Adenauers buitenlandse politiek verkeert in verwarring Audium HutpooJi BANISH BANISH modeshow Slechthorenden! Vliegen maakt Oceaan steeds de Atlantische minder breed Duitsers en Belgen zijn het na 44 jaar eens over „Leuven" Critiek van adviseur zette kwaad bloed bij Pensioenraad Ir Onder de blanke bolster van welbedreven diplomatie gaat een ruwe pit schuil N.V. GEERVLIET verdrijft roos Minister Struycken werd niet gekend in voorstel tot ontslagverlening 19 Expo verwacht binnenkort de viermiljoenste gast Uitbreiding van Belgisch televisienet is gereed ïl MOMENTOPNAME VAN WEST-DUITSLAND (SLOT) Zesmaal boos Geen tegenargumenten Overdreven reactie Peronistische betoging in Buenos Aires Perón komt als liet hem gelegen'komt Witboek over brandschatting van de stad in 1914 blijkt inderdaad op valse gronden te berusten MAX FACTOR'S Beloning voor jongens die overval deden mislukken Admiraal Dönitz critiseert Eisenhowers oorlogsbeleid Onderzoek naar financiële toestand amateurtoneel DON'DER DAG 8 MEI 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Brussel) De Expo verwacht eerstdaags haar vier miljoenste bezoeker. Het bezoek overtreft alle vex-wachtingen. De Belgische commis saris-generaal voor het toerisme, de heer Haulot, verklaarde, dat duizend'en bezoe kers de voorkeur geven aan een logies bij Belgische families om nader kennis te kunnen maken met de Belgische levens gewoonten. Maandag is het eerste staatshoofd in België aangekomen voor een officieel be zoekt: De Oostenrijkse president dr. A. Scharf, die met een talrijk gevolg vandaag de Expo bezoekt. Hij is in het kasteel van Laeken door koning Boudewijn en de ko ninklijke familie ontvangen en was aan wezig op de uitvoering van de opera „Fi garo" door de Staatsopera van Wenen, ge leid door Herbert von Karajan. Een an dere hoge gast is de twintigjarige Aga Khan, die de Expo incognito bezocht en alle protocolaire eerbetuigingen afwees, met uitzondering van het gezelschap van een Engels sprekende gids. De Expo trekt grote belangstelling uit Nederland en West-Duitsland. Nederland en Noord-Frankrijk leveren de meeste dagjesmensen en busreizigers op. Voor Duitsers en Amerikanen zijn over de eer ste maanden, reeds 3,2 miljoen overnach tingen geboekt. Waar het gehele seizoen aan de Belgische kust zes miljoen over nachtingen van Belgische en buitenlandse toeristen oplevert, is het duidelijk dat de toeristische betekenis van de Expo zeer groot is. Op het ogenblik proberen de vertegen woordigers van het commissariaat-gene raal en van de inspectiedienst van het de partement van Economische Zaken door overreding tot een vrijwillige verminde ring van de prijzen te komen. Deze actie heeft tot gevolg gehad dat de toegangsprijs voor het bierstadje „Vrolijk België" is ver minderd. Sommige restauranthouders, die op de Expo een diner aanbieden voor 100 of 150 franks (hetzelfde menu kost in het centrum van Brussel-65 franks) hebben op hun spijskaart geschreven, dat zij een toe slag van 12,5 percent aan het commissa riaat-generaal moeten betalen op ieder diner dat zij serveren. Niettemin wordt er nog overvraagd. Intussen is ook de voor de Expo be spoedigde uitbreiding van het Belgisch televisienet klaar gekomen. Maandag in specteerde de minister van Verkeer, An- seele, de drie nieuwe zenders te Ruise- lede in West-Vlaanderen, Waver in Bra bant, en Sart-Tilmant te Luik van een helikopter uit in drie uur. Alle Belgische kijkers, met uitzondering van die in de Ardennen, kunnen nu de programma's van de beide Belgische televisiezenders ont vangen. De Expo wordt ook in de verkiezings strijd betrokken. De socialistische Volks gazet van Antwerpen schreef: „Is al wat de oppositie over de regering-Van Acker verteld heeft geen onzin? Kijk naar het succes van de Expo en stem voor de socia listen". Hierop antwoordde het oppositie blad „Het Volk", orgaan van de rooms- katholieke vakbonden: „Kijk naar de to matenZe kosten 100 frank (7,6 gulden) per kilo. Alles gaat naar de Expo!" ADVERTENTIE BAD-, STRAND- en VACANTIE- In HOTEL BOUWES ZANDVOORT Dinsdag 1 3 mei 's middags 2.30 uur. Gratis entreebewijzen verkrijgbaar bij Gerzon Gr. Houtstraat 54 Fveneens nog enkele plaatskaarten beschikbaar voor de SHOW-DANSANTS op maandagavond 12 mei en dinsdagavond 13 mei te S uur. HAARLEM Tel. K 2500 1 1 955 (Van onze correspondent in West-Duilsland) De positie van West-Duitsland in de wereld op economisch en diplomatiek terrein is bepaald niet ongunstig. Het bezoek van minister van Economische Zaken Erhard aan Amerika stelde een Westduits dagblad dezer dagen in een vlaag van spot en zelfverheerlijking voor als dat van een medische specialist aan het ziekbed van de door de conjunctuur zwaar geteisterde en verzwakte Uncle SamIn het Verre Oosten, in de Arabische Staten, in Zuid- en Noord- Amerika waar zien de Westduitsers eigenlijk geen open deuren en waar heb ben ze geen voortreffelijke luisterposten op handelsgebied? Hun positie in West-Europa is zeer machtig als men kijkt naar de vooraanstaande heren, die de onderscheiden Europese gemeenschappen leiden. Zelfvertrouwen en de gedachte clat de tijd pas goed voor Bonn begint te werken spreekt dit alles niet evenzeer uit het Nederlands-Westduitse overleg, dat op grond van het huidige voorstellenspel nog wel veertig jaar kan duren? Dat is de rooskleurige buitenkant van West-Duitslands buitenlandse politiek. Soepel en met veel vat op de realiteit, ijverig, en als het moet ook onbuigzaam, (geen zeshonderd miljoen voor de Britse troepen in West-Duitsland). Maar daar waar de kern van de Westduitse buiten landse politiek de verhouding tot Oost- Duitsland wordt benaderd, ziet men verwarring. In Bonn is de bolster blank van welbedreven diplomatie, maar de pit is ruw. Deze Westduitse paradox zou men als volgt kunnen omschrijven: de econo mische positie van het land staat het toe in een groot deel van de wereld een zelf verzekerde houding aan te nemen en in stemming te verwerven. Maar Bonn ont komt niet aan de „managersziekte", waar bij men er van buiten voortreffelijk kan uitzien, maar waarbij het hart ziekelijk reageert op alle uiterlijke welvaart en zijn nietopwekkende kentekenen de buiten wereld tenslotte toch meedeelt. Voor de regering-Adenauer speelt dit probleem, als men haar mag geloven, hele maal geen rol. De koers is uitgezet: rich ting NAVO, richting kernbewapening, als het niet anders kan. Voor een topconfe rentie, maar met als agendapunt het Duitse probleem van de hereniging. Tegen een vredesverdrag met Oost- en West- Duitsland afzonderlijk. Tegen overleg -met Oost-Duitsland. Tegen 'n confederatie met Oost-Duitsland. Hard en bijna onverzoen lijk klinken deze, voor het westen bevre digende, strijdleuzen, waarvan wij weten dat zij logisch zijn, dat zij beantwoorden aan de feitelijke machtsverhouding in de wereld en dat zij onontbeerlijk zijn voor hen, die van de NAVO verwachten dat zij de westelijke wereld met hand en tand zal verdedigen, op straffe van ondergang. Adenauer zei onlangs: „Wij moeten in de eerste plaats zorgen voor de veilig heid en vrijheid van de 52 miljoen Duitsers in de bondsrepubliek. Want alleen dan, wanneer het ons gelukt de vrijheid en veiligheid van de bondsrepu bliek te behouden, kunnen wij met uit zicht op succes het vraagstuk van de een heid aanpakken en de zeventien miljoen Oostduitsers de vrijheid helpen geven". Zes „boze jonge mannen" hebben het probleem, waarover zoveel te doen is de kernbewapening van de Westduitse „Bundeswehr" scherp gesteld. De zeer doortastende en zeer voortvarende minister van Defensie Franz Josef Strauss poogt het pantser van vrees voor totale vernie tiging in de oppositie als volgt te door breken: Er is een Russisch gevaar en wie tegenover dat gevaar zich niet verdedigen wil met dezelfde wapens als de Russen hebben, pleegt zelfmoord. In de bladen van de befaamde jonge. Hamburgse uitgever Axel Springer, die het politieke pad even zeer bewandelt en een interview met Kroesjtsjev heeft gehad, verwijt men De wereld verandert snel. Wat vroe ger onmogelijk leek of waar men maan den voor nodig had, is thans in een paar uur mogelijk. Amerika is niet meer het verre, bijna onbereikbare gebied. Had de „Mayflower" 330 jaar geleden nog 65 dagen nodig om van Europa naar Ame rika te zeilen, 226 jaar later deden snelle clipperschepen er dertien dagen over, maar daarmede had de zeilvaart dan ook haar topprestatie ereikt. De wereld moest op een andere techniek wachten om de continenten dichter bij elkaar te brengen. Voor de eerste wereldoorlog was er nog geen luchtdienst over de oceaan. Daarna werden er verscheidene pogingen gedaan om van Amerika naar Europa te vliegen. Lindbergh zette de kroon op het werk door in 33 uur een non-stopvlucht van New York naar Parijs te maken. Hij maakte de sprong over de oceaan echter niet sneller dan Alcock en Brown in 1919, maar hij was de eerste die het in zijn eentje deed, een verbazingwek kende onderneming en honderdduizend felicitatietelegrammen vertelden hem dat. Regelmatig werden er grote prestaties verricht met durf en doorzettingskracht door talloze onbekende en bekende helden. Thans is het heel gewoon „eventjes" naar Amerika te vliegen. Vorige maand is er een nieuw record gevestigd door een Bristol Britannia van de Israëlische maatschappij „El Al". Dit schoeftur- binevliegtuig legde de afstand Londen- New York af in 9 uur en 23 minuten. Als u 's morgens om acht uur uit Lon den vertrekt zou u in Amerika nog kun nen dineren. Strauss dat hij met zijn ijzeren logica de toehoorders een rilling over de rug laat lopenOok Springer is eigenlijk „een boze jonge man". Van die rilling heeft de veertigjarige Hamburgse socialist Helmuth Schmidt geen last. De meer dan tweemaal zo oude Adenauer is in zijn ogen „een primitieve politicus". En Schmidt karakteriseert Strauss als een gevaarlijk man, „een van macht bezeten opvolger van Adenauer". Achter Strauss, tegenover Schmidt, staat „boze jonge man" nummer vier: de 44- jarige C.D.U.-er Jager: „Wij leven met de kernwapens, wij moeten er aan wennen". Maar nummer vijf, de 39-jarige liberaal Döring stelde Jager de vraag: „Zou u be reid zijn met tactische kernwapens op mijn geboortestad Leipzig te schieten?" Jager antwoordde: „Gelooft u niet dat Duitse officieren beter dan andere NAVO-mili- tairen weten, dat Leipzig een Duitse stad is". Zo is er in de Bondsdag gevochten, zon der elegantie, zonder gevoel voor de argu menten van de tegenstander. Elkaar soms aan het eigen nazi-verleden herinnerend. Elkaar voor oorlogsmisdadigers uitmakend. Elkaar beschuldigend van „Duits-nationa listische groofheidswaan". Tegen de harde argumenten der regering-Adenauer kwam de oppositie van socialisten en liberalen aandragen met boekdelen gevoelvolle zinnen, maar zonder redelijk alternatief. Zij wil geen kernbewapening, zij wil even min Oost-Duitsland erkennen. Zij wil uit één zin, één woord van een Russische diplomaat de volledige Duitse eenheid af leiden. Zij wil ook het plan-Rapacki, maar toch geen neutraal Duitsland. Zij wil veel.maar zij zou. als zij aan de macht was. -waarschijnlijk in- hoofdlijnen geen andere politiek voeren dan Adenauer, om dat er aan de andere zijde van de grens 63 divisies staan en aan deze kant ten hoogste 24 en omdat iedereen nu wel weet dat men (e Moskou en in Oost-Berlijn de Duitse deling als een feit beschouwt. Dwars door de politiek te Bonn loopt deze scheur. De „boze jonge mannen" heb ben haar door hun grof geschut en con ventionele eenheid verbreed, evenals Adenauer met zijn drang toch over de eenheid en kernbewapening te debatteren. Daarbij ontziet niemand zich met een scheel oog naar de naderende verkiezin gen in de Lander te kijken. Maar Herr Bundesbürge-r, ook al zou hij misschien straks eens een keer braaf op vakbonds bevel staken tegen de kernbewapening, loopt er echt niet warm voor. Hij heeft BUENOS AIRES (Reuter) In Buenos Aires is het woensdag tot ongeregeldheden gekomen bij betogingen om Eva Perón. de in 1952 overleden echtgenote van oud president Perón, te herdenken. Een aantal neronisten begon een protestbetoging, toen zij de kerk, waar zij een herdenkingsmis wilden laten lezen, gesloten vonden. De politie moest traangas gebruiken om de woedende peronisten uiteen te jagen. Het bleef onrustig tot de politie de aanhangers van de verdreven dictator tenslotte toe stemming gaf voor de kerk een minuut te knielen. Elders in Argentinië werden missen voor Eva Perón opgedragen. (UP) Vooraanstaande figuren van de partij van de verbannen dictator Juan Perón beginnen naar Argentinië terug te keren en de verzoeken om ook Perón weer toe te laten nemen toe. De Peronista's komen terug on der bescherming van president Frondizi's belofte van „volledige amnestie". Fron- dizi heeft een wetsontwerp, dat amnestie verleent, aan het Congres gezonden. Men verwacht, dat het spoedig goedgekeurd zal worden, daar het Congres een meer derheid heeft van aanhangers van Fron dizi's radicale partij. Het wetsontwerp voorziet ook in de opschorting van alle maatregelen, die de politieke rechten van de burgers beperkten, als gevolg van hun vroegere politieke gedrag en aansluiting bij de een of andere partij. Perón heeft te Ciudad Trujillo in de Do minicaanse republiek gezegd, dat hij naar Argentinië zal terugkeren, als hem dat „gelegen" komt. (AFP) De „Linea Dura", een week blad van de peronistische beweging, is voor het eerst sedert de antiperonistische revolutie in september 1955 weer legaal verschenen. Op de voorpagina staat een portret van Perón. De uitgifte van dit blad is mogelijk geworden door de invoe ring van een volkomen vrijheid van me ningsuiting. Mevrouw Duarte. de moeder van wijlen Eva Perón, is uit Chili te Buenos Aires aangekomen. angst voor de kernwapens, zoals iedereen. Maar ook voor de Russen, zoals iedereen. Hoogstwaarschijnlijk houdt hij het op Strauss' logica en gelooft hij dat over problemen als Duitse eenheid en ontwa pening eigenlijk het beste gesproken kan worden in een diplomatenkamertje, waar geen publieke tribunes aanwezig zijn. Het getob te Bonn over dit alles, dat op vele niet-Duitsers een provinciale indruk maakt, is dan ook ten onrechte voorge steld als een debat, waardoor het Duitse volk werd gegrepen, verscheurd en ge pijnigd. ADVERTENTIE De N.V. AUDIUM te Amsterdam maakt hiermede bekend dat de volledige service op de AUDIUM boortoestellen in Haarlem en omgeving uitslui tend gegeven wordt door de KONINGSTRAAT 11 - HAARLEM - TELEF. 16171 Alle Audium hoortoestellen en natuurlijk ook het nieuwe worden vrijblijvend, ook bij u thuis, onder deskundige leiding gedemonstreerd. (Van onze correspondent in Brussel) De burgemeester van Leuven, Frans Thielemans, heeft in zijn stadhuis een bij eenkomst van Belgische en Duitse geschied kundigen voorgezeten, die een historische betekenis krijgt. In augustus 1914 vernielde de Duitse artillerie een groot deel van Leuven. Duitse troepen brandschatten de zwaar getroffen stad drie dagen lang als represaille tegen het optreden van franc- tireurs (verzetsstrijders). Er vielen tussen 25 en 28 augustus 209 slachtoffers, onder wie twintig vrouwen en elf kinderen. De beroemde bibliotheek van de universiteit met miljoenen boeken ging in de vlam men op. Op de wereldopinie madkte deze aanval op weerloze burgers een diepe indruk en de Duitse keizerlijke regering publiceerde in 1915 een witboek over de gebeurtenissen een lijvig eenzijdig rapport, waarin het Duitse optreden werd goedgepraat met behulp van verdachte getuigenissen, over wegend van militairen. In 1916 publiceerde professor Mayence, een Leuvense hoog leraar en historicus, een illegaal verspreid document, dat de Duitse beweringen weer legde. In 1929 onderzocht een Duitse com missie de zaak nogmaals en bevestigde, zonder grondig onderzoek, het Duitse wit boek van 1915. Toen wenste professor Al- bert Einstein uit Duitsland professor Mayence geluk met -zijn moedig boekje. In 1930 schreef professor Mayence in een of ficieel document, dat in zes talen werd gedrukt, een nieuwe weerlegging. Op Duits voorstel Thans hebben Belgische en Duitse hoog leraren-historici, na deze tweede oorlog het dossier van Leuven aan een grondig onder zoek onderworpen. Het voorstel ging uit van de Duitse hoogleraar en historicus professor Petri. Hij stelde voor een com- mT§sië van drie Belgische en drie Duitse historici-met dit werk te belasten. Profes sor Petri koos als medewerkers professor Conze van de universiteit van Heidelberg en professor Rothfels van de universiteit van Tübingen.. Van Belgische zijde hadden in de commissie zitting professor Mayence. professor Van der Essen, van de Leuvense univex-siteit en de Brusselse hoogleraar pi'ofessor De Stui-ler. In de internationale kringen van historici werd het x-esultaat van dit gemeenschap pelijk Belgisch-Duitse werk over de zo tere en omstreden kwestie met belangstelling 'VI NIEUWE WETENSCHAPPELIJKE FORMULE REKENT AF MET ROOS EN HOOFDJEUK I Roos Hoofdjeuk Voor u geen probleem meer! Banish verdrijft beide snel en voor goed. Wèg, die hinderlijke schilfertjes. Banish reinigt en verkwikt de hoofdhuid maakt de poriën vrij - hergeeft uw haarlevenskrachtige soepel heid. Banish irriteert de huid niet BANISH had succes irt 97.3 van ernstige proef gevallen. anti-roos preparaat VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestr.6, A'dam De beide Groninger jongens, die er in belangrijke mate toe hebben bijgedragen, dat het zaterdag van een bankloper ont stolen bedrag van f 60.000,terecht kwam en de politie de hand kon leggen op de vermoedelijke dadei-, hebben van de di rectie van de Rotterdamse Bank te Gro- ningen hun loning in ontvangst genomen. De oudste jongen (18 jaar) ontving f 600. de jongste (14) kreeg f 400.en het echt paar Aanstoot, dat de tas met het geld vond, ontving f 500,—. verbeid. Het onderzoek der bronnen werd toevertrouwd aan de medewerker van pro fessor Petri, de Duitse historicus dr. Schol ier, die na ongeveer twee jaar geduldige arbeid bet Duitse witboek heeft verworpen. Hij vond in het militaire archief te Pots dam nieuwe bewijzen voor de onoprecht heid van de onderzoekei-s en redacteuren van het Duitse witboek van 1915. Hij legde zijn uitvoerig vei\slag voor aan de Belgisch- Duitse commissie en geen enkele van de Belgische professoren kon er iets op aan merken. Onder de indruk In resoluties van de Belgisch-Duitse com missie wordt gezegd, dat het critisch on derzoek naar de geloofwaardigheid van de getuigenissen en de verklaringen, die aan leiding gaven tot het witboek van 1915, talrijke voorbeelden van twijfelachtige, tegenstrijdige en valse verklaringen heeft opgeleverd Het onderzoek wees uit dat de rechtvaardiging van het Duitse optre den te Leuven de richtlijn voor de op- stellei-s van het witboek is geweest. Wel wordt gezegd, dat de Duitse soldaten die in Leuven verbleven, onder de indruk waren van de beweringen van hun com mandanten. als zouden burgers hebben geschoten. In vele gevallen kon worden aangetoond, dat de opstellers van het wit boek er niet voor terugschrokken de ge tuigen te beïnvloeden en de processen- verbaal te vei'valsen. MüNCHEU (Reutex-) „Groot-admi raal" Karl Dönitz, Hitiers opvolger in de laatste dagen van de oorlog, heeft zijn memoires geschreven onder de titel „Ik leg rekenschap af". Hij verwijt Eisen hower daarin, dat deze als geallieerde op perbevelhebber in Europa de Russen Oost-Duitsland in handen heeft gespeeld. Volgens uittreksels van het boek, die het Westduitse tijdschrift „Quick" publiceert, was veldmaarschalk Montgomex-y, inder tijd bevelhebber van de Britse troepen op het Europese vasteland, bereid een Duitse kapitulatie in het Westen te aan vaarden terwijl de Duitsers in het Oosten tegen de Russen bleven doorvechten. Eisenhover verwierp dit aanbod. Hij hield vast aan onvoorwaai-delijke overgave van alle, Duitse legers. Bovendien, aldus Dö nitz, zette Eisenhower zijn opmax-s aan de Elbe stop en liet hij de Russen Bei-lijn en een zo groot mogelijk deel van Oost-Duits land vex-overen. Dönitz is in 1945 van 30 april toen. Hitier zelfmoord pleegde, tot zijn gevangenne ming op 23 mei, staatshoofd van het in- éenstox-tende derde rijk geweest. Dönitz, thans 67 jaar oud, werd op 30 september 1956 op vrije voeten gesteld. Hij was in Neux-enberg vex-oox-deeld tot tien jaar ge vangenisstraf wegens oorlogsmisdaden. KOPENHAGEN (UT) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Viktor Larock zou in de NAVO-raad te Kopen hagen hebben medegedeeld dat Kroesj tsjev Eisenhower met Hitier heeft ver geleken. Op een receptie van de Belgi sche ambassade in Moskou zou de Sovjet premier hebben gezegd dat beide mannen slechts in naam verschillen. In dc Eerste Kamer heeft prof. Hellema (A.R.) dc minister van Binnenlandse Zaken geïnterpelleerd over het feil, dat de voor zitter van de Pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, aan de wiskundig adviseur van dit college, de heer J. Olie, heeft meege deeld, dat de raad hem zal voordragen voor eervol ontslag. De gronden hiervoor souden gelegen zfjn in de critiek, die de heer Olie op de Pensioenraad heeft geuit. Prof. Hellema legde er de nadx-uk op dat voor dit ontslag ki-achtens het Rijks ambtenarenreglement de ïTiedewex-king van de minister-president was vereist. De wiskundige adviseur is de ondex-geschikte van de Pensioeni-aad. De medewex-king van de heer Olie aan het rapport van de balanscommissie heeft, zoals wel duidelijk is, kwaad bloed gezet bij de Pensioenraad. De voorzitter van de Pensioenraad heeft echter in geen enkel opzicht de critiek van de balanscommissie weerlegd. Prof. Hel lema vroeg of de minister wist, dat de Pensioem-aad voornemens was de heer Olie voor eervol ontslag voor te dragen. Tegen over de heer Olie had men de indi'uk ge wekt, dat de minister zich reeds met dit ontslag had verenigd. Weliswaar is de wiskundig adviseur als ambtenaar onder geschikt aan de Pensioenraad, maar in zijn hoedanigheid van lid van de balanscom missie vervulde hij een opdx-acht van de minister en was dus in die functie niet ondergeschikt aan de Pensioenraad. Prof. Hellema vroeg voorts of een voox-dracht tot ontslag, kort na het uitbrengen van het'rapport der commissie, niet onvermij delijk de indruk zou vestigen, dat de dooi de balanscommissie uitgeoefende critiek aanleiding tot het ontslag zou zijn. Buiten de minister om Minister Sti-uycken verklaarde dat het ontslag van de heer Olie zonder voorover- leg met hem was geschied. Naar zijn in zicht had het dus de voorkeur verdiend bij hem inlichtingen in te winnen inplaats van een interpellatie te houden. Zijn ontstem ming over dit ontslag zonder hem daar in te hebben gekend heeft hij ter kennis ge bracht aan de voox-zitter van de Pensioen- raad. De minister verklaarde dat het ontslag van de heer Olie thans in een onafhanke lijke commissie zal worden onderzocht. De voox-zitter van de Pensioenraad had buiten hem om een persconferentie gehou den. Hij had uit de dagbladen daarvan vernomen. De minister heeft van zijn ont stemming daarover blijk gegeven. De pu blicaties hebben de onjuiste indruk gewekt dat er een chaos heerst bij de Pensioen raad. Hoewel de balanscommissie op en kele onjuistheden heeft gewezen betekent dit geenszins, dat gevaren bestaan voor de pensioenrechten. De administratie van de pensioenraad is integendeel bijzonder goed. aldus minister Struycken. De heer Koster heeft steeds bijzonder goed werk in de Pensioenraad fedaan en indien de indruk is gevestigd dat hij ge faald heeft dan is dit volkomen onjuist. Tenslotte verklaarde de bewindsman, dat hij begrip had voor het standpunt van de Pensioenraad, maar dat deze tevoren met hem overleg had moeten plegen. Alle stappen zullen worden gedaan om de heer Olie recht te doen. Prof. Hellema verklaarde teleur gesteld te zijn over het antwoord van de ministei". Hij oefende critiek op Te houding van de heer Koster en was van oordeel dat het onjuiste beleid van de Pensioen raad niet buitenskamers gehouden mocht wox-den. De heer Olie kon niet anders menen, dat de minister akkoox-d ging met het ontslag. Prof. Molenaar (V.V.D.) vex-klaarde dat het Rijksambtenarenreglement de ambtenaren altijd als een zwaard van Da mocles boven het hoofd hangt. Hij her innerde in dit verband aan het ontslag van de heer Bonnerman enige jaren geleden. Het had voor de hand gelegen dat de Pen sioenraad, alvorens het ontslag aan te zeg gen aan de heer Olie, zich tot minister Struycken had gewend. De wijze waarop het ontslag thans door de Pensioenraad is geschied kon pi-of. Molenaar niet bewon deren. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.) was 't eens met prof. Molenaar. I r. V o s (P.v.d.A.) achtte het naar buiten brengen van deze zaak van groot belang voor de ambtenaren zelf, in verband met hun rechtspositie. De heer T e y s s e n (K.V.P.) verzocht de commissie, die de zaak-Olie zal moeten beoordelen, saxnen te stellen uit deskun dige personen en met de instelling van deze commissie spoed te betrachten. Minister Struycken zei tenslotte, dat hij de kwestie liever in een persoonlijk ge sprek had willen oplossen. Door de inter pellatie en vroegtijdige publicaties is namelijk onder het publiek de indx-uk ge wekt dat de x-egering een merkwaardig spel heeft gespeeld met de belangen van een ambtenaar. De beleidsvrijheid van de regering werd hierdoor enigszins gefrus treerd. Ook hebben de publicaties sommigen in de waan gebracht dat de administratie van de Pensioenraad niet zou deugen, iets wat de minister categorisch tegensprak. ADVERTENTIE VOOR U, MEVROUW Geef uw man een shirt, waar van de oronized boord be slist 16 uur per dag glad blijft zitten; een sneeuwunt shirt van no-iron poplin, waarbij u wérkelijk kunt vol staan met weinig of geheel niet strijken.... geef hem zo'n prachtig Kerko „Espresso" shirt. Het kost slechts f 13.50. De Nederlandse Amateurtoneel-Unie (NATU) gaat een enquête houden. Het doel hiervan is concrete gegevens te ver krijgen over de financiële positie der ver enigingen. Met behulp van de verkregen gegevens zal de Natu kunnen adviseren hoe de gemeenten op de doeltreffendste wijze de verenigingen zullen kunnen steunen teneinde aldus het amateurtoneel van de dreigende ondex-gang te redden. Op 1 mei van dit jaar telde de Natu 1134 verenigingen tegen 1093 op 31 decem ber 1957. De jaarlijkse landdag wordt op 15 mei in Arnhem gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 23