Opnieuw grote verzakkingen in Amsterdamstraat Nieuw gebouw consultatiebureau aan de Orionweg is gereed Nieuw honk van „Jeugdbaken in Proveniershuis geopend Architect Van Kempen ontwierp vleugel met eigen karakter Bert Oomen leider in het klassement Route van Amate-optocht isygS-S m Burgerlijke Stand van Haarlem Vragen van J. Willemse over verzakkingen in Zuidpolderstraat Brand in een woning aan Lange Herenstraat Bejaarde vrouw werd ernstig gewond Souvenirwinkels mogen langer openblijven Uitbreiding van Christelijk Lyceum Twee huizen in Zuidpolderstraat reeds ontruimd Archeologische vondsten aan de Koningstraat „Niet het huis verbranden om het varken te roosteren'' King Hall geciteerd op P .S .F .-kiezersconferentie Honderden ballonnen kozen het luchtruim Gerechtelijke schouw in Bennebroek Cross van Fit DONDERDAG 8 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de aula van de h.b.s.-a aan de Zijl vest in Haarlem werd woensdagavond een contactbijeenkomst gehouden voor de deelnemertjes en leiders van de vierde Haarlemse Muggenronde, waarbij ook de ouders van de jon gens waren uitge nodigd. Het werd een bijzonder ge noeglijke avond, waarbij een bandje O van Muggen voor de muziek zorgde, rrj Frans Pennaarts de conference voor zijn rekening nam en Henk Knol de onlangs gehouden ver- keerscompetitie besprak. Hierna maakte Tourleider Huug van Hulst de uitslag van deze competitie be kend en daaruit bleek dat Bert Oomen uit de Zuid-ploeg op 4 augustus in de Muggentrui mag starten omdat hij in de verkeerscompetitie het hoogste aantal pun ten vergaarde. Na hem volgden: 2. Jan van Bezu (Slachthuis); 3 en 4. Karei Aalderts (Bomenbuurt)" en Gerard Ekelmans (Am- sterdamsebuurt); 5. Frans van der Meeren (Leidsebuurt); 6. Léx Minke (Bomenbuurt); 7. Ruud Donkel (Amsterdamsebuurt); 8 en 9. Gerrit de Lang (Zuid) en Henk van Weele (Amsterdamsebuurt); 10 en 11. Henk van Luyk (Vondelkwartier) en Ad Ter- schuur (Bomenbuurt); 12 en 13. Rob van Straaten en Gerard Bijl (beiden Indische- buurt); 14. Jaap Okker (Leidsebuurt); 15 en 16. Rudi Philippo en Rob Roest( beiden Vogelenbuurt); 17. Koert Rip (Bomen buurt); 18. Chris Schreuder (Leidsebuurt); 19 en 20. Fred Ausma (Indischebuurt) en Rob de Waard (Slachthuisbuurt). De Leidsebuurt bezet de eerste plaats in het'ploegenklassement gevolgd door 2. Bomenbuurt; 3. Amsterdamsebuurt; 4. Indischebuurt; 5. Zuid; 6. Vogelenbuurt; 7. Slachthuisbuurt; 8. Harmenjansbuurt; 9. Vondelkwartier en 10. Transvaalbuurt. Na het bekendmaken van deze uitslagen volgde de pauze waarna het tweede deel van de avond vrijwel geheel gevuld werd met de vertoning van de film over de Muggenronde 1957, vervaardigd door Ka- rel Hellemink. Vrijdagavond zal een optocht met onge veer twaalfhonderd deelnemers door het centrum van Haarlem trekken. Deze stoet gaat vooraf aan de opening van de Amate, de r.-k. missietentoonstelling, die van 9 tot en met 18 mei in het Concertgebouw wordt gehouden. Aan de optocht werken zeven muziekkorpsen mee. De stoet trekt langs de volgende route: Emmaplein bij kathedraal. Tempeliersstraat, Houtplein, Grote HouL straat, Ged. Oude Gracht, Kleine Hout straat, Veerstraat, Klokhuisplein, Rivier vismarkt, Jansstraat, Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Barteljorisstraat, waarna de stoet wordt ontbonden. Om halfacht ver trekt de optocht. Vrijdag is het dubbel feest in het consul tatie-bureau voor tuberculosebestrijding op de hoek van de Orionweg en Steenbok straat in Haarlem-Noord. Dan wordt het vijftigjarig bestaan gevierd van de Noord hollandse vereniging tot bestrijding der tu berculose en het nieuwe gebouw officieel in gebruik genomen. Beide feiten verdie nen gevierd te worden. In de afgelopen vijftig jaar is immers op het gebied van de tuberculosebestrijding veel bereikt en de huisvesting van het Haarlemse consulta tiebureau aan de Gedempte Oude Gracht was van die aard, dat verbetering drin gend nodig was. Wat de resultaten van de bestrijding der tuberculose betreft moge herinnerd worden aan de sterke daling van het sterf tecijfer. In 1910 stierven 150 personen op de honderdduizend Nederlanders aan tu berculose; in 1914 200; in 1939 41; in 1945 86 en in 1956 6 tot 7. Hieruit blijkt dat de ziekte afneemt en in de toekomst zal zij een incidentele ziekte worden. Is er dus aanleiding een modern gebouw met de nieuwste outillage in te richten? Dr. J. Stoffelsma, directeur van het district Haarlem, die met zijn vrouwelijke colle ga's de dames Houwes en Van der Ploeg het medische gedeelte verzorgt, heeft ons tijdens een rondgang door het nieuwe ge bouw verteld, dat de strijd tegen de tuber culose op 't ogenblik nog zeer noodzakelijk is. Het aantal consulten aan het bureau is groot: in 1947 6183; in 1952 5848; in 1953 7587 (een gevolg van het bevolkingsonder zoek); in 1954 11.039; in 1955 11.329; in 1956 13.749. Bezoek aan het consultatiebureau geschiedt op basis van vrijwilligheid. Dr. Stoffelsma hoopt dat er in de toekomst een weg gevonden zal worden dat zij die be smet zijn, zich het een plicht voelen mee te werken aan de bestrijding der ziekte. Zij die wel eens een bezoek hebben ge bracht aan het consultatiebureau aan de Gedempte Oudegracht zullen weten, dat de toestand daar zeer verouderd was en dat onder zeer moeilijke omstandigheden gewerkt moest worden. In het nieuwe ge bouw beschikt men over veel ruimte, licht en lucht en daarin zijn ook de administra ties van de Noordhollandse en van de Haar lemse vereniging ondergebracht. Bij de inrichting heeft dr. Stoffelsma rekening kunnen houden met de nieuwste apparaten en bij de indeling is men zo efficient moge lijk te werk gegaan. Aan de buitenzijde van het gebouw is een versiering aangebracht naar een ontwerp van de beeldhouwster mevrouw E. B. Draaisma- Haye uit Bloemendaal. Enke le weken geleden hebben wij reeds een be schrijving van het gebouw gegeven. Voorzien van intekenlijsten is het comité Autotocht ouden van dagen in Bennebroek weer met de jaarlijkse rondwandeling door de gemeente begonnen teneinde vol doende gelden bijeen te krijgen om het uit stapje van de bejaarden op 11 juni te kun nen financieren. Het plan bestaat om dit jaar naar Bergen te gaan met als slot het gebruikelijke feestdiner. Inwoners, die hun auto voor de tocht ter beschikking willen stellen, kunnen dit nu reeds mededelen aan de heer B. P. Heems kerk, Schoollaan 78, telefoon 02502-230. Een foto van het nieuwe consultatie bureau voor tuberculosebestrijding aan de Orionweg te Haarlem. - f, ijggg&t, - ■- s |[:::--[n;1 - w®**; In aanwezigheid van tal van genodigden werd dinsdagavond in het Proveniershuis te Haarlem het nieuwe jeugdhonk van de Stichting Jeugdbaken, waarin het gerefor meerde jeugdzorgwerk in Haarlem is be lichaamd, geopend. De roeping, waaruit dit werk geschiedt, werd door de voorzitter van de Stichting, ds. D. J. Roos, al dadelijk weergegeven, toen deze de bijeenkomst opende met een beschrijving van Christus door de evangelist Mattheüs: „en Hij, de schare ziende, werd innerlijk met ontfer ming bewogen over hen, omdat zij ver moeid en verstrooid waren, gelijk schapen, die geen herder hebben." Na een inleidend woord van ds. Roos, die dit jeugdhonk een klein, maar goed begin noemde van de open jeugdzorg, nadat er al enige jaren clubwerk is gedaan met bijna vijfhonderd kinderen, voerde wethouder D, A. J. Geluk het woord. Het gemeentebestuur realiseert zich, dat er met de voorzieningen, die tot nu toe voor de jeugd zijn geschapen, nog slechts sprake is van een klein begin, gezien de bestaande nood aan ruimte en ontwikke lingsmogelijkheden voor de jeugd. Ver wijzende naar het verkeer, door welks langsrazen de sprekers zich af en toe nau welijks verstaanbaar konden maken, en HAARLEM, 7 mei 1958 1EVALLEN van een zoon: 4 mei: E. F. in der VisMonkhorst. BEVALLEN van een dochter: 5 mei: A. M. Schuddeboomvan Wingerde, 6 mei: T. 3. C. JonkmanStriekwold, A. H. Ros kam—Wester, 7 mei: E. A. Kruijer—Kuij- pers. ONDERTROUWD: 7 mei: J. Wij ma en J. A. Peters, P. N. Bakker en J. E. M. Kaa senbrood. W. van der Molen en G. H. van Putten. G. L. Zijlmans en M. J. Smink. D. J. Vriezekolk en J. E. van den Broek. L. Kalló en M. J. Hageman. J. H. Feitsma en N. Mudde. J. D. van den Berg en A. A. M. Kooij. A. J. Roest en P. Otter. K. J. F. Ivrombert en L. J. Kruiver. P. S. Schulz en H. van der Reep. G. van der Veen en G. W. Cronau. H. G. Spiers en C. Vervoort. R. O. Fraterman en A. Visser. A. P. Boots en A. C. Pannekeet. J. H. Meenderink en G. C. van Os. H. W. Prinsen en G. Zwaanswijk. M. C. van Zuijdam en J. A. J. Pellikaan. G. A. van Putten en C. J. M. Schilte. L. G. Nieuwenhuis en M. H. Koenekoop. C. Ver- sterre en C. E. M. van Rooden. F. Blind en M. van Nistelrooy. C. J. Fransen en S. P. van Steijnen. F. K. J. J. Raadsheer en H. C. Seegers. K. Knol en T. Braunius. H. P. M. Spijkers en C. A. Koster. GEHUWD: 7 mei: N. J. T. Galesloot en M. C. Portegies. A. J. W. Govaars en M. P. van der Avoort. J. W. van der Peet en S. G. Bergkamp. T. A. A. Vreenegoor en M. H. van Riel. A. N. van Damme en H. H. J. van Os. H. Derks en M. C. Bakkenhoven. B. J. Wagemaker en C. G. M. Groenen. L. Hege dus en J. A. H. van den Ham. T. Lok en T. van Loij. W. C. Rijkhoff en D. Aupers. J. J. van der Wijden en H. C. Veeninga. J. M. van Putten en I. A. de Wit. J. W. L. van Wensveeen en J. G. Rijpma. R. Smit en T. Krikke. F. J. Ouwens en H. A. Kardol. OVERLEDEN: 5 mei: J. H. van Leeu wen—van den Eijnde, 79 j., Hagestraat. G. J. J. ElzingaHartdorff, 36 j., Hazepaters- laan. 6 mei: B. Kuipmeijer, 40 j., Gasthuis- vest. G. Weij—Engelhart, 78 j., Hazepaters- 'aan. A. M. Klaaren, 80 j., Kamerlaan. naar de woningnood, die dagelijks in het zelfde gebouw doorleden wordt door tal rijke wachtende gegadigden, vestigde hij de aandacht op de problemen, die hieruit ook voor de jeugd voortvloeien. De ruimte en de financieringsmogelijkheden wekken bezorgdheid. De wethouder herinnerde aan het veelal nog juist in gereformeerde kring geldende standpunt, dat overheidssteun in deze particuliere sector moet worden afge wezen. Dit is echter naar hij zeide, juist bij de huidige nood moeilijk vol te houden. Het jeugdprobleem is er een van het ge hele Nederlandse volk en wil de overheid daartoe hulp kunnen bieden, dan zal het gehele volk daartoe het geld moeten op brengen. In het vertrouwen, dat de stich ting dit fraai gerestaureerde gemeenschaps- bezit met zorg zal beheren, overhandigde hij namens de gemeente de sleutel tot de vertrekken. Deze aanvaardende, zei ds. Roos, dat zusterorganisaties in andere delen van het land het Jeugdbaken in Haarlem benijden gezien de grote hulp welke het van de zijde van de gemeente krijgt. Hij noemde het nieuwe honk nog maar een „proefpolder" en bracht hulde aan de architect J. J. Barendse, die zodanig met centimeters ge woekerd heeft, dat het honk geheel aan de bedoelingen beantwoordt. Ook bracht, hij dank aan de kerkelijke gemeenten van Haarlem-noord en zuid, de 5000 voor de inrichting bijeen brachten. Een deel van de genodigden, de overigen moesten gezien de ruimte latei- volgen begaf zich vervolgens achter een jongen en een meisje aan naar de tot ieugdhonk herschapen ruimten. Het meisje draaide de sleutel om en de jongen duwde de deur open, die toegang gaf tot de drie vertrekken, een ontvanggelegenheid, die de rustige sfeer van een huiskamer ademde en twee zolders welke geheel voor spelen en handenarbeid waren ingericht. De ar chitect heeft hier met allerlei moderne middelen een bijzonder stemmig geheel verkregen. Na de bezichtiging spraken achtereen volgens nog de heren W. Hazevoet, voor zitter van de sectie sociale jeugdzorg van de Haarlemse raad voor de jeugd; W. Bos namens de kerkeraad van de gemeente van Haarlem-zuid; ds. H. Wierda namens de kerkeraad van Haarlem-noord (deze vroeg zich af of dit honk aan de Doelenstraat niet „Doelpunt" zou kunnen heten, „na een prachtige voorzet van de gemeente"; pater P. S. Duynstee namens de katholieke jeugdzorg, die zich gaarne bereid verklaar de de leiders van dit jeugdzorgwerk des gewenst hulp te bieden; C. van Rijsdam namens de centrale evangelisatiecommissie der Gereformeerde Kerken in Haarlem: D. Verkijk, die namens de stichting „Anker- werk" een verkeersspel aanbood, en ds. J. van Krimpen van de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw te Rotterdam, die de stichting voor dit nieuwe project van advies diende en haar thans aanbeval van het aanbod tot bijstand van pater Duinstee volop gebruik te maken. Verschillende dezer sprekers brachten ook hulde aan de jeugdambtenaar de heer A. van Moock en het hoofd van de dienst voor Lichamelijke Opvoeding en Jeugdzaken, de heer S. Heijers. Bij de opening waren ook enige raadsleden en leden van de Raad voor de Jeugd tegenwoordig. Het raadslid de heer J. Willemse (arb.) heeft de gemeenteraad van Haarlem ver zocht hem toe te staan aan B. en W. de volgende mondelinge vragen te mogen stellen: 1. Is het college bekend dat zich bij enkele percelen in de Zuidpolderstraat, waarschijnlijk als gevolg van werkzaam heden die verband houden met de ver nieuwing van de riolering in de Amster damstraat, ernstige verzakkingen voor doen?; 2. Hadden geen maatregelen kunnen worden getroffen, waardoor deze verzak kingen niet, of in mindere mate, zouden zijn voorkomen?; 3. Wat denken B. en W. te doen om her haling van deze verzakkingen bij de ver dere werkzaamheden in de Amsterdam straat en de daarop aansluitende straten te voorkomen?; 4. Welke maatregelen hebben B. en W. genomen of denken zij te nemen om de gedupeerde bewoners op korte termijn aan passende woonruimte te helpen en schadeloos te stellen voor de door hen gemaakte en nog te maken onkosten?; 5. Zijn B. en W. bereid om de schade vergoeding en het herstel zonodig met de betrokken huiseigenaren te regelen, dat deze woningen zo spoedig mogelijk weer voor bewoning geschikt zijn? Woensdagmiddag om half vier is er brand uitgebroken in een woning aan de Lange Herenstraat in Haarlem, toen de 76-jarige bewoonster, die aan evenwicht- stoornissen lijdt, tegen een brandende petroleumkachel viel. De olie verspreidde zich over de grond en vatte vlam waar door direct de gehele kamer in lichter laaie stond. De vrouw trachtte de brand met water te blussen, maar daarbij kreeg zij een groot aantal tweede graads-brand- wonden, verspreid over het gehele lichaam. Zij moest in de Mariastichting opgenomen worden. De brandweer behoefde niet op te treden aangezien buren de brand reeds met behulp van een brandblusapparaat hadden geblust. De schade aan de inboedel wordt geschat op enkele honderden guldens. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend dat winkels, waar in de periode van het bloembollenseizoen uit sluitend of in hoofdzaak souvenirs plegen te worden verkocht in de periode van 9 mei tot en met 24 mei 1958. op werkdagen uit sluitend voor de verkoop van souvenirs geopend mogen zijn tot 22.00 uur. De uitbreiding van het eerste Christe lijke Lyceum aan de Emmakade, waar van de aanbesteding gisteren heeft plaats gehad, omvat de bouw van een oostelijke vleugel, waarin zich onder meer twee gymnastieklokalen, een tekenlokaal, een handenarbeidlokaal en 5 leslokalen bevin den. Architect is de heer H. W. van Kem pen B.N.A. uit Bloemendaal, die bij de opdracht voor deze uitbreiding voor een moeilijke opgave stond. De uitbreiding zal namelijk aan het bestaande schoolge bouw, dat van 1923 dateert en onder ar chitectuur van de heer A. de Maaker is gebouwd, vastzitten en de architect stond dus voor de keuze van een eigen stijl of aanpassing aan het bestaande gebouw. Bovendien was er een groot ruimtepro bleem, want de nieuwe vleugel zou ge deeltelijk op de speelplaats moeten wor den gebouwd, die echter niet veel aan om vang kon inboeten, omdat hij voor de thans aanwezige leerlingen al bijna te klei is en bovendien rekening zal moeten wor den gehouden met een kleine tweehonderd extra leerlingen. Met deze moeilijkheden voor ogen heeft de heer Van Kempen een gebouw ontwor pen, dat wel een eigen karakter heeft ge kregen, maar zich zo min mogelijk dis- tancieert van het bestaande" gebouw. Ook De verzakkingen van de huizen aan de Zuidpolderstraat in Haarlem hebben in de afgelopen nacht opnieuw ernstige vormen aangenomen, want behalve de panden 31 en 29 zijn thans ook enkele andere huizen aan het zakken geraakt. Zo meldde zich bijvoorbeeld gisteravond omstreeks acht uur een makelaar bij het politieposthuis aan de Amsterdamsevaart, omdat twee huizen die hij in beheer heeft Zuid polderstraat 27 en Amsterdamstraat 19 grote scheuren zouden gaan vertonen. Ook deze klachten werden gegrond verklaard en ogenblikkelijk werd de dienst van Openbare Werken gewaarschuwd. Gevaar voor instorting was echter nog niet aan wezig. Voorts vernamen wij vanmorgen, dat ook een nieuw huis aan de Amster damstraat 26, op de hoek van de Zuid polderstraat dus, aan het verzakken is. Dit winkelhuis is pas vier maanden geleden afgebouwd maar dezer dagc.< merkte men toch dat de achtermuur, die niet op palen stond, begon te scheuren. Vanmorgen begonnen voorts ook de an dere muren, bij de etalage grote scheuren te vertonen, terwijl de vloer naar een kant wegzakte. Het huis staat echter nog lang niet op instorten zodat de situatie er nog aanmerkelijk gunstiger is dan aan de over kant, waar de heer Vlegels in de Zuid- polderstraat 29 zijn groentehandel moet drijven in een zaakje, dat aan alle kanten door zware palen gestut moet worden. Inmiddels zijn de woningen op 31 zwart en 31 rood geheel ontruimd. De familie Po lak (31 zwart) kreeg een huis aangewezen in de Gorterstraat en de familie Kuiper (31 rood) zorgde zelf voor onderdak. Deze laatste familie krijgt over enkele dagen een nieuwe woning aan het Junoplantsoen. De meubels zijn opgeslagen. Vanmorgen heeft de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé. in gezelschap van de heren ir. Ch. C. van der Vlis en ir. J. J. Fuykschot de situatie in ogenschouw genomen. Daarbij kwam men tot de conclusie, dat gezien de vrij kritieke toestand de werkwjjze aan dc riolering onmiddellijk gewijzigd diende te worden. Men zal nu de in de straten gegraven sleuf aan beide kanten afheien, waardoor dus dc zoge naamde bouwfundering wordt toegepast, waarna men by het wegmalen zo min mo gelijk grondwater aan de bodem wil ont trekken. Op deze wijze wil men trachten de schade beperkt te houden tot de nu „ge troffen" huisjes. Overigens maakte men ons er van de zijde van Openbare Werken op opmerkzaam dat enige tijd geleden een riolering werd gelegd in de Nagtzaamstraat waarbij ook een deel van de Zuidpolder straat was betrokken en dat men daar in het geheel geen last heeft gehad met ver zakkende huisjes. De conclusie ligt dus voor de hand dat er met de fundering van de panden in de omgeving van het „ramp terrein", zoals het door velen wordt ge noemd iets niet in orde is geweest, hetgeen overigens niet te verwonderen is, want de meeste huizen dateren uit 1885 toen er nog geen sprake was van bouwtoezicht. Uiteraard kon men ons nog niets mede delen over de schuldvraag (zo die althans aanwezig is) en over de eventuele schade regeling. Openbare Werken en Sociale Za ken bestuderen deze voor alle partijen bij zonder vervelende kwestie echter van alle kanten, waarbij men zeker begrip toont voor de moeilijkheden, die de bewoners van de panden in de Zuidpolderstraat en Amsterdamstraat ondervinden. Overigens is men bij Openbare Werken wèl van oordeel, dat het leggen van de riolering en het aanbrengen van de asfalt- laag voor de Amsterdamstraat een drin gende noodzakelijkheid is. Dat men onder meer door de bestedingsbeperking het werk geruime tijd moest uitstellen heeft de winkeliers in deze wijk reeds lang gehinderd. Nu het echter zover is, dienen deze winkeliers niet bij een zij het grote tegenslag, direct de gemeente misprij zend verantwoordelijk te stellen voor de gang van zaken. Een interne reorganisatie van de scoo terrijschool Hageman aan de Koning straat 27, waarbij veel graafwerk wordt verricht, heeft een aantal interessante vondsten opgeleverd. Men vond frag menten van pannetjes, vazen en voorraad kannen, die echter, naar de heer B. J. Wie- land Los, ons vertelde, geen van alle van vóór de late middeleeuwen dateren. Wel trof men temidden van de stenen in de grond en de restanten van oude putten nog de zogenaamde kloostermoppen, bij zonder forse stenen, die in de middeleeu wen voor versterkingen gebruikt werden. Een grondmonster bleek bij een microscopisch onderzoek zaden van bilsen- kruid te bevatten en dat is volgens de heer Wieland Los een vondst, die nooit eerder fossiel in Nederland gedaan is. Deze zaden werden vroeger, samen met het blad als medicijn tegen krampen gebruikt. De plant wordt ook thans nog gebruikt voor de bereiding van rode hoestpoeders. Ver der waren er verkoolde roggekorrels bij, die onze zegsman de laatste tijd wel meer in middeleeuwse lagen heeft aangetroffen. Verscheidene scherven konden weer bij na tot complete potten en kannetjes aan eengevoegd en gelijmd worden. Instuif. Zondagavond 11 mei zal de laatste „instuif" van dit seizoen worden gehouden van de- Haarlemse Volksdans Federatie in de gymnastiekzaal aan de Badhuisstraat. Henk Honhof en Coen Brink zullen aanwezig zijn om de leiding en begeleiding te verzorgen. „Aan de oprichting van de Socialistisch Pacifistische Partij is een gesprek met het bestuur van de Partij van de Arbeid voorafgegaan, dat echter geen resultaat heeft gehad, omdat deze partij weigerde, dat een parlementaire afgevaardigde na mens haar een pacifistisch geluid zou kun nen laten horen. Daarom hebben we de P.S.P. opgericht." Dit zeide woensdag avond drs. H. Wiebenga op een vergade ring van de afdeling Haarlem van deze partij in Brinkmann te Haarlem. Om de ze reden acht, naar hij zeide, de P.S.P. het verwijt van de P.v.d.A. ongegrond, als zou deze nieuwe partij de eenheid van het so cialisme hebben verbroken. Hij betoogde dat de huidige bewapeningspolitiek de doeleinden, die men ermee zegt te willen bereiken, namelijk het voorkomen van oorlog en het beveiligen van de democra tie en de vrijheid, eerder schaadt dan ten goede komt en beschreef een aantal fa cetten der huidige ontwikkeling om dat aan te tonen. De jongste mededelingen van minister Staf hebben eens te meer aangetoond, dat de NAVO vastbesloten is om indien het tot een oorlog komt, daar in kernwapens te gebruiken. Een brief van zeven vooraanstaande Nederlandse kernfysici aan de Nederlandse regering en een daaruit voortgevloeid onderhoud met minister Staf hebben, naar hij zeide, in het algemeen in de Nederlandse pers bedenkelijk weinig aandacht gehad. In de ze brief wordt onder meer geconstateerd, dat de Nederlandse regering op het punt van voorlichting over de consequenties der atoombewapening tekort schiet. De spre ker citeerde er eeD aantal gegevens uit, zoals het verband dat in wetenschappe lijke kringen gezocht wordt tussen een on rustbarende toeneminj van leukemie en botkanker en de elkaar nog steeds opvol gende kernproeven. Hij vestigde voorts de aandacht op het gevaar, dat de situatie uit de hand kan lo pen, herinnerend aan het feit, dat met H-bommen geladen Amerikaanse bom menwerpers, die regelmatig in de rich ting van Rusland vliegen, onlangs reeds een bevel kregen door te vliegen, hetgeen van kracht zou worden indien er een twee de bevel zou volgen. Een vergissing in de waarnemingen op het radarscherm, waar bij men bijvoorbeeld een meteoorsteen voor een Russische lange afstandsraket zou aanzien, zou dus de verschrikkingen van een atoomoorlog over de wereld kun nen brengen. De P.S.P. streeft ernaar en roept mensen van alle richtingen ertoe op om haar hierin bij te vallen „een breek punt in deze waanzinnige ontwikkeling te bereiken." De heer Wiebenga betoogde voorts, dat zijn partij met alle waardering voor het feit, dat de P.v.d.A. na de oorlog het ka pitalisme zijn allerergste betekenis heeft ontnomen, toch de beginselen van het so cialisme bij deze partij verwaterd acht, al was het alleen maar door de door hem geconstateerde feitelijke aanvaarding van het winststreven in de maatschappij. De P.S.P. is er zich van bewust dat dit niet op slag veranderd kan worden en zal daar toe ook nooit staatsdwang of stakings- dwang accepteren, maar zij zal toch voor al door het propageren van een coöpera tieve aanpak trachten dit element uit de samenleving te doen verdwijnen. De heer Wiebenga erkende dat zijn partij moeite zal hebben een wetenschappelijk gevormd kader te verwerven, dat bijvoorbeeld de Wiardi Beckmanstichting zal kunnen eve naren. In de zeer levendige discussie na de pau ze werd onder meer aandacht gevestigd op een in de historie vaak zeer effectief gebleken positieve taak van het pacifis me, namelijk het weerloze verzet in ge val van vijandelijke overheersing. Hier bij werd met name gedacht aan de volks acties tegen de Britse overheersing in In dia. In zijn antwoord zei de heer Wieben ga dit inderdaad een tot nu toe tezeer ver waarloosd punt te vinden. Hij vestigde de aandacht op een lezing, welke de En gelse oud-marine-officier King Hall on langs voor Britse militaire experts heeft gehouden. Deze stelde, dat Engeland als het erop aankomt niet in zijn geheel meer zal worden verdedigd, alleen de lucht machtbases. King Hall, die bepaald geen pacifist is, liet daarop echter een ander chapiter volgen, namelijk van het weer loos verzet, waarvoor de gehele bevolking thans volgens hem reeds systematisch getraind diende te worden. Het doel van de oorlog is in de praktijk volgens King Hall: verandering van de geest van de vijand een taak, welke niet ophoudt, wan neer een land bezet is. Dan komt er na melijk een unieke mogelijkheid, het con tact van de bevolking met de vijandelijke troepen, waarin men zoals in de geschiede nis al eerder is aangetoond, een vijande lijke macht van binnenuit kan aantasten. King Hall noemde de atoombewapening dan ook „een huis verbranden om een varken te roosteren" en „een handelen in de ene dimensie om een resultaat in een andere dimensie te verkrijgen." Dit moesten naar de heer Wiebenga zei de, de militaire leiders eens ter harte ne men, wier denken over de verdediging vol gens hem in wezen geheel defaitistisch is. Toen ons leger op 15 mei gecapituleerd had, hebben volgens de spreker juist mi litaire leiders getoond, dat voor hun be grip het verzet ophield. „Voor de pacifis ten begon het toen pas," zo betoogde hij onder grote bijval. „Wij maken ons niet de illusie, dat een Russische bezetting geen nameloze ellen de mét zich mee zou brengen. Maar wij zien als alternatief van de door ons voor gestane wijze van verweer een totale ver nietiging," aldus de heer Wiebenga. neemt de nieuwe vleugel weinig ruimte van de speelplaats in beslag, omdat hij ge deeltelijk komt op de plaats van een be staande kleine gymnastiekzaal met bij ruimten, die voor een deel zal worden af gebroken. Bovendien komt er onder het nieuwe gebouw een fietsenbergplaats voor ongeveer 350 fietsen, waardoor enige fiet senbergingen op de speelplaats kunnen vervallen. Het ruimteprobleem is op ingenieu ze wijze opgelost doordat de leslokalen niet op gelijk niveau liggen met de gymnas tieklokalen, waardoor ruimte is gewon nen, zowel voor het tekenlokaal als het handenarbeidlokaal. Van de buitenkant zal niet zoveel van het nieuwe gebouw te zien zijn, omdat de be langrijkste gevel ervan aan de binnenzij de van het complex komt te liggen, haaks op het bestaande schoolgebouw, dat in zijn geheel dominerend blijft. Eén van de meest kenmerkende onderdelen van de nieuwe vleugel is de partij van het trap penhuis, die ten opzichte van de rest van het gebouw een stuk naar voren springt en min of meer als afscheiding dient tus sen het oude en nieuwe gedeelte. Het nieu we gebouw wordt uitgevoerd in een steen soort, die enigszins verschilt van die van het bestaande gebouw. Onder het nieuwe gebouw komt een fiet senbergplaats voor 350 fietsen, alsmede een kamer voor de schoolarts en een onder- zoekkamer. Op de begane grond komen een grote gymnastiekzaal en drie leslo kalen. Op de eerste verdieping zijn ge projecteerd een handenarbeidlokaal, twee leslokalen, een rectorskamer en een bi bliotheek, alsmede een wachtkamertje en toiletten. Op een verschillend niveau hier mee komt een tweede gymnastiekzaal, die zich boven de eerste gymzaal bevindt, als mede een kleedkamer en douches. Achter de gymnastiekzaal komt het tekenlokaal te liggen. De verschillende verdiepingen en lokalen zijn op vernuftige wijze door trap pen en trappetjes met elkaar verbonden. Men verwacht, dat er nog wel een maand je overheen zal gaan, voordat met de uitvoering kan worden begonnen. Met het oog op de te verwachten gro te toeloop van leerlingen in de toekomst zal het bestuur van het Christelijk Lyceum deze uitbreiding, die in een dringende be hoefte voorziet, zeker toejuichen. Feest Zandvoortselaan De aan de Zandvoortselaan in Heem stede gevestigde winkeliers hebben uit drukking willen geven aan hun grote vol doening over de opening van het nieuwe station Heemstede-Aerdenhout. In het bij zonder omdat hierdoor de spoorbomen, die altijd zulk een hinderlijk verkeersobstakel zijn geweest, nu eindelijk worden verwij derd. Vandaar dat in de laan een originele versiering werd aangebracht: in de vorm van opgeheven spoorbomen, die met de vlaggemasten en bloembakken een passend en geslaagd geheel vormen. De meeste etalages zetten de spoorwegen in de be langstelling. Vele winkeliers hebben deze voorzien van voorwerpen, foto's en tekeningen, die alle op de een of andere manier op stoom- en elektrische treinen betrekking hebben. Bijzonder opmerkelijk zijn hiervan de originele werkmodellen, die het spoorwegmuseum in bruikleen heeft afgestaan en die alle voor het rij dend materiaal als voorbeeld hebben ge diend. Woensdagmiddag werd nog eens speciaal de aandacht op de festiviteiten gevestigd, door een balonnenwedstrijd voor de jeugd. Om ongeveer half drie was het Frederik van Eedenplein bijna geheel gevuld met onkelen honderden kinderen, die allen in 't bezit waren gesteld van een kleurige bal lon. Voorafgegaan door een geluidswagen maakten zij eerst een rondgang door de diverse straten van dit kwartier, waarna de fleurige optocht zich naar het Roemer Visscherplein begaf. Vele kinderen waren gekostumeerd, zodat enkele petieterige spoorwegmannen in de stoet meeliepen. De ballonnen werden min of meer gelijk tijdig losgelaten, hetgeen zoals gewoonlijk een aardig schouwspel opleverde. De wind was voor deze wedstrijd bijzonder gunstig, zodat zij niet in de richting van de zee werden gedreven. Nu moeten de kinderen enkele dagen wachten, tot de geretour neerde kaarten zullen aanwijzen, welke ballon de grootste afstand heeft afgelegd. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen het onderzoek tegen een 64-iari- ge bollenhandelaar uit Bennebroek, tegen wie door de officier van justitie een boete van 150 subsidiair 45 dagen in een ver keerszaak was geëist, in haar uitspraak onvolledig genoemd. In een interlocutair vonnis heeft zij een schouw ter plaatse op 22 mei om kwart over elf 's morgens bevolen, waarbij ook de verdachte en de getuige aanwezig zijn. Op 10 september om half negen 's mor gens was de bollenhandelaar de kruising van de Willinklaan en de Rijksstraatweg in Bennebroek opgereden op het moment, dat achter hem in volle vaart een auto was genaderd, die een botsing slechts kon vermijden door tegen een lichtmast te rij den. De kantonrechter had de verdachte na een onderzoek ter plaatse ontslagen van rechtsvervolging, maar de officier van justitie was hiertegen in beroep gekomen bij de rechtbank. Woensdagmiddag werd op de Duin manege door de jeugdrijvereniging Fit een cross voor de jeugd verreden. De beschik baar gestelde beker werd gewonnen door Jacques Kohier met een rustig en scherp gereden parcours. De uitslag was als volgt: Gevorderden: Jacques Kohier, „Jachtheer", 1.55; 2. Tineke Schipper, „Aubergine", 1.56; 3. Elizabeth Mooy, „Barbaar", 2.01. Minder- gevorderden: 1. Henny Slagveld, „Auber gine", 2.30; 2. Bridy Ruhl, „Barbaar", 2.42; 3. Bram de Vries, „Fielip", 2.47. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede houdt op vrijdag 9 mei geen spreekuur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17