Drie maanden voor waarlijk geëist tegen overwegwachter Veertig directeuren protesteren tegen subsidieverlaging DE BEURS Ongeluk bij Sloterdijk - 3 doden - berecht van gisteren ZATERDAG 10 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 23 Sneltrein verpletterde visauto ZANDVOORT Zandvoortse winkeliers laten zich wegen Vespa-club houdt een „spaarbenzineproef" HAARLEMMERMEER Raadskandidaten van de V.V.D. in Haarlemmermeer Collecte kinderbescherming in de Haarlemmermeer Hervormde kerk bestaat een eeuw JAARVERGADERING A.N.V.V. Propaganda voor binnenlands toerisme stiefmoederlijk bedeeld HOOFDDORP Onderafdeling Vijfhuizen :i van Rode Kruis hijeen Ringvaart wordt binnenkort uitgediept Werkloosheid in gebied Lisse niet verontrustend Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs 6 tot en met 9 van mei Uitvinders exposeren in het RAI-gebouw Denkende boekhoudmachi nes en elektronische blindengeleider Gesproken krant voor blinden Vier maanden geëist tegen schipper van omgeslagen zandbak Scheepvaart Drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 59-jarige overweg wachter H. de B. aan wie de schuld ten laste was gelegd van het ernstige ongeval bij de halte Sloterdijk op 21 december van het vorige jaar, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Geheel van streek, niet in staat tot spre ken, stond de voormalige overwegwach ter in de verdachtebank. Met enkele kor te knikken beantwoordde hij de vragen van de president. Van het ongeluk kon hij zich niets meer herinneren. De officier had zes getuigen opgeroe pen, die een vrij nauwkeurige beschrijving konden geven van hetgeen op die zater dagmiddag is voorgevallen. Het ongeluk gebeurde even na het middaguur, toen een stoptrein uit Haarlem de overweg was gepasseerd en langs het perron stond. De overwegwachter draaide toen de bo men weer open, juist op het moment dat een sneltrein Amsterdam-Rotterdam na derde. De bestuurder kon niet meer bij tijds stoppen en de trein botste met gro te snelheid op een visauto, die juist de rails passeerde en waarin vijf mensen za ten. Twee van hen werden op slag gedood. Een derde overleed enige weken later aan zijn verwondingen. Een van de getuigen, een rangeerder, die thans de functie van overwegwachter bij Sloterdijk vervult en die het ongeluk zag gebeuren, zei dat hij om tien over twaalf in het seinhuisje was om een dienst order af te geven. De trein uit Haarlem was gepasseerd en de bel in het seinhuis rinkelde nog, ook het gele lichtje op het tableau brandde, ten teken dat de over weg nog onveilig was. „Wat doe je nou", schreeuwde hij nog. De B. draaide onmid dellijk de bomen weer omlaag, maar het was al te laat. Op dat moment naderde de sneltrein. Iedereen op de drukke over weg maakte zich uit de voeten maar de visauto kon niet meer weg komen. Bij de botsing werd de grote wagen totaal ver nield. Eer; technisch inspecteur van de N.S. verklaarde dat de lijn Amsterdam-Haar lem een automatisch blokstelsel heeft. Zijn de bomen open dan zijn de lichten op het baanvank aan weerszijden van de overweg rood, zodat de trein moet stop pen. Volgens de dienstvoorschriften is het niet toegestaan de bomen te openen als de bel nog rinkelt, ook niet als er een stop trein uit Amsterdam nadert, die dus vóór de overgang nog bij de halte Sloterdijk moet stoppen. De B. heeft echter de bo men geopend toen de komst van een trein werd aangekondigd. Het beveiligingssys teem bij Sloterdijk is na het ongeluk uit gebreid. Het is nu zo dat de bomen niet meer kunnen worden geopend als de over weg nog onveilig is. Rood licht voor treinbestuurder onzichtbaar Ook de bestuurder van de sneltrein werd gehoord. Hij verklaarde dat de eerste twee lichten, die hij gepasseerd was op groen stonden. Het laatste licht stond op rood, maar omdat dit door de stilstaande trein uit Haarlem aan zijn oog werd ont trokken zag hij het licht pas op het aller laatste ogenblik, zodat hij niet meer tij dig kon remmen. Twee getuigen, die de overweg na het weer opendraaien van de spoorbomen waren gepasseerd, bevestig- Onder grote belangstelling heeft de Zandvoortse Handelsvereniging ter gele genheid van haar gouden jubileum vrij dagavond in de muziektent op het Raad huisplein vijf en twintig Zandvoortse ne ringdoenden in het openbaar op een bascu le gewogen. Wie het juiste gewicht gera den had, of het totaal het dichtst benader de, kwam in aanmerking voor een prijs. Het werd een avond van veel vrolijkheid en het publiek leefde enthousiast mee. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. Schaap, die de leiding had, liet meer rnalen, wanneer een winkelier op de bascule had plaats genomen, raden hoe hoog het gewicht was en in grote spreek koren werd dit dikwijls met grote ver schillen onderling genoemd. De feest commissie heeft met deze originele prijs vraag een goede greep gedaan, want nog nimmer werd voor een winkel-actie een zo grote belangstelling getoond. Niet min der dan ruim 2500 inzendingen werden ont vangen. Toen allen gewogen waren, waar bij de zwaarste winkelier 241 pond en de lichtste 126 pond woog, werd meegedeeld, dat het totaalgewicht 2123 kg bedroeg. Drie inzenders hadden dit gewicht gera den, zodat geloot moest worden. Twee in zenders hadden 2124 kg geschat en zelfs dertien hadden 2125 kg op hun inzendings biljet vermeld. Daar slechts acht prijzen waren beschikbaar gesteld, werden nog tien troostprijzen uitgeloofd. De uitslag luidt: 1. Mevr. A. van Ko- ningsbruggen-Hartman, wasmachine of centrifuge; 2. J. C. Trommel, een fiets; 3. P. J. Bense, draagbare radio; 4. J. van den Heuvel, strijkijzer, strijkplank, mou wenplank en krukje; 5. J. C. Preyde, nest pannen; 6. Hans Balk, elektrische koffie molen; 7. P. Visser, theeservies; 8. J. A. Roelofs, 6 sierglazen. Het Haarlemse orkest „De Alpenja gers" onder leiding van Wil van Bakel met zang van Cobi Martens, voor de pauze als Tiroler kapel, daarna als Boerenka- pel, verzorgde de muziek. Op hemelvaartsdag wordt op het circuit te Zandvoort door de Vespa Club Haarlem een concours d'élegance en een „spaar benzineproef" georganiseerd. Om half twee wordt het concours d'élegance gereden van het circuit af over de gehele boulevard van Zandvoort. Om half drie start de eer ste deelnemer aan een unicum in de scoo terwereld, namelijk een „spaarbenzine proef", die op het circuit plaats vindt. den dat de bomen onmiddellijk daarna weer begonnen te dalen. De rangeerder zei dat de functie van overwegwachter bij Sloterdijk erg inspannend was. Degene, die de bomen bedient heeft acht uur dienst zonder onderbreking. De langste rustpau ze tussen het openen van de bomen en het sluiten voor een volgende trein is ne gen a tien minuten. Zware taak De officier van Justitie betuigde zijn me deleven met de nabestaanden van de slachtoffers en met de verdachte, die zo als hij zei „verscheurd is door gevoelens van ellende." Uit de reconstructie van het ongeluk is gebleken dat het rode waar- schuwingslicht voor de bestuurder van een naderende trein inderdaad aan het oog wordt onttrokken, als er een andere trein bij de halte Sloterdijk langs het per ron staat. De bestuurder van de sneltrein treft geen verwijt, zei de officier, die er kende dat de taak van overwegwachter bij Sloterdijk zwaar is. Eén man moet daar acht uur lang spoorbomen openen en sluiten. Hiervoor is geen vakkennis no dig maar wel een grote oplettendheid en gevoel voor verantwoordelijkheid. „Die geestelijke spankracht is nauwelijks op te brengen," zo meende de officier. De verdediger, mr. P. A. Hoogbergen, schetste verdachte als een plichtsgetrouw man, die nog nimmer tevoren dergelijke moeilijkheden heeft gehad. Hij bracht de woorden van één der getuigen in herin nering, die gezegd had dat De B. op het fatale moment een afwezige indruk maak te. 'De verdachte is al eens overspannen geweest en het is niet uitgesloten dat hij ook op dat moment vermoeid was. De ver dediger sloot zich aan bij de eis van de officier. De rechtbank zal op 23 mei uitspraak doen. De V.V.D. in de Haarlemmermeer heeft haar kandidaten bekend gemaakt voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Hierop komen voor C. Avis uit Hoofddorp, J. Th. Keizers uit Hoofddorp, W. C. Trom petter uit Zwanenburg, mevrouw M. Mie nis-Koel uit Hoofddorp, J. W. Klein Hors man uit Badhoevedorp, C. V. Bronkhorst uit Nieuw Vennep, L. Enthoven uit Hoofd dorp, mevrouw H. E. Disselkoen-Pieters uit Badhoevedorp, H. J. van Zijverden uit de Aalsmeerderbuurt, C. Slot uit Hoofddorp, M. Immink uit Nieuw Vennep, W. den Hertog uit Vijfhuizen, mevr. D. J. Jonge- jans-Molenaar uit Hoofddorp en G. J. J. Geertzema uit Hoofddorp. Op zaterdag 17 mei zal in de Haarlem mermeer de jaarlijkse collecte worden ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het werk van de samenwerkende or ganisaties op het gebied van de kinderbe scherming. Dit zijn zesenzestig organisa ties, die alle gezindten vertegenwoordigen. Deze week bestond de Nederlandse Her vormde Kerk te Hoofddorp honderd jaar. Om dit gedenkwaardige en heuglijke feit zal op 20 mei, 's avonds om half acht, een plechtige herdenkingsdienst worden gehou den, waar het woord zal worden gevoerd door de predikant, ds. D. C. van Wijngaar den. Ter gelegenheid van dit op bescheiden wijze gevierde eeuwfeest zal glaswerk met jubileum-inscriptie te koop worden aan geboden, waarvan de opbrengst aan het schulddelgingsfonds der Hervormde ge meente ten goede komt. (Van een onzer redacteuren) De verlaging van de regeringssubsidie met twee ton tot 1.220.000 vormde de voornaamste inhoud der langdurige, maar toch niet bijster boeiende beraadslagingen op de vrijdag in Valkenburg gehouden jaarvergadering van de Algemene Neder- landse Vereniging voor Vreemdelingen- verkeer. De 75-jarige voorzitter, dr. L. N. Deckers, heeft in zijn openingswoord op de funeste gevolgen daarvan nogmaals gewezen, waarbij hij ongeveer dezelfde argumenten gebruikte als de in ons blad van gisteren uit het jaarverslag van de ANVV geciteerde passages. Feller van toon was de directeur van de Arnhemse VVV, de heerJ, Vet, die namens zijn veertig collega's uit.-het- gehele land de verontrusting van de beroepsfunc tionarissen uit het vreemdelingenverkeer over dit regeringsbeleid uitte. Deze wees ex-op, dat in weerwil van de schone schijn het buitenlandse toeristenverkeer naar <~ns land in 1957 in feite gelijk is gebleven. De toeneming met honderdduizend hotelover nachtingen door buitenlanders komt uit sluitend op rekening van het gestegen Duitse bezoek. De heer Vet vond deze ken tering in de ontwikkeling van het toerisme verontrustend omdat zij zich voordoet in een situatie waarin Nederland toeristisch evenveel te bieden heeft als het omrin gende buitenland tegen een lager prijs niveau in de hotellerie. De beknotting van het op zichzelf reeds lachwekkend lage bedrag der regeringssubsidie voor de ANVV komt erop neer, dat men'een prima verkoopspolitiek verlangt zonder daarvoor geld over te hebben. Nederland geeft de in de afgelopen jaren behaalde voordelen zonder meer prijs, terwijl andere landen steeds grotere bedragen aan de toeristi sche propaganda ten koste leggen. In 1959 zal de ANVV daardoor vleugellam zijn. Zeker, het personeel zal zijn salaris wel krijgen, de centrale verwarming zal heus wel gestookt kunnen worden, maar daar gaat het niet om. De ANVV is immers maar middel; het doel de bevordering van het toerisme wordt echter gemist, aldus de heer Vet. De beroepsfunctionaris sen van het Nederlandse VVV-wezen wijzen elke verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken af: de regering dient de hand in eigen boezem te steken, aldus de heer Vet onder stormachtig applaus. Zo er al een verschil >'n opvatting op deze vergadering kon worden gehoord, dan betrof dit vooral de vraag, of de na druk nu op de propaganda in het buiten land of of die in het binnenland moet worden gelegd. De ontwerp-besroting en het werkprogramma' voor 1959 van de ANVV waarbij met het herstel van de vroegere subsidie ad 1.420.000 wordt ge rekend gaf de directeur van de VVV Breda, de heer G. L. W. Sliepen, aanleir ding tot de critiek dat de binnenlandse dienst en de persdienst der ANVV er veel te bekaaid zijn afgekomen. Immers: iets minder dan tien percent van de overnach tingen in Nederland komt op rekening van de buitenlanders, ruim 90 percent. Op het conto van het Nederlandse vex-keer en voor de inkomsten uit het dagtoerisme slaan deze cijfers nog meer door ten gun ste van het binnenlands toeristenverkeer. Daarentegen krijgt de actie binnenland slechts 15.000 ter beschikking, ofwel een percent van de begroting. Voor de pers dienst geldt ongeveer dezelfde verhouding. Daarentegen is voor 1959 een belangrijk bedrag uitgetrokken voor de propaganda in het buitenland, met name in de Ver enigde Staten. Daarvan wilde de heer Sliepen vastgesteld zien, dat tenminste veertig percent van de 250.000 voor de post drukwerken in het binnenland zal worden besteed. Dit bedrag, samengevoegd met de beschikbare fondsen in regionaal verband, geeft de zekerheid dat ons land op die wijze, die het verdient en in het economisch bestel noodzakelijk is ten nutte van het vreemdelingenverkeer kan worden gepropageerd Tot een principieel en diepgaand debat over dit belangrijke aspect der begroting kwam het echter niet, hetgeen zowel aan de hoge gemiddelde leeftijd der leden van het bestuur als aan het mooie weer kon worden toegeschreven. Het bestuur zal in Om vijf uur volgt de prijsuitreiking in dezelfde samenstelling zijn werkzaam- „Zomerlust". heden voortzetten. De verkiezing van een nieuwe voorzitter werd van de agenda af gevoerd. Dx-. Deckers, die het voorzitter schap al achttien jaar bekleedt, deelde mede dat de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken hem hadden ver zocht, voorlopig 'deze functie te blijven vervullen, omdat zij het op prijs stellen dat de ANVV in deze voor haar moeilijke periode door een vertrouwde kracht zal worden geleid. De vergadering gaf door applaus met haar ingenomenheid met dit besluit blijk.. Vrijdagavond is het bestuur van de on derafdeling Vijfhuizen van het Nederland se Rode Kruis bijeen geweest ter bespre king van de activiteiten, waarmede het seizoen 1957-1958 zal woi-den afgesloten. Te vens werden x-eeds plannen gemaakt voor de werkzaamheden, welke in het komen de najaar de aandacht zullen vragen. Ook dit jaar zal weer worden geëindigd met de traditionele inzamelingscampagne, welke eind mei en begin juni zal worden gehouden. Ook nu zal weer met collecte envelopjes worden gecollecteerd; aan de ze actie zal medewerking worden ver leend door de' drumband van het Rode Kruiskorps uit Amsterdam. Het volgende werkseizoen zal beginnen met een grootscheepse ledenwerfactie, welke gehouden zal worden onmiddellijk na de vakanties, in het begin van septem ber. Tegelijkertijd zal dan propaganda worden gemaakt voor de bloedtransfusie dienst. Het plan bestaat namelijk om eind september of begin oktober weer een afname-avond in het dorp te organiseren. Men wil dan trachten het aantal bloed- geefsters en -gevers, dat bij de vorige af name vijf en zeventig bedroeg, op hon derd te brengen. Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft op een dezer dagen gehouden ver enigde vex-gadering besluiten genomen met betrekking tot enkele boezemverbe- teritfgen, met name de verbreding van de Dwarswatering bij Leiderdorp (van 25 tot. 40 meter) en de gedeeltelijke verdie ping van de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder. Men hoopt deze twee wei-ken binnenkort te kunnen uitvoeren. VAN WELZENES. De wedstrijd tussen de oud-internationals van Nederland en België, die zaterdag 17 mei in het Feijen- oord-stadion wordt gespeeld, zal worden geleid door de bekende oud-scheidsrechter A. van Welzenes. Howel de werkloosheid onder de landar beiders, wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse, door de directeur, de heer G. F. B. Maas, nog niet verontrustend werd genoemd, schept zij toch grote problemen omdat door ver schillende oorzaken, o.m. door de voort schrijdende mechanisatie in het bloembol- lenbedrijf, niet alleen de seizoenwerkloos heid toeneemt maar ook het aanbod zelfs in de ax-beidsintensieve maanden niet meer geheel wordt opgenomen. En dit laatste maakt vooral de ongerustheid gaan de want daarnaast is in vergelijking met voox-gaande jax-en de vraag van wei-kge- verszijde zeer sterk gedaald. Daarbij komt nog het feit dat door de inperking van de bouwnijverheid vele, on geschoolde land (grond) arbeiders weer willen terugkeren naar het land- en tuin- bouwvak en daardoor het aanbod van bloemistarbeiders niet onaanzienlijk ko men verhogen. Verder is de vrees niet on gewettigd dat bij voortdurende conjunc tuurdaling ook een groot aantal havenar beiders afkomstig uit het gewest Lisse, zullen worden ontslagen. Einde maart 1958 stonden bij het bureau te Lisse als werkzoekenden ingeschreven 1042 arbeiders, van wie uit het rayon Lis se 469 en uit het rayon Katwijk 573. De ze cijfers daalden tot eind april met resp. 100 en 73, zodat toen het totaal bedroeg 869. Een gelukkig verschijnsel noemt de di recteur vooralsnog het feit, dat de grote zeehavens Amsterdam en Rotterdam nog hoegenaamd geen arbeidex-s uit het ge west Lisse hebben afgestoten, hoewel ook daar een sterk verminderde arbeidsmoge- lijkheid wordt waargenomen. Men be weert zelfs dat thans slechts vier van de zes werkdagen arbeidsproduktief zijn. Dit aanhouden van deze arbeiders schijnt te danken te zijn aan hun goede kwaliteit. AMSTERDAM Na een onvei-anderde opening op 1091/2 vergeleken bij de vorige dag trokken aan delen van de Koninklijke Nederlandse Pa- ketvaartmaatschappij plotseling de aan dacht. Er was een bericht, dat het in de bedoeling ligt van de directie van deze maatschappij om achttien verouderde sche pen van haar vooroorlogse vloot te ver kopen. Hieronder bevindt zich het passa giersschip „Plancius" groot 5000 ton. Alle schepen liggen in Singapore. Deze verko pen zullen, aldus de beurs, geld in het laatje brengen en hierdoor steeg de koers van de aandelen snel tot II6V2 tegen 1091/2 als vorige slotkoers. De hoge koers kon echter niet behouden blijven en tegen het slot van de beurs gingen de aandelen in andere handen over op ongeveer 113 per cent. Ook aandelen Scheepvaartunie pro fiteerden van de stijging van de KPM- aandelen en boekten een koerswinst van ruim 3 percent. De overige aandelen in deze sector ondergingen weinig verande ring bij de vorige slotkoersen. Cultures waren verwaarloosd ën hoegenaamd on veranderd. Op de markt van de internationale aan delen was de animo niet veel groter dan donderdag; de marktstemming was hier verdeeld. Aandelen Kon. Olie, rond de f 173,verbeterden ongeveer een halve gulden, maar lagen toch nog een paar dubbeltjes onder pariteit New York. Phi lips verheugde zich in wat belangstelling, waardoor de aandelen ongeveer 2 punten hoger noteeerden. Unilever daarentegen werd op kleine schaal voor Londense reke ning aangeboden en verloor op 327 bijna 2 punten. AKU was kalm en een punt lager; KLM een paar dubbeltjes beneden de vo rige slotprijs. De staffellening lag bij de opening van de markt aan de vaste kant, hoofdzakelijk tengevolge van de verplichte 200.000 vraag in een dunne markt. In de overige staatsobligaties was het wederom zeer stil. De handel in deze sector is de laatste tijd zeer ingekrompen en heeft zich verplaatst naar de sector van de obligaties van de bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het laatste jaar zijn ten laste van deze bank honderden miljoenen guldens uitgegeven; sinds ongeveer half 1956 heeft daarentegen in de hoek van de staatsobligaties geen emissie meer plaatsgevonden. Verder werden nog vernomen aandelen Verenigde Machinefabrieken op 130 a 131 tegen 134 3/4 op het bericht over ontslag van 300 tot 400 man bij Werkspoor te Am sterdam en Utrecht. Aandelen Amsterdam se Ballastmaatschappij werden 3 punten hoger op 200 geadviseeerd in gevolge de order in verband met het Deltaplan. Pro longatie 4 percent. (ANP). NEW YORK Na een stijgend verloop ontmoetten de koersen enige weerstand waardoor be neden de hoogste dagwaarden gesloten werd. De spoorweg-, staal-, olie- en en kele chemie-, papier- t bouwwaarden waren vast. Het was de zesde stijging in zeven beursdagen. Het industriegemiddelde kwam van 462,50 op 462,56; dat voor spoorwegen van 114,17 op 114,86 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77,74 op 77,84. Van de 1178 verhandelde fondsen sloten er 487 hogef en 403 lager. De omzet bedroeg 2.760.000 aandelen tegen 2.790.000 de vorige dag. (UP). Alg. Kunstz'ide Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned. Hoogovens Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Maatschappijen 3V2% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 196264 6°/o Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) (4 dg.) Aandelen f Deze week (voorl.) (4 dg.) Aandelen f vrijdag 9 mei 1958 Laagste Hoogste Laatste Koersversch koers koers tijdvak t.o.v. 2 mei 171% 177% 171% 2% 194 195 194% 0 166 168 V2 1671/2 - 21/2 290 295 295 5 229 235 235 61/2 278% 281 280% 2Vz 326 3311/z 326% 3% 188 190 V2 188 2% 172,20 174,10 173,— 0,25 133 1351/2 1353* 7A 128 1291/2 1283* m 106'/2 llli/z 110% m 205 207 205 - 1/2 551/2 571/2 57 1/2 91 95 94% 21/2 731/2 76% 76 -13* 91% 92 91 Vk 94Vis 94s/i« 94% 931/2 93% 931/2 1083* 108% 1083* 7.290.372,— Obligaties 10.755.259,— 6.447.800,— Obligaties f 10.571.688, Maandag wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam de derde internationale ten toonstelling van uitvindingen en nieuwig heden geopend, die het publiek de gelegen heid zal bieden, kennis te nemen van alles wat door uitvindersgeest in Nederland en daarbuiten is uitgedacht op het gebied van nieuwe constructies of toepassingen en ver beteringen. De tentoonstelling zal ook nieu we perspectieven openen voor industrie en handel, doch ook de particulier zal er inte- ressapte dingen vinden. Een der nieuwtjes is de denkende boek houdmachine, die zonder menselijk toezicht geheel zelfstandig kan werken en geduren de de nachtelijke uren tot ongeveer 7000 boekingen kan registreren en afwerken. Deze machine begint te werken op een mondeling bevel. Men kan haar 's avonds bij kantoorsluiting in werking stellen. Zij schakelt zichzelf uit nadat de laatste boe king verricht is. Een uitvinding uit Engeland maakt het mogelijk stoffen, ook fluweel en velours, gelijktijdig van links en van rechts te strijken zonder een glanseffect te krijgen. Engeland komt trouwens met een groot aantal nieuwigheden, onder meer op het gebied van kampeer-artikelen. Een vindingrijke verpleegster vervaar digde een revolutionaire „beensleun". Deze uitvinding is van groot belang zowel voor de speciale orthopaedische behandeling in de kliniek, als voor iedereen die in zijn werk te veel van zijn benen moet vragen. Voor bezitters van kleine auto's is een opklapbare garage te zien, die 's zomers tevens als tent of als badcabine dienst kan doen. Deze garage kan gemakkelijk in de kofferruimte worden meegenomen en wordt als een statief telescopisch in elkaar ge schoven. Een uitvinder uit Algerije brengt een elektronisch blindengeleide-apparaat, dat bij ieder obstakel waarschuwt, en aldus de geleide-hond zou kunnen vervangen. Een groot aantal uitvindingen heeft be trekking op de bouw-nijverheid en op de industriële produktie in het algemeen. Ook economisch zullen deze uitvindingen van niet te onderschatten betekenis zijn: prak tischer en sneller werken, betere resultaten, hogere produktie. De tentoonstelling wil ertoe bijdragen, de samenwerking tussen uitvinders en be drijfsleven te versterken. Zij biedt voorts aan uitvinders, die niet over voldoende geldmiddelen beschikken, de gelegenheid zonder kosten of voor zeer geringe ver goeding toch hun uitvindingen te tonen. De minister van Economische Zaken heeft deze beurs tot een erkende tentoonstelling volgens artikel 8 van de Octrooiwet ver klaard. Dit betekent, dat ten aanzien van nog niet geoctrooieerde uitvindingen een bewijs zal worden afgegeven, dat zes maan den na de tentoonstelling nog een speciale prioriteit gehandhaafd blijft, zodat binnen die tijd alsnog octrooi kan worden aange vraagd. Aan de expositie is tevens een „plastic- vormenbeurs" verbonden, waar vormen voor plastic-artikelen, die hun diensten voor eep bepaalde industrie bewezen heb ben, ten verkoop of in licentie worden aangeboden. Op zaterdag 24 mei zal het eerste ge- sproken nieuws-weekblad voor blinden gaan verschijnen. De r.k.-blindenbiblio theek te Grave geeft al sinds februari van dit jaar een populair wetenschappelijk weekblad uit, maar dit bevat geen nieuws Vier journalisten hebben zich thans met de redactie van deze krant, die in de vorm van geluidsbandjes onder de abonnees zal worden verspreid, belast. Van week tot week zullen zij het belangrijkste nieuws verzamelen en bewerken. Donderdag avond zal de krant „sluiten", vrijdag zul len de redacteuren de tekst op de band opnemen, waarna de krant des zatei-dags bij de abonnees zal worden bezorgd. Zi.i moeten de band binnen zes dagen weer terug sturen, omdat de uitgevende blinden bibliotheken (die van Amsterdam, Den Haag en Ermelo) anders in bandennood komen. Voor elke abonnee zijn namelijk twee spoelen nodig: één om weg te sturen en één om het nieuws van de volgende week te kunnen opnemen. Het afdraaien duurt twee uren. Het abonnementsgeld zal vijf gulden per jaar bedragen. De schipper van de zandbak „Merwe- de", die vorig jaar juli op het Hollandsch Diep kapseisde, heeft vrijdagmiddag voor de Dordtse rechtbank terecht moeten staaan, omdat het mede aan zijn onacht zaamheid en onvoorzichtigheid te wijten zou zijn geweest, dat het ongeluk, tengevol ge waarvan de schippersknecht, R. J. van Dijk en diens echtgenote verdronken, ge beurd was. De officier van Justitie eiste vier maanden gevangenisstraf. Volgens de dagvaarding had de schip per, de 32-jarige W. H. R. uit Rotterdam, verzuimd de waterdichte schotten tussen de compartimenten benedendeks te slui ten. Door binnenstromend water was het evenwicht van de zwaarbeladen „Merwe- de" verstoord waardoor het vaartuig om sloeg. De schipper, zijn vrouw en hun 2-ja- rig zoontje hadden uren lang opgesloten ge zeten in de roef van de zandbak. Een red dingsploeg had hen, na veel moeite, kun nen redden door een gat te branden in de kiel van het vaartuig. Pogingen om ook de schippersknecht en zijn vrouw te vinden waren mislukt. Men was er wel in geslaagd het vijftienjarig dochterje van de vrouw, dat zich in het ruim aan een bint had vast geklemd, te redden, mede dank zij het heldhaftig optreden van de juist bevrijde schipper. De raadsman, mr. J. C. W. van Dam uit Rotterdam achtte het onmogelijk om van de schipper te verlangen alles persoonlijk te controleren, aangezien de werkverde ling op het schip van dien aard was, dat de schipper zich in de eerste plaats met de be- sturing van de zandbak had te bemoeien. De rechtbank zal op 23 mei uitspraak doen. Ampenan, 9 te Suez. Andijk, pas. 9 Bermuda n. Havana. Arkeldijk, pass. 9 Malta n. Halifax. AJbireo, 9 v. Rotterdam, 10 te Londen n. Basrah. Ariadne, 10 te Rotterdam. Adonis, 9 v. Miragoane n. Mobile. Aegis, 10 te Nassau. Alcyone, 9 v. Santos n. Buenos Aires. Aldabi, 9 v. Buenos Aires, 10 te Montevideo. Alderamin, 10 te Port Sudan verwacht. Almkerk, 10 te Tanga. Applngedijk, 9 420 m. n. Horta n. Antwerpen. Amstelkroon, 9 140 m. z.z.o. Beira n. Trinidad. Annenkerk. 9 te Dairen. Artemis, 9 15 m. z. Scilly eil. n. San Juan. Argos. 9 50 in. w. Algiers n. Algiers. Alioth, 8 210 m. z.z.w. Recife n. Las Palmas. Aagtekerk, 9 te Marseille verwacht v. Lissabon. Agamemnon, 9 te La Guaira verwacht v. Aruba. A.ttis, 9 v. New Orleans n. Maracaibo. Alwaki, 9 250 m. o. Aden n. Colombo. Banda, 9 v. Calcutta n. Penang. Batjan, 11 te Cochin. Bawean, 9 et .Boston. Borneo, 9 v. Singapore n. Belawan. I Breda, 10 v. La guaira, 10 te Pto. Cabello. Beninkust, 9 v. Lagos n. Matadi. Boschkerk, 10 te Amsterdam. Banggai, 9 te Manilla. Bennekom, 8 400 m. n.o. Azoren n. Port of Spain. Billiton, 9 te Los Angeles verw. v. San Pinuics. Bonita, 9 v. Montevideo n. Gallegos. Britsum, 8 980 m. z. Los Angeles n. Japan. Caltex Arnhem. 9 215 m. w.z.w. Kreta n. P. Said. Caltex Pernis, 9 260 m. o. Malta n. Bordeaux. Caltex Delft, 9 v. Rastanura n. Pernis. Caltex Rotterdam, pass. 9 Perim n. Suez. Caltex Utrecht, pass. Little Quoien eil. n. Suez. Caltex Leiden, pass. 10 Muscat n. Londen. Camerounkust, 9 ten anker op Calabar rivier. Calamares, 10 te Pto. Cortes. Cirrus, 12 te Rotterdam verwacht. Cistula, 9 v. Gladstone n. Cairns. Cinulia, 10 te Amsterdam. Ceronia, 9 130 m. z. Calcutta n. Bombay. Coolsingel, 9 460 m. w.z.w. Landsend n. R'dam. Carrtllo. 9 v. Cortes n. New York. Clavella, 9 v. Auckland n. Tauranga. Coryda. 9 te Sydney. Camita, 10 te Curasao verwacht. Crania, 13 te Durbah verwacht. Diemerdijk. 11 te San Francisco verwacht. Drente, pass. 9 Algiers n. Port Said. Dongedijk. pas. 9 Kaap San Lucas n. Cristobal. Doris, 9 te Philadelphia verwacht. Esso Amsterdam, 11 te Aruba verwacht. Eenhoorn, pass. 9 Kreta n. Beyrouth. Etrema, 9 5 m. n. Stromboli n. Marseille. Fravizo, 9 v. Amsterdam n. Teneriffe. Falrsea, 6 v. Napels n. Southampton. Ghanakust, 8 v. Amsterdam n. Bordeaux. Gaasterkerk, 9 te Bremen. Gordias, 10 te Antwerpen verwacht. Groote Kerk, 9 v. Singapore n. Bangkok. Graveland, 9 v. Salvador n. Cabadello. Helena, 10 v. Ciudad Bolivar. Helicon, pass. 9 Barbados n. Amsterdam. Houtman, 8 v. Singapore n. Mauritius. Hector, 9 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hispania, 10 te Rotterdam verwacht. Holendrecht, 8 v. Norfolk n. Hamburg. Hera, 9 v. Amsterdam n. West-Indië. Hydra, 9 1130 m. z.w. Azoren n. Santa Maria. Heelsum, 9 te Le Havre v. Savannah. Haarlem, 11 te Cristobal verwacht v. Corinto. I-Iestia, 9 v. La Guaira te Pto. Cabello. Dos, 9 v. Amsterdam n. Gothenburg. Jagersfontein, pass. 9 Dakar n. Kaapstad. Japara. 9 te Bahrein. Jason. 10 te Port Arthur. Joh. v. Oldenbarnev., 9 dw. Albany n. Surabaja. Kalabahi, 10 te Singapore v. Manokwari. Kelletia, 9 v. Stanlow n. Curacao. Kinderdijk, 9 30 m. o. Plymouth n. Antwerpen. Kosicia, 9 te Trinidad v. Curagao. Kvlix, 9 325 m. z. Azoren n. Curagao. Koningswaard. 9 te Curaao v. Pernis. Kreeft, 9 te Monrovia verwacht v. Rotterdam. Kabylia, 14 gered dokken Rotterdam. Kalinga, 21 te Sydney verwacht. Kara, 11 te Singapore verwacht. Kelila, 13 te Sydney verwacht. Kermia. verm. 9 v. Hamble n. Plymouth. Khasielln, 14 te Trinidad verwacht. Kopionella, 13 te Abadan verwacht. Koratia. 20 te Le Havre verwacht. Korovina, 14 te Curagao verwacht. Krebsia, 17 te Buenos Aires verwacht. Kryptos, 18 ter hoogte Landsend verwacht. Kenia. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Laagkerk, 9 v. Suez n. Khorramshar. Lawak, 9 v. Beira n. Dar Es Salaam. Leuvekerk, 9 te Abadan. Lutterkerk, 9 v. Aarhus n. Kopenhagen. Limburg, 9 te Semarang v. Tandjong Priok. Loenerkerk, 9 40 m. z. Ras Al Hadd n. Ummsaid. Maasdam. 9 v. Quebec n. Montreal. Malea, 9 2Ö0 m. n o. Luzon h. Shimotsu. Maron, 10 v. New York n. La Guaira. Maasdam, 9 te Quebec. Medon, 9 te Amsterdam. Meliskerk, 9 v, Yokohama n. Takubar. Merwede. 9 v. Londen n. Amsterdam. Mijdrecht. 9 270 m. n.w. Manilla n. Mena Al Ahm. Mylady, 9 130 m. z.w. Finisterre n. Hamburg. Mississippilloyd, 9 v. Kuwait n. Khorel Mufatta. Munttoren. 9 310 m. w.z.w. Ouessant n. R'dam. Maetsuycker. 9 100 m. w. Sharksbay n. Singapore Mentor! 9 450 m. w. Finisterre n. Londen. Mapia, 9 te Calcutta v. Abadan. Nias. 10 te Sandakan verw. v. Hongkong. Naess Tiger, 9 210 m. z.o. Port Sudan n. Mena. v. Neck, 9 660 m. w.n.w. Auckland n. Auckland. Noordzee, 9 v. Calcutta n. Suez. Notos, 8 dw. Ouesant n. Antwerpen. Nieuw Holland. 9 v. Sydney n. Melbourne. Oranjestad, 10 te Madeira. Orion. 9 te Tripoli. Oostkerk, 11 te Singapore verwacht. Ouwerkerk. 9 270 m. z.z.o. Ceylon n. Singapore. Osiris, 9 te Port of Spain verw. v. Cumana. Cmala. 17 te Curagao verwacht. Ondina, 15 te Singapore verwacht. Ovula, 13 te Singapore verwacht. Polyphemus. 9 te Colombo. P G. Thulin, 9 130 m. w.z.w. Landsend n. Curagao. Prins Willem V. 9 v. Le Havre n. Quebec. Parkhaven, pass. 9 Montevideo n. Buenos Aires. Pr. Joh. Will. Friso, 10 v. N. Orleans n. P. Barrios. Prins Willem II, 10 te Chicago. Pr. Will. v. Oranje, 9 v. Le Havre n. Baie Corneaul Pygmalion, 9 v. Amsterdam n. West-Indië Perna, 10 v. Rastanura n. Mauritius. Prins der Nederlanden, 9 v. Dover n. P. of Spain. Polydorus. 9 70 m. n.w. Algiers n. Liverpool. Provenierssingel. 9 te Pto. Ordaz v. Hamburg. Peperkust, 14 te Rotterdam verwacht. Rita. 16 te Carnarvon verwacht. z Rijndam. 10 te Southampton. Ridderkerk, 9 20 m. z.o. St. Catharlna n. Marseille. Scherpendrecht. 9 160 m. o.n.o. Aden n. P. de Bouc. Sunetta, 10 te Brisbane. Schelpwijk, 10 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Sirrah. 9 dw. eil. Bengkalis n. Shimotsu. Sibajak, 17 v. Rotterdam n. Sydney. Stad Rotterdam, 9 110 m. n.n.w. Lissabon naar IJmuiden. Stad Utrecht, 10 v. Norfolk n. Rotterdam. Steven. 9 v. Marseille n. Sevilla. Straat Madura, 9 v. Tanga n. Beira. Straat Malakka, 10 te Durban. Straat Mozambique, 9 v. Buenos Aires n. Santos. Sumatra, 10 te Djeddah. Steenwijk, 9 v. Rotterdam n. Philadelphia. Senegalkust, 9 v. Lagos n. Accra. Stad Arnhem, 9 v. Gibraltar n. Amsterdam. Straat Bali, 10 te Manilla verwacht n. Hongkong. Straat Cook, 9 v. Mauritius n. Port Elizabeth. Swartenhondt, 10 te Singapore v. Manokwari. Straat Soenda, 9 te Durban v. Penang. Sarpedon, 9 te Bremen verwacht. Stentor, 8 v. Cap Haitien 9 te Pt. Au Prince verw. Soestdijk, 9 te Antwerpen. Statue of Liberty, 9 dw. Kp. Bon n. Mena. Taria, 10 v. Port Sudan n. Assab. Trajanus, 8 505 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam. Tankhaven II. 9 v. Sungeigerong n. Penang. Tankhaven III. 10 te Buatan verw v. Tj. Uban. Tappanzee, 12 te Khorramshar verwacht. Tjibadak, 10 te Singapore verwacht v. Hongkong. Tjipondok, 9 v. Shanghai n. Hongkong. Telamon, 8 te Ordaz. Titus, 10 te Rotterdam. Vivipara, 9 v. Eastham n. Mena. Van Waerwijck. 9 v. Manilla n. Hongkong. Van Heemskerk, 10 te Durban. Weltevreden, 9 v. Belawan n. Port Said. Westertoren, 9 te Thameshaven. Willem Ruys, pass. 9 Ouessant n. Southampton. Willem Barendsz, 10 te Amsterdam. Wieldrecht, 10 te Mena Al Ahmadi. Willem Ruys, 10 te Southampton. Woensdrecht, 9 v. Pta. Cardon te Havana. Wonosobo, 9 v. Abadan n. Rastanura. Wonosari, 9 te Charleston v. New Orleans. Zonnekerk, 9 v. Bremen n. Hamburg. Zaankerk, pass. 10 Finisterre n. Antwerpen. SLEEPVAART Argus, 8 te Maassluis. Barentsz Zee, 8 te Maassluis. Blankenburg, 8 440 m. z.w. Cadiz n. Cadiz. Clyde, 5 v. Las Palmas n. Rotterdam. Humber, 8 dw. Santiago (Cuba) n. N. Palmira. Loire, 8 530 m. n. Dakar n. Conakry. Maas, 8 170 m. n.w. Finisterre n. Azoren. Oostzee, 8 90 m. n. Finisterre n. Amsterdam. Rode Zee, 8 910 m. z.w. Madeira n. Houston. Thames, 8 160 m. z.w. Ouessant n. Trinidad. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15