Zonder investeringsbeperking overheid opnieuw gevaar voor bij de inflatie fff Panda in het Wilde Westen Effecten -en Geldmarkt C.S.W.V. pleit voor loonconsolidatie en beperkte kinderbijslag Morgen kans op regen Investeringen van bedrijfsleven - voorheen niet buitensporig - thans zeer nodig Wereldnieuws ZATERDAG 3 MEI 1958 2 GEMEENTEN HANDELEN IN DWANGPOSITIE Gewoon thuis POLYCOLOR KLEURSHAMPOO Van Nievelt annuleert scheepsbouwopdrachten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ifoor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Een verheugende mededeling voor verzwakte vrouwen Howaldt-arbeiders gekant tegen verkoop van bedrijf «i II ió het zo r~ Kenmerk k.J (Van onze financiële medewerker) WIE MET DE PRESIDENT van de Nederlandsche Bank een rondvlucht maakt boven de wereld van economie en financiën ziet zich met grote duidelijkheid de oorzaken aangewezen van een aantal verschijnselen, dat voor de naaste toekomst een grote mate van onzekerheid heeft teweeggebracht. Het verslag van de Nederlandsche Bank biedt niet bepaald een nieuwe visie op de toestand en de moeilijkheden waarin ons land verkeert, maar het analyseert die moeilijkheden met grote scherpte. Van verschillende kanten is reeds geruime tyd betoogd dat het in het algemeen de over- besteding is, waardoor het evenwicht tussen nationaal inkomen en nationaal verbruik is verbroken en ook in zijn vorige verslag heeft dr. Holtrop daarop gewezen. Ditmaal wordt echter met een overvloed van cijfermateriaal aangetoond dat het met name de overheidsinvesteringen zijn welke de thans aan de orde zijnde problemen in het leven hebben geroepen. Zeker, ook de zogenaamde consumptieve uitgaven van overheid en particulieren zijn in 1956 en 1957 te groot geweest, maar deze zijn toch lang niet in die mate gestegen als de bruto investeringen. In vergelijking met de evenwichtstoe stand, welke in 1954-'55 bestond, is het nationaal inkomen van ons land met 19Vs per cent vooruitgegaan, de consumptieve bestedingen met 21 percent, de bruto-investerin- gen echter met 33.6 percent. Ten aanzien van de investeringen in de woningbouw van de lagere overheid bedraagt de toeneming niet minder dan 96 percent, tengevolge waarvan de totale bruto-investeringen in 1957 28.9 percent van het bruto nationaal inkomen uitmaakten, dat is 3 percent meer dan de bij evenwichtige verhoudingen geldende norm, gelijkstaande met een bedrag van 1 miljard. Het is dus geen wonder dat de financie ring van de investeringen in het afgelopen jaar met inflatoire middelen moest geschie den doordat de gemeenten hun uitgaven, ook voor de woningbouw, dekten door het aangaan van vlottende schulden zonder dat ze enige zekerheid hadden deze op korte termijn weer te kunnen aflossen. Voor de dekking van de gemeentelijke kapitaalsuit gaven was er in 1956 een financierings tekort van 460 miljoen, in 1957 van 910 miljoen en de totale vlottende schuld van de gemeenten is dan ook, zoals bekend is, tegen het einde van het jaar tot boven 2 miljard opgelopen. Hier blijkt wel uit dat men ter beoor deling van de financiële positie van ons land niet kan volstaan met de cijfers van de Rijksbegroting maar dat, nu vooral sinds de oorlog aan de gemeenten allerlei taken met name die van de woningbouw zijn toegewezen, ook de ontwikkeling van de gemeentefinanciën daarvoor een niet te verwaarlozen factor is. De minister van ADVERTENTIE Uw haar wassen met bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Handige, voordelige tube voor twee wassingen f 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie zaken. Van Nievelt Goudriaan en Co. Stoom vaartmaatschappij n.v. te Rotterdam heeft de twee jaar geleden gegeven opdracht voor de bouw van drie motorvrachtsche pen van 12.000 ton elk geannuleerd. „Wij zien de toekomst somberder in dan toen wij de order gaven", was het com mentaar, dat van directiezijde werd ge geven. Twee van deze schepen zouden ge bouwd worden bij de werf Noord in Al- blasserdam, de ander bij de scheepswert Van Boele in Bolnes. (Zie ook dividend voorstellen). Maudling naar Rotterdam Op uitnodiging van de Nederlandse Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel zal de voorzitter van de commissie op ministe rieel niveau van de O.E.E.S.-landen voor de be sprekingen over de Vrijhandelszone, de Brit Maudling, op de algemene vergadering van ge noemde vergadering, welke op 16 mei in de schouwburg te Rotterdam zal worden gehouden, een rede uitspreken over „vraagstukken van de Europese handel". Handelsmissie in Mexico De Nederlandse handelsmissie, die op het ogen blik onder leiding van oud-minister prof. dr. Ge- lissen Mexico bezoekt, is door de president van de Mexicaanse republiek Don Adolfo Cortinee ontvangen. Don Adolfo verklaarde met deze ontvangst een persoonlijk blijk te willen geven van de betekenis die de Mexicaanse regering aan het bezoek van de missie hecht. Drs. Van der Beugel De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken is voor besprekingen over de Vrijhandelszone in O.E.E.S.-verband naar Parijs vertrokken. In aan sluiting daaraan zal drs. Van der Beugel op 3 mei van Parijs naar Kopenhagen vertrekken voor een bijeenkomst van de ministeriële raad van de NAVO. Hij wordt op 7 mei a.s. te 's-Gravenhage terugverwacht. J. C. Berk overleden Op 56-jarige leeftijd is te Heerde na een hart aanval overleden de heer J. C. Berk, directeur van de n.v. Koninklijke Emaillefabrieken v.h. H. Berk en Zoon te Kampen. De heer Berk was se dert 1 februari 1953 directeur van genoemde n.v. Discontoverlaging in Zweden De Nationale Bank van Zweden heeft het dis contotarief verlaagd van 5 tot 4',2 percent. Financiën heeft, in zijn begrotingen van de laatste twee jaar een mooi gebaar gemaakt door te verklaren dat het Rijk op de kapi taalmarkt geen beroep zal doen; als echter de gemeenten tegelijkertijd op een te groot deel van het nationaal inkomen beslag leggen, wordt uiteraard het noodzakelijke evenwicht tussen inkomen en bestedingen toch verbroken. Gemeenten in dwangpositie Dat de president van de Nederlandsche Bank de overbesteding bij de gemeenten signaleert als een van de belangrijkste oorzaken van de financiële en monetaire moeilijkheden is begrijpelijk, maar even begrypelyk is dat de gemeentebesturen zich tegen de op hen uitgeoefende critiek te weer stellen. Ook in het verslag van de Nederlandsche Bank wordt toegegeven dat de woningbouw een sociaal belang is van de eerste orde en men zal het de gemeen ten dan ook niet euvel kunnen duiden dat zij op dit punt grote activiteit aan den dag hebben gelegd. Men kan nog in het midden laten of, zo als vele gemeentebesturen betogen, de rijksuitkeringen aan de gemeenten in ver band met de aan hen toevertrouwde taken niet te gering zijn. Maar zeker is dat zij door het van hogerhand opgelegde rente gamma in een dwangpositie worden ge bracht. Zulk een rentegamma biedt, zoals dr. Holtrop opmerkt, geen waarborg voor het voorkomen van een rentestijging als ook tegelijkertijd niet de..investeringen worden tegengehouden. Maar dit hééft de centrale overheid niet gedaan en doordat de financiering met kasgeld werd vrijge laten, werden de gemeenten derhalve aan gemoedigd tot een verderfelijke wijze van financieren, waarmee, zo zegt de president tenslotte èn staatsfinanciën èn de munt in gevaar zijn gebracht. Men moet dus zeker niet de schuld uit sluitend bij de gemeenten zoeken, ook al heeft men hier en daar ongetwijfeld uit een te royale hand geleefd. De schuld van de centrale overheid is even groot. Het rentegamma heeft de kapitaalrente kunst matig laag gehouden en verhinderd dat tussen vraag en aanbod op de kapitaal markt een natuurlijk evenwicht ontstond, dat de gemeenten tot beperking van hun kapitaalsuitgaven zou hebben gedwongen. Bedrijfsleven gaat vrij uit Dat in het verslag van de Nederlandsche Bank de gemeentelijke financiering als de voornaamste oorzaak van kapitaalsschaar- ste, ongunstige ontwikkeling van de beta lingsbalans, verlies van goud en deviezen en valuta-onrust wordt aangewezen, zegt reeds dat de schuld niet, gelijk men hier en daar meent, bij het bedrijfsleven moet worden gezocht. Ook in de particuliere sector zijn uitgaven gedaan, welke op het beschikbaar komen van duurzame finan cieringsmiddelen vooruitliepen, er zijn ech ter volgens de president geen aanwijzingen dat in het algemeen het niveau der parti culiere investeringen in ons land de werke lijke behoefte ie boven zouden gaan. De zorg om niet verder te springen dan de polsstok lang is, is in de particuliere sector van nature groter en ondanks de grote bevolkingsaanwas heeft de stijging van het volume der industriële produktie in Neder land eerder de neiging bij die der andere O.E.E.S.-landen ten achter te geraken dan daarop vooruit te lopen. Onder die omstan digheden kan een doelbewuste beperking der particuliere investeringen ten gunste van de investeringen van de lagere over heid, zelfs wanneer die de woningbouw ten goede zou komen, nauwelijks overweging verdienen, aldus het oordeel van de presi dent. De oplossing van het probleem is dan ook zeker niet gemakkelijk. Het is thans zo dat aan de investeringen door gemeen ten aan de ene kant paal en perk is gesteld, aan de andere kant worden ter bestrijding van de werkloosheid aanvullende werken uitgevoerd, welke grotendeels via de Bank voor Nederlandsche Gemeenten worden gefinancierd. Als thans kan worden gecon stateerd dat de kapitaalsschaarste is ver minderd. moet dit grotendeels aan de ge ringere investeringen bij het bedrijfsleven worden toegeschreven. In de meeste jaar verslagen wordt van verminderde kapi taalsuitgaven melding gemaakt, zowel bij de grote concerns, Philips, Aku, Unilever, als bij tal van kleinere ondernemingen. Gelet op het feit dat Nederland, wat het volume zijner investeringen betreft, bij andere landen ten achter staat en de tot standkoming van de E.E.G. nieuwe eisen stelt aan kwaliteitsverbetering en aanpas singsvermogen in het algemeen, schuilt in de investeringsbeperking bij de bedrijven ongetwijfeld een gevaar. Uit het betoog van dr. Holtrop wordt wel duidelijk dat hij een beperking van de investeringen bij de overheid, de centrale zowel als de lagere, het meest wenselijk acht, maar hij betwijfelt terecht of voor een oplossing in die richting een parlemen taire meerderheid zal worden gevonden. Daarom acht hij het gevaar groot dat de weg van de geringste weerstand zal wor den gevolgd, die bestaat in het handhaven van een te hoog niveau van de investerin gen door financiering daarvan met infla toire middelen. Men kan er de president van de Nederlandsche Bank slechts dank baar voor zijn dat hij zo vrijmoedig is geweest met grote nadruk op dit gevaar te wijzen. ADVERTENTIE -KV' V HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TEtEF.i 20340 ADVERTENTIE De puberteit, de periodieke dagen, de groei, de voeding van de zuigeling, de overgangsjaren, stellen de vrouw bloot aan verzwakking. Om „nieuw bloed" te vor men en verse krachten te herwinnen, is het dan nodig de ijzerkuur te volgen. Wanneer u zich lusteloos voelt, is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit be vatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700.000 rode bloed lichaampjes per mm3 bloed te herwinnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende bestand delen van het voedsel en uit de levenskrach tige zuurstof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het or ganisme wordt hersteld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrouwen, lijdende aan gebrek aan rode bloedlichaampjes, worden weer sterk en dy namisch. Met de gezondheid herwinnen zij eveneens de levenslust en het bewustzijn van de volle bloei harer schoonheid. Pinkpillen bij apothekers en drogisten. Bepaar f 1.35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Ongeveer 6200 van de ruim 9000 arbei ders en kantoorbedienden van de Ham- burgse Scheepswerf Howaldts Werke A.G. hebben tegen de verkoop aan particuliere maatschappijen gestemd van dit thans in staatshanden zijnde bedrijf. Wordt de scheepswerf desondanks verkocht, dan zul len stakingen worden gehouden om dit te verhinderen of om ertegen te protesteren. Zowel de plaatselijke als de landelijke me- taalbond hebben openlijk meegedeeld dat zij in het bijzonder gekant zijn tegen de verkoop van Howaldts Werke aan een groep bedrijven waarvan de Dortmund Hörder Hutten Union de sterkste zou zijn en waarvan men een grote Nederlandse invloed vreest. De Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden bezit 40.7 percent van de aan delen van de Dortmund Hörder Hütten Union, terwijl haar eigen kapitaal voor 30 percent in handen is van de Staat der Ne derlanden en voor 10 percent in handen van de stad Amsterdam. Het voortduren van de economische terugslag, de ineenstorting van het Neder landse bedryfsleven in Indonesië, de noodzaak zorg te dragen voor voldoende werk gelegenheid in de toekomst en het loonkosten verhogende effect, dat over enige tijd door het E.E.G.-verdrag zal worden teweeggebracht, het zijn alle factoren die pleiten voor een voortgezette consolidatie in 1958 op het gebied van de loonvorming, aldus het jaarverslag over 1957 van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (C.S.W.V.). „Wil Nederland zijn huidige levensstandaard en werkgelegenheid be stendigen, dan dient in de eerstkomende jaren ten aanzien van het niveau van de produktiekosten de grootste waakzaamheid te worden betracht". Het is overigens niet waar, zo betoogt men van werkgeverszijde, dat de kosten van levensonderhoud ten opzichte van andere landen in het afgelopen jaar bovenmatig gestegen zijn. Het merendeel der verhogingen was tevoren in het regeringsbeleid opgenomen (A.O.W., huurverhoging enzovoorts). Het C.S.W.V. heeft kritiek op de bij de loonvorming gevolgde procedure. Reeds in het verordingenblad Bedrijfsorganisatie gepubliceerde maatregelen tot wijziging van lonen en andere arbeidsvoorwaarden moeten namelijk, dank zij het stelsel van de geleide loonpolitiek, worden voorgelegd aan de betrokken minister. Wanneer deze laatste de getroffen verordening nog op haar aanvaardbaardheid moet toetsen, kunnen er spanningen ontstaan, doordat de publikaties dikwijls al verwachtingen heb ben gewekt. Het nadeel van dit beleid acht het verbond, dat na de in vrij overleg De- reikte publiekrechtelijke vaststelling van een verordening in deze sector slechts het ja of het nee van de minister overblijft, waardoor verdere gedachtenwisseling dan uitgesloten is. De ontwikkeling van de sociale verze keringen worden in het jaarverslag van het C.S.W.V. in ieders warme belangstel ling aanbevolen, omdat een overschrijding van de hierbij te stellen grenzen in werk geverskringen zeer ongewenst voorkomt. Deze voorzieningen ontlenen immers, zo zegt men, hun waarde aan de zekerheid, waarop men bouwen kan en waardoor het Een depressie, die gisteren voor de kust Waarschijnlijk zal het regengebied van van Noorwegen was gelegen, is, belang- deze storing zondag later op de dag ons rijk in diepte toenemend, naar de Finse land bereiken. Golf getrokken. Achter de depressie om stroomde koude polaire lucht via de Noord zee naar ons land. Het binnendringen van deze lucht veroorzaakte gisterenavond hier en daar onweer. De regenval was echter zeer gering en op de meeste plaat sen in ons land bleef het droog. Meer neer slag veroorzaakte de depressie in Noord- oost-Duitsland en in Zweden. In de om geving van Stockholm viel zelfs sneeuw. Boven Engeland ligt een zwak hogedruk- gebied, dat zich in de richting van ons land verplaatst. Onder invloed daarvan zullen er vannacht opklaringen voorko men, welke plaatselijk lichte nachtvorst tot gevolg kunnen hebben. Morgen neemt de bewolking weer toe onder invloed van een nieuwe storing, die nu ten zuiden van IJsland is gelegen. WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatst* 24 uur. v e aS Zondag 4 mei Zon op 5.06 uur, onder 20.08 uur. Maan op 21.35 uur, onder 5.47 uur. Maandag 5 mei Zon op 5.04 uur, onder 20.10 uur. Maan op 22.41 uur, onder 6.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 4 mei Hoog water 3.58 en 16.23 uur. Laag water 12.03 en uur. Maandag 5 mei Hoog water 4.43 en 17.09 uur. Laag water 0.27 en 12.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder licht bew. n 6 0 Ypenburg licht bew. nno 7 0 Vlissingen zwaar bew. no 8 0,1 Eelde licht bew. nw 6 0,2 Twente zwaar bew nnw 6 0 De Bilt half bew. n 7 0,1 Eindhoven zwaar bew. nno 7 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. nno 7 0,2 Helsinki regen O 10 16 Stockholm sneeuw nnw 13 4 Oslo onbewolkt nnw 15 0 Kopenhagen half bew. wnw 16 0,3 Aberdeen zwaar bew. wnw 13 4 Londen licht bew. nno 25 0 Amsterdam onbewolkt nno 19 0 Brussel geheel bew. no 22 0 Luxemburg onbewolkt nnw 23 0 Parijs half bew. nno 25 0 Bordeaux zwaar bew. O 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Berlijn zwaar bew. nw 19 0,2 Frankfort zwaar bew. w 24 0 München zwaar bew. zw 19 0 Zürich zwaar bew. ozo 23 0 Genève licht bew. wzw 20 0 Locarno onbewolkt windst. 21 0 Wenen onbewolkt wzw 19 0 Innsbruck licht bew. zw 23 0 Rome onbewolkt windst. 21 0 Ajaccio cbewolkt no 18 0 Madrid onbewolkt 'windst. 23 0 Mallorca onbewolkt windst. 22 0 Algiers mist windst. 22 0 "3 jjg 54. „Komaan", sprak Joris, Panda aan de arm trekkend, „neem uw besluit, man neke. Wilt ge, als vertegenwoordiger van het wettelijk gezag hier, met mij samen werkenIk zal u er rijkelijk voor be lonen". „Ik denk er niet aan!' 'riep Panda nijdig, „ik laat me niet door je omkopen. Trouwens, wat wil je eigenlijk van me?" „Ik wil, dat ge wat beter toezicht houdt op oneerlijke lieden", antwoordde Joris, „in de speelautomaten, die ik in mijn cafétjes heb laten neerzetten, worden af en toe valse kwartjes ontdekt. Als ge daar een oogje op wilt houden„Ik heb wel wat anders te doen, dan op jouw speelautomaten te passen!" riep Panda, „het is veel erger, dat jouw huurbandieten op eerlijke burgers schieten! Daar moet ik iets tegen doen!" Deze flinke woorden werden opgevangen door twee stedelingen, die eerlijk waren. „Bravo!" riepen zij, „goed gezegd, sheriff! Laat je niet om kopen enDe rest van hun woorden ging verloren in het geknal van revolvers en de twee arme burgers kozen ijlings hel hazenpad. De schietgrage revolverban dieten van Joris kwamen naderbij en richt ten hun wapens nu op Panda. Maar voor de derde maal kwam Joris tussenbeide. „Nee", sprak hij haastig, „laat de sheriff maar gaan. Ik heb een beter plannetje mogelijk moet zijn eigen initiatief en ver antwoordelijkheidsgevoel te stimuleren. Beperkte kinderbijslag De totstandkoming van een nieuwe algemene weduwen- en wezenverzekering en een nieuwe invaliditeitsverzekering lykt het verbond niettemin beslist noodzakelijk Ten aanzien van de voorstellen betreffende de algemene kinderbijslagwet en een wij ziging van de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden neemt men daarentegen een zeer afwijzende houding aan en meent men te moeten betwijfelen of deze her vorming van het nationale inkomen ten behoeve van alle kinderrijke gezinnen in het rechtsbewustzijn van ons volk leeft. De aandacht wordt thans duidelijk ge richt op een afhouden van een steeds hoger percentage van het arbeidsinkomen voor sociale voorzieningen, waardoor het voor vrije bestedingen beschikbare bedrag voortdurend sterker in het gedrang komt. Daarom zal volgens het C.S.W.V. een nauwgezette beoordeling van het tempo der sociale voorzieningen in de toekomst nodig zijn en bijvoorbeeld de verruiming van de kinderbijslagwet beperkt moeten blijven tot de groep van de kleine zelf standigen. Het probleem van de lange reistijden en de daarmee samenhangende hoge reis- urenvergoedingen voor arbeiders, die om de plaats van hun werkzaamheden te be reiken grote afstanden moeten afleggen zal in de toekomst zeker niet afnemen wanneer werkkrachten moeten worden betrokken uit forensengemeenten en satel lietsteden. Een oplossing hiervoor ziet het verbond in goede en snelle verbindingen van de stedelijke centra met het omlig gende platteland, waardoor reistijd en vergoeding binnen aanvaardbare grenzen kunnen worden gehouden. Blijkens net jaarverslag wordt het verstrekken van dergelijke vergoedingen onjuist gevonden, dat wil zeggen wanneer de reistijd binnen redelijke grenzen blijft. De huren van oude woningen zullen op zo kort mogelijke termijn op een peil moe ten worden gebracht, dat in overeenstem ming is met de kostprijshuur, aldus het C.S.W.V. Hierdoor kan een redelijke ver houding ontstaan ten opzichte van de huren van nieuwgebouwde woningen. Huurcompensatie zullen deze stijgingen moeten begeleiden. Wat de kadervorming in het bedrijfs leven betreft is men in werkgeverskringen van mening, dat Nederland hiermee te laat begonnen is. Thans zal men maatregelen moeten nemen om reeds bij het middelbaar onderwijs in deze richting initiatieven te ondernemen. De plannen voor een nieuw conferentie-oord van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond zijn momenteel in zoverre verwezenlijkt, dat in Noordwijk het hotel „Astrid" hiertoe is aangekocht. Vervelend. In de Westduitse pers wordt kritiek geleverd op de Westduitse in zending op de wereldtentoonstelling te Brussel. „Laten we het Duitse pavil joen voor twee weken sluiten en van voren af aan beginnen", schrijft de „Abendpost". Het Westduitse kabinet heeft geen beslissing over de kwestie kunnen nemen omdat geen der minis ters nog in de gelegenheid geweest is zelf de Expo te bezoeken. Volgens de Frankforter „Abendpost" is het pavil joen vervelend en zonder fantasie in gericht. Schandvlek. Het Hongaarse dagblad „Fe- her Negyei Hirlap" heeft een scherpe aanval gedaan op de Hongaarse zigeu ners en hen een „schandvlek op de menselijke samenleving" genoemd. De enige bijdragen van de zigeuners aan de maatschappij zijn volgens het blad „misdaad, tyfus en syfilis". Als wij de kinderen van de zigeuners, aldus het blad, niet naar school halen, zullen zij net als hun ouders dieven, zwervers en prostituees worden. De nazi's noemden de zigeuners een „minderwaardig en a-sociaal ras". Onofficieel. President Eisenhower zal van 8 tot 10 juli, in gezelschap van zijn echt genote, minister Dulles en diens echt genote een onofficieel bezoek aan Otta wa brengen, op uitnodiging van pre mier Diefenbaker. De president zal on der meer een gemeenschappelijke ver gadering van beide huizen van het Ca nadese parlement toespreken. Zoek. Toen Paul-Henri Spaak, secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, gisteren in Kopenha gen aankwam zocht hij tussen de vlag gen van de vijftien NAVO-landen ver geefs naar de NAVO-vlag. De NAVO- vlag is op weg van Parijs naar Ko penhagen zoek geraakt. Normaal. In de door Arabieren bevolkte Israëlische stad Nazareth, waar op 1 mei communistische relletjes uitbra ken, zijn sedertdien ruim 150 arresta ties verricht. Vrijdag was de toestand in de stad weer normaal. Vorst. Radio-Moskou heeft melding ge maakt van „de laagste temperaturen die ooit ei-gens ter wereld zijn geregi streerd". Het Mirny-observatorium in het zuidpoolgebied registreerde een temperatuur van 77 graden onder nul, andere observatoria in deze streken meldden 72 tot 76 graden vorst. De werkzaamheden op de weerkundige stations gingen gewoon door. Kleine wijziging. Alle veertienhonderd B~ 47 bommenwerpers van de Amerikaan se luchtmacht zullen een kleine wijzi ging ondergaan, nu uit een recent on geluk is gebleken dat de toestellen veel te lijden hebben van de manoeuvre, waarmede het afwerpen van een kern wapen gepaard gaat. De werkzaamhe den zullen verscheidene maanden du ren. Concessie. De stakende Oostenrijkse dok toren hebben besloten weer overlijdens akten te ondertekenen, teneinde de be grafenis van personen, die in de zieken huizen overleden mogelijk te maken. De doktoren hebben gewaarschuwd, dat zij opnieuw zouden weigeren die akten te ondertekenen, als er in de naas te toekomst niets gebeurt om hun po sitie te verbeteren. De doktoren oper reren alleen patiënten die in levensge vaar verkeren, zij storen zich niet aan bureaucratie en helpen alleen patiën ten die ernstig ziek zijn. Wetenschappelijk. De vroegere Joegosla vische communistenleider Milovan Dji- las, die zich in een Joegoslavische ge vangenis bevindt, is de Franse „Prix de la Liberté" voor letterkunde toege kend voor zijn boek „De nieuwe klasse" Tot de jury behoorden Georges Duha- mel en de prijswinnares van vorig jaar, mevrouw Suzanne Labin. De jury zal aandringen op vrijlating van Djilas, zo dat hij zijn wetenschappelijk werk kan voortzetten. Diepgaand. De internationale Kanaaltun nel studiegroep heeft opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de verkeers- en commerciële voor uitzichten voor een tunnel tussen Groot Brittannië en Frankrijk. De studie groep heeft contracten gesloten met drie organisaties voor de uitvoering van een uitgebreid programma van statistische studies, exploitatie en marktonderzoek voor een tunnel. Brit se, Franse en Amerikaanse ingenieurs zullen voorlopige seismische geologi sche en geofysische onderzoekingen verrichten. Volgens niet-officiële ra mingen zouden elk jaar anderhalf mil joen reizigers van de verkeerstunnel gebruik maken, hetgeen neerkomt op zevenhonderdduizend voertuigen of ge middeld tweeduizend auto's per dag. IN de oneindige verscheidenheid van le vende wezens die in de natuur voorkomen, zien we dat de nakomelingschap altijd op de ouders gelijkt. Uit de bevruchte eicel ontwikkelt zich dus een individu dat de zelfde eigens-.happen vertoont als het in dividu, waarvan de eicel oorspronkelijk deel uitmaakte. Veel opmerkelijks schijnt hier op het eerste gezicht niet in te leggen, want we zijn er al lang aan gewend, dat uit een kippeëi een kip of haan wordt uitgebroed en dat uitgezaaide tarwe tot tarwe- halmen zullen uitgroeien. Ware het ook maar één keer voorgekomen, dat het ei van een kip een gans had opge leverd, of dat uit de tarwe korrel een eik was opgescho ten, het zou zeker niet geheim gehouden zijn. Zo zijn wij gewend de soorten als standvastige grootheden te zien. Maar naast deze standvastigheid in de levende natuur, moeten we vaststellen, dat alle le vende wezens van elkaar verschillen. Daardoor zijn we in staat mensen onmid dellijk te herkennen, evenals sommige die ren die ons vertrouwd zijn. Maar ook al is het velen van ons niet gegeven de ene grasspriet van de andere te onderscheiden (we kunnen, zonder speciale studie de soorten zelfs niet uit elkaar houden), toch is het een feit, dat geen twee dieren of planten, zelfs niet twee mensen (twee lingen) volkomen aan elkaar gelijk zijn. De planten, gewonnen uit het zaad van de zelfde bloem, jongen uit dezelfde worp, kinderen van hetzelfde ouderpaar, ver tonen altijd meer of minder belangrijke verschillen, die niet direct in het oog be hoeven te springen, maar die er deson- danks toch zijn. Voor een deel kxinnen dergelijke verschillen verklaard worden als gevolg van uitwendige omstandigheden, want geen twee individuen zullen ooit on der precies dezelfde omstandigheden op groeien. Maar daarmee zijn de verschillen, waardoor individuen zich van elkaar on derscheiden, slechts voor een gering per centage begrijpelijk gemaakt. Immers, we moeten niet uit het oog verliezen, dat een belangrijk deel van deze ver schillen op volgende geslach ten worden overgedragen. Zie daar de paradox, waarvoor wij geplaatst worden: wij consta teren verschillen, waardoor individuen van dezelfde soort zich van elkaar onder scheiden, maar die in diezelfde familie juist een gemeen schappelijk kenmerk kunnen vormen. Als kenmerk van een bepaalde persoon zou den we bijvoorbeeld zijn typische manier van lopen willen noemen, waardoor we hem „uit duizenden herkennen". Zijn zoon, of kleinzoon, blijkt later op precies de zelfde wijze te lopen. We zullen die twee daardoor niet met elkaar verrvisselen, want er zijn weer andere kenmerken, waardoor deze twee individuen zich van elkaar onderscheiden. Maar in ieder geval zijn we er ons toch van bewust, dat dit (en dergelijke) kenmerk(en) niet aan uitwen dige omstandigheden moeten worden toe geschreven, doch dat we de oorzaak hier van moeten zoeken in de levende struc tuur van de stof. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2