wèg die pijn 'ASPRO Jubilerende Akademie eert genie van prof. Onsager Rechtsbescherming van de burger tegenover belastingambtenaren Eerste Kamer besprak tal van details der Deltawet r 7^ Van dag tot dag Vijfjarig contract voor Wim Sonneveld bij de Engelse televisie 2 *aspro*# .-en Ufaitveeb fit! JHé 0p de ^Praatótozl Geen administratieve boete meer na vrijspraak door strafrechter r Hoe is het ontstaan?^ v-J 3 Verlies en winst Even terug AKKERTJES" Voorzichtigheid geeft meer veiligheid „Week van de Fotografie" Man bekent fabriek in brand te hebben gestoken Bloemendaalse schilder in Warmond bekroond Openbaar eindexamen der Toneelschool Film over Arnhem Lorentzmedaille toegekend aan Noorse geleerde Behrendt in Berlijn Pinksterspel in Sionskerk Stijgende export van Nederlandse confectie Dit woord: GEWEI WOENSDAG 7 MEI 1958 Een initiatief, dat wellicht mede gebo ren is uit de personeelsnood in ziekenhui zen, tehuizen van charitatief karakter en verzorgingsinrichtingen voor wezen en gehandicapten, is in Utrecht ontstaan: een interkerkelijk comité vraagt van meis jes tussen 27 en 30 jaar om een jaar van hun leven te wijden aan arbeid in derge lijke tehuizen en inrichtingen. Een jaar van praktische bai-mhartigheid op een heel menseleven is niet buitensporig veel. doch in de maatschappelijke omstandig heden van vandaag, die opjagen naar snel le carrières en van de jeugd omvangrijke studievoorbereidingen eisen, is zulk een jaar een groot offer. Niettemin kan het ook juist met het oog op die maatschappelijke omstandigheden zijn grote persoonlijke nut hebben voor degene, die de moed heeft dit jaar „eraf te nemen". Want de beroepskeuze van het afgestudeerde meisje kan er een tot dan toe onbekende stimulans in een be paalde richting door vinden zij leert een kant van het leven kennen die zij niet of nauwelijks heeft vermoed en zij zal door dat ene jaar rijper en met meer inzicht de wereld kunnen binnentreden, dan wan neer zij zulks zou doen direct van de mid delbare school af. Het is jammer dat de mannelijke jeugd niet een dergelijk „doorgangshuis" kan passeren, alvorens los te gaan op de maat schappij. Want vooral» de bezetters van intellectuele posities in het leven zouden zeer gebaat zijn met lijfelijke ervaringen van maatschappelijke barmhartigheid, die hun zeker een praktischer inzicht zouden verschaffen in de noden van de samenle ving en hun humaniteit zouden ontwikke len, welke zij op vele posten broodnodig hebben om een goede bijdrage tot die sa menleving te leveren. Doch voor hen kan dat jaar er niet of nauwelijks af, want een jaar „verlies" be tekent een achterstand in de race naar succes. Ook zelfs, wanneer dit materiële verlies een geestelijke winst zou moeten heten. Daarentegen is de manlijke jeugd gedoemd niet één maar twee jaren „ver lies" te incasseren in het leger, dat on danks alle goedwillende pogingen van de militaire overheden toch altijd een door gangshuis blijft waar de menselijke per soonlijkheid en de geestelijke zelfstandig heid als ongewenste grootheden worden beschouwd. Molotov is terug in Moskou. Er worden allerlei veronderstellingen vastgeknoopt aan deze constatering, zelfs waagt men het er een nieuwe poging van de stalinis ten in te zien, de positie van Kroesjtsjev te ondermijnen. Voorshands lijkt het ver standig, het feit te zien als een normaal uitvloeisel van Molotovs ambassadeurs functie in Buiten-Mongolië. Ambassadeurs moeten namelijk wel eens naar hun hoofd stad om te rapporteren en zich politiek te verversen. Wanneer Molotov boze plan nen tegen Kroesjtsjev koestert en zo open lijk de Sovjetrussische hoofdstad betreedt om deze uit te voeren, wordt het beeld van de grimmige politiestaat wel aanmer kelijk gewijzigd in dat van een zachtmoe dig en tolerant geregeerde democratie, waarin politieke actie en reactie tot de grens der grondwet worden getolereerd. En dat lijkt enigszins optimistisch. Molotov is terug in Moskou. Als hij ge komen is om instructies, is er niets aan de hand. Mocht hij om obstructie der waarts zijn gereisd, dan zal zijn tweede ronde met Kroesjtsjev een levensgevaar lijk spelletje zijn, dat slechts eindigen kan met „alles of niets". Want dan heeft Kroesjtsjev ervaren, dat zelfs Buiten-Mon golië niet ver genoeg is om vijanden tot inkeer te brengen. Beria zit véél verder en véél veiliger. ADVERTENTIE en in 10 minuten helpen direct De Nederlandse cabaretier Wim Sonne veld heeft van de B.B.C. te Londen een vijfjarig contract aangeboden gekregen. Gedurende deze tijd zal Wim Wonneveld indien hij op deze aanbieding ingaat tenminste vier keer per jaar met een eigen „show" op het televisiescherm ko men. De Nederlandse artiest, die nog geen definitieve beslissing heeft genomen, ver klaarde het voornemen te hebben deze aanbieding te acceptex-en, ofschoon hij ook door de Engelse commerciële televi sie is uitgenodigd. Wim Sonneveld is zaterdagavond voor de Engelse televisie de hoofdfiguur ge weest in de show „The world our stage". Met dit optreden heeft hij zeer veel suc ces geboekt In juni vertrekt Wim Sonne veld naar Hollywood, vanwaar hij in okto ber naar Nederland zal terugkeren. Onder auspiciën van de „Commission de liaison des associations et organisme de prévention routière" zal in de perio de van 7 tot en met 17 mei een voor zichtigheidsactie gevoerd worden in België, Frankrijk, Luxemburg, West- Duitsland (en West-Berlijn) en Nedei*- land. De propaganda in ons land is in handen gelegd van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat door middel van en kele tekeningetjes de slagzin „Voorzich tigheid geeft meer veiligheid" kracht wil bijzetten. Hieronder volgt de eerste raad. Let eens op, hoe vele AUTOMOBILISTEN met on verminderde snelheid een autobus voor bijrijden, die stilstaat bij een halte. Dat is onvoorzichtig rijden, want de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat uitge stapte passagiers de rijweg zullen over steken! Voorzichtigheid geeft meer veiligheid! ADVERTENTIE De ene bespreking na de andere een telefoon die niet stilstaat... Wees zekert Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'! Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn... opkomende kou... U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent: zich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger'ASPRO' is onschadelijk en irriteert Uw maag niet! luister naar om programma .JHERHALING OP VERZOEK' over Radio Luxemburg (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur. In de Grote Schouwburg te Rotterdam- Zuid heeft burgemeester mr G. E. van Walsum dinsdagavond de „Week van de Fotografie 1958" geopend, die ditmaal in het teken staat van het veilig verkeer. Na de opening reikte de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr J. Klaassesz, de gouden iris, de jaarprijs voor de fotografie uit aan de heer J. J. Hens te Amsterdam, die 19 jaar lang voor zitter is geweest van de Bond van Neder landse Amateurfotografenverenigingen in Nederland. Bij de Tilburgse politie heeft zich zon dag een 53-jarige draadmaker uit Tilburg gemeld om te bekennen dat hij op 2 mei 1957 brand gesticht heeft in de wollenstof- fenfabriek van de gebroeders Franken aan de Goirlestraat te Tilburg. De fabriek werd totaal verwoest. De totale schade bedroeg anderhalf miljoen gulden. Als reden voor zijn daad gaf de man op, dat hij uit de maatschappij weg wilde. Na de bekentenis is hij ingesloten. De Deltawet vormde gistermiddag on derwerp van debat in de Eerste Kamer. De rij van sprekers werd geopend door ir. Geuze (C.H.U.) Hij informeerde wat Bel gië aan oevervei'dediging doet in aanslui ting op de Deltawerken. De veiligheid is het kernpunt van de Deltawet voor de C.H. fractie. Aandacht vragend voor het risico van bodemdaling en stijging van de zee spiegel onder autarkische invloeden vroeg ir. Geuze of de regering er absoluut zeker van is, dat de oliewinning in het wes ten des lands geen ongunstige invloed zal hebben op de bodemdaling. Ir. Geuze verdedigde de opvatting, dat de Delta-werken een nationale onderne ming zijn. Een verdelende rechtvaardig heid van de lasten der Deltawerken mag niet het zwaarst op de waterschappen rus ten. Hij vroeg aandacht voor de Belgi sche senaatsmotie, waaruit bezorgdheid spreekt voor de Belgische belangen bij de uitvoering der Deltawerken en infoi-meer- de, of het regeringsstandpunt,.dat de Del tawerken zonder voorafgaande overeen komsten eenzijdig zullen worden uitge voerd, ook officieel aan de Belgische rege ring bekend is gemaakt. Jhr. mr. Schorer (P. v. d. A.) verklaarde onbegrensd vertrouwen te hebben in de rijkswaterstaat. De oestercultuur Over de oestercultuur zei jhr. Schorer, dat nu het sprookje van de onmogelijkheid van overplaatsing van de oestei'cultuur naar de Grevelingen tot het verleden be hoort, men nog steeds een zekere weerzin heeft tegen het maken van een perforatie in de Veeredam ten behoeve van een oes- terbekkenproef, hoewel het oesterbedrijf nationaal-economisch een kapitaal van 7,5 miljoen vertegenwoordigt. Jhr. Schorer spi'ak ook over de „ongeluk kige houding" van de „Commissie van Der tien" uit het oesterbedrijf tijdens de behan deling van de Deltawet in de Tweede Ka mer. De commissie meende, dat ieder al ternatief de strijd om het openhouden van de Oosterschelde zou verzwakken. Boven dien meende men tijdens de Tweede-Ka merdebatten, dat de kosten der eventuele oesterproeven achter de Veeredam in min dering zouden worden gebracht van even tuele schadevergoedingen. Dit verkeerd begrip, aldus jhr. Schorer, maakte de houding van de „Commissie van Dertien" tot een bron van onduidelijk heden. Het verzet tegen een oesterproef vloeide niet voort uit verzet tegen een we tenschappelijk onderzoek, wel tegen een onderzoek op kosten van het bedrijfsleven. Een directeur-generaal? Mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) in formeerde naar de verbetering van zwak ke plekken in de zeeweringen en naar de gang van zaken in de Lauwerszee. Hij vroeg of het toch geen aanbeveling verdien de een directeur-generaal voor de Delta werken te benoemen als contactman tus sen de minister en de Raad voor de Water staat. Over de proeven met oestercultuur ach ter de Veeredam zei hij te menen, dat het bedi'ijfsleven zeer sceptisch hier te genover staat. Wat zegt de visserij inspec tie hiervan en wat is de uitslag van de labo ratoriumproeven te Wemeldinge? Ir. Roebroek (K.V.P.) betoogde dat de Deltawerken verder gaan dan veiligheid. Zij zijn eveneens van belang voor de in dustrie, de scheepvaart en de drinkwater voorziening, door het terugdringen van de zoutgrens. Veiligheid De heer Tjalma (A.R.) drong aan op coördinatie van de civiele wei-ken voor de veiligheid en die voor de militaire veilig heid. Aanbevelenswaardig achtte hij het, dat degenen, die bij de visserij en de oestercul tuur betrokken zijn, zoveel mogelijk in het eigen beroep werkzaam blijven. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zullen zij een be- Dezer dagen is bij de opening van een tentoonstelling van schilderijen en aqua rellen te Warmond bekend gemaakt, dat de „Vijff Vlieghenprijs 1958" is toegekend aan de heer G. van Duffelen uit Bloemen- daal voor een door hem vervaardigd schil derij. De jury bestond uit de heren A. J. C. Colnot, Germ de Jong, J. J. Royaards, Theo Swagemakers en Nicolaas Kroese. hoorlijke schadeloosstelling moeten krij gen en in de gelegenheid moeten worden gesteld tot een ander beroep over te gaan. Mr. Kropman (K.V.P.) behandelde het vraagstuk van de centrale wetgever en de inrichting van het waterschap. Hij be treurde, dat in de Tweede Kamer geen vin ger is uitgestoken om dit vraagstuk op te lossen. De heer Seegers (Comm.) zei, dat de Deltawerken veel eerder aangepakt hadden moeten worden. Nu het kalf verdronken is, dempt men de put. Ten uanzien van de schadeloosstelling zeide hij, dat deze niet alleen aan sociale rechtvaardigheid maar ook aan redelijke maatschappelijke eisen moet voldoen. Mr. Van Riel V.V.D.) was geschrok ken van de argumenten, die zijn gebruikt ten voordele van het Sloeplan en tegen het Zuid-Hollandse Haringvlietplan voor de aanleg van havens en industriegebieden. Om het Sloe de noodzakelijke achter grond te geven is zeker 100 miljoen gulden aan investeringen nodig. Mr. Van Riel pleitte tenslotte voor een brug naar Flak- kee. De jaarlijkse openbax-e demonstratie naar aanleiding van het eindexamen van de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool'* is vastgesteld op za terdagmiddag 31 mei in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Op 3 juni heeft er een herhaling in Haarlem plaats zoals de laatste jaren gebruikelijk is. De cultui-ele kleurenfilm „In Arnhem staat een beeld" naar een scenario van Bernard Verhoeven, in opdracht van het gemeentebestuur van de Gelderse hoofd stad door de cineast Rudi Hornecker ver vaardigd, is thans gereed gekomen. In de ze film vertellen vier beelden afzonderlijk van „hun" tijdperk in Arnhem. De „stem men" van deze beelden zijn geleend van Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen, Cees Laseur en Luc Lutz. Vandaag op de tweede dag van de jubileumviering der honderdvyftigjarige Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in het Tropeninstituut te Amsterdam, is tijdens een plechtige zitting voor de zevende maal de gouden Lorentz medaille van de Afdeling Natuurkunde der Akademie uitgereikt aan de Noorse hoogleraar prof. dr. Lars Onsager die sinds 1945 aan de Yale Universiteit in de Verenigde Staten doceert „wiens werk bevruchtend heeft gewerkt op velerlei on derzoekingen die de laatste jaren in Ne derland zijn verricht". Prof. Onsager was wegens ziekte verhinderd naar Nederland te komen. De onderscheiding werd namens hem in ontvangst genomen door mr. R. P. Chalker, consul-generaal van de Verenig de Staten in Amsterdam. De Groningse hoogleraar en Nobelprijs winnaar prof. dr. F. Zernike, verrichtte de plechtige uitreiking na het uitspreken van een rede waarin hij in het kort de weten schappelijke verdiensten van prof. On sager besprak. In het bijzonder belichtte prof. Zernike Onsagers wederkerigheidsrelaties voor niet-omkeerbare processen. Een tweede belangrijk onderzoek zo vervolgde prof. Zernike betreft het ge drag van vloeistoffen in een elektrisch veld. Ook hier wist Onsager een funda mentele verbetering aan te brengen en ook hier gaf zijn werk aanleiding tot een verdere uitwerking een uitvoerige mo nografie, door de Nederlandse fysisch- chemicus prof. Böttcher. Een derde onder werp vormt het orde-wanorde-probleem. Zoals dat zich bijvoorbeeld voordoet in legeringen van goud en koper, waarbij de twee atoomsoorten neiging hebben, zich afwisselend te plaatsen in een soort schaakbordpatroon. Boven een bepaalde overgangstemperatuur gaat deze ordening verloren. Een volledige strenge oplossing wachtte ook hier op het genie van On sager, die hierin slaagde dank zij een waarlijk virtuoze toepassing van de moei lijkste mathematische methoden, aldus prof. Zernike. Rede prof. Dooyeweerd Voor de uitreiking van de Lorentz medaille heeft prof. dr. H. Dooyeweerd een rede gehouden, getiteld: „Maatstaven ter onderkenning van progressieve en reactio naire bewegingen in de historische ont wikkeling", waarin hij concludeerde, dat slechts het geloof in Christus als centrum Italiaanse onderscheiding voor directeur Rijksmuseum De hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, jhr. D. C. Roëll heeft dins dag uit handen van de ambassadeur van Italië, markies R. Guistiniani, het diplo ma eerste klas en de gouden medaille van verdiensten voor cultuur en kunst ontvan gen, verleend door de Italiaanse regering. Tijdens een bijeenkomst in het Italiaans consulaat te Amsterdam sprak de consul- generaal, de heer Rocco Stani, een rede uit waarin hij jhr. Roëll dank bracht voor het bevorderen van de culturele betrek kingen tussen Italië en Nederland, her- innerend aan de exposities van Venetiaan- se schildei'kunst in het Rijksmuseum in 1953 en de tentoonstellingen van Neder landse schilderijen van meesters uit de zeventiende eeuw in Rome (1953) en Mi- Van onze Kamerverslaggever) Wanneer iemand te weinig belasting heeft betaald geeft de wet de belastingin specteur het recht de navorderingsaanslag met 100 percent te verhogen. Die 100 per cent kan echter geheel of gedeeltelijk wor den kwijtgescholden. Bij de behandeling op 26 februari in de Tweede Kamer van he wetsontwerp tot vereenvoudiging van het belastingrecht had de heer Lucas (K.V.P.) een amendement ingediend om het moge lijk te maken het oordeel van de rechter in te roepen over de omvang van de verho ging. Ook prof. Oud (V.V.D.) vond dit nood zakelijk voor de rechtsbescherming van de burger tegenover de belastingambte naren. Aanvankelijk vreesde de regering, dat hierdoor de rechter een te gi-oot aantal ge vallen van beroep te behandelen zou krij gen. De ministers Hofstra (Financiën) en Samkalden (Justitie) wensten zich daar om over de consequenties van het amende ment te beraden en vroegen schorsing van de beraadslaging. Dit beraad heeft geleid tot een vrij ingewikkelde wijziging van het wetsontwerp teneinde aan het verlan gen van de heer Lucas tegemoet te komen. Nadat deze gisteren de verzekering had gekregen, dat volgens de gewijzigde proce dure de rechter zal oordelen over het per- centage van de kwijtschelding, trok de heer Lucas zijn amendement in. Wanneer de belastinginspecteur een ad ministratieve boete oplegt en de belasting fraude aanhangig wordt gemaakt bij de strafrechter, bestond volgens het oorspron kelijke wetsontwerp de mogelijkheid, dat bij vrijspraak toch nog een administratie ve boete wordt opgelegd. Daartegen had den de heren Van Rijckevorsel (K.V.P.) en Van Leeuwen (V.V.D.) bezwaar. Ook op dit punt is de regering aan de bezwaren te gemoet gekomen door een wijziging, vol gens welke de administratieve boete ver valt, indien de verdachte door de rechter is vrijgesproken of ontslagen van rechts vervolging. Voor de heren Van Rijckevorsel en Van Leeuwen was dit gisteren aanleiding hun amendementen in te tx-ekken. Een nader amendement van de heer Van Leeuwen om de bewijslast voor grove schuld op de in specteur te leggen, werd vei-worpen. Al leen de V.V.D. stemde voor. Het bezwaar van minister Hofstra was, dat de inspec teur niet het dwingende recht heeft, ge tuigen op te roepen en te verhoren om het bewijs te kunnen leveren. Een amendement van de heer Versteeg (A.R.) om de navox-deringsaanslag in de wet niet te stellen op 100 percent, maar op 50 percent, werd eveneens verworpen. Het kreeg alleen de steun van A.R., C.H.U., V.V.D. en S.G.P., die tezamen ver in de mindei'heid zijn tegenover P. v. d. A. en K.V.P., die akkoord gingen met de 100 percent. Minister Hofstra voerde als be zwaar tegen het amendement van de heer Versteeg aan, dat in het overgrote deel van de gevallen de boete beneden vijftig percent blijft. Maar er zijn gevallen van grove schuld, dat een hoger percentage gerechtvaardigd is. Wanneer de belasting inspecteur dan vijftig percent als straf onvoldoende vindt en hij niet de bevoegd heid heeft, honderd percent op te leggen, zou hij een strafvervolging moeten instel len. Bij de behandeling van de zaak ko men dan allerlei particuliere bijzonderhe den in het openbaar omtrent inkomen en vermogen. De verdachten zijn beter af met een administratieve boete tot honderd percent, vooral, aldus de minister, omdat het systeem van de boeten met grote voorzichtigheid wordt toegepast. Vandaag wordt het debat voortgezet. en einddoel der wereldgeschiedenis aan het kruis der cultuurpiegressie een zin kan geven, die ons dit kx-uis hoopvol en bereidwillig doet dragen. Op de eerste dag van de jubileumvie ring heeft minister Cals na zijn, reeds gis teren door ons vermelde toespraak meege deeld, dat de Koningin twee leden der Akademie ondex-scheiden heeft. Comman deur in de orde van Oranje-Nassau wordt prof. dr. B. A. van Groningen te Leiden, algemeen voorzitter der Akademie, prof. dr. T. S. Bok te Naarden, lid van de Af deling Natuurkunde is benoemd tot ridder in de Ox-de van de Nederlandse Leeuw, de administrateur van de Akademie, de heer M. E. 't Hart te Amsterdam, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Latijnse gelukswens Er volgden nog vier andere sprekers: de burgemeester van Amsterdam, de be jaarde Italiaanse geleerde Pettazoni na mens de Italiaanse Academie, die tevens de oudste van Europa is, de rector-magni- ficus van de Leidse universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh en dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen, die zijn gelukwens tot vex-rassing van het il lustere auditorium geheel in het Latijn uitsprak. „Het verwondert u wellicht", zo zei de heer De Vos van Steenwijk, „dat ik hier bij voox-keur ben opgestaan, die noch wegens mijn gezag, noch vanwege mijn geleerdheid, maar enkel wegens de ouderdom van het college, dat ik voorzit, mij deze taak heb zien opdragen. Maar zo groot is in ons vaderland het aantal ge leerde genootschappen dat, zouden deze alle hier in het openbaar gaan getuigen, deze bijeenkomst zich niet slechts tot de nachtelijke uren, maar tot het ochtend krieken zou rekken. Dit zo zijnde, zijn de Nederlandse ge nootschappen te rade gegaan, dat slechts door één stem, als het ware door een voorvechter, uw Akademie zou worden gelukgewenst met het voorspoedig door lopen van dex'tig lustra. Maar het is één ding om een zeker aan tal jaren geleerd te hebben, een ander ding om steeds op loffelijke wijze zijn taak vol bracht te hebben en-met vertrouwen naar de toekomst te kunnen zien. Daax-in ligt uw verdienste en daarover verheugen wij ons. Uw Akademie werd geboren in tijden van rampspoed, toen ons vaderland reeds bijna zijn vrijheid verloren had en deze kort daarop geheel verloor. Reeds van de aanvang af hebt gij, als het ware langs nauwe paden, uw levensweg moeten zoe ken. En nog onlangs hebt gij moeten er varen, hoe hevig een barbaarse vijand de wetenschap en haar beoefenaren kan kwellen. Mensen sneefden, de Akademie behield haar leven. Geenszins van minder betekenis zijn de ups en downs in de wetenschap zelf. Hoe vaak niet zijn door de onderzoekingen van uwe leden uiterst aannemelijke theorieën ineengestort Niet met lans en schild, maar met het. woord en de pen wordt er binnen uwe muren gèstreden, maar geenszins min der heftig. Zij die in uwe gelederen strij den, krijgen ook wonden, niet van het lichaam, maar van de geest. Wie heden overwon, wordt morgen verslagen. Maar: „Uit de schok der meningen ontspruit de waarheid". Heden echter rusten de wapenen en wij verheugen ons daarover. Als bijen naar hun koningin, zijn wij allen naar Amster dam gezwermd. Hoort gij niet het blijde gezoem omdat onze koningin deze mijl paal bereikt? Wat zal ik verder nog zeg gen? Laat ik u mogen herinneren aan de Horatiaanse vermaning: ..Meng korte dwaasheid onder wijze praat" .,'t Is zoet als somtijds wijsheid u verlaat Uw Akademie leve en bloeie!" Prof. Van Groningen beantwoordde iedere spx-eker in de taal, waarin deze zijn toespraak had gehouden. Hij kreeg een extra warm applaus voor de vlotte wijze, waarop hij. zonder enige voorbereiding, baron De Vos van Steenwijk's Latijnse rede, feilloos in deze klassieke taal beant woordde. Tot slot van deze openingszitting volgde de aanbieding van schriftelijke adressen en oorkondes door tientallen vertegen woordigers van buitenlandse academies en andere geleerde genootschappen. Na af loop was er in de hal van het Koninklijk Instituut een receptie. In het Amerikahuis te West-Berlijn is dinsdag een tentoonstelling van werken van de Amsterdamse karikaturist Fritz Behrendt geopend. De tentoonstelling, die „streng verboden een blik achter het ijzeren gordijn" is getiteld, bestaat uit zestig spotprenten, waarop het leven ach ter het ijzeren gordijn en in de communis tische staat belachelijk wordt gemaakt. Behrendt werd in 1925 te Berlijn geboren en vestigde zich in 1937 te Amsterdam. Op tweede pinksterdag zendt de televi siesectie van de N.C.R.V. een door ds. Jan Wit geschreven pinksterspel uit, getiteld „Naar Gods bestek". Het stuk wordt opge voerd in de Sionskerk in Haaxdem-noord door een lekenspelgroep onder leiding van Wim Pauw onder auspiciën van het bij zonder kerke werk in Heemstede. Het spel speelt zich af in het liturgisch centrum van de kerk. Aan dit pinksterspel wer ken mee een koor en een koperkwartet on der leiding van Meindert Boekei. Gevers en nemers Er zijn gekleurde en blanke rassen, links en rechtshandige mensen, muziek, en ra dioliefhebbers, vrouwen en mannen, dames en heren, fietsers en automobilisten. Maar men kan het mensdom ook verdelen in gevers en nemers. Soms word je opgebeld. „Hoe gaat het er mee, beste kerelIk moet je dringend spreken". Je denkt dan met de natuurlijke inhaligheid van een nemer, dat de man je iets te geven heeft. Een opdracht om de burgemeester van Oegstgeest te schilde ren, een kooi in een zeiljacht naar de Mid- lellandse Zee, een advies voor de beurs. Maar als de bevriende kennis of de be kende vriend komt opdagen wil hij al leen je stofzuiger lenen. De meeste mede burgers zijn nemers. En het geldt ook in het simpele alledaagse verkeer. De meeste mensen verwachten, dat je altijd vriende lijk, beleefd, prijzend, waarderend bent. Ze zijn nemers en ze verwachten, dat de an deren als gevers zullen optreden. Er zijn - hoe kan het ook anders - ook gevers. Mensen die in de koehandel van dagelijkse relaties de volle waarde terug geven. Als jij zegt, dat ze er goed uitzien, o.ntwoorden ze, dat jij in al die jaren geen dag ouder geworden bent. Als je ze een stoel aanbiedt, wachten ze tot je zelf ge- zelen bent. Ze brengen bloemen of een recept om frambozenjam te maken. Ze geven. Er zijn beroemde mensen die alleen zo ver kwamen omdat ze alleen maar namen en nimmer gaven. Er zijn echter ook voor aanstaande personen die royaal geven. Ze bieden advies aan, ze zeggen, dat je werk voortreffelijk is, ze zijn oprecht blij over je successen. De gever geeft je zelfvertrouwen, de ne mer neemt het. Gever en nemers vind je overal. En de oplossing is waarschijnlijk, dat we allen om de beurt geven en nemen. Met een variant op een bekend gezegde: een gever laat alles vallen en een nemer raapt alles op. Het zou in het leven makkelijk zijn, als men de nemer uit de verte zou kunnen herkennen. Maar een knappe nemer doet het altijd voorkomen alsof hij een gever is. Hij houdt je iets voor met de ene hand en als je het wilt pakken, neemt hij iets van je weg met de andere. Ik probeer nemers steeds uit de weg te blijven. En wat bent u, beste lezer? Voor mij bent u een gever. U leest me en dat doet me plezier. De kwestie is: wat ben ik voor u? II. B. Fortuin ADVERTENTIE Textiel en Woninginrichting Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden vx-gagt 1 VERKOOPSTER afd. Textiel 1 VERKOOPSTER afd. Woninginrichting een AANK. VERKOOPSTER een LEERLING VERKOOPSTER boven 16 jaar een WONINGSTOFFEERDER Sollicitaties schriftelijk of mondeling 's avonds van 6.30—7 uur. Bij de opening van de Fashion Week, die tweemaal per jaar door de Nederland se modefabrikanten wordt georganiseerd om de buitenlandse inkopers de gelegen heid te geven kennis te maken met de nieu we modellen van Nederlands confectie-in- dustrie, werden ons gisteren interessante gegevens over de im- en export van kleding geopenbaard. Wanneer we de cijfers van de laatste jaren vergelijken, zien we een steeds groter wordende stijging, die in de tweede helft van 1957 zo'n grote omvang heeft bereikt dat de export de import heeft overtroefd! Was het bedrag van de kledingexport in 1956 al 71 miljoen gulden, in 1957 kon met trots geconstateerd worden dat die export een bedrag van 97 miljoen gulden vertegenwoordigde. Vooral naar West-Duitsland viel een grote export te ver melden, waaruit de conclusie kan worden getrokken dat de Nederlandse kleding de concurrentie op de Duitse markt wist te weerstaan. Wanneer men bedenkt, dat in 1957 ruim 72 percent van de kleding-import uit de landen van de Euromarkt afkomstig was, terwijl 65 percent van de Nederlandse ex port naar die landen ging, zal men inzien welke grote belangen er voor Nederland met het tot stand komen van de Euro- markt op het spel staan voor wat betreft de in- en uitvoer van kleding. Tot slot zij nog vermeld dat de uitvoer van dames- en meisjes bovenkleding de be langrijkste plaats inneemt, met België, Luxemburg en West-Duitsland als meest geïnteresseerde landen. Gewei is de naam van de gezamen lijke hox'ens van herten, reebokken en dergelijke dieren. Het woord komt pas in de 19e eeuw voor bij Bilderdijk, die het verklaart uit gewaai: het waaien, maar ook: het bladerdak van een boom. Nu moet men met de etymologieën van Bilderdijk uiterst voorzichtig zijn. Hij fantaseerde er soms lustig op los. Latere onderzoekers zoeken verband met het werkwoord weigeren, dat betekent: zich verzetten, maar oorspronkelijk: strij den. Gewei is dan: het strijdwapen van het hert. Een ander woord gewei zal een vol gend maal worden behandeld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5