zon zijde, kiest de fironniPt PANG LOPERS O Djakarta: Nederlandse Marine helpt rebellen in het noorden Herenmode Tip Terlenka Ankiets Peek&Cloppenburg De luchtmacht gaat haar negende lustrum vieren Britse actie tegen Jemenieten In 1913 bestond de luchtvaartafdeling uit zes man en één vliegtuig Wol Bouclé Haar Bouclé Haar Velours Wol Moquette 7 ■AJUUUUULLiLUUJULiUUUUUUJUJUJJULflXUUUJJL^ Bfanrm'miTirn'mrinrm'mTmrrmTirmrrrrrnnnrmTrrinrrrmyrm^ Geen verzekering tegen vallende kunstmanen Parlement van Bremen stemt voor een volksstemming Bondsdag weigert nu het voorstel te behandelen Geen naturalisatie Dulles in Navoconferentie bezorgd over Nw.-Guinea DONDERDAG 8 MEI 1958 ADVERTENTIE V--Z RANG. een nrnriurr van de Kino-fcxK RANG, een product van de Kingfabrieken De Koninklijke Luchtmacht bestaat in 1958 vijfenveertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op zaterdag 5 juli op de vliegbasis Soesterberg een NAVO-vlieg- feest worden gehouden en van maandag 7 juli to' en met 19 juli een grote tentoon stelling, eveneens op Soesterberg. Met uitzondering van Luxemburg en IJs land. die geen luchtmacht bezitten, zullen alle NAVOlanden een bijdrage leveren voor deze expositie, waar men naast de nieuwste aanwinsten ook vliegtuigjes uit vroeger dagen zal kunnen aantreffen. Op 5 juli zullen boven Soesterberg vlieg tuigen van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada, West-Duits- land, België, Italië, Griekenland, Turkije, Denemarken, Noorwegen, Portugal en van ons eigen land verschijnen. De Britse R.A.F. zal waarschijnlijk twee van haar a-bommenwerpers, de Avro Vul can en de Vickers Valiant demonstreren. De Amerikanen zullen onder meer komen met de B-66 destroyer, een snelle lichte straalbommenwerper, en met de beroemde B-52 en B-47, zware en middelzware lan ge afstandstraalbommenwerpers. Tevens sturen zij hun vermaarde team „Skybla- zers" uit West-Duitsland. Verder bestaan er plannen om boven Soesterberg een mas- sasprong te doen uitvoeren door Belgische en Nederlandse parachutisten. T etiioonstelling Op maandag 7 juli zal op de vliegbasis Soesterberg een tentoonstelling worden ge opend, die een overzicht zal geyen van wat er in de Nederlandse luchtmacht om gaat. Het publiek zal een kijkje worden gegund in de „keuken" van de vliegdienst, de meteo-afdeling, de verkeersleiding, de technische dienst en de welzijnszorg. Voor elektronische apparatuur zal een grote ruimte worden gereserveerd. Enkele typen vliegtuigen, op het ogenblik bij de Konink lijke Luchtmacht in gebruik, zullen er naast een der nieuwste toestellen van de Amerikaanse luchtmacht worden ten toongesteld. Men zal er tevens kunnen kij ken naar demonstraties met de schiet stoel en met bewakingshonden. Het is eigenlijk pas sinds kort, dat Ne derland beschikt over drie zelfstandige krijgsmachtonderdelen. De luchtmacht was tot maart 1953 nog min of meer een onderdeel van de landmacht. Op 26 maart 1953 werd haar het predikaat „konink lijk" verleend en sindsdien voert zij een volledig zelfstandig bestaan. ADVERTENTIE Al deze lopers zijn zowel op 50 als op 70 cm breedte in dezelfde dessins leverbaar. 50 br. 7.95 - 70 br. 11.95 50 br. 11.95 - 70 br. 16.95 50 br. 12.75 - 70 br. 17.75 50 br. 15.50 - 70 br. 18.75 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 De Nederlandse Vereniging van Brand assuradeuren heeft zich bezig gehouden met de vraag of degene die zijn bezit ver zekerd heeft tegen zogenoemde vliegtuig- schade in vredestijd ook recht op vergoe ding van schade heeft als een stukje kunst maan of een brokje ï-aket op zijn bezit neerkomt. De vereniging meent, dat hier geen spra ke kan zijn van een schadevergoeding, om dat de door de brandassuradeuren dwin gend voorgeschreven clausule inzake vliegtuigschade duidelijk spreekt van luchtvaartuigen. Deze clausule maakt schadevergoeding mogelijk wanneer het verzekerde bezit ge troffen wordt door een vertrekkend, vlie gend, landend of vallend luchtvaartuig, een hieraan verbonden, hiervan losgemaakt, hieruit geworpen, of hieruit gevallen pro jectiel, ontploffingsmiddel of ander voor werp. De belangstelling zich te verzekeren te gen schade door het vallen van kunstma nen is momenteel zeer gering. Vooralsnog acht men in verzekeringskringen de in stelling van een dergelijke polis niet no dig. Degenen, die tot het lanceren van kunstmanen en dergelijke opdracht geven zijn volgens de assuradeui-en ook verant woordelijk voor de daardoor aangerichte schade. De „luchtvaartafdeling" vormde, voor al in de allereerste begindagen, een vreem de eend in de landmachtbijt. Men zag het militaire vliegbedrijf niet voor vol aan, mogelijk doordat alles daar op de vlieg- heide van Soesterberg een experimenteel karakter had. Het be%in De luchtvaartafdeling v^rd opgericht in juli 1913. Tot commandant werd be noemd de toenmalige kapitein der genie H. Wallaardt Sacré, die als gebrevet teerd balloncommandant het meest ge schikt leek voor deze functie. De com mandant kreeg de-beschikking over vier man personeel, drie luitenants, die, door zich in het buitenland op eigen kosten te bekwamen in de vliegkunst, een vlieg brevet hadden verworven, en één ser geant-majoor-administrateur. Het „vliegtuigpark"- omvatte één volledig vliegtuig, de „Brik", aanvan kelijk gehuurd, later gekocht van Mari- nus van Meel. De eerste weken moest men het stellen zonder technisch personeel, dat men ten slotte verkreeg door middel van detache- ring van geniepersoneel en aanneming van burgerwerklieden. Toen in augustus 1914 de oorlog uitbrak, beschikte de luchtvaartafdeling over tien officieren, één ingenieur, eenendertig on- dex-officieren en minderen, vijf vliegtuigen en één automobiel. De begroting stelde in het vooruitzicht: zes vliegtuigen, één reservemolor, twee vliegtuigtenten en een motorrijwiel. De luchtvaartafdeling kreeg tot taak patrouil- levluchten te maken langs onze grenzen. Behalve in Soesterberg konden de toestel len eveneens lander bij Arnhem, Venlo, Souburg en Gilze-Rijen. Binnen onze gren zen neerstrijkende buitenlandse vliegtui gen, die hadden deelgenomen aan de ge vechten, werden geïnterneerd en vormden een welkome uitbreiding van onze lucht vloot. In november 1938 hield de luchtvaartaf deling op te bestaan en maakte plaats voor de luchtvaartbrigade, bestaande uit drie luchtvaartregimenten. De commandant van de luchtvaartbx-igade werd tevens in specteur van het wapen der militaire luchtvaart. Van die tijd af was de lucht macht min of meer zelfstandig. Aan de voox-avond van de Duitse inval in ons land in 1940 beschikte zij over 124 ge vechtsvliegtuigen, waarvan de meeste echter ongeschikt waren voor hun voor naamste taak: de luchtverdediging en de beheersing van 't luchtruim. Dat de „Luft waffe" in de vijf dagen durende strijd ongeveer vijfhonderd vliegtuigen verloor is dan ook in grote mate te danken ge weest aan de moed, waarmee onze vlie gers telkens weer ten strijde trokken en de vaax-digheid, waarmee het technisch per soneel alles wat maar vleugels had, vlieg- gereed hield. Onderscheiding Als beloning voor haar aandeel in de sti'ijd in mei 1940 werd de luchtmacht de Militaire Willemsox-de verleend, de hoog ste dapperheidsonderscheiding die ons ko ninkrijk kent. Maar na 15 mei 1940 bleek de rol van het Nederlandse luchtmacht- personeel geenszins uitgespeeld. Vele vliegers en technici weken uit naar Enge land om van daaruit de strijd voort te zet ten. Vooral het 332 Dutch Spitfire Squadron heeft bekendheid verworven door zijn vluchten naar de Ruhr, de aanvallen op BREMEN (DPA) Het parlement van het Westduitse bondsland Bremen heeft een wetsontwerp aangaande een volks stemming goedgekeurd. De bevolking zal uitgenodigd worden in een volksstemming op 22 juni met ja of neen op de volgende twee vragen te antwoorden: „Gaat u ak koord met de uitrusting van de Duitse strijdkrachten met kernwapens?" en „Vindt u het goed, dat in Bremen bases voor het afschieten van kernprojectielen worden aangelegd?" Volgens het wetsontwerp, dat de bij zonderheden van de volksstemming regelt, zal het resultaat de grondwettelijke vrij heid van de Senaat tot het nemen van besluiten niet aantasten. Voorts houdt het wetsontwerp in, dat ook artikel 69 van de grondwet van Bremen niet van toepas sing is. Krachtens dit artikel is het re sultaat van een volksstemming bindend voor de regering. Voor het ontwerp stem den de socialisten en liberalen. Tegen de christen-democraten en de Duitse partij. (UP) De premier van het land Hes sen, dr. Zinn, de burgemeester van Ham burg Brauer en zijn collega van Bremen, Kaisen, hebben verklaard dat de volks stemmingen zullen doorgaan, en dat de in de gemeenteraden van Darmstadt, Frank fort en Offenbach aangenomen moties tegen de kernbewapening niet zullen wor den ingetrokken. „We durven deze kracht meting aan", verklaarde dr. Zinn. (AFP) De Westduitse bondsdag heeft geweigerd een sociaal-democratisch wets voorstel om een volksstemming over de uitrusting van de Westduitse strijdkrach ten met kernwapens te houden in tweede lezing te bespreken. De christendemocraten lijken vastbe sloten zich tegen behandeling van het voorstel te verzetten, zolang de sociaal democraten het niet aan de juridische commissie willen voox'leggen. ieder voorjaar opnieuw is Arlis een dankbaar werkterrein voor fotografen, die er zoals dat in het vakjargon heet mooie plaatjes komen „schie ten". Met zonnige welwillendheid po seren de kraanvogels voor de camera, zich fier bewust van de symbolische rol die zij in het menselijk leven ver vullen. Maar de kinderen geloven die steltlopers wel, juist omdat zij er niet meer in geloven misschien en oefenen zich in de tekenkunst met kamelen als meesterlijke modellen. spoorwegknooppunten ver achter de Duit se linies en door het onderscheppen van de V-l. Voorts dienen ook de Nederlandse vliegers genoemd te worden, die boven Azië het hunne bijdroegen tot de neder laag van Japan. Voor de luchtvex-dediging maakt de Ko ninklijke Luchtmacht thans gebruik van straaljagei-s van het type Hawker Hunter en de Sabre F86K. Het op Soesterberg ge stationeerde squadron van de Amerikaan se luchtmacht, dat met de F100C Super Sabre is uitgerust, staat operationeel even eens onder Nederlands commando. De taktische bijdrage levert Nedei'land met de Republic F 84F Thunderstreak en de RF- 84F Thunderflash. Voorts bezit de Konink lijke Luchtmacht een eigen „tx-ansporton- derneming" met Dakota's en Beavers en onderhoudt zij een groep lichte vliegtui gen ten behoeve van de landmacht. Het verslag dat door de Commissie voor de Verzoekschriften op 19 december 1957 is uitgebracht omtrent het verlenen van de Nederlandse nationaliteit aan in Indo nesië wonende personen is voor de Neder landse regering aanleiding geweest haar standpunt te dien aanzien nogmaals te overwegen. De Nederlandse regering is na deze her nieuwde ovex-weging tot de slotsom geko men, dat zij haar afwijzende standpunt ten opzichte van naturalisatie van persp- nen in Indonesië moet handhaven, zo deelt de minister van Justitie de Tweede Ka mer mee. Daarvoor geldt niet slechts de overweging, dat het uit een oogpunt van volkenrecht en van feitelijke verhoudin gen tot andere staten bezwaar oplevert dat een staat in enigszins aanmerkelij ke mate zijn nationaliteit toekent aan per sonen die op het grondgebied van een an- dex-e staat wonen, doch eveneens dat in Indonesië woonachtige personen naturali satie tot Nedex-lander in het algemeen wensen met het oog op dadelijke of toe komstige toegang tot Nederland en dat het aangewezen is de vraag van inwilli ging van dit verlangen op zichzelf te be zien door de al of niet toelating in Neder land te beoordelen nadat om die toelating is verzocht. ADVERTENTIE Dubbel sterk, dubbel prettig in het dragen: zo" zijn de anklets die alle voordelen van wol ènTerlenkahebbenl zacht en soepel krimpvrij zo gewassen, snel droog moderne uni tinten exclusieve P C prijs HZ ADEN (Reuter) Straaljagers van de RAF hebben dinsdag posities van Jeme nieten nabij Kataba met raketten en ka nonvuur bestookt, nadat Jemenieten met zware machinegeweren geschoten hadden op Britse troepen, die in dit grensgebied tussen Aden en Jemen verzetshaarden op ruimden. In een officiële verklaring, die in Aden werd uitgegeven,is gezegd, dat de Jemenitische stad Kataba zelf niet aan gevallen is, al werd ook vanuit de stad op de Britten geschoten. Kataba wordt be schouwd als het centrum van waaruit ver zetsgroepen tegen het emiraat Dhala wor den geleid. De geschillen tussen Jemen en Groot- Rrittannië die weer aktueel zijn geworden door de opstandige beweging in Aden (onder meer ook door de verklaring van de sultan van Lahedj, die voor de volken van Zuid-Arabië het recht op onafhanke lijkheid eist) dateren van jaren her. De koning van Jemen eist de aanhech ting van het. grondgebied van het protec- toraat Aden aan zijn koninkrijk. Dit zou betekenen, dat de Britten, na het opgeven van Suez ook de andere toegang tot de Rode Zee zouden verliezen. Het feit, dat de grenzen tussen Jemen en Aden nimmer nauwkeurig werden vastgesteld, geeft aan leiding tot vele grensgeschillen. Groot- Brittannië was in 1934 bereid één con cessie te doen, het erkende de koning van Jemen als godsdienstig opperhoofd van de bevolking van Aden, maar verder is Lon den beslist niet bereid te gaan. Groot-Brittannië heeft de leden van de Veiligheidsraad ingelicht over de situatie in Jemen, waarbij gewezen wordt op de beschieting van Britse vliegtuigen door artillerie van de Jemenieten, hetgeen ge leid heeft tot de Britse vex-geldingsaanval op een Jemenitisch fort bij Kataba. In een brief wordt verwezen naar artikel 51 van het UNO-Handvest, waarin het recht van de UNO-leden wordt erkend om uit zelf verdediging militaire maatregelen te ne men. De Britse onderstaatssecretaris van Ooi-log, Julian Amery, heeft in het Lager huis bekendgemaakt, dat er bij de jongste operaties aan de grens tussen Aden en Je men 23 Britse militairen zijn gewond. Naar schatting werden er vijftig lot vijfenzeven tig tegenstanders buiten gevecht gesteld. DJAKARTA (ANP) - De woordvoer der van het Indonesische leger heeft hedenavond de beschuldiging geuit, dat „de Nederlandse Marine daadwerkelijke steun verleent aan de activiteiten der opstandelingen in de noordelijke M©luk ken". De woordvoerder van het Indo nesische leger, luitenant-kolonel Pirnga- die, zegt dat het duidelijk is, dat de activiteiten der opstandelingen in dit ge bied parallel lopen met de koloniale belangen van Nederland „en dat zij de actieve steun van de Nederlandse mari ne hebben." Dit is de eerste keer dat er officieel ge sproken wordt van een Nederlandse tus senkomst bij de militaire acties in de op standen in Indonesië. Eerder reeds heeft de Indonesische regering de Verenigde Staten en de regering van Nationalistisch China ervan beschuldigd, dat onderdanen van deze staten de bemanning vormen van vliegtuigen der opstandelingen die aanval len hebben gedaan op havens in Oost-Indo- nesië en dat vanuit Formosa wapens en vliegtuigen in Indonesië worden binnen- -gesmoklteld Pirngadie heeft ook de beschuldiging ge uit „dat een aantal officiële Philippijnse instanties de opstandelingen hulp hebben verleend." Pirngadie heeft de landing van strijd krachten der opstandelingen, vorige week op Morotai bevestigd. „Deze strijdkrachten aldus Pirngadie zijn samengesteld uit voormalig personeel van de Koninklijke Nederlandse Marine, die door de opstande lingen in Noox-d-Celebes wederom zijn be wapend".. Pirngadie zegt voorts, dat de activiteiten der opstandelingen in dit ge bied mede worden gesteund door aanhan gers van de beweging van de „republiek Zuid-Molukken", wier gewapend verzet in oktober 1950 door regeringstroepen is onderdrukt. Hij voegt hieraan toe, dat in het vei-leden de republiek der Zuid-Moluk ken steun heeft verleend aan de pogingen van Nederland om zich in „West-Irian" als Nederlands koloniaal gebied te kunnen handhaven. Pirngadie zegt tenslotte, dat de voor malige Indonesische ambassadeur te Rome Sutan Rasjid, die zich bij de opstandelingen heeft aangesloten, onlangs pogingen heeft gedaan om in aanraking te komen met de leiders van de beweging voor de Zuid- Molukken in Nederland en dat een andere vertegenwoordiger van de opstandelingen in Europa, Makatita, er zijn voldoening over heeft uitgesproken, dat de Koninklijke Shell na de luchtaanvallen op Balikpapan haar bedrijf in Oost-Borneo heeft gesloten- Deze feiten aldus deze woordvoerder van het leger tonen aan, dat de activi teiten van de opstandelingen in de Noorde lijke Molukken parallel lopen met de Nedex-landse belangen en in dit verband wijst hij op de pogingen der Nederlanders om „West-Irian" alvast te verdedigen, door de opstandelingen in de noordelijke delen van de Indonesische archipel daad werkelijke steun te doen verlenen door de Nederlandse Marine (die bases heeft in Nieuw Guinea). KOPENHAGEN (ANP) Op de laatste dag van de NAVO-conferentie in Kopen hagen zijn woensdag de gebeui'tenissen in Indonesië ter sprake gebracht, niet door Nederland, maar (geheel onverwacht) dooi de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. In een uit voerig betoog heeft Dulles gezegd, dat de Amerikaanse regering zich bezorgd maakt over de toestand in Indonesië in het alge meen en over de mogelijkheid van een Indonesische actie tegen Nederlands Nieuw-Guinea in het bijzonder. Dit houdt niet alleen een gevaar in voor Australië, maar voor het gehele Westen. Na de uitvoerige verklaring van mi nister Dulles, die ook voor de Nederland se delegatie als een verrassing kwam, heeft ook minister Luns over Indonesië het woord gevoerd. In Nederlandse delegatie kringen weigert men mededelingen te doen over hetgeen minister Dulles in zijn on verwachte verklaring afgelegd op een geheime vergadering van de ministers der vijftien NAVO-landen heeft gezegd. Wel heeft men gezegd, dat de Amerikaanse mi nister een buitengewoon goed beeld van de gebeurtenissen heeft gegeven Drie maal in vyf dagen Uit Djakarta meldt het ANP. dat de ambassadeur der Verenigde Staten in In donesië, de heer Howard P. Jones, woens dagavond onverwacht ontboden is bij de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio. Na dit bezoek hebben Subandrio en Jones zich gezamenlijk naar de woning van premier Djuanda begeven. Dit onderhoud tussen minister Subandrio en de Amerikaanse ambassadeur is hun derde gesprek in vijf dagen. Na de bijeen komst verklaarde minister Subandrio, dat de moeilijkheden, voortvloeiende uit de interventie door buitenlanders, in korte tijd zouden kunnen worden ovex-wonnen. Een bekentenis SAN FRANCISCO (Reuter) Robert Hirsch van „The American Sales Com pany" heeft woensdag gezegd in april ge weren en munitie aan de Indonesische op standelingen aangeboden te hebben „om dat ik van gevoelen ben, dat dit volkomen in het belang van de Verenigde Staten zou zijn". Hirsch zei, de aanbieding gedaan te hebben zonder liet Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken erin te ken nen en in de overtuiging dat de geweren en de munitie beschikbaar waren „door bemiddeling van een Newyorkse onder neming waarmee wij zaken doen". Aan de verklaring van Hirsch zijn persberichten uit Djakarta voorafgegaan, volgens welke een Indonesische officier had bekendge maakt, dat Hirsch 50.000 halfautomatische geweren en 15 miljoen patronen aan de opstandelingen had aangeboden. „Maar wij zijn niet in staat de order uit te voeren als hij geplaatst wordt", zo heeft een oom van Robert Hirsch, Joe Hirsch later gezegd. De dagbladen in Indonesië (kennelijk gestex-kt door bovenstaande bekentenis en vex-klaring van de Indiase premier, Neh- roe, die gezegd heeft, dat ook hulp van buitenlandse avonturiers aan de rebellen in Indonesië, als „buitenlandse interven tie" dient te worden gezien) gaan voort met het publiceren van ongecontroleerde berichten, volgens welke „wapendroppings" voor de opstandelingen door vliegtuigen die haar bases in het buitenland hebben aan de orde van de dag zijn. Men brengt de Indonesisch-Amerikaanse diplomatieke besprekingen in verband met hulp aan de rebellen door „mannen die vroeger in dienst zijn geweest van brigade-generaal Claire Chennault, de oprichter van het „Flying Tiger Air Corps". Russisch materieel DJAKARTA (UP) Een woordvoerder van de Indonesische regering, majoor Ga- nis Harsono, heeft heden bevestigd dat „een aantal" straalvliegtuigen van het type MIG in Indonesië gearriveerd is ten behoeve van de Indonesische luchtmacht, doch hij heeft hier aan toegevoegd dat het slechts trainingsvliegtuigen zijn. Ook heeft hij gezegd dat in Tsjechoslowakije ge bouwde tx-ansportvliegtuigen van het type Iljoesjin verwacht wox-den. (Volgens neu trale bronnen zijn ongeveer twintig trai ningsvliegtuigen, in ki-atten, van het type MIG gearriveerd). Harsono ^Igt dat de Iljoesjin-transport- vliegtuigen van Tjechoslowaakse makelij zijn, en als AVIA bekend staan. Hij onder streept dat het geen bommenwer pers zijn. Hij zegt dat de Iljoesjins in reserve gehouden zullen worden, daar vol doende vliegtuigen beschikbaar zijn om af te rekenen met de Menado-opstand. In geval het aantal buitenlandse vliegtuigen die door de rebellen gebruikt worden ech ter toeneemt, zullen de Ilioesjins ingezet worden. Kolonel Kawilarang MANILLA (UP) Kolonel Alex Kawi larang. de voormalige militaire attaché van Indonesië in Washington die door de In donesische rebellen hun opperbevelhebber genoemd wordt, is eerst vandaag uit Ho- noloeloe in Manilla gearriveerd. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw, Petronella, hun twee kinderen. Nelly (5) en Alexander (4) en een '-indermeisje. Het gezin zal enkele dagen in Manilla blijven, alvorens naar een niet genoemde plaats in Indo nesië te vertrekken. Sedert Kawilax-ang de zijde der opstan delingen heeft gekozen, hebben agenten van de Indonesische centrale regering ijve rig naar hen. gezocht; een groep officieren uit Djakarta is onderweg om trachten hem „op het x-echte pad" te doen tex-ugkeren. DJAKARTA (UP) Het hoofd van de inlichtingendienst van de Amerikaanse marine, schout-bij-nacht Lawrence H. Frost, is hier heden gearriveerd, voor een „routine-bezoek" van twee dagen. DJAKARTA (ANP) Het dagblad „Abadi" in Djakarta, spreekbuis van de anti-communistische islamietische partij „Masjumi" heeft heden de publikatie ge staakt, „als gevolg van de hoge papierprij- zen en de hoge kosten van onderhoud". Eerder heeft het islamietische blad „Duta Masjarakat" zijn deuren gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11