Britse regering gaat overstag in het spoorwegconflict Rebellenacties in noordelijk Indonesië en Nieuw-Guinea OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zij weigert echter in te grijpen bij busstaking HET WEER ANDRÉA NAAIMACHINES Formateur Pleven in het zicht van de haven gestrand Tropenkleding Moederdag Méér dan honderd doden bij treinbotsing in Brazilië 11 MEI maakt moeder blij Kouder Twiss en Schrijver mogen toch naar Nederland komen Tunnelkwestie niet in kabinet besproken Dr. Drees spreekt gerucht tegen In maart kwamen 6570 huizen gereed K.L.M. ontslaat twintig Australische piloten ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ee MORRIS STURKA TENNISKLEDING De legeraankopen Kamercommissie begint dinsdag met haar onderzoek Noorse hulde voor redders van schipbreukelingen Het woord is aan Dulles stak Westberlijners een hart onder de riem Volgens diplomaten is hij merkbaar veranderd Pflimlin aangezochtnadat drie andere radicalen achtereenvolgens een opdracht hadden geweigerd WEEK VAN DE FOTOGRAFIE Fotohandel HEUPERS LOHR Bij iedere jas een passende tas Grote Houtstr. 165 - Tel. 12595 CULT. PARELSNOEREN STUURMALS, COHEN 72e JAARGANG No 254 r Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos' L. Lodewijks VRIJDAG 9 MEI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 102 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) In de Londense busstaking is de toe stand ongewijzigd, maar als gevolg van een koersverandering van de regering be staat er een redelijke kans dat een staking bfj de spoorwegen althans kan worden afgewend. Kort voor het Lagerhuis-debat over de transportcrisis ging de regering overstag. Zjj kondigde aan dat de leiders van de vakbonden in het spoorwegbedrijf vanmiddag zijn uitgenodigd voor een be spreking met de minister van Arbeid, MacLeod. De bonden hebben deze uitnodi ging aanvaard en hun gezamenlijke bijeen komst, waarop de beslissing over de sta king zou vallen, uitgesteld. De -egering durft het, ondanks druk uit eigen kring, niet op een spoorwegstaking te laten aan komen. De algemene verwachting is dat het spoorwegpersoneel in juli alvast een kleine verhoging zal ontvangen, gelijk het verlangt. De stelling van de woordvoer der van het onverzettelijke deel der con servatieven, Peter Thorneycrofft, is dat stakingen beter zijn dan een nieuwe infla- tiegolf. De leidende figuren in de regering durfden deze riskante politiek echter niet aan. Wel bleven zij aarzelen over de te volgen weg. De busstaking en andere in dustriële moeilijkheden zijn een recht streks gevolg van de nog steeds heersende verwarring in de boezem van de regering. Het Lagerhuisdebat heeft in het buscon- cli-t geen verandering gebracht. Regering en oppositie stonden fel tegenover elkaar. Het besluit van de minister om de spoor wegleiders bij zich te roepen, viel in goede aarde, maar hij bleef echter hardnekkig weigeren zich nu reeds te mengen in het busconflict, omdat hij wachten wil op het psychologisch juiste ogenblik, om iets te kunnen bereiken. Vorige stakingen, ook die tijdens de Labour-regering, hebben aangetoond dat geduld het aangewezen middel is. Gaitskell, de leider der oppositie, die MacLeod's woede had opgewekt omdat hij dit onnodige debat had afgedwongen, stelde daartegenover dat de geringe wer kelijke verschillen tussen de vervoers onderneming en de busmannen een onmid dellijk ingrijpen van de minister recht vaardigt. De oppositie waarschuwde dat wanneer zulks niet snel gebeurt, d'- staking naar andere bedrijven zal overslaan. RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP) In Rio de Janeiro zijn bij een spoorwegonge luk meer dan honderd mensen om het leven gekomen en meer dan driehonderd gewond, van wie vijftig ernstig. In de voorstad Sao Cristovao botste een stamp volle forensentrein op een trein naar Rn: als gevolg van een verkeerde stand van de signalen. President Kubitschek, die zelf arts is, en kardinaal Camara hebben zich onmiddel lijk naar de plaats van de ramp begeven De radio van de stad heeft dokters en verplegers opgeroepen te komen helpen en burgers verzocht bloed af te staan voor de gewonden, van wie er verscheidene ter plaatse geopereerd moesten worden. (UPU) Dit is het tweede grote spoor wegongeluk van de Central do Brasil spoorwegen in dit jaar. Op 7 maart werden bij een ongeluk 64 mensen gedood. (Reuter) Een regeringsambtenaar heeft meegedeeld, dat er 130 tot 140 doden zijn. Uit de wrakstukken van het eerste rijtuig van de forensentrein zijn tachtig lijken geborgen. ADVERTENTIE AMER. ORLONVESTEN, n*n-r- div. tinten J 18.75 HELE CIRKELROKKEN. No-Iron Poplin 18.75 Gen. Cronjéstr. 59 (hoek Kloosterstr.) Ziet onze 5 etalages Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Morgen verspreide opklaringen. Matige, later af en toe krachtige naar noordwest ruimende wind. Aanvankelijk nog zacht, morgen overdag daling van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Dat MacLeod wel bereid was iets te doen in de spoorwegkwestie en niet in het bus conflict komt omdat bij de spoorwegen het beginsel van een arbitrage-uitspraak niet in het geding is. MacLeod hield een gloed vol betoog.om aan te tonen dat hij vol goede wil boven de partijen staat, maar hij kon de oppositie niet overtuigen. Minister-president Macmillan deed zijn best alle tegen de regering gerichte be schuldigingen te ontzenuwen, doch de in druk bleef dat de conservatieven nog altijd verdeeld zijn over de anti-inflatie-politiek en het al of niet aannemen van een krach tiger houding tegenover de vakbonden. De poging om het ondergrondse trein verkeer te vertragen is op niets uitgelopen. Het bleek een voorbarige actie te zijn, die waarschijnlijk was bedoeld als een dreige ment. (Reuter) Zesduizend personeelsleden van de Londense vleesmarkten Iiebben be sloten maandag in staking te gaan om een eis tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Door deze staking wordt de vleesvoorzie ning van de tien miljoen mensen in het gebied van Londen in gevaar gebracht. De oproep tot staking werd uitgegeven uit protest tegen de weigering van de werk gevers te onderhandelen over e^.n loons verhoging voor 2300 chauffeurs van vlees auto's. Het merendeel van hen staakt al drie weken. Te York heeft het vakverbond van metaalbewerkers in de scheepsbouw en andere industrieën besloten looneisen te stellen ten behoeve van zijn drie miljoen leden. In Birmingham zijn al zevenduizend arbieders van eep autofabriek in staking voor hogere lonen. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL 16963 Twee verstekelingen uit Indonesië, die zich drie maanden geleden aan boord van het Italiaanse passagiersschip „Sydney" verstopten, hebben thans toestemming ge kregen in Genua aan land te gaan. Het schip arriveerde donderdag in Na pels met de twee mannen en nog 233 andere Nederlanders uit Indonesië. Twiss en Schrijver, de beide verstekelingen, en het merendeel der Nederlanders, gingen vandaag in Genua aan land, vanwaar zij per trein naar Nederland i-eizen. Robert Frank Twiss (23), uit Tegal, mid den-Java, en Rudolf Schrijver (27) uit Surabaia, gingen in Surabaia op 7 februari aan boord van de „Sydney" om naar Ne derland te gaan, hoewel zij niet in het bezit waren van een Nederlands paspoort. Zij mochten dan ook in geen van de aan loophavens aan land. Van Indonesië ging het naar Italië en terug naar Australië, en via Indonesië weer naar Italië, totdat de scheepvaartmaatschappij toestemming kreeg de beide verstekelingen in Genua van boord te laten gaan. (UP) In het kabinet is de kwestie vap de tun nels onder het Noordzeekanaal niet op nieuw aan de orde geweest. De regering heeft dus geen standpunt geformuleerd, noch een beslissing inzake de tunnels ge nomen, aldus heeft minister-president dr. W. Drees aan het A.N.P. medegedeeld. Ge ruchten in Amsterdam, dat de regering wèl een beslissing zou hebben genomen over volgorde en financiering van de bouw der IJ-, Coen- en Hemtunnels sprak dr. Drees ten stelligste tegen. De kwestie van de tunnels onder het Noordzeekanaal is nog steeds een punt van overleg tussen de gemeente Amsterdam en de Rijkswaterstaat. Een rapport over dit overleg heeft de regering niet bereikt, zo dat het tunnelvraagstuk in het kabinet niet opnieuw aan de orde is geweest. Het kabinet heeft dus ook geen standpunt in deze aan gelegenheid ingenomen, aldus dr. Drees. In maart kwamen 6.570 woningen ge reed. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Dit aan tal is 339 lager dan dat van maart 1957, toen 6.909 woningen werden opgeleverd. In het eerste kwartaal van 1958 werden 20.056 woningen voltooid tegen 19.208 in de eerste drie maanden van 1957. Van de in maart gereed gekomen woningen werden er 555 als systeemwoning gebouwd. Totaal zijn tot eind maart 1958 sinds de bevrijding 616.614 nieuwe woningen gereed gekomen. De K.L.M. is voornemens 20 Australische vliegers, die voor de Indonesische lucht vaartmaatschappij „Garuda" hebben ge vlogen te ontslaan. De piloten waren inder tijd speciaal voor terbeschikkingstelling aan de „Garuda" in dienst genomen. Hun afvloeiing is 'het gevolg van het beëindig de contract tussen de K.L.M. en de Indo nesische maatschappij. De vliegers zijn reeds naar Australië teruggekeerd. Zij heb ben nimmer op de K.L.M.-lijnen dienst ge daan. Er is voor hen een afvloeiingsrege ling getroffen. Voor dit ontslag heeft de K.L.M. geen toestemming van het gewestelijk arbeids bureau nodig. DJAKARTA (ANP) - De beschuldi- diging van de woordvoerder van het Indonesische leger, dat de Koninklijke Nederlandse Marine steun verleent aan de opstandelingen in Noord-Celebes, is door de kranten in Djakarta onder grote koppen op de voorpagina's gepubliceerd. Het linkse dagblad „Bintang Timur" heeft een hoofdartikel aan deze beschul diging gewijd. Het blad onderschrijft de beschuldiging van het leger (die door Den Haag als „vol slagen onzin" wordt gekwalificeerd) en levert voorts commentaar op de verklaring vah minister Dulles in Kopenhagen, dat een aanval van Indonesië op westelijk Nieuw-Guinea tot'de ernstigste gevolgen zou leiden. De „Bintang Timur" zegt dat „het thans duidelijk is, dat buitenlandse mogend heden het Indonesische leger willen ver zwakken, vóórdat het in de omgeving van West-Irian kan worden geconcentreerd. - Het blad betoogt verder, dat de opstand in Indonesië kan worden gezien als een poging van buitenlandse mogendheden om de koloniale heerschappij over dit gebied te behouden. De bondgenoten van Neder land hebben klaarblijkelijk de militaire aspecten van het geschil tussen Neder land en Indonesië over West-Irian na het inzetten van de anti-Nederlandse cam pagne door de Indonesische regering in december jongstleden, aan een beschou wing onderworpen, aldus de „Bintang Timur". De nationalistische „Merdeka" stelt in een hoofdartikel de vraag, of de verklaring van minister Dulles moet worden uitge legd als een „overwinning voor de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, die in een geheime zitting van de NAVO-conferentie verslag heeft uitge bracht over de tegenwoordige situatie in Indonesië". Bombardementen Radio-Menado heeft gemeld dat bom menwerpers van de opstandelingen woens dag het vliegveld van Ambon opnieuw hebben aangevallen. Een toestel van de „Garuda" dat juist wilde landen kreeg de waarschuwing terug te keren en vol deed daaraan. De startbaan, verkeersge- bouwen en de benzine-opslag zijn ernstig beschadigd terwijl twee geparkeerde vliegtuigen eveneens schade hebben op gelopen. De vliegers hebben, teruggekeerd op hun basis, gemeld, dat het vliegveld van Ambon voor geruime tijd onbruikbaar is. Het hoofd van het Indonesische Bureau van Handel en Scheepvaart te Djakarta, dat zich thans in Singapore bevindt voor „een beleefdheidsbezoek", heeft aan de pers verklaard, dat de luchtaanvallen van de opstandelingen de scheepvaart in de Oostindonesische wateren een zware slag hebben toegebracht. Hij zegt dat de re gering maatregelen neemt om op te treden tegen de activiteiten van de opstandelingen, maar hij heeft geweigerd hier nader op in te gaan. DJAKARTA (UP) Batusangkar, het laatste bolwerk van de revolutionaire re gering op Sumatra, is maandag door troe pen van de centrale regering ingenomen, aldus een mededeling van het hoofdkwar tier van het leger te Djakarta. De re geringstroepen hebben de stad leeg aan getroffen-; de burgerbevolking is waar schijnlijk door de rebellen gedwongen ge worden te evacueren. Van premier Sja- fruddin en zijn kabinet is geen spoor ge vonden. Volgens het Indonesische persbureau Antara proberen twee leiders van de re volutionaire beweging op Sumatra met een onderzeeboot te vluchten. De twee leiders, Maloedin Simbolon. minister van Buiten landse Zaken en Achmed Hussein, trach ten, geëscorteerd door troepen, naar de westkust van Midden-Sumatra te komen. Zij moeten echter door een ring van loya listische strijdkrachten heenbreken om de kust te bereiken. Een onderzeeboot wacht voor de westkust om genoemde leiders aan boord te nemen en weg te voeren. DJAKARTA (ANP) De Amerikaan Bernard Kalb, correspondent van de „New York Times", is vrijdag door de militaire politie in Djakarta aangehouden. Op het middaguur vervoegde zich militaire po litie op zijn kantoor in de „Nideum-druk- kerij" in de hoofdstad en bracht hem over naar het hoofdkwartier. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze Er zijn geen mededelingen gedaan over hetgeen aan Kalb ten laste wordt gelegd, doch men neemt aan dat zijn arrestatie verband houdt met zijn berichten over de beweerde aankomst in Indonesië van ge vechtsvliegtuigen uit communistische lan den. Nader wordt gemeld, dat Kalb, na an derhalf uur, is vrijgelaten. GENèVE (UP) Indonesië is het eerste land dat geweigerd heeft de conventie met betrekking tot de territoriale wateren te ondertekenen; het heeft wel de vier an dere conventies getekend die door de con ferentie van de UNO over het zeerecht zijn aanvaard. De reden van Indonesiës weigering is, dat Indonesië aanspraak maakt op territoriale rechten tot op 12 mijl uit de kust, waardoor de wateren tussen de meer dan drieduizend Indo nesische eilanden territoriaal gebied van Indonesië worden verklaard. De vier wel door Indonesië onderteken de con'venties zijn die over de zeeën, over de visserij in volle zee, over de continen tale drempel en het facultatieve protocol van ondertekening. Plan voor vrijhaven DJAKARTA (UP) De regering van Indonesië heeft plannen om een vrijhaven te openen als een concurrent van Singa pore. Dit plan is goedgekeurd op een conferentie van nationale scheepvaart maatschappijen en havenautoriteiten en de minister van Scheepvaart, Mohammed Nazir, heeft er zijn fiat aan gegeven. Er is evenwel nog niet besloten welke havenplaats in aanmerking komt; men denkt aan verscheidene havens op Noord- Sumatra en aan de westkust van Midden- Sumatra, die tegenover Malakka liggen. Nazir zou verklaard hebben, dat indien een vrijhaven in Indonesië wordt geopend „Singapore niet langer de hegemonie over Z.O.-Azië zal hebben en Indonesië einde lijk onafhankelijk zal worden van vele economische banden, waarin eeuwenlang Aziatische landen verstrikt zijn". DJAKARTA (UP) Indonesië heeft 32 schepen met een totale tonnage van 65.000 van het buitenland gekocht ter vervanging van de KPM-vloot, zo is heden in Dja karta bekendgemaakt. Behalve de Rus sische schepen, die reeds zijn geleverd, heeft Indonesië negen Japanse schepen van totaal 33.000 ton, zes schepen in Ne derland, vier in Italië, een in Finland en twee in Duitsland besteld. Al deze sche pen zullen medio mei worden geleverd, aldus een woordvoerder van de regering De woordvoerder heeft voorts gezegd, dat de regering met Polen en Joegoslavië onderhandelingen voert voor de aankoop van meer schepen en dat zij uit de Ver enigde Staten offertes heeft ontvangen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 K DAM TEL. 717162 De voorzitter van de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat leden van de spe ciale Kamercommissie van onderzoek naar de organisatie en werkwijze van de in koopdiensten van het leger en van het directoraat Materieel Landmacht zijn be noemd de heren Koersen, Janssen, Visch, (allen K.V.P.), Vermeer, Koopman, Wierda (allen P.v.d.A.), Smallenbroek en Versteeg (A.R.), Calmeijer en Van der Pijl (C.H.U.) en ritmeester en Van Dijk (V.V.D.). Als voorzitter van de commissie zal op treden de heer Th. D. J. M. Koersen. De heer Koersen is vice-voorzitter van de Kamercommissie voor de industrie. Hij is na mr. Donker voorzitter van de Parle mentaire Enquêtecommissie regeringsbe leid 1940-1945 geweest. Eerste ondervoor zitter is mr. Th. A. Versteeg, die lid is van de Kamercommissie voor privaat- en straf recht. Tweede ondervoorzitter is kolonel B. D. Wierda. Mr. G. M. A. M. Huigens, commies-griffier van de Tweede Kamer, zal als griffier der commissie optreden. Mr. Huigens is griffier van de parlemen taire Enquêtecommissie regeringsbeleid geweest. De commissie zal dinsdag haar eerste vergadering houden. Links de heer Quarles van TJjford, rechts kapitein Latour en marconist Pothoven. Namens de Noorse regering heeft de am bassadeur van Noorwegen in Den Haag, de heer L. Jorstad, in Amsterdam een pla quette overhandigd aan gezagvoerder A. C. W. Latour van de „Bintang" van de Stoom vaartmaatschappij Nederland als dank voor het redden .van 28 schipbreukelingen van het door midden gebroken Noorse tank schip ..Seirstadt". Kapitein Latour en mar conist A. Pothoven kregen voorts van de rederij van het Noorse schip een zilveren armbandhorloge. Jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, voor zitter van de K.N.Z.H.R.M., bood aan mar conist Pothoven de gouden dassspeld aan van deze maatschappij, „omdat de marco nist door zijn nauwgezette plichtsbetrach ting en activiteit, alsmede de bekwame wijze, waarop door hem het noodverkeer werd afgewikkeld, in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de redding van de op varenden van het Noorge schip." De redding geschiedde op 16 januari in de Middellandse Zee.' Einstein: De leugen is gepromoveerd tot de waar digheid van politiek instrument. BERLIJN (UP) De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op de terugweg van Kopenhagen een kort bezoek aan West-Berlijn gebracht. Hij sprak in het Westberlijnse stadsparlement een redevoering uit waarin hij de verzeke ring gaf dat de Verenigde Staten West- Berlijn niet in de steek zullen laten. „Ber lijn leert ons dat men niet kan geloven in communistische beloften, en dat zwakheid geen veiligheid biedt". Burgemeester Brandt van West-Berlijn dankte voor de Amerikaanse hulp ten tijde van de blok kade, en voor de verzekeringen van Ameri kaanse hulp in geval van een aanval op zijn geïsoleerde stad. In de namiddag vertrok Dulles per vlieg tuig naar Parijs om daar een conferentie van Amerikaanse ambassadeurs in Europa te leiden. De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland David Bruce en mevrouw Eleanor Lansing Dulles, een zuster van de minister, die als speciaal assistente voor Berlijnse aangelegenheden, aan het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken is verbonden, vergezelden Dulles. De Amerikaanse minister vertrekt morgen uit Parijs naar de Verenigde Staten. Plooibaarder? KOPENHAGEN (UP) De diplomaten die in Kopenhagen aan de NAVO-bijeen- komsten hebben deelgenomen zijn van oor deel dat Dulles merkbaar veranderd is, in zijn voordeel. Verscheidene diplomaten noemden Dulles „meer ontspannen en plooibaar" dan in jaren het geval is ge weest. Enkele anderen zeiden dat Dulles inschikkelijker geworden is. Dulles' herhaalde verklaringen dat zijn regering zo nauw mogelijk wenst samen te werken met de Europese bondgenoten heeft op vele Europese diplomaten een „in druk van oprechtheid" gemaakt. Het viel op dat Dulles welwillend heeft geluisterd naar enkele suggesties omtrent Ameri kaanse economische hulp en grotere mede deelzaamheid in zaken van kerngeheimen. (Van onze correspondent in Parijs) Nog geen tien uren, nadat Pleven zyn nieuwe regering had samengesteld, die hij vandaag aan de Nationale Vergadering zou voorstellen, heeft de Franse kabinetscrisis weer een nieuwe politieke wending geno men, waardoor de formateur zijn opdracht voor de derde, en nu zeker laatste, keer aan president Coty moest teruggeven. Ach tereenvolgens heeft de president der repu bliek, die juist bij de Are de Triomphe met een grote militaire parade de verjaardag van de geallieerde overwinning vierde, de drie radicale kopstukken, die tot minister waren benoemd, of herbenoemd, René Bil- lères, Maurice Faure en senator Jean Ber- thoin, ontvangen. Zijn verzoek de fakkel van de vorige formateur te willen over nemen, werd echter met verschillende argumenten door alle drie afgewezen. Ten slotte vond het staatshoofd de leider der roomskatholieke volksrepublikeinen en minister van Financiën in het demissonaire kabinet, Pierre Pflimlin, bereid een kans te wagen. Pflimlin, die een doortastend en kundig man is, met vooruitstrevende denk beelden inzake het kernvraagstuk Algerye, zou vandaag zjjn definitieve antwoord geven. Dat monsieur Coty zich eerst tot de radi cale ministers wendde, was geen toeval Want hun partij heeft, in het zicht van de haven Pleven's vaartuigje, dat zeker geen bijzonder degelijke indruk maakte, tot zin ken gebracht. De aanleiding tot deze aan slag, waarop vrijwel niemand had gerekend vormde de afgescheiden radicaal André Morice, die om zijn zeer „kolonialistische" inzichten bekend staat en aan wie Pleven de portefeuille van Nationale Verdediging, die door de oorlog in Algerije extra gewicht heeft gekregen, wenste toe te vertrouwen. Door deze keuze, die de onafhankelijke conservatieven Pleven hadden opgedron gen, meenden de radicalen, dat een libera lere politiek in Algerije bij voorbaat tot mislukking zou zijn gedoemd. Voor het eerst in hun geschiedenis spraken de 91 leden van het hoogste orgaan van deze partij een eenparig, zij het ook afwijzend oordeel uit. En voor het eerst ook in de historie der Franse republiek was een pre mier ten. val gebracht nog vóór zijn rege ring het fiat van het parlement ontvangen had. Eendagsvliegen heeft men al meer on der de Franse regeringen meegemaakt maar een doodgeboren kindje, dat voor tijdig en door middel van een keizersnede ter wereld werd gebracht, was tot dusver nog nooit vertoond. Beroep op de communisten? De politieke crisis is nu haar 25ste dag ingegaan, maar niet alleen die langdurig heid bepaalt de bijzondere ernst van de toestand. Op zich was het zeker een gun stig teken, dat de Franse politici duidelijk te kennen geven, dat zij de verantwoorde lijkheid voor een voortzetting der uitzicht loze geweldpolitiek in Noord-Afrika, die door Morice werd gesymboliseerd, beslist niet langer willen dragen. De moeilijkheid is echter dat een vastberaden meerderheid voor een vooruitstrevend beleid alleen met de steun der communisten is te vormen. Zowel internationaal als nationaal gezien zijn de bezwaren van zo'n oplossing echter onoverkomelijk en tot dusver heeft het Elysée deze mogelijkheid (nog) niet in over weging willen nemen. Het lijkt eveneens wel uitgesloten, dat de nieuwe en derde formateur deze weg zal inslaan, ofschoon Pflimlin te kennen heeft gegeven snel tot de kern der tegenstellin gen te willen doordringen. Voor een meer derheid, die hier „nationaal" wordt ge noemd en waarbij de ruim 160 communis ten buiten het parlementaire spel worden gesteld, blijft de medewerking vereist van een veertigtal ultrarechtse politici, die er totnutoe in zijn geslaagd hun stempel op de Algerije-politiek te drukken. De grote moeilijkheid is nu aan deze druk van die uiterst rechtse vleugel te ontkomen, zonder het lot van Frankrijk de communisten in handen te spélen. Ofschoon bij elke mis lukking van een formateur de stukken op het. parlementaire vlak duidelijker komen te liggen, blijft de ontknoping van de crisis vooralsnog in een duisternis gehuld. ADVERTENTIE Zandvoortselaan 163 - Heemstede ADVERTENTIE nWIJ II I llnlIillliN ELEGANTE TASSEN EN BY0UX GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 ADVERTENTIE Geschenken voor ADVERTENTIE JUWELIERS - Houtplein 15 - HORIOGERS

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1