WV-meisjes uit diverse delen van Nederland bezochten Haarlem „Haarlem"-junioren verbeterden record op 4xl00m. estafette Kringen van (voorbarige) kunstbeoefening Represaille Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gratis uitdeling van presentjes leidde tot complete chaos Nieuw orgel in hervormde kerk van Rloemendaal Eerste steen gelegd voor Olympisch dorp Plebaan Agterof geheim kamerheer van de Paus UIT STAD EN STREEK „Eigen Haard" bouwde in .„Delftwijk" 225 nieuwe woningen „Zang en Vriendschap" trad op in Heerlen Haarlem wil gronden in Sinnevelt terugkopen van Nemavo n.v. Moordenaars van 5000 Joden staan in Ulm terecht Vier skiërs gedood door geweldige lawine Scheepvaart Twee doden en drie zwaar gewonden bij ongeluk MAANDAG 12 MEI 1956 Vanmorgen hebben we kunnen zien hoe een uitstekend initiatief door een bij zonder ongeorganiseerde uitvoering vol komen teniet gedaan werd. Dat gebeurde op de Grote Markt in Haarlem, waar om half twaalf zevenentwintig vertegenwoor digsters uit verscheidene Nederlandse plaatsen, gestoken in klederdrachten van die streken propaganda maken in Haar lem voor een aantal bezienswaardigheden in Nederland. Niet alleen de architecto nische en folkloristische schoonheid zou op deze manier onder de aandacht ge bracht worden, maar ook de niet te ver smaden lekkernijen, waardoor deze Ne derlandse streken en landstreken bekend heid hebben verworven. Na de ontvangst van het uitgebreide »ezelschap in hotel Lion d'Or begaf men zich achter een draaiorgel aan naar de Grote Markt, waar in het stadhuis de heer W. F. Happé bij afwezigheid van de heer D. J. A. Geluk een ieder welkom heette en op bijzonder charmante wijze de diverse geschenken in ontvangst nam. De overige genodigden ontvingen ook enkele lekkernijen, zoals Limburgse vlaaien, Haagse hopjes, stukjes kaas en sneetjes krentenbrood en vervolgens werden de meisjes de Grote Markt opgestuurd waar enkele duizenden achter de hekken al ge ruime tijd sommigen twee uur had den staan wachten. Het draaiorgel speei- de, terwijl de meisjes de trappen van het stadhuis afdaalden en alles leek goed te gaan. Toen de kijkers echter in de gaten kre gen, dat er iets gratis te krijgen was ont stond er een complete chaos. De hekken werden omver gelopen en de meisjes wer den bestormd. Gedurende bijna een uur zat het verkeer muurvast, de vertegen - woordigsters uit Drente, Den Haag, dir. Veluwc, Schagen, Langedijk en uit al die andere plaatsjes en provincies hadden geen enkele controle meer over hun meege brachte presentjes. De foldertjes, dc vlaaien en de hopjes werden uit de mand jes gerukt, de meisjes uit Zandvoort, die Leden van de Utrechtse Kring voor Kunstbeoefening verzorgden zaterdag in de aula van het stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof een „kringavond" voor de Haarlemse zustervereniging, die hetzelfde doel nastreeft. Dit doel is samen te vatten als: het scheppen van gelegenheden voor jonge instrumentalisten (vocalisten en voordrachtkunstenaars, zowel zij die er geen beroep van willen maken als zij die vakstudies doen of deden) tot optreden in het openbaar, ten «inde aldus podium routine op te doen. Men kan dit als een loffelijk pogen waarderen. Maar wanneer men daarbij in alle ernst de vakkritiek uitnodigt, stelt men zich aan het gevaar b!oot heel wat desillusies op te lopen en zou een te laat genomen wijselijk besluit kunnen luiden: „we moesten er voorlopig nog maar een gezellig onderonsje van ma ken, zolang de vruchten van onze kunst beoefening nog niet rijp zijn voor ernstige kritische beschouwingen". De criticus is keus wel bereid om een goede belofte als 'odanig te signaleren en zelfs heel wat consideratie te gebruiken ten opzichte van een argeloze debutant, maar hij zou zichzelf vergooien, indien hij het ontbre ken van de primaire beginselen van het vak door de vingers ging zien. Men heeft zich aan de opvoering van het beminnelijke zangspel „Bastien en Bastienne" van de twaalfjarige Mozart gewaagd. De sopraan Agaath Vesseur gaf in de vrouwelijke hoofdrol blijk over vol doende stemmiddelen te beschikken. De tenor Piet Macco kan als zanger mis schien wel eens wat bereiken. Of dit ook met de vertolker van de baspartij de dorpswaarzegger Colas het geval zal zijn, valt te betwijfelen. Bij alle drie kwa men interpretatie, actie, voordracht en de beginselen van de mise en scène deerlijk in de knel. Alleen de stand in het slottrio viel gunstig uit. Bij een zo gering besef van wat het toneel eist, past alleen maar de welgemeende raad: ermee thuis te blij ven, zich laten voorlichten door een be kwaam vakman en verder ernstig te stu deren tot men rijp wordt voor zelfkritiek, die aan de vakkritiek vooraf dient te gaan. Anders komt er van die podiumroutine niets goeds terecht. Wat wèl de toets van een ernstige be oordeling kon verdragen, was de vertol king van het klavieruittreksel door de oianiste Joke Bokëlman, die zich ook had weten te onderscheiden in haar begelei dingen van enkele aria's en liederen, die m het eerste deel van de avond door Agaath Vesseur gezongen werden. Ben aanmerkelijk gedeelte van deze kringavond" werd met veel talent ver zorgd door de voordrachtkunstenares Lex 'awant-Barmentloo, die voor het geestige H'oza van Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt en Ina van der Beughel de juiste 'oon wist te treffen en blijk gaf van een sprankelend vermogen om de humor spits ni intelligent te houden en bij het publiek te doen inslaan. Jos. de Klerk gratis toegangskaarten voor de uitzicht toren in de badplaats bij zich hadden, zagen alleen nog maar tientallen handen. In een oogwenk waren alle kaarten weg gegrist. Sommige jongetjes verlieten met pakken tegelijk het slagveld. Want daar was het op den duur op gaan lijken. De meisjes van de Oost-Veluwezoom werden door hun begeleider bij elkaar geroepen en stonden even later wat beduusd in een hoekje de schrik teboven te komen, een verfomfaaide „Baron Hop" uit Den Haag schoof zijn pruik weer recht en keek vervolgens wat verbaasd naar de horde van enkele duizen den mensen, die zich op een ponywagentje stortte waarop twee Betuwse meisjes ra deloos naar al die hebberige gezichten ke ken. De politie, die eerder op de morgen alle mensen keurig achter de hekken had gezet, was te gering in aantal om iets uit te richten. Kortoom het was een bende. Niet ont staan uit spontaniteit maar uit gulzigheid En dat is een onaangenaam schouwspel Toen wij de Grote Markt verlieten misten wij een ballpoint, een onschrijfboekie en een zakdoek. We waren blij dat we er zo goed afgekomen waren. Tegen één uur konden de meisjes in café-restaurant Van Aken weer wat op hun verhaal komen. Daar werd namelijk de lunch gebruikt en na een bezoek aan het Frans Halsmuseum zou het gezelschap de rest van de dag doorbrengen in de rus- *>ge Linnaeushof. In de herfst van dit jaar zal, naar men verwacht-, het nieuwe-orgel voor de Neder lands Hervormde kerk in Bloemendal gëréëdkömen. De kast van het nieuwe orgel zal smaller en ondieper worden dan de oude, waardoor vóór en achter het orgel meer ruimte komt en de organist lussen het orgel en de ba lustrade aan de speeltafel komt te zitten, hetgeen voor hem een beter overzicht ten gevolge heeft. Daar het nieuwe orgel dus niet op, maar achter de balustrade wordt gebouwd, zal de kast met het front veel minder domineren dan het huidige, tame lijk opdringerig front, waardoor de kerk ruimte meer in haar volle luister tot uiting kan komen. In plaats van de vele „stomme" sierpij- pen van het oude orgel zullen in het nieu we front slechts sprekende pijpen worden verwerkt. Waarschijnlijk zullen deze van brons zijn, hetgeen een totaal ander effect zal geven clan de huidige tinnen pijpen De nieuwe registers zijn in overleg tus sen de orgelcommissie en de orgelbouwer Willem van Leeuwen met zorg vastgesteld waarbij vooral ook rekening is gehouden met de akoestische moeilijkheden van het kerkgebouw. Zaterdag is in aanwezigheid van dc Ita liaanse minister van openbare werken, de heer Togni, de eerste steen gelegd voor het Olympisch dorp 1960. Het dorp dat in Flaminio, een stadsdeel van Rome, verrijst, zal tijdens de Olympische Spe len ongeveer 7250 atleten kunnen huisves ten. Behalve semi-permanente woningen worden ook restaurants,scholen en een kerk gebouwd. Een huisvrouw uit Amsterdam stond vanmorgen voor de Haarlemse politie rechter wegens diefstal van een auto, toe behorend aan haar schoonvader in Bloe- mendaal. „Hoe kwam u daar nou bij?", vroeg de politierechter, mr, J. P. Peter sen. „Mijn man liet mij met. mijn kind thuis zitten op zondag en ging met zijn moeder en zijn neefje uit rijden. Dat had hij me al een paar keer geleverd, dus mijn geduld was op. Ik ging met mijn kindje naar Bloe- mendaal en hoorde, dat hij naar de Ken- nemerduinen was. Hij naar de Kennemer- duinen, ik óók naar de Kennemerduinen, dacht ik. Ik had er wat gewandeld maar was hem niet tegengekomen. Toen zag ik opeens zijn auto staan"... „Pardon, die auto was van uw schoon vader", corrigeerde de politierechter. „Dat wist ik niet", zei de vrouw. „Dat wist u wèl", zei de politierechter, „u hebt zelf de politie verteld, dat hij u wel eens heeft medegedeeld, dat de auto niet van hém, maar van zijn vader was". „Ja dat was ook zo'n pesterijtje", zei zij verbitterd. „Nee, dat was waar", zei de politierech ter, „maar goed, gaat u verder". „Ik wou dus teruggaan en toen zag ik ineens die auto staan, met de sleutels er nog in. Ik dacht: ik zal eens laten zien dat ik met hem getrouwd ben. Jij mij laten zitten? Dan zal ik jou eens laten zitten. Ik erin, mijn kind erin. Ik geef gas..." „U had geen rijbewijs...", onderbrak de politierechter voorzichtig. „Dat is zo, maar ik kon rijden. Ik had gereden in de tijd dat hij me die auto nog beloofde". „Ja maar toen u er al te vast op ging rekenen heeft hij duidelijk gezegd, dat die auto van uw schoonvader was", aldus mr. Petersen. „Ach, 't ging helemaal niet om die auto, het ging om hem te pesten", zei de huis vrouw. „Ja. ja. Maar u hebt dat ding helemaal naar Ouderkerk aan de Amstel gereden en hem daar op een boerenerf neergezet! De politie is dagen bezig geweest om de wagen weer op te sporen De vrouw scheen de uitwerking van haar represaille met genoegen aan te horen. De relatie met haar man zal, naar zij mededeelde, spoedig worden verbroken. De officier van Justitie hield er rekening mee. dat de jonge vrouw nog nooit eerder had terechtgestaan en wilde het laten bij een voorwaardelijke gevangenisstraf van éen maand. De politierechter vonniste overeenkomstig. De kerkelijke feestviering ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de ka thedraal Sint Bavo in Haarlem is zondag afgesloten 's Morgens droeg mgr. J P Huibers een pontificale hoogmis op. waar bij de kathedrale koorschool de Missa Sint Papé Piï deeiemis van Albert de Klerk zong In zijn predikatie schonk de bisschop aandacht aan de betekenis van de kathe draal voor het bisdom. „Dit zinvolle ge bouw is een der schoonste kerken van ons bisdom. Het is een monument van luister rijke prediking Van ons Geloof" Na de hoogmis deelde de bisschop mede. dat- de plebaan H.W. Agterof was benoemd tot ge heim kamerheer van de Paus. 's Middags droeg dc bisschop een danklof met Te Deum op. Nieuws in het kort Forumavond K.V.P. Het ligt in het voornemen van de afdelingen Bloemendaal en Overveen van de Katholieke Volkspartij op vrijdag 23 nei in de aula van de St. Josef school te Bloemendaal een forum avond te houden Dit forum zal bestaan uit mejuffrouw dr. M. E. Nolte en de heren F. K. J. Fijen. J. van Haaster. mr. A. A. K. M. Povel en ir. L. A. N. Bijvoet. Als voor zitter van het forum zal de heer J F. M. Pinxter optreden. Aanrijding. Een in de Zakstraat in Haarlem geparkeerde personenauto werd zaterdagavond zwaar beschadigd nadat een passerende vrachtauto tegen de wa gen was opgereden en tegen een lantaarn paal had gedrukt. De vrachtauto werd even later onbeheerd op de Koudenhorn aangetroffen. De eigenaar verklaarde tegenover de politie dat hij de vrachtauto afgesloten op de Bakenessergracht had achtergelaten. Hij veronderstelde dat men, na he'. portier te hebben geforceerd, zijn auto heeft willen stelen maar daarvan na de aanrijding is teruggeschrokken. Ook de vrachtauto liep beschadigingen op. Tydens de regionale atletiekwedstrijden, die de Amsterdamse Atletiek Commissie op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Am sterdam hield, was het slotnummer, de 4 x 100 m. estafette, voor „Haarlem" onge twijfeld het meest succesvol. In prima styl en met een vloeiende wissellechniek won de juniorenloeg van „Haarlem" dit nummer in de uitstekende tijd van 44.6 sec., waar mede het Haarlems record op dit nummer met niet minder dan 0.3 sec. werd ver beterd. De ploeg bestond uit dr lopers Meuwese, Steenbergen, Visser en Duits. Twee van deze lopers hadden daarvoor reeds van zich doen spreken. Want Steen bergen won met hinderlijke tegenwind de 100 m. in 11.5 sec. met Duits op de derde plaats in 11.6 sec. Ook Visser was reeds in de baan. geweest en wel op de 800 m„ doch hierop stelde hij teleur. Na een volkomen vlakke race bereikte hij de vierde plaats. Snijders deed het op de 800 m. aanmer kelijk beter. Het werd weliswaar ook een vierde plaats, doch na een race, waarin hij in goede stijl doorlopend het initiatief had gehad. Pas in de laatste 20 meter moest hij het hoofd buigen voor een drietal lopers, die practisch gelijktijdig over hem heen stormden. Er werd een tijd voor hem geno teerd van 2 min. 2 sec. Weyers maakte evenals, vorige week in Rotterdam een goed indruk op de 600 m. Hij nam deze keer echter iets te vroeg de leiding en dit kostte hem te veel inspanning, want on danks keihard terugvechten, moest hij in de laatste 10 meter de AAC'er Mok laten 30 gaan. Voor beide lopers werd 1 min. sec. genoteeerd. In de andere serie 600 m. deed A. Joacim goed werk door in 1 min 33.2 sec. de twee de plaats in te nemen. Op de 3000 m. nam Prinsen direct een grote voorsprong en wist deze voorsprong geruime tijd te hand haven. Pas in de voorlaatste ronde werd hij ingelopen en ondanks een vertwijfelde eindspurt kon hij zich niet op de eerste plaats handhaven. Zijn tijd was 9 min. 17.9 sec. Doornbosch toonde wat verbetering in zijn conditie, door bij hel speerwerpen met 50.63 m. te zegevieren. Later faalde hij echter samen met zijn clubgenoot Hoog land weer enigszins door bij het hoog springen niet hoger te komen dan 1.60 m. De slechte afzet was hier echter mede debet aan. Bij Atmodes was mej. Bouman de meest succesvolle atlete door de 100 m C te win nen in 13.7 sec. Vooral de goede stijl van deze loopster viel op. Een tweede plaats was voor haar weggelegd bij het vèrsprin- gen met een afstand van 4.46 m. Mej. van Hees bezette in de finale 80 m. meisjes B de vierde plaats in 11,1 sec., nadat mej. Plugboer in 11 sec. in de halve finale was uitgeschakeld. Mej. van Waveren werd derde bij het speerwerpen in de C-klasse met 23.98 m. en mej. Veerman tweede bij het discuswerpen in deze klasse. Bij de es- tafette's waren voor Atmodes twee tweede plaatsen weggelegd. De 4 x 80 m meisjes ging in 43.2 sec en de 4 x 100 m. dames in 54.3 sec. Haarlem heeft er sinds zaterdag 225 wo ningen bijgekregen. Officieel dan. want zij zijn reeds enige tijd geleden door de nieu we bewoners betrokken. Het betreft hier het complex woningen, dat de woningver eniging „Eigen Haard" in „Delftwijk" in Haarlem-Noord heeft laten bouwen. Het zijn 220 flatwoningen aan de Van Moer kerkenstraat. de Nico van Suchtelenstraat de P. C. Boutensstraat en vijf vrije huisjes voor bejaarden aan de Arthur van Schen- delkade De bouw is zaterdagmiddag afge sloten met een bijeenkomst in café-res taurant Brinkmann. tijdens welke het be stuur van „Eigen Haard" de woningen officieel heeft overgenomen. De voorzitter de heer W. van Wonderen, bracht daarbij dank aan de architect, de heer H. Tuninga, en de aannemingsmaatschappij P. Bot en Zoon n.v. uil I-Ieerhugowaard voor de wijze waarop de bouwopdracht ten uitvoer is gebracht. Ook uitte de heer Van Wonde ren zijn waardering voor de medewerking die men van het gemeentelijk bureau voor huisvesting heeft ondervonden. Hij was van mening dat de vereniging met grote voldoening het complex „Delftwijk" aan haar woningbezit kan toevoegen en veel dank is verschuldigd aan degenen, die ruim veertig jaar geleden het initiatief tot de op richting van „Eigen Haard" namen. Als blijk van erkentelijkheid voor de prettige samenwerking bood de heer Van Wonde ren mevrouw Tuninga een bloemstuk aan. De heer Tuninga dankte van zijn kant voor de aangename stemming, waarin de bouwvergaderingen met het bestuur steeds zijn verlopen. In dezelfde geest liet de heer H. H. Kiihlemeier van de dienst bouw- en woningtoezicht en woningbedrijf der gemeente Haarlem zich uit. Tot slot bracht het gezelschap per auto bus een bezoek aan het nieuwe complex woningen. Ter inleiding van de viering van het tachtigjarig bestaan van het Koninklijk Heerlens Mannenkoor „Pancratius" ver leende dc Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" medewerking aan een concert in Heerlen op zondag 11 mei, waar bij voorts optraden het Zwitserse mannen koor „Berner Liedertafel" en de jubile rende vereniging. Des morgens om half acht vertrokken de Haarlemse zangers, met touringcars Na ontvangst door het bestuur van „Pan cratius" en een korte akoestische repeti tie werd des avonds om 8 uur het concert geopend door de jubilerende vereniging met het Zwitserse volkslied, waarna „Pan cratius" het programma vervolgde onder leiding van dirigent Henri Heydendael met „Haec Dies" van Jac. Gallus en „Die linnesanger" van Robert Schumann. „Départ" van dr. Volkmar Andreae en „Cantate Eroïca" van Mario Jacchia. De ..Berner Liedertafe}" begon haar aan deel met het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus in de Nederlandse taal en voerde daarna twee werkjes van Zoltan Kodaly uit, daarna „Der Rote Hahn" en „Soldatenlied" (dit laatste met trompet en kleine trom). „Heimatlied" van Smeta- na en. „Das gestolene Mantelchen" van Gotovac. „Zang en Vriendschap onder leiding van dirigent Jack P. Loorij bracht allereerst „Der Gondelfahrer" en „Nachtgesang im Walde" van Schubert (aan de vleugel be geleid door Anton de Beer, dirigent van het Koninklijk Mannenkooi „Caecilia" te Haarlem) en „Die Nacht" in a-capella- uitvoering. Na wederom met begelei ding de wals „Wein, Weib und Gesang" van .Johann Strauss werd besloten met het „Requiem voor de blauwe" van Jos. de Klerk, waaraan de dirigent een toelich ting liet voorafgaan Het Haarlemse koor behaalde een groot succes. Na de pauze besloot het Zwitserse koor dit concert met een drietal werken op La tijnse tekst van Ingegneri. Gallus en Cal- dara, alsmede vijf liederen in volkstoon van Hermann Suter, Ernst Marki, Joseph Bovet, Paul Zoll en Bernhard Weber, waarvan het laatste zeer geestig uitge voerd moest worden gebisseerd. Na afloop van het concert kwamen al le medewerkenden nog enige tijd bijeen, waarbij de voorzitter van „Pancratius" ir. J. C. Schlösser woorden van dank sprak tot de koren en aan de „Berner Lie- dertafel" de grote Pancratiuspul ten ge schenke aanbood en aan „Zang en Vriend schap" een grote ingelijste foto van een mijnschacht. Namens „Zang en Vriend schap" richtte vicevoorzitter Misset ge lukwensen tot het jubilerende koor. Hij bood de bronzen legpenning dei Liederta fel als herinnering aan. Zich wendend tot de Zwitserse koorzangers wees de heer Misset er op. dat er zekere banden tussen Bern en Haarlem bestonden door het feit. dat de vroegere zangeres Mia Peltenburg zich na haar huwelijk met een vooraan staande Zwitserse musicus in Bern had gevestigd. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de gronden, in de omgeving van de Anthony Fokkerlaan in Haarlem-noord, die indertijd zijn 'uitgegeven aan de n.v. Nederlandse Maatschappij voor Volks huisvesting te Amsterdam, terug te ne men. Deze gronden, die bestemd zijn voor wo ningbouw, zijn volgens een besluit van de raad op 11 januari 1956 overgedragen aan de Nemavo tegen de prijs van f 23 per vierkante meter. De overdracht van het terrein, in totaal groot 35610 vierkante me ter, heeft plaats gehad op 27 maart 1956. Als gevolg van financieringsmoeilijkhe den is de Nemavo er niet in geslaagd haar aanvankelijke plannen te realiseren, het geen betekent, dat zij in gebreke is geble ven met betrekking tot de naleving van de destijds gestelde voorwaarden. Thans stellen B. en W. voor de terugleve ring aan de gemeente te eisen per 1 juni voor de prijs van I 819.030, verminderd met de door Nemavo verschuldigde boete van 5000. De op de overdracht vallende kosten komen eveneens voor rekening van de Nemavo. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ix>yxyxyyxyx<xy>xx>!yx)c<XKXxx?cxx.'joooc?oooooooooocxxxxx?oocK (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het aantal Westduitse processen tegen SS-moordenaars van Joden is weer met één vermeerderd. Te Ulm in Zuid-Duits- land begon een rechtszaak, waarin de moord op vijfduizend Joden in Oost- Europa berecht zal worden. Er zijn twee honderd getuigen opgeroepen. De ver dachten zijn een voormalige politiechef van Memel, ex-SS-officieren en ex-SD- leiders. De hoofdverdachte is de 54-jarige Fischer-Schweder, die in 1941, na de Duitse inval in Litouwen met Gestapo-eenheden 't Litouwse grensgebied heeft „gezuiverd" van Joden. Er werden meer dan vijf dui zend Joodse inwoners vermoord. Fischer- Schweder leefde tot 1955 onder een valse naam, als leider van een vluchtelingen kamp. NEW YORK (UP) Het Amerikaanse Joodse comité verklaart in 'n rapport over het antisemitisme in West-Duitsland, dat een „op rassenoverwegingen gebaseerd nationalisme en antisemitisme in Duits land" herleeft en waarschuwt, dat dit streven „Duitslands positie in de rijen der democratische landen in gevaar kan brengen". Uit een meningsonderzoek in West-Duitsland is gebleken dat 39 per cent der ondervraagde Westduitsers anti- Joods is ingesteld, en dat 29 percent naar antisemitisme neigt. Een percentage van 25 denkt niet anti-Joods. Tengevolge van een lawine zijn vier skiërs om het leven gekomen. Dit ge schiedde op de noordelijke helling van de 2353 m. hoge Bremzer Rothorn (Duitsland) Vier groepen skiërs werden door dp lawine weggevaagd. De politie heeft meegedeeld, dat de ge weldige lawine, die neerstortte niet ver van een plek dichtbij de top tot diep in de vallei de skiërs om tien uur verraste, toen zij halfweg de berg op waren geklommen. Na zes uren te hebben gezocht, waren de alpengidsen, soldaten en reddingsploegen er in geslaagd de vier lichamen te bergen en de gewonden de eerste hulp te bieden. Vier van de skiërs liepen geen letsel op. Toen men alle 15 leden van de vier groe pen geteld had, werd het zoeken gestaakt Slotkoers Heden vrijdag 13"5 uur 3-3/4 «/f. Nederl 47 91% 914 3°/o Npdl 196-2 64 931-4 934 A K U 171 y» 1714 Jé Drift 280 4 280 Jan Gelder Zonen 167 4 167 K. N Hoogovens 295 298 '«der! Ford 156 158 v Kahelfahriek 235 235 •ew Philips Gloeil 2804 283 °ref PhiliDsGloeil 153X 1534 'inilever 327 325 Wilton Fijenoord 188 188 jn.Htpchp Petrol 725 720 Kon Petroleum 173.10 f 171.90 jiiliton 166 167 A'dam Rubber 57 564 K .L M t 108.50 101.50 ex-d Ho)| Amer Dijn 1354 136 N S M 1284 127 N Seheeov Unie 1104 108 o Nievelt Goudr 1354 130 nh3 v Ommeren 205 204 RVA 94 4 94 4 Verg Deli Milen 76 77 msterfi Bank 209 209 Nat Handelsbank 804 804 Ned Handel Mil 158 158 'ofterd Bank 176 1764 "wentsch' Rank 160 160 Anaconda Gopopr 45% 454 'ofhiphPm 91PP1 40s/1» 404 '1 S Stee' 61% 614 General Motors 387/iè 384 Shell Union 75 4 754 "'dewater 234 Agamemnon, 12 te Maracaibo. Alamak. 12 te Antwerpen Alcor, 11 te Bremen v. Rotterdam. Alblasserdijk, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Aldabi, 13 te Santos. 16 te Rio de Janeiro verw. Algenib, 10 v Rotterdam n Hamburg. Alhena. 12 te Rio de Jan., 19 te Buen Aires verw. Alioth, 9 210 m. z.z.Vv. Fern Noronha n L Palmas Almdijk, 11 v. Rotterdam n. New Orleans. Amstel brug. pass. 11 Ouesani n Le Havre. Amsteldiep, 11 rede Karachi. Amstelland, 11 te Öuenos Aires. Amstellaan, 11 60 m. w. Bouganville n. Moji. Amstelsluis, 11 540 m. z.z.o Colombo n Singapore Ampcnan, 11 v. Port Said n Genua Andijk, 12 te Havana. Angolakust. 12 te Port Harcourt Antonia, 12 v. Pladju n. Labuan Appingedijk, pass. 12 Landsènri n Antwerpen. Arkeldijk, pass. 12 Gibraltar n Halifax. Arnedijk, 13 te Houston verwacht Attis. 9 20 m. z.o. New Orleans n Maracaibo. Baarn. 12 v. Port of Spain n Amsterdam Bah. 11 rede Mogadiscio. Banda, 12 te Penang. Banggai, 11 te Ilo Ilo. Barito. 12 te Steenkool. Batjan, 11 te Cochin verwacht v. Bombay. Batu, 11 te Panama. Bengalen. 11 te Jacksonville. P.engkalis, 12 te Genua. Bennekom, 9 100 m. n.o. Fayal n. Trinidad Beninkust, 12 te Matadi. Blitar, 12 te Le Havre. Bonita. 12 te Galelgos Britsurn, 10 1740 m. o Hawai n. Japan. Breda. 10 te Pto. Cabello v. La Guaira. Bussum. 11 15 m. o. Kuria Muria n. Rastanura. Calamares, 11 v. Pto Cortes n. Mobile. Caltex Delft, pass. 11 Ras Al Hadd n. Pernis. Caltex Lelden, 11 17 m. n o Ras Al Madraka naar Londen. Caltex Pernis, 11 30 m. n.w. Kp. Bougaroni naar Bordeaux. Caltex Utrecht, pa.ss. 12 Ras Fartak n. Suez. Camerounkust. 11 te Lagos v. Calabar. Captain Cook, 12 v, Suez, 24 te A'dam verw, Cirrus, 12 te Rotterdam. Cistula. 12 te Cairns. Congokust, 11 170 m. n.n.o Las Palmas n. R'dam. Coryda, 11 v. Sydney n. Geelong. Concepcion, 10 200 m. z.w. Rio de Janeiro naar Porto Alegre. ('ooisingel, 12 te Rotterdam verwacht. Crania. 12 et Durban. De Eerens, 12 te Bushire. Diemerdijk, 11 te S. Francisco verw. v. L. Angeles. Dordrecht, 11 te New York. Dorestad, 9 440 m. o.n.o. Paramaribo n. B. Aires. Elisabeth B, 13 te Corpus Christ! verw.acht. Kos. 11 170 m n.n.o. Kp. Villano n. Alexandrië. Esso Amsterdam, 11 'te Aruba verkacht v. Pernis Etrema, 11 te Marseille v. Piraeus Fairsea, 6 v. Napels n. Southampton. Fravizo, 11 150 m. z.w. Ouessant n. Teneriffe Gaasterkerk, 11 te Amsterdam. Gaasterland, 11 te Hamburg. Gordias, 11 te Amsterdam. Groote Kerk, 12 te Bangkok, Groote Beer, 15 te Rotterdam verw. v. N. York. Guineekust, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Hathor, 10 te Rotterdam. Hector, 12 te Limasol. Hersllia, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Haarlem. 11 te Cristobal v. Corinto. Heelsum, 11 te Amsterdam. Heemskerk. 11 te Amsterdam. Helicon, 10 320 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Hera, 9 v. Amsterdam n. Guanta. Op de ryksweg UtrechtDen Haag onder de gemeente VVaddinxveen tussen de Gou we en Winterdijk is een auto komende uit de richting Utrecht door een heg van de middenberm gereden, op een tegenligger gereden en vervolgens in brand geraakt. Een inzittende vrouw kwam in de vlammen om. Ook de bestuurder van de uit de rich ting Den Haag komende personenauto, die door de auto werd geramd, kwam om het leven. Een inzittende man van die auto kon worden gered, maar werd evenals de derde inzittende zeer zwaar gewond. De brandweer van Waddinxveen bluste de brand Het verkeer op de rijksweg onder vond grote stagnatie. De 23-jarige M. v. d. Ven uit Berkel En- schot is, toen hij met zijn verloofde per rijwiel terugkeerde van de militaire taptoe, in de Raadhuisstraat te Tilburg bij het passeren van een andere wielrijder geval len juist op het moment, dat hij aan de andere zijde werd ingehaald door een vrachtauto Hij werd aangereden en op slag gedood In de St. Annastraat te Nijmegen is de 32-jarige bromfietsberijder K. C Brands aangereden door een Duitse auto bestuurd door de 20-jarige Schroder uit Dusseldorp. Zwaar gewond werd B overgebracht naar het Sint Canisius-ziekenhuis, waar hij is overleden De Duitser is aangehouden. Hestia, 11 te Maracaibo. Hispania. 10 te Rotterdam. Hydra. 11 710 m. z.w. Azoren n. Santa Maria. Iberia, 10 v. IJmuiden n. Archangel. Tvoorkus. 11 te Amsterdam. Jagersfontein. 19 te Kaapstad verw. n. Durban. Japara KRL, 12 te Basrah. Jason, 10 te Port Arthur verw. v. Mobile. Java. 11 20 m. z Pulan Bintan n. Pandjang. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 te Surabaja verwacht. Isis, 11 rede Guanta. Kalydon. 10 v Ornskoldsvik n. Geffle. Kellia. 13 te Sydney. Kennemeriand, 10 v. Santos n Rio Grande. Kenia, 11 op Elbe n. Hamburg. Kinderdijk, 11 te Rotterdam. Kopionella, 13 te Abadan verwacht v. Durban. Laagkerk, 11 125 mijl n.n o. Port Sudan naar Khorramshar. Laertes. 11 te Singapore. Langkoeas, 10 v. Genua n. Rotterdam. Lekerkerk, pass. 11 St. Vincent n. Port Said. Lemaire, 10 te Port Swettenham. Lemsterkerk, 11 te Rotterdam. Liberty Bell, 12 v. Mena Al Ahm. n. Ph.delphia. Lieve Vrouwekerk. 11 bij Borkum n. Hamburg. Lindekerk. 11 250 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Loenerkerk, 11 165 m. o. Bahrein n. Ummsaid. Lombok, 11 v. Los Angeles n. San Francisco. Loppersum, 12 te Hamilton. Maasdam, 10 v. Rotterdam te Montreal verwacht. Maaskerk, 12 te Las Palmas. Maaslloyd, 11 te New Orleans. Mataram, 11 te Nemours verwacht. Mentor, 10 390 m. z.w. Landsend n. Londen. Merwede, 10 et Amsterdam. Minjak, 11 100 m. n.o. Morotai n. Singapore. Moordrecht. 10 v. Kwinana n. Wellington. Munttoren, 11 te Rotterdam. Musi, 12 te Singapore. Mylady, pass. 11 Ouessant n. Hamburg. Nanusa, 12 te Durban. Nias. 11 v. Sandakan n. Tandjong Mani. Noordam, 10 v. Rotterdam n. New York. Noordwijk, 10 v Monrovia n. IJmuiden. Notos. 11 v. Antwerpen te Amsterdam. Nw. Amsterdam, 14 v. R'dam te New York verw. Oberon, 12 te Willemstad. Oranje, 11 et Colombo. Oranjefontein, verm. 10 v. Durban n. Amsterdam. Oranje Nassau, 12 te La Guaira. Oranjestad, 15 te A'dam verw. v. Georgetown. Orestes, 10 v. Nantes n. Amsterdam. Ommenkerk, 11 v. Genua n. Port Said. Ondina. 11 400 m. w. Sabang n. Singapore. Orion, 11 v. Iskenderun n. Lattakta. Osiris. 11 te Georgetown v. Trinidad. Ovula, 12 te Singapore verwacht v. Wyndham.- - Ouwerkerk, 12 te Singapore. Pendrecht. 12 te Piraeus. Poelau Laut. 10 v. Ams erdam n. Marseille. Polydorus, pass. 12 Finisterre n. Liverpool. Poseidon. 11 35 m w.z.w. Cabo De La Cruz naar Mobile. Prins Alexander, 11 te Pto. Cabello v. La Guaira. Prins Willem V. 11 300 m. w. Landsend n. Quebec. Prins der Nederlanden. 20 te Trinidad verwacht. Prins Willem van Oranje, 11 460 m. w.n.w. Scilly Isl. n. Baie Comeau. Pygmalion, 9 v. Amsterdam n. Pta. Pitre. Radja, 11 v. Singapore n. Penang. Raki, 11 te Colombo. Rempang, pass. 11 Villanon. Antwerpen. Riderkerk, 11 62 m. w. Oporto n. Marseille Rondo. 11 v. Bombay n. Durban. P.otti, 11 20 m. z.o Sokotra n. Belawan. Rijndam. 11 te Rotterdam. Saloum, 10 v. Le Havre n. Rouen. Saroena. 12 te Singapore. Sarpedon. 11 te Antwerpen. Scherpendrecht. pass. 10 Perim n. Port De Bouc. Schie, 12 te Lissabon. Schiediik. 12 te New York. Senegalkust. 11 te Abidjan v. Accra. Sibajak. verm. 17 v. Rotterdam n. Sydney. Stheroel. 11 te Singapore. Solon. 10 v. Georgetown n. Paramaribo. Stad Arnhem. 11 150 m. z.w. Finisterre n A'dam. Stad Delft, 10 v. Rotterdam n. Marseille. Stad Gouda. 12 te Hamton Roads Stad Haarlem. 10 v. Rotterdam n. Kirkeness. Stad Rotterdam, 11 170 m. z.w. Ouessant naar IJmuiden. Stad Schiedam. 12 v. Bona n. Emden. Stad Vlaardingen, 11 te Baltimore v. Rotterdam. Stanvac Benakat. 14 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Pendopo, 12 te Tj. Uban v. S'geigerong. Statendam, verm. 20 v. Rotterdam n. New York. Statue of Liberty. 12 in Suezkanaal n Mena. Steen «rijk, II 120 m z.w Scillys n. Philadelphia. Stentor. 11 te Ctudad Trulillo v Port Au Prince. Straat Bali. 8 v Manilla n. Hongkong. Straat Banka. 12 te Singapore. Str. Cook, 11 75 m. z. Madagascar n. P. Elizabeth. Straat Johore, II v. Bombay n. Aleppey. Sumatra. 11 v. Diedah n. Djibouti. Tabian. 11 v, Sungeigerong n. Tandjong Priok. Talisse. 11 te Karachi. Tankhaven III. 13 te Sungeigerong v. Buatan. Tarakan. 11 v. Belawan. 12 te Pt Swettenham. Taria. 11 et Aden verwacht. Telamon, 12 v Port of Snaln n Jacksonville. Teucer, 11 te New Orleans. Tiberius. 11 te Port Au Prince v. Tela. Titus. 11 te Amsterdam. Tjiluwah. 12 te Hongkong. Tomori. 12 v. Singapore n. Port Swettenham. Trajanus, 12 te Rotterdam. Utrecht. 11 te Antwerpen. Van der Hagen, 10 v. Rotterdam n Bremen Var. Linsehoton, 11 te Hongkong. Van Neck. 12 le Auckland. Vasum, pass 11 Tunis n Rotterdam Waal. pass 10 Algiers n. Tunis. Waibalong, 12 v. Rangoon n. Bassein. Waterland. 12 te Buenos Aires. Waterman. 13 te Quebec. 14 te Montreal verw. Westerdam. verm. 10 v.-New York. 19 te R'dam. Westertoren, 12 te Rotterdam. Westland, 10 te Montevideo. Wieldreeht, 11 v Mena n. Suez. Witmarsum, 11 te New Orleans v Brownsville. Willem Ruys, 10 te Rotterdam. Willemstad. 12 te Martinique. Ussel, 12 v. Kingston n. Tela. Zaankerk, pass. 11 Ouessant n Antwerpen. Zaanland. 11 v. Ams erdam n. Bremen/Hamburg. Zeeland. 12 v. Singapore n. Bangkok. Zuiderkruis, 12 v. Amsterdam te Kaapstad verw. SLEEPVAART Blankenburg, 12 90 m w.z.w. Cadiz n. Cadiz. Friesland. 9 480 m. n.o Hawaii n. Manilla. Loire, 12 190 m n.w. Dakar n. Conacry. Maas, 12 360 m. n o. Fayal n. Azoren. Oostzee. 12 Wight gepass. n. Amsterdam. Rode Zee, 12 1080 m w.z.w. Fayal n. Houston. Thames, 12 200 m. w.n.w. Finisterre n. Trinidad. Zeeland, 8 te New York. KLEINE VAART Alcetas. 9 v. Izmir n. Vostizza. Bloemgracht, 10 te Londen. Draco. 9 te Valencia n. Malaga. Ilias, 9 v. Rotterdam n. Gibraltar.. Inspecteur Melelma, 10 dw. Oland n. Stockholm. June, 11 in Washbay n. Boston. Kaap Falga, 8 Goteborg gepass. n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 7 Kiel gepass. n. Karskaer. Leliegracht, 11 bij Terschell.bank n. Amsterdam. Lucas Bols II, 11 te Hallshuk n. Helsinki. Manto, pass. 11 JE 5 v. Aarhus n. Amsterdam. Marianne, 11 pass. ST5 v. R'dam n. Goteborg. Nero, 9 v. Ceuta n. Barcelona. N'etta, 6 v. Casablanca n. Genua. Pavo. 9 te Londen v. Sete. Plato. 9 v. Genua n. Algiers. Strabo, 10 te Antwerpen n. Amsterdam. Tilly. 9 Kiel gepass. n. Karskaer. Twee Gebroeders, 11 op Seine n. Roucn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11