Geleide raketten voor Nederlandse kruisers Feestconcert voor gouden jubileum van „Geloof en Wetenschap" „Broodverkoop door kruideniers funest voor bakkerijsanering" Wereldvloot in verjongingsproces Mr. Luns over de conferentie van de NAVO in Kopenhagen Koor Katholiek Haarlem vertolkte werken van Mozart en Bijvanck HOEDEN en JERSEY DONDERDAG 8 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 MOEDERDAG- Bloemendag cjfl v. Empeler» Middenstandscongres besloten op circuit M otie over vertegenwoor diging in E.E.G Stemmen bij volmacht Jaarvergadering HKB UIT STAD EN STREEK ♦J Belangrijkste resultaat is de houding jegens een topconferentiedie eensgezind is gebleken Prof. dr. A. Ariëns: Kon. Ned. Redersvereniging Onwillige veehouders raken hun vee kwijt Teleurstelling voor Prins Bernhard De Nederlandse kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" zullen, zoals reeds is bericht, bewapend worden met geleide projectielen. Deze raketten zijn van het type „Terrier", dat ook bij de Amerikaanse marine in gebruik zal wor den genomen. De „Terrier" is een wapen voor gebruik tegen vliegtuigen. Het is een raket met vaste brandstof, die met behulp van een radarbundel naar zijn doel geleid wordt. De „Terrier" heeft een snelheid welke enige malen die van het geluid overtreft. Het hoogte-, en afstandbereik en de trefze kerheid van de „Terrier"o zijn voldoende om moderne straalbommenwerpers te vernietigen voordat zij tót effectieve actie tegen de schepen hebben kunnen over gaan. De Koninklijke Marine krijgt de nieuwste uitvoering van de „Terrier". Voor het lanceren behoeven aan de scheepsinstallatie geen ingrijpende wijzi gingen te worden aangebracht. Met deze raketten zullen de Nederlandse kruisers zeker tot 1970 geheel voor hun taak be scherming der zeeverbindingen bere kend zijn. Ket besluit om de kruisers te bewapenen met geleide projectielen is het resultaat van de nauwe samenwerking tussen de ma rineleiding en de Amerikaanse „Military Assistance Advisory Group" te 's-Gra- ADVERTENTIE Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede - Tel. 3-80-80 Tijdens het bondscongres van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond, dat dinsdag en woensdag in hotel Bouwes in Zandvoort is gehouden, is een motie aangenomen, waarin de vergadering haar ernstige ontstemming uitspreekt over dc beslissing van de regering inzake de sa menstelling van de Nederlandse delegatie voor het sociaal-economisch comité van de Europese Economische Gemeenschap. De vergadering acht het onaanvaard baar dat geen vertegenwoordiger van het ambacht'en de vrije beroepen in dit comi té is opgenomen. Het congres heeft het hoofdbestuur opgedragen om met alle ten dienste staande middelen te streven naar een spoedige herziening van de regerings beslissing, die voor het midden- en kleine bedrijf een discriminatie inhoudt. Op de tweede dag van het congres vond de huishoudelijke vergadering plaats. De bondsvoorzitter de heer P. G. van der Weele dankte de gouden Zandvoortse Han delsvereniging, die het congres op voor treffelijke wijze heeft voorbereid. 's Middags werden op het circuit behen digheidswedstrijden met auto's voor de congressisten gehouden. De stichting „Touring Zandvoort" en de Zandvoortse Handelsvereniging hadden voor de win naars een wisselbeker en medailles be schikbaar gesteld. De directeur van het circuit de heer J. B. Th. Hugenholtz had een eenvoudige proef uiteengezet, die dertig rijders heb ben afgelegd. De belangstellenden hadden veel plezier in de verrichtingen van de rij ders. Voor sommige congressisten bleek de proef toch nog tamelijk zwaar te zijn. De burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema, gaf van zijn belangstel ling blijk. Met aeze „'terriers geleide projectie len van het nieuwste Amerikaanse ty pe, zullen de Nederlandse kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" worden uitgerust. venhage en van de Nederlandse militaire missie in Washington met de Amerikaan se defensie-autoriteiten. De Verenigde Staten zullen aanzienlijk in de kosten van deze nieuwe bewapening bijdragen door de benodigde projectielen en de bijbehorende lanceerinrichtingen en geleidingsapparatuur te leveren. De kos ten van het installeren aan bo'ord het geen op Nederlandse werven zal geschie den zullen door Nederland worden ge dragen. Van de zijde van de afdeling verkiezin gen van de gemeente maakt men er de Haarlemmers op attent, dat het voor de gemeenteraadsverkiezingen op 28 mei niet mogelijk is in een andere gemeente te stemmen. De wetgever ziet de gemeente raadsverkiezingen namelijk volkomen plaatselijk. Het is evenwei toegestaan bij volmacht te stemmen, mits men vóór 15 mei daartoe een verzoek bij het gemeente bestuur heeft ingediend. Als reden van een verzoek tot het stemmen bij volmacht geldt afwezigheid of een lichamelijke omstandig heid. Daartoe dient men echter op het stad huis een (kosteloos) formulier af te halen dat schriftelijk kan worden ingediend. Ruim duizend Haarlemmers hebben bij de provinciale statenverkiezingen gebruik ge maakt van de mogelijkheid om bij vol macht te stemmen. Zij moeten echter voor de gemeenteraadsverkiezingen een nieuw verzoek indienen. Als gemachtigde kunnen aangewezen worden: 1. echtgenoot of echtgenote; 2. kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en aller echtgenoten; 3. ouders, grootouders en overgrootouders; ouders, grootouders en overgrootouders van de echtgenoot (echt genote); 4. broers en zusters, hun echtgeno ten en kinderen, benevens de echtgenoten van dezen; broers en zusters van de echt genoot (echtgenote), alsmede hun echtgeno ten en kinderen; 5. broers en zusters van ouders, alsmede hun echtgenoten; broers en zusters van ouders van de echtgenoot (echt genote); 6. huisgenoten. Onder huisgenoten worden verstaan zij, die blijkens het kie- zersregister hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Schippers en andere kiezers, die door hun werk geregeld buiten hun woonplaats verblijven, kunnen een gemachtigde aan wijzen, die buiten deze groep van gezins- en familieleden en huisgenoten valt. De aangewezen gemachtigde moet op de dag van de kandidaatstelling zijn: a. 23 jaar; b. Nederlander: c. niet van de uit oefening van het kiesrecht uitgesloten; d. opgenomen in hetzelfde kiezersregister als de volmachtgever. De aangewezen gemach tigde mag ten hoogste twee aanwijzingen als gemachtigde aannemen. Tijdens de drukbezochte jaarvergadering van de H.K.B. heeft voorzitter .T. van Maris de overleden leden van de Kegelbond herdacht. De heer Van Maris sprak voorts zijn voldoening uit over de verkiezing in het hoofdbestuur van de Nederlandse Kegelbond van de heer B. Engelenberg, aangezien het bijna 30 jaar geleden is, dat een Haarlemmer zitting had in dit bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende oestuursleden herkozen: G. Hei- dendaal, vice-voorzitter; B. Engelenberg, secretaris; J. Smolenaars, 2e penningmees ter. In de vacature S. M. de Haan werd J. v. d. Ree gekozen. In de wedstrijdcommissie zijn benoemd: P. v. d. Blom, B. Engelenberg, G. Heiden- daal, Th. Hölsken, D. Schouten. In de keuzecommissie: R. Boeltjes, J. Cashoek, B. Engelenberg, G. Heidendaal en .T. v. d. Ree. In de technische commissie: J. Noë, A. Weigergangs en J. Weijers. Bij de rondvraag hebben verschillende kegelaars hun misnoegen over de huidige toestand van de banen niet onder stoelen of banken gestoken. Het bestuur bracht de gemoederen echter tot rust met een plan om voor het seizoen 1958-1959 een .her haling vaïi deze 'situatie te voorkomen "en meer zorjj te besteden aan hét vlakken van de banen volgens de voorschriften van de Nederlandse Kegelbond. Met een groot opgezet feestconcert heeft de Haarlemse stichting „Geloof en Weten schap" woensdagavond in de gemeente lijke Concertzaal haar vijftigjarig bestaan herdacht. Een zeer talrijk auditorium, waarbij zich ook de Commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prin sen, de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, benevens de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers bevon den. was getuige van deze muzikale her denking, die qua keuze van de uitgevoerde composities geheel in overeenstemming gehouden was met de geloofsprincipes van de jubilerende vereniging. Het Koor Ka tholiek Haarlem werkte onder leiding van zijn dirigent Albert de Klerk mede aan dit concert met de uitvoering van de „Lita- niae Lauretana" en het „Regina Coeli" van W. A. Mozart en van het laatste deel, de hymne, van de Lourdes-symfonie van Henk Bijvanck, een werk, dat in 1957 werd vol tooid en dat nu te Haarlem ten dele zijn eerste uitvoering beleefde. Het is bijna tweehonderd jaar geleden, dat Mozart zijn litaniën en zijn „Regina Coeli" schreef en er is in het tussenlig gende tijdvak veel veranderd in de men taliteit van de Europese mens. De roman tiek van de negentiende eeuw heeft een onmisbaar accent gegeven aan onze artis tieke appreciatie, al is daarnaast het be grip voor abstracte puurheid in de kunst ontwikkeld, vaak als een reactie óp de excessen van de romantische stijl. Maar onverzwakt is het gevoel voor de onver breekbare eenheid tussen woord en muziek gebleven als de rijke erfenis van een ro mantische geestesgesteldheid. Daarom is het moeilijk, ook voor de mens van onze dagen, de samenhang van tekst- gedachte en muziek te aanvaarden in de zin. zoals die uit het Kyrie van de litanieën tot hem komt. Want hier 'ijkt het zwaartepunt van het woord over gebracht te zijn in de muziek, die in haar blijde, dartele en verfijnde ontwikkeling "en volstrekt zelfstandige positie inneemt en een eigen sfeer heeft. Voor het „Regina Coeli" is de harmonie tussen hel van vreugde getuigende woord en de ranke bewegelijke muziek opmerke lijk groter en hier bracht het toepassen van" een beproefde vocale stijl uit de acht tiende eeuw een schone synthese tussen wool* en toon in een ideale verhouding. Als een natuurlijke reactie op het ka rakter van fle>ze litanieën zocht Albert de Klerk het bij de uitvoering in het op de voorgrond plaatsen van het muzikale element in alle eenvoud. Hij hield de klank van het koor daarmede in overeenstem ming, zodat de toehoorders een duidelijke indruk gegeven werd van de structuur van dit werk. Van de solisten zocht de tenor Han le Fèvre naar het aanzetten van de expressie door een te grote stemexpansie, de overige solisten de sopraan Heieen Verkley, de alt Annie Hermes en de bas David Hollestelle betrachtten meer re serve en benaderden zo het meest de stijl van deze muziek. In „Regina Coeli" had Heieen Verkley een overwegend aandeel. Zij onderscheidde zich in haar zang dooi de uitnemende beheersing van de colora tuur, die tegen de achtergrond van een rustige, harmonische koorklank van bij zondere werking was. Het was Oostenrijkse muziek, die Albert de Klerk ons met de uitvoering van Mo- zarts composities gebracht had. En na de pauze kwam er met de vertolking van de Lourdes-hymne van Henk Bijvanck op nieuw een Oostenrijkse muzieksfeer. Want Bijvanck heeft zich voor het componeren duidelijk door de religieuze symfonische muziek van Bruckner laten inspireren. Ook de instrumentatie, waarvoor over wegend koperen blaasinstrumenten wer den gekozen, spreekt van de grote ver ering van de vrome meester en van de wil om als hij uitdrukking te geven aan een bewogen religieus sentiment. Het uni versalisme van Bruckner werd echter door Bijvanck getransformeerd tot een uiterst sensitief persoonlijk getuigenis, dat ener zijds gebracht werd in ongeremd extatische klankenstormen en anderzijds in een ver stillend simpel volksliedje van een mahle- riaanse onbevangen kinderlijkheid en een na alle voorgaande gecompliceerdheid van ritmiek, chromatiek en veelvuldige timbre wisselingen, zeer frapperende eenvoud. Voor het koor was de uitvoering van deze zeer subjectieve compositie een- bui tengewoon veeleisende opdracht. Want de muziek verlangt eigenlijk een reusach tig vocaal apparaat. En voorts is het werk, met uitzondering van het slotdeel, een conglomeraat van technische moeilijkheden geworden, die een grote muzikale be kwaamheid en een ongewone paraatheid vergen. Men moet daarom grote bewon dering hebben voor de dirigent Albert de Klerk, dat hij dit. wel beschouwd, te kleine koor zover gebracht heeft, dat het een uitvoering kon geven waarover de componist terecht'zijn grote voldoening kon komen betuigen. Er waren belangrijke hoogtepunten in deze uitvoering. Een der indrukwekkendste is het „Ave Maria" geworden, waarmede de componist buiten de cirkel van zijn persoonlijkheid trad en de tolk kon worden van geestverwanten. En dan waren er de fragmenten in het slotdeel, waarin de koorklank kon gaan uitmunten in sono riteit. Voorts moet ook het niet zeer om vangrijke, maar wel belangrijke aandeel van de reeds genoemde vocale solisten in de uitvoering vermeld worden. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest begeleidde de uitvoering van Mozarts werken nauwgezet en het droeg, geleid door Albert de Klerk, belangrijk bij tot het succes dat de vertolking van de Lour- des hymne bij de toehoorders verkreeg. P. Ztvaanswijk Nieuws in het kort Autobotsing op Zandvoorterweg. Dins dagmorgen omstreeks kwart voor twaalf is op de Zandvoortei-weg, hoek Zwarteweg te Aerdenhout een botsing ontstaan tussen een personenauto, bestuurd door een 47- jarige Haarlemmer en een militaire auto, die deel uitmaakte van een colonne. De automobilist stopte en een vrachtauto, be stuurd door een 23-jarige Haarlemmer, die achter de personenauto reed, wilde toen passeren. Tegelijkertijd trok de tweede militaire auto, die in de colonne reed, op en een botsing met de personenauto volg de. Beide wagens kregen materiële schade Hersenschudding. Een 34-jarige brom fietser uit Aerdenhout, is dinsdagmiddag om twee uur in het Wildhoefplantsoen te Bloemendaal, waarschijnlijk doordat hij de trottoirband raakte, gevallen;- met een zware hersenschudding is hij naar zijn woning vervoerd. ADVERTENTIE LAGE PRIJZEN-VERKOOP voor MOEDERDAG ir Damesmodemagazijnen Anegang 24 Frankestr. 3-5 Tevens vragen wij VERKOOPSTERS en LEERLINGVERKOOPSTERS KOPENHAGEN (ANP) „De duidelijke cn uitvoerige wijze, waarop de vijftien NAVO-landen hun standpunt voor een topconferentie hebben geformuleerd acht ik het belangrijkste resultaat van de Kopenhaagse conferentie. De grote drie zullen met diepgaande kennis en een beter inzicht in de standpunten van de overige NAVO-landen hun voorbereidende be sprekingen met de Sovjet-Unie kunnen voortzetten. De mogelijkheid, die Moskou wellicht had om de genuanceerde me ningen in de Atlantische gemeenschap ten aanzien van een Oost-West-ontmoeting tot meningsverschillen te maken, is ver dwenen". Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. J. M. A. II. Luns, in Kopenhagen gezegd in antwoord op vragen, wat hij het belangrijkste resul taat van de driedaagse conferentie achtte. Mr. Luns zei met nadruk dat er achter het slotcommuniqué van de bijeenkomst geen 'diepgaande meningsverschillen schuilgaan. „Het jongste optreden van de Russen heeft zeker tot de eenheid onder de NAVO-landen bijgedragen", zo ver klaarde hij. „Het feit, dat men algemeen twijfelt aan de goede wil van de Sovjet- Unie heeft ongetwijfeld tot het gemeen schappelijke standpunt ten aanzien van de topconferentie bijgedragen". „Ik heb be paald niet de indruk, dat het Westen bij een topconferentie in het defensief zal gaan". Mr. Luns voegde hieraan toe zeker niet optimistisch te zijn over de mogelijk heid van een topconferentie. Als er inder daad zal worden onderhandeld, dan zal het Westen geen star standpunt innemen". Tegen Rapackiplan Over de ontwapening met controle, waarover ook in het communiqué wordt Prof. dr. A. Ariëns, adviseur van de Ned. R.K. Middenstandsbond, heeft in een vergadering van de drie landelijke bak kerspatroonsbonden te Amsterdam tot de regering het dringende verzoek gericht het erkenningsreglement wederverkopers bakkersartikelen, een maatregel uit de be zettingstijd, te handhaven of anders om zetting daarvan in een afzonderlijke wet voor het bakkersbedrijf te bewerkstelligen, omdat de bakkers zich bedreigd voelen door het feit dat bij eventuele inwerking treding van het Vestigingsbesluit Levens- middelenbedrijven, dat thans ter advies bij de S.E.R. is, er plotseling ongeveer 24.000 nieuwe verkoopplaatsen voor brood bij levensmiddelenzaken en kruideniers zou den bijkomen. Dé bakkerijbranchfe heeft juist op dit moment een adempauze nodig van enkele jaren om de sanering te voltooien en de kleinere bedrijven kans te bieden door toepassing van moderne rationalisatie methoden hun concurrentiekracht te ver sterken en zich aan de nieuwe verhoudin gen aan te passen, aldus betoogde prof. Ariëns. Een plotseling openen van de branchegrenzen binnen de levensmiddelen sector zou grote zakelijke belangen kun nen schaden en zelfs gehele bedrijfstakken in ernstige moeilijkheden brengen. Zo zullen wat de bakkerijbranche betreft grote bedrijven die een onderbezette pro- duktie hebben, deze kunnen opvoeren en de nieuwe verkooppunten kunnen bedienen tegen prijzen welke belangrijk beneden de integraal berekende kostprijs liggen. Niet alleen dat daardoor zaken in de provincie door grote stadsbedrijven benadeeld zou den kunnen worden, maar ook is de kans groot, dat er een blijvende broodoorlog zou ontstaan. Levensmiddelen- en kruide- niersbedrijven zullen toch, aldus prof. Ariëns, in het brood dat voor hen een bij- artikel is, een geschikt concurrentiemid del en een bruikbaar lokartikel zien. Een blijvende broodoorlog kan de ondergang betekenen voor talrijke bakkersbedrijven. De sanering in de bakkerijbranche zai met een schok doorbroken worden en die sa nering is thans zo goed op dreef. In de tien jaar vóór de oorlog kwamen er 1500 bakkerszaken bij. waardoor het totaal op liep tot 15.500. Sinds 1939 zijn er weer 3200 afgevallen en gemiddeld verdwijnen er de laatste jaren ongeveer 400 bakkerijen per jaar. Ook in de daling van de personeels bezetting tekent zich de snelle sanering af: het aantal mannelijke werknemers daalde met 1700 in de jaren 1953 tot 1957, terwijl in die zelfde periode er 1100 bakkers ver dwenen, zodat het totaal 2800 bedraagt. Hieruit blijkt dat de saneringsmaatregelen niet tot verstarring hebben geleid maar slechts verhoudingen hebben geschapen waardoor het sociaal pijnlijke proces var. uitschakeling voor velen meer geleidelijk verliep en in belangrijke mate werd ver zacht. „Zou het zo storend voor de levens- middelenbedrijygn zijn. wanneer het brood voorlopig buiten hun assortiment zou worden gëhouden?" zo vroeg prof. Ariëns tenslotte. gespronken, zei Luns, dat pas „een begin met ontwapening kan worden gemaakt, als er een begin van overeenstemming over controle is". Hij herhaalde het Nederland se standpunt tegen neutrale zones. Het terugtrekken van legers over een afstand van honderd kilometer geeft op zich geen ontspanning. De oorzaak ligt in de poli tieke sfeer. Voor Nederland is elk plan, zo als het Rapacki-plan, uit den boze. Zolang er geen wijziging komt in de houding van de Russische leiders, die iedere vorm van controle op ontwapening afwijzen, kan men in het Westen niet zeggen: laten wij het maar proberen". Mr. Luns zeide in antwoord op verdere vragen over de ontwapeningskwestie de mening van landen zoals Noorwegen en Denemarken niet te delen, dat geen kern wapens tegen deze landen zullen worden gebruikt, indien zij deze zelf niet bezitten. Van groot belang acht Luns ook de pas sage in het communiqué over de noodzaak van economische samenwerking tussen de NAVO-landen, die naar hij zeide een dui delijke verwijzing inhoudt naar een vrij handelszone. Vooral ook bij de Scandina vische landen leeft de gedachte van econo mische samenwerking sterk en tijdens de conferentie is gebleken, dat hoewel er onzekerheden zijn de wens daar in het algemeen groot is. In antwoord op vragen zei Luns, dat de conferentie inderdaad geen opzienbarende resultaten heeft opgeleverd. Die werden echter ook niet verwacht. „Een alliantie krijgt echter nieuw leven door bijeenkom sten. Verdragen slijten als de dreiging er niet meer is en lopen dan gevaar te ver dwijnen." Minister Luns deelde tenslotte mede, dat het niet is uitgesloten dat de ministersconferentie van 1959, bij het tien jarig bestaan van de NAVO, in Washington zal worden gehouden. Nederland zal dan voor het voorzitterschap aan de beurt zijn. Italië zou meespreken (Reuter) Naar in conferentiekringen verluidt heeft mr. Luns mede zijn instem ming met de eventuele Italiaanse deel neming betuigd aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken ter voor bereiding van een topconferentie. Waarnemers zien in deze mededeling een belangrijke prestigewinst voor de Italiaan se delegatie onder minister Pella en een versterking van de internationale positie der Italiaanse regering. Anderzijds ziet men in de verklaring niet een bewijs dat het Westen zou toegeven aan de opvatting van Moskou, dat bij toekomstige bespre kingen Oost en West gelijkelijk moeten zijn vertegenwoordigd. Wel is men van oordeel, dat door de toelating van Italië de weg ook wordt geëffend voor Polen. In NAVO-kringen wil men het aantal deel nemers zo klein mogelijk zouden, omdat er anders te veel tijd met redevoeringen verloren zou gaan. Dulles naar Berlijn BERLIJN (UP) De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles is vanochtend per vliegtuig uit Kopenhagen in West-Berlijn aangekomen, waar hij het Westberlijnse parlement zal toespreken en een tocht door de westelijke sectoren van de stad maken. In het jaarverslag over 1957 van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging wordt medegedeeld, dat de netto-deviezenontvangsten van 74 percent van de vloot der leden, overeenkomende met ongeveer 62 percent van de totale Nederlandse koop vaardijvloot in 1957 827 miljoen gulden hebben bedragen, tegen 729 miljoen gulden in 1956 aan netto-deviezenontvangsten van 80 percent van de vloot der leden, overeen komende met ongeveer 72 percent van de totale Nederlandse koopvaardijvloot. De gebeurtenissen in het afgelopen jaar overziende kan, volgens het verslag, worden vastgesteld dat aan de expansie van het wereldzeevervoer van 1956 in 1957 vrij plot seling een einde is gekomen, gepaard gaande met een ongekende daling op de open vrachtenmarkt tot een dieptepunt, dat sedert 1952 niet meer was bereikt. Op lange termijn zal de behoefte aan scheepsruimte blijven toenemen. Het thans op gang komende verjongingsproces der wereldvloot, waarbij de verouderde eenheden worden vervangen door snellere en meer efficiënte schepen, zal leiden tot een capaciteits verhoging, welke aan deze behoefte tegemoet komt. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. A. M. G. de Rosa Spierings en M. M. van den Berg; H. Ra- benberg en L. E. J. van Dijk; R. Priem en R. de Kraker; H. S. Jongenburger en I. F. Beets; J. van Zijl en J. W. van Looij. GETROUWD: P. J. Beliën en C. Weijers; J. H. Sikkema en E. J. den Breejen van den Bout; W. R. van der Schoot en E. M. H. van de Poll; E. R. Pais en R. Th. Hoorn; L. van Laer en M. J. Vis; G. A. Rietveld en J. S. Verbunt; J. Erkelens en J. Vaan- dering; L. A. van der Vlugt en M. A. W. van den Hoogen. GEBOREN: Maria Janna, dr. v. P. J. Staats en J. Huizer; Gerarda Maria Hille- gonda, dr. v. G. van Duijn en J. M. Na- huijsen; Helena, dr. v. W. Wessel en A. J. Hoogenboom; Ronald Adrianus, zn. v. J. van Honschoten en L. M. Mooldijk; Bri gitte, dr. v. A. Boerma en E. Wijsmuller; Catharina Hendrica, dr. v. J. C. M. Jansen en J. Hendrikse; Theresia, dr. v. C. Hoppe- zak en Th. M. Reinierse; Bart, zn. v. M. Kuijer en M. Veenstra; Linda Johanna, dr. v. C. R. Prins en M. M. Maars; Bri gitte Lucia Indiana, dr. v. A. Baro en C. C. G. van Loon; Marie Janneke Beatrix, dr. v. II. A. Gohres en E. B. C. Sterk. OVERLEDEN: wed. J. van der Putten- Zuiderduin, 70 jr.; J. W. de Rijk, 75 ji\; R. Verdel, 76.jr.; wed. A. Ooms-van Dijk, 65 jr.; mevr. J. E. Wagener, 85 j.; mej. Th. W. M. Prins, 68 jr. BLOEMENDAAL. BEVALLEN: Th. L. de Jong—Van Wes- sem, z.; M. J. E. A. DickmannElsenburg, z. ONDERTROUWD: M. Scheffers en E. W. Baas; M. J. Hopman en J. van Halm; A. Bouman en A. E. de Graaf; E. E. M. Kuijpers en M. W. E. Wilde; H. W. Visser en E. Leijen. GETROUWD: J. G. Rutte en G. M. van Krevel; R. Schroder en M. J. van Damme. OVERLEDEN; L. J. Raadersma. 77 j.; wed. A. HaenenGrambeek, 8? j.; wed. M. Ch. TirionEschauzier, 80 j.; mejuf frouw C. Koning, 60 jaar. Ilet tot voldoening stemmende herstel van de investeringsaftrek voor de scheep vaart en de handhaving der vervroegde af schrijving kunnen als een bescheiden bij drage worden beschouwd om de Neder landse koopvaardijvloot haar relatieve po sitie in de internationale concurrentie te doen behouden. In het verband van dc vernieuwing der vloot en de afstoting der verouderde tonnage vraagt daarnaast het probleem van de belasting van boekwin sten bij verkoop dezer tonnage om een op lossing. De vraag of het aan het eind van het verslagjaar bestaande tonnage-overschot van min of meer duurzaam karakter zal zijn, dan wel of er slechts sprake is van een tijdelijk surplus, dat geleidelijk weer plaats zal maken voor het door sommigen structureel geachte tekort aan scheeps ruimte in relatie tot het stijgend volume van de wereldhandel, kan volgens het ver slag niet worden beantwoord. Uit de leeftijdsopbouw van de wereld vloot voor het vervoer van droge lading kan echter worden afgeleid, dat tussen 1960 en 1965 een zeer aanzienlijke hoe- Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft twee zaken behandeld tegen veehou ders uit Eefde, die door de rechtbank te Zutphen waren veroordeeld wegens het feit, dat zij vee gehouden hebben zondei aangesloten te zijn bij de Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren. Deze dienst had, toen zij geweigerd hadden het aan meldingsformulier te tekenen, hun vee stapel in beslag laten nemen. De recht bank gelastte de verbeurdverklaring van dit vee. De procureur-generaal was van me ning, dat de wettelijke voorschriften voor deze eenvoudige mensen wel eens hard kunnen zijn, maar dat zij zich er niette min aan te houden hebben. Hij eiste tegen beiden 10.- boete en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen vee, waarvan bij verkoop de opbrengst aan de verdach ten zal moeten worden uitbetaald. Op 21 mei volgt de uitspraak. veelheid voor en gedurende de tweede we reldoorlog gebouwde tonnage zal moeten worden vervangen. Verwacht mag worden, dat bij uitvoering van het huidige nieuwbouwprogramma voor wat de we reldvloot betreft en in de veronderstelling, dat geen verdere bestellingen zullen plaats vinden en de verouderde schepen naar de sloper verdwijnen de droge ladingvloot in 1962 kwantitatief gelijk zal zijn aan de huidige, maar kwalitatief een belangrijke vooruitgang zal hebben geboekt. Voor de nabije toekomst zijn de perspec tieven voor vrije tankertonnage ongunstig. Tegenover een groei van het draagvermo gen van de wereldtankvloot tussen 1954'en 1956 met ongeveer 8 percent per jaar, be droeg dit percentage voor 1957 12,7. Als het huidige nieuwbouwprogramma gereali seerd wordt, zal ook in de eerstvolgende jaren de vloot in dit tempo toenemen, zo dat, indien de in de laatste jaren gebrui kelijke gemiddelde jaarlijkse stijging van de olieconsumptie met ongeveer IV2 percent in de nabije toekomst niet belang rijk groter wordt, de wereldtankvloot een tonnageoverschot zal blijven vertonen. Een overladen programma heeft prins Bernhard woensdag een teleurstelling be zorgd op de tweede dag van zijn bezoek aan Toronto. De Prins had te kennen ge geven zeer gaarne een solovlucht te ma ken met een CF-100, een supersonisch jachtvliegtuig voor alle weersomstandig heden. Terstond werd een toestel voor de Prins in gereedheid gebracht. Maar de Prins was intussen een ander vliegtuig gaan bekijken, de Avro Arrow, die reeds met een snelheid van 1500 km per uur heeft gevlogen. Toen hij naar de CF-100 terugkeerde voor zijn solovlucht, deelden functionarissen hem mee, dat daarvoor geen tijd meer was. De Prins was zicht baar teleurgesteld. Vandaag bezoekt de Prins de De Havi- land-vliegtuigfabriek in Toronto. De be zoeken van de Prins aan de vliegtuigfa brieken hebben aanleiding gegeven tot ver onderstellingen. dat Nederland wellicht van plan is Canadese vliegtuigen te ko pen. België heeft vorig jaar 53 toestellen van het type CF-100 gekocht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19