Leider Westrust wacht nog een zware tweede helft Sport in het kort CEES LASEUR (VADER DOORSNEE) MAN VAN DE MAAND Weer won een Belg, niet Rik van Looy nu, maar Desmet Damesmodeconcern dankte zijn ontstaan aan natuurramp Groenendaal staat er vrij hopeloos voor Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren Daan de Groot bleef in de leiderstrui KAUWEN 11 DE TENNISCOMPETITIE Botwinnik ziek, 23ste partij uitgesteld Moeilijkheden met KNVB- toto van zondag Nederlandse handbalploeg tegen de Belgen Koersen in Hilversum Weer een overwinning voor Bloemsaat in verschiet Wereldkampioenschappen golf voor amateurs Damtoernooi in Den Haag DE RONDE VAN SPANJE Kansen op t.v.-uitzending weer kleiner Aspiranten-toernooi van RCH WITTE VEEN JUBILEER T Arie van Wetten won in Leiden geeft uw zenuwen rust WOENSDAG 7 MEI 19 5 8 Zondag beginnen de tennissers aan de tweede helft van hun competitie. De talrijke niet-gespeelde en niet-uitgespeelde wedstrijden van zondag 27 april zullen op verzoek van de competitieleiding zo mogelijk op Hemelvaartsdag of een der Pinksterdagen gespeeld of uitgespeeld worden. In enkele klassen heeft de eerste helft van de competitie reeds belangrijk tekening gebracht. In de overgangsklasse A heeft Westrust dat door opzegging van de huur van de banen van het Kennemerlyceum ook de thuiswedstrijden „uit" moet spelen zijn drie tegenstanders geklopt en heeft met twee punten meer dan Festina 2 de leiding in zijn afdeling genomen. Twee maal bleven de Haarlemmers hun tegenstanders echter maar met 5-4 de baas en dit houdt niet alleen in dat de tegenpartij ook een punt in de wacht sleepte, maar ook dat men een zware tweede helft tegemoet gaat. De Haarlemse LTC ging goed van start, maar maakte zondag kennis met de kam pioensaspiraties van Groen Geel en moet bovendien nog een wedstrijd uitspelen tegen het vrij sterk te achten Dash 2. Ver der dan een tweede plaats zullen de HLTC'ers het naar onze mening niet brengen. Groenendaal zag enkele goede krachten vertrekken en beschikt op het ogenblik nog niet over capabele vervangers. Met 23 verloren en slechts 4 gewonnen partijen in drie wedstrijden, zal men ook de tweede helft met weinig optimisme tegemoet gaan. Waar in de standen van slechts twee gespeelde wedstrijden sprake is, ontbreken uiteraard de gestaakte ontmoetingen van zondag 27 april. In deze standen zijn verwerkt de vol gende uitslagen van zondag jongstleden: Overgangsklasse A: Festina 2—Thor RW 4 5-4, Alta 2—Dash 2 4-5, Toeg Hillegersberg 2De Aemstelspelers 5-4. Overgangsklasse B: Kennemerland 2— Hilverheide 2 2-6, Thor RW 6Sobri 7-1. Tweede klasse: DDV 6KZTV 4-4, Festi na 3Groen Wit 2 2-6. Derde klasse: Schager TC—Animo 6-2, US—Festina 5 5-3. Vierde klasse: Inside 6Helderse TC 2 6-2. Overgangsklasse A Afdeling 3 Afdeling 4 Westrust 3-7 Groen Geel 3-8 Festina 2 3-5 Dash 2 2-3 Thor RW 4 3-4 H L T C 2-3 Noordwijk SC 3-2 Alta 2 3-1 Afdeling 7 Toeg Hill.berg 2 3-8 N M C 2 2-3 De Aemstelsp. 3-1 Groenendaal 3-0 Overgangsklasse B In de overgangsklasse B zal het gedegra deerde Brederode dit seizoen zeker mee komen. De Santpoortenaren verloren slechts met 5-3 van leider TOZ en moeten tegen Hilverheide 2 nog een uitwedstrijd spelen die op de stand 2-2 werd gestaakt. WOC zal zich ten koste van Sobri kunnen hand haven. Sobri werd onlangs met 8-0 ver slagen. Afdeling 1 Afdeling 4 TOZ (A'dam) 2-4 Park Marlot 3-6 Brederode 2-2 Thor R W 6 2-4 Hilverheide 2 2-2 WOC 3-2 Kennemerland 2 2-0 Sobri 3-0 ADVERTENTIE De 23ste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, is uitge steld wegens ziekte van Botwinnik. Aan gezien beide spelers thans reglementair geen recht meer hebben op uitstel wegens ziekte zullen de twee resterende partijen, bepaald op 8 mei en 10 mei, niet meer uit gesteld kunnen worden. In de 23ste partij speelt Smyslov met wit. De stand is 1210 in het voordeel van Botwinnik. Naar wij vernemen, zijn er enige moei lijkheden ontstaan rond de KNVB-toto van zondag, waarin een aantal wedstrijden van de Franse competitie was opgenomen. Het ANP en ook de Nederlandse dag bladen urachten echter als uitslag 21 in strijd SochauxMarseille 21. De Franse bladen brachten echter als uitslag 21 in het voordeel van Marseille. De KNVB, die op gezag van het ANP de uitslag 21 in het voordeel van Sochaux bij de controle als juist had aangenomen, heeft pas vanochtend kennis gekregen van de onjuistheid van deze uitslag. Mogelijk zal in verband hiermee de sluitingstermijn van de pool worden verlengd. Tot gisteren had zich één deelnemer met veertien en één met dertien juiste uit slagen bij de KNVB gemeld. Zeer waar schijnlijk zullen dus ook deze aantallen wijzigingen ondergaan. ONDERSCHEIDING. Koningin Eliza beth van Engeland heeft professor Georg Maurer, hoofd van de chirurgische afde ling van het Rechts-dér-Isar hospitaal in München, de versierselen van commandeur in de orde van het Britse rijk uitgereikt. Prof. Maurer verblijft enkele dagen in Engeland op uitnodiging van Manchester United. WERELDRECORD. Tijdens wedstrij den in Alupka, waar ook Stepanov een wereldrecord verbeterde, heeft de Rus Oelianov zijn eigen wereldrecord twee handig drukken in het bantamgewicht verbeterd. Hij bracht 109 kg omhoog. Het record stond met 108.5 kg sedert 21 januari 1957 op zijn naam. Tweede klasse In de tweede klasse heeft het debuteren de derde team van de HLTC met drie over winningen de leiding, maar ook het voornamelijk jeugdige tweede team doet het uitstekend. Ook Bloemendaal debuteert in de tweede klasse voortreffelijk en doet nog volwaardig mee in de strijd om de titel. Tweede klasse Afdeling 1 Afdeling 2 HLTC3 3-6 Inside 3-5 Westrust 2 3-4 D D V 6 3-3 Rooswijk 3-2 KZTV 2-2 Helderse TC 3-0 TC Heemstede 2-0 Afdeling 3 Afdeling 4 H L T C 2 3-5 TC Bloemendaal 3-4 Festina 3 3-2 Dash 3 3-4 Groen Wit 2 2-2 Groenendaal 2 3-4 W O C 2 2-1 Joy 4 3-0 Derde klasse Afdeling 1 Afdeling 6 Inside 2 3-6 Brederode 2 3-6 Schager TC 3-3 D D V 8 3-3 TC Velsen 3-3 Kennemerland 3 3-3 Animo 3-0 TC Zandvoort 3-0 Afdeling 3 Afdeling 7 Inside 4 3-5 De Aemstelsp. 3 2-4 TC Bakkum 3-3 Groenendaal 3 2-2 Velserbeek 3-3 Westrust 3 2-2 D H B S 3-1 Ready '28 3 2-0 Afdeling 4 Afdeling 8 Groenendaal 4 3-4 U S 3-6 Inside 5 3-4 TC Bl'daal 2 3-4 ■Juliana 3-4 Festina 5 3-2 W O C 3 3-0 Duinlust 3-0 Vierde klasse Afdeling 3 Afdeling 6 TC Heemstede 3 2-4 Bastione 2-4 Bastione 3 2-2 TC Bl'daal 3 2-2 TC Uitgeest 2-2 TC Zandvoort 2 2-2 TC Bakkum 2 2-0 Brederode 3 2-0 Afdeling 4 Afdeling 7 Inside 6 2-4 TC Heemstede 2 2-3 W O C 4 2-4 Mozaiek 4 2-3 Helderse TC 2 2-2 Snellius 2-3 Bastione 2 3-0 Ready '28 4 2-0 Afdeling 5 Afdeling 8 Groenendaal 5 2-4 W O C 5 2-3 Jatiloo 2-4 Chandelle 2 2-2 TC Velsen 2 2-2 Groenendaal 6 2-2 H L T C 4 2-0 Don. Duck 2 2-1 Vijfde klasse Afdeling 8 Afdeling 10 Velserbeek 2 2-4 Brederode 4 3-5 Jatiloo 2 3-4 TC Heemstede 4 3-5 W O C 6 3-2 H B C 2 3-2 TC Heemstede 5 2-0 D H B S 2 3-0 Afdeling 9 Afdeling 11 TC Bl'daal 4 3-5 Bastione 4 3-6 TC Zandvoort 3 2-3 Snellius 2 3-4 latiloo 3 2-1 H B C 2-0 Brederode 5 3-1 TC Velsen 3 2-0 Afdeling 34 TC Voorhout 3-6 Leidse stud. 5 3-2 Unicum 2 3-4 Duinlust 2 3-0 Zondag 11 mei wordt op het Sittardia- veld in Sittard een handbalwedstrijd ge speeld tussen de herenteams van Neder land en België. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Nederland: doel: Ab Mastenbroek (Olym- pia, Hengelo); achter: Jo de Rouw (DES, Eindhoven) en J. Tromp (Aalsmeer); mid den: Toon Hoens (PSV), Theo v. d. Sluys (Sictardia) en Guus van Heil (Hellas); voor: Wim Vrancken (Hellas), Henk Leu- pen (UDI), Piet van Mourik (Swift, Hel mond), Jan Koelemans (DES,Eindhoven) en Renée Knaapen (Olympia, Den Haag). Reserves zijn: Kees de Boer (Blauw Wit), Ton de Fouw (Hellas) en Dick Scheffer (Dynamo). Niet alleen Willem Geersen, maar ook de Utrechtse trainer Niqo Bloemsaat be schikt over een groot aantal goede drie jarigen. Na zijn overwinningen met Way Jewell en Walküre komt hij donderdag avond in het Hilversumse sportpark met Wise Guy aan de start. Deze veelbeloven de draver zal in vorm opnieuw de Utrech tenaar als eerste langs de rechter brengen, daar zijn grote rivaal Geersen met Valuta en Winnifred Hollandia niet die snelheid zal kunnen bereiken. De gebruikelijke serie-draverij is zeer sterk bezet. Drie van de deelnemers be haalden afgelopen zondag nog sprekende overwinningen met verbetering van twee persoonlijke records. De keuze valt op Rosa Signal, die snelheid aan betrouw baarheid paart, hetgeen niet het geval is met Sagne d'Or. Stal Hart (Rhea, Trudi Trothan) vervult de outsidersrol. De sterke Upper Ten heeft in de ruim 2300 m lange Bloeimaand-prijs het voor deel van de afstand en van een gunstige positie aan de start. Uppsala Pluto, die dit laatste voordeel niet heeft en boven dien een handicap heeft van 20 meter, zal daarom op de te verwachten zege nog even moeten wachten. Visuil S en Viva the Saint zijn de mogelijke outsiders. Indien de Sweepstakes-winnaar Upward Hollandia deze keer buiten de fouten blijft, zal Geersen hem tot de overwin ning kunnen brengen. Ernstige concur rentie komt van stalgenoot Urban Hol landia en Tombola. Indien de Duitse rij der Eddie Freundt is hersteld van zijn vrij ernstige val, die hij twee weken ge leden maakte, zal hij met Victor Alsvin eveneens een eerste kans hebben in dit wel zeer open nummer. De leerlingen hebben de internationale klasse tot hun beschikking gekregen. De snelle Rosa Hollandia zal revanche kun nen nemen voor de onverwachte neder laag tegen Ria Kitty. Outsiders in dit aan trekkelijke nummer zijn River en Par tout. Na een twee dagen durende vergadering waaraan afgevaardigden uit 36 landen deelnamen, heeft het wereld-comité voor amateurgolf bekend gemaakt dat in okto ber de eerste wereldkampioenschappen golf voor amateurs zullen worden gehou den op een traditionele plaats, n.l. de Royal and Ancient Club te St. Andrews in Schotland. Er wordt stroke play gespeeld. De wereldraad heeft echter het voorne men om toekomstige toernooien op een match play basis te laten spelen. De we reldkampioenschappen zullen om de twee jaar gehouden worden. Men verwacht dat meer dan 30 landen aan het toernooi van 8-11 oktober in St. Andrews zullen deelne men. Dinsdagavond is in de restauratie van het station s.s. in Den Haag de tweede ronde van het internationale damtoernooi gespeeld. Evenals in de eerste ronde eindigden alle partijen remise. De uitslagen van de tweede ronde luid den: Hisard (Fr.)Koeperman (Rus) 11; Bom (Ned.)W. Roozenburg (Ned.) 11; Gordijn (Ned.)—Van Dijk (Ned.) 1—1. ADVERTENTIE Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft de heer Cees Laseur uitgeroepen tot Man van de Maand. Dinsdagmiddag zijn hem in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag de 1000 sigaren uitgereikt die aan deze ere-titel zijn verbonden. Met zijn creatie van „Vader Doorsnee" heefi Cees Laseur nog eens nadrukkelijk bevestigd welk 'een groot en veelzijdig acteur wij in hem bezitten. En zijn benoeming tot Man van de Maand zal door alle Nederlandse luiste raars en toneel-minnaars met veel instem ming worden begroet. „Vader Theo" heeft thans afscheid genomen - het ga hem en de zijnen goed in Canada: Cees Laseur - gehecht aan de goede Hollandse sigaar - blijft gelukkig hier. Wij hopen nog veel manifestaties van zijn eminente kunste naarschap op de planken en voor de micro foon te mogen beleven! Opnieuw ging in de Ronde van Spanje een Belg als eerste over de eindstreep... Ditmaal niet Rik van Looy. Guillaume Driessens, de leider der Belgische equi pe, besefte maar al te goed dat de veel zijdige coureur uit Herenthals na drie achtereenvolgende etappetriomfen in de zevende rit geen schijn van kans zou krij gen op de zege. En daarom stuurde hij op enkele kilometers voor de finish een van zijn andere favorieten naar voren: Desmet. Het plannetje slaagde volkomen. Rik van Looy begon ijverig het tempo van de kopgroep af te remmen, schonk daarmee Desmet een voorsprong van 45 seconden en won vervolgens de sprint om de tweede plaats. Een waardevolle plaats, want deze wordt gehonoreerd met 30 se conden bonificatie, hetgeen juist voldoen de was om de Spanjaard San Emeterio als tweede in de algemene rangschikking te verdringen. Het verschil met Daan de Groot, die de drager bleef van de gele leiderstrui, werd bovendien teruggebracht tot iets minder dan zeven minuten. Bel gische suprematie dus, opnieuw. Maar eveneens opnieuw heeft de Nederlandse equipe zich voortreffelijk geweerd. Daan de Groot, Wim van Est en Michel Stol- ker eindigden namelijk in de kopgroep en verstevigden daarmee de positie van de Nederlandse formatie flink. De Nederlanders hebben daarvoor ech ter al hun krachten moeten aanwenden, want de ploeg van Kees Pellenaars bleef niet voor pech gespaard. Daan de Groot; bijvoorbeeld, kreeg driemaal een lekke band, waarvan twee keer vrijwel onmidel- lijk achtereen... juist op het moment, waarop de strijd was ontbrand. Wim van Est, Michel Stolker en Piet de Jongh hiel pen hem echter kranig, de laatste stond de kopman zijn Wiel af en verspeelde daar mee de kans op een 'ereplaats. Van Est en Stolker hielpen de Amsterdammer in de jacht op de kopgroep. Dit alles geschiedde op ongeveer 45 km voor Cuenca. De hoofdmacht was daar voor niet bijster actief geweest. De rit langs de kust van de Middellandse Zee was de renners blijkbaar zó goed bevallen, dat zij het tijdens de rit naar het binnen land met de Col de Contreras (2e cate gorie) als enige obstakel van betekenis kalm aan deden. De Italiaan Buratti leek daarvan te zullen profiteren. Reeds na 28 km sprong hij uit de hoofdmacht weg, veroverde een ruime voorsprong (op de Contreras ruim 7 mi nuten), maar kreeg daarna bij Minglanil- la (118 km) zó veel last van spierpijn, dat hij zich terug liet vallen en kort daarna de strijd staakte. Rust verdwenen Bij Almodovar del Pinar (na 168 km) verdween de rust echter. Bahamontes probeerde enkele keren te ontsnappen en slaagde daarin, ondanks de tegenstand van zijn ploeggenoot en aartsvijand Lorono. Rik van Looy ging met Bahamontes mee, evenals Botello en uiteraard Lorono. Het peloton reageerde onmiddellijk: Man- zaneque, Stablinski, Baffi, Fornara, Fer- raz, Otano, Mas, Urrastaruzu, Daan de Groot wiens leiderstrui in gevaar kwam Wim van Est, De Jong, Stolker en ten slotte ook Couvreur bogen zich over hun sturen en na een korte, felle jacht werd het viertal op kop ingehaald. Een stevige kopgroep en ogenschijnlijk geen gevaar voor Daan de Groot. Maar op een verschrikkelijk slecht stukje weg kreeg hij een lekke band. Zijn ploeggeno ten hielpen hem onmiddellijk. Nauwelijks 100 meter verder stond hij opnieuw langs de kant van de weg, nu met tranen in de ogen. Piet de Jongh stond zijn wiel af de drie overigen sloten zich aan bij een groepje, waarin o.m. Nencini, Carlesi en San Emetorio (tweede in de algemene rangschikking) zaten. Couvreur even eens drie lekke banden was minder for tuinlijk. Hij moest zélf repareren en zakte af. De jacht werd tenslotte met succes be kroond: 19 km voor Cuenca werd de kop groep achterhaald juist op tijd! Desmet mocht daarna nog ontsnappen en als eer ste in Cuenca arriveren. Piet de Jongh bereikte de eindstreep met Van der Pluym met een achterstand van drie minuten. Tien munuten later kwamen ook Kersten, Huissoon en Gramser bin nen, terwijl Ab Geldermans in het voor laatste groepje zat met een achterstand van 19 minuten. Opmerkelijk is, dat Kees Pellenaars in iedere ronde, waaraan hij voor de eerste keer deel neemt, een van zijn renners in de leiderstrui krijgt. In 1951 geschiedde dat in de Tour de France (Wim van Est), in 1953 in de Giro, in 1956 in de Ronde van Zwitserland (Wagtmans) en nu Daan de Groot in de „Vuelta". Vandaag wordt de achtste etappe gere den, een 206 km lange rit van Cuenca naar Toledo. De klassementon De uitslag was: 1. Desmet. (België), 216 km. in 7.01.48; 2. Van Looy (België) 7.02.12; 3. Botena (Sp.) z.t.; 4. Iturao (Sp.) z.t.; 5. Mas (Sp.) z.t.; 6. Van Est (Ned.) z.t.; 7. Otano (Sp.) z.t.; 8. Fer- raz (Sp.) z.t.; 9. ex aequo een grote groep ren ners, o.w. Bahamontes, Lorono, Couvreur, Sta blinski, Fornara, Hoorelbeke, Carlesi, Nencini, Stolker en De Groot; 29. Van der Pluym 7.05.30; 30. De Jongh z.t.; 52. Kersten 7.15.56; 53. Huissoon z.t.; 61. Geldermans 7.21.02. Daan de Groot bleef leider in de algemene rangschikking. Hij verspeelde 30 seconden aan Rik van Looy, die deze tijd als bonificatie kreeg voor zijn tweede plaats en daarmee de Spanjaard San Emeterio in de algemene rangschikking naar de derde plaats verwees. Het onderlinge verschil tussen De Groot en Van Looy is nu zes minuten en 56 seconden. De algemene rangschikking werd overigens niet ingrijpend gewijzigd. Aan de wedstrijd nemen nog 72 renners deel. In deze etappe vielen uit de Belgen Leon van Daele en Roger Verplaetse en de Italianen Bu ratti en Piscaglia. Na de zevende etappe is de stand in het alge meen klassement: 1. De Groot (Ned.) 39 uur 57 min. 6 sec.; 2. Van Looy (België) 40,04.02; 3. San Emeterio (Sp.) 40.04.13; 4. Manzaneque (Sp.) 40.06.08: 5. Stablins ki (Fr.) 40.07.05; 6. Fornara (It.) 40.07.47: 7. Cou vreur (Belg.) 40.09.39; 8. Bahamontes (Sp 40.15.24; 9. Company (Sp.) 40.16.50: 10. Luyten (België) 40.16.57; 18. Van der Pluym (Ned.) 40.25.40; 27. Piet de Jongh (Ned.) 40.46.58; 29. Kersten (Ned.) 40.49.13; 36. Wim van Est (Ned.) 40.56.42; 37. Stol ker (Ned.) 40.57.06; 44. Huissoon (Ned.) 41.07.15; 47. Geldermans (Ned.) 41.14.53; 67. Gramser (Ned.) 41.42.26. Het algemeen klassement is: 1. België 118 uur 50 min. 2 sec.; 2. Nederland 119 uur 39 min. 51 sec.; 3. Spanje 119.50.18; 4. Frankrijk 120.00.40; 5. Italië 120.04.09. SCHEIDSRECHTER. De Deense Voet balbond heeft Tage Soerensen uit Aarhus aangewezen om de wedstrijd Noorwegen— Nederland op 28 mei in Oslo te fluiten. Soerensen is een oud-internationaal en heeft verscheidene jaren in de kampioens- ploeg AGF uit Aarhus gespeeld Wereldkampioenschap voetbal De kansen op directe t.v.-uitzendingen van wedstrijden in het toernooi om de we reldkampioenschappen voetbal, lijken ge ringer dan ooit na een bijeenkomst die gis teren in Stockholm heeft plaats gehad tussen onderhandelaars van de FIFA en de Europese t.v.-kampioenschappen. De FIFA werd in deze onderhandelingen ver tegenwoordigd door haar secretaris, de Zwitser Kurt Gassman, en door de secre taris van het organisatie-comité der we reldkampioenschappen, de Zweed Holger Bergerus. Akkoorden werden niet be reikt en beide partijen zagen de kans op een oplossing als uiterst klein. „De situatie kan alleen maar donker genoemd worden", verklaarde Gert Eng- stroem van de Zweedse radio- en t.v.-om roep, „ik geloof niet dat we het eens zul len worden". „Wij zijn niet van plan onze eis van l'/s miljoen kronen voor de t.v.- rechten te verlagen en we hopen zelfs dat de televisie dit aanbod niet zal accepte ren", zo verklaarde Bergerus. Zondag wordt in het Heemsteedse Sport park het aspirantentoernooi van RCH ge houden, waaraan zestien clubs deelnemen. De wedstrijden duren twee keer tien mi nuten. De eerste wedstrijd is om tien uur. De poule-indeling is als volgt: Groep A Poule 1: Xerxes, Stormvogels, De Spar taan, A.S.V. Arsenal. Poule 2: Hilversum, Gouda, DWV, RCH. Groep B: Poule 3: Hilversum, Xerxes, Gouda, De Spartaan. Poule 4: Stormvogels, A.S.V. Arsenal, DWV. RCH. De Bevrydingsronde van Leiden, die ditmaal als een clubontmoeting tussen de plaatselijke wielerclub „Swift" en het Haarlemse „De Kampioen" werd verreden en waaraan ook enkele Engelse gast- renners deelnamen, is gewonnen door de sterke Noordwykerhouter Arie van Wet ten van „Swift". Al meteen na de start van deze zestig kilometer lange wedsti-ijd, die gehouden werd in de Leidse Professorenwijk, werd er door de renners felle strijd geleverd. Arie van Wetten en Wil Vreeswijk wisten van deze schermutselingen te profiteren en ondernamen samen een geslaagde uit looppoging. Met nog zeven ronden te rijden moest Vreeswijk echter zijn on stuimig fietsende clubgenoot laten gaan. Van Wetten reed toen een gewonnen wed strijd. Daarentegen werd Vreeswijk in de slotfase nog ernstig bedreigd door Arie van Houwelingen. Doch de Sassenheimer kwam aan de finish nog 10 sec. tekort om van de tweede plaats verzekerd te zijn. Ook nu was de IJmuidenaar Hans van Duin weer de beste van „De Kampioen". Hij besliste een tweestrijd met de Engels man Mickey Bowen om de vierde plaats in zijn voordeel. De uitslag luidde: 1. A. van Wetten, Noordwijkerhout (S.)2. W. Vreeswijk, Alphen aan de Rijn (S.)3. A. van Houwe lingen, Sassenheid (S.)4. H. van Duin, IJmuiden (K.); 5. M. Bowen (Eng.); 6. H. van Gent, Leiden (S.); 7. W. Knoppert, Noordwijkerhout (S.); 8. A. van 't Hof, Sassenheim (K.); 9. H. Oldenburg, IJmui den (K.); 10. A. Straver, Haarlem (K.). Bij de nieuwelingen zegevierde Riet hoven uit Leiden vóór Du Pau uit Lei- muiden (beiden Swift) en Bogaard uit Haarlem (Kamp.). De aspiranten wedstrijd werd een volledig Haarlems succes: 1. Hendriks, 2. Bouma, 3. Peters (allen Kam pioen). ADVERTENTIE ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond (Van een onzer redacteuren) Meindert Jan Wilteveens Modemagazijnen n.v., die deze week haar vijfenzeventigjarig bestaan herdenkt, is geboren uit een natuurramp. Dat was in het beruchte jaar 1867, toen grote delen van Nederland, maar vooral de noordelijke provincies, geteisterd werden door een langdurige droogte, die al het gewas op de velden deed verdorren en duizenden boeren tot de bedelstaf bracht. In Friesland waren zelfs de sloten en plassen volkomen uitgedroogd. Geen druppel water was er voor geld en goede woorden meer te krij gen en de veehouders moesten machteloos aanzien, hoe dun dure stamboekkoeien de een na de ander op het land ver dorstten. Dat was ook het lot van boer Witteveen, die bij Joui-e een welvarende „plaats" met der tig stuks hoornvee bezat en heel dat kostelijke bezit in enkele dagen tijds reddeloos verloren zag gaan. Gelukkig had hij tien kindei-en, die van jongsaf gewend wai-en, de handen uit de mouwen te ste ken en met hun hulp kon de boerderij nog een paar jaar drijvende gehouden worden. Het bleef echter sukkelen en al heel gauw besloot een dei- zoons, de toen zestienjarige Meindex-t, zijn fortuin „in de stad" te gaan zoeken. Hij ver huisde naar Sneek, waar hij jongste bediende werd in een manufacturenwinkeltje, tegen een weekloon van een gulden vijftig! Dat hij daarvoor on geveer tachtig uur moest wer ken, was voor de stoei-e boe- x-enzoon geen bezwaar. De textiel had zijn hart gestolen en na enkele maanden wist hij alles wat er in de gai'en- en bandbranche te weten viel. Bovendien ontwikkelde Mein dert een zeldzame flair om met de dikwijls lastige dames- cliëntele om te gaan, zodat langzamerhand bij hem het plan rijpte, voor zichzelf te beginnen. Op 6 mei 1883, te vens zijn huwelijksdag, open de hij een bescheiden win keltje in de Heerenveense Kex-kstraat. Terwijl zijn jonge vrouw daar de steedse klan ten bediende, ging Meindert zelf, „met het pak op de rug", de boer op. Van maandag morgen tot donderdagavond sjouwde hij, als een marskra mer in textiel, heel Friesland door. Vrijdag maakten man en vrouw dan samen bestellingen klaar, die zaterdag per vracht rijder of beurtschipper naar de klanten verzonden wei'den. En hoewel de concurrentie zwaar was (vaak ontmoette Meindert op zijn zwerftoch ten door het Friese land de andere textielkramers zoals de Westfaalse „fijndoekspoe- pen" als de Lampe's, de Bren- ninkmeyers en de Voss'en!), kon de jonge Witteveen reeds na een jaar een groter winkel pand betrekken aan de hoofd straat van Heerenveen, de Dracht. Ook de nieuwe zaak floreerde best, hoewel er heel hard gesappeld moest worden. Ergens hadden Meindert en op zondag konden de klanten nog van acht tot twaalf uur terecht. „Als jongen van een jaar of achttien kon ik mij dan ook niets heei-lijkers be denken, dan op zondagmiddag naar bed te gaan en eens lek ker uit te slapen". Geen wonder dus, dat het bedrijf onder al deze energie groeide en bloeide, zodat er telkens nieuwe uitbreidingen moesten komen. Na de eerste wereldoorlog trok de toen 24- jarige Gré naar Eindhoven, De laatste mode bij Witteveen anno 1883 en 1958. zijn vrouw in de volgende jaren ook nog tijd overge houden om een zeer omvang rijk gezin te stichten en het spi-eekt welhaast vanzelf, dat de kleine Witteveentjes, zodra zij de kleuterschoenen ont wassen waren, in de zaak kwamen helpen. Gré Witteveen, een van de zoons en de tegenwoordige president-directeur van het concern, herinnert zich nog levendig, hoe dat familiebe drijfje werkte: de winkel was open van acht uur 's morgens tot 's avonds tienen, 's Zatex*- dagavonds echter sloot men niet voor middernacht en zelfs waar hij de eerste van een lange reeks Witteveen-filia- len stichtte. Eindhoven was toen een stad in opkomst en de koopdrift van de zuidelijke dames overtrof die van de Heerenveense cliëntele nog met vele mouwlengten. „Vaak moesten wij de mensen op zaterdagavond wegsturen om dat alle jurken en alle strikjes en kwikjes uitverkocht wa ren", herinnert de heer G. Witteveen zich, „en zo werd Eindhoven werkelijk een goudmijntje". Vlak voor de tweede we reldoorlog opende de oude heer Witteveen verwezen lijking van een lang-gekoes- terde wens een filiaal in Nederlands eerste winkel straat: de Amsterdamse Kal- verstraat. Acht weken later was ons land bezet door de Duitsers. Het werd uiterst moeilijk om zelfs in de meest- noodzakelijke behoeften te voorzien. De textieldistributie en de hoge lasten hebben het bedrijf toen grote verliezen doen lijden. Maar toch slaagde men erin, het hoofd boven water te houden totdat, na de bevrijding, de bevoorrading langzamerhand weer wat vlot ter van stapel liep. Enorme omzetten zijn er toen gemaakt, want de koophonger van het publiek was, vooral in de tex tielsector, haast niet te stillen. In zes jaar tijds konden niet minder dan zes nieuwe filialen gevestigd worden, te weten in Maastricht en Utrecht (1952), Amersfoort (1953), Nijmegen (1954) en Haarlem (1957), ter wijl de rij voorlopig ge sloten werd met de oprichting van de achtste Witteveen- winkel, begin 1958, aan het Rotterdamse Beursplein. Inmiddels worden op het hoofdkantoor van de n.v. die ook nu nog in hoofdzaak e a familiebedrijf is alweer plannen beraamd voor ver dere expansie, waarbij als een der eerste bijvoorbeeld Arn hem op het progx-amma staat. Twee zoons van de heer G. J. Witteveen zijn respectievelijk als directeur-inkoop en direc teur-verkoop in het concern werkzaam en zij allen zijn er rotsvast van overtuigd, dat er voor solide kwaliteitscon- fectie zoals hun bedrijf die bi-engt. altijd een kopersmarkt te vinden is: zelfs in tijden zo als deze, nu allerwegen ge klaagd woi'dt over de onmis kenbare crisisverschijnselen in de textielbranche. Witteveen, zo verzekerde de leiding van het jubilerende bedrijf ons, zal modisch en kwalitatief „bij de tijd blij ven" en voortgaan, het beste „confectiegoed" te betrekken uit binnen- en buitenland. Zeventig percent van het as sortiment is tegenwoordig im port: uit België, Duitsland, Italië, Zwitsex-land en Enge land: een groot verschil bij de dertiger jaren, toen Witteveen slechts dertig percent van zijn collecties in den vi-eemde in kocht. De omzet van de n.v. beloopt nu vele honderddui zenden guldens, maar oude kasboeken getuigen nog van het bescheiden begin in het primitieve garen- en band winkeltje in Heerenveen, toen er per dag soms bedragen van een x-ijksdaalder omgingen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7