Tienduizenden houtstammetjes in grote vlotten door Noordzeekanaal School voor individueel nijverheids onderwijs gaat twee ton kosten Verenigde Machine Fabrieken wensen vaste lijn in belastingpolitiek Katholieke missietentoonstelling Amate" opengesteld Inwateringsproef bij IJmuidense spuisluis Onderwijskwesties in de raad SLOT DEFECT? 5 Cabaret „Luna" trad op voor de jubilerende Kennemer Kunstkring Kleuterschool omgeving Centaurusstraat Grootscheepse proefnemingen bij Van Gelder Kinderboerderij in het park „Groenendaal" weer geopend Kamsteeg's Automobielbedrijf N.V. Jhr. dr. Mollerus sprak voor Buurtvereniging „Bloemendaal" „Stier uit Californië" op de planken Kranslegging bij monument te Bloemendaal Folkloristisch feest in „Treslong" ZATERDAG 10 MEI 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het bestuur van de Haarlemse toneel- heeft de vele donateurs donderdag in het Minerva theater te Heemstede ter gele genheid van het twaalf-en-een-halfjarig bestaan een extra cabaretavond aangebo den, waarvan het programma door het variétégezelschap „Luna" werd verzorgd. Onder de nietszeggende titel „Daar zit wat in.." bracht dit kleine ensemble eni ge vrolijke divertissementen voor het voet licht. De beste man van dit gezelschap was ongetwijfeld de bekende goochelaar Cakie, die deze avond wel bijzonder op dreef is geweest. Hij begeleidde zijn ver bluffende manipulaties met een vlot en geestig babbeltje, zogenaamd om de toe schouwers in de geheimen van dit vak in te wijden. Uiteraard maakte hij zijn toe ren op deze wijze nog onbegrijpelijker-, hetgeen het succes van dit optreden niet weinig vergrootte. Als aanvoerder van het team fungeerde de humorist-conférencier Tonny van Zwol, die zich voornamelijk op de clownerie blijkt toe te leggen. Hij „maakt" de tra ditionele malle kereltjes, die hij met een uitzonderlijke lenigheid de zotste houdin gen laat aannemen. Minder geslaagd was zijn tamelijk zouteloze imitatie van de bekende „dames" Snip en Snap, waarbij hij evenals in de andere schetsjes geassi steerd werd door een niet met name ge noemde artieste. Dit vrolijke programma werd verder gevuld door Mitzy Waller met jodelliedjes en Bas van Dalen als ac cordeonvirtuoos. Er was variatie genoeg om dit feest aan de bedoelingen te laten beantwoorden. Aan het begin van de avond was het to neel ingenomen door bestuur met werken de leden van de jubilerende vereniging, waar het gezelschap door voorzitter H. M. Hartman werd toegesproken. Spreker richtte zich in het bijzonder tot bescherm heer F. van Duivenboden, die als dank voor do van hem ondervonden steun een bloemstuk werd aangeboden. Niet minder erkentélijk was de voorzitter ten opzich te van de regisseur, de heer A. van dei- Borg, die voor zijn vele verdiensten tot erelid werd benoemd. Namens de afdeling Haarlem van de N.A.T.U. werd de jubi lerende vereniging vervolgens gelukge wenst door de heer H. H. Kraneveld, die na zijn hartelijke complimenten te heb ben uitgesproken namens zijn organisatie een voorzittershamer aanbood. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal het uitbreidingsplan Centaurusstraat in Haarlem worden vastgesteld. Het plan omvat het gebied liggende binnen de be bouwing aan de Middenweg, de Pegasus- straat en de Centaurusstraat. Voor dit ge bied was geen uitbreidingsplan van kracht. Het terrein is bestemd voor de bouw van een drieklassige kleuterschool en is toegankelijk van de Centaurusstraat af. Toen het ontwerp ter visie lag is een bezwaarschrift ingediend door de heer E. Zwiebel én 'zeventwintig anderen. In hét bezwaarschrift wordt de vrees geuit, dat de kleuterschool, welke is gedacht op het binnenterrein, waarvoor het uitbreidings plan is ontworpen, de toetreding van zon licht tot tuinen en benedenwoningen zal belemmeren. Voorts wordt gevreesd, dat hinder zal ondervonden worden van een voor een kleuterschool geëigend rumoer terwijl tenslotte het verloren gaan van de mogelijkheid van een poort als een be zwaar wordt gevoeld. B. en W. merken op, dat voor de vrees, dat de toetreding van zonlicht zal worden belemmerd, geen reden aanwezig is, aan gezien de kleuterschool niet hoger zal wor den dan ongeveer drieënhalve meter. Met betrekking tot het gebruik van de poort merken B. en W. op, dat dit recht alleen geldt voor de percelen aan de Centaurus straat. Dit recht zal in elk geval onaan getast blijven. Geluidshinder van enige betekenis behoeft niet te worden verwacht. Bovendien zal hieraan door het aanbren gen van een heesterbeplanting nog enigs zins kunnen worden tegemoet gekomen. Tenslotte stellen B. en W. de gemeente raad voor de bezwaren niet gegrond te verklaren. DUIZENDEN KUBIEKE METERS HOUT glijden sinds eind vorige week door het Noordzeekanaal bij IJmuiden. Dit transport geschiedt niet in de ruimen van grote zeeschepen, maar in enorme vlotten. Wanneer men het werk waarneemt waant men zich op de rivieren van Canada en Finland. Grote vlotten van dui zenden houtstammetjes zakken daar stroomafwaarts naar de monding van de stromen om bij havens en industrieën te belanden. Hier, in IJmuidens Noordzee kanaal, zorgt de kleine havensleper „Joma" van de veer- en sleepdienst van de firma P. Donkersloot en Zn. ervoor dat de houtvlotten, die een lengte van negentig meter hebben, uit de haven bij de loswal van de papierfabriek worden getrokken. Langs de Velserspoorbrug wordt dan koers gezet door het Noordzee kanaal en de Velserkom naar het binnenspuikanaal, waar een ruimte van ongeveer vijfhonderd meter lengte en honderdendertig meter breedte gedurende ongeveer vier maanden voor de papierfabriek van Van Gelder is gereserveerd voor een interessante proefneming. Tot nu toe werden de stammetjes zorg zaam in Scandinavië of Canada in de rui men van de zeeschepen geladen en in Velsen op het terrein van de papierfabriek in de piles, de bergen hout, die tiendui zenden tonnen groot zijn of in de stou wen, welke stapels over afstanden van honderden meters met de hand worden gevormd. Van de stouwen en piles af ging het hout regelrecht naar de papierfabriek om tot papier te worden vermalen. Beter slijpresultaat? Eind vorige week is men echter van de ze methode afgeweken om te starten met een grootse proefneming, waarmee men tenslotte tot een nog beter produktieresul- taat wil komen. Het uit de bossen van Scandinavië en Canada aangevoerde hout zal men in het spuikanaal enige tijd laten inwateren, zo dat het hout, dat over ongeveer vier maan den de papierfabriek ingaat, een aanzien lijk groter vochtigheidsgehalte heeft. Vervoer in hengsels Voor het transport van het hout van het opslagterrein naar het binnenspuikanaal vond men een eenvoudige oplossing. Er werd eens rondgekeken in de houtproduce- rende landen, vooral in Finland, waar de tienduizenden stammen in hengsels wor den vervoerd. Deze hengsels bestaan uit een aantal grote balken, die in feit een wa teroppervlakte van negentig bij zeven me ter omzomen. En m deze ruimte worden de houtstammetjes vervoerd. Stammenzee Per transport wordt ongeA'eer driehon derd en vijftig kubieke meter hout naar de inwateringsplaats bij de spuisluis ge- B. en W. verzoeken de gemeenteraad van Haarlem een bedrag van in totaal 217.691 beschikbaar te stellen teneinde het gebouw Schoterstraat 2 geschikt te maken voor de tijdelijke huisvesting van de te stichten school voor individueel la ger nijverheidsonderwijs. Voor de restau ratie en modernisering van het gebouw is 138.286 nodig en daarbij merken B. en W. op dat dit bedrag in elk geval nood zakelijk is om het, voor welke bestemming ook, te verbeteren. B. en W. zijn van oor deel, dat deze investering rendabel zal zijn omdat het gebouw, ook al zal de thans daarin onder te brengen school in de toe komst naar elders worden overgebracht, na deze modernisering en restauratie voor diverse andere doeleinden kan worden ge bruikt. Voor de verbouwing tot school voor individueel lager nijverheidsonder wijs is verder nog 48.765 nodig en voor de inrichting 30.700. I)e kosten van in richting voor het tweede leerjaar waar voor B. en W. in de toekomst een krediet zullen vragen kunnen worden begroot op 60.000 a 70.000. Vervolgens verzoeken B. en W. de raad een bedrag van 41.500 uit te trekken voor de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Generaal Spoorlaan (I-lildebrandschool voor m.u.l.o.) met twee lokalen. Aanvan kelijk had men het plan het schoolgebouw aan de Jan Gijzenkade 303 met twee hou ten hulplokalen uic te breiden, maar thans is gebleken, dat het door de verplaatsing van de rijwielbergplaats toch mogelijk is de lokalen te stichten aansluitend aan de Hildebrandschool. Dankzij de medewer king van dc inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem is deze uitbreiding thans door de minister van O. K. en W. urgent verklaard. Als gevolg van de hogere lonen en prij zen van de bouwkosten enerzijds en van de verhoging van de prijzen voor het in richten van de school anderzijds zijn de totale kosten van de uitbreiding van de bijzondere lagere school aan de Timor- straat 38 met drie lokalen 12.653,78 ho ger uitgevallen dan aanvankelijk was ge raamd. B. en W. verzoeken de raad thans dit bedrag beschikbaar te stellen. Voorts verzoeken B. en W. de raad om aan het bestuur van de vereniging van de zusters van liefde te Tilburg, afdeling Haarlem een bedrag van 580 te verstrek ken voor het uitbreiden van de elektrische installatie en het aanbrengen van nieuwe verlichtingsornamenten in de bijzondere kleuterschool aan de Antoniestraat 26 in Haarlem. Benoemingen De voordracht ter benoeming van een onderwijzer(es) aan de Tetterodeschool luidt: 1. de heer E. Flooren, 2. de heer Th. Meijer en 3. mejuffrouw E. Winkler, allen te Haarlem. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Prof. Kohnstammschool staan: 1. mejuf frouw N. R. Weide te Alkmaar, 2. mejuf frouw C. M. van der Poel te Haarlem en 3. mejuffrouw A. Rossberg te Haarlem. Mejuffrouw C. M. van der Poel staat als eerste op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Christiaan Huygensschool; tweede is mejuffrouw N. R. Weide te Alkmaar en derde mejuf frouw S. J. P. Lippe te Heemstede. Ten slotte luiden de voordrachten ter benoe ming van enige leerkrachten aan de P. H. van der Leyschool als volgt: Eerste voordracht: 1. de heer J. A. Delmaar te Haarlem; 2. mejuffrouw A. Rossberg te Haarlem en 3. mejuffrouw S. J. P. Lippe te Heemstede. Tweede voordracht: 1. me juffrouw A. Rossberg te Haarlem, 2. me juffrouw S. J. P. Lippe te Heemstede en 3. mejuffrouw F. G. Tekelenburg te Haarlem. Derde voordracht: 1. mejuf frouw S. J. P. Lippe te Heemstede, 2. me juffrouw A. Rossberg te Haarlem en 3. mejuffrouw F. G. Tekelenburg. Elke dag trekken de kleine slepers drie houtvlotten va.n de papierfabriek naar het binnenspuikanaal. Hier passeert een ven de slepen de Velserspoorbrug. De Heemsteedse kinderboerderij, de grote attractie van het wandelbos „Groe nendaal", is van vanmiddag twee uur af weer dagelijks voor het publiek toegan kelijk. Ook 's zondags is zij van tien tot twaalf en van half twee tot vijf uur voor jong en oud geopend. Het is naar aan leiding hiervan wellicht niet ondienstig nogmaals de aandacht te vestigen op het onlangs in ons blad vermelde verzoek van de beheerder van de kinderboerderij, de heer H. Walet, waarbij deze er in het belang der dieren bij de bezoekers op heeft aangedrongen, zich bij het voederen zoveel mogelijk tot groenvoer te beperken. Dus voornamelijk kool- en slabladeren en geen brood, omdat vooral de vraatzuchtige herten dit laatste voedsel slecht bekomt. Bijzonder onverantwoordelijk is het de dieren beschimmeld brood voor te houden. Dit heeft enige weken geleden nog de beide lama's Willy en Peggy het leven gekost. Zoals men zich wellicht herinnert stierven deze dieren tengevolge van ver giftiging door ondeugdelijk voedsel een uiterst pijnlijke dood. De levende have van de kinderboerderij bestaat overigens weer uit een aantal Tog- genburger jonge geitjes, een rood en een zwart kalf, twee Kameroen-berggeiten uit Afrika en dan verder kippen, kuikens, eenden en marmotjes. Bovendien wordt nog een schaap met lammeren verwacht. Het varken, dat onlangs voor de kinder boerderij werd aangekocht, heeft dezer dagen voor gezinsuitbreiding gezorgd, door het leven te schenken aan elf rose bigge tjes. Een familie, die zich in de komende dagen ongetwijfeld vooral in de belang stelling van de jeugd zal mogen verheugen. Achter de hertebaan, waarin zich eenen twintig herten en edelherten bevinden, heeft men enige tijd geleden een ooievaars nest ingericht in de hoop dat een lepelaars echtpaar zich in deze hooggeplaatste wo ning zal willen vestigen. De ooievaars heb ben echter kennelijk nog geen last van woningnood, want het onderkomen is nog steeds vrij. Daar het al tamelijk ver in het seizoen is, wordt de kans op bewoning van het nest dagelijks geringer. Aangenomen moet worden dat het nest dit jaar wel leeg zal blijven. Vy; „DE SIEUTELSPECIAUS7" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 Een van Velsens houtbergen: nu te water in hel Noordzeekanaal. bracht. Een uitgestrekte wateroppervlak te is daar inmiddels verdwenen en is schuil gegaan onder een laag blanke stam metjes. Bij de papierfabriek wordt het hout van het terrein gehaald door vrachtauto's. De wagens laten hun vracht door een kraan binnen het hengsel in het Noordzeeka naal storten. Door de transporten per keer niet te groot te maken alles is uiter aard aan wettelijke bepalingen gebonden komt het niet voor, dat hout bij dit transport verloren gaat. De dikte van elk vlot is ongeveer een meter. In een kleine week tijds is nu ongeveer een kwart van de hoeveelheid, die in het binnenspuika naal komt te liggen, overgebracht. Wan neer het werk over enige weken is vol tooid, dan zal in het kanaal ruim 10.000 ku bieke meter hout bijeen liggen. ADVERTENTIE MEDEDELING JULIANALAAN OPGEBROKEN blijft bereikbaar via de Zyiweg. Benzine-verkoop - Stalling - Reparatie Official Volkswagendealer Julianalaan 295 - Telefoon 11781 Vrijdagavond was er in het Jeugdhuis aan dc Donkerelaan te Bloemendaal slechts een geringe opkomst van de leden van de Buurtvereniging „Bloemendaal" om naai de causerie van jhr. dr. J. C. Mollerus te luisteren, getiteld „Luchttoerisme 1957 1958". De heer Mollerus die sedert de twin tiger jaren al een miljoen kilometer met de K.L.M. heeft afgelegd vertelde voor dc pauze op onderhoudende wijze over die reiservaringen en speciaal ook over de openingsvlucht op 13 augustus 1957 met een DC 7C van Schiphol naar Montreal, welke vlucht spreker meemaakte. Na de pauze vertoonde de heer Mollerus zestig kleurendia's van het K.L.M.-bedrijf met zijn vele intercontinentale luchtlijnen en tenslotte werd' de kleurenfilm „Mensen, die de wereld kleiner maken" gedraaid. Het kleine, maar aandachtige gehoor heeft van deze luchtreis door de wereld ten zeer ste genoten, zoals de voorzitter, de heer H. W. van Kempen, in zijn dankwoord tot de heer Mollerus ook tot uiting bracht. De voorzitter deelde mede, dat dit de laatste-avond van het winterseizoen 1957 1958 was. Over eventuele excursies zullen nog nadere mededelingen volgen. De toneelvereniging „Heemstede-West' geeft zaterdag 17 mei haar tweede voor stelling van dit seizoen in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Onder regie van de heer J. van der Veldt zal worden opgevoerd „De Stier uit Californië" klucht in drie bedrijven door Piet Mossin- kof f. Deze toneelavond wordt met een bal besloten. „Heemstede-West" besluit haar winter- seizen op zaterdag 21 juni; eveneens in ge bouw „Nieuw Berkenrode" met een op voering van „Van ander ras", toneelspel in drie bedrijven door Arnaud d'Usseau en James Gow. De heer Van der Veldt heeft ook van deze voorstelling de regie. De totale produktie van de Verenigde Machinefabrieken n.v. (Stork-Werkspoor) heeft in 1957 op topniveau gelegen. In ver schillende fabrieken is de produktiviteit gestegen. De financiële resultaten over 1957, ofschoon iets minder dan die van 1956, acht de directie bevredigend. Weder om werden meer orders afgeboekt dan de normale jaarproduktie bedroeg. De ex ploitatierekening na aftrek van belas tingen daalde van 28,1 miljoen tot 25,9 miljoen. Afgeschreven werd 11,9 mil joen (v.j. 12,2 miljoen), waarna een winst resteert van 14,0 miljoen 15,9 miljoen). Hiervan wordt toegewezen aan Werkspoor voor reservering en extra af schrijving 5,0 miljoen en aan Stork 4,4 miljoen. Ter uitkering aan aandeelhou ders van tien percent dividend (onv.) wordt toegewezen aan Werkspoor en Stork tezamen 3,7 miljoen. Dientengevolge sluit de winst- en verliesrekening met een winstsaldo van 4,6 miljoen (v.j. 4,2 miljoen). Wegens de aanwezigheid van een grote agioreserve 14,1 miljoen) en de fiscale voordelen voor aandeelhouders verbonden aan een uitkering uit deze reserve kunnen aandeelhouders deze tien percent desge wenst ontvangen in aandelen uit de agio reserve, zulks tevens in verband met het streven der directie naar gedeeltelijke zelffinanciering van de in de toekomst te verwachten investeringen. Voorgesteld zal worden de statutaire winstverdeling met ingang van 1959 te wijzigen, zodat van het geen na uitkering van het primaire divi dend resteert, commissarissen en directie gezamenlijk 25 percent zullen ontvangen (thans 30 percent), en 75 percent .ter be schikking komt van aandeelhouders (thans 70 percent). Deze wijziging komt gewenst voor wegens de uitbreidingen van het ge plaatste kapitaal, onder andere door uit kering van dividend in aandelen en dooi de eventuele conversie van de converteer bare obligatielening. Tevens zal worden voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 50 op 75 miljoen. Eind 1957 was het geplaatste kapitaal 36.903.500 Door de gebeurtenissen in Europa en daarbuiten is de directie gesterkt in haar overtuiging dat de fusie tussen Stork en Werkspoor geheel in de ontwikkeling past. Dc directie acht het buitengewoon belang rijk dat de fabrieken nu reeds enige jaren hebben samengewerkt, zodat vele voor delen reeds tot de jaarresultaten beginnen bij te dragen, nu mogelijk moeilijker jaren te verwachten zijn. Haar gedachten gaan daarbij mede uit naar de ontwikkeling in Indonesië, waarmee de fabrieken vanaf het einde van de vorige eeuw goede con tacten hebben gehad. Voor de produkten der V.M.F. in het al gemeen koestert de directie van de Euro- markt geen grote verwachtingen. Zij meent meer te mogen verwachten van een Vrijhandelszone. Hoe langer hoe meer wordt het duidelijk dat de fiscale politiek in de landen van de Euromarkt het kern punt zal worden voor de bepaling van de industriële ontwikkelingsmogelijkheden. In Nederland is thans vooral behoefte aan een vaste lijn in de belastingpolitiek op langere termijn. Het niet opnemen van de metaalindustrie bij de bedrijfstakken, waarvoor de opschorting van de inves teringsaftrek werd ingetrokken, lijkt de directie niet in overeenstemming met de rol die aan deze bedrijfstak is toebedeeld. De directie van Werkspoor verwacht over 1958 een bevredigend resultaat te kunnen bereiken. Het valt echter niet te ontkennen dat er hier en daar moeilijk heden zijn om de bezetting te handhaven. De achteruitgang die sedert het eind van 1957 merkbaar is" en zich tot nu toe heeft voortgezet, is in de Amsterdamse fabriek slechts voor een gering deel te wijten aan de bestedingsbeperking en houdt meer verband met het conjunctuurbeeld in het algemeen. Bestellingen werden ontvangen van de Koninklijke Marine, van de grote oliemaatschappijen, chemische fabrieken, de suikerindustrie, de scheepsbouw enzo voorts. Tevens werden de eerste opdrach ten geboekt die verband houden met de kernener°ie. De moderniseringen van het machinepark werden voortgezet. Samen met een andere Nederlandse onderneming werd in Teheran een ingenieursbureau op gericht dat tot doel heeft projecten uit te werken voor de olie-industrie in Iran. Be sloten werd het verkoopapparaat en de constructiebureaus voor rollend materieel van Amsterdam over te brengen naar Utrecht. Aan het verslag van de Koninklijke Ma chinefabriek gebr. Stork en Co. n.v. te Hengelo wordt ontleend: de produktie van alle fabrieken heeft zich op een topniveau bewogen. Na vele voorbereidingen heeft Stork de eerste delen voor een kernreac tor te Petten in bestelling gekregen. De di rectie vertrouwt verder ingeschakeld te worden in de bouw van kernreactoren. Het verslag der V.M.F. bevat voorts de jaarresultaten van de dochteronderne mingen zoals Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. te Haarlem (alle afdelingen waren vol bezet), gebr. Stork en Co's Apparatenfa- briek n.v. te Amsterdam (volop van werk voorzien), n.v. Machinefabriek Stork-Jaffa te Utrecht (produktie-omzet was iets gro ter dan in 1956), n.v. machinefabriek en ijzergieterij „Holland-Bergen op Zoom" te Bergen op Zoom (een jaar van grote be drijvigheid), Ateliers de Constructions Stork Frères en Cie s.a. te Brussel (een jaar van grote activiteit). 9V De bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers heeft vrijdagavond in het. Haar lemse Concertgebouw de r.k. missieten toonstelling Amate '58 geopend, die daar tot en met 18 mei wordt gehouden. Deze expositie geeft in twintig stands een boeiend overzicht van de landen, waarin r 1:. missionarissen werkzaam zijn. Een groot aantal curieuze voorwerpen uit die landen zijn uitgestald. De tentoonstelling is echter veel meer dan een verzameling curiositeiten. Met projectors, fotomate riaal en grafieken wordt getoond, wat er in China, Afrika, India, Japan enz. op godsdienstig, sociaal en cultureel gebied gaande is. Vooral de strijd tussen religie en communisme wordt geschilderd. Mis sionarissen geven een uitgebreide voor lichting. Deze missionarissen zijn 's middags door het gemeentebestuur in de ridder zaal van het stadhuis ontvangen. Wethou der A. J. M. Angenent sprak de „ridders van het Geloof", zoals hij hen noemde, toe. Nadat de Kathedrale Koorschool en kele werken had uitgevoerd, bleven de pa ters nog lange tijd in geanimeerde stem ming bijeen. Nog nimmer was men tij dens de vele tentoonstellingen, die in den lande worden gehouden, op een gemeen tehuis ontvangen. Begrijpelijk waren zij daarom vol lof over de ontvangst in Haar lem. Aan de opening van de tentoonstelling ging een grote optocht 's avonds vooraf. Twaalfhonderd leden van jeugd verenigin- Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en de rooms katholieke bisschop van Haarlem mgr. J. PHuibers laten zich bij een der stands van de missieteit,- toovstelling voorlichten. gen, sportclubs enz. trokken door de stra ten om de aandacht op de missietentoon stelling te vestigen. Zeven muziekkorpsen liepen in de stoet mee. Aan het einde er van werden de missionarissen gereden, die op de tentoonstelling over hun werk ver tellen. Bij de opening waren ondermeer aan wezig: mgr. C. Kramer O.F.M., verdre ven bisschop van Luanfu in China, mgr. Sillekens, bisschop van Ketapang op Bor neo, alsmede burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, wethouder A. J. M. Ange nent en het lid van Gedeputeerde Staten ir. W. J. L. J. Merkx.' Een koor van pa ters zong enkele negerwerken, met bege leiding van een tam-tam. Mgr. Huibers zei in zijn toespraak onder meer: „Het hart van de Nederlander heeft altijd voor de missie opengestaan. Bij deze tentoonstelling gaat het niet alleen om een demonstratie, maar om de verbreiding van het Geloof. We zien niets liever, dat God algemeen wordt erkend en dat alle men sen zo gelukkig worden als wij". De bis schop deed een oproep om het missiewerk te steunen, op de eerste plaats door ge bed. Er is echter ook veel geld nodig. „Moge deze tentoonstelling een startschot zijn voor de vernieuwing van het Geloof, voor de vermeerdering van de liefde tot de medemens", aldus de bisschop tenslot te, die daarna met de genodigden een rondwandeling over de tentoonstelling maakte. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING uA ZIJLWEG 63 TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Hedenmorgen om negen uur heeft bur gemeester dr. D. H. Peereboom Voller bij het monument voor de gevallenen aan het Kerkplein te Bloemendaal een krans ge legd in tegenwoordigheid van de gemeen tesecretaris, de heer G. van Eek, de wet houders mejuffrouw dr. M. E. Nolte en mr. J. C. C. W. Hijszeler en voorts de raads leden mevrouw J. W. PoulusBaum, C. Schulz, J. F, M. Pinxter, mr. H. W. Vlie gen, H. Schmidt van Gelder en G. Daams. Nadat de burgemeester een krans van witte anjers en irissen aan de voet van het monument had gelegd, namen de aanwezi gen een minuut stilte in acht. Vervolgens legde de heer W. C. Bier, voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Vereniging Oud-Illegale Werkers een tak van witte tulpen en violieren na mens deze vereniging bij het monument. Ook hierna werd een minuut stilte in acht genomen. Op 16 mei wordt in Treslong in Hille- gom een folkloristisch avondfeest gehou den ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van 1800 personeelsleden van de regionale telefoonmaatschappij „Stipel" in Milaan onder auspiciën van Hotelplan. Diverse volksdansgroepen zullen er mede werking aan verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9