Piet van de Pol verbeterde twee Europese records Gordijnstoffen Rik van Looy niet te stuiten: weer een etappezege K. sell. vr. dr. C.B.B.B. SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Botwinnik wereldkampioen schaken Vierjarige cracks voor de eerste keer tegenover elkaar dit seizoen Clarc Benedict begint morgen schaaktoernooi in Zwitserland De opstellingen Rotterdamse biljartmatador (51 jaar) nog steeds zeer sterke 41 /2-speler Tweekamp was van bar slecht gehalte Strijd was onbelangrijk over vlak parcours 11 Duitse schermer voor het leven geschorst DE RONDE VAN SPANJE KOERSEN OP DUINDIGT Nederlandse bastketbalsters verloren van Polen ZATERDAG 10 MEI 1958 Piet van de Pol, de 51-jarige Rotterdamse biljartmatador, heeft vrijdagmiddag in Gent bewezen dat hij nog steeds tot de sterkste kader 47/2-spelers van Europa behoort. In zijn partij uit de derde ronde van het toernooi om het Europese biljartkampioen schap 47/2, waarin de Spanjaard Galvez zijn tegenstander was, verbeterde hij twee Europese records, die al jaren op zijn naam staan. Hy had voor de 400 caramboles maar één beurt nodig en bracht daardoor het Europese record 47/2 hoogste serie op 400 en verbeterde het Europese record 47/2 particulier gemiddelde eveneens tot 400. Het oude record hoogste serie stond sederi februari 1956 op zijn naam. Hij scoorde toen, tijdens het in Den Haag gehouden toer nooi om het Europese kampioenschap, een serie van 392. Zijn oude Europese record particulier gemiddelde bedroeg 200. Tweemaal bereikte hü bij een strijd om de Europese titel dit gemiddelde, n.l. in januari 1952 in Brussel en in februari 1956 in Den Haag. Uiteraard verbeterde Van de Pol ook de Nederlandse records hoogste serie en particulier gemiddelde. Piet van de Pol De Rotterdammer kreeg de ballen direct in een goede positie, dank zij zijn bewon derenswaardig maatgevoel en briljante vorm had hij aan één beurt voldoende om de partij uit te maken. Bijzonder triest was dat voor de Spanjaard, die gelaten op zijn stoel toekeek, terwijl Van de Pol carambole na carambole scoorde. Galvez „poedelde", zodat onder die trotse 400 van de Rotter dammer voor de Spanjaard een dikke „nul" kwam te staan. De strijd tussen de Belg Wafflard en de Duitser Rudolph ging aanvankelijk gelijk op In zijn 7de beurt legde de Belg een serie van 144 op tafel en aangezien Rudolph op 93 een moeilijke stoot miste, verkreeg Wafflard een kleine voorsprong. De Belg vergrootte deze regelmatig en toen hij een reeks van 95 en een van 86 scoorde was het duel beslist. Het was trouwens helemaal geen goede middag voor de Duitsers, want op de andere tafel verloor Spielmann zijn eerste party. De Zwitser Nussberger zorgde voor deze verrassing en boekte daarmee zijn eerste overwinning in dit toernooi. Spielmann nam direct al een ruime voor sprong en na de 5de beurt leidde hij met 255 tegen 129 caramboles. De Zwitser gaf zich echter niet gewonnen, integendeel met een reeks van 124 benaderde hij het totaal van zijn rivaal tot op enkele punten. Nuss berger kreeg zelfs een kleine voorsprong en zorgde daarna, tot ieders verrassing, voor ee.i serie van 113, waarmee hij de 400 caramboles volmaakte. Onder grote span ning vergaarde de Duitser vervolgens in de nastoot punt na punt. Zijn serie werd op 117 afgebroken en daardoor kwam hij net 20 caramboles tekort. De Belg Vervest versloeg de Spanjaard Ossorio in 10 beurten. Het hoogtepunt van deze partij was de serie van 282 caram boles die Vervest in zijn 5de beurt scoorde. De Belg had toen nog maar 16 punten nodig om het duel in zijn voordeel te beslissen. Het gelukte echter niet al te best meer bij Vervest, voor die 16 caramboles had hij nog vijf beurten nodig. Zijn tegen stander bleek echter te zwak om van de geboden kansen gebruik te maken, op 68 bleef hij staan. Enerverend duel De kampioenen van West-Duitsland en België, Spielmann en Wafflard, zorgden in de eerste avondpartij voor een enerverend begin. De Belg, die de afstoot had, scoorde ADVERTENTIE Een greep uit onze nieuwe verrassende collectie Een weelde van nieuwe dessins en kleuren. Moderne Cretonne2.75 Damaststoffen4.45 Fantasie Damast 5.25 Franse Streepdamast5.75 Vitrage met ruche1 45 Marquisette met kant en ruche2.65 Zwitserse Marquisette 2.60 Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491 De Duitse floretschermer Tomec Con stantin is (loor zijn bond voor het leven ge schorst. De straf werd hem opgelegd om dat hij tijdens wedstrijden van ontoelaat bare middelen gebruik maakte. Constan ts verborg namelijk in zijn handschoenen een apparaat waardoor de treffers van zijn tegenstander niet op het controleappa raat te zien waren. Heeds lang bestond in Duitse scherm- kringen het vermoeden dat Constantin bij het behalen van zijn successen niet op eer lijke wijze te werk ging. Het ongewoon laag aantal tegentreffers werd op de duur té opvallend. Tijdens de Duitse schermkampioen- schappen in Bad Dürkheim werd Constan tin ontmaskerd. Nadat hij in de finale van het Ooretschermen met 5-0 van Roland iteffen had gewonnen, beweei'de deze dat Constantin in zijn handschoen een appa raat verborg, dat de treffers annuleerde. Constantin reageerde niet op deze zware beschuldiging. Maar toen de organisato ren hem vroegen de handschoen uit te trekken, weigerde hij. Daarop werd Con stantin door de Duitse Schermbond voor het leven geschorst. in zyn eerste beurt 229 caramboles. Spiel mann deed het nog beter, hy begon met een serie van 241. Na een „nul" kwam Wafflard in de derde beurt tot een reeks van 158. Spielmann, die na zyn goede begin teleurstelde, stond toen op 245. In-zijn vier de beurt had Wafflard aan 13 caramboles genoeg voor de winst. Zo goed als Spielmann en Wafflard be gonnen, zo slecht speelden op de andere tafel Nussberger en Galvez. Na vijf beurten leidde Nussberger met 38 tegen 14 caram boles. Met kleine series liep de Zwitser vervolgens verder uit. Even nog kwam er een opleving toen Nussberger in de 12de beurt voor een reeks van 107 zorgde Nuss berger won gemakkelijk, zonder evenwel een grootse indruk achter te laten. Zonder moeite Ook in de laatste avondpartij speelde Piet van de Pol een klasse beter dan zijn tegenstander, de Spanjaard Ossorio. Een serie van 85 in de derde beurt en een van 278 in de vierde, waren er oorzaak van dat de beslissing al heel spoedig viel. Zonder veel moeite maakte de Rotterdammer met 28 punten daarna de party in de 5de beurt uit. Vervest, die evenals Van de Pol na de tweede dag nog ongeslagen is, had het heel wat moeilijker met de Duitser Rudolph. Beide spelers begonnen matig, de Duitser nam dank zij een reeks van 50 in de vierde beurt en een van 43 in de zevende de leiding met 97 tegen 67 caramboles. Het antwoord van Vervest bleef niet uit: de Belg scoorde twee series van resp. 108 en 134 caramboles. Toch bleef de strijd open want Rudolph zorgde voor een reeks van 195 zijn hoogste tot nu toe waardoor hij de voorsprong van zijn rivaal teniet deed. Toch won de Belg, die in zijn 12de beurt 85 punten scoorde en daarmee de 400 vol maakte. De resultaten De uitslagen waren; Rik van Looy is niet te stuiten in de Ronde van Spanje. Vrijdag flitste de slanke Belgische coureur in Soria voor de vijfde keer in zeven dagen tijds als eerste over de eindstreep en hij heeft daarmee precies de helft van het aantal gereden etappes op zyn naam gebracht. De zege was belangrijk voor Van Looy. Want door de bonifi catie liep hij in het algemeen klassement weer één minuut uit op zijn voornaamste concurrent, de Fransman Jean Stablinkski. De zes Nederlandse renners, die nog aan de ronde deelnemen (Geldermans, Kersten en Huissoon mochten tóch starten) bleven allen in de strijd. De verschillen werden echter iets groter. Piet de Jongh kreeg, zeer onfortuiniy'k, tien kilometer voor de finish een lekke band, juist op het moment, waarop de lusteloosheid werd doorbroken. Pellenaars liet Huissoon en Geldermans ter assistentie bij hem achter het drietal arriveerde dan ook met een achterstand van bijna vier minuten. De maatregel van de ploegleider was overigens begrijpelijk, want Piet de Jongh had evenals Huissoon en Geldermans ernstig last van in gewandstoornissen. Pellenaars betwijfelt zelfs of zij zaterdag de zware bergetappe naar Vitoria kunnen volbrengen. Wafflard (Belg.) 400 12 144 33,33 Rudolph (Did.) 222 12 93 18.50 Nussberger (Zwlte.) 400 10 124 40,00 spielmann (uia.) 380 10 117 38,00 Van de Pol (Ned.) 400 1 400 400,00 Galvez (Sp.) 0 1 0 0,00 Vervest (Belg.) 400 10 282 40,00 Ossorio (Sp.) 68 10 25 6,80 Wafflard (Belg.) 400 4 229 100,00 Spielmann (Did.) 245 4 241 61,25 Nussberger (Zwits.) 400 22 107 18,18 Galvez (Sp.) 261 22 66 11,86 Van de Pol (Ned.) 400 5 278 80,00 Ossorio (Sp.) 6 5 3 1,20 Vervest (Belg.) 400 12 134 33,33 Rudolph (Did.) 368 12 195 30,66 Na de tweede dag luidde de stand: 1. Van de Pol 8 1600 22 400 72,70 2. Vervest 8 1600 33 282 48,42 3. Wafflard 6 1566 26 243 60,23 4. Spielmann 4 1425 34 241 38,97 5. Nussberger 4 1018 45 121 22,62 6. Galvez 2 684 56 107 12,21 7. Rudolph 0 873 38 195 22,90 8. Ossorio 0 507 57 85 8,89 Het wereldkampioenschap schaken is heroverd door Michael Botwinnik. De 23ste party in de tweekamp tussen de titelhouder Smyslov en zijn uitdager Michael Botwin nik is in remise geëindigd. Hierdoor kwam de stand op 121/* tegen IOV2 punt in het voordeel van Botwinnik. De party, waarin Smyslov met wit speelde, werd donderdag avond op de 41ste zet afgebroken. Beide schakers kwamen remise overeen nog voor de 23ste partij werd voortgezet. Botwinnik is dus weer wereldkampioen. Er rest nog slechts één partij, maar die zal de definitieve beslissing geen afbruek meer doen en derhalve mogelijk niet eens meer gespeeld worden. Toen Smyslov in 1957 namelijk een 12I/a-9,/2 voorsprong had veroverd werd de strijd niet meer voortge zet. Nu de beslissing is gevallen mogen wij constateren dat de uitslag overeenkom stig onze verwachting is, geuit in de voor beschouwing. Toch was deze verwachting op andere pijlers gefundeerd dan waarop ze tot stand is gekomen.. Dat Smyslov niet in een glorieuze vorm stak hadden zijn meest recente resultaten reeds bewe zen. Dat Botwinnik daarentegen goed be slagen ten strijde zou trekken mocht wor den verwacht omdat hij zich ongewoon rus tig had gehouden. Men kon hier uit aflei den dat hij aan een grondige voorbereiding werkzaam was om de titel, welke hij ook reeds van 1946 tot 1957 in zijn bezit had, te heroveren. Zijn start, eeh 3-0 voorsprong!, zette deze veronderstelling kracht bij. Het vervolg heeft echter geleerd dat men ver geeft in de historie van een strijd om de wereldtitel zal zoeken, naar een tweekamp van een zo slecht gehalte. Wie de partijen nauwlettend heeft ge volgd moet zich dikwijls hebben afge vraagd hoe het mogelijk was dat in een strijd om de hoogste schaakeer zulke slechte partijen werden gespeeld. Zowel Botwinnik als Smyslov hebben in elk geval bewezen dat zij geen schim meer zijn van de geniale grootmeesters waarvoor men ze tot voor kort nog hield. De enkele zeer goede partijen vallen volkomen in het niet bij de vele mislukte opvoeringen. De „kroon" spande hierbij ontgetwijfeld Smyslov in de achttiende partij. In deze ontmoeting was een simpele, voor de hand liggende torenzet voldoende om Botwin nik kansloos te verslaan. Smyslov, wellicht in tijdnood, zag het niet. Menige gewone Nederlandse hoofdklasse zou zich voor een dergelijke „bok" hebben gegeneerd! Het is hoogst merkwaardig dat in een tijd waarin het schaken vrij intensief beoefend Zondagmiddag komen de 4-jarige cracks op Duindigt in de Prijs Öer Veelbelovenden voor de eerste maal in dit seizoen naast elkaar te staan. Onder de 11 deel nemers is er op dit ogenblik geen enkele, die zijn tegenstandei's overklast. Een vol komen open nummer dus. Indien de veel belovende Vainqueur tot eenzelfde ver richting komt als enige weken geleden op de Hilversumse baan zal keuze Geersen (Vincent en Vivant Hollandia) hem niet kunnen bereiken. De grote Vlieger D en Vrijdag zijn mogelijke outsiders. De twee 6-jarige kampioenen Taran tella en Theo Messidor, die op Mereveld een strijd op leven en dood hebben ge voerd hebben nu ieder een nummer opge zocht, welke zij kunnen winnen. Voor Tarantella lijkt in de King Spen cer-prijs de opgave gemakkelijker. Zij moét in haar huidige vorm in staat geacht worden Réthy Hollandia te kunnen klop pen, alsmede Tourterelle. In de internatio nale Kievit S-prijs heeft Theo Messidor het niet zo eenvoudig, daar hij in de ver tegenwoordigers van stal Tesselaar (Ra leigh Harvester. Ria Olivier), Double Six M en Sorento tegenstanders van interna tionaal formaat treft. Het openingsnummer wordt beheerst door de 3-jarigen Walktire, Woudduif S. Winston Spencer en Wanda Axkit. Indien één van dit viertal Walküre is de snel ste de overwinning niet zou kunnen be halen, moet dit als een super-verrassing worden aangeduid. De bekende kortebaanster Thea Cor nelia heeft nu ook de smaak van de lange baan goed te pakken. In de Friezin-prijs kan zij haar tweede achtereenvolgende zege boeken, vooral als Vincent Hollandia het andere nummer verkiest. Unaniem en In Europese titelstrijd In de Poolse stad Lodz is vrijdag het toernooi om het Europese basketbalkam pioenschap voor dames begonnen. Neder land heeft de eerste wedstrijd tegen Po len (groep c) met 81-32 verloren. Bij de rust was de stand 47-19 in het voordeel van de Poolse dames. Valencia zijn haar grootste concurrenten In de Kitty Zora-prijs kan Urdy Mars aan het langste einde trekken, daar niet verwacht mag worden dat Sir Spencer en The Lady Bond 20 m voorgift kurfnen geven aan dit snelle paard. Het renprogramma is zeer matig bezet. Een ren voor 2-jarigen de eerste in dit seizoen brengt aan de hand van de trainingsgeruchten Jolly Peter als de ver moedelijke winnaar aan de start. In de Kilo Moto-prijs mag over deze afstand een zege worden verwacht van Home Run, vóór Roddelaar. In de ren voor de grote klasse zullen vermoedelijk slechts drie paarden vertrekken. Desondanks een zeer open ren waarin de voorkeur uitgaat naar stal Nolens Volens met Swashbuchler en Full Measure. wordt en de topklasse moeilijker bereik baar is dan ooit tevoren men aan deze top zelf noch een Capablanca noch een Al- jechin kan evenaren, laat staan vergeten. Botwinnik is nu wereldkampioen ge worden in een periode waarin zijn spel duidelijk een achteruitgang toont. Slechts weinigen zullen hem nu dan ook kunnen be schouwen als een werkelijke wereldkam pioen, evenmin als men dat Smyslov het afgelopen jaar heeft kunnen doen. Er zijn momenteel beslist betere schakers. Wanneer de Amerikaan Samuel Res- hevsky de gespeelde partijen heeft gevolgd zal hem ongetwijfeld de overtuiging zijn opgedrongen dat Botwinnik of Smyslov in de huidige vorm, voor hun eigen bestwil, momenteel beter niet aan dezelfde tafel met herp kunnen plaatsnemen voor het spelen van een match. Het is niet aan te nemen dat het vertoon de spel een weerspiegeling is 'van het te genwoordige Russische schaak. Stellig zou het dan met de Russische suprematie spoe dig zijn gedaan. Het valt niet te ontkennen dat de merkwaardige openingsfase van de tweekamp zijn stempel op het verdere ver loop heeft gedrukt. Hierdoor kon Smyslov niet Smyslov zijn, hetgeen zijn spel nade lig moet hebben beïnvloed. Maar van een werkelijke wereldkampioen mag echter een grote veelzijdigheid worden verwacht. En dat missen èn Botwinnik èn Smyslov momenteel. Het zal voor schakers als Keres, Res- hevsky, Gligoric, Larsen, Olafsson en an deren een stimulans zijn het uiterstë te ge ven om tot een titelgevecht te kunnen ko men. Want de titel ligt dichter binnen het het bereik van deze spelers dan ooit tevo ren VOETBAL OP 4 JUNI. Voor woensdag 4 juni is door de K.N.V.B. voor de ere divisie een volledig programma vastgesteld. Diezelfde avond worden er bekerwedstrij den gespeeld. Wim m Est en Michel Stolker be reikten onmiddellijk na het Spaanse idool Bahamontes de finish. Jaap Kersten ge raakte iets achter tijdens de lange af daling naar Soria. De rit over een vrywel vlak parcours is zeer onbelangrijk geweest. De ren ners hadden, na de inspanningen van de laatste dagen en met het vooruitzicht van nóg moeilijker etappes, slechts één zorg: water. De zon brandde weer onbarmhartig op het plateau van Castillië en voort durend zag men renners by pompen en cafés van hun fietsen stappen. Op som mige momenten stond zelfs meer dan de helft van het aantal renners langs de weg Slechts één maal werd de karavaan tij dens de eerste 210 km opgeschrikt, even voorbij het plaatsje Alcala de Henares (31 km). Er deed zich toen een massale valpartij voor, waarvan de Spaanse regio naal Escola het slachtoffer werd. Zijn sleutelbeen was gebroken en hij moest de strijd staken. De rust verdween tenslotte tien kilo meter voor Soria. De Belgen gingen naar de kop van het peloton en verhoogden het tempo dusdanig, dat de hoofdmacht op de gladde wegen er barstte juist een on weersbui los in vele kleine groepjes werd gesplitst. Rik van Looy won uiter aard de eindsprint, die werd ingeleid door zijn ploeggenoten Luyten, Desmet en Hi- laire Couvreur. Vandaag staat de zware etappe van So ria naar Vitoria (163 km) op het program ma. In deze rit zijn twee cols opgenomen. De klassementen Van Looy heeft dus zijn vijfde etappe zege behaald. Drie van zijn landgenoten eindigden ook onder de vijf hoogstge- klasseerden. Van Looy blijft na deze triomf uiteraard leicLgr,, in de algemene rangschikking. -- AinmmmE Rik van Looy De uitslag was: 1. Van Looy (Belg.) 225 km in 6.16.50; 2. Luyten (Belg.) z.t.; 3. Gilbert Desmet (Belg) z.t.; 4. Botella (Sp.) z.t.; 5. Couvreur (Belg.) z.t.; 6. Iturat (Sp.) z.t.; 7. Stablinkski (Fr.) z.t.; 8. Fornara (It.) z.t.; 9. Grazyck (Fr.) z.t. 10. Lorono (Sp.) z.t. 14. Bahamontes (Sp.) 6.17.06; 23. Van Est (Ned.) 6.17.12: 41. Stolker (Ned.) 6.18.04: 51. Kersten (Ned.) 6.18.45; 56. Gel dermans (Ned.) 6.20.30; 57. Huissoon (Ned.) z.t. 58. De Jongh (Ned.) z.t. De Italiaan Tasatto en de Spaanse re gionaal Escola staakten de strijd. Het algemeen klassement na de tiende etappe is: 1. Van Looy (Belg) 60.13.43; 2. Stablinkski (Fr.) 60.14.47; 3. Manzaneque (Sp.) 60.18.08; 4. Fornara (It.) 60.19.31; 5. Couvreur (Belg.) 60.21.23: 6. San Emeterio (Sp.) 60.26.52; 7. Bahamontes (Sp.) 60.27.24; 8. Lororio (Sp.) 60.32.47; 9. Botella (Sp.) 60.33.36; 10. Company (Sp.) 60.35.52. 29. Stolker (Ned.) 61.21.18; 30. De Jongh (Ned.) 61.21.51; 33. Van Est (Ned.) 61.26.10; 46. Kersten (Ned.) 61.57.12; 57. Huissoon (Ned.) 62.16.59; 58. Geldermans (Ned.) 62.24.25. Aan de ronde nemen nog zestig renners deel. Het ploegenklassement na de tiende etappe is: 1. België 179.25.57; 2. Spanje 1.80.19.39; 3. Frankrijk 180.52.23; 4. Neder land 181.03.54; 5. Regionale Spaanse ploeg 181.21.20: 6. Italië 181.21.53. (Kale schutting vraagt dringend Ceta-Bever Buitenbijts) Voor de amateurs is het einde van de voetbalcompetitie byna in zicht, maar voor de betaalde spelers zeker niet. Morgen komen alle clubs uit die sector uit Kennemer- land in het veld. VSV en EDO spelen thuis tegen Volendam en SVV, terwyl Storm vogels, RCH en Haarlem op reis gaan naar Eindhoven, Rigtersbleek en Helmondia. Voor Stormvogels en EDO zijn de wedstrijden nog steeds uitermate belangrijk. De IJmuidenaren in verband met het bezet houden van de bovenste plaats in de eerste divisie B, voor EDO omdat de Haarlemmers dolgraag verder van de onderste plaats vandaan willen. ■- Zondag liggen de kansen, zo lijkt ons, niet zo heel ongunstig. Vooral Stormvogels mag zich niet laten verrassen door Eind hoven, ook al is dat op eigen veld altijd een zeer lastige tegenstander. EDO heeft de kansen niet zo voor het grijpen, maar met inspanning van alle krachten moet het mogelijk zijn een gelijk spel uit het vuur te slepen in het Noorder Sportpark in Haar lem. RCH ontmoet in Rigtersbleek een lastig tegenstander, maar moet in de vorm van twee weken geleden toch wel kunnen winnen. Dat geldt ook voor Haarlem, dat Helmondia ontmoet. VSV tenslotte kan een aardige wedstrijd tegemoet zien tegen Volendam met wellicht een gelijkspel in het vooruitzicht. KORFBAL Voor de Haarlemse clubs zijn nog enkele wedstrijden vastgesteld, die noch voor de bovenste noch voor de onderste plaats Het jaarlijkse Clare Benedict-schaak- toernooi zal ditmaal op 11 mei in Chau- mont sur Neuchatel in Zwitserland begin nen. Dit schaaktoernooi voor ploegen be leeft dit jaar het eerste lustrum. De eer ste twee keren is het Nederland geweest dat met de eer is gaan strijken, maar toen het derde toernooi werd georganiseerd was ook West-Duitsland van de partij. De bondsrepubliek bleek een geduchte rivaal en snoepte Nederland in 1956 en 1957 de eerste plaats af. Het is moeilijk te voorspellen welk land ditmaal als triomfator uit de strijd zal komen. West-Duitsland start zeker weer als favoriet. Zoals gewoonlijk komen de Duitsers weer met vijf spelers, namelijk Unzicker, Darga, Schmid, Pfeiffer en Trö- ger, die elkaar in deze kwartetwedstrij den dus kunnen aflossen. Behalve Tröger, die de plaats inneemt van Niephaus, is dit hetzelfde team dat vorig jaar met de trofee huiswaarts keerde. Nederland komt dit keer met een op pa pier sterkere ploeg dan verleden jaar. De nationale kampioen J. H. Donner is na melijk in gezelschap van dr. M. Euwe, C. B. v. d. Berg en Th. v. Scheltinga. Een team waarmee bepaald niet valt te spot- ten. Euwe en C. B. v. d. Berg waren ook in 1957 van de partij. J. H. Donner en Th. v. Scheltinga nemen de plaats in van H. Bouwmeester en Fr. Roessel. Het zou ons niet verwonderen als met dit gevrees de team Nederland de overwinning be haalt. Voor Euwe zou het een mooi ge schenk zijn, omdat het ook voor hem een lustrumwedstrijd wordt. Behalve Nederland en West-Duitsland nemen nog Spanje, Italië, Oostenx-ijk en Zwitserland deel. Voor de Spanjaarden is het de eerste maal. Wanneer dit land in de sterkste formatie opkomt, zal men er terdege rekening mee moeten houden. Ook Oostenrijk zal weer een lastig te kloppen tegenstander blijken. Winnaar wordt uiteindelijk dat land, dat aan het slot van de wedstrijden de meeste bordpunten heeft gescoord. Dit dus in te genstelling met bij voorbeeld de wedstrij den gedurende de „Schaakolympiade", waar in eerste instantie de behaalde winst punten doorslaggevend zijn. Het voor deel van het in Zwitserland toegepaste systeem is in elk geval dat elke partij een zelfstandige waarde krijgt. En dat verhoogt zeker de strijdlust van belang zijn. In de tweede klasse staat de wedstrijd AuroraHaarlem op het pro gramma, waarin de thuisclub de beste kan sen op een zege heeft. Van de derdeklassers gaat Sport Vereent op bezoek bij OKV te Oostzaan, dat wel licht door terreinvoordeel de zege kan be halen. Animo Ready heeft de onaangename taak het bezoekende Zwaluwen een neder laag toe te brengen, waardoor de bezoekers degraderen; deze wedstrijd vindt plaats op het „Sport Vereent"- terrein. Tenslotte gaat Oosterkwartier 2 op bezoek bij Koog Zaandijk 2, dat wel eens de zege kan be halen. In verband met de komende interland wedstrijden tegen België houdt de NTC zondag selectiewedstrijden op het veld van „Die Haghe" in Den Haag. Het programma luidt als volgt: 1011 uur: ZuidhollandNoordholland; 1112 uur: Noord-oost-zuidcomb.Zuidholland 121 uur: NoordhollandNoord-oost-zuid- comb. Daarna speelt van 24 uur een voorlopig Nederlands twaalftal tegen een versterkt Die Haghe. Na afloop zal de NTC het Ne derlands twaalftal kiezen, dat op zondag 18 mei in Heerenveen tegen België zal spelen. HANDBAL Het handbalprogramma voor de ploegen uit Haarlem en omgeving is zeer beschei den. Aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem zal de damesploeg van Concor dia trachten enige verbetering in haar po sitie op de ranglijst te brengen. Dit moet gebeuren tegen een sterker Amsterdams DSG, aanvang twee uur. HOC ontmoet in Amsterdam Blauw Wit en is zeker niet bij voorbaat kansloos. Zandvoortmeeuwen bezoekt de herenreser ves van Blauw Wit en zal door een zege Concordia 2 een grote dienst bewijzen. TENNIS Het tennisprogramma voor de ploegen uit het district Haarlem luidt voor zondag als volgt: Overgangsklasse A: Thor-RW 4West- rust, Haarlemse LTCAlta 2, De Aemstel- spelersGroenendaal. Overgangsklasse B: Kennemerland 2— Brederode, WOC-ThorRW 6. Tweede klasse: Westrust 2Haarlemse LTC 3. DDV 6—TC Heemstede, Festina 3— WOC 2, Groen Wit 2Haarlemse LTC 2, Groenendaal 2TC Bloemendaal. Derde klasse: TC Velsen—Animo, DHBS De eerste divisieclubs uit het betaalde voetbal uit Haarlem en omgeving, die zondag een wedstrijd spelen, komen met de volgende opstelling (v.r.n.l.) in het veld: Haarlem: Snijders; Oepkes en Kors; Kilian, De Voogd en Boom; Brokx, Degenaar, De Graaf, Vreeken en Groeneveld. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en Romviel; Krist, Van den Brink en Biesbrouck; Brouwer, Mul, Nanai, Kruyer en Honout. EDO: Het elftal wordt zondagochtend pas samengesteld. VSV: Geerlofs; Schoon en Pelser; Mertens, Spaans, Malesteyn; Planken, Kramer, Dolder, Pieterse en Post. Stormvogels: De Graaf; Han Jansen en Freriks; Luppens, Snoeks, De Bie; De Boer, Henk Jansen, C. Groot, H.. Groot en Brom. Amateurs Kennemers: Tijms; Lejeune en Huys- man; Brethouwerf Horeman en v. d. Sluis; F. Mosk, De Bie, Zwanenburg, J. .Mosk en v. d. Outenaar. Veiserbeek, Groendaal 4WOC 3, Bre derode 2TC Zandvoort, Westrust 3 Groenendaal 3, TC Bloemendaal 2US, DuinlustFestina 5. Vierde klasse: TC Bakkum 2TC Heemstede 3, Bastione 3TC Uitgeest, Bastione .2—Helderse TC 2, WOC 4In side 6, Haarlemse LTC 4TC Velsen 2, Groenendaal 5Jatiloo, TC Zandvoort 2 Bastione, Brederode 3TC Bloemendaal 3, TC Heemstede 2Snellius, WOC 5Groe nendaal 6. Vijfde klasse: TC Heemstede 5WOC 6, Jatiloo 2Velserbeek 2, TC Bloemendaal 4 Jatiloo 3, TC Zandvoort 3Brederode 5, Brederode 4—DHBS 2, HBC 2—TC Heem stede 4, Snellius 2—HBC, TC Velsen 3— Bastione 4, Leidse Studenten 5Duinlust 2. ZWEMMEN In Stoop's bad in Overveen wordt zon dagmiddag (aanvang twee uur) een zwem- driekamp gehouden. Daaraan wordt deel genomen door Aegir uit Eindhoven, Mer- wede uit Dordrecht en de organiserende vereniging HVGB uit Haarlem. Nadat eerst de zwemsters en zwemmers in per soonlijke nummers hun krachten hebben gemeten volgen er enige estafettes. Het festijn wordt besloten met een serie water- polowedstrijden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3