Horen en zien „Helderzienden zijn politie en justitie van weinig nut" ARCHWOOD Agenda voor Haarlem Conclusie van proefschrift van Britse politie-inspecteur Moederdag dameshorloge De Kroon van Koning Pompodilio IV Kort en bondig 5 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Het vervolg De radio geeft donderdag T el evisie programma Duitse agitatie over onze lage zoivelprijzen Kerkelijk Nieuws Gevangenisstraf geëist voor onvoorzichtig passeren Betere aansluitingen in Beverwijk en Castricum Eénmansbediening op lijn A IkmaarHaarlem Rijbewijs A wordt ook geldig voor autoscooters Conferentie van nationale Unicef-comités geopend Nederlands-Duits overleg wordt in juni hervat ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BROMIGE DONDERDAG 8 MEI 1958 Na een boeiend, gevarieerd weekover zicht kwam een uitmuntend filmpje „Ons dagelijks decor" op de beeldbuis. In dit filmpje zijn werkzaamheden, die onder verantwoordelijkheid van gemeentebestu ren vallen, op een zeer prettige wijze aaneengelast. Het tweede en slotdeel van „De zesde eta ge" van Alfred Jéhri was van hetzelfde peil als het eerste deel, dat wij toen heb ben gesmaad als: een rommelzolder, hin derlijke bijgeluiden, het stuk is een on ding, te veel beelduitweidingen. De oplos sing, die regisseur Kees van Iersel had gevonden om de overgang van deel 1 (op 10 april) naar deel 2 (op 7 mei) moge lijk te maken was prachtig. De omroep- ster Karin Kraaykamp wandelde over de zesde etage en stelde de pensiongasten voor in hun kamers, waarbij men door middel van telerecording enkele kernachtige scè nes uit de vorige uitzending zag. Hans Tiemeyer en Dini de Neef muntten uit door menselijk spel. Ook Henk van Ulsen wist zijn moeilijke rol waar te maken. Beeldschermer ADVERTENTIE Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muziek. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en Lnnb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. o£ act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en so liste. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Wen ken voor de tuin. 16.15 Gram. 16.30 Cello en piano. 17 00 Voordr. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.00 Accordeonspel. 18.20 Stem men van overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man a£, causerie. 19.15 Regeringsuitz.Volkshuisvesting in Europees perspectief, door mr. G. van der Flier, loco-direc- teur-generaal van de volkshuisvesting en bouw nijverheid. 19.25 Nieuwe gram. 19.40 Muzikale caus. 20.20 Radiokrant. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 20.50 Dimitrij, opera. 23.05 Nieuws. 23.20 Orgelconcert. 23.50—24.00 Avondoverdenking. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.3 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 G.vmn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Gram. Gram. 1.35 Ritm. muz. AVRO: 12.00 Hammond orgelspel. 12.20 Regeringsuitz: Landbouwrubriek: Denk aan de bestrijding van de runderhorzel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Or- gelconc. 14.20 Boekbespr. 14.40 Meisjeskoor. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muz. revue. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 1815 Pv.d.A., pol. caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mu sette ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Een nationale zaak, causerie. 19.50 VPRO- nleuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Europese ontmoeting, caus. 20.50 Symf.ork. en solist. VARA: 21.00 Leeft uw landgenoten kennen. 21.30 Als ik met horen den praat.., documentair progr. 21.55 Jazzmuziek. 22.25 Buitenl. overzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. BRUSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Volksmuz. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel en gram. 14.00 Schoolra dio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Operettemuz. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Voordr. 17.25 Zang en piano. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang en piano, l i. 10 Voordr. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.99 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Symf.orkest en solist. 21.45 Omr.koor. 22.00 Nieuws. 22.15—24.00 Reportage. (Om 23.00 Nieuws). VOOR VRIJDAG NTS: 20.45 Een reis door Scandinavië, film. 21.20 Het gaat om 150 miljoen/documentaire. 21.40 Staal, film. 21.55—22.00 Pauze. Eurovisie: 22.00—22.45 Kent, u West-Europa, quiz. Tn dn bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Zuivel is ernstige onge rustheid tot uiting gekomen over de stem men, die in West-Duitsland opgaan om aan onze uitvoer van boter en kaas nieuwe be lemmeringen in de weg te leggen. Door het verlagen der inleveringsprij- zen zijn de binnenlandse consumentenprij zen verlaagd en daarmee de uitvoerprij- zen. Nu onder de druk van de voorraadvor- ming de prijzen zijn verlaagd en aange past aan het spel van vraag en aanbod gaat net niet aan, dat in E.E.G.-verband aan een reële ontwikkeling opnieuw be lemmeringen zouden worden opgelegd, zo meent het bestuur van het produktschap. Van dumping is geen sprake, aangezien de prijzen van Nederlandse zuivelproduk- ten buiten de grenzen niet lager zijn dan die in eigen land. Welke belemmeringen men in West- Duitsland op het oog heeft, is het Neder landse bedrijfsleven niet duidelijk gewor den. Men is verbaasd over het feit, dat thans tegen verlaging van de prijzen dei- Nederlandse zuivelprodukten in West- Duitsland fel wordt geageerd, terwijl deze thans ongeveer op het peil staan, waarop reeds jarenlang de prijzen der Deense zui velprodukten staan op dezelfde markt. Te gen deze Deense prijzen, is nimmer ge ageerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Gelderland voor de evangeli satie te Barneveld: A. de Bruijn te Wer kendam; te Woudrichem (toez.): L. Emmer zaal te Zwijndrecht; te Boven-Hardinxveld Klein Kranenburg te Hilversum; te Zuidbroek (toez.): D. Bender te Marssum 'Fr.). Aangenomen het beroep der Generale "'•node als predikant voor Curasao: H. ■'oof. kand. te Oegstgeest.. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen De Nederlandse .lusitie en politie zien weinig heil In de hulp van een paranormaal begaafde bjj het opsporingswerk. Ook de prominente medewerkers van „Interpol" (de internationale criminele politie-organi- satie te Parijs) tonen zich tegenstanders van dit opsporingsmiddel. De opsporingsambtenaren werden steeds door de paragnost teleurgesteld, zowel by de sporadische gevallen, waarbij het initia tief de hulp van een paranormaal begaafde in te roepen uitging van de ambtenaren, als in die, waarbij de paragnost zijn mede werking verleende op aandrang van het publiek. Tot deze conclusie komt mr. F. Brink, inspecteur van de gemeentepolitie te De Bilt in zijn proefschrift „Enige aspecten van de paragnosie in het Nederlandse straf, proces". Mr. Brink promoveerde dinsdag aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. In zijn proefschrift heeft mr. Brink een enquête verwerkt, die hij hield onder auto riteiten van justitie, gemeentepolitie en rijkspolitie. De vooral in de laatste jaren ook in Nederland bij vele mensen postgevat heb bende mening, dat de paragnosie in het moderne opsporingsonderzoek een rol van betekenis speelt, berust volgens mr. Brink waarschijnlijk voor een groot deel op wei nig gefundeerde, oncritische en misschien wel suggestieve mededelingen van'hen, die de laatste jaren over dit onderwerp heb ben geschreven. Twijfel De enquête wijst uit, dat in gevallen, waarin werd overgegaan tot de toepassing van de paragnosie bij het opsporingswerk, het merendeel van de initiatiefnemers tot het grote publiek behoort. Het inroepen van de paranormaal begaafde komt maar heel zelden uit de kring der opsporings ambtenaren zelve voort. In deze kring, zo leert de ervaring, wordt sterk getwijfeld aan het bestaan van onder andere het fenomeen „helderziendheid" en meent men ook nog andere redenen te kunnen aan voeren, zoals in het verleden door parag nosten gepleegde fraude, tendentieuze pu- blikaties, wetenschappelijke onbekendheid met de paragnosie etc., om aan de parag nost zijn medewerking te moeten ont houden. „Van generlei waarde" Ter bevestiging van een gedurende enige jaren verkregen theoretische en praktische kennis heeft mr. Brink in een jaar tijds, vier hier te lande te goeder naam en faam bekend staande paragnosten op hun vermeende bijzondere vermogens getest door gebruikelijke proefnemingen. Deze bestonden o.a. in het bestuderen van de reacties der proefpersonen aan wie werden voorgelegd foto's, vingerafdrukken, brie ven, kleding, wapenen etc. Opmerkelijk ADVERTENTIE >qcccocccco:ccccc<xc<xcoccccoc<x:occcccccccccccccccccccccc een dag. die bij uitstek geschikt is, om dat ouwe horloge, dat Moeder al „eeuwen draagt eens op te ruimen. Zet de kroon op haar mooiste Feest dag door haar zo'n fraai sierlijk uit onze grote collectie te geven Horloges die stuk voor stuk le klas precisiewerkjes uit de beste Zwitserse fabrieken zijn. - 3ij vindt u hel 3 De klc.ne zaal: met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Haarl. - Tel. 20049 icooccco't:.; jcoaocccococccoccco3Cocoooc»ooooccccc<>xccoD was het, zo constateert mr. Brink in zijn proefschrift, dat de paragnosten meer ge remd werden naarmate het onderzoek nauwkeuriger werd. Een geremdheid, die. volgens hem, wellicht tot slechte prestaties leidde. Want het resultaat van de proeven was zeker voor een opsporingsonderzoek van nul en gen'er waarde te noemen. Het bleek zeer moeilijk, de enquête uit te breiden tot buiten het eigen land, vooral omdat o.a. de terminologie in de parapsy chologie nog geen eenheid vertoont. De ambtenaar bij het opsporingsonderzoek in Nederland, stelt, volgens mr. Brink, de paragnosie als een opsporingsmiddel achter bij het zoeken met speurhonden, laat staan bij de b.v. onfeilbaar werkende dactylosco pie. „Alleen in ernstige gevallen" Uit de onder de politie- en justitie-auto- riteiten gehouden enquête blijkt voorts, dat, hoewel men de waarde er niet van inziet, men geen bezwaar heeft tegen het aan wenden van paragnosten bij een politieel of justitieel onderzoek. Vrijwel alle geën quêteerden drongen echter aan op zeer grote voorzichtigheid en wilden hulp slechts in zeer ernstige gevallen. Anderen achtten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een onschuldige als verdachte wordt aangemerkt, terwijl weer anderen menen, dat nimmer bewijs mag worden geput uit de gegevens of aanwijzingen door een hel derziende verstrekt, omdat ook geen enkele wettelijke bepaling het gebruikmaken van diens aanwijzingen toestaat. In het strafproces In het hedendaagse strafproces heeft de enkele bekentenis als overtuigend bewijs middel afgedaan. De vervolgende overheid, zo meent mr. Brink in zijn proefschrift, dient, zelf bewijsmateriaal te verschaffen. Daarbij moet ze alle aan de verdachte toe gekende rechten eerbiedigen, in het bijzon der het recht om te zwijgen. Ook al behoren b.v. hypnose en suggestie niet meer tot het terrein der occulte weten schap, toch is het gebruiken van deze middelen in het strafproces zonder meer niet toegelaten. Iemand geldt pas als ver dachte. indien een redelijk vermoeden van zijn schuld bestaat. Zo'n vermoeden mag volgens mr. Brink niet gebaseerd worden op het „intuïtief" vermogen van een para normaal begaafde. Het ligt volgens mr. Brink voor de hand, dat de wetgever bij het samenstellen van art. 343 van het Wetboek van strafvorde ring gedacht heeft aan zintuigelijke waar nemingen en ondervindingen van de ge tuige. Daarom zal de paragnost niet als „deskundige" in het strafproces mogen worden gehoord, omdat zijn gevolgtrekkin gen niet anders kunnen voortvloeien dan uit buiten- zintuigelijke waarnemingen die op zich zelf al als bewijsmiddel ver worpen dienen te worden. De verklaring van de parapsycholoog over de oorzaak, de werking of het gevolg van de buitenzintuigelijke waarnemingen is, aldus mr. Brink, zo speculatief, dat zij, volgens hem. in wetenschappelijk opzicht beslist onvoldoende gefundeerd is. Voor de Leeuwarder rechtbank heeft de 37-jarige grossier J. B. uit Vlaardingen terecht gestaan. B. had op 7 februari als bestuurder van een vee-auto, komende uit de richting Zwolle, een voor hem rijdende auto ingehaald op de oprit naar de Van Harinxmabrug. vlak bij Leeuwarden. Op het moment, waarop hij met inhalen was begonnen, kwam uit Leeuwarden een per sonenauto de brug afrijden. B. remde krachtig, maar door de gladheid van de weg slipte zijn auto en kwam dwars over de weg te staaan. Een botsing volgde, waarbij de bestuurder van de personen auto, de heer J. B. uit Leeuwarden werd gedood. De officier van Justitie verweet de ver dachte zinloze haast en eiste drie maan den gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De verdediger vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak volgt over veertien dagen. Nieuwe N AC O-dienst regeling Met ingang van de nieuwe dienstrege ling op 1 juni zullen enige wijzigingen worden ingevoerd op sommige autobus lijnen van de NACO te Alkmaar. Zo zal op de lijnen YZ (Alkmaar HeilooEgmond BinnenEgmond aan Zee) en W (AlkmaarHaarlem) eenmans- bediening worden ingevoerd. De dienst regeling van beide lijnen is zodanig ge coördineerd, dat tussen Alkmaar en Heiloo met een halfuursfrequentie kan worden gereden. De lijn AlkmaarHaarlem blijft een uurdienst, maar de aansluitingen op de treinen in Castricum en Beverwijk zal worden verbeterd. Van Alkmaar vertrek ken de bussen op het hele uur, in Castri cum komen zij om 28 minuten over het hele uur aan en in Beverwijk (Luxor) om 48 minuten na het hele uur. Tien minuten later vertrekken zij van Velsen-Zuid (Driehuizerkerkweg) en om kwart over het hele uur komen zij in Haarlem aan. In Castricum bedraagt de overstaptijd met de treinen naar Amsterdam veertien mi nuten en met die naar Haarlem eenen twintig minuten. In Beverwijk bedraagt de overstaptijd voor de treinen naar Haar lem twaalf minuten. In omgekeerde richting vertrekken de bussen uit Haarlem om 25 minuten na het hele uur, vijftien minuten later vertrekken zij van Velsen-Zuid en vijftig minuten na het hele uur vertrekken zij van Bever wijk. Om elf minuten na het hele uur gaan de bussen uit Castricum weg en om veertig minuten na het hele uur komen zij in Alkmaar aan. De overstaptijd in Beverwijk voor treinen uit Haarlem be draagt tien minuten en in Castricum negentien minuten. Voor de treinen uit Amsterdam is in Castricum dertien mi nuten overstaptijd beschikbaar. De directie van de NACO verwacht goede ervaringen te zullen opdoen met de nieuwe eenmansdiensten. Er zijn reeds nieuwe Leyland-bussen ingelegd, waar men voor bij de chauffeur kan instappen en in het midden de bus weer kan ver laten. Deze bussen hebben een groot acce leratievermogen, waardoor zij snel kun nen optrekken en betrekkelijk weinig tijd bij 'haltes verliezen. ADVERTENTIE POETSKATOEN EXTRA ZACHT De kantonrechter te Delft heeft een Haagse loodgieter, die enige weken gele den terecht had gestaan omdat hij had ge reden met eën autoscooter, terwijl hij slechts in het bezit was van een rijbewijs A (motoren en scooters), van rechtsver volging ontslagen. De man had een folder van de importe rende firma getoond, waarin werd gezegd dat men deze voertuigen mag besturen als men in het bezit is van een rijbewijs A. Naar aanleiding hiervan had de officier van Justitie een uitgebreid onderzoek la ten instellen, waarbij de importeur van de autoscooters en ministeriële instanties be trokken waren. Hierbij was gebleken, dat een wettelijke wijziging is te verwachten, waarbij het bezit van een rijbewijs A in derdaad voldoende zal zijn. De importeur had daarvan reeds mededeling gekregen. Bij de vierwielige scooters gaat het om de afstand tussen de achterwielen. Het streven is erop gericht te vermijden, dat men voor dergelijke voertuigen twee rij bewijzen nodig heeft. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Ja, het kleermakertje was een slim mannetje; in zijn olijke bolletje zat een goed verstand. En zou het nu werkelijk zo zijn, dat hij begreep, waar niemand achter kon komen? Wel, we zullen zien Pipero keek nog eens door een koperen verrekijker naar een bepaalde plaats in de tuin; toen schoof hij die in elkaar en lachte voldaan. Met verbazing keek de lakei toe, toen het kleermakertje een glimmende ring van zijn vinger schoof en die op de vensterbank van het open raam legde. 4445 ADVERTENTIE Van Nelle bestellen In de Academie voor Internationaal recht, die ondergebracht is in het Vredes paleis in 's Gravenhage, heeft mr. A. M. Joekes, voorzitter van het Nederlandse Unicef-comité woensdag de vierde confe rentie van de nationale Unicef-comité's geopend, in het bijzijn van prinses Bea trix, die ere-voorzilster is van het Neder landse comité. Deze conferentie, die tot en met 9 mei duurt wordt bijgewoond door afgevaar digden van nationale comité's uit diverse Westeuropese landen, de Sovjet-Unie, Oosteuropese landen, en de Verenigde Sta ten en bovendien door de directeur-gene raal van de Unicef, de heer Maurice Pate uit New York, de directeur van het bu reau voor Afrika en Europa, dr. Charles Egger uit Parijs, afgevaardigden van de Unicef-afdelingen, onder wie mevr. L. E. Roest Crollius van het secretariaat (Den Haag) en afgezanten van de Verenigde Naties, de Voedsel en Landbouw Organi satie van de UNO en de particuliere orga nisaties, de zogenaamde „non gouvern- mental organisations". Begin volgende maand zullen in Den Haag of Bonn de ministers Luns en Von Brentano elkaar ontmoeten om het Neder lands-Duitse overleg weer op gang te bren gen. Dit is het resultaat van de bespreking die mr. Luns in Kopenhagen heeft gehad met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken over de wenselijkheid, de on derhandelingen over de hangende vraag stukken tussen beide landen te bespoedi gen en regeringsbeslissingen te bevorde ren. De besprekingen zijn van Nederlandse zijde tot zijn benoeming tot ambassadeur in Parijs gevoerd door mr. J. W. Beyen. Van de onderwerpen, waarover het met de Duitse gevolmachtigde, prof. Kauf- mann, gevoerde overleg niet tot een oplos sing heeft geleid, zal bij de komende ont moeting tussen de ministers Luns en Von Brentano zeker de Eemskwestie een voor naam punt van bespreking zijn. Nederland streeft vat dit betreft naar een waterstaat kundig regiem in de Eemsmonding, dat in onderlinge samenwerking tussen de Duitse bondsrepubliek en Nederland een goede toegang tot de havens van Emden en Delfzijl zal garanderen. De grote hinder paal bij de besprekingen, die tot dusverre over dit vraagstuk zijn gevoerd, is de vrees van Neder-Saksen, dat de haven van Emden van een dergelijke regeling schade zal lij den. Minister Luns zal de Westduitse mi nister naar kan worden aangenomen opnieuw verzekeren, dat deze vrees ge heel ongegrond is èn dat Nederland in geen enkel opzicht schade of nadeel wil toebren gen aan de haven van Emden, doch slechts een regiem beoogt dat de belangen zowel van Delfzijl als van Emden dient. 47. „Uitstekend. Dat was niet alles, wat ik in gedachten had, maar voor we verder gaan, zou ik je willen verzoe ken je geest eens te ontlasten en mij te zeggen, wat het is, dat mij voor jou zo ondraaglijk maakt. Terugziend, kan ik niet inzien, datt ik me tegenover jou zo misdadig gedragen heb. Wanneer we onze degens gekruist hebben en ik ontken volstrekt niet, dat we dat gedaan hebben, geloof ik, dat de schuld meer bij jou dan bij mij gelegen heeft. Maar ik ben volkomen bereid, ook jouw opvatting te horen. Hij was handig genoeg, dacht zij. In ieder geval had hij haar heel handig in de verdediging gedrongen. Waar zij hein eerst in een hoek had gehad, was zij nu genoopt zelf in het open veld te komen. Zij haalde de schouders op en ging voort: „Het is niet zozeer, wat je gedaan hebt, dan wel wat. je bent, Laurie en wat ik ben. We passen eenvoudig niet bij elkaar. Het is je gehele opvatting, die mij tegen staat". „Ga door". „Ik veronderstel, ddt ik erg gelukkig ben geweest mei de soort mannen, die ik gekend heb. Het was eerst, toen ik jou ontmoette, dat ik kwam te staan tegenover een manlijke arrogantie die ik een overblijfsel uit het Vic toriaanse tijdperk zou willen noemen. Ik onderkende dat aanvankelijk niet zo precies, maar wat ik wel wist, was, dat mijn dwaze trots in opstand kwam. Ik veronderstel, dat inderdaad emoties mij wel beletten duidelijk de din gen te zien, zoals in die kwestie van de weide en de ge dwongen ontslagneming van mijn vader. Het feit, dat mijn vader, voor wiens oordeel ik groot respect heb, jou zo graag mocht lijden, verwarde en verblindde mij. Na tuurlijk mocht mijn vader je graag lijden. Hij was een man en iemand van jouw niveau. Wanneer ik onderkend had, hetgeen ik had moeten doen, als ik mijn hersens gebruikt had, dat het van jouw kant eenvoudig een kwestie was van het maken van onderscheid tussen de verschillende seksen, een geestesgesteldheid, die in jou onveranderlijk was, dan zou ik nooit de degens met je gekruist hebben en nooit verwacht hebben als een ge lijkwaardig menselijk wezen behandeld te worden. Ik zou mij ook nooit hebben geërgerd aan de behandeling, die ik kreeg. Ik zou alleen maar mijn hoofd hebben ge schud en gezegd hebben: „Arme jongen. Hij kan nu een maal zijn natuur niet veranderen en hij komt daardoor een hoop tekort". En dan zou ik rustig verder zijn ge gaan. Het is volkomen mijn schuld, dat ik zo blind ben geweest". „Wel, wel, ik heb nog nooit zo'n afstraffing gehad, sedert ik de school verliet. Maar kijk eens hier, meisje, geef mij dan nu maar eens enige voorbeelden, geen ab stract gepraat over mijn houding. Ik ben er mij helemaal niet van bewust, dat ik jouw sekse zo slecht behandeld heb". „Dat is het juist". Celia moest lachen, of zij wilde of niet. „Het is in jou zo ingeworteld, dat je de onverdraag zaamheid van je houding zelf niet eens ziet." „Voorbeelden, alsjeblieft „Het is niet wat je deed, maar hoe je het deed. De houding, die aan iedere vrouwelijke employee enige verantwoordelijkheid ontzegt, waarbij je zelfs zo ver gaat haar af te nemen, wat zij heeft, zoals je met Bridget, gedaan hebt. De houding, die je mij uit mijn baan deed ontslaan. volkomen terecht.maar met verachting en op een ruwe manier. De houding, die je er niets ver keerds in deed zien, je te mijnen koste te amuseren en mij toen opzij te schuiven, omdat mijn vader je vriend was. Waar ik een hekel aan heb. is het feit, dat je me nooit sedert we elkaar ontmoet hebben als een intelli gent menselijk wezen hebt behandeld met een geest, waarmee men in contact kan komen en waarmee gerede neerd kon worden en een hart dat even kwetsbaar is en gevoelig voor pijn en vernedering als dat van een man. Je hebt me de les gelezen als 'n kind, mij veroordeeld als een gevangene en mij gebruikt als speelgoed. Je hebt nooit aan mij gedacht als aan een medemens, als aan een metgezel. En ik vermoed, dat je evenmin ooit op die manier aan een andere vrouw gedacht hebt. Dat is mijn stelling. Vrouwen vragen er niet om vertroeteld en be schermd te worden; ze vragen eenvoudig naast jullie te gaan, als deelgenoten en vrienden". „Een zeer welsprekende preek. Ik zal er niet over ar gumenteren. Misschien zijn sommige van mijn denk beelden een beetje Victoriaans geweest en ik geef toe, dat je in sommige opzichten gelijk hebt. Het vervelende is, Celia, dat ik als man van de wetenschap mijn con clusies baseer op voorafgaande experimenten en de ex perimenten. die ik in het verleden gemaakt heb. hebben mij geen aanleiding gegeven tot gunstige conclusies over jouw sekse. Zou je daar ook even rekening mee willen houden?" „Goed. Maar experimenten met iets zo variabels als de menselijke natuur, kunnen nooit definitief zijn. En indien je zo openlijk toont, dat je maar een zeer geringe opinie over ons hebt en nog minder van ons verwacht, kun je dan index-daad nog hopen op een gunstige reactie? Ook wij hebben onze tx-ots, weet je. Tenminste ik heb de mijne en die kan dikwijls lastig genoeg zijn, ofschoon ik geloof, dat je er nu wel in geslaagd bent het grootste deel er van te verpletteren". Deverel grinnikte. „Als ik hier een verpletterd vrouwspersoon voor me heb, dan mogen de goden mij bewaren voor een, die nog in het bezit van haar volle tx-ots is". Hij liep naar'de deur en keerde zich, daar gekomen om, Celia met spottende ogen aankijkend. „Tante Bea is een best mens. maar ik geloof, dat haar smaak inzake bedkledij van weinig fantasie getuigt, denk je niet?" En met deze laatste uitval vertrok hij. Celia een beetje verward achter latend. September maakte een slechte zomer enigszins goed met mistige ochtenden en zonnige dagen, die Celia bij meer dan één gelegenheid voor het ontbijt reeds naar buiten lokten. Zij hield van die ochtenden in de herfst, als de spinnewebben in het vochtige gras glinsterden. Zij scheen voor zichzelf iets opgestoken te hebben van de rijpe rust van het jaargetijde. Met Laurie had zij dan ook vx-ede gesloten. Nu de bitterheid en vernedering, die haar zo lang achtervolgd hadden, achter haar lagen, voelde zij zich weer 'n ander mens. Deverel kwam dik wijls binnenvallen voor een praatje met haar vader en na de laatste cricketmatch kwam hij voor het avond eten. Er heerste die avond een prettige stemming. Deverel liet zich van zijn beste kant zien, rustiger, minder uit dagend dan zij hem nog ooit gezien had. Wanneer zijn gezicht in rust was, zag hij er moe uit, dacht zij, naar hem kijkend, terwijl hij een appel zat te schillen. Mooie handen. Dat was- het eerste, wat^zij ooit aan hem opgemerkt had. (Wordt vervolgd) Vrijgezellendag. De Nederlandse Vrij- gezellenbond (die niets uitstaande heeft met „Grevenbicht") houdt op Hemelvaarts dag in Amsterdam zijn jaarlijkse vrijgezel- lendag en viert dan tevens zijn eerste lustrum. Het Tweede-Kamerlid drs. H. Peschar zal spreken over de belastingpro blemen voor ongehuwden, de directeur van de Amsterdamse gemeentelijke woning- dienst, ir. J. Alozerij, behandelt woon- vraagstukken voor ongehuwden, en de bedrijfseconoom Jac. Olie jr. bespreekt pensioenaangelegenheden. Na dit officiële gedeelte volgen een cabaretvoorstelling, een gezamenlijke maaltijd en een dans avond. Bureau Militaire Bystand. Schout bij nacht John A. Snackenberg zal generaal- majoor John. C. McQueen opvolgen als hoofd van het Bureau van Wederzijdse Militaire Bijstand in Nederland. De officiële overdracht van het commando zal op 15 mei geschieden. Zwerver aangehouden. De politie heeft dezer dagen de 21-jarige R. H. G. R. wo nende te Winschoten, maar al geruime tijd zwex-vende, aangehouden. Hij was in het bezit van een te Amsterdam gestolen rij wiel. R. zou zich ook schuldig hebben ge maakt aan vele andex-e kleine en grotere vergrijpen op tal van plaatsen. Platendiefstal opgelost. De Amster damse recherche is er na enkele maanden speuren in geslaagd klaarheid te brengen in een diefstal van 1200 langspeelplaten met een totale waarde van 7000,uit een grammofoonplatenhandel in de Van Wou- straat te Amsterdam. Hierbij zijn drie in brekers en vier helers betrokken. De in braak is gepleegd in de nacht van 6 op 7 februari. Auteursrecht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond toestemming te verlenen tot het vestigen van een bijzon dere leerstoel in het nationale en interna tionale auteurs- en uitgeversrecht bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de ge meentelijke universiteit. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I DONDERDAG 8 MEI Stadsschouwburg: R.K. Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm" met „Vrouwen in paniek", 20 uur. Minerva Theater: Ken- nemer Kunstkring: Cabaret, 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met ver licht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. FILMS Cinema Palace: „High Society", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In dienst des konings", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Jet pilot", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „High Noon", 14 jaar, 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „Les girls", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het huis der naamlozen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the butler", alle leeft., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN W\jkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Ga- walo-tentoonstelling 1958, 1922 u. Kerk gebouw „Vogelenzang" (Bennebmek): Ora torium „Die Kindheit Jesu" en „Te Deum Laudamus" uit te voeren door Christelijk gemend Koor te Bennebroek, 20 uur. VRIJDAG 9 MEI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De Bolle", 20 u. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken var leden van „Kunst Zij Ons Doel", 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 13.30 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „De lift naar het schavot", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hyena's van de grote weg". '8 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ge tuige a charge", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: „Het congres danst", alle leeft., 20.15 uur. Rembrand* Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het laatste gevecht", 14 jaax-, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the butler", alle leeft., 14.15, 19 en 21.15 u. DIVERSEN Monopole Zandvoort: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap onder auspiciën van de stichting culturele kx-ing 't Helm met „Bernardine", 20 uur. Concertgebouw: Amate-missietentoonstelling, 20.3023 u. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Ga- walo-tentoonstelling 912, 1317 en 19— 22 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9