ver d 'soepen Nog vele duizenden gasten zijn welkom in onvergetelijk duingebied Oorlog tegen levende wolken, die dood en verderf zaaien Zondag kiezen de Grieken weer eens een nieuw parlement Tussen Wijk aan Zee en Bergen loopt de mens verloren in de ruimte <zBrieven aan de redactie Boekhandel VEKO 13 Examens Auping wenst U welterusten Directie Holl. Melksuiker ontkent verkoopplannen Amsterdam leent 2 milj. tegen 4% percent „Simson" sleepte de „Betty" naar Dover Nieuwe orders bij A.B.M. Uitgifte is overtekend en bovendien prachtige geschenken! Burger wordt pottenkijker in het Westduitse leger Honderden partijtjes worden uitgewied door een versterkteevenredige vertegenwoordiging Culturele uitwisseling Deense diplomaat-spion te Kopenhagen in hechtenis Geef Moeder zondag een boek Pulitzerprijzen toegekend aan auteurs en kranten Iets hogere winst bij Van der Giessen DONDERDAG 8 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE STATIGE FAZANTENHAAN gaat maar schoorpotend aan de kant en enige zijner kennen nemen niet eens de moeite „plat" te gaan in de ruigte langs het bospad. De mezen pikken de laatste koekkruimels rond uw koffiekopje van daan en de zon trekt uitbundig van leer tegen de nog prille knoppen van de duindoorn. Tegen de zuidelijke kim wal men niettemin de hoge schoorstenen van de IJmuidense Hoogovens en verderop naar het oosten is de vage silhouet van Zaanstreek en Amsterdam zichtbaar. Op de bijna vijfduizend hectare water wingebied van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noordholland kan de lente echter ongestoord haar gang gaan, zowel langs de paden door sparren- en loofbos als bij Johanna's Hoeve, de kleine uit spanning aan de zeeweg door Bakkum. Aan de periferie van de randstad Hol land liggen deze vijfduizend hectare duinterrein als een wijd lustoord open van kim tot kim en men benijdt bijna de patiënten van het rusthuis „Het vogel water", die in deze ongereptheid herstel van gezondheid zoeken, want stukjes wereld, waar de natuur nog oppermach tig is, worden al te zeldzaam in dit dicht groeiende land. En ze worden daarom zo bijzonder kostbaar. Het langgerekte waterleidinggebied, dat zich vrijwel onafgebroken uitstrekt van Bergen tot Wijk aan Zee en dat in de loop der jaren ontstond door aankopen uit par ticulier bezit, verwerkt in drukke zomers twee miljoen recreatie-mandagen, wanneer wij deze statistische eenheid een ogenblik mogen gebruiken, maar het zou het dub bele kunnen zijn zonder dat men elkaar voor de voeten zou gaan lopen. Het P.W.N.-gebied heeft namelijk een enorme opneemmogelijkheid, wanneer het althans met enige voorzichtigheid wordt „gebruikt" voor de recreatie. OVER DIT oude Kennemer duin is thans een aantrekkelijke folder verschenen van de hand van Kees Hana, waarin zowel de flora, de fauna als de historie van deze weelderige duinen met hun kostbare vege tatie besproken worden. En wie dan gaat kijken, in welk jaargetijde dan ook, met een dagkaart of een seizoenskaart gewa pend, als kampeerder of als bewoner van het 1300 gezinnen tellende kampeerdorp onder Bakkum, zal merken, dat het enthou siasme van Hana niet overdreven is: hier ligt een wondermooi gebied open voor de natuurminnaar en voor de vermoeide stadsmens, dat voldoet aan de eisen, waar aan zulke recreatie-oorden moeten voldoen: groot genoeg om duizenden te herbergen en dichtbij genoeg om op een mooie zomer avond, een snipperdag of tijdens een week einde bereikbaar te zijn voor de grote massa. DE P.W.N.-DIRECTIE, in allereerste in stantie erop uit een deel van West-Neder land van drinkwater te voorzien, heeft daarnaast steeds duidelijker haar recrea tieve functie onderkend en de zojuist ver schenen brochure is daar een klein bewijs van. Indrukwekkender nog wordt dit be wijs geleverd op deze provinciale landgoe deren zelve, waar met oneindige zorg en hoge kosten gepoogd wordt de vegetatie in stand te houden en waar sinds 1903, toen het eerste stuk duin van de Prinses von Wied werd gekocht, een steeds groeiende bemoeiing met de bosbouw en het land- schapsschoon leidde tot een natuurhisto risch bezit van grote waarde. En waar steeds meer gasten heenkomen, waar men bovendien steeds meer mensen poogt heen te lokken om hun de eerbied voor de natuur en het besef van de schoonheid mee te geven, teneinde aldus een nieuwe generatie van verantwoordelijke liefhebbers te kweken. VIA EXCURSIES, tentoonstellingen en lezingen wordt er bovendien een weten schappelijk ondergrondje onder gelegd waarbij wordt gewezen op het opvallend verschil tussen de Noordelijke en de Zui delijke duinhellingen wat de plantengroei betreft, op de invloed van de wind op ver stuivingen en de tegenkrachten van de mens en de beplanting op punten, waar stuifkraters buiten de perken dreigen te komen. En waar bovendien de wordings- Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Bepaling en toepassing van ka- liummanganaat" de heer G. den Boef, geboren te Rotterdam. Bevorderd tot arts: P. L. M. Licht veld, T. L. Tan, E. Verdenius cn E. Zepper.feldt, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeelte: niej. W. H. S. Roos en de heren W. J. de Graaf f,. J. P. A. Gilissen en M. ten Harmsen v. d. Beek, allen te Amsterdam. Leiden. Kandidaatsexamen geschiedenis: H. Heijnen, Den Haag. Doctoraalexamen geologie: A. L. G. Collée, Leiden. Delft. Gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschappen op een proefschrift, getiteld ..Thermische omzetting van gasvormige koolwa terstoffen .(raffinaderijgas) met stoom" ir. H. W. J. Kempen. (Verkort weergegeven) Geen desertie. In het verslag van de feestelijkheden op Koninginnedag wordt vermeld ,dat een der muziekkorpsen na het concert der IJrrtuider Harmonie op de Nieuwegracht zich had onttrokken aan een rondgang door een gedeelte van de stad. De indruk wordt hier gevestigd, dat dit korps is gedeserteerd. Doch niets is minder waar. Het korps heeft de taak, welke het op zich had genomen, volbracht. Evenwel kwam daarna nog het verzoek een rondgang te maken. Hieraan zou zeker gevolg zijn gegeven, als zich geen onvoor ziene omstandigheden hadden voorgedaan, waardoor het korps genoodzaakt was zijn werk te beëindigen. H. C. geschiedenis van dit landschap af te lezen is met daarnaast de historie van de bewo ners, die in oude tijden het kasteel van Egmond bouwden en andere, deels-terug- gevonden woonoorden stichtten. Voorlopig liggen de oudheidkundige en natuurhisto rische schatten alleen nog maar des zomers bijeen in een opstal nabij het kampeerter rein, maar men wil mettertijd tot een per manent museum komen, want er is zoveel materieel verzameld, dat men nu al elke veertien dagen in. het hoogseizoen de kam peerders een nieuwe, zeer gewaardeerde expositie kan aanbieden. En voorlopig is het P.W.N.-terrein zelf het levende „mu seum" met zijn kostelijke duinmeertje, zijn eindeloze paden en zijn glorieus landschap over vele tientallen kilometers. De jonge ransuil, welke vogelsoort nog veelvuldig in het Kennemerduin voor komt, houdt er een bijzonder decora tieve afweerhouding op na. Het wil wel eens gebeuren, dat een oplettende wandelaar dit diertje in het PWN-ter- rein tegenkomt. Al zal het dan meest al niet zo zijn. ADVERTENTIE En als iemand dat mag, mag Auping dat! Immers: een Auping binnenveringmatras is gegarandeerd de beste die er is voor Uw nachtrust. De 60-jarige Auping-ervaring, de patente Auping-vering en de speciale warmte- gevende winterkant aan élke matras... alles zorgt voor een heerlijke, héérlijke slaap! ■5k U hebt al een echte Auping vanaf f. 79.» Aandeelhouders hebben aan het bestuur van de Hollandsche Melksuikerfabriek te Uitgeest in de te Amsterdam gehouden jaarvergadering vragen gesteld over de verhoogde aankopen in dit aandeel op de Amsterdamse effectenbeurs, alsmede over de geruchten, dat een bepaald bedrijf interesse in de fabriek zou hebben. Het be stuur antwoordde hierop, dat het niets met deze zaak te maken heeft gehad en dat het nog niet weet wie die koper zou zijn. Het ligt positief in de bedoeling om de zelf standigheid van de vennootschap niét te verliezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het aangaan van een geld lening ten laste van de gemeente, grool twee miljoen gulden, op onderhandse schuldbekentenis. Desgevraagd deelde de wethouder voor de Financiën, mr. F. H. C. van Wijck mee, dat de lening wordt aan gegaan tegen een rente van 414 percent a pari. De lening heeft een looptijd van dertig jaar en zal worden afgelost in der tig nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen. De sleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller heeft na een elf uur lange reis gistermiddag omstreeks kwart over een vastgemaakt op de Nederlandse kustvaar der „Betty", die ter hoogte van North Foreland met motorschade voor anker was gegaan. De „Betty", die onderweg was van Hamburg naar Liverpool, is door de Sim son" naar Dover gesleept. Vanmorgen is de sleepboot op haar station in IJmuiden teruggekeerd. Eén insect is vrij onschuldig maar deze onschuld verdwijnt als het er een paar miljoen worden en van miljoenen tot zwer men van miljarden, dan dreigt dat insect, dat in zijn eentje onschuldig is, een mon ster te worden met miljarden bekken dat de mens dreigt te vernietigen. Sprinkhaan is de naam voor dit gevaar dat in West- Europa moeilijk voorstelbaar is, maar dat een kwart van de mensheid bedreigt met honger en armoede. Tientallen sprink- hanenzwermen boven de akkers van Afrika en het Nabije Oosten vormen wol ken die de zon kunnen verduisteren. Deze levende wolken van de dood, waarvan een enkele soms meer sprinkhanen bevat dan er mensen op aarde leven, zwermen op gezette tijden over afstanden van duizen den kilometers uit. Wee het gebied waar zij neerstrijken. Op slag heerst honger en ziekte. Maanden van werk en het bestaan van vele tienduizenden mensen worden in luttele minuten volkomen verwoest. Reeds in bijbelse tijden waren sprink hanen de ergste plaag die de mens kon overkomen. En nog steeds zucht de mens onder de dreiging van het groene insect en in de laatste jaren komen sprinkhanen plagen steeds veelvuldiger voor. Zo had India in 1954 te kampen met de ergste plaag sinds zeventig jaar, en in de loop van 1954/1955 streken meer dan honderd zwermen in Afrika en het Nabije Oosten neer. Alleen aan uitgebreide acties is het te danken dat de ergste gevolgen van de plaag konden worden opgevangen. Ook in 1956/1957 waren talrijke zwermen op het oorlogspad. Alarmerende invasie Sinds het begin van dit jaar zijn weer talrijke sprinkhanenzwermen waarge nomen in het Nabije Oosten. De Voedsel- en- Landbouworganisatie van de UNO (FAO) spreekt van een „alarmerende in vasie". De zwermen komen dit jaar vooral uit Oost-Afrika, van waaruit zij zich in alle mogelijke richtingen verspreiden, want hun rijk is groter dan Europa. In de laatste zes maanden hebben deze zwermen duizenden kilometers afgelegd, waarbij zwermen zijn waargenomen die van vijftig tot tachtig kilometer lang waren! De wolk van de dood hangt boven grote gebieden van het Nabije Oosten. Met alle mogelijke middelen bestrijden zestig internationale ploegen de legers van de sprinkhaan. Voor deze oorlog heeft de FAO ook de hulp van regeringen ingeroepen voor een gezamen lijk offensief. Vliegtuigen, vlammenwer pers, verdelgingsmiddelen en geld zijn de wapens van de mens. De sprinkhaan vecht alleen met zijn aantal, sinds duizenden jaren zijn afschuwelijke kracht. Alleen een doorslaggevende oorlog op internatio- hanen bedreig gebieden nale schaal kan de plaag binnen de perken houden. Verdelgen waar men kan, want elke broedplaats die niet wordt gevonden brengt het volgend jaar hongersnood en ieder miljoen sprinkhanen betekent onder gang voor duizend boeren. In de huidige omstandigheden is het erg moeilijk een voorspelling te geven over de resultaten van het lopende boekjaar, zei mr. M. p. l. Steenberghe, voorzitter en ge delegeerd commissaris van de n.v. Am- sterdamsche Ballast Maatschappij, in de jaarvergadering. Sinds het verschijnen van het jaarverslag der A.B.M. zijn nog nieuwe orders binnengekomen, maar de onzekerheid ten aanzien van de vraag of de investeringsaftrek in 1958 zal herleven, speelt een grote rol, waardoor opdrachtge- Export-Financiering-Mij. Naar het ANP verneemt is op de uit gifte van nominaal 25.000.000 514 percent vijftienjarige obligaties n.v. Export-Finan- ciering-Maatschappij voor een zodanig be drag ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. ADVERTENTIE CALIFORNIA kippensoep met volop stukjes écht kippenvlees 48 ct per pakje! Spaar de vlaggetjes (op elk pakje is er één) De hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken Georg Freiherr von Fritsch, is onlangs door de regering-Adenauer voorgesteld als „Wehr- beauftragte", hetgeen men het beste kan vertalen met „pottenkijker", in het West duitse leger. Deze benoeming stuit op grote tegenstand van de socialistische oppositie, die tegen zal stemmen als de benoeming in de Bondsdag goedgekeurd moet worden. De socialisten vinden dat von Fritsch geen „Wehrbeauftragte" moet worden, omdat hij nooit soldaat is geweest. Freiherr von Fritsch krijgt zijn functie toch, want de meerderheid in de Bondsdag wil hem niet terugsturen naar zijn oude ministerie. De „Wehrbeauftragte" zal als burger, evenals dat in Zweden geschiedt, de grondrechten van de soldaten beschermen. Bij hem kan men zich beklagen en hij controleert of het in Let leger niet al te militair toegaat. Hij heeft voorts tot taak de Bondsdag van zijn ervaringen op de hoogte te stellen en antwoord te geven op vragen van Kamerleden over de behande ling van soldaten. „Jan soldaat" mag hem evenzeer lastig vallen met allerlei vragen. Daarenboven heeft de „Wehrbeauftragte" vele rechten: hij mag alle troepenonder delen bezoeken, alle stafafdelingen, alle kantoren en kazernes, zonder dat hij zich vooraf behoeft te melden. Von Fritsch zal voor vijf jaar benoemd worden. Maakt hij er wat van, dan wordt de „Wehrbeauftragte" een zeer belangrijk man. Grasduint hij te veel in de formele zijde van het ambt, dan is zijn werk nut teloos. Von Fritsch staat bekend als een man van het compromis, als een loyale ambtenaar, als het tegendeel van een vechtjas. Vóór de oorlog werkte hij bij de generale staf van het Duitse leger en tijdens de oorlog was hij militair ambte naar. Von Fritsch is vier keer één maand lang soldaat geweest bij het Duitse reserveleger, waarin hij het bracht tot luitenant. Als ambtenaar werd hij in de oorlog, op een bevel van Hitier, gelijkgesteld met gewone soldaten, maar de socialisten eisen, met de wet in de hand, dat de „Wehrbeauftragte" tenminste een jaar lang echt soldaat is geweest. ATHENE (Reuter) Zondag zullen ruim vier miljoen stemgerechtigden in Griekenland, voor de helft vrouwen, drie honderd afgevaardigden kiezen voor een nieuw parlement. De verkiezingen worden gehouden volgens een nieuw stelsel, dat in februari, na verhitte debatten, in het oude parlement is aangenomen. Nieuwe kiesstelsels zijn in Griekenland niets nieuws. Sedert 1920 zijn alle verkiezingen, met uitzondering van die van 1946 en 1950, onder steeds andere kieswetten gehouden. Het nieuwe stelsel voor deze vijfde al gemene verkiezingen sedert de oorlog, voorziet in „versterkte" evenredige ver tegenwoordiging. Het leeuwedeel van het aantal zetels zal toevallen aan de grootste twee partijen. Tweehonderd zetels worden volgens strikte evenredigheid verdeeld. Daarna krijgt een partij, die tenminste een kwart van het aantal stemmen heeft behaald (ongeveer een miljoen), een aan tal zetels extra. Een coalitie van twee partijen moet 35 percent van het aantal stemmen hebben behaald om voor de extra-zetels in aanmerking te komen en een coalitie van drie partijen veertig per cent. Er zijn bij elkaar honderd extra zetels te verdelen. Met het nieuwe stelsel wil men voor komen, dat burgerlijke partijen samen gaan met de uiterst linkse E.D.A., die volgens de Griekse politie de plaats van de verboden communistische partij heeft ingenomen. Niettemin hebben vijf kleine burgerlijke partijen toch geprobeerd een verbond met de E.D.A. aan te gaan, doch de onderhandelingen zijn gestrand op me ningsverschillen van principiële aard. De vorige verkiezingen zijn in 1956 ge houden. Het parlement heeft de volledige zittingstermijn van vier jaar niet volge- maakt, ook een gewoon verschijnsel in Griekenland. De gemiddelde levensduur van Griekse parlementen is anderhalf jaar. Alleen het eerste na-oorlogse parlement, dat in 1946 werd gekozen, is op 26 dagen na vier jaar oud geworden. Het parlement dat in 1951 werd gekozen heeft maar veer tien maanden bestaan. Driehonderd partijen Sedert de oudheid is er wat dit aangaat niet veel veranderd in Griekenland. Nog steeds denkt elke Griek dat hij het land beter kan besturen dan welke andere Griek ook. Een gevolg hiervan is, dat er op een bevolking van ongeveer acht mil joen zielen driehonderd partijen zijn, doch slechts enkele hebben genoeg geld om een verkiezingscampagne te voeren. Onder de kleine partijen bevindt zich de „Partij van verontwaardigde Grieken" van Con- stantijn Papageorgioe, die alle Grieken wil verenigen die de vele politieke partijen beu zijn. Voorts is er een partij van Griekse ridders, onder leiding van de vroegere arts van de Griekse marine Mi chael Angelopoelos, die meent dat hij een afstammeling is van de byzantynse keizers en die zich Michael I noemt. In Griekenland is niet alleen de levens duur der parlementen vrij kort, ook de regeringen worden niet oud. Tussen 1945 en 1952 heeft Griekenland 21 regeringen gehad, met een gemiddelde levensduur van vier maanden. Zes van deze kabinet ten bestonden niet langer dan negen tot drieëntwintig dagen. In 1952 won veld maarschalk Alexander Papagos de ver kiezingen en hij slaagde er in meer poli tieke stabiliteit te brengen. Hij bleef pre mier tot zijn overlijden in 1955. Zijn op volger, Karamanlis, bleef tot maart van dit jaar aan het bewind. Toen vormde, met het oog op de verkiezingen, de 69- jarige voorzitter van het Griekse Rode Kruis, Georgacopoelos, een zakenkabinet van vijftien niet-politieke ministers. De grootste twee partijen in het oude parlement waren de radicale partij van Karamanlis en de liberalen, onder ge meenschappelijke leiding van Venizelos en Papandreoe. Onder auspiciën en met medewerking van het Nederlands Instituut voor Internatio nale Culturele Betrekkingen zullen deze maand enige Nederlandse manifestaties in verscheidene Joegoslavische steden worden gehouden. Op 13 mei zal te Bel grado een tentoonstelling worden ge opend van hedendaagse Nederlandse schil derkunst. De tentoonstelling omvat vijfen zeventig werken van Appel, Benner, Bout hoorn, Corneille, Diederen, Van Heel, Ten Holt. Nanninga, Ouborg, Van der Spoel en Werkman. Na afloop van de expositie te Belgrado zal de collectie worden ge toond te Ljubljana en te Zagreb. Het Nederlands Kamerorkest zal concer ten geven in Ljubljana, Zagreb en Belgra do en wel op 19, 20 en 22 mei. Uitgevoerd zullen worden werken van Bach, Haydn en Badings onder leiding van Szymon Goldberg. Tegenover deze tournee staat de komst naar het Holland Festival van het Ballet van het Nationale Theater te Belgrado. Verder zullen collectie grammofoonpla ten met bijbehorende partituren worden aangeboden aan de voornaamste Joego slavische conservatoriums. Op de platen zijn werken opgenomen van hedendaagse Nederlandse componisten door onze be langrijkste orkesten, zoals het Concertge bouw Orkest en het Residentie-Orkest uit gevoerd. Naast de bovengenoemde manifestaties hebben nog andere activiteiten plaats. Zo moet een uitwisseling van twee Nederland se kunstcritici tegen twee Joegoslavische collega's worden vermeld. De Nederland se kunstcritici zullen het festival te Ljubl jana bijwonen. Deze week zijn vier jonge Joegoslaven in Nederland aangekomen, die hier gedurende enkele maanden stu dies zullen verrichten met beurzen van het Nederlands Instituut, drie van hen op het terrein der beeldende kunsten, een op dat van de kunstnijverheid. Raad voor de Scheepvaart. Tot voor zitter van de Raad voor de Scheepvaart is benoemd mr. A. Dirkzwager, rechter te Rotterdam, en tot plaatsvervangende voor zitters mr. G. A. Schreuder, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en mr. Ch. J. Enschedé, vice-president van de recht bank te Rotterdam. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Te Bonn hebben beambten van de Deen se geheime dienst de 62-jarige Deense di plomaat Einar Blechingberg gearresteerd die van spionage wordt verdacht. Ble chingberg, handelsattaché bij de Deense ambassade te Bonn, werd gepakt in zijn woning in de Westduitse hoofdstad. Uit de Deense ambassade zouden vijf belang rijke documenten zijn verdwenen, waar van men aanneemt dat zij door Bleching berg zijn ontvreemd. Het gaat hier om papieren, die berichten bevatten over de samenwerking tussen de Deense en de Westduitse zeestrijdkrachten in de Oost zee, plannen voor de Euromarkt en het plan van de Poolse minister van Buiten landse Zaken Rapacki voor een kernwa- penvrije zone in Midden-Europa. Volgens persberichten zou Blechingberg deze pa pieren aan een ambtenaar van de Russi sche ambassade te Bonn hebben „ge leend". De verdachte is met een Deens militair vliegtuig naar Kopenhagen ge bracht. (Reuter) Blechingberg zal op last van een rechtbank in Kopenhagen vier weken in preventieve hechtenis moeten blijven. Hij wordt beschuldigd op grond van twee artikelen in het Deense wetboek van straf recht die handelen over het verstrekken van inlichtingen aan een buitenlandse mogendheid, waarbij de veiligheid van de staat op het spel staat. Gewoonlijk krijgt een verdachte een week voorlopige hech tenis, die telkens met een wee!, wordt verlengd. ADVERTENTIE Wij hebben een rijke sortering in allerlei prijzen. Zijlstraat 98 Telefoon 11706 NEW YORK (UP) De Pulitzer-prijs voor verdienstelijk werk ten behoeve van het openbaar welzijn is toegekend aan de „Arkansas Gazette" van Little Rock. De hoofdredacteur van dit blad, Ashmore, kreeg de Pulitzer-prijs voor zijn hoofdar tikelen. Het blad werd geroemd om zijn „hoge kwaliteiten van burgerlijk leider heid en morele moed ondanks de toene mende spanningen onder het publiek tij dens de crisis van de school-integratie". Ashmore werd geprezen om „de kracht, de bezadigde analyse en de helderheid van zijn hoofdartikelen" gedurende de crisis. Andere prijzen voor journalistiek gingen naar de „Fargo North Dakota Forum", George Beveridge van de „Washington Evening Star", Relman Morin van „Asso ciated Press", Clark Mollenhoff van de „Des Moines Register and Tribune", de New York Times, Bruce M. Shanks van de „Buffalo Evening News", en William C. Beall van de „Washington (DC) Daily News". Een eervolle vermelding kreeg Walter Lippmann van de New York He rald Tribune. De Pulitzer-prijs voor een Amerikaans toneelstuk werd toegekend aan Ketti Frings voor „Look homeward, Angel." In de categorie romans ging de prijs naar wijlen James Agee voor „Death in the fa mily". De prijs voor biografieën werd toe gekend aan „George Washington" waar van de eerste zes delen geschreven wer den door wijlen Douglas Southall Free man, en deel zeven door John Alexander Carroll en Mary Wells Ashworth. De prijs voor 'n historisch werk ging naar de een- enzeventigjarige Ray Hammond voor diens „Banks en politics in Amercia, from the revolution to the civil war". De prijs voor poëzie kreeg Robert Penn Warren voor „Promises poems 1954-1956". Samuel Bar ber kreeg de prijs voor een verdienstelijk muzikaal werk toegekend voor de parti tuur van „Vanessa", een opera die in ja nuari in het Metropolitan Opera House in première ging. De New York Times kreeg de prijs voor de behandeling van buitenlands nieuws. Het blad wordt geprezen wegens „het be wonderenswaardige initiatief, de continu- iteit en hoge kwaliteit der berichtgeving". C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven n.v. te Krimpen aan den IJsel heeft, blijkens het verslag, over 1957 een saldo exploitatierekening behaald van 2.099.100 (v.j. f 2.010.514). Na afschrij vingen, reserveringen en belastingen enzo voorts resteert een zuivere winst van f 314.750 (f 297.388). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (12 percent) over het vergrote gewone aan delenkapitaal van 2.470.000. De directie noemt de gang van zaken be vredigend. Er werden vijf zeeschepen af geleverd met een totale tonnage van on geveer 64.000 ton draagvermogen en op 31 december 1957 waren nog in bewerking en/of in opdracht veertien zeeschepen met een totale tonnage van ongeveer 200.000 ton draagvermogen. Er werd een zichtbare besparing op loonkosten cn een versnelling van de pro- duktie bereikt. De directie blijft er op be dacht door verbetering van de efficiency de kosten te drukken, zonder hiervoor, naast het uitbreidingsplan 1955-1958, grote investeringen op het oog te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13