Panda in het Wilde Westen Baten bij N.H.M. sterk verminderd, maar ook kosten en belastingen lager Wé x Saldo schatkist sterk gestegen Het wordt weer zachter beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! BANDRECORDERS Weekstaat Nederlandsche Bank NAAIMACHINES Wereldnieuws TocU ió het zo r~ J 2 Indonesië een verlies, Euromarkt een lichtpunt H. 3. MAERTENS N.V. Gestegen omzet en kleinere winstmarge bij Hagemeyer Werktijdverkortingen Eerste kwartaal AIME niet onbevredigend RENAULT! GARAGE DEN HOUT Netam optimistisch Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Plan Van der Goes van Naters goedgekeurd voor weinig geld... II Produktie Bronswerk met 7 pet. in geld gestegen Matrijs hypothese WOENSDAG 7 MEI 1958 (Van onze financiële medewerker) De directie van de Nederlandsche Han- del-Maatschappü verklaart in haar jaar verslag van 1957 niet ontevreden te zijn over de bedrijfsuitkomsten. De resultaten van het Nederlands bedrijf vertonen in vergelijking met 1956 geen afwijking van betekenis, terwijl die van het agentschap in New York voldoening schonken. De buitenkantoren droegen belangrijk minder tot de winst bij dan als normaal kan worden beschouwd tengevolge van een tegenslag by het agentschap Calcutta. Tot ongeveer ultima oktober heeft het bank bedrijf in Indonesië bevredigend gewerkt, waarna het de druk van de politieke agi tatie aldaar ondervond. De niet-getrans- fereerde winst van het bedrijf in Indo nesië is evenals voorheen niet in de winst en verliesrekening opgenomen. Zowel de balanscijfers als de cijfers van de winst en verliesrekening zijn sterk beïnvloed door het feit dat de rupiah deze keer is omgerekend in de verhouding 7,5 tot 1 in plaats van zoals voorheen 3 tot 1. Aan provisie werd ontvangen 30.7 mil joen (v.j. 36,1 miljoen), aan baten uit interest, wissels en effecten f 42,1 miljoen (v.j. 54,6 miljoen) en aan inkomsten uit cultuurondernemingen f 0,2 miljoen (v.j. 0,7 miljoen). Na aftrek van kantoor kosten ad 42,1 miljoen (v.j. 48,4 mil joen), de bijdragen aan de pensioenfond sen ad 3,1 miljoen (v.j. f 2,4 miljoen) en belastingen ad 9,7 miljoen (v.j. 18,7 miljoen) resteert een voordelig bedrijfs resultaat van 18,2 miljoen (v.j. f 21,8 miljoen). Aan de vergadering van aandeel houders wordt voorgesteld het dividend op de gewone aandelen vast te stellen op tien percent (onveranderd). Indonesië In het jaarverslag wordt uitvoerig aan dacht besteed aan de recente gebeurte nissen in Indonesië en de invloed daarvan op de Nederlandse economie en op de gang van zaken bij de Nederlandsche Handelmaatschappij. Geconstateerd wordt dat de door de directie in december ge publiceerde verklaring, waarin onder andere werd medegedeeld dat de solva biliteit en de liquiditeit van de maat schappij niet worden beïnvloed door de gebeurtenissen in Indonesië, ook thans nog haar geldigheid heeft behouden. De direc- rectie heetf de indruk dat men hier te lande veelal onvoldoende beseft hoezeer Nederland belang heeft bij het herstel van de goede betrekkingen met Indonesië. De binnenlandse conjuncturele ontwik keling geeft de directie van de Neder landsche Handel-Maatschappij aanleiding aan te dringen op verzachting of afschaf fing van de fiscale maatregelen, die op beperking van de investeringen zijn ge richt. Een algehele wederinvoering van de investeringsaftrek wordt in het bijzonder bepleit. Gewaarschuwd wordt voor een onnodig doen uitvoeren van werkgelegen- heidsobjecten, zolang onvoldoende be proefd is het bedrijfsleven langs natuur lijke weg zijn activiteit te doen ont plooien. Onder het voorbehoud dat in de con junctuur noch in de politieke verhoudin gen ongunstige veranderingen van ern stige aard optreden, verwacht de directie van de Nederlandsche Handel-Maatschap pij in 1958 bevredigende resultaten. Euromarkt De directie acht het een lichtpunt dat de Europese integratie met het in werking treden van het Euromarktverdrag op gang is gekomen. Deze houdt een stimulans in voor de investeringsactiviteit. De Euro markt zal het Nederlandse bedrijfsleven voor de taak stellen het hoofd te bieden ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 De zaken van het exportbedryf hier te lande van Hagemeyer en Co's Handel maatschappij n.v. hadden over 1957 een bevredigend verloop en de omzetten kon den, niettegenstaande de achteruitlopende conjunctuur, zelfs enigszins verhoogd worden. De winstmarges liepen achteruit, maar niettemin droeg het exportbedryf in belangrijke mate tot het totale resul taat bij. De winst op goederen, commissies en andere inkomsten was f 2.184.329 (vorig jaar 2.416.434). De onkosten beliepen 888.962 991.159). Na reservering op investeringen ad f 170.185 enzovoorts res teert een winstsaldo van 996.930 (v.j. 1.003.184). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van 15 percent (onv.). Het kapitaal bleef 2 miljoen. De directie meent er rekening mede te moeten houden dat het Indonesische be drijf, althans voorlopig, niet meer in de resultaten zal kunnen bijdragen. Zij is doende dit verlies aan inkomsten op an dere wijze te compenseren. Het bedrijf in Nieuw-Guinea kan op een bevredigend jaar terugzien. De concurrentie is echter belangrijk toegenomen. In Singapore werd de achteruitgaande conjunctuur sterk ge voeld. De importsituatie in Thailand blijft moeilijk. Hongkong was voor de handel teleurstellend. De Belgische congo heeft in grote mate te lijden gehad van de al gehele achteruitgang van de wereldcon junctuur; de markt werd uitgesproken slecht. Het is nog te vroeg, aldus het verslag, om met enige zekerheid de verwachtingen omtrent 1958 uit te spreken. In de maand-april werd op grond van door de arbeidsinspectie verleende ver gunningen tot verkorting van de werktijd in 884 ondernemingen door 36.564 mannen in totaal 1.754.722 uren en door 10.138 vrouwen 435.449 uren minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest. Het gemiddeld aantal werk uren per week per werknemer ten aanzien van wie van de vergunning gebruik werd gemaakt bedroeg 37,2. aan toenemende concurrentie. Daartoe is nodig: verlaging van de produktiekosten. Het bedrijfsleven zal deze verlaging kun nen bereiken door een verdere doorvoe ring van de specialisatie. In een aantal gevallen is daartoe een concentratie van ondernemingen de aangewezen weg. Van de Nederlandse ondernemers zal dus een oplossing van diverse ingrijpende proble men worden verlangd. Zoals gebruikelijk behelst het uitvoe rige en van fraaie foto's voorziene verslag der N.H.M. overzichten van overzeese lan den zoals Indonesië, Suriname, de Neder landse Antillen, de Maleise Federatie en Singapore, India, Pakistan, Birma, Hong kong, Japan, Saoedi-Arabië, Kenya, Tan ganyika, Uganda, Libanon en Nieuw- Guinea. Van dit laatste gebied wordt ge zegd dat met de economische ontwikkeling in 1957 verdere voortgang is gemaakt. De produktie is uitgebreid en de export opbrengst was iets groter dan in 1956. Naar wij vernemen, zal in de binnen kort te houden jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders worden voorzien in de vacatures ontstaan door het bedanken als commissaris van de heren mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck en J. W. B. Everts. Als nummer één zijn op de desbetreffende voordrachten geplaatst res pectievelijk de heren ir. J. B. G. M. rid der De van der Schueren, commissaris dei- Koningin in de provincie Overijsel en mr. W. A. J. Lucas, directeur van de n.v. Ko ninklijke Paketvaart-Maatschappij. ADVERTENTIE Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen Gunstige resultaten over 1957 By de n.v. Algemene Industriële, Mine raal- en Erts Maatschappij „A.I.M.E.", Am sterdam, heeft de brutowinst diverse ertsen en chemische produlcten 776.490 bedragen (v.j. 411.308). Winst uit deelnemingen be droeg 150.295 45.532) en bijzondere ba ten waren 39.095 24.761). Na aftrek van algemene onkosten, afschrijvingen en be lastingen resteert een winst van 492.329 253.979). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van 15 percent (onv.) over een ka pitaal van 1.000.000 (onv.), alsmede een uitkering van 25 percent in het kader van de wet op de Herkapitalisatie 1957 terwijl ter voldoening van de over deze uitkering in aandelen verschuldigde belasting, een aanvullend dividend in contanten van 6 1/4 percent gedeclareerd zal worden. Een en ander ten laste van de „tantièmevrije re serve". In verband met de grote voorraden me tallurgisch erts en de nog belangrijke hoe veelheden af te nemen erts op oude con tracten door consumenten, zal het op ver scheidene markten onmogelijk zijn nieuwe verkopen in dit erts tot stand te brengen. Hierdoor vertonen de prijzen nog steeds een dalende tendentie, terwijl een wijziging ten goede zeker niet te verwachten is zo lang de verminderde bedrijvigheid in de ijzer- en staalindustrie aanhoudt. De af nameverplichtingen waaraan de n.v. ver bonden is zijn grotendeels gedekt door vóór de prijsdaling afgesloten verkoopcon tracten. Het bovenstaande in aanmerking nemend, mag de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1958 voor de maat schappij niet onbevredigend worden ge noemd, aldus het verslag. ADVERTENTIE BESPAREN OP UW AUTO-UITGAVEN Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P.K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te wijzigen. Bevredigende resultaten 1957 De directie van de n.v. Nederlandse Tank-, Apparaten- en Machinefabriek „Netam" te Rotterdam acht de resultaten over 1957 bevredigend. De bruto bedrijfs winst inclusief bijzondere baten en lasten heeft 924.428 bedragen (v. j. f 1.162.578). Na aftrek van afschrijving op vastgelegde middelen ad. 201.437 resteert een winstsaldo van 723.944 (v.j. 961.248). Voorgesteld wordt, zoals be kend. een dividend van 10 percent waar van 5 percent naar keuze in aandelen of contanten over het tot 1.875.000 verhoog de aandelenkapitaal, (v.j. 12 percent), waarvan 10 percent in aandelen). Tengevolge van de tijdig genomen maatregelen als kostenbesnoeiing enzo voorts ligt de brutowinst op een accepta bel niveau. De inzinking, die voor be paalde sectoren vrij plotseling intrad, kon binnen redelijke tijd in de hand worden ge houden door het op de markt brengen van nieuw ontwikkelde produkten en het be vorderen van de export. De directie meent hiermede op de goede weg te zijn. De toe komst wordt met gepast vertrouwen tege moet gezien. De investeringen bedroegen 64.000. GATT over Duitse invoerbeperkingen Het secretariaat van de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (G.A.T.T.) heeft in een in krachtige bewoordingen gesteld communiqué de weigering van West-Duitsland de bestaande invoerbeperkingen op te heffen be treurd. De invoerbeperkingen omvatten ongeveer 18 percent van de totale Westduitse invoer en hebben hoofdzakelijk op levensmiddelen en land- bouwproduktcn betrekking. Aan de Bondsrege ring is verzocht haar standpunt nogmaals te be zien. Antilliaanse brouwerij Op Curacao is de noteriële akte gepasseerd tot oprichting van de „Antilliaanse Brouwerij n.v.'', waarvan het maatschappelijk kapitaal NAF 1 mil joen bedraagt. De nieuwe maatschappij heeft ten doel bier te brouwen voor plaatselijke consump tie in de Nederlandse Antillen. De Nederlandse Amstelbrouwerij zal bij de inrichting en de pro duktie van het bedrijf technische kennis en per soneel verschaffen. Westduitse kredieten Volgens het blad „Al Aklibar" heeft West- Duitsland aan de Verenigde Arabische Republiek industriekredieten verstrekt ten bedrage van 450 miljoen DM. Deze kredieten, waarover door de Egyptische minister van Handel de besprekingen te Bonn werden gevoerd, moeten over tien jaar worden terugbetaald. Obligatielening wereldbank Morgan. Stanley and Co. en de First Boston Corporation hebben bekendgemaakt, dat zij voor de Wereldbank 150 miljoen dollar 10-jarige 3:,:i percent obligaties, lopend tot 1968, hebben uitge geven tegen een koers van 100 percent. De lening werd overtekend. Vrijhandelszone en EEG De assemblee van de Raad van Europa heeft de door de Nederlander M. van der Goes van Naters namens de politieke com missie ingediende ontwerp-aanbeveling betreffende de Vrijhandelszone en de E.E.G. goedgekeurd. Hierin wordt het comité van ministers aanbevolen de raad van de O.E.E.S. uit te nodigen alles in het werk te stellen nog voor het eind van het jaar een kaderverdrag te sluiten op grond waarvan de andere leden van de O.E.E.S. op multilatèrale basis aan de E.E.G. wor den verbonden. - «3 ;t I..,- --.-j'fohnc ADVERTENTIE Fraaie metalen houder Extra crèmig Urenlang houdbaar «Nieuwste modetinten harmoniërend met de kleuren van Cutex Nagellak Prijs slechts f. 1.80 LIPSTICK met zuivers lanoline. ssussasi&if Volgens de weekstaat van de Neder landsche Bank van 5 mei is het saldo van de schatkist met 87 miljoen gestegen tot 316 miljoen. Aangezien de betalingen be treffende de vlottende en gevestigde schuld per 1 mei ongeveer evenveel bedroegen als het bedrag, dat op die datum wegens ge plaatste schatkistpromessen moest worden gestort, is het bedrag der stijging waar schijnlijk geheel terug te voeren op bin nengekomen belastingen. Het saldo van de banken vertoont daar entegen een daling van 63 miljoen tot 381 miljoen, hetgeen altijd nog ongeveer 80 miljoen boven het gemiddelde kas- reservebedrag ligt. Uit deviezentransacties ontvingen de banken in de algelopen week 44,5 miljoen. De bankbiljettencirculatie vertoonde een achteruitgang van 48 mil joen, terwijl ook van andere saldi een be drag van 7 miljoen naar de banken werd overgeboekt. Uit deze bedragen kon den de overboekingen naar dé staat ge makkelijk gedekt worden. Ook werd nog een bedrag van ongeveer f 4 miljoen op voorschotten afgelost. Aangezien de ban ken sedert het begin der kasreserve- periode op 22 april ruim boven hun ge middelde hebben gestaan en zij over dit meerdere geen rente ontvangen, hebben zij het verstandig geoordeeld hun surplus te verminderen door het afnemen van driemaands schatkistpromessen bij de Ne derlandsche Bank. De banken hebben dit gedaan voor een bedrag van circa 61 miljoen. Hierdoor is het bedrag aan schat kistpapier overgenomen door de Neder landsche Bank, ingevolge de overeenkomst ADVERTENTIE I -V - ZIJLWÊG 58 HAARLEM.TEl. 16063 ARTISTIEKE GESCHENKEN VOOR MOEDERDAG Een depressie, die boven de Noordzee in diepte toenam, verplaatste zich over Zuid-Noorwegen naar het oosten. Het er mee samenhangende koude front passeer de dinsdagavond met enige regen ons land. Daarna nam de wind snel in kracht af en werd drogere en iets koudere lucht Den Helder van de Noordzee aangevoerd. Daarbij Ypenburg breidde zich een gebied met opklaringen over onze omgeving uit. Voor het weer in de komende dagen is een omvangrijke de pressie van betekenis die ten noorden van de Azoren in de richting van Ierland en Schotland koerst. Deze stuwt zeer zachte tropische lucht naar West-Europa. De zach te lucht, die ons land de komende 24 uur bereikt, wordt nog door wat regen vooraf gegaan. De wind draait naar zuidelijke richtingen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. I c "O'S Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Donderdag 8 mei Zon op 4.59 uur, onder 20.15 uur. Maan op 0.21 uur, onder 9.34 uur Maanstanden 10 mei 18 mei 26 mei 15.37 uur 20.00 uur 5.38 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 mei Hoog water 6.59 en 19.29 uur. Laag water 2.36 en 15.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. onbewolkt w half bew. wzw zwaar bew zw half bew. wzw licht bew. zw licht bew. zw zwaar bew. - w Vlv. Z.-Limh geheel bew zw Helsinki half bew. ozo Stockholm regen o Oslo motregen no Kopenhagen zwaar bew. w Aberdeen licht bew. w Londen zwaar bew. windst. 17 Amsterdam onbewolkt zw 17 Brussel regen windst. Luxemburg regen w Parijs zwaar bew. wzw Bordeaux onbewolkt nno Grenoble licht bew. zzw Nice geheel bew. nw Berlijn onbewolkt wnw Frankfort regenbui wzw München regen zzw Garmisch P. regen zzw Zürich zwaar bew. wzw Genève licht bew. z Locarno licht bew. windst. 23 Wenen zwaar bew. w 21 Innsbruck regen windst. 22 Rome mist ono 22 Ajaccio half bew. no 22 Madrid licht bew. windst. 28 Mallorca licht bew. windst. 24 Algiers onbewolkt zw 10 11 10 9 11 12 11 10 16 16 20 24 24 18 17 19 18 19 20 22 •2 S w e h - 2 2 2 2 0,2 2 3 6 0 0,1 9 5 4 2 2 2 10 3 0 0 1 8 5 4 13 6 0 0 1 1 0 1 0 0 0 57. Joris Goedbloed, de nieuwe burge meester van Buffalo, stond de postkoets op te wachten, in de hoop dat er weer enkele goudzoekers zouden aankomen, aan wie hij goudmijntjes kon verkopen. Eindelijk na derde de koets in een dichte stofwolk en hield met een ruk stil. De paarden gingen er hijgend bij zitten. „Hallo, koetsier", sprak Joris, „een goede rit gehad?" „Ja, dat ging wel", antwoordde de koetsier, een pijl uit zijn hoed trekkend, „de indianen heb ben onderweg een beetje achter ons aan gezeten, zoals gewoonlijk". „Nog door ro vers aangehouden of zo?" vroeg Joris. „Nee, vandaag niet", zei de koetsier, zijn pijpje stoppend. „Mooi", zei Joris, „dan hebben je passagiers dus nog geld. Zijn er nog goudzoekers bij?" „Dat weet ik niet", antwoordde de koetsier, „mijn lading is een beetje door elkaar geklutst. Zoek zelf maar uit". Met deze woorden opende hij het portier van de koets, zodat de inzit tenden, die daar binnen in een slordige hoop opeen lagen, naar buiten rolden. „Eind van de rit", zei hij ambtelijk. „O, o", kreunde Jolliepop, zich gekneusd uit de kluwen loswerkend, „dit is ook bijna hel einde van mijzelve! Als het niet zo nood zakelijk ware, dat ik meneer Panda waar schuw voor Goudblut alias Goedbloed, zou ikDe adem stokte hem in de keel, toen hij een zwierige figuur ontwaarde, die glimlachend op hem neerblikte „Ei, ei, daar hebben we zowaar vriend Jolliepop!" sprak Joris Goedbloed min zaam van 26 februari 1947, gedaald tot f 165 miljoen. De boekvordering gecreëerd in gevolge dezelfde overeenkomst is nog al tijd 100 miljoen groot. Deviezen gestegen De deviezenvoorraad steeg wederom en thans met ca 44 miljoen en blijkens de huidige stand van de convertibele valuta ad f 915 miljoen bestaat deze aanwas vrij wel geheel uit harde valuta. Ondanks het feit, dat een aanzienlijk bedrag aan drie maands promessen door de banken werd opgenomen, blijft de geldmarkt zeer ruim. De daggeldrente is sedert zaterdag ver laagd van 2 3/4 tot 2 1/2 percent. Orderportefeuille vrij goed voorzien De produktie over 1957 bij n.v. Brons- werk te Amersfoort gaf een lichte stijging te zien. In geld uitgedrukt bedroeg deze ongeveer 7 percent. De resultaten werden gunstig beïnvloed door de afloop van een aantal omvangrijke in vorige jaren aan genomen opdrachten. Bij het aannemen van nieuw werk moesten in de laatste maanden meer dan eens prijsconcessies worden gedaan en in sommige sectoren van het bedrijf deed zich het effect van de achteruitlopende conjunctuur en de bestedingsbeperking geheel gezien is het 1958 nog behoorlijk aldus de directie. gevoelen. Over het bedrijf echter voor van werk voorzien, Het bruto exploitatiesaldo heeft 3.815.882 bedragen (v. j. 3.101.509). Aan dividenden werd geïncasseerd 308.090 (v. j. 36.480). Na afschrijvingen reserveringen enzovoorts resteert een saldo ter verdeling ad f 950.409 (v. j. 650.480). Voorgesteld wordt zoals gemeld een dividend van 8 percent (onv.) over het tot f 9.894.000 verhoogde kapitaal tengevolge van fusie met de n.v. Plaatwellery te Velsen. Gezien de versnelde industriële ontwik keling en de aanpassing, die de Euromarkt van de Nederlandse industrie zal vergen, acht de directie de bereikte samenwerking van haar bedrijf met die van de n.v. Plaatwellerij van het grootste belang voor beide ondernemingen. In de loop van het jaar werd ter verruiming van de kasmid delenpositie een onderhandse lening ad f 1 miljoen opgenomen, rentende 5 percent met een looptijd van tien jaar. Volgens de gecombineerde verlies- en winstrekening van de einde 1957 gefusio neerde ondernemingen Bronswerk en de Plaatwellery, beliepen in 1957 de totale baten inclusief het bruto exploitatiesaldo 5.653.569. Na aftrek van afschrijvingen, reserveringen, uitkeringen personeel, en vennootschapsbelasting, blijft een saldo ter verdeling van 1.041.044. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Sympathiek. De stakende 1500 dokters van Weense ziekenhuizen worden thans gesteund door een tiental patiënten in een ziekenhuis in een der voorsteden van Wenen, die uit sympathie met de dokters in hongerstaking zijn gegaan. Symbolisch. In Vaticaanstad zijn bij de jaarlijkse herdenking van de strijd om Rome in 1527 waarbij 143 van de toenmalige 185 pauselijke gardisten sneuvelden, drieëndertig nieuwe leden van de „Zwitserse garde" beëdigd. De 452 jaar oude pauselijke lijfwacht be staat uit vier officieren en honderd man. Teleurstelling. Leningradse bergbeklim mers, die dachten een schat te zullen aantreffen in een hol op een moeilijk bereikbare plaats in het Pamirgeberg- te, hebben slechts eieren van adelaars en rommel gevonden. Vorig jaar moest een Russische expeditie onder leiding van de academicus Tamm een poging opgeven. In het hol zou zich een schat moeten bevinden, die daar driehonderd jaar geleden door Chinese soldaten was verborgen. Bemoeizucht. Het militair en burgerlijk personeel van de Amerikaanse strijd krachten heeft bevel gekregen zich niet in de Italiaanse verkiezingscampagnes te mengen. In Napels zijn drie Ameri kaanse soldaten gearresteerd die aan plakbiljetten van de communistische partij hadden beschadigd. Dit was het derde incident van deze aard in vier dagen. Luxe. De prijzen van kaviaar zijn in de Sovjet-Unie met vijftig percent ver hoogd. In plaats van 130 roepel kost de ze populaire Russische delicatesse thans 195 roepel. Ook de prijzen van dure vissoorten, zoals steur en zalm, zijn met de helft verhoogd. Boeren. Lioe Nien Ji, zoon van een voor malige miljonair uit Sjanghai, en zijn echtgenote zullen uit hun luxueuze vil la trekken en als boeren gaan werken, aldus het communistisch-Chinese blad „Ta Koeng Pao." Raak. Premier Nehroe van India liep za terdagavond in het parlementsgebouw te Nieuw Delhi tegen de minister voor parlementaire aangelegenheden aan. Nehroe verloor enige minuten het be wustzijn. Slordig. Een straaljager heeft in de Ame rikaanse staat Florida tien raketten verloren. Men is onmiddellijk met de opsporing begonnen en de bevolking is gewaarschuwd. Twinkeling. De Amerikaanse marine heeft een bemande ballon de lage stratos feer ingezonden boven de staat Minne sota om astronomische waarnemingen te doen op dertien kilometer hoogte. Een astronoom en een astronaut bevin den zich in de open mand onder aan de ballon. De twee waarnemers zullen het twinkelen van de sterren, dat ver oorzaakt wordt door licht, dat door de atmosfeer heen gaat, meten. Verboden. De socialistische „Paris Jour nal", is in Algiers in beslag genomen, vermoedelijk wegens een artikel waar in beweerd werd dat 1200 mohamme danen, die door de Fransen gerecru- teerd waren om tegen de rebellen te strijden, gedeserteerd zijn. Andere Pa- rijse bladen waarin geen cijfers ge noemd werden, mochten wel verkocht worden. Uoomkracht. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft met algemene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd dat het besteden van 35 miljoen dollar aan een reactor voor de eerste torpe doboot jager met atoomvoortstuwing goedkeurt. Het schip wordt bijna zo groot als een lichte kruiser uit de twee de wereldoorlog. Voorspelling. De voorzitter van de Ame rikaanse democratische partij, Butler, heeft voorspeld, dat president Eisenho wer zal aftreden na de verkiezingen voor het Congres van dit jaar. Hij zou opgevolg worden door vice-president Nixon. Eisenhower heeft ontkend, dat hij dit van plan zou zijn, behalve inge val van een ziekte, die hem daartoe zou dwingen. „De president toont geen bijzondere ijver, wat betreft de verant woordelijkheid voor zijn taak als pre sident," aldus Butler. DE vorige maal hebben we verteld van het levende organisme, dat onderscheid kan maken tussen stoffen die in chemisch opzicht volkomen gelijkwaardig zijn. Het is moeilijk ons dit voor te stellen, maar wanneer we een bedelkettinkje als voor beeld nemen (zoals we al ee-^s eerder heb ben gedaan) zal het wel meevallen. Aan zo'n bedelketting zouden twintig verschil lende „bedeltjes" kunnen hangen, even tueel aan te duiden met de letters A tot en met T. Die bedeltjes stellen dan de twintig verschillende animozuren voor, die aan het reusachtige eiwit- molecuul zijn aangehaakt. Heeft een ande, nu eveneens een dergelijke bedelketting, waaraan eveneens bedeltjes, door elkaar genummerd A tot en met T hangen, dan zullen buitenstaanders zeggen, dat beide be delketting en gelijk zijn. Zo'n buitenstaander is in dit geval bijvoorbeeld de chemicus, die uitsluitend naar de nummering A tot en met T kijkt Maar de dragers van die kettingen kunnen hun eigendommen uitstekend uit elkaai houden, want bij het ene kettinkje hangen de bedeltjes in volgorde A, B. C. tot en met T, maar bij het andere is de volgorde bijvoorbeeld K, B, M, enz. Hoe die volg orde nu precies is, doet er weinig toe (er zijn bij een eiwit van normale samenstel ling veel meer mogelijkheden dan er kor rels zand op aarde bestaan) want het gaat er slechts om, dat iemand die de volgorde van de bedeltjes aan een bepaalde ketting kent, altijd de goede ketting kan herken nen uit alle andere mogelijkheden. Deze gedachte toepassend op hlevende orga nisme, verklaart waarom het lichaam van een kat reageert op mensenglobuline, dat bij hem wordt ingespoten. Die stof is chemisch gelijk aan het globuline dat in het kattenlichaam voorkomt, maar toch wordt het niet geaccepteerd. Het levende organisme heeft dus ontdekt, dat het bedelkettinkje weliswaar de vereiste twintig bedeltjes A tot en met T bevat, maar dat dit toch niet het eigen kettinkje is, omdat de rangschik king van de bedeltjes anders is dan in het kattenorganisme tvordt vereist. Hoe het le vende organisme onderscheid kan maken tussen de specifieke rangschikking van de bouwstenen van het eiwitmolecuul, is een vraag die niet zo gemakkelijk te beant woorden valt, maar wel kunnen we zeg gen, dat het onderzoek van e celkern aan nemelijk heeft gemaakt, dat de speciale wijze, waarop eiwitten worden opgebouwd, via de kernstoffen worden overgedragen op de eiwitten in het protoplasma. Overeen komstig deze redenering is de matrijshypothese opgebouwd, die veronderstelt (méér is hel nog niet) dat de stoffen die zich in de celkern bevinden als een soort matrijs zou- den fungeren, waarvan de eiwitten afdrukken zouden zijn. Zoals één editie van uw avondblad bestaat uit af drukken van matrijzen die steeds dezelfde pagina's te voorschijn roepen, zo zouden ook de kemzuren in de celkern steeds de zelfde eiwitten vervaardigen. Deze hypo these verklaart wel, hoe het komt dat de meest ingewikkelde stoffen die wij in ons lichaam hebben en waarvan het bestaan direct afhankelijk is, steeds op éénzelfde manier worden opgebouwd en niet op tril joenen andere manieren die mogelijk zijn. Maar zij kan geen antwoord geven op de vraag, hoe een stof geestelijke eigenschap pen kan overdragen. Een ander punt is, waarom volgens deze matrijshypothese de ene mens dan toch niet precies gelijk is aan de ander, gelijk alle bladen van eenzelfde avondeditie op elkaar lijken. Dat komt, omdat we tot nu toe de cel te veel als materie en te weinig als krachtcentrum hebben gezien. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). II. PétiUon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2