VljWw, 5&mv£V. Ronde van Nederland dit jaar over ruim 1140 kilometer „om de oost" Ronde om de Haarlemmermeer belooft een interessante strijd te worden Jean Stablinsky winnaar in saaie achtste etappe HENSEN Ook T. Slagt moest eer aan een tegenstander laten De Groot bleef leiden in het klassement MANCHESTER S. Herfst heeft nu zeer goede kansen 17 óCoTvvj^l'n, DE RONDE VAN SPANJE Nolten en Piet van Est niet naar Vierdaagse Duinkerken Belgische wielerploeg voor de Tour de France De Route de France Haarlemmer W. Metz met zes amateurs naar Luxemburg Schotland-Hongarije eindigde met 1-1 Engelse voetballers net iets beter dan Portugal Curagao verloor weer ƒ19.85 25.25 PAARLAARSTEEG 1 Bal terecht Militaire voetballers in klassificatie-groep Enschedé versloeg op eigen veld Rotweiss (Essen) Schotse voetbalamateurs tegen Nederland OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITEL Damtoernooi in Den Haag Prins Bernhard bescherm heer honkbalkam pioenschap PSVMiddlesbrough Atletiekkampioenschappen evenmin op t.v.? DONDERDAG 8 MEI 1958 ADVERTENTIE met de R o bl n jon G AR AN T I E - rubberzooi of met kernleren zool Jongensmaten vanaf^1Q95 Alle herenmafen tib?s Model 790 met de extra soepele Robinson BALLONzool Jongensmaten vanaf Alle herenmafen tl9.95 4590 De achtste etappe van de Ronde van Spanje de 206 km lange rit van Cuenca naar Toledo over het vlakke plateau van Castilie is bijzonder onaantrekkelijk geweest. Na de inspannende jachten in de slotfase van de zevende rit deden de ren ners het nu, tijdens een drukkende hitte, kalm aan. Het moyenne bleef aanvanke lijk ongeveer 30 km/uur en na 80 kilo meter was de karavaan reeds een uur achter op het tijdschema. Alleen Bahamontes verbrak af en toe met krachtige demarrages de verveling. Na 103 km, bij Fuentiduena, leek hij een beslissende voorsprong te zullen nemen, vooral omdat hij steun kreeg van Rik van Looy, Company, Fornara, Carlesi, Luyten en Iza. Daan de Groot, wiens leidersplaats in gevaar kwam, sprong ook naar de kop groep toe, in gezelschap van Wim van Est, Piet de Jongh en Botcllo. De Franse ploeg, die tot dusverre nog geen opmerkelijke resultaten heeft be haald, achtte deze ontsnapping kennelijk een te groot gevaar en onder leiding van Jean Stablinsky werd een felle jacht in gezet, die na 15 km succes had. De rust was toen weer hersteld. Bahamontes heeft later nog eenmaal geprobeerd om weg te komen, maar de Castilliaan genoot een bijzonder scherpe bewaking van de voortreffelijk samen werkende equipes van België en Neder land. Rik van Looy zeer strijdlustig was voortdurend in de voorste linies, met Wim van Est, Piet de Jongh en vanzelf sprekend Daan de Groot. De Belgen heb ben slechts één doel: versterking van hun eerste plaats in het ploegenklassement. Nederland wil de leiderstrui van Daan de Groot behouden, vandaar de „coalitie", die „El Macho", zoals Bahamontes wordt ge noemd zoveel schade berokkent. De beslissing viel tenslotte 22 km voor de finish, by het platsje Villaseca. Sta blinsky en Azpuru demarreerden, onmid dellijk gevolgd door Van Gompel, Guilez en Company. Het vyftal verkreeg een kleine voorsprong en behield deze, on danks een felle jacht van de Spaanse regionaal Escola en de Belg Gilbert Des met. Enkele honderden meters voor de eindstreep op de schansen van het oude Alcazar liet Stablinsky tenslotte zijn metgezellen in de steek en won met een voorsprong van zeven seconden. Daan de Groot, geflankeerd door Wim van Est, had een achterstand van 3]/> minuut. Stablinsky verdrong door zijn prestatie Rik van Looy van de tweede plaats en benaderde De Groot tot op ruim vijf minuten. Een gering verschil, vooral nu vandaag de uiterst lastige etappe To ledo—Madrid (269 km) met o.a. twee cols van de eerste categorie (de Los Leo- nes en de Navacerrada) op het pro gramma staat. Vcrplaetse brak dijbeen De Belg Roger Verplaetse, die dinsdag kort na de ravitaillering in Minglanilla een val maakte, blijkt een dijbeen te heb ben gebroken. Hij werd per auto naar Madrid overgebracht en vandaar per vliegtuig naar Brussel. Verplaetse zal voorlopig niet kunnen rijden. De klassementen De Fransman Jean Stablinsky heeft dus de achtste etappe gewonnen. Hij had een voorsprong van bijna drie minuten op het peloton, waarin o.m. Rik van Looy en Daan de Groot zaten. De Belg werd daardoor van de tweede plaats in de algemene rangschikking verdrongen. De Groot bleef drager van de gele leiderstrui. De uitslag van de 206 km. lange rit van Cucna naar Toledo was: 1. Stablinsky (Fr.) 6.39.00 2. Van Gompel (België) 6.39.07; 3. Company (Sp.) 6.3S.15: 4. Jimenez Quilez (Sp.) z.t.; 5. Azpuru (Sp.) z.t. 6. Escola (Sp.) 6.41.38; 7. Gilbert Desmet i België) 6.41.47; 8. Marigil (Sp.) z.t. 9. Botecchia (It.) z.t.: 10. Campillo (Sp.) z.t.: 26 Wim van Est 6.42.15; 27. Daan de Groot z.t.; 40. Van der Pluym 6.42.35; 52. Geldermans 6.43.06; 54. Gramser z.t.; 56. Stolker z.t.; 63. Kersten 6.43.18; 64. Huissoon z.t,; 67. De Jongh 6.44.42. Jan Nnlfen en Piet van Est zullen niet starten voor de Vierdaagse van Duinker ken, die van 8 t'm 11 mei wordt gehou den. Nol Ehlen (Broeksittard) en de Zeeuw Bram van der Sluis (Vlissingen) zijn als hun vervangers aangewezen. Ploegleider Buchly moest deze veran deringen dinsdagavond laat aanbrengen. In de namiddag vernam hij het nieuws, dat Jan Nolten tijdens een wegwedstrijd bij Hooghalen (Belgisch Limburg) tijdens een uitlooppoging bij een valpartij betrok ken was en een ernstige vleeswonde aan het been had opgelopen. De slagader was geraakt. De wonde van de pechvogel werd gehecht, maar hij kan voorlopig niet rij den. Tegen het einde van de week zal een arts bepalen, wanneer Nolten weer aan wedstrijden mag deelnemen. Kort daarna belde Piet van Est de ploeg leider op uit Rome en vertelde hem, dat hij tijdens de laatste etappes van Rome- Napels-Rome drie pijnlijke steenpuisten had gekregen en beslist niet aan de vier daagse kon deelnemen. De sportcommissie van de Belgische wielerbond heeft nu reeds tien renners geselecteerd voor de Belgische ploeg voor de Tour de France. Jan Adriaenssens, Fred Debruyne, Gilbert Desmet, Marcel Janssens, Dis Keteleer, Joseph Plankaert en Michel van Aerdde waren al aangewe zen. Woensdag ontvingen ook Pino Cera- mi, Armand Desmet en Noel Foré een uit nodiging. Voor de twee resterende plaatsen ko men in aanmerking Jean Brankart, Alex 'lose, Ray Impanis, Willy Truye en Mar ti van Geneugden. Brandolini (It.), Sant (Sp.) en Santos (Port.) staakten óe strijd. Het algemeen klassement na de achtste etappe is: 1. De Groot (Ned.i; 2. Stablinsky (Fr.) op 5.15; 3 Van Looy (België) op 6.41; 4. San Emeteric (Sp.) op 7.07; 5. Manzaneque (Sp.) op 7.47; 6. Fornara (It.) op 10.26; 7. Couvreur (België) op 12.18; 8. Company (Sp.) op 16.11; 9. Bahamontes (Sp.) op 18.03: 22. Van der Pluym op 28.54; 28. De Jongh op 51.59; 29. Kersten op 53.10; 37. Van Est op 59.34; 38. Stolker op 1.00.51; 43. Huissoon op 1.11.12; 46. Geldcrmans op 1.18.38; 65. Gramser op 1.46.11. Het ploegenklassement luidt; 1. België 138.52.25; 2. Nederland 139.46.59; 3. Spanie 139.50.47; 4. Frankrijk 140.03.17; 5. Italië 140.10.45. De achtste „Route de France" voor amateurs al van 9 tot 15 juni worden ge houden. De start is in St. Etienne en de finish in Pau. De totale afstand is 1190 km. Aan de wedstrijd zullen waarschijnlijk twaalf equipes van vijf of zes renners deel nemen. Deze twaalf equipes zijn: Polen, Oostenrijk, Engeland, België, Spanje en de regionale ploegen van Bretagne, Nor- mandië, Zuid-West, de Provence, Cen- traal-Frankrijk en Parijs, alsmede een ploeg van het bataljon van Joinvillc. Dc bekende oud-wielrenner en mecani cien W. Metz uit Haarlem is door de K.N. W.U. aangewezen om zes Nederlandse amateurs, die zondag 11 mei in Luxemburg aan de twaalfde „Grote Prys Generaal Pat- ton" een wegwedstrijd over 140 kilo meter in de omgeving van Ettelbruck deelnemen, als ploegleider te vergezellen. De zes amateurs zijn: Piet Rentmeester uit Ierseke, de Beverwijker Jan Groot, Jan Hugens uit Hoensbroek, de Amsterdammer Rinus Janissen, Arie van Houwelingen uit Sassenheim en de Haarlemmer Henk van Weeren. Zaterdagavond na de finish van de Ronde om de Haarlemmermeer ver trekt. de heer Metz met de zes renners naar Luxemburg. Op Hampden Park in Glasgow werd woensdagavond een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Schotland en Hongarije. De ontmoeting eindigde in een gelijkspel 11. De ruststand was 10 in het voordeel van Schotland. Het is een harde wedstrijd geworden, waarin vooral de Hongaren wel erg fel tackelden. De 55.000 toeschouwers op de tribunes gaven dan ook herhaaldelijk hun misnoegen te kennen. Technisch waren de gasten zeker beter, desondanks waren de Schotse aanvallen het gevaarlijkst. Vooral in het eerste half uur had de Hongaarse goalie niet over geluk te klagen. Met een kopbal gaf de Schotse middenvoor Muddie zijn ploeg na 13 minuten de leiding. Linksbuiten Feny- vesi maakte 5 minuten na de rust gelijk. Het Engelse voetbalelftal heeft het Por tugese team woensdagavond met 2-1 ver slagen. Bij de rust hadden de Engelsen met 1-0 de leiding. De ontmoeting werd in het Wembley-stadion in Londen ge speeld. De Manchester United-speler Bobby Charlton zorgde voor beide Engelse doel punten. Duarte scoorde voor Portugal. De krappe zege, die de Engelsen in hun laatste „thuiswedstrijd" vóór het toer nooi om het wereldkampioenschap in Zwe den hebben behaald, kon nauwelijks ver diend worden genoemd. Wanneer de Por tugese aanvallers'1 een beter gebruik ge maakt hadden van de kansen tot drie maal toe stond een Portugees vrij voor de keeper hadden zij gemakkelijk ge wonnen. Gedurende een groot deel van de wed strijd hadden de gasten een overwicht. Tegen de verhouding in namen de Engel sen na 26 minuten de leiding. Het schot, dat Bobby Charlton van Manchester Uni ted afvuurde was evenwel houdbaar. Kort na de hervatting scoorde linksbui ten Duarte dc gelijkmaker en in de 17de minuut van de tweede helft maakte Charl ton nog een goal (2-1). De Engelsen mis ten nog een strafschop, nadat Tom Fin ney in het Portugese strafschopgebied on geoorloofd was aangevallen. Een verwoed slotoffensief van de Portugezen bracht de Engelse achterhoede wel herhaaldelijk in paniek, maar tot doelpunten kwamen de gasten niet meer. Het voetbalelftal van Curagao heeft op nieuw een nederlaag geleden. Woensdag avond verloor het in Gelsenkirchen voor 4000 toeschouwers met 51 van het Duitse amateurelftal, na een 20 achterstand bij de rust. Bernadina scoorde in dit vaak aantrekkelijke duel het enige doelpunt voor Curagao, dat het middenveld be heerste, maar faalde bij de afwerking der aanvallen. ADVERTENTIE van de bekende „Schuttersveld" Manchester maken wij ijzersterke werkkleding WERKBROEK met extra sterke zakken MOUWVEST heël Manchester De organisato ren van de Ronde van Nederland hebben de route bekendgemaakt, die behoudens goedkeuring van het ministerie van Verkeer en Water staat in dc tien de ronde van Ne derland (17 tot en met 22 juni) zal worden gereden. Het traject voert de renners na de start op het Am sterdamse Rem- brandtsplein in zes dagen door Noord- holland over de Afsluitdijk door de noordelijke provincies. Ver volgens via een grote lus door Twente naar het zuiden, door Lim burg en Brabant en vandaar weer naar Amsterdam, waar zondag 22 juni om ongeveer kwart over vyf in het Olympisch Stadion dc finish is. Twee etappes bestaan uit twee gedeelten: dc vierde etappe NijmegenHeerlen wordt gevolgd door een ploegen-tijdrit en op de vyfdc dag wordt na dc finish in Eindhoven opnieuw gestart voor een tweede gedeelte naar Roosendaal. De totale afstand be draagt volgens het uitgestippelde traject 1142 kilometer. Hier volgt de etappe-beschrijving: le etappe, dinsdag 17 juni Amsterdam- Leeuwarden (180 km): start om 13 uur op het Rembrandtsplein over de Schel- lingwouderbrug naar Buiksloot Broek in Waterland Monnikendam Edam Hoorn Medemblik Hippolytushoef Afsluitdijk Zurich Harlingen Ber- licum Beetgum Leeuwarden (aan komst ongeveer 17.30 uur). 2e etappe, woensdag 18 juni Leeuwarden —Zwolle (200 km): start om 13 uur War- ga Drachten Marum Groningen Noordlaren Zuidlaren Gasselte Emmen Hoogeveen Zwolle (aankomst ongeveer 18 uur). 3e etappe, donderdag 19 juni Zwolle Nijmegen (212 km): start om 13.40 uur Heino Nijverdal Oldenzaal Ensche dé Hengelo (Gld.) Dóesburg Rozen- daal Arnhem Nijmegen (aankomst ongeveer 18 uur). PELTlSASO?!, PlOC.CNTUCaiT Vierde etappe, vrijdag 20 juni Nijmegen Heerlen (140 km): start om 10 uur H. Landstichting Groesbeek Maashees Blcrick Roermond Echt Hoens broek Heerlen (aankomst ongeveer 13.30 uur). Om 15.30 uur start dan de eerste ploeg voor ploegentijdrit over 10.5 km. op 't cir cuit Groene Boord in Heerlen (finish laat ste ploeg ongeveer 19 uur). Vijfde etappe, zaterdag 21 juni eerste gedeelte HeerlenEindhoven (150 km): start om 9.15 uur Voerendaal Valken burg Maastricht Beek Geleen Maasbracht Roermond Weert Budel Valkenswaard Eindhoven 'aankomst ongeveer 13 uur). Tweede gedeelte Eindhoven (94 km): start om 15 uur Zeelst Hilvarenbeek Tilburg Gilze Breda 'Etten Roosendaal (aankomst ongeveer 17.00 uur). Zesde etappe, zondag 22 juni Roosendaal Amsterdam (156 km): start om 13 uur Oudenbosch Zevenbergen Dordrecht Zwijndrecht Rotterdam Capelle a/d IJsel Nieuwerkerk a/d IJsel Moordrecht Gouda Utrecht Maars- sen Breukelen Nieuwersluis Loe- nen Baambrugge Abcoude Ouder kerk Amsterdam (aankomst in het Olympisch stadion om ongeveer 16.45 uur). Tijdens de laatste seconden van de Engelse bekerfinale in het Wembley- stadion in Londen kreeg zaterdagmid dag de middenvoor van Bolton Wan derers, Nat Lofthouse, de bal in bezit. Hij ging er mee vandoor, maar toen floot scheidsrechter Sherlock voor het einde. Van pure vreugde schoot aan voerder Lofthouse, wiens ploeg met 2-0 voorstond en dus in hel bezit was geko men van de felbegeerde Cup, nog hard op het doel, ook al had dat geen enkele zin meer. Juichend rende Bolton's cap tain daarna naar zijn ploeggenoten. Maar waar bleef de bal het mooiste souvenir van de bekerfinale? Honderd duizend toeschouwers in het stadion, benevens vele honderdduizenden aan televisietoestellen en radio's vroegen zich dat daarna af. Want United's kee per Gregg had de door Lofthouse inge schoten bal wel aestopl. mrwr had die Nat Lofthouse wat nijdig wellicht over de nederlaag van zijn ploeg hoog en hard in de publieke massa op de tribune geschopt. De bal was daarna spoorloos. Drie dagen later is het mysterie op gelost. Tam Tyldesley een felle sup porter van Bolton Wanderers was erin geslaagd het leer te bemachtigen en uit het stadion naar huis te smokke-- len. „Toen Gregg de bal in mijn richting in de tribune schopte", zo heeft Tyldes ley gezegd, „sprong ik het eerst en kreeg het ding te pakken. Ik stopte 'm eerst in m'n regenjas en later in een tas die ik bij me had. Toen mensen mij vroegen of ik de bal nog had, zei ik dat ik 'm had teruggebracht en dat ik alleen boodschappen in m'n koffertje had. Thuis sloot ik 'm zorgvuldig weg in een kast, maar toen ik hoorde dat Nat Loft house de trotse aanvoerder van mijn chib de bal dolgraag wilde hebben voor zijn tropheeënkast en voor de be zitter zijn hele leven iedere avond een glas bier in het vooruitzicht stelde als beloning, heb ik 'm afgestaan". De massa is nu weer gerustgesteld. Het beste souvenir van de bekerfinale is terecht gekomen op de plaats waar die behoort bij de aanvoerder van het winnende elftal Het Nederlands militair voetbalelftal is met de ploeg van Griekenland en de ver liezer van de wedstrijd PortugalBelgië ingedeeld in een klassificatie groep van het toernooi om het internationale militai re kampioenschap. Zoals eerder werd gemeld waren de 16 deelnemende landen in vier groepen ver deeld. In groep één, waarvan ook Neder land deel uitmaakte, werd Frankrijk win naar, in groep drie Egypte. De wedstrij den voor groep twee de Zuidameri kaans-Aziatische zone werden niet ge speeld en in groep vier zal de beslissing pas vallen in de laatste wedstrijd, Portu galBelgië, een ontmoeting die reeds en kele malen werd uitgesteld. De vierde fi nalist wordt de winnaar van dé klassifi- catiegroep. Het bestuur van de „Conseil Internatio nal du Sport Militaire" heeft in een in Brussel gehouden vergadering verder be sloten dat de wedstrijd PortugalBelgië voor eind mei moet worden gespeeld. De ontmoetingen voor de eindronden van het toernooi zullen pas in november worden gehouden. In de eindronden (hal ve finales) komt Frankrijk uit tegen de winnaar van PortugalBelgië. Egypte speelt tegen nummer één van de klassi- ficatiegroep. Het is nog niet bekend waar de eindronden worden verwerkt. Helmuth Rahn uit veld gestuurd Een vriendschappelijke voetbalwedstrijd voor 15.000 toeschouwers in Enschedé gespeeld lussen Enschede en Rotweiss (Essen) heeft een 21 zege voor de Ne derlandse ploeg opgeleverd, die bij de rust met 10 de leiding had. Tijdens deze wedstrijd deed zich een incident voor. Een kwartier na de rust kon Helmuth Rahn, de Duitse internatio nal die is geselecteerd voor Zweden, zich niet verenigen met een beslissing van scheidsrechter A. van Leeuwen. Wegens wangedrag moest Rahn daarna het veld verlaten. Van der Wel bracht na een kwartier de stand op 1—0 en 10 minuten na de her vatting vergrootte Moddejonge jr. de voor sprong van zijn ploeg tot 2Het was slopper Wewers die een tiental minuten voor het einde van deze aantrekkelijke wedstrijd, het Duitse tegendoelpunt scoorde. Voor de voetbalwedstrijd Schotland- Nederland (amateurs), die woensdag 14 mei in Glasgow zal worden gespeeld, is het Schotse team als volgt samengesteld: Doel: Freebairn (Glasgow University). Achter: Taylor (Hounslow Town en Mc Gregor (Jordanhill). Midden: Cromer (Queens Park), Neil (Airdrie) en Holt (Queens Park). Voor: Orr (Queens Park Rangers), Omand (Queens Park), McDonald (Houns low Town). Robb (Queens Park) en Perry (Queens Park). De zesde ronde in de stryd om de per soonlijke schaaktitel van Haarlem is afge sloten met een derde verrassing. Na de nederlagen van S. Bonkenburg tegen S. Herfst en F. A. Spinhoven tegen P. Roubos, heeft nu ook T. Slagt de eer aan zijn tegenstander moeten laten.. W. F. Petersma wist zijn betrekkelijk gunstig afgebroken partij °P fraaie wijze tot winst te brengen, waardoor de spanning niet onaanzienlijk is gestegen. Hoewel T. Slagt er nu relatief nog het beste voorstaat, is zijn nog af te werken programma dermate zwaar (F. A. Spinhoven, S. Bonkenburg en E. J. Pe tersma) dat men nu geneigd is dc in uit stekende vorm verkerende S. Herfst de beste kans toe te denken.. De leider in de onderlinge competitie van Het Oosten heeft nog slechts twee partijen voor de boeg, namelijk tegen W. F. Petersma en P. Rou bos. Door de verrassende nederlaag van T. Slagt luidt de stand nu: 1. S. Herfst 6 3 2 1 4 2. F. A. Spinhoven 6 3 2 1 4 3. T. Slagt 5 3 1 1 3'/J 4. S. Bonkenburg 5 2 2 1 3 5. W. F. Petersma 6 2 2 2 3 6. P. Roubos 5 2 1 2 2'/s 7. A. Herfst 5 1 2 2 2 8. E. J. Petersma 5 - 3 2 l'/a 9. N. Huyboom 5 - 1 4 V 2 Het verloop van de partij tussen S. Bon kenburg en S. Herfst was als volgt: S. Herfst (wit)S. Bonkenburg (zwart): 1. Pgl-f3 Pg8-f6, 2. d2-d4 g7-g6, 3. g2-g3 Lf8-g7, 4. Lfl-g2 0-0, 5. 0-0 d7-d6, 6. Pbl-c3 Wit wil veld d2 vrij houden voor het paard op f3 dat dan naar veld c4 zal moe ten verhuizen. De bedoeling is hierbij tevens zo mogelijk c2-c3 te spelen om het zwarte paard dat via d7-d8 op e6 komt, veld d4 te ontnemen. 6Pb8-d7, 7. e2-e4 e7-e5, 8. d4xe5 d6xe.5, 9. Ddl-e2 c7-c6, 10. Tfl-dl Dd8-e7, 11. b2-b.3 De7-b4. Een wat voorbarige uitval. De voorkeur verdiende toch eerst een algehele ontwik keling. Nu verspeelt zwart bovendien een belangrijk tempo omdat de dame nooit op b4 gehandhaafd kan blijven. 12. Lcl-b2 Tf8-e8. 13. a2-a3 Db4-b6, 14. Pf3-d2 Hier is dan de paardmanoeuvre die wit reeds kort na de aanvang op het oog ge had moet hebben! 14Pd7-f8. 15. Pd2-c4! Lc8-g4. Een belangrijke misrekening. Wit's her nieuwde aanval op de zwarte dame bewijst andermaal dat deze koningin te vroeg op pad is gegaan. Zwart meent met gelijke munt te kunnen betalen en belaagt de witte koningin. Hij ziet echter een belang rijke paardzet van wit over het hoofd wat hem een pion kost. 16. Pc4xb6 Lg4xe2, 17. Pb6xa8 Le2xdl, 18. Pa8-c7! De zogenaamde „stille zet", die zwart op het verlies van een pion komt te staan. 18Te8-c8, 19. Pc3xdl Tc8xc7, 20. Lb2xe5 Tc7-e7, 21. Le5xf6 Lg7xf6, 22. c2-c3 Pf8-e6, 23. f2-f4! Een sterke zet. 23Pe6-c5, 24. e4- e5 Pc5xb3? Dit kost een stuk. Met 24Lg7, 25. b4-Pa4, 26. Le4-f6, 27. Lc2-Pb6. 28. Lb3 schaak-Kf8, 29. Ta2 blijft wit wel in het De uitslagen van de partijen van de der de ronde van het internationale damtoer nooi, dat in de restauratie van het station S.S. in Den Haag wordt gehouden, luiden: W. Roozenburg—Van Dijk 1-1Koeperman (Rusl.)—Gordijn (Ned.) 2-0. Hisard (Fr.)— Bom (Ned.) 0-2. Na de derde ronde luidt de stand: 1 en 2. Koeperman en Bom, beiden 4 pnt. 3 en 4. Roozenburg en Van Dijk, beiden 3 pnt. 5 en 6. Gordijn en Hisard, beiden 2pnt. ■S. Herfst voordeel, maar is de winst nog een lastige zaak. Dit temeer omdat er lopers van on gelijke kleur op het bord staan. Na de tekstzet is het afgelopen. Er volgt nog: 25. e5xf6 Te7-el schaak. 26. Kgl-f2 en zwart gaf zich gewonnen. Een betrekkelijk simpele partij, waarin S. Bonkenburg bepaald niet in zijn beste vorm heeft verkeerd en waarin S. Herfst van de geboden kansen doeltreffend ge bruik heeft gemaakt. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap op zich te nemen van het toernooi om het Europees honkbalkampioenschap-1958, dat van 5 tot 12 juli in Amsterdam wordt gehouden. Bovendien heeft de Prins voor het toer nooi een speciale medaille beschikbaar gesteld. In het PSV-stadion in Eindhoven is woensdag een lichtwedstrijd gespeeld tus sen PSV en de Engelse tweede divisie club Middlesbrough. De ontmoeting, die door ongeveer 13.000 toeschouwers werd bijgewoond, eindigde in een gelijkspel Rechtshalf Harris opende de score in de 25ste minuut en rechtsbuiten Van den Heuvel zorgde een tiental minuten voor het einde voor de gelijkmaker. De besprekingen over directe tv- en radio-uitzendingen betreffende de Euro pese atletiekkampioenschappen 1958 zijn op dood spoor geraakt en worden voor onbe paalde tijd gestaakt, zo heeft het organi satie-comité van deze kampioenschappen bekend gemaakt. In een communiqué deelde dit comité mede: „Helaas ontbreken momenteel de voorwaarden voor een bevredigende over eenkomst met de Zweedse radio-maat schappij over radio- en tev-uitzendingen. Het comité is niet voornemens het initia tief te nemen voor hervatting van de be sprekingen met de radio-maatschappij". De secretaris van het comité, Sigge Berg man, lichtte mondeling toe dat het bedrag dat door de radio-maatschappij geboden is voor directe radio- en tv-rechten, ver on der de maat is. Bergman wilde niet ver tellen hoeveel gevraagd en hoeveel ge boden is. Van betrouwbare zijde wordt ecter vernomen dat de organisatoren een bedrag van een half miljoen Zweedse kronen eisen. De semi-klassieke Ronde om de Haar lemmermeer voor amateurs en onafhanke- lyken, die zaterdag 10 mei voor de vyfde maal door de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" wordt gehouden, belooft weer een interessante strijd te worden.. Niet minder dan achttien wielerclubs hebben met 126 renners voor deze ronde, waaraan als club- prijs de „Schiphol-trofee" is verbonden en waarvoor de drié best geplaatste renners van elke club in aanmerking komen, inge schreven. Bovendien starten er zeventien individuelcn. zodat het hele veld deel nemers 143 man sterk is.. Behalve het eigen belang der renners, speelt in deze Ronde om de Haarlemmer meer dus ook het belang van de club of ploeg een rol van betekenis. Verleden jaar, toen de clubprijs voor het eerst werd in gevoerd. veroverde de militaire ploeg van Gerrit Schulte de ..Schiphol-trofee". Ook nu is deze ploeg die stellig de hechtste eenheid zal vormen weer sterk favoriet. Hier zijn de namen van de deelnemende militairen: De Haan (Klaaswaal), Hermes (Berkel), Lotz (Stein), Rutte (Haarlem), Syt- hoff (Rotterdam), Teunisse (Utrecht), Tim mermans (Roosendaal), Visser (Santpoort), Verstraete (Eede) en De Vries (Waalwijk). De concurrentie van de wielerclubs is dit maal echter groter dan verleden jaar, om dat men de inschrijvingen nu zoveel mo gelijk over de verenigingen heeft laten lopen. Ook „De Bataaf" met o.m. Bogers, Cuvelier, Sluis en Snijder; het Haarlemse „De Kampioen" (Van Dijk, Buis. Koger, Reekers. Snijders, Straver, De Vries, Van Weeren. C. van Steyn en De Jong), „Olym- pia" met o.a. De Hoog, Rabe. Kooiman en Groot of het Haagse „De Spartaan", dat met o.a. Scholten, Van der Putten, Kool, Van Selm en Van Le.'uwen zelfs heel sterk is, zijn zodoende favoriet voor de clubprijs. En mocht de Heemstedenaar Piet Steen voorden toestemming krijgen om in deze ronde te starten, daarover wordt momen teel nog onderhandeld, dan stijgen daarmee de kansen voor „De Kampioen" aanmer kelijk. Van het Beverwijkse „Kennemer- land" wordt deelgenomen door Bosman, Van Keulen, Niessink en A. Lute, hetgeen niet de sterkste formatie is van de „rood- blauwen". Andere deelnemende clubs zijn: „Ulys ses", „De Germaan", „Le Champion" (allen Amsterdam). „De Adelaar" (Hilversum), .De Jonge Renner (Oosterhout), „Feijen- oord" (Rotterdam). UWTC (Uithoorn), „Jan van Arckel" (Gorinchem), „St. Willibrord" (Utrecht), „Swift" (Leiden), „Siebengewald" (Siebengewald) en „Groenewoud" (Nijme gen). Onder de individueel ingeschrevenen bevinden zich o.a. Van Steenselen uit 's Gravendeel, Blaauw uit Arnhem, Van Uden uit Oss, Rademakers uit Utrecht en Van Engeland uit Best. Het centrum van dit wielergebeuren is op het industrieterrein in de „Rothoek" te Zwanenburg. Daar vindt om 1 uur de start plaats en zullen de renners tweemaal door komen bij de eerste valt daar een pre mie te betwisten en bij de tweede door komst is er verzorging alvorens er te finishen. De af te leggen afstand drie maal rond de Meer bedraagt 180 kilo meter.. In afwachting van de doorkomsten en de aankomst worden op het industrieterrein wedstrijden voor nieuwelingen en aspiran ten gehouden over respectievelijk 45 en 25 kilometer.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 21