W. METZ H.B.C.-LOTERIJ Toch twee pontveren over het Noordzeekanaal in de toekomst? ^Srieven aan de redactie i. J. v. Kooten Folkloristisch feest met meisjes en Betuwse pony's Zondag opening nieuwe autobuslijnen in Haarlem en Bloemen daal Openbare Werken is begonnen met reorganisatie van Kleine Hout IAGNEEI, BELANGRIJK BERICHT w Moederdag Bloemendag Vele varianten mogelijk vele problemen in studie Omvangrijke werk zal nog dit jaar kunnen worden voltooid in PAVILJOEN „DREEFZICHT" Moederdag 7 Vervanging tramlijnen in Zuid-Holland na 1960 k I VgÜSTifN Burgerlijke Stand van Haarlem Onbehagen over vakantie vaststelling vglo en mulo Huldiging M. Mulders bij Droste n.v. MODESHOW van BAD- en STRANDKLEDING Elswout niet voor publiek toegankelijk Lekkernijen op Grote Markt Examens Draaiorgelfestijn begint reeds vrijdagavond WOENSDAG 7 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De op 1 september van het vorige jaar ingevoerde vervanging van de tram op de lijn Zandvoort—Haarlem—Amsterdam le verde aanvankelijk voor de directie der N.Z.H. ongunstige financiële resultaten op. Het zogenaamde werkvervoer liep in de eerste maanden na de invoering van de autobusdienst met zeventien percent terug. Daaruit zou af te leiden zijn, dat vele abonnementshouders geen genoegen namen met de verandering van het eindpunt in de hoofdstad, maar ook is het aantal bouw vakarbeiders uit Haarlem en omgeving, dat in Amsterdam-West werkte, teruggelopen. Inmiddels zijn we weer enkele maanden verder en het percentage is teruggebracht tot vier percent. Het aantal retourbiljetten van de autobus is ongeveer gelijk gebleven met dat van de vroegere tram. De directeur van de Noord Zuid Hol landse Vervoermaatschappij, de heer J. J. Jurri.ssen, die ons deze mededelingen deed, verklaarde niet ontevreden te zijn over de reorganisatie van tram in autobus. Er wordt verder gewerkt aan het vervangen van de tram in autobus, maar het zal toch tot na I960 duren, alvorens alle tramdien sten opgeheven zijn. Zondag verdwijnt de lokaaldienst Voorburg—Carel van Bylandt- la'an in Den Haag en het is de bedoeling de nog bestaande tramdiensten in Zuid-Hol land gelijktijdig te doen veranderen in autobuslijnen. Zaterdag, twintig minuten na twaalven in de nacht, vertrekt de laatste N.Z.H.- tram van Voorburg naar Den Haag en de heer Jurrissen hoopt, dat het publiek zich rustiger zal gedragen dan tijdens de laatste ritten van de tram Amsterdam—Zandvoort. Toen heeft het bedrijf een schade van enkele duizenden guldens geleden doordat het publiek veel gesloopt heeft. Het dacht, dat de trams toch gesloopt moesten worden, maar het zal niet beseft hebben dat het op een minder correcte wijze is geschied. Deze week is het geweten van een Haarlemmer gaan spreken, want hij heeft een aantal voorwerpen, dat hij op 31 augustus uit de voertuigen gesloopt had, teruggezonden Zomerdienst Zondag 11 mei begint de zomerdienst van de N.Z.H. Dat is vroeger dan andere jaren, maar in mei vallen enkele feestdagen en mogelijk zal er dan een druk vervoer zijn naar de badplaatsen. Evenals vorige jaren worden de diensten van HaarlemIJmui- den doorgetrokken naar het strand in IJmuiden en ook zal de dienst Beverwijk— Velsen-Noord—IJmuiden doorgetrokken worden naar het IJmuider strand. De be langstelling voor de lijn IJmuidenBever wijk is betrekkelijk groot en dit is voor de directie aanleiding geweest een kwartier- dienst in te voeren. Er zullen, evenals vorige jaren, weer bussen rijden van Haar lem langs de Zeeweg naar het Bloemen- daalse strand en Zandvoort, van Heemstede naar Zandvoort en overwogen wordt op zondagen in juli en augustus bussen te laten rijden van Zwanenburg, over Half weg naar Zandvoort. Hiervan zullen de bewoners van Haarlem-Oost kunnen profi teren, als de bussen uit Zandvoort al vol zitten. De twintigminutendienst, in. de rqidd^g- urën tot acht uur van-Zandvoort af wordt .een tienrninutendienst en verder komt er een nieuwe lijn HaarlémAmsterdam en terug, die als nummer krijgt: 83. De bussen op deze lijn stoppen minder dan de andere en rijden speciaal als er een druk forensen- vervoer is. De haltes zijn" Tempeliersstraat, Zomervaart (Kruistochtstraat), Prins Bern. hardlaan (Dr. Schaepmanstraat), Halfweg, Multatuliweg, Nassaukade, Marnixstraat. Lijnen in Haarlem en omgeving Wij deelden reeds bijzonderheden mee over de nieuwe lijnen in Haarlem en naaste ADVERTENTIE ')AAN DE GROOT leidt in de Ronde van Spanje op het leidende merk MAGNEET., hel merk, dat iedere fietser onweerstaan baar aantrekt. ADVERTENTIE VOOR MAGNEET RU WIELEN in div. uitvoeringen en kleuren. DE SPORTSPECIALIST ZOETESTRAAT 2 - TEL 17088 BEVALLEN van een zoon: 3 mei: J. C. WesselingVerhoef; 4 mei: C. van Bree- nende Vreede; 5 mei: H. Zonneveld Kerpel, H. Gastelaars—Meyer, J. J. van Rooijenvan den Berghe, P. A. Bogaart van Eijk; 6 mei: H. Valkenburg—Ran, A. van der Giesenvan Eek. BEVALLEN van een dochter: 4 mei: S. SchefferVisee, A. T. J. A.,BeensMeeu- sen, J. W. H. HoviusRee, 5 mei: M. J. Broerenvan der Aa, C. A. M. Devilee Boevink; 6 mei: W. G. Kloostervan Heu len, F. WalsWesseling. ONDERTROUWD: 6 mei: G. R. Bangert en H. Jacobs, A. Nijenhuis en H. P. Kerk- *1 iet. A. J. van Meerten en F. Meter, M. ^uist en E. A. van Duffelen. GEHUWD: 6 mei: A. Visbeen en C. Scho nenberg, G. C. Groot en C. K. van der Riet, M. P. Dijksterhuis en E. Westerhof. OVERLEDEN: 3 mei: A. van der Pad, 75 j., Schotersingel. J. GermansMeijer, 85 j., Barrevoetestraat. 4 mei: G. Bastiaan, 79 j., Sophiastraat. 5 mei: J. G. C. ITuigsloot Verzijlenberg, 77 j„ Jos. Cuypersstraat. De Wit—Ajah, 83 j., Meeuwenstraat. omgeving. Zondag begint lijn 2 van de Dr. Schaferstraat (Haarlem-Oost), via de Rus tenburgerlaan, Kleine Houtweg, Kamper vest, Spaarne, Jansstraat (terug Kruisweg, Kruisstraat, Grote Markt met halte bij de Vishal), Stationsplein, verder ongeveer de huidige route van lijn 4 naar de Orionweg, tenslotte Delftlaan, Arthur van Schendel- kade, Jan Prinslaan en P. C. Bouténsstraat (Delftwijk). Lijn 4 ondergaat een wijziging in het Kleverpark en Marnixstraat. De haltes van het station af zijn: Staten Bolwerk, Scho tersingel, Velserstraat (bij Kleverpark en bij Kleverlaan), Marnixstraat (bij Duin oordstraat en Eikenstraat), Mercuriusstraat, Planetenplein en Planetenlaan. Lijn 5 zal een frequentie krijgen van een tienrninutendienst en het eindpunt in Haar lem-Oost wordt de Dr. Schaepmanstraat bij de Prins Bernhardlaan. Ook zal van zondag af de nieuwe lijn Heemstede (station), via de Ri.inegomlaan, Spiegelenburghlaan, Oosterduinweg, Bo- venweg, Elswóutlaan (terug Duinlustweg langs Kraantje Lek), Bloemendaalseweg, Wildhoefplantsoen rijden. In Overveen en Wildhoefplantsoen zal overgestapt kunnen worden De bussen rijden ieder half uur. In Heemstede zal een wijziging ontstaan doordat een deel der autobussen van lijn 1 zal doorrijden naar het huidige eindpunt Javalaan en een ander deel naar De Glip. Zowel het gedeelte Valkenburgerlaan— Indische buurt als ValkenburgerlaanDe Glip wordt een twaalfminutendienst en des avonds een twintigminutendienst. ADVERTENTIE De trekking van de grote vindt plaats op 30 MEI a.s. Nog enkele loten verkrijgbaar. De vaststelling der vakanties, waarover wij maandag hebben bericht, heeft naar wij vernemen enige onrust veroorzaakt onder ouders van leerlingen van het vglo en mulo en ook onder hierbij betrokken leraren. De zomervakantie viel namelijk het vorige jaar samen met die voor het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs van 14 juli tot en met 1 septem ber. Dit jaar begint de vakantie voor vglo en uloscholen tezelfdertijd, maar .zij ein- digd opeens een week eerder, namelijk op 23 augustus. Nu is het bepaald niet de inkorting van de vakantie met een week, welke verschei dene ouders en leerkrachten heeft doen protesteren, maar wel het feit, dat zij dit thans pas vernemen. Velen hebben in het begin van dit jaar hun vakantieplannen reeds gemaakt en allerlei schikkingen ge troffen, welke wel zeer bezwaarlijk zijn te herroepen. Men deed dit in het ver trouwen, dat de vakantie ook voor het vglo en mulo dit jaar weer in dezelfde pe riode zou vallen als de voorgaande jaren Dat dit thans ineens nieti het geval blijkt te zijn heeft zowel onder ouders als leer krachten ontstemming ten aanzien van het besluit v. n B. en W. gewekt. ADVERTENTIE (zondag 11 mei) Naar wij vernemen circuleren er momenteel ideeën van Rijkswaterstaat bij de betrokken instanties, die nieuwe oplossingen bieden voor het lokale oeververbin dingsprobleem, zoals dat ontstond na de opening van de Velser tunnels en de daarmee samenhangende, voorgenomen verplaatsing van de Velser pontveren naar de plek, waar thans de spoorbrug wordt gesloopt. In dil plan is aan de Sluisweg een nieuwe en wellicht steviger functie toebedacht, dan in het oorspronkelijke. Men denkt er namelijk over de pont verbinding in de toekomst te splitsen en wel zo, dat voor ontplofbare stoffen en ander verkeer, dat geen gebruik kan ma ken van de Velser tunnel, een pont blijft varen op de huidige plaats aan het einde van de Rijksweg 9. Hierdoor wordt de daar bestaande aanieginstallatie dus niet renteloos. Daarnaast, wil men een pont voor fietsers en voetgangers, een vaartuig dus met beperkte capaciteit leggen op de plaats van de spoorbrug waarvan de ex ploitatievorm nog nader overwogen moet worden. Hiermee worden twee belangen gediend: ten eerste zal een dergelijke oeververbinding bij de papierfabriek op veel minder ernstige bezwaren (zoals reeds uitgesproken bij de behandeling van het Streekplan IJmond-Noord) sluiten, omdat de toch' al benauwde grondpositie van Van Gelder er niet zo rigoureus door hoeft te worden aangetast als door een „volledige" pontverbinding en daarnaast is de ge meente Velsen er belangrijk bij gebaat. Wanneer nameiyk de pont in haar ge heel naar de plek van de spoorbrug ver huist, moet er aan de IJmuidense kant van de Sluisweg ter hoogte van het sta tion Velsen-IJmuiden-Oost en de viaduc ten in de Stationsweg naar een ingrijpende oplossing worden gezocht, die naar men van gemeentelijke zijde vreest voor de toe gang tot IJmuiden aan de oostkant onaan vaardbare consequenties heeft. De functie van de Sluisweg zal in dit plan bovendien veel duidelijker worden: zij blijft daarbij de belangrijkste verbin ding tussen het woongebied in Velsen en het werkgebied benoorden het kanaal. Vele varianten Rijkswaterstaat heeft naar onze indruk alle gevoel voor de bezwaren, die er zowel bij het bedrijfsleven als bij de gemeente Velsen bestaan tegen cle oorspronkelijke oplossing, zoals die in het streekplan was neergelegd. Men overweegt daarbij, dat het niet wel mogelijk is, het veer in zijn huidige vorm op de huidige plek te laten bestaan, omdat dan Van Gelder weer met haar havenoutillage in de knel komt, maar inkrimping zou wellicht mogelijk zijn met een gelijktijdige gedachte aan een tweede veer van kleinere capaciteit ter hoogte van de spoorbrug. Er zijn in de toekomstige oeververbin ding uiteraard vele varianten mogelijk, deze te onderzoeken en de daarmee samen hangende belangen tegen elkaar af te we gen is thans de taak dergenen, die over deze kwestie te beslissen krijgen. De bovenomschreven oplossing maakt in dit verband een redelijke kans en daarbij staat .'ast, dat de Sluisweg, die zoals tel lingen hebben uitgewezen, een belangrijke schakel in het Noord-Zuid-verkeer vormt, behouden zal blijven. Dezer dagen is de Haarlemse dienst van Openbare Werken begonnen met de reor ganisatiewerkzaamheden aan de Kleine Houtweg en de Paviljoenslaan. Zoals be kend, heeft de Haarlemse raad op 19 sep tember 1956 een krediet van 373.000 voor deze reorganisatie toegestaan. Het lag in de bedoeling, dat reeds dat jaar met het werk zou worden begonnen, maar de bestedings beperking heeft een spaak in het wiel ge stoken. Thans is het geld ervoor beschik baar en men hoopt, dat het gehele werk nog dit jaar kan worden voltooid. Het werk omvat de verbreding van de Paviljoenslaan tot twaalf meter. Ook de Kleine Houtweg zal worden verbreed door dat op de plaats van de vroegere trambaan een rijbaan voor auto's zal worden aange legd. Het fietspad zal verdwijnen, waardoor het profiel er aldus komt uit te zien: Dinsdagmorgen is de heer M. Mulders, die veertig jaar in dienst is van de n.v. Droste's Cacao- en Cchocoladefabrieken te Haarlem, in de vergaderzaal van het bedrijf met zijn echtgenote en twee para nimfen door de voltallige directie, alsmede door een aantal genodigden uit het bedrijf, ontvangen. De heer M. W. Savrij Droste sprak hem toe en trok een vergelijking met een offi cier bij de krijgsmacht de heer Mulders is officier bij de suikerwerkerij van Dros te waarvan het jubileum, aldus de spre ker, altijd met militaire eer gevierd wordt. De heer Savrij Droste achtte het een eer een jubilerend officier bij zijn eigen be drijf de hand te mogen drukken. „In de loop der jaren heeft de heer Mulders de interieurs van heel wat nieuwe bonbons helpen creëren", aldus de heer Savrij Droste, die de jubilaris een geschenk on der couvert overhandigde, alsmede de zil veren legnenning van het Drostebedrijf en het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Na een dankwoord van de heer Mulders had in de toonkamer de ontvangst door het personeel plaats, waar de jubilaris werd toegesproken door de voorzitter van het jubileumfonds van Droste, de heer C. A. Guit, die de heer Mulders een goed collega noemde en ook mevrouw Mulders in de huldiging betrok. Hij bood een thee- meubel aan en overhandigde mevrouw Mulders een bloemstuk en een tinnen bloemenvaas. De chef van de suikerwerkerij. de heer •J .Beilschmidt, haalde in zijn toespraak herinneringen uit vervlogen dagen op. Na het dankwoord van de jubilaris, kreeg het personeel gelegenheid de heer Mulders ge luk te wensen, waarvan velen gebruik maakten. Na deze receptie vertrok de ju bilaris met echtgenote en paranimfen voor de traditionele rondtoer. ADVERTENTIE SEIZOEN 19 5 8 op DONDERDAG 8 en VRIJDAG 9 mo! 's avonds om 8.15 uur Getoond worden de „HEINZELMANN" en „TWEKA" badcollectie en „STURKA" sportieve kleding VRIJ ENTREE op vertoon van uitno digingskaart. welke verkrijgbaar is bij „SPORTHUIS HAARLEM", Grote Houtstraat 123, telefoon 12215 (Verkort weergegeven) Buiten medeweten. Zoals bekend heeft de Haarlemse Raad voor de Jeugd in de afgelopen maanden een lezingenreeks voorbereid voor de leiding van het jeugd werk om meer bekendheid te geven aan de organisatie, de taak en de bevoegdheden van de overheid. Op zaterdagmiddag 3 mei hield minister president dr. W. Drees in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis een lezing over „Jeugd en landspolitiek". Na afloop van deze bijeenkomst hebben enkele leden van de Partij van de Arbeid in de Pandpoort een brochure verspreid. De Raad voor de Jeugd stelt er prijs op te verklaren dat dit geheel buiten zijn medeweten is ge schied. De Raad voor de Jeugd betreurt het dat door deze verkiezingsaktiviteit deze bijeen komst, welke tevens als 3 mei herdenking was georganiseerd, ten zeerste is geschaad HAARLEMSE RAAD VOOR DE JEUGD Hoger tarief badhuizen. Bij ons weke lijks bezoek aan het volksbadhuis kwamen wij tot de ontdekking, dat de prijs maar liefst met 40 percent is verhoogd, van 25 tot 35 cent per keer. Duizenden, die niet in het gelukkig bezit zijn van een bad kamer of badcel gaan wekelijks naar één der badhuizen, die helaas beperkt in aan tal zijn in het grote Haarlem. Voor een gezin met bijvoorbeeld drie of vier kin deren is deze verhoging wel zeer be zwaarlijk. Men kan ook moeilijk de kin deren dinsdag- of woensdagmiddag naar het badhuis sturen, als de zogenaamde lage prijs van 30 cent geldt, want dan zijn ze zaterdag weer vuil. Voor een ar beidersgezin is de verhoging niet te dra gen en de volksgezondheid is daarmee niet gebaat. R. BUITENHUIS, Haarlem Verlichting op 3 mei. In uw blad van vrijdag heeft de burgemeester van Haar lem een dringend beroep gedaan op het bedrijfsleven om op de avond van de 3de mei mede te werken aan de herdenking van de gevallenen uit de tweede wereld oorlog, door reclame- en etalageverlich ting niet te ontsteken. Tijdens een korte wandeling door het centrum kon ik gelukkig constateren, dat het merendeel der zakenlieden aan de op roep gevolg had gegeven. Toch is het te leurstellend te zien, in hoeveel winkels en andere bedrijven men de verlichting volop laat branden, alsof het een avond is als alle andere. Is het werkelijk nog te veel gevraagd om éénmaal in het jaar rouw te dragen over hen, die de strijd voor de vrijheid het leven heeft gekost? Aangenomen mag worden, dat de op roep van de burgemeseter niet alleen in Haarlems Dagblad, maar ook in andere couranten gepubliceerd is. Blijkbaar is dil toch nog niet voldoende. Hartelijk hoop ik, dat men een volgend jaar wegen zal kunnen vinden om ieder die het aangaat er van te doordringen, dat het een ere zaak is om op deze eenvoudige wijze deel te nemen aan onze nationale rouw. J. V., Haarlem Een rijweg van twee rijbanen aan weers zijden van de bomenrij, die zal blijven be staan. Verder zal de Kleine Houtweg wor den doorgetrokken naar de Vijverlaan, waardoor de scherpe hoek Oosterhoutlaan Linnaeuslaan zal komen te vervallen. Door deze reorganisatie zal de Herten kamplaan niet meer door auto's behoeven te worden gebruikt. Deze laan zal dus weer geheel aan de Hout worden toegevoegd en slechts door fietsers worden bereden. Voorafgaande aan de wegverbeteringen moeten de ondergrondse kabels, leidingen en rioleringen worden vernieuwd. Ook zal de Paviljoenslaan worden geasfalteerd. Met het vernieuwen van de riolering is men inmiddels begonnen. Men verwacht, dat reeds voordat deze werkzaamheden zullen zijn voltooid, een aanvang met het asfalteren zal kunnen worden gemaakt. De Kleine Houtweg zal worden doorgetrokken langs het nieuwe transformatorhuis naar de Middenlaan. Tot aan de Oosterhoutlaan krijgt de Kleine Houtweg een dubbele rij baan, ten zuiden van de Oosterhoutlaan komt een enkele baan, die echter voldoen de breedte zal krijgen. Met het oog op deze reorganisatie zullen enige bomen moeten verdwijnen. Enige zijn reeds gerooid, maar het aantal zal zo klein mogelijk worden gehouden. Langs de westzijde van de nieuwe rijbaan van de Kleine Houtweg zuilen nieuwe bomen worden geplant. Zoals gezegd, verwacht men, dat deze vrij ingrijpende verandering, waardoor het noord-zuidverkeer een gemakkelijker route zal krijgen en waarbij de Dreef één uit monding (die van de Hertenkamplaan) minder krijgt, nog dit jaar gereed zal komen. ADVERTENTIE Alle modellen uit voor raad leverbaar, reeds vanaf 1355.— Onze jarenlange ervaring en vakkundig on derhoud, verschaffen u KOSTEN besparend rijden HOUTPLEIN 20 Tel. 12000 GR. HOUTSTR. 140 Tel. 12349 Men verzoekt ons te willen mededelen, dat het op het ogenblik niet in de bedoeling ligt het door de gemeente Bloemendaal aangekochte landgoed „Elswout" in de naaste toekomst voor het publiek open te stellen. Hoewel de hoofdingang bij het poortgebouw gesloten wordt, trachten toch onbevoegden zich bij de Duinlustweg via het hek toegang tot de buitenplaats te ver schaffen. rr.wrrjr OutAcud éé*t PARFUMERIE BIJOUTERIE Behalve een aantal fleurige meisjes, die produkten van de plaats hunner inwoning zullen aanbieden, zullen op de folkloris tische dag, die onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei maandag in Haarlem zal worden gehouden, ook enige pony's te zien zijn, die reclame zullen ma ken voor de eerste Nederlandse (en mis schien zelfs wel Europese) ponyjaarmarkt die op 11 augustus in het Betuwse plaatsje Bemmel zal worden gehouden. Twee ver- tegenwoordigertjes van de Over- en Mid den Betuwe een jongetje en een meisje zullen ieder op een pony gezeten naai de Grote Markt in Haarlem trekken, ver gezeld van een wagentje, ook al weer ge trokken door een pony, waarop door Be tuwse meisjes reclame voor de produkten van hun streek bloesem, fruit en fruit- conserven zal worden gemaakt. Op deze originele wijze wil de streek rond Bemmei en Eist de ponyfokkerijen onder de aan dacht brengen, evenals de ponyjaarmarkt waar men bijna duizend van deze kleine, taaie paardjes hoopt te kunnen verhande len. Dit zijn echter niet de enigen, die maan dag naar de bloemenstad komen. Ook uit tal van andere plaatsen in ons land wil men aandacht vragen voor de typisch plaatselijke produkten. Zo komen er onder meer meisjes in klederdracht uit Spaken burg, die krentenbroden zullen aanbieden, meisjes uit Langendijk, uit Alkmaar en Gouda (met kaas), uit Schagen (drie gene raties, bestaande uit grootmoeder, moeder en twee dochters), uit Delft (met de be kende Delftse maatjes). Voorts zullen ei meisjes uit Zandvoort zijn in modern- Zandvoortse kostuums, uit Drente mei knakworstjes en gekleed in een eveneens gemoderniseerd Drents kostuum. Er zijn verder vier tot zes meisjes uit plaatsen langs de Oost Veluwezoom, die rozijnen broden komen aanbieden, meisjes uit Weert met de bekende vlaatjes en uit de resi dentie baron Hop en dochter plus twee pages, die de befaamde Haagse hopje, zullen laten proeven. Het gehele gezelschap, dat voor het me rendeel in folkloristische klederdrachten zal zijn gekleed, zal worden aangevuld met twaalf Haarlemse bloemenmeisjes, die als gastvrouwen zullen fungeren. In totaal zullen er ongeveer veertig personen zijn. die in Haarlem reclame zullen gaan ma ken voor het toerisme in eigen land, dat, naar men verwacht volgende jaren zal toenemen, als de Brusselse Expo niet mee, zoveel mensen over de grenzen zal trekken. Om half elf komen de gasten aan. waar na men van de Kruisweg in optocht naai de Grote Markt trekt. Daar zullen de gas ten in de ridderzaal worden ontvangen door de voorzitter van de stichting Haarlems Bloei, de heer D. J. A. Geluk, waarna om ongeveer twaalf uur de aanbieding van de lekkernijen op de Grote Markt zal volgen Daarna trekt men naar het Houtplein, waa; geluncht zal worden en misschien ook nog befaamde plaatselijke produkten zullen ADVERTENTIE Wij demonstreren elke 7—9 uur met de vrijdagavond nieuwste AUDIUM boortoestellen in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann. Grote Markt AUDIUM N.V. AMSTERDAM Mr. Opticien 3. GRIT Gouda - Zwündrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 - Tclcf. K 2550 6072 Service-adres voor Haarlem en omstreken FOTO v. d. ANKER Gasthuissingel 66 - Haarlem Nijmegen. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands de heer A. J. M. van Seggelen, Heem stede. worden aangeboden. Vdndaar wordt een bezoek gebracht aan het Frans Halsmu seum. Des middags vertrekt men per bus naar de Linnaeushof in Bennebroek, waar de thee zal worden gebruikt. Om half vijf is het bezoek teneinde en vertrekken de gasten weer naar hun onderscheiden woon plaatsen. Elf pierementen concerteren voor restauratie stadsorgel Vrijdagavond reeds zal het Haarlemse draaiorgelfestijn worden geopend met een demonstratie van het Sneker pierement „De Waterpoorter" in het Julianapark, waarbij de voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden, mr Romke de Waard, een toelichting zal geven. Dit concert zal van zeven uur tot half tien duren. Zoals reeds eerder werd bericht zal het draaiorgelfeest, dat de gehele zaterdag zal duren, dienen om propaganda te maken voor de restauratie van het Kunkels-orgel, dat bestemd is om stadsorgel van Haarlem te worden. Elf pierementen uit alle delen van Nederland zullen zaterdag de straten van Haarlem bevolken om hun vrolijke klanken te laten getuigen voor de wense lijkheid Haarlem een eigen stadsorgel te geven. In het aantal deelnemende orgels is geen wijziging gekomen, wel is een orgel, dat aanvankelijk zou meedoen „Uranus" uit Loosduinen vervangen door een an der, „De Zwarte Dorus" uit Leeuwarden, welke stad zaterdag dus door twee piere menten zal zijn vertegenwoordigd. Het andere orgel uit Leeuwarden „De Gou we" zal worden bespeeld door muzi kanten in Friese klederdracht. Ditzelfde zal ook het geval zijn met „De Water poorter" uit Sneek. Programma Het programma voor de draaiorgeldag ziet er nu als volgt uit. De gehele dag spelen drie pierementen op verschillende punten in de stad: „De Bioscoopfluit" uit Hoorn bij het postkantoor aan de Raaks, het gemeentelijke „Kaasorgeltje" uit Alk maar in de Cronjéstraat en „De Water poorter" uit Sneek op de Grote Markt. Bij deze orgels zal gecollecteerd worden ten bate van de restauratie van het Kun- kelsorgel. Om half drie 's middags wordt eveneens op de Grote Markt een demonstratie ge geven met de „Lange Gavioli" van de he ren Waerts uit Zaandam, waarbij mr Rom ke de Waard opnieuw een toelichting zal geven. Het eigenlijke draaiorgelconcours heeft 's avonds plaats op de Zaanenlaan in Haar lem-Noord. De organisatie hiervan berust bij de Stichting Haarlem-Noord in samen werking met de Kring van Draaiorgel vrienden. Om kwart voor zeven vertrek ken de pierementen van het Frans Hals plein en trekken naar het concoursterrein. Aan het concours nemen de volgende draaiorgels deel: „De Arabier" uit Gronin gen (buiten mededinging); „De 70 Bur- sens" uit IJmuiden; „De Bioscoopfluit" uit Hoorn; „De Gouwe" uit Leeuwarden; „De vier jaargetijden" uit Haarlem; „Jupiter" uit Haarlem (buiten mededinging); „Radio- stad" uit Haarlem; „De Stolwijker" uit Den Helder; „De Waterpoorter" uit Sneek; „De Zwarte Dorus" uit Leeuwarden en het „Kaasorgeltje" uit Alkmaar. Dit laat ste pierement neemt deel dank zij de toe stemming van B. en W. van Alkmaar, die het goedvonden, dat het Alkmaarse stads orgel enige dagen uit de kaasstad afwezig zal zijn. De jury, die de muzikale presta ties zal moeten beoordelen, bestaat uit de heren A. de Boer, toonkunstenaar, J. Wild schut, musicus en B. Schultheiss, archi tect. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11