek de zware geur van de hya cinten. Nog bloeien overal tussen Haarlem en Sassenheim deze sterke bloemen. Op vele plaatsen is men echter bezig de bloe men af te snijden of de nagels van de stelen te ritsen, want de bol gaat vóór de bloem. De narcissen worden ook snel van hun schoonheid ontdaan. Vermoedelijk zal men er zondag niet veel meer aantreffen. Zo'n groot bezwaar is dat niet, want zij laten gauw het hoofd hangen en juist deze bloem is het mooist als men haar „recht in het gezicht" kan kijken. De vroege tulpen komen thans aan bod. De kwekers gaan hiervan steeds minder telen, maar er is altijd nog 'n oppervlakte van bijna zeshonderd hectaren van te vinden. Op het veld doen de dubbele vroege tulpen zich het beste voor: zij vor men samen een ongebroken kleurenvlak. De meeste kwekers van deze tulpen zijn in Voorhout te vinden. Dus doet men het beste in Lisse ergens een zijweg naar het westen in te slaan en dan de Loosterweg in de richting van Voorhout op te zoeken. De wegen zijn daar niet breed, maar heb ben het voordeel dat ze nog niet ontdeirt zijn door automobilisten en autobusonder nemingen. Totnogtoe kan men er vrij rus tig fietsen en wandelen. Het is over het algemeen wel wenselijk om die wegen te vermijden, waar grote borden naar de Keukenhof wijzen. Er zijn voldoende kleine wegen ten westen van de bollengemeenten, die nog niet overbe last zijn. En op deze wegen heeft men meestal een prachtig zicht op de bloeiende bollenvelden. In Hillegom kan men langs de Oude Beek wandelen, midden tussen de bollenvelden. Ook van de Nieuwe Weg in Hillegom af ziet men vele velden. In Lisse zijn de Van Lyndenweg en de Ach terweg geschikt voor een bezoek. Wie veel wil genieten van hetgeen de natuur te bieden heeft, zou 's morgens om acht uur eens op de Keukenhof moeten zijn. Men geniet dan van de bloemen, de frisse geur van het groen, de zang van velerlei vogels en de intense rust van het bloemenpark. Ter viering van het 1 meifeest kwam de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid donderdagavond in het Minerva- theater te Heemstede bijeen, waar zij werden toegesproken door de algemeen voorzitter van deze partij, de heer Evert Vermeer. Sprekende over de uitslag van de laatst gehouden verkiezingen voor de Provincia le Staten meende de heer Vermeer, dat daarin een broeiend conservatisme moet worden gezien. Zij, die wellicht onbewust op de V.V.D. hebben gestemd, hebben hierdoor de krachten uit het verleden weer nieuwe mogelijkheden gegeven. Hij her innerde aan de tijd,dat professor mr. Oud minister van financiën was, een tijdvak waarin driehonderd scholen werden ge sloten eri talrijke onderwijzers ontslagen. De stembusuitslag is dan ook zonder twij fel een ernstige waarschuwing voor allen, die vooruitstrevend denken en handelen, aldus de heer Vermeer. De Partij van de Arbeid is bereid tot het dragen van ver antwoordelijkheid, maar dan wil zij ook mede de richting van het regeringsbeleid bepalen, een beleid waarbij arbeid en wel vaart op de voorgrond staan. Spreker achtte de vrede in de wereld nog lang niet verzekerd. Eens heeft Europa de vre de tot elke prijs willen winnen namelijk in september 1938 toen Tsjechoslowakije ten offer viel aan de nationaal-socialistische terreur. ,Ik heb wel eens de opmerking gehoord dat men liever een Russische bezetting dan oorlog zou hebben, maar persoonlijk stel ik hiertegenover: liever dood dan slaaf want", zo 'riep de heer Vermeer uit, „de as der onderdrukte volkeren brandt ons op het hart". De enorme ontwikkeling van techniek en wetenschap hebben een stadium be reikt, dat door de mensheid nauwelijks kan worden omvat. De heer Vermeer betreur de het, dat de socialistische beweging in de wereld blijkbaar niet in staat is het atoomprobleem op te lossen. De Partij van de Arbeid heeft zich uitgesproken voor een verbod van kernproeven en zij heeft krachtige daden van de regering in deze richting bepleit. Spreker bestreed de op vatting dat het de socialisten aan strijd lust zou ontbreken. Weliswaar is het ka rakter van de 1 meifeesten veranderd maar van de vroegere leuzen zijn er vele verwezenlijkt. De socialisten kunnen niet meer als „een troep ontrechten" worden beschouwd. „Maar wij zijn er nog lang niet In ons land is er nog geen sprake van dat een ieder gelijke kansen heeft. Straks ko men er weer talloze kinderen met goede rapporten van school, van wie de ouders niet in staat zijn hun verdere studie te bekostigen. Daar .kunnen wij als socialis ten onmogelijk vrede mee hebben. Wij blijven strijden voor een nieuwe toekomst voor jong en oud, waarbij wij noch onze tegenstanders noch hun spot vrezen", al dus besloot de heer Vermeer zijn toe spraak. De avond was geopend door de afde lingsvoorzitter, de heer R. Rijpstra waarna de arbeiderstoneelvereniging „PALVU" uit Velsen, een opvoering gaf van de boeiende één-acter „Met eervol ontslag" van Terence Rattigan. Tot besluit voerde een balletgroep onder leiding van Leonard Sala een aantal dan sen uit, die bij de aanwezigen bijzonder in de smaak vielen. Donderdagmiddag vierden ongeveer honderd kinderen, van wie de ouders lid van de Partij van de Arbeid zijn, te Bloe mendaal en Santpoort het 1-mei-feest in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De heer W. Post had dit feest als gewoonlijk voorbereid. De goochelaar, de heer C. Hoeben trad op en de heer D. Geudeker als clown. Met goed begrip voor de jeugd, wisten zij de kinder schaar gedurende enige uren kostelijk te vermaken met hun grappen en goocheltoe ren. De heer H. Stapel, voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid opende de feestmiddag. Opbrengst van beden voor militaire oorlogsslachtoffers Vandaag wordt in het Lido Theater de Nederlandse première gegeven van de film Jet Pilot" met John Wayne en Janet Leigh in de hoofdrollen. De directies van RKO-films en het Lido Theater hebben besloten de totale opbrengst van alle voorstellingen van heden af te dragen aan de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers. Te Haarlem is in de leeftijd van zeven enzeventig jaar overleden de heer L. J. Raadersma, oud-hoofd van de opleidings school aan de Tetterodestraat. De thans overledene is op 4 juni 1880 te Gersloot (Fr.) geboren en na zijn studie voor het examen voor onderwijzer kwam de heer Raadersma op 4 december 1899 bij het onderwijs te Heerenveen. Kort daarop vertrok hij naar Goor en op 1 januari 1901 werd hij tijdelijk onderwijzer te Haarlem mermeer. Een jaar later volgde zijn vaste aanstelling en met ingang van 1 maart 1904 werd de heer Raadersma onderwijzer aan de tweede burgerschool te Haarlem, welke later de MULO b is geworden. Op 1 januari 1910 ging de thans overledene over naar de opleidingsschool voor jongens en meisjes aan de Botermarkt en met in gang van 1 september 1921 werd hij be noemd tot hoofd der school. In september 1934 werd. hij belast met de leiding van de opleidingsschool aan de Tetterodestraat, welke school hij op 1 maart 1940, na het bereiken van de zestigjarige leeftijd heeft verlaten. Verder is de heer Raadersma van 1 september 1909 tot 1 maart 1940 verbonden geweest als leraar handels vakken aan de Gemeentelijke Handels avondschool. De heer Raadersma was een zeer ge ziene figuur in Haarlemse onderwijs kringen en bij ouders en leerlingen zeer gezien door zijn pedagogische kwaliteiten. Vele meisjes en jongens heeft hij opge leid voor het middelbaar onderwijs. Maandag 5 mei om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats te Bloemendaal worden ter- aardebesteld. Vandaag is het zestig jaar geleden dat mgr. Caspar Bottermanne, de toenmalige bisschop van Haarlem, de r.k. kathedraal aan de Leidsevaart in Haarlem consa creerde. Voor die tijd fungeerde de St. Josefkerk aan de Jansstraat als kathedraal. Toen mgr. Bottermanne zijn gouden priesterfeest vierde, bestemde hij de feestgave van een nieuwe kathedraal, die tevens als parochiekerk zou voor de bouw moeten dienen. De majestueuze kerk aan de Leidse vaart is een schep ping van ir. Jos. Cuy- pers. Het kwam in drie fasen tot stand. In 1895 werd de eer ste paal geslagen en drie jaar later waren hoogkoor en trans kapellen gereed. De tweede bouwfase duurde vier jaar, van 1902 tot 1906. Toen kwamen transept, langschip en koepel tot stand. In 1928 werd begonnen aan de .bouw van torens en portalen, welke twee jaar vergde. Mgr. J. D. J. Aenge- nent legde op 22 no vember 1928 de sluit steen voor het bouwwerk. Aan de vei-fraaiing van de kerk hebben kunstenaars als de Haarlemse beeldhou wer Mari Andriessen, de glazenier Han Bijvoet en de Utrechtse edelsmid Jan Brom meegewerkt. Velé parochies uit het bisdom, instellingen en particulieren heb ben in de loop van het zestigjarig bestaan aan de versiering van de kathedraal bij gedragen. Het diamanten jubileum wordt vandaag gevierd met een gezongen h. mis voor de kinderen. De feestelijkheden worden daarna op school voortgezet. Zondag is er een plechtige hoogmis tot intentie van de parochianen, 's Avonds volgt een grote lichtprocessie. Dinsdag 6 mei wordt een plechtige mis van requiem opgedragen voor de overleden priesters en parochianen. 's Avonds is er een plechtig lof met preek door pater dr. Jac. de Rooy s.j. Op De uitslag van de donderdag in het No tarishuis te Haarlem gehouden veiling luidt: Zaanenstraat 49, 51 en 53, f 22.005, S. C. de Haas van Dorsser; Dr. Leydsstraat 82, 5.005 N.N.; Leidse Plein 30 zw. en rd., 8.400, opgehouden; Frans Halsstraat 50 zw. en rd., 6.900, opgehouden; Van Ma- rumstraat 66 zw. en rd., f 1.900, J. Boon; Voorhoutstraat 8, 20.200, H. J. Nelissen q.q.; Linschotenstraat 89 zw. en rd., 5.005, H. I. v. Goor q.q.; Coornhertstr. 22 zw. en rd., 16.000, opgehouden. BIJEENKOMST GROTE KERK 18.45: Orgelspel Klaas Bolt, binnendragen van een fakkel, waarvan het vuur gehaald is uit Nijmegen; toespraak ds. Joh. Bronsgeest; uitvoering eerste deel van de cantate „Herboren Holland" onder leiding van Jos. de Klerk. 19.30: Opstellen en vertrek van dg stille tocht,,via gpekstraat en Grote MarJjt naar het monument aan de Dreef. 19.15: Opstelling voor de stille tocht op de Zomervaart nabij de Nagtzaam- brug. Gewandeld wordt naar de Dreef. HAARLEM-WEST 16.45: Kinderen verzamelen zich op het Emmaplein. 16.50: Tocht naar de fusilladeplaats aan de Westergracht. 17.00: Aantreden van de erewacht; toespraak door de heer J. Th. van de Boogaard, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Bond Oud-illegale werkers; een minuut stilte; kranslegging, bloemenhulde en défilé. 19.15: Stille tocht van het Verenigingsgebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat. 19.20: Stille tocht van het Theemsplein. 19.25: Stille tocht van de Van Oosten de Bruynstraat. 19.25: Stille tocht van het Oranjeplein. 19.30: Stille tocht van het Hasselaersplein. 20.00: Bijeenkomst bij het gedenkteken aan de Westergracht. Sprekers F. Vink, voorzitter van het comité, pater A. Wilshaus O.F.M., ds. A. J. van Rhijn. Muzikale medewerking verleent het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van B. Schut jr. Kranslegging en défilé. HAARLEM-NOORD 16.30: Samenkomst van de jeugd op het parkeerterrein van het Haarlem- terrein; spreker dr. G. Ph. Scheers. 16.55: Stille tocht naar het monument op de Jan Gijzenbrug. 19.25: Stille tochten van de Floresstraat, Mercuriusstraat en Muiderslotweg 20.00: Sprekers: voorzitter van de sectie Noord van het Haarlems Comité nationale herdenking, pater Mettrop en dr. H. van der Loos. Muzikale medewerking verlenen „Harmonie Crescendo" en Haarlems Christelijk Mannenkoor. Leggen van bloemen en défilé. BLOEMENDAAL 18.00: Herdenkingsbijeenkomst in het gebouw van Publieke Werken te Over- veen; sprekers mej. dr. M. E. Nolte, ds. D. Solinger en pastoor Ch. L. ten Velthuis. Het dubbelmannenkwartet „Harmonie" zal zingen. 18.55: Stille tocht naar de erebegraafplaats aan de Zeeeweg. 20.00: Bijeenkomst op de erebegraafplaats. BENNEBROEK 19.45: Stille tocht van de oude trambrug naar het monument. 20.00: Eijeenkomst bij het monument, strooien van bloemen. ZANDVOORT 19.00: Bijeenkomst in theater Monopole, waar burgemeester mr. H. M. van Fenema spreekt. 19.35: Stille tocht van het Stationsplein. 20.00: Bijeenkomst bij het monument in het Vijverpark. LISSE 19.30: Stille tocht van het H.B.G.-plein, langs de Gracht, Molenstraat, Kanaal straat, Heereweg naar het monument. 19.50: Bijeenkomst bij het monument, waar spreken de heren A. Tibboel en W. Tissing. 20.00: Twee minuten stilte. HILLEGOM 19.25: Stille tocht, beginnend bij de Hoftuin; gewandeld wordt via de Hoofd straat en de Van der Endelaan naar het monument. 20.00: Bijeenkomst bij het monument. HOOFDDORP 19.30: Vertrek van de stille tocht van het Marktplein naar de algemene be graafplaats. 20.00: Bijeenkomst op de algemene begraafplaats. Leggen van bloemen. 20.30: Bijeenkomst bij het raadhuis te Hoofddorp, waar ds. F. P. Salverda het woord zal voeren. HEEMSTEDE 19.45: Bijeenkomsten in de hervormde kerk aan het Wilhelminaplein, in de gereformeerde kerk aan de Koediefslaan en in de katholieke kerken aan de Herenweg en Valkenburgerplein. 20.00: Twee minuten stilte. 20.50: Vertrek stille tocht van de Zandvaartkade af. 21.00: Bijeenkomst bij het monument aan de Vrijheidsdreef. SPAARNDAM 19.30: Bijeenkomst op het kerkplein. 20.00: Twee minuten stilte en leggen v<?r b'ocmen bij het monument. donderdag 8 mei, de dag waarop in 1898 de parochie werd opgericht, wordt des avonds een plechtig lof opgedragen. Op zaterdag 11 mei is het feest voor de zie ken. 's Morgens .om haf negen is er een plechtige h. mis, waarna een gemeen schappelijk ontbijt. Om kwart voor elf volgt de handoplegging en zegening van de zieken. De plechtigheden worden om half twaalf met een lof besloten. De zaak van de Teylermiljoenen is weer eens voor een gerechtelijk college behan deld. Voor het gerechtshof te Amsterdam zijn vanochtend de urenlange pleidooien in hoger beroep gevoerd, nadat de rechtbank te Haarlem onlangs de eis had afgewezen van de Amsterdamse fabrikant L. C. We- gerif, die optreedt voor een groep vermeen de erfgenamen van de in 1778 te Haarlem overleden zijdekoopman Pieter Teyler van der Hulst Deze erfgenamen noemen zich verwant aan een nicht van de zijdekoop man, Catharina Olthoff aan wie Pieter Teyler van der Hulst een legaat zou heb ben nagelaten van 100.000 in Friese obli gaties. Dit bedrag is in de loop der jaren aangegroeid tot vele miljoenen. De heer Wegerif eist. dat dit legaat hem ter be schikking wordt gesteld De nalatenschap van. Piet?r Teyler y.an der Hulst wordt thans beheerd door de directeurën van de Teylerstichting te Haarlem. Tegen hét afwijzen van de eis door de rechtbank is de heer Wegerif in beroep gekomen. Voor de heer Wegerif pleitte mr E. Emmering, voor de tegenpartij mr. J Spreij uit Haarlem. Het hof zal arrest wijzen op 13 juni. Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer J. Prikkel (Arb.) heeft aan het col lege van B. en W. de volgende vragen ge steld: Is het juist, dat door de daartoe bevoeg de autoriteit vergunning is verleend om op 3 mei van dit jaar, de dag van de Na tionale herdenking, de kermis open te stel len tot 6 uur? Is het U bekend dat het Haarlems Co mité Nationale Feesten aanvankelijk het voornemen had, de kermisexploitanten toe te staan op 3 mei de kermiszaken open te stellen tot 5 uur? Is het B. en W. bekend, dat genoemd co mité zijn aanvankelijk plan om de ker mis open te stellen tot 5 uur, slechts uit eindelijk heeft opgegeven na een aange kondigde actie van een bepaalde groep van de burgerij? Is Uw college van mening dat een in bedrijf zijnde kermis verenigbaar is met de Nationale Rouwdag? Kunnen B. en W. de verzekering geven dat in de toekomst en voor zover dat in hun macht ligt, geen vergunning gegeven wordt tot het openstellen van kermisza ken op de dag van de Nationale dodenher denking? Haarlem, 1 mei 1958. BEVALLEN van een zoon: 29 april: M. N. Listing-Berkhout; 30 april: A M. C. G. van den Berg-Staats; M. M. Smelter- Damhuis; C. M. Hendriks-Weidema; 1 mei: C. J. van de Gevel-van der Ham. BEVALLEN van een dochter: 29 april: K. E. Biemans-Scheelings; A. Nieu- wenhuis-Sepers; C. J. van Zanten-Hage- mans; 30 april: S. E. Prinsen-Lichtleitner; J. M. Ruijter-van Bruggen; A. M. E. Mul der-Holt; K. J. Knegt-van der Zwan; F. Blauw-Ausma; M. M. Bosch-de Pijper; J. M. van Nieuwenhuizen-van der Wilk; 1 mei: C. J. van de Gevel-van der Ham. ONDERTROUWD: 1 mei: J. W. Visarius en B. J. van Oosten: D. J. Remeijn en J. W. H. van der Heide; G. H. Krab en J. M. M. Peters; A. J. S. Wijnands en E. van Zadel- hoff. GEHUWD: G. A. Kooij en I. M. Stokman; B. Kuijper en T. P. Consten; W. F. Steen- kist en J. M. L. van Eden; S. Grin en J. G. van Wanrooij; D. J. van der Zee en N. Misset; D. van Ketel en L. Hospes: J. P. W. Hommersen en G. Blokker; J. H. Baard en G. G. Waterbolk; W. J Koelemeijer en G. T. Jongeling. OVERLEDEN: 28 april: R. H. G. Koele- mij, 6 uren. Romeinstraat; P. J. Bakker, 67 j., Kamperlaan; D. Bos-Klein, 68 j., A. v. Schendelkade: 29 april: J. van den Berg, 90 j., Marnixstraat; C. W. Jacobs, 72 j., Hazepaterslaan; P. A. Komen, 66 j., Gier straat; J. Drijfhout, 67 j., Iordensstraat; 30 april: C. Hellingman, 70 j., Bilderdijk- straat: M. C. Roeïs-van Cauteren,j62 j„ Tevlerplein; M. van Vliet, 80 j., Gijsbr. v. Aemstelstraat. AMSTERDAM De twee beursdagen in New York, die aan de beursdag te Amsterdam van giste ren waren voorafgegaan omdat het Dam rak gesloten was op koninginnedag, heb ben een zeer gunstig effect gesorteerd voor de gehele markt, maar in het bijzon der voor de aandelen Kon. Olie. De be langstelling voor deze aandelen was groot en de koersvorming duidde een willige stemming aan. Direkt bij de opening werd een notering op tafel gelegd van 174,80. De vraag voor buitenlandse rekening, spe ciaal Zwitserland, bleef aanhouden en bij gebrek aan materiaal, was men alleen maar bereid stukken af te geven tegen hogere koersen. Dientengevolge liep de prijs op tot 176,80 waarna een reactie in trad en verder gehandeld werd rond f 175,80, tegen een slotkoers van dinsdag van f 165,30. De koerswinst bedroeg der halve bijna 11,ofwel 55 punten oude omrekening. Hiermede werd weer eens duidelijk aangetoond dat het fonds een zeer groot speculatief karakter draagt. De willige stemming voor de aandelen Kon. Olie werd mede veroorzaakt doordat Ame rika toenadering zoekt tot Egypte door het vrijgeven van 28 miljoen pond Egyptische activa in Amerika. Hierdoor wordt ge tracht een betere politieke sfeer te schep pen ten aanzien van het olierijke Midden- Oosten. De overige markt profiteeerde van de willige stemming in de oliehoek en zo wa ren aandelen Philips op 279 ruim 4 punten hoger. Unilever mocht er ook wezen met eer avans van ruim 5 punten en AKU liet zich niet onbetuigd en voegde een drietal punten aan de vorige slotkoers toe. KLM verbeterde ruim een gulden. De handel was in al deze fondsen vergeleken bij vo rige dagen vrij akticf. De scheepvaarten zetten bij gebrek aan orders aarzelend in op iets lagere koersen. Gedurende het verdere beursverloop ont wikkelde zich opnieuw allengs een vastere tendentie en kwamen de koersen, zij het in geringe mate, boven die van dinsdag uit. In HVA was er even wat beweging en het fonds noteeerde bijna 2 punten hoger. Am sterdam Rubber en Ver. Deli waren goed prijshoudend. De staatsfondsen lagen we derom vast in de markt, mede vanwege de gunstige weekstaat van de Nederland- sche Bank. Voor de eerste verhandeldag van de 6 percent obligaties Vromen Papierfabrie ken werd een koers vernomen van 105. Aandelen Kunstspinnerij Nijma werden geadviseeerd op 80 (90) op het passeren van het dividend, vorig jaar 5 percent. Prolon gatie 4 percent. (ANP). NEW YORK De aandelenmarkt kwam dichtbij het jaarrecord, maar door winstnemingen te gen beurseinde verzwakte de stijging. Toch sloot de beurs met talrijke winsten van een dollar of meer. Bij de industriewaar den waren de olie-, metaal- en 'chemie- fondsen zeer vast. Ook bij de spoorwegen werden enkele goede winsten geboekt, hoewel Chesapeake and Ohio meer dan een dollar moest prijsgeven. Bij de indivi duele fondsen trok Polaroid de aandacht met een* winst van meer dan drie dollar. American Telephone daalde meer dan een dollar. Vóór de winstnemingen plaats hadden stonden verscheidene fondsen meer dan 2 dollar hoger genoteerd. In enkele gevallen kon de helft van de stijging wor den behouden. Het industriegemiddelde kwam van 455.86 op 457,01; dat voor spoorwegen van 111.87 op 112,16 »n dat voor openbare nuts bedrijven van 77,37 op 77,18. De omzet be droeg 2.630.000 aandelen tegen 2.900.000 de vorige dag. Van de 1.177 verhandelde fond sen sloten er 532 hoger en 387 lager. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3/4%> Nederl.M7 92^ 91ls/i« 3 °/o Nedl. 1962/64 93% 93% A. K. U 175 17451 C vé Delft 286/4 283 Van Gelder Zonen 16654 167 K. N- Hoogovens 290 290 Vederl. Ford 145 145 NT. Kabelfabriek. 226 226 gew.Philips Gloeil 279 K 278 Pref.PhilipsGIoeil 154 154 Unilever 33254 330 Wilton Fijenoord 18754 188 Dordtsche Petrol. 730 715 Kon. Petroleum.. f 176 173. Billiton 16654 167 A'dam Rubber 56 57 K. L. M 107.90 f 106.50 Holl. Amer. Lijn 13554 135 K. N. S. M 13154 13154 N. Scheepv. Unie 109 109 v. Nievelt. Goudr. 145% 144 Phs. v. Ommeren 20554 205 54 H. V. A 9454 92 Verg. Deli Mijen 7954 78 Amsterd. Bank 207 207 Nat. Handelsbank 76 76 Ned. Handel Mij 160 160 Rotterd. Bank 178 178 Twentsche Bank. 157 157 Anaconda Copper 4651 4654 Bethlehem Steel 39% 39 54 U.S. Steel 60-34 60% General Motors.. 373/i6 3754 Shell Union 71 7154 2354 23

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11