woonhuis Gevr. werkster M0DINETTES HULPVERKOOPSTER naaisters HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Oostindonesische wateren volkomen verlaten Molotov zou teruggeroepen zijn naar Moskou Nieuwe lening van Bank Nederlandsche Gemeenten Rente vijf percent NAVO-ministers zijn het in Kopenhagen eens geworden Slotcommuniqué werd nog vandaag verwacht Verontwaardiging in Bonn over Oostduitse tol Adenauer stelt ultimatum aan drie bondslanden Geen referendum of een beroep op Karlsruhe Pleven tegen wil en dank opnieuw formateur Nationale partijen hebben hem steun toegezegd Boete geëist tegen dagblad kroniekschrijver Tien jaar voor verdachte in IJzendijkse moordzaak Gerechtshof beslist: Dorus-imitatie onbehoorlijk maar niet verboden Vragen over kernenergie reactor te Zijpe Schotse fanatici bedreigen Koningin Elizabeth II „Margriet zou graag haar geboortestad Ottawa nog eens bezoeken" Scheepvaart MODEHUIS LIBA WOENSDAG 7 MEI 1958 (Vervolg van pagina 1) Een woordvoerder van de opstande lingen te Singapore zegt dat de toestand op I.Iorotai, dat vorige week door de re bellen is veroverd, normaal is. De re geringstroepen op het eiland hebben zich bij de opstandige beweging aangesloten. De revolutionaire autoriteiten hebben per schip zeshonderd ton rijst ten behoeve van de bevolking aangevoerd. Japanner beschoten, TOKIO (UP) Japanse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de bêschie- ting, op maandag, 35 mijl ten westen van Halma'heira, door twee niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen, van een Japanse vis sersboot. Dit schip heeft per radio gemeld dat de twee vliegtuigen laag overkwamen en toen schoten. Geen van de 24 opvaren den werd gewond. De regering van Panama zal bij de In donesische regering protesteren tegen het bombardement van twee Panamese sche pen in Indonesische havens, aldus heeft de consul-generaal van Panama in Hong kong, Angelo Vega Mendez verklaard. Op 28 april werd in de haven van Donggla, Celebes, het vrachtschip „Moro" (549 ton) gebombardeerd, ten gevolge waarvan het schip is gezonken. Maandag daarop wer den bommen geworpen op het vrachtschip „Flying Lark" (1.540 ton), dat in de haven van Ambon lag. Ook dit schip is gezonken. Na de aanvallen op Indonesische, Britse. Italiaanse, Griekse, Panamese en Japanse schepen zijn de Oostindonesische wateren thans volkomen verlaten. De (Nederlandse) Royal Interocean Line heeft inmiddels aangekondigd, dat haar schepen, die nor maal van Hongkong naar Djakarta en Makassar varen, thans alleen naar Singa pore zullen gaan en dan terugkeren. Alle Indonesische havens zullen voorlopig ook door haar schepen worden gemeden Scheepvaartvergunningen van tegenregering Het ministerie van Handel, Scheepvaart en Verbindingen van de Indonesische tegenregering heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin „leedwezen" wordt be tuigd over schade voor mens en goed in luchtaanvallen, doch tegelijkertijd wordt elke verantwoordelijkheid afgewezen. Wél is de tegenregering bereid te overwegen een schadeloosstelling te betalen aan bui tenlanders in dienst van of varende op schepen die niet onder de Indonesische vlag varen. Maar dit zou alleen van toe passing zijn op schade die geleden is vóór deze verklaring werd uitgegeven. Balikpapan De minister van Industrie, ir. F. Ing- kiriwang, meent dat de sluiting van de olieraffinaderijen te Balikpapan de bin nenlandse oliesituatie niet aantast. Tach tig percent van de produktie der raffi naderijen van de Shell op Borneo ging naar het buitenland, aldus heeft de mi nister aan een correspondent van Antara gezegd. Het enige verlies voor Indonesië, dat uit de sluiting van deze raffinaderijen voortvloeit, is een derving van belastingen Volgens de minister heeft de Shell nog geen vergoeding aan de regering gevraagd voor de schade die door het bombarde ment van de haven van Balikpapan is ge leden. De strijd op Sumatra Volgens de middagbladen in Djakarta is de orde in Bukittinggi na de val van de stad snel hersteld. Bij het binnentrekken van de stad hebben de regeringstroepen geen tegenstand ondervonden. De overblijfselen van de strijdkrachten der rebellen zijn thans hoofdzakelijk ge concentreerd in Batusangkar, ongeveer vijftig kilometer ten zuidoosten van Bu kittinggi, in Pajakumbuh en in de om geving -an het meer van Singkarak Regeringstroepen rukken thans op in de richting van deze plaatsen. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse weekblad Newsweek meldt dat de vroegere Russische minister van Buiten landse Zaken Molotov uit zijn „balling schap" in Buiten-Mongolië naar Moskou is teruggeroepen. Westelijke waarnemers vragen zich af of premier Kroesjtsjey van plan is Molotov ten voorbeeld te stellen of dat stalinisten pogen Molotov opnieuw in de hiërarchie van het Kremlin te doen opnemen. Twee van Molotovs oude ge trouwen, Soeslov en Pospelov, leden van het partijsecretariaat, hebben Kroesjtsjev in het defensief gedrongen door een aan val op zijn „buitensporig liberalisme", zo als zij het noemen, aldus het blad. Tass meldde gisterenavond, dat Molo tov als Sovjet-ambas. «deur in Mongolië op 30 april te Oelan Bator de ratificatie oorkonden van het handelsverdrag heeft gedeponeerd, dat in december in Moskou door de Sovjet-Unie en Mongolië is geslo ten. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft het voornemen over te gaan tot de uitgifte van 100 miljoen gul den 5 percent 30-jarige obligaties. Uit het prospectus blijkt, dat de koers van uit gifte 99Vs percent is. De aflossing ge schiedt a pari in twintig gelijke jaarlijk se termijnen, aanvangende in 1969. Vervroegde extra-aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna is aflossing in de ja ren 1968 tot en met 1972 alleen mogelijk tot de koers van IOIV2 percent en geduren de de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 percent. De lening is ver deeld in coupures van 1.000 gulden en 500 gulden. Datum van inschrijving woensdag 14 mei 1958 en datum van storting maandag 2 juni 1958. De Rotterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Amsterdamsche Bank, Incasso- bank, Nederlandsche Handelmaatschap pij en zes andere banken verlenen haar medewerking aan deze uitgifte. De op brengst der nieuwe lening is bestemd voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitga ven en consolidatie van vlottende schulden van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-publiekrechte- lijke lichamen. Erna. KOPENHAGEN (Reuter/AFP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen hebben gisteren hun confe rentie over wereldproblemen in Kopenha gen beëindigd. Vandaag zullen zij het slot communiqué goedkeuren, dat secretaris generaal Spaak heeft opgesteld. In het slot communiqué wordt gepleit t ir meer poli tiek overleg binnen de NAVO, voor voort zetting van de onderhandelingen in Mos kou ter voorbereiding van een topconfe rentie en voor krachtiger economische sa menwerking tussen de NAVO-landen. LONDEN (AFP) Volgens de „Daily Express" hebben de ministers besloten af te zien van een topconferentie, als de Russen in de komende maanden niet te kennen geven dat zij bereid zijn belang rijk punt tot een akkoord to komen. Vol gens het blad zou dit besluit niet voor komen in het slotcommuniqué omdat geen der ministers daarvoor de verantwoorde lijkheid zou hebben willen nemen. Dulles, Spaak en Adenauer zouden ver antwoordelijk zijn voor deze krachtigere houding tegenover de Russen, aldus de „Daily Express". In Beneluxkringen verluidt, dat de Bel gische minister Larock heeft verklaard, dat de westelijke regeringen meer moeten doen om tot een topconferentie te komen, ondanks de onbuigzamer houding van de Russen van de laatste weken. Voor de pu blieke opinie is het het belangrijkst, dat de bewapeningswedloop vertraagd en op de duur stopgezet wordt. De NAVO moet concrete voorstellen voor inspectie vanuit de lucht en op de grond doen, zei Larock. De ministers zijn tot de algemene slot som gekomen, dat de Sovjet-Unie een topconferentie wenst, omdat zij het Wes- rijke problemen tot in bijzonderheden te bespreken en tenminste over een belang- ten voor een openbaar forum wil brengen. De westelijke ministers zijn het in grote trekken eens over de kwestie van de Duitse hereniging, de economische samenwerking en de ontwapening. (Van onze correspondent in West-Duitsland Voor de Westduitse regering staat het vast, dat de nieuwe Oostduitse maatregelen tot belemmering van het scheepvaartver keer van West-Duitsland naar West-Ber- lijn door twee overwegingen zijn ingege ven. Ten eerste, Oost-Duitsland wil de Westduitse minister van Verkeer Seebohm dwingen tot onderhandelingen met zijn Oostduitse collega Kramer. Ten tweede. Oost-Duitsland wil trachten door een nieu we tolheffing op het scheepvaartverkeer zijn deviezenpositie te verbeteren. Sedert zondagnacht wordt van elk Westduits schip, dat door Oost-Duitsland naar West- Berlijn vaart, een extra belasting van drie mark per ton vervoerd goed geheven. Per jaar komt dit neer op een belasting opbrengst voor de Oostduitsers van onge veer veertig miljoen mark. Per maand worden van West-Duitsland naar West- Berlijn ongeveer 220.000 ton kolen, graan, bouwmateriaal en olie vervoerd; van West- Duitsland naar Oost-Duitsland per maand heen en terug ongeveer 160.000 ton goede ren. Bonn overweegt de reders, wier sche pen op West-Berlijn varen, een ondersteu ning te geven. De druk op deze reders dooi de belasting is zo groot dat zij al meer dan vijftig grote aken te West-Berlijn hebben opgelegd. West-Duitsland ondersteunt het vrachtautoverkeer met West-Berlijn met 8,5 miljoen mark per jaar. De Oostduitse regering beoogt in de eer ste plaats Bonn nog eens duidelijk te ma ken, dat zij de gelijke van de Westduitse regering is, ondanks het verdrag dat de Russische eerste vice-premier Mikojan on langs in Bonn heeft getekend. Oost-Duits land wil een regelrechte erkenning van West-Duitsland hebben en eist daarom overleg van regering met regering, van minister Seebohm met minister Kramer, hetgeen men te Bonn afwijst, daar men niet van plan is het Oostduitse regime te erkennen. Reeds in 1952 Met verontwaardiging heeft men te Bonn en te Hamburg het Oostduitse verwijt van de hand gewezen, dat de Oostduitsers niet op de hoogte zouden zijn gebracht van de bouw van een stuwdam in de Elbe, ten oos ten van Hamburg. Volgens de Oostduitsers zijn zij gedwongen door deze stuwdam aanzienlijke kosten te maken om de ver hoogde Elbewaterstand op te vangen. Deze kosten willen zij hu op West-Duitsland af wentelen. Al in 1952 is Oost-Duitsland over deze stuwdam ingelicht zonder dat bezwa ren werden geuit. Bonn zal protesteren tegen de Oostduitse schending der vier mogendhedenovereenkomst van 1949 in zake het verkeer met West-Berlijn. Voorts wordt overwogen het scheepvaartverkeer met West-Berlijn stil te leggen en de goe deren per vrachtauto en door de lucht te vervoeren. De West-Duitsers kunnen zich waarschijnlijk niet beroepen op het vol kenrecht voor dé Elbe, daar Duitsland het verdrag over de internationalisering van de Elbe in 1935 heeft opgezegd. De drie westelijke mogendheden zijn nog steeds verantwoordelijk voor het verkeer naar Berlijn, dat door de Russen gegaran deerd is na de opheffing van de blokkade van Berlijn in 1948—1949. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns (links) in gesprek met zijn Noorse col lega Halvard Lange tijdens de confe rentie van de NAVO-ministerraad, die deze week in het Christiansborgpaleis te Kopenhagen wordt gehouden. De Westduitse bondskandelier Adenauer heeft de door socialisten geregeerde bondslanden Hessen, Hamburg en Bre men, waar volksstemmingen over de kernbewapening van het Westduitse le ger zijn aangekondigd, als het ware een ultimatum gesteld. Indien de volksstem mingen doorgaan, zal Adenauer zich tot het gerechtshof voor grondwetszaken te Karlsruhe wenden. Adenauer's ultimatum komt het scherpst tot uiting in een brief aan de so cialistische minister-president van Hes sen, Zinn. In de Hessische steden Frank fort, Darmstadt en Offenbach zijn volks stemmingen aangekondigd. De bondskan selier eist van Zinn, dat diens regering vóór 15 mei de gemeenteraadsbesluiten van deze drie steden tot het houden van een referendum zal doen intrekkei De rege ring Adenauer neemt hiermee de eerste formele stap tegen de socialistische agita tie, die gevoerd wordt met dreigementen van volksstemmingen en stakingen. De regering zegt dat het ontoelaatbaar is, dat volksstemmingen over defensie en buitenlandse politieke problemen worden gehouden. Dergelijke kwesties zijn volgens de grondwet zaken van de bondsregering en het parlement te Bonn en niet van de bondslanden. De voorgestelde volksstem mingen vormen een poging om op ontoe laatbare wijze invloed uit te oefenen op de Bondsdag en de bondsregering en zij ondermijnen de trouw van de bondslanden aan de bondsrepubliek, aldus Adenauer. Zinn heeft verklaard, dat het bij de aan gekondigde volksstemmingen niet gaat om het veranderen van wetsbepalingen, maar om een onderzoek, zoals dat van tijd tot tijd ook door de regering te Bonn ge schiedt teneinde de mening van het volk te peilen. Zijns inziens hebben steden het volste recht hun burgers te vragen hoe zij denken over de kernbewapening. Het valt ook te voorzien, dat de komende weken de strijd om de kernbewapening en de volksstemmingen in West-Duitsland tot voor de hoogste rechterlijke instantie zal komen en met bitterheid verder zal wor den gevoerd. De president der ^ranse republiek Coty, formateur Pleven en de voornaamste par tijleiders lijken elkaar nu toch zo dicht te zijn benaderd, dat het einde van de cri sis in zicht is gekomen. Pleven heeft van alle „nationale" partijen steun toegezegd gekregen, en op de socialisten na, hebben zij hem beloofd de nodige ministers te zul len leveren. Onder die omstandigheden zou de formateur vanmorgen tegen wil en dank aan de samenstelling van de regering beginnen en als er geen kink in de kabel komt, zal hij vrijdag met zijn programma en kabinet voor de Nationale Vergadering verschijnen. De voornaamste portefeuilles zouden al verdeeld zijn. De rooms-katholieke volks republikein Schneiter, voormalige kamer president, zou de Quai d'Orsay overnemen van de socialist Pineau. De conservatief Jaquinot, die tot de liberale vleugel van zijn partij gerekend wordt, zou de verant woordelijkheid voor Algerije krijgen. An dere namen, die worden genoemd, zijn die van oud-premier Edgar Faure, eventueel voor Financiën, Bourgès-Maunoury, die op Binnenland zou blijven, en Antoine Pinay, die staatsminister zou worden. Een nieuwe regering is bijna op poten gezet en de betrekkelijke haast, die het laatste etmaal te zien gaf, staat ongetwij feld in verband met de netelige situatie van Frankrijks financiële en speciaal de viezen-positie, waarover de Franse reken kamer lnet kracht de alarmbel heeft ge luid. Het Franse volk aldus dit hoog ste college van deskundigen, onder voor zitterschap van oud-premier Mendès- France, staat voor de keuze tussen dis tributie van benzine, textiel, wijn en nog enkele andere artikelen, en vermindering der economische bedrijvigheid, met als onmiddellijk gevolg massale werkloos heid. Wanneer men zich dus verheugen mag over het einde van de regeringscrisis, dan dient tevens te worden opgemerkt, dat er aan de problemen, waarvan de rekenka mer er enkele heeft opgesomd en die me de oorzaak van de val van de vorige re gering waren, niets veranderd is. En de houding van de socialisten, die geen re geringsverantwoordelijkheid meer dragen willen, zal er zeker niet toe bijdragen een oplossing van de vele nijpende vraagstuk ken inzake Algerije en van de soqiale, economische en financiële politiek te ver gemakkelijken. Een lichte toekomst gaat formateur Pleven, in wie men met vrij grote zekerheid Frankrijks nieuwe premier mag begroeten, dan ook zeker niet tege moet. Was de inhoud van het artikel „niet eens een proces" dat gepubliceerd !s een lan delijk dagblad van 12 oktober 1957 van de hand van de dagbladkroniekschrijver de heer J. Gans beledigend voor het open baar gezag? „Ja", zei de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank waarvoor de heer Gans zich dinsdag had te verant woorden. „Ik ben er niet van overtuigd, dat het bewuste artikel met de nodige zorgvuldigheid is geschreven en dat ver dachte met zijn kritiek te ver is gegaan". Hij eiste 200.- boete 'of 20 dagen hechte nis. „Neen", zei de verdachte in zijn ver weer „ik heb niet de bedoeling gehad het openbaar gezag of bepaalde gezagsdra gers te beledigen. Ik heb slechts gezonde critiek willen leveren". Het artikel was in zijn geheel overge nomen in de dagvaarding. Het gaat over het proces tegen majoor K. voor de krijgs raad. Vooral de laatste alineS achtte de officier beledigend, nl. daar waar ge schreven is: „Dit proces voor de krijgs raad, dat men nauwelijks een proces mag noemen, heeft voor mij slechts één ding bewezen, nl. dat hier van hogerhand een geleide bureaucratische moord wordt ge pleegd op een man, die te laag geplaatst was om het gehele spel te overzien, waar in hij ambtshalve gemoeid was en die het gelag moet betalen, omdat hij onraad rook en daartegen in verzet kwam". „De ontwikkeling die de zaak van ma joor K. heeft genomen, is een volkomen bevestiging van de feiten zoals ik ze in het artikel heb aangegeven. Ik begrijp niet goed, waarom ik hier eigenlijk sta", zo zei de heer Gans. „Het is onze taak om dat uit te zoeken", zo antwoordde de pre sident. Verdachte.' „Met kracht en met over tuiging ben ik voor deze man opgekomen, op een tijdstip dat nog niemand in zijn onschuld geloofde". Ter zitting bleek terloops, dat een klacht tegen de verdachte, ingediend door twee generaals, door de officier van justitie in middels is geseponeerd. Verdachte's raadsman ontrafelde de zins constructies in het gewraakte artikel en trachtte aan te tonen, dat hier niet ge sproken kan worden van een zich uitlaten op „nodeloos kwetsende wijze" en „een ten onrechte aan de kaak stellen" het geen naar pleiters mening vereist is voor het beledigen van het openbaar gezag. Hij vroeg vrijspraak. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft tien jaar gevangenisstraf opgelegd aan de 27-jarige vlasser A. L. C. uit IJzendijke (Zeeuwsch Vlaanderen) wegens poging tot moord op de IJzendijkse wethouder-land bouwer C. J. Doens. Het gerechtshof achtte bewezen dat C., die alle schuld voort durend ontkend heeft, in de avond van 12 januari van het vorig jaar geprobeerd heeft de wethouder op zijn boerderij dood te schieten. De wethouder werd zwaar ge wond, doch overleefde de aanslag en wees A. C. als dader aan. Mede op grond van bijkomend bewijsmateriaal werd C.. door de rechtbank te Middelburg tot tien jaar veroordeeld. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage had bevesti ging van dit vonnis geëist. De cabaretfiguur „Dorus", een creatie van Tom Manders, mag worden nagebootst door de Amsterdamse amateurcabaretier Fred. M. Perrier. In september van het vorig jaar bepaalde de president van de rechtbank te Amsterdam in een kort ge ding, dat Manders tegen zijn rivaal aan hangig had gemaakt, dat Perrier de Dorus- figuur van Manders niet meer mocht na bootsen op straffe van een dwangsom van 500,per overtreding. Perrier, die met zijn nabootsing van „Dorus" vooral op het jordaanfestival sue ces had en in ziekenhuizen en voor ouden van dagen optrad, kwam tegen deze uit spraak in beroep. Het gerechtshof te Amsterdam heeft thans bepaald, dat het vonnis van de rechtbank moet worden vernietigd en d« vorderingen van Tom Manders (het ver bieden van Perriers imitatie) moet worden afgewezen. Het hof overwoog, dat Perrier, die ondei de artiestennaam Fred Menger optreedt, de „Dorus" van Manders weliswaar vol ledig nabootst, maar dat niet voldoende is aangetoond, dat hierbij ook de teksten van Manders gebruikt worden. Het hof erkent het eigen karakter van de echte „Dorus maar is van mening dat er geen sprake is van overtreding van de Auteurswet, om dat het hier een pantomime betreft. (Men ger maakt bij zijn voorstellingen gebruik van een bandrecorder, waarop de stemmen van bekende artiesten zijn opgenomen). Het hof acht de nabootsing wel onbe hoorlijk, omdat Perrier aanhaakt aan de Dorusfiguur van Manders. Het acht echter niet aangetoond, dat Manders schade lijdt en het onderschrijft niet de mening van de president van de rechtbank, dat het op treden van Perrier een „afslijten" van de echte Dorusfiguur tengevolge heeft. „Het is niet te verwachten dat als gevolg van Perriers vertoning de echte „Dorus" min der toeschouwers zal trekken of dat er bij het publiek verwarring zal ontstaan", zo zegt jiet hof. In antwoord op vragen van het lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, mr. A. Wensing (C.H.U.) over de be zorgdheid, die in kringen van de IJmui- dense vissers heerst over de gevolgen van de benoorden het dorp Petten in de ge meente Zijpe te vestigen experimentele kernenergiereactor, hebben Gedeputeerde Staten geantwoord, dat de exploitatie van de reactor geschieden zal met inachtne ming van terzake van rijkswege te stellen voorwaarden. De lozingsvoorwaarden zul len door de commissie voor Atoomener gie (Commissie Fock-1 worden vastge steld. De Gezondheidsraad is als sub-com missie van de commissie Fock belast met de voorbereiding. Voorstellen van het Reactorcentrum Nederland over deze lo zing hebben de Gezondheidsraad nog niet bereikt. Gedeputeerde Staten achten het in dit stadium niet we' mogelijk publica ties te doen om de bezorgdheid weg tc nemen. (Van onze correspondent in Londen) Ten huize van een journalist in het Schotse mijnwerkersstadje Fife is gisteren in een postpakket een kleine bom afge leverd. De bom was niet afgesteld en kon niet ontploffen. In een begeleidend briefje stond, dat een minder veilige bom op 30 juni zal worden besteld om de belediging van juni 1953 uit te wissen. Dit is een zin speling op de kroning van koningin Eliza beth II. Het betreft hier kennelijk een actie van Schotse nationalistische fanatici. Het pak ketje bevatte geligniet, dat in de mijnen wordt gebruikt en voldoende was om een rij huizen op te blazen. Koningin Elizabeth zal einde juni een bezoek brengen aan Fife en voor het eerst in een kolenmijn afdalen. Prins Bernhard in Canada: Prins Bernhard is dinsdag in Toronto aangekomen voor een bezoek van twee dagen. De Prins was daar eregast op een receptie van de pers. Hij zei, dat één van zijn vier dochters waarschijnlijk eerder naar Canada zal komen dan Koningin Tuliana of hij. Prinses Margriet, zo zei de Prins, spreekt dikwijls over Ottawa, haar geboortestad, en wil graag nog eens terug komen. De Prins zei de Canadezen dankbaar te zijn, dat zij hem het gevoel hadden gege ven een medeburger te zijn. Dit gevoel, zo voegde hij eraan toe, wordt gedeeld door de 130.000 anderen, die sedert de tweede wereldoorlog van Nederland naar Canada zijn gegaan. In Toronto heeft de Prins een bezoek gebracht aan de vliegtuigfabriek „Avro". die kort geleden het eerste jachtvliegtuig voor alle weersomstandigheden, de Avro- 105 heeft vervaardigd. Deze jager zou een snelheid kunnen halen van meer dan twee duizend km. per uur. Aagtekerk, 6 v. Lissabon n. Marseille. Adonis. 6 v. Maraeaibo n. La Guaira. Aegis. 6 te Barranquilla. Agamemnon. 7 te Curacao. Albireo. 7 v. Vlissingen n. Amsterdam. Alblasserdijk, 6 te Rotterdam. Alcyone, 7 te Rio de Janeiro. A'deramin, 6 74 m. n.w. Port Said n. Port Sudan Alkes, 6 95 m. w.z.w. Lissabon n. Las Palmas. Almkerk, 6 v. Mtwara, 7 te Dar Es Salaam. Alwaki, 6 520 m. n.w. Perim n. Aden. Ampenan, 6 v. Aden n. Suez. Amstellaan. 6 200 m. n o Brisbane n. Moji. Amstelland, 6 v. Santos na Rio Grande do Sul. Amstelmeer, 6 1020 m. w. Vancouver v. Muroran Amstelsluis, 6 360 m. n.o. Mauritius n. Singapore Amstelveen. 6 64 m. w. Nagasaki n. Hsinkang. Andtlk. 6 600 m. w. Faval n. Havana. Ar.tonia, 6 v. Singapore n. Penang. Appingediik. 6 920 m. n.w. Faval n. Antwerpen. Arendsdiik. 8 te New York verwacht. Argos. 6 120 m. z. Finisterre n Algiers. Arkeldijk. 5 te Suez. 6 v. Pt. Said n. Halifax. Astrid Naess, 7 te Baltimore. Attis. 6 v. Houston n. New Orleans. Axeldijk, 6 v. Charleston n. New York. Balong, 7 te Houston. Banggai, 6 300 m. z.o. Okinawa n San Fernando Batjan. 6 te Bombay. Bawean. 6 te Halifax. Bengkalis, 6 v. Port Said n. Napels. Bennekom. 6 200 m. w. Ushant n. Port of Spain Beninkust. 6 te Lagos v. Winneba. Billiton, 7 te San Francisco. Bintang, 6 v. Antwerpen n. Amsterdam. Blitar, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Bloemfontein. 6 v. Southampton n. Antwerpen. Boskoop. 6 te Cristobal verw. v. Pto. Limon. Breda. 4 te La Guaira n. Pto. Cabello. Bussum, 6 80 m. z.z.o. Daedalusrif n. Rastanura Caltex Arnhem, pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Calt. Delft, 6 35 m. n.n.o. v. Masira n. Rastanura Caltex Nederland, 6 260 m. w. Kreta n. Bahrein. Caltex Pernis, 6 te Sidon. Caltex The Hague, 6 v. Bahrein n Suez. Caltex Utrecht, 6 te Bandarmashur. Camerounkust, 6 ten anker op Calabar rivier. '>lebes. 6 te Le Havre n. Amsterdam. Charis. 3 te Philadelphia. Cinulia. 7 te Rotterdam. Cistula, 7 te Gladstone v. Brisbane ciavella, 6 340 m. w.n.w. Auckland n. Auckland Colytto, 6 12 m. o. Royal Sovereign n. Hamburg. Concepcion. 5 te Vitorla. C'ongokusl. 6 v. Freetown n. Rotterdam. Corilla, 6 te Abadan verwacht. Coryda, 7 v. Melbourne n. Sydney. Crania, 5 480 m. z.o. St. Helena n. Durban. Daphnis. 6 460 m. w.z.w. Landsend n. Curacao. De Eerens, 6 v. Bushire, 7 te Kuwait. Diemerdi.ik, 7 te Los Angeles. Dongedijk, 6 v. Los Angeles n. Cristobal. Eenhoorn, 6 110 m. z.z.w. Sardinië n. Beyrouth. Ena, 7 te Curacao. Esso Nederland, 6 v. Suez n. Port Said. Fairsea, 3 v. Port Said. Friesland, 6 90 m. n. Finisterre n. Setubal. Gaasterkerk, 6 te Hamburg. Graveland, 7 te Salvador. Groote Beer, 6 v. New York n. Southampton. Kathor, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Helena, 6 te Cumana. Helicon, 6 tc Pto, Ordaz. I-Iersilia, 6 te Rotterdam. Hestia. 7 te La Guaira. Hilversum, 6 100 mijl w.z.w. Ras Fartak naar Philadelpjia. Hispania, pass. 6 Finisterre n. Rotterdam. Hydra, 5 337 m. n.o. Barbados n. Santa Maria. Jacob Verolme, 6 v. Panamakanaal n. Guayacan. Japara KRL, 6 46 m. o. Ras Fartak n. Bahrein. Jagersfontein, 7 te Las Palmas. Jason, 6 te Mobile verwacht. Johan van Oldenbarnevelt. 6 150 m. z.o. Kangaroe eiland naar Surabaja. Kaap Hoorn, 6 1800 m. z.w. Madeira n. Oran. Kalinga. 6 350 m. z.o. Singapore n. Sydney. Kara, 6 v. Colombo n. Singapore. Katelysia, 6 op Meer van Maraeaibo n. Cabimas. Kennèmerland. 6 te Rio de Janeiro verwacht. Kerkedijk, 8 te New York verwacht. Kermia, 8 te Hamble verwacht. Khasiella, 6 470 m. n.o. Azoren n. Trinidad. Kieldrecht. 6 te Hamburg. Kinderdijk, 6 850 m. o. Cape Race n. Antwerpen. Kreeft. 6 200 m. n.w. Kp. Verde n. Monrovia. Kryptos, 6 90 m. n.w. Alexandrië n. Turku. Laagkerk, 6 160 m. n.w Alexandrië n. Pt. Said. Larenberg, 6 te Rotterdam. Lekhaven, 7 v. Las Palmas n. Montevideo. Lekkerkerk, 6 v. Londen n. Port Said. Lemsterkerk. 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lindekerk, 6 280 m. n.o. Kuria Muria eil. n. Suez. Loenkerkerk, 6 240 m. o.n.o. Aden n. Ummsaid. Luna, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Lutterkerk, 6 v. Kopenhagen n. Aarhus. L. Vrouwekerk, 6 200 m. z.z.w. Ushant n. Antw. Maashaven. 6 v. Recife n. Santos. Maaskerk, 6 600 m. z.z.o. Monrovia n. L. Palmas. Maetsuvcker, 7 v, Fremantle n. Geraldton. Malea, 6 40 m. n.w. Palawan n. Shimotsu. Mapia, 7 te Calcutta. Maron, 6 v. Philadelphia n. Baltimore. Maureen. 6 v. Brunsbüttel 11. Hamburg. Meerkerk, 6 v. Karachi n. Bombay. Mentor. 5 480 m. z.w. Flores n. Londen. Merwede, 6 te Londen. Mitra, 7 te Liverpool verwacht. Mijdrecht. 6 360 m. z.z.w. Osaka n. Mena. Modjokerto, 7 te Hollandia' v. Manokwari. Moordrecht, 6 te Kwinana. Mylady, 6 te Las Palmas verw v. Abidjan. Naess Commander, 6 56 m. n.w. Oporto Pt. Said. Naess tiger. 6 in Suezkanaal n. Suez. Nestor, 6 v. Rotterdam n. Curagao. Nias, 6 v. Hongkong n. Sandakan. Nieuw Amsterdam. 6 v. Rotterdam. 7 te Le Havre naar New York. Noordwijk, 7 te Mobile. Notos, 5 v. Lisabon n. Antwerpen. Oldekerk, 6 te Port Elizabeth verw. v. Kaapstad. Ommenkerk, 6 dw. Lissabon n. Genua. Oostkerk. 6 v. Manilla n. Singapore. Oranje, 7 te Aden. Oranje Nassau. 6 v. Santiago n. Ciudad Tru]illo. Orion, 6 v. Alexandrië n. Beyrouth. Osiris, 7 te Guanta. Ouwerkerk, 6 360 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Ovula, 6 150 m. z.o. Timor n. Singapore. Peperkust, 6 29 m. n.o. Las Palmas n. Le Havre. Perna, 6 te Rastanura verwacht. Polydorus, 6 dw. westp. Kreta n. Liverpool. Poseidon, 6 te Port of Spain verwacht. Prins Alexander, 6 v. Guanta n. La Guaira. Prins Johan Willem Friso, 7 v. New Orleans naar Pto. Barrios. Prins Willem III, 6 te Quebec verwacht. Prins Willem van Orane, 6 v. R'dam n. Montreal. Purmerend, 6 v. Curacao n. Rota. Pygmalion, 6 te Rotterdam. Radja, 6 v. Singapore n. Blinjoe. Rempang, 6 te Marseille v. Genua. Ridderkerk, 6 te Rotterdam. Riouw, 7 te Fremantle. Rita, 6 dw. eil. Linga n. Carnavon. Rijndam. 8 te Cobh verwacht. Roggeveen. 7 te Penang. Rondo. 7 te Bombay. Rijnkerk, 7 te Beira. Ruys, 6 te Penang verwacht v. Singapore. Saloum, 6 te Duinkerken. Sarangan, 6 450 m. o. Azoren n. New York. Sarpedon, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Schie. 6 70 m. w. Algiers n. Gibraltar. Schiedijk, 7 550 m. n.o. Azoren n. New York. Senegalkust, 6 te Lagos verwacht. Sinabang, 6 220 m. w.z.w. Miri n. Brisbane. Slamat. 6 te Aden. Stad Alkmaar, 6 te Rotterdam. Stad Arnhem 7 te Melilla. Stad Delft, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Haarlem. 8 te Vlaardingen verwacht. Stad Rotterdam, pass. 6 Las Palmas n. IJmuiden. Stad Utrecht, 7 te Hampton Roads. Stanvac Malacca, 7 te Sebarok verwacht. Stanvac Riau, 7 te Buatan verw. v Singapore. Statendam, 6 v. Southampton n. Le Havre. Statensingel, 6 dw. Guernsey n. Antwerpen. Statue of Liberty. 6 60 m. z.z.w. Finist .n. Mena. Steenwijk, 8 te Rotterdam verwacht. Stentor, 7 te Cp. Haitien. Straat Bali, 5 280 m. z.o. Saigon n. Manilla. Straat Cook, 7 te Mauritius verwacht. Straat Madura, 7 v. Mombasa te Dar Es Salaam. Str. Singapore, 6 240 m. z.w. Sydney n Melbourne. Sum tra, 6 v. Alexandrië n. Port Said. Talisse, 6 te Abadan. Tamo. 7 te Buenos Aires. Tarakan. pass. 6 Sabang n. Belawan. Taria, 6 v. Massawah n. Port Sudan. Telamon, 6 te Pto. Ordaz. Tiibadak. 6 170 m. z. Hongkong n. Singapore. Tjimenteng, 7 te Singapore. Tjinegara. 6 270 m. o. Hongkong n. Hongkong. Tjipondok. 7 te Shanghai verwacht. Towa, 6 v. Brake n. Hamburg. Trajanus, 5 33 m. n. Flores n. Rotterdam. Trompenberg, 6 v. Jacksonville n. Le Havre. Van Cloon, 6 v. Napier n. Wellington. Van der Hagen, 7 v. Rotterdam op proeftocht. Van Waerwijck, 6 v. Ilo Ilo n. Manilla. Vasum, 6 te Banias. Vlist, pass. 6 Tunis n. Norfolk. Waterland, 7 te Santos. Waterman, pass. 6 Wight n. Quebec. Westertoren. pass. 7 Burlings n. Thameshaven. Willem Ruys, 6 130 m. o.n.o. Algiers n. Gibraltar. Willemstad, 6 900 m. w.z.w. Madeira n. Guadelou Witmarsum, 7 v. Galveston, 7 te Corpus Christi. Woensdrecht, 6 v. Pta. Cardon n. Havana. Zaanland, 6 te Amsterdam. Zuiderzee, 2 v. Port Said. KLEINE VAART Alcetas, 5 v. Thessaloniki n. Istanbul. Brouwersgracht, 6 te Kofka. Draco, 5 te Barcelona n. Tarragona. Elsa. 4 Kiel gepass. n. Karskaer. Inspect. Mellema, 6 100 mijl o Dtmcansbydh naar Stockholm. Joost. 6 20 m. n. Er v. Zaandam n. Skoghall. Kaap St. Vincent, 5 te IJmuiden v. Zaandam. Liinbaansgracht. 6 te Helsinki. Manto, 5 v. Odense n. Aalborg. Phidias. 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Prinsengracht, 6 te Port Sudan. Schippersgracht, 6 te Helsinki. SLEEPVAART Barentsz Zee 7 te Terneuzen. Blankenburgh, 5 110 m. z. L. Palmas n. Gibraltar. Cycloop, 5 te Rotterdam. Gele Zee, 5 90 m. n. Alexandrië n. Aden. Hudson, 5 te Maraeaibo. Humber, 5 110 m. o.z.o. Kp. San Antonio naar Nueva Palmira. Loire, 7 80 m. z.o. Las Palmas n. Conacry. Maas. 7 170 m. n. Finisterre n. Azoren. Noordzee, 7 te Suez n. Aden. Oceaan, 5 te Maraeaibo. Oostzee, 7 v. Burlings n. Amsterdam. Rode Zee, 7 630 m. w.z.w. Madeira n. Houston. Simson. 7 v. IJmuiden vertrokken. Thames 7 80 m. z. Scillys n. Trinidad. Tyne, 7 v. Singapore n. Karachi. Witte Zee, 5 v. Suez n. Aden. Zwarte Zee, pass 2 Gibraltar n Rotterdam. Te koop geboden: Julianalaan Overveen 8 kam., c.v., voor-, zij- en achtertuin met schuur. Omstreeks 1 aug. 1958 VRIJ VAN HUUR te aanvaarden. Vraagprijs f 32.500,— k.k. Inlfa. J. Brouwer Zn.. Paulus Potterstraat 18, Am sterdam, tel. 718044 (na 6 uur 728205). v. 15 u. 3 x p. week. Mevr, T. Kimman, Baan 5, H'lem. worden gevraagd door N.V. STANDARD COATS Confectieateliers N.Z. Voorburgwal 410 te Amsterdam, 3 min. van het C. S., voor onderstaande werkzaamheden: a. Machinewerk b. Handwerk c. Op de coupe d. Op de afname. Reisgeld wordt vergoed. Aanm. Bakenessergracht 65 Haarlem of Spuistraat 1 B Amsterdam. Julianapark 26- 28 - vraagt Van D U R E N'S CORSETTENMAGAZI3NEN vragen met het vak bgkend. Sollicitaties: Grote Houtstraat in. Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3