K.ERKD Verbetering Frederikspark ^Urieuew aan de redactie KS Jubileum en opening van nieuw consultatiebureau gevierd Commissaris der Koningin kwam de Noordhollandse Vereniging feliciteren ZATERDAG 10 MEI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 FEEST VAN T.B.-BESTRIJPE RS Burgerlijke Stand van Haarlem Politie maakte 165 processen-verbaal op Jaarvergadering christelijke woningbouwvereniging Grondkamer houdt geen spreekuur meer Burgemeester Cremers opende Kleutertuin „Hum melhof" in Oud-Schoten Van maandag af ook in Haarlem volle melk Wijkcomité komt dinsdag in Parochiehuis bijeen SLASAU S Diploma's voor twaalf politie-reservisten In het nieuwe districtsconsultatiebureau van de Noordhollandse Vereniging tot be strijding van dc Tuberculose op de hoek van de Orionwcg en de Steenbokstraat in Haarlem-noord werd vrijdagmiddag een dubbel feest gevierd. Ten eerste het vijf tigjarig bestaan van de Noordhollandse Vereniging, waarbij de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, aanwezig was om het be stuur te complimenteren en vervolgens de opening van het nieuwe consultatiebureau door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Crcmers. Voor een zeer talrijk gehoor, waaronder vele genodigden, artsen en het personeel, sprak eerst de voorzitter van de Noord hollandse Vereniging, de arts I. Wessel, een feestrede uit, waarin hij zeide, dat het resultaat van de tuberculosebestrij ding in de voorbije halve eeuw verbijste ring kan wekken, wanneer men weet hoe zeer leidende medici op het punt van de aanpak dezer volksziekte nog verdeeld waren toen het werk al werd aangevat. Dit is reeds uitvoerig weergegeven in het gedenkboek van de secretaris der vereni ging, de arts A. D. Bloemsma, voor wiens werk verschillende sprekers deze middag grote waardering uitspraken. Het sterfte cijfer door tuberculose is nog maar een fractie van dat van vijftig jaar geleden: per honderdduizend is het nog 4,6 tegen 15,3 als gevolg van verkeersongevallen, 157 door kanker en 187 door hart- en vaat ziekten. Maar explosies blijven volgens de spreker mogelijk, juist nu door al deze goe de zorgen ons volk maagdelijker wordt in zijn immuniteit. Het ras als zodanig wordt niet sterker en is in toenemende mate af hankelijk van medische controle. Er be staat ook thans op diverse punten nog geen eenstemmigheid, al was het alleen maar over de vraag hoe men de laatste schuil hoeken van de bacterie zal kunnen vinden. Van vijftig percent der huidige patiënten is de besmettingsgrond bekend. Het lijkt alsof het gevaar voor speciale groepen nog het meest manifest is, zoals voor mpnnen boven de vijftig en vrouwen van de pu berteit tot aan twintig jaar. De ontwikke ling van de B.G.C.-vaccinatie is nog niet te voorzien en dc opsporingsmethode moet verder worden verbeterd. „In vijftig jaar zijn dus wel de proporties van het vraag stuk afgenomen maar er blijft een zo gro te taak over, dat velen er hun roeping in zullen blijven vinden," aldus dokter Wes sel. De Commissaris der Koningin vestigde in zijn rede de aandacht op de verschei dene jubilea die juist in deze jaren op het gebied van de tuberculosebestrijding ge vierd worden en achtte dit er illustratief voor hoe krachtig in het eerste decennium van deze eeuw de strijd tegen de tubercu lose is begonnen. In 1906 werd door het bestuur van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der Tuberculose reeds een ver zoek tot steun aan de Provinciale Staten gericht in de strijd tegen „deze moordda dige ziekte," ondertekend door dr. L. C. Kersbergen, die de Haarlemse vereniging oprichtte en voorts de Noordhollandse ver eniging als secretaris en later als voorzit ter diende. De Gedeputeerde Staten ver beenden echter pas subsidie van 1908 af toen de Noordhollandse vereniging in het leven was geroepen. „Het provinciaal be stuur is u en uw medewerkers bijzonder dankbaar," zo richtte de Commissaris der Koningin zich lot de voorzitter en hij over handigde hem als geschenk het manuscript van het eerste verzoek om subsidie na mens de Noordhollandse vereniging, on dertekend door dr. Kersbergen. Vervolgens sprak dr. M. R. Heynsius van den Berg, voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose, die eraan her innerde, dat in de laatste tien jaar bijna alle consultatiebureaus in de provincie zijn vernieuwd, hetgeen wel op een bijzon dere activiteit duidt. Onder hilariteit ex cuseerde hij zich dat hij zo kort sprak, „want ik moet hierna binnen korte tijd nog tien andere verenigingen gelukwensen, dus ik moet wat overhouden.." De voorzitter van de Vereniging van artsen voor longziekten en tuberculose, dr. D. P. Huisken, dankte het bestuur voor de daadwerkelijke hulp aan artsen, die op de consultatiebureaus wetenschappe lijk werk mochten doen. Namens het per soneel in de gehele provincie sprak vervol gens de directrice van het consultatiebu reau in Hilversum, dr. H. C. Hallo, die verklaarde, dat vele hooggespannen ver wachtingen van artsen, die aanvankelijk niet vervuld konden worden, in de laatste tien jaren vaak zelfs zijn overtroffen als was het alleen maar door de prachtige in stallaties, waarover men thans kan be schikken. De opening Na een pauze waarin verversingen wer den gebruikt, nam dokter I. Wessel op nieuw het woord om de opening van het consultatiegebouw aan te kondigen. Hij gaf een overzicht van de totstandkoming van het gebouw en bracht dank aan allen, die hieraan medewerkten, onder wie de architect, prof. ir. H. T. Ziwers. In zijn openingsrede zeide de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Haarlem, 9 mei 1958. BEVALLEN van een zoon: 8 mei: T. itrijland- Verzijlberg; A. Klaverstijn-Gra- •■>endaalA. Bos-Reppel; E. A. T. Weber- Tolla; M. S. M. Wisse-Engelbregt; A. W. t- Verhaaf-Leeuwis; 9 mei: G. Bruin-Plat; M. W. van Schie-Hetem; D. I-I. M. Roden- burg-Nijboer; J. C. Koning-Padberg. BEVALLEN van een dochter: 6 mei: C. H. ran Dorssen-Drewes; 8 mei: T. Strij- 'and-Verzijlberg; G. E. C. Proost-van dei- dutten: S. C. Kruithof-van der Blom; E. ogtenberg-Touw; J. M. A. Knötschke- Herman; a. de Nie-de Nie; J. C. Heintz- ~"ger-Joosten; L. Klaassen-Timmerman. ONDERTROUWD: 9 mei: B. G. Dinkla C. M. van Cuijlenborg; H. Esche en L. 'erkx. OVERLEDEN: 7 mei: C. Duijn, 85 j., Ha rtraat; M. W. Verschoor, 60 j„ Hazepa- rslaan; E. L. Turk, 3 weken, Kamper- aan; 8 mei: A. Bijster, 78 j„ Junoplantsoen; H. van Stéeriwijk, 75 j., Eindenhout- straat; C. de Vries, 65 j., Pr. Bolwerk 7. Cremers, dat de opening van het nieuwe consultatiebureau niet los te zien is van de Noordhollandse Vereniging, zodat hij het een gelukkige gedachte vond, dat de ze haar jubileum bij deze zelfde gelegen heid vierde. Hij herinnerde aan het vroe gere consultatiebureau aan de Gedempte Oude Gracht en de plannen tot de totstand brenging van het huidige, die reeds van de dertiger jaren dateren. De burge meester roemde de „symbiose" tussen de Haarlemse en de Noordhollandse Vereni gingen, welke thans elk haar eigen taken hebben, de laatstgenoemde zorgt thans ge heel voor de consultatiebureaus en de Haarlemse vereniging houdt vele andere taken over, zoals de zorg voor „Brederode- duin", de gezinsverzorgsters, de huisbe zoeksters. de propaganda en de Emma- bloemcollecte. „Moge de samenwerking tussen beide verenigingen nog vele goede resultaten brengen in de strijd tegen de microscopische draak met zeven koppen, die wel verslagen maar nog niet dood is," aldus de burgemeester. De voorzitter van de Haarlemse Vere niging, dr. O. H. Dijkstra, verklaarde, dat voor de Noordhollandse vereniging, die 16 jaar de gast van de Haarlemse vereni ging was, de spreuk die hij eens op de lo geerkamer van zijn vriend las, zeker niet opging: „een gast en een vis blijven drie dagen fris". De Noordhollandse vereni ging moet dus wel een bijzondere gast ge weest zijn „en dat is ook zo, want zij was een paying guest," aldus dr. Dijkstra. Voorts spraken nog dr. C. R. N. F. van Joost namens de geneeskundige hoofdin spectie, dr. J. O. Stoffelsma, directeur van het districtsconsultatiebureau, die verklaarde, dat een rondleiding vooraf door het oude gebouw de bezoekers nog heel wat meer onder de indruk van de vooruitgang zou hebben gebracht, en dr. W. C. Spruitenburg, directeur van het con sultatiebureau te Velsen. Na deze toespraken volgde een drukbe zochte receptie, waarbij ook de gemeen tebesturen van de omgeving vertegen woordigd waren. Gedurende de maanden januari, fe bruari, maart en april zijn er in Haarlem 165 processen-verbaal opgemaakt tegen weggebruikers die de maximumsnelheid overtraden. Nog steeds oefent de politie een strenge controle uit op automobilis ten, motor- en scooterberijders en brom fietsers en daarbij maakt men onder meer gebruik van motoren en auto's terwijl sommige politiemensen, al dan niet in bur ger, uitgerust zijn met stopwatches. De christelijke woningbouwvereniging afdeling Bloemendaal hield vrijdagavond in de kleine zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan haar jaarvergadering. In zijn openingswoord kon de voorzit ter, de heer H. Engberts, mededelen, dat ook 1957 een goed jaar voor deze woning bouwvereniging is geweest. De financiële positie is gunstig. Het jaarverslag van de secretaris, dc- heer C. Fris, vermeldde onder meer dat de veertien woningen aan de Donkerelaan en de achttien aan de Van Deventerlaan nu gereed zijn gekomen. Mede door deze bouw is er ook een verheugende toeloop van nieuwe leden. De vereniging telt thans 107 leden. Het woningbezit bedraagt thans 62, waarvan dertig woningen particulier bezit zijn. De woningen aan de Donkere laan zullen in de toekomst eigendom van de vereniging worden, omdat zij de grond daar heeft aangekocht. Aan de Boslaan worden enige woningen van douches voor zien en de andere woningen (dertig it: totaal) worden opgeknapt. Ook deze wo ningen zijn eigendom van de woningbouw vereniging. De heren C. S. G. Noordhoff en J. Ver meer, die aan de beurt van aftreden wa ren, werden bij acclamatie als bestuurs leden herkozen. Op deze vergadering werd eveneens mededeling gedaan dat de heren C. Fris en G. C. Ravenhorst van functie haden gewisseld, zodat de heer Raven horst nu eerste secretaris is en de heer Fris tweede secretaris. Bij de rondvraag kwamen nog enkele vragen over reparaties aan de orde. alsmede de eventuele plan nen voor het aanleggen van een speelplaats voor de jeugd achter de woningen aan de Donkerelaan. De nieuw te bouwen wo ningen aan de Kennemerweg zullen voor lopig nog wel toekomstmuziek blijven. verbetering baan - rreder)kt>park.= OPENSAdE WEdSCM H.ARLEM Zoals wij reeds eerder hebben bericht heeft de Haarlemse dienst van Openbare Werken een plan ontworpen, volgens welk de verbinding tussen het Houtplein en de Rustenburgerlaan wordt verbeterd. Op bijgaande tekening kan men zien. dat in de toekomst zowel de Baan als het Fre derikspark rechtstreeks zullen aansluiten op dc uitmonding van de Rustenburger laan op de Kleine Houtweg. Om deze ver beteringen tot stand te brengen was het nodig kleine stukjes van de tuinen van twee villa's af te nemen. De eigenaars hiervan hebben op bijzonder loyale wijze aan deze „amputatie" van hun voortuinen waarvoor zij als compensatie andere grond terugkregen meegewerkt. Dank zij deze medewerking zal het mogelijk zijn in de toekomst het Frederikspark op 7 meter breedte te brengen. Bij de Rusten burgerlaan wordt deze breedte iets min der (6'/a meter), om een goede aanslui ting te krijgen op de Rustenburgerlaan, die voor twee rijrichtingen 12 meter breed is. De Baan wordt ruim 5'/2 meter breed en bij de uitmonding op het Houtplein zelfs 9'/2 meter over een lengte van 70 me ter, waardoor het mogelijk zal worden in twee richtingen rechtsaf en rechtdoor/ linksaf) voor te sorteren. Aan het einde van de Baan komen verkeerslichten, even als bij alle andere uitmondingen op het Houtplein. Hiervoor is onlangs door de raad een krediet verleend. Voorlopig zal men de bomen aan de zuidzijde van de Baan laten staan, hoewel het bij een de finitieve oplossing waarschijnlijk is, dat zij zullen moeten verdwijnen. Tevens zal het Frederikspark worden geasfalteerd. Ook hoopt de dienst van Openbare Wer ken in de toekomst, de Kleine Houtweg ten noorden van de Baan te verbeteren. Het driehoekige terrein op de hoek van Baan en Kleine Houtweg zal worden ingericht als parkeerterrein. Het gedeelte van de Baan, dat na de afsplitsing van de nieuwe weg overblijft, zal blijven bestaan om als verbindingsweg voor de daar staande hui- Als uitvloeisel van de per 1 mei inge voerde Pachtwet en de daarmede samen hangende uitvoeringsbesluiten komen de spreekuren van de grondkamer voor Noordholland zowel te Haarlem als te Alkmaar, Purmerend en Schagen voort aan te vervallen. Eveneens is het de leden, plaatsvervangende leden en secretarissen van de grondkamer niet meer toegestaan inlichtingen een belanghebbenden te ver strekken. In voorkomende gevallen kun nen belanghebbenden zich onder meer wenden tot de rechtskundige adviseurs hunner organisaties. zen te kunnen dienen. Wanneer Openba re Werken een begin zal maken met de ze werkzaamheden kon men ons nog niet meedelen. Wel kan reeds worden gezegd, dat het geheel een duidelijke en zeer prak tische verbetering betekent, vergeleken met de huidige situatie. Rommelhoek werd kinderparadijs De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft vrijdagavond de kleutertuin van de rooms-katholieke speel tuinvereniging „Hof van Eden" in Oud- Schoten officieel geopend. Hij deed dit door een naambord te onthullen, waarna de belangstellenden en dat waren er vele konden lezen dat dit kinderparadijs je voortaan „Hummelhof" zal heten. Niet ten onrechte kan deze kleutertuin, waar aan lofwaardige zorg is besteed, een ju weeltje worden genoemd. Op de prachtige grasmat staan de in vrolijke kleuren ge schilderde glijbaan, schommels, wippen draaimolentjes en hobbelpaarden alles aangepast aan de leeftijd en lichaams lengte der kleuters te pronken. In de konijnenberg dartelen de wipstaartje, zo nu en dan een door het gaas gestoken kin derhandje besnuffelend voor een lekker hapje. De zandbak ligt te wachten op de zand- en luchtkastelen, die de kleine ge bruikers er zullen bouwen. Omsloten door de huizenblokken aan de Muiderslotweg, Vergierdeweg, Gijsbrecht van Aemstel- straat, en Jephtastraat kan men de lig ging van een kleutertuin niet beter wen sen. Vanuit hun woningen kunnen de moe ders het speelterrein gemakkelijk over zien. Het was daarom niet zo verwonderlijk dat de voorzitter van „Hof van Eden," de heer S. P. Duin vervuld van een tikje trots de vele genodigden vei-welkomde. Onder deze bevonden zich behalve de bur gemeester, de heer A. van Moock van de afdeling jeugdzaken; de voorzitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liempt jr.; de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen en hoofdinspecteur L. David- zon. De heer Duin gewaagde met voldoe ning, dat bij de aanleg en inrichting van de tuin veel medewerking was ondervon den van de dienst van Openbare werken en de dienst Hout en plantsoenen alsmede van het bestuur van de woningbouwver eniging „St. Bavo-Noord." Hij bracht al len, die op de een of andere wijze tot de totstandkoming van deze, speciaal voor het kleine kind bedoelde speelgelegenheid hebben bijgedragen, daarvoor hartelijk dank. Vervolgens verzocht hij burgemees ter Cremers de touwtjes door te knippen waarmede het doek, dat het naambord omhulde, werd vastgehouden. „Jongens, tellen jullie tot drie?" vroeg de burge meester, aan welk verzoek de jeugd maar al te graag gevolg gaf. Nadat het doek gevallen was bliez'en de kmderen op toe ters en flitsten de serpentines door de lucht, werd de vlag gehesen en de diverse speeltoestellen in werking gesteld. Verscheidene sprekers voerden hierna nog het woord ondermeer de heer J. B. Veltman, voorzitter van „St. Bavo-Noord", de heer B. A. J. Steentjes, voorzitter van het wijkcomité „Oud-Schoten", de heer D. Rookhuiszen, die namens het Haarlems Speeltuin Verbond enig speelgereedschap aanbood en mevrouw Ravesloot, die de ge lukwensen van het landelijk verbond van katholieke speeltuinorganisaties over bracht. Het feest werd verder gezellig op geluisterd door de mondaccordeonclub en de balletgroep van „Hof van Eden", waar tussendoor enkele jeugdige muzikanten hun vorderingen op de accordeon demon streerden. Van maandag af zal ook in Haarlem volle melk verkrijgbaar zijn. Deze melk wordt niet los, doch alleen in flessen ver kocht en wel in twee soorten: gepasteuri seerd en gesteriliseerd. Daar nog niet alle melkbedrijven gereed zijn met de noodzakelijke technische voor zieningen, zal in Haarlem de eerste dagen alleen de gesteriliseerde melk verkrijg baar zijn tegen een prijs van 58 cent per literfles. Dc gepasteuriseerde melk zal waarschijnlijk 55 cent per liter kosten. De flessen volle melk krijgen een rode capsule. (Verkort weergegeven) Vrouwen Vredesgang. Op zaterdag 17 mei zal te Amsterdam een Vrouwen Vredesgang gehouden worden. Deze Vre desgang moet gezien worden als een voortzetting van die, welke voor de oorlog regelmatig plaats vond. Zij werd opgericht in 1914 en verkreeg in 1920 de Koninklijke Goedkeuring. De Vrouwen Vredesgang dankt haar bestaan aan de gedachte de Vredeswil bij de deelneemsters te verster ken en daarvan voor de gehele wereld te getuigen. Uit de vroegere Volkenbonds dag, ook wel „Good-Will-Day", (Dag van Goeden Wil), is deze dag geboren. Daar elke vrouw er heden ten dage van over tuigd raakt, dat alle Leven in gevaar komt, zowel door een dreigend conflict met het gebruik van kleine of grote (tac tische) atoomwapens, als door overschrij ding van de toelaatbare radio-activiteit door kernexplosies en door de catastrofen die nu al hebben plaats gevonden. Daarom wil zij voor het behoud van het Leven in het openbaar getuigenis afleggen. Wij kun nen ons geheel aansluiten bij de laatste oproep van dr. Albert Schweitzer, waarin deze betoogt, dat het in het bijzonder de vrouwen zijn, die haar stem moeten ver heffen tegen een algehele vernietiging. Hiermede roept het Landelijk Comité ter bevordering van de VrouwenVredesgang de Vrouwen van Nederland op, om in gro te getale deel te nemen. Laten zij, die hier nog terughoudend tegenover staan, besef fen, dat ook zij een persoonlijke verant woordelijkheid dragen, want dat het nu gaat om het zijn of niet zijn. Deelnemen kan iedere vrouw of meisje boven de achttien jaar, ongeacht welke godsdienst of politieke richting, daar het streven gebaseerd is op een universele, in dividuele uiting van de Vredeswil. Wij vertrekken precies om drie uur van uit het Vondelpark, Theehuis „De Roton de", te bereiken met lijn 2, halte Jacob Obrechtstraat. De stille tocht, die circa vijftig minuten zal duren, gaat met een omweg naar de Dam en eindigt in Grand Hotel Krasnapolskj' in de Warmoesstraat. Na. afloop volgt een gedachtenwisseling. terwijl de deelneemsters door een door het comité uitgenodigde spreekster zullen worden toegesproken. Er wordt slechts één groot spandoek meegedragen, donker blauw op wit, waarop de woorden Vrou wen Vredesgang. Vrouwen, geeft aan deze oproep gehoor, zorgt tijdig aanwezig te zijn, zodat het een grootse manifestatie wordt. Op 18 mei 1936 waren naar schatting 18.000 vrouwen uit het gehele land samengekomen voor de Vrouwen Vredesgang. Deze Vredesgangen hadden voor de oorlog zo'n vermaardheid, dat zij in Engeland, Frankrijk en Zwitser land navolging vonden. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het secretariaat van het Lan delijk Comité: MEVR. E. LENTINK-DE BOER. WILLEMSPARKWEG 212, AM STERDAM-ZUID. Voorrang. Het is mij opgevallen dat de zandauto's naar Haarlem-Noord, rijdende via Stoopplein naar Verspronckweg, op de kruising bij de voorrangsweg Verspronck wegBrederodestraat iedere morgen op stoppingen en gevaarlijke situaties veroor zaken, doordat zij weigeren voorrang te geven. Kan de politie daar niet op letten? Vreemdelingen, die niets vermoedend door rijden en in hun volle voorrangsrechf staan, worden er vandaag of morgen het slacht offer van J. K. Verzakkingen in Haarlem-Oost Dinsdagavond om acht uur zal het Wijk comité Haarlem-oost in het Parochiehuis op het Teylerplein een spoedvergadering houden met het oog op de verzakkingen in de Amsterdamstraat en de Zuidpolder straat. De Haarlemse wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, heeft zich bereid verklaard op deze vergadering een overzicht te geven van de stand van za ken en tevens zal er voor de aanwezigen gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. ADVERTENTIE t' SINDS\60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP ZONDAG 11 MEI EN DONDERDAG 15 MEI 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Dr. G. Snijders. 19: Ds. J. van der Wiel. Donderdag 10: Ds. W. M. van Asperen. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. v. Asperen. Noorderkerk. Vel- serstraat. Zaterdag 10 mei van 4-5 uur Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. Ch. de Beus. Bakenesserkerk, Vrouwe straat. 9.30: Kinderkerk, dhr. J. E. van Epen. 10.30: Jeugddienst, Vicaris G. H. Wolfensber- ger, Amsterdam. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk, dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, Heemstede. Donderdag 10: dhr. j. de Vries, hulpprediker te Heem stede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang v. Merlenstr. 10.45: Ds. Adr. Oskamp, Heem slede. Gebouw Vryz. Hervormden, Jacobstr. 10.30: Ds. J. Heidinga. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Ds. C. J. Lasschuit, Ziekenhuispredi kant te Haarlem. Donderdag 10.30: Ds. R. Bijl. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Mo- lenaerstraat. 10.30: dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade. 10: dhr. N. Groen, Amsterdam. West, Leidsestraat. 10: dhr. R. Hengstman- gers, Kandidaat. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. E. Kool. Eglise Wallonne, Begijnhof. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F. Baudraz. Donderdag 10 h. 30: Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 Uhr: Gottesdienst, Pfarrer D. Stein. Alle-Dag- Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomst met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 20: Avond bijeenkomst. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. Zondag geen dienst i.v.m. speciale samenkomst te Arnhem. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rood. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdagavond 19.30: Bidstond. Herv. Evangelisatie op Ge reformeerde Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Donderdag 19.30: Ds. Dorsman, Staphorst. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: W. F. Kloos, Evan gelist te Gouda. Onderwerp: Wie is moedei-? Medewerk. Willem de Moor, tenor. 19: dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 20: Bijbellezen en bidstond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. A. A. Esmeyer. Evangelist te Doorn. Begroeting Zr. Elze Stringer uit Nieuw- Guinea. 17: Dezelfde. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. A. A. Esmeyer. Donderdag geen dienst. Zaterdag 19.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heren straat. 10.30: Ds. D. Solinger. Vrye Evang. Gemeente, Parklaan 21. 18.30: Ds. A. A. Leen- houts, Castricum. Donderdag 20: Ds. A. H. v. Gent. Ver. Doopsgezinde Gem., Gr. Hout straat 43. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Wijk- gebouw Ned. Herv. Kerk, Zomerkade 161. 19.30: Ds. S. M. A. Daalder. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdagavond 19.30 uur: Litur gische zangdienst. waarna familie-avond. Zondag 12 uur Zondagsschool. 19 uur: Ds. H Schutz. Remonstr.-Geref. Gemeente. 19.30: Ds.J. W. Wery. Geref. Kerk, Wilhelminakerk Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg 17: Ds. D. J. Roos. Donderdag 10: Ds. D. J Roos (in de andere kerken geen dienst) 7uid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10 Ds. C. Goeman. 17: Ds. L. Hoorweg. Lyceum- Aula, ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. D. J. Roos. 17: Dr. A. Dondorp. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: Ds. M. Geleijnse, miss. pred., Hilversum. H. A. en dankzegging. Donderdag 9: Ds. D. H. Biesma, Haarlem-Noord. Geref. Kerk. Begijnhofka pel. 8.45 en 16.30: Ds. A. Bos. Geref. Gem., Lange Margarethastraat. 10 en 16.30: lees- dienst. Oud-Geref. Gem. in Nederland, Park laan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Dinsdag 19.30: Ds. Mieras. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissin gel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Donderdag 10: Hoogmis. Vergadering van Gelovigen, Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbre- ken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Samen komst dinsdagavond 8 uur ten huize van de fam. Drayer, Koudenhorn 46A rd. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10 uur gemeenschappelijke Bijbelstudie. 11 uur pre diking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag om 10 uur pre diking. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 17: Kerkdienst. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: dienst. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bijbellezing en Bidstond. De Christengemeenschap, Wil helminastraat 60. 10: Mensenwijdingsdienst. Donderdag 10: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente). Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Open bare samenkomst, spr. dhr. G. R. Mik, IJmui- den. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkings samenkomst. Woensdag 19.30: Openlucht- dienst aan de Dreef. Donderdag 10: Open bare samenkomst. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: dhr. W. Langstraat, R'dam, bed. H. A. 10: Zondagsschool. 15.30: Doop- dienst. dhr. J. Versteeg. Woensdag 19.30: Jeugddienst. Vrijdag 19.30: Bijbelbespreking. Finkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondags school Colensostraat 2. Woensdag Meisjes club, Colensostraat 2. Woensdag 20: Bidstond. Schotersingel 99. Jehovah's Getuigen. Kam. Onnesstraat 83. 's Zondags 17.30-18.30. Wol straat 7. 's Zondags 19.30-20.30. 's donder dags 19.30-21.30. Leger des Heils. Schagchel- straat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst. 19.30: Verlossingssa menkomst o.l.v. Kapitein P. Vons. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 19: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuëlkerk, Van Egmondstraat. 10: Ds. G. Koch, openbare geloofsbelijdenis. J9: Ds. G. Koch, H. A. Don derdag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Zondags school. 12: Marnixschool, Jeugdhuis en kleu terschool Colensostraat. Sionskerk, Ekster straat. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop 1.9: Ds. J. Kroon. Donderdag 10.30: Ds. Jac. Poort. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12- 16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zon dagsschool (6-12 jaar). 10.30: Kon. Emma- school (Raafstraat), Charlotte de Bourbon- school (Jan Prinslaan), Elout van Souter- woudeschool (Muiderslotweg). Zuiderkapel afd. Noord. Veren.gebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verl. van de Geusevesper- straat. 10: dhr. B. Greevink, Evangelist te Ri.isoord. Woensdag 20: Opwekkingssamen komst. Spr. dhr. A. H. Agtereek, Evangelist te Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Berken straat 10. 10.30: Ds. J. v. Rossum. Evang. Lutherse Gemeente, Jeugdgebouw Schoter- weg. hoek Pijnboomstr. 10.30: Ds. G. Kroes. Geref. Kerk, Kloppersingel 55-57. 9.30: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. J. A. van Arkel. Sions kerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 15.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. P. de Ruig. Donderdag 9.30: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. D. H. Biesma. 17: Ds. J. C. Mari~. Donderdag 10: Ds. J. C. Maris (deze dienst is gecombi neerd met Santpoort). Geref. Kerk, Gebouw N.P.B., Berkenstr, 10. 8.45: Leesdienst. 14.45: Ds, A. Bos. Jehovah's Getuigen, Gebouw N.P.B., Berkenstr. 10. 's Zondags 18.45-19.45 en 's woensdags 19.30-21.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Wilhel- minaplein. 9.15: Ds. Oskamp. 10.30: Ds. van Gelder (jeugddienst). Donderdag 10: Ds. Os kamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. Donderdag 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Os kamp. Donderdag geen dienst. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Donderdag 10: Ds. De Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Amsterdam. Ver. Doopsgezinde Gem., „De Olijftak". 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17: Ds. C. Goeman. Don derdag 9: Dr. A. Dondorp. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Di\ A. Dondorp. 17.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C. P. Plooy. Donderdag 10: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79c. 14-15: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 19.30-21.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 20-21: Huisbijbelstudie. Donder dag, Crayenestersingel 7. 20-21: Huisbijbel studie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Donderdag 10.30: Ds. J. E. Drost. Zondagsschool. Voor kinderen van 5-12 jaar om 10.30 uur Th. v. Eeghen-Insti- tuut. Voor jongeren van 12-15 jaar Jeugd kapel om 10.30 uur in het Wijkgebouw „De Stal". Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: J. C. R. v. d. Sluijs, Rem., Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Ds. F. Brouwer, Hillegom. Donderdag. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. Bos. Donderdag 9.30: Ds. W. Bos. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 19: Dr. J. H. Stelma, H. A. Donderdag 10.30: Dr. J. H. Stelma. Jeugdkapel 9 uur in Maranatha. Zondags scholen. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Donkerelaan 10. 10.30: in Mara natha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. F. W. Boers, Herv., Hoorn. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toornvliet. 14: Kinderdienst voor kinderen van 5-11 jaar in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. 15.45: Ds. D. J. Roos, Haarlem-Z„ 20.30: Ds. G. Toorn vliet (dienst voor belangstellenden). Donder dag 9: Ds. G. Toornvliet. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. K. Straatsma, Den Haag. Donderdag 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagsschool. Ramplaankwar- tier: 12-13 uur in Gebouw Irene, Elswouts- laan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeester laan. Julianakwartier: 10.15-11.15 uur in Ko ningin Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. Donderdag 9: Ds. D. Ringnalda. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Pettinga. 17: Ds. P. Moerenhout, Katwijk a. Zee. Donderdag 9: Ds. G. Pettinga. Chr. Geref. Kerk. 10: leesdienst. 16.30: Ds. H. W. F.erland, Donderdag 9: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gem. 9 en 16: Ds. L. Kieboom. Don derdag 10: Ds. L. Kieboom. Geref Kerk (art. 31), Prinsessestraat. 10 en 16.30: leesdienst. Donderdag 9: Ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem., 9.30 en 15: leesdienst. Donderdag 9.30 en 15: leesdienst. Evangelisatie Witte Zwaan: Dinsdag 13 mei Ds. Joh. Visser, Amsterdam. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10. Ds. J. Veenendaal. 17: Ds. F. Brouwer. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. A. H. Schippers. Jehovah's Ge tuigen, Nutsgebouw. v. d. Endelaan. 14.30- 15.30: Gemeenschappelijke Bijbelstudie. Dins dag 20-22: Praktische opleiding voor de pre diking. Donderdag. Oosteindelaan 42. 20-21: Huisbijbelstudie. Donderdag. Gele Vinke- straal Nieuw Vennep. 20-21: Huisbijbel studie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 19: Ds. D. C. van Wijngaarden. Donderdag 9.30: dezelfde. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. Luikinga. Haarlem. Geref. Kerk. 9.30 en 15.30: Ds. M. Ros. Donderdag 9: dezelfde. Geref Kerk (art. 31). 8.30: Ds. C. P. Plooy. 15: dienst. Dondei-dag 8.30: dienst. Chr. Geref. Gemeente. 10 en 19: Ds. G. Salomons. Don derdag 10: dezelfde. Geref. Gemeente. 10 en 15: leesdienst. Woensdag 19.30: Ds. Molenaar, Leiden. Donderdag 10: leesdienst. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Boven. Donderdag 9.30: dezelfde. Abbenes. 9.30: Ds. W. A. B. Hagen, Katwijk. 18.30: Ds. J. A. van Boven. Don derdag 9.30: Ds. Brons. Bethelkapel. 10: Ds. Th. G. Tonnon, Amsterdam. 19: Ds. G. A. Alma, Amsterdam. Donderdag 10.30: Ds. G. A. Alma. Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 15: Ds. IJ van der Zee. H. A. Donderdag 9.30: dezelfde. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 15: Ds. L. Floor. Donderdag 9.30: dezelfde. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 19: Ds. L. C. Baljé. Donderdag 10: dezelfde. Geref. Kerk. 9.30 en 15: Ds. G. Rang. Don derdag 9.30: dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. H. F. Winterwerp, Nijmegen. 19: Ds. Van Willenswaard, bijzondere dienst. Adventskerk (Ziekenhuiskerk). 10: Ds. Ter Steege. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, Pniël-kapel. 10: Ds. J. C. Maris. 16: Ds. D. H. Biesma. Donderdag dienst te Haarlem-Noord. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 19: Ds. Jac. Poort. Donderdag 10: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 19: Prof. Dr. W. C van Unnik. Bilthoven (Jeugddienst). Donderdag 10.30: Mej. Dra. W. H. Buijs. Jeugdkapel. 10.30: Duinwandeling o.l.v. dhr. J. Brammeijer. Kapel Woodbrookers Bent veld. 10.45: Mej. Dra. W. H. Buijs. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, Zaandam. Geref. Kerk, .Tulianaweg. 10 en 17: Ds. J. van Leeuwen. IJmuiden. Donderdag 9: Ds. A de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschaps hond. Dinsdag 13 mei geen samenkomst. Jehovah's Getuigen. Zondagmiddag 2 uur Wachttorenstudie in gebouw Dorpsplein 2. Woensdagavond 8 uur Huisbijbelstudie, Ko ninginneweg 44. In café-restaurant „Die Raeckse" te Haarlem werd vrijdagavond een contact avond gehouden van de Haarlemse ver eniging van Politie Reservisten, )lke ge opend werd door de voorzitter, reserve inspecteur J. van Zijl, en vervolgens reikte de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne aan twaalf leden het diploma geoefend man uit. Voorts bespraken de leden de plannen voor de viering van het tienjarig bestaan van de vereniging waarbij werd mede gedeeld dat op 14 juni onderlinge schietwedstrijden gehouden zullen worden voor reserve-politiemensen uit Noordhol land terwijl op 28 juni een grote wandel tocht gehouden zal worden. Tijdens deze bijeenkomst brachten de reservisten geld bijeen voor zes bomen in Israel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11