Gevechtsacties in Indonesië Fransen tonen in Cannes een paar goede films Formateur Pflimlin heeft zijn kabinet bijna gereed Gevarenzone in Stille Oceaan is opnieuw uitgebreid °AARO/H 'f Masco beter1 Casals lanceert idee van „muzikaal gebed" 9 Opvallend documentair karakter ook in andere bijdragen aan het festival Kort nieuws Spoorwegconflict vandaag in het Britse kabinet Tories zijn het niet eens over loonsverhoging Waarnemers slaan zijn kansen niet erg hoog aan Weer een A merikaanse proef genomen Gemengde gevoelens voor Nixon in Zuid-Amerika Nederlanders uit het gebied van Bandung Russen komen niet naar de Amerikaanse kernproeven Kremlin wil zich niet compromitteren Beroepsverband van r.-k. burgemeesters Daarom rolt Mascotte beter! Daarom plakt Mascotte beter! Daarom brandt Mascotte beter! -so7$Ê%, MAANDAG 12 MEI 1958 CANNES Het ziet er naar uit, dat Frankrijk zelf een goede gooi gaat doen naar een belangrijke prijs op het inter nationale filmfesti val te Cannes, dat nu, tot 19 mei, wordt gehouden. Het neemt aan dit festival, be halve met enkele korte films, waarvan wij reeds het gees tige werkje „La Jo- conda" konden be wonderen, deel met twee speelfilms. „l'Eau Vive" (Het le vende water) kwam in deze eerste dagen in vertoning en bleek een voortreffe lijke film, met een goed verhaal, dat goed verteld wordt, in prachtige beelden. De andere Franse festivalbijdrage is de nieuwste film van de onvolprezen komiek regisseur Jacques Tati: getiteld „Mon Oncle" (Mijn oom). De reeds vertoonde Franse film „l'Eau Vive" draagt een zeer sterk documen tair karakter en dat is begrijpelijk, want zij werd gemaakt door Francois Vil- liers, die nog slechts één grote speelfilm heeft vervaardigd, maar die reeds tien tallen documentaires op zijn naam heeft staan. Al is hij op het gebied van de speel film aan het begin van zijn carrière, met zijn nu hier vertoonde speelfilm heeft hij meteen onbetwistbaar zijn vakmanschap bewezen: „l'Eau Vive" is een uitstekend werk. Het speelt in de Franse Provence tijdens de werkzaamheden aan een grote stuwdam, die een meer moet doen ont staan, waaraan een dorp ten offer zal val len en waarbij tevens de loop van een ri vier wordt gewijzigd. Die werkzaamheden oefenen in zeer sterke mate hun invloed uit op het leven van de bewoners van deze streek: een deel van hen verwacht er grote voordelen van, anderen menen dat slechts de zwartste ellende voor de deur staat. Om dit thema, dat Villiers uiterst overtui gend kon weergeven, omdat hij zijn op namen die drie jaar duurden! kon maken tijdens zulke werkzaamheden aan de Provengaalse rivier de Durance, is (naar het scenario van Jean Giono) een verhaal geweven van de hebzucht van een familie, die een meisje bijna in de dood drijft. De film is gemaakt in kleuren en vol gens een breedschermprocedé. De kleuren zijn prachtig en het werken voor het zeer brede doek blijkt Villiers volkomen te liggen. Meestal mfëstaaft zulke breed- schermfilms op de festivals, omdat het ar tistieke element geleden heeft onder de eisen van de techniek, maar daarvan was hier geen sprake Villiers beheerste het brede scherm, inplaats van dat hij zich erdoor liet beheersen. Het lijkt of deze film om dit procédé heeft gevraégd en dat is het beste compliment, dat men Villiers kan maken. De hoofdrollen worden ge speeld door de nog zeer jeugdige actrice Pascale Audret op het toneel de Franse Anne Frank! en een uitgelezen stel ac teurs en actrices, die de hebzuchtige fa milie bijzonder geloofwaardig uitbeelden. Enkelen van hen waren, met de regisseur, in persoon op het festival aanwezig en ze hebben dus kunnen constateren, met hoe veel bijval het publiek hun film ontving. Sofia Loren In de eerste dagen was Sofia Loren dé ster van het festival. Op de openingsavond waren er tientallen sterren en sterretjes aanwezig, doch de persfotografen hadden voor haar alleen meer aandacht dan voor alle anderen bij elkaar. In zijn ijver om een plaatje van Sofia niet te missen, liep een der fotografen bijna een andere ster onder de voet. „Oh, pardon, ik zag u niet!" SAN JUAN (UP) De beroemde Spaan se cellist Pablo Casals heeft zaterdag meegedeeld, dat hij een eind wil maken aan de stelregel, die hij zichzelf had op gelegd, niet te spelen in landen, die het bewind van Franco vriendschappelijk ge zind zijn. Hij heeft, naar hij verklaarde, dit besluit genomen teneinde actief te kun nen ageren voor het behoud van de we reldvrede. De zozeer gevierde musicus zei onder meer, dat hij het plan heeft om in okto ber een bezoek aan New York te brengen, na het festival van Prades in Zuid-Frank rijk, om met de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjöld, te spreken over zijn voorstel ieder jaar in alle lan den een dag vast te stellen voor een mu zikaal gebed voor de vrede. Hij voegde hieraan toe, dat hij dit jaar van plan is dertien tournees te maken om zijn vre desboodschap met het woord en door het spel te verbreiden. Onder de landen, die hij wil bezoeken zijn Venezuela, Zwitser land, Oostenrijk, Duitsland en Mexico. Casals zei vervolgens te hopen dat de Verenigde Staten zijn idee van een muzi kaal gebed in de hele wex-eld zouden aan vaarden, „daar de muziek immers de eni ge taal is, die niet tot misvattingen aan leiding kan geven". Dieveggen. In een groot magazijn in het centrum van Rotterdam zijn aange houden de 57-jarige mevrouw J. A. E.V. en de even oude mevrouw H. W.van V., beiden uit Dordrecht. Zij hadden voor een waarde van ongeveer dertig gulden aan olikjes kreeft en andere heerlijkheden bij zich, die zij, zo bekenden zij, hadden ge stolen in drie grote magazijnen in de Maas stad. Bij hen thuis werd nog voor een waarde van 50.op dezelfde wijze ver kregen artikelen gevonden. Orson Welles, die men rechts op de foto ziet, speelt een hoofdrol in de Amerikaanse fesiivalbij drage „The long hot summer" (De lange warme zomer)m verontschuldigde hij zich en dat lijkt me symptomatisch Sofia vertrok uit Cannes, vlak voor de film in vertoning kwam, waarin zij de vrouwelijke hoofdrol speelt: „Desire un der the Elms" (Begeerte onder de olmen) naar het toneelstuk van Eugene O'Neill, dat te onzent bekend is als „Liefde onder de olmen". Die film als geheel werd een deceptie en het optreden van Sofia Loren in een rol, die haar helemaal niet ligt, kon niemand overtuigen. In Italiaanse films heeft ze heel wat beter werk geleverd, maar daarin kreeg ze dan ook rollen, die meer geschikt voor haar waren. Dat de film als geheel niet erg geslaagd moet worden genoemd, was des te onverwachter, omdat het hier een werk betreft van regis seur Delbert Mann, die op vorige festivals met meesterwerken als „Marty" en „The Bachelor's Party" verraste. Nu heeft hij teveel verfilmd toneel geleverd. In dat verfilmde toneel kon men overigens waar dering hebben voor de rol van Burl Ives, die een der beide mannelijke hoofdrollen met virtuositeit vertolkt. Na de vertoning van de£e film was er nauwelijks applaus. Misschien had Sofia Loren niet anders verwacht en heeft ze daarom de (fraaie) benen genomen vóór het werk op het festival in vertoning kwam Goed begin Het festival is met „En Djungelsaga" (Een verhaal uit het, oerwoud) uitstekend ingezet, een Zweedse film van Arne Sucks- dorff, die net als Franpois Villiers naam heeft gemaakt als documentair filmer. Ook in deze film bewondert men vooral het documentaire element. Het verhaaltje, door de regisseur zelf geschreven, speelt in India, onder een volksstam, de Moeria's, die zelf in deze film optreden, met de on bevangenheid welke ook het filmspel van kinderen dikwijls toont. Voorts vormden luipaarden, tijgers en andere dieren het „spelersmateriaal" van de cineast in „Het Grote Avontuur" had Sucksdorff reeds eerder bewezen, welk een ®root die renfilmer hij is. Nu was zijn verhaaltje, over een luipaard, dat een dorp bedreigt en dat na een hardnekkige klopjacht ten slotte wordt gedood, misschien iets te so ber voor een avondvullende film het lijkt ook wat te zeer „bedacht". Meester lijk is echter ook in deze film de toepas sing zowel van kleur als van breedscherm procedé. Tal van beelden uit „En Djungel saga" behoren tot de mooiste, die ooit in cinemascope of soortgelijke procédés ge maakt zijn. Sucksdorff vertelde ons, dat hij voor deze film zeer lang in India heeft vertoefd. Alleen al de opnamen van luipaarden en tijgers erin vergden jaren. Overigens was er aan luipaarden en tijgers geen gebrek in het district waar hij werkte: in de tijd dat hij onder de Moeria's vertoefde, wer den in dat district meer dan vierhonderd mensen door deze dieren verscheurd Van de overige films, die in deze dagen in vertoning kwamen, noemen we nog „Als de ooievaars overvliegen" (een poëtisch en uitstekend-gefilmd Russisch werk, met te sterke accenten, maar met een zeer goede hoofdrol van een jong actrice, Tatiana Sa- moïlova) en de fraai gefotografeerde Noor se film „Negen levens" (waarvan het ver haaltje, dat in de oorlos speelt, rijkelijk naïef moet worden geacht) en tenslotte Sissi III! Jan Koomen (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering zoekt nog steeds naar middelen om de dreigende spoorweg staking te voorkomen. Premier Macmil- lan keerde gisteravond onverwacht terug naar 10 Downing Street voor een conferen tie met de belangrijkste ministers, die bij de crisis betrokken zijn, onder wie Heath- coat Amory, de kanselier van de schat kist. Deze minister zal de middelen moeten vinden indien, zoals wordt aangenomen, de spoorwegmannen met een voorlopige ver hoging zullen worden tegemoet gekomen. Vandaag zal het kabinet hierover beslis sen. De moeilijkheden zijn niet alleen van fi- nancieel-economische, maar ook van poli tieke aard. Toen Thorneycroft uit protest tegen Macmillan's toegeeflijkheid ter zake een verhoging der regeringsuitgaven, af trad als minister van Financiën, schaarde zich een groot deel van de conservatieven in het parlement aan de zijde van de aftre dende kanselier. Onenigheid onder de To ries, die ook door het kabinet zelf loopt, is de grootste hinderpaal om iets voor de spoorwegmannen te doen. Er zal echter een verhoging moeten komen omdat de re gering onder alle omstandigheden een na tionale transportstaking, die een economi sche rampspoed zou brengen, wil voorko men. Het tweede doel, dat met een regeling voor het spoorwegpersoneel wordt beoogd, is kennelijk de stakende Londense busman nen schaakmat te zetten. De staking duurt thans een week en heeft, dankzij het voor jaarsweer weinig invloed op het publiek. De stakingsleiders doen dan ook wanhopi ge pogingen het conflict uit te breiden. Zij sputteren over de overvolle ondergrondse treinen, over de elektrische stroomvoor ziening daarvan en ook over provinciale buslijnen, die een eindpunt in Londen heb ben. Dit is duidelijk bedoeld als vingerwij zing om de stakers te hulp te komen. De verwachting is dat de busstaking nog gerui me tijd zal duren. De gevolgen voor het personeel doen zich nu goed gevoelen, aan gezien 't van nu af uitsluitend op stakings- geld is aangewezen. De autoriteiten gelo ven daarom dat de vakbond vrij spoedig een toenaderingspoging zal doen. Op de Londense vleesmarkten is van daag een onofficiële staking begonnen, die 6500 man omvat. Een vleestekort bij de slagers is echter nog niet te verwachten. De onofficiële langzaamaan-actie bij de Londense postsorteerders, die vooral ern stige vertraging oplevert voor de bin nenkomende post uit het buitenland, duurt nu al drie weken. Aangezien de P.T.T.-leiding hiertegen blijkbaar niets kan doen, laat zij nu de brieven uit het bui tenland in Birmingham sorteren. Drie uur later is het speciale toestel met de uitge zochte post in Londen terug. PARIJS (AFP en Reuter) Pierre Pflimlin, de 51-jarige rooms-katholieke leider die zich bereid heeft verklaard te trachten een oplossing voor de regerings crisis in Frankrijk te vinden, heeft tot dus ver meer negatieve dan positieve reacties op zijn pogingen gekregen. Politieke waar nemers slaan zijn kansen om Frankrijk, na een crisis van vier weken, aan zijn 25ste regering sinds de tweede wereld oorlog te helpen, dan ook niet erg hoog aan. Morgenmiddag zal hij voor de Na tionale Vergadering verschijnen. Tekenend voor de moeilijkheden waar mee hij te kampen heeft, is de weigering van zijn partijgenoot Georges Bidault om minister van Defensie te worden. Deze M.R.P.-leider staat ten aanzien van de Noordafrikaanse vraagstukken lijnrecht tegenover de „liberale" benadering van Pflimlin. „Als Frankrijk in Algerije ver liest, dan verliest de republiek in Parijs. Wanneer de republiek niet in staat is Al gerije te behouden, dan heb ik meer mede lijden met Algerije dan met de republiek", aldus Bidault. Pflimlin wil enerzijds een versterking van de militaire inspanning in Algerije, maar anderzijds een loyale uitvoering van de kaderwet, waardoor hij de medewer king van alle Algerijnen, ook hen die vij andig tegenover Frankrijk staan, hoopt te krijgen. Voorts streeft hij naar onderhan delingen met Tunesië en Marokko. Met medewerking van deze landen wil hij ko men tot onderhandelingen over een staken van het vuren in Algerije en tenslotte tot een economische gemeenschap voor het gebied van de Sahara en een Frans-Afri kaanse gemeenschap. De portefeuille voor Algerijnse zaken had Pflimlin toegedacht aan een niet- politieke figuur, de prefect van politie Maurice Papon, doch deze bedankte. Voorts weigerden Robert Schuman (M.R.P.), de voorzitter van het Europese parlement, en de conservatieve leider Pi- nay de portefeuille van Buitenlandse Za ken. Roger Duchet, de secretaris-generaal van het centrum van onafhankelijken be dankte voor de portefeuille van Defensie. Tenslotte vond Pflimlin de onafhankelijke politicus André Mutter bereid, minister voor Algerije te worden. Volgens Pflimlins medewerkers zal de formateur de Nationale Vergadering voor vijf maanden volmachten vragen en daar na de afgevaardigden tot oktober naar huis sturen. De hoofdpunten van zijn program om het land door middel van een „shock therapie" te redden, zouden zijn: 1. Verlenging van de diensttijd van 24 tot 27 maanden. 2. Nieuwe belastingen ten bedrage van veer tig miljard frank om de oorlog in Algerije te kunnen bekostigen. 3. Een gedwongen spaarregeling voor salaristrekkenden me» loonsverhogingen in de vorm van niet di rect verzilverbare spaarbrieven,. 4. Stabili sering van de prijzen voor levensmiddelen en industrieprodukten. 5. Verlaging van dé invoer met 25 percent en rantsoenering van WASHINGTON (UP) De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekend gemaakt, dat zondag op Bikini weer een kernontploffing is teweeggebracht in de huidige reeks proeven met kernwapens. Over de kracht van het wapen noch over het al dan niet welslagen van de proef werd niets medegedeeld. De eerste proef werd op 28 april op Eniwotok genomen Ook over deze proef werden geen bijzon derheden bekendgemaakt. Op dezelfde dag heeft Groot-Brittannië op Christmas-eiland een kernproef geno men. Sinds 1945 is het gebied van Bikini en Eniwotok het gevaarlijkste gebied ter we reld door de proefnemingen. Op 1 no vember 1952 heeft geheel Eniwetok zes uur lang in brand gestaan na een proef explosie met een H-bom; Eniwetok is zeven kilometer lang en een kilometer breed. Tot maart 1954 had men voor de proefnemingen een gevarenzone rond het gebied getrokken die algemeen voldoen de werd geacht. De gebeurtenissen in dat jaar, waarbij Japanse vissers het slacht offer werden, leverden het bewijs, dat de bestaande zone te klein was. Men heeft toen een nieuwe gevarenzone vastgesteld. Binnen deze zone is weer een speciaal gebied waar geen schepen mogen ko men. Thans is het gevaarsgebied 390.000 vierkante mijl groot. In Europa zou het een groot deel van West-Europa beslaan. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft de toegang tot dit gebied voor burgers verboden, met het oog op de organisatie „Geweldloze actie tegen kernwapens", die een viertal vrijwilligers met een schip naar het gevaarsgebied had uitgevaardigd uit protest tegen de proefnemingen. Het viertal is in Honoloeloe veroordeeld tot zestig dagen voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van een jaar, omdat zij ondanks een gerechtelijk verbod to~h waren uitgevaren. PORT MORESBY (UP) Volgens de Russische geleerde, dr. Weniamin Petelin, bestaat het gevaar dat de wereldzeeën radio-actief besmet zullen raken. Dr. Pe telin, leider van een wetenschappelijke Russische expeditie op Australisch Nieuw- Guinea, deelde mede, dat bij proef nemingen is gebleken ,dat „zij-stromingen" radio-actieve stofdeeltjes over de Stille Oceaan verspreiden. Deze stofdeeltjes, zo verklaarde hij, kunnen over de gehele we reld verspreid raken, waardoor de oceanen besmet zullen worden. grondstoffen, waarbij belangrijke indus trieën voorrang zullen genieten. 6. Rant soenering van het binnenlandse rund- vleesverbruik, teneinde tot een prijsver laging te komen en meer vlees over te houden voor de uitvoer en 7. Subsidiëring van de uitvoer. De conservatieven en de radicalen zullen vandaag beslissen of zij Pflimlin zullen steunen. Pflimlin heeft zijn kabinet vrij wel voltooid. Zondagavond zei hij voor de radio, dat de „gemakkelijke tijden" voorbij zijn. In Algerije moet de vrede worden hersteld. Vrede kan echter alleen de vrucht van een overwinning zijn, aldus Pflimlin. BOGOTA, (AFP) Zondagmiddag heeft een deel van het publiek, dat een krans- legging door de Amerikaanse vice-presi dent Richard Nixon aan de voet van het standbeeld van Simon Bolivar, op het gro te plein van de Columbiaanse hoofdstad Bogota, gade sloeg, spreekkoren aange heven „Nixon, Nixon, dood" en „Panama, Panama, Panama", hetgeen slaat op de door de Verenigde Staten aangemoedigde afscheiding van de Columbiaanse provin cie Panama in 1903. Een ander deel van het publiek juichte Nixon toe. De politie verspreidde de betogers en verrichtte zes arrestaties. Elders werd een portret van Nixon verbrand. van zes verenigingen van de universiteit te Caracas hebben verklaard dat een be zoek van Nixon aan de universiteit „onge wenst" is; ondermeer omdat de Verenigde Staten „zich sinds 1948 hebben ingelaten met de binnenlandse aangelegenheden van middel- en zuidamerikaanse staten". (Vervolg van pagI) De radio der opstandelingen te Menado meldt, dat een vliegtuig der tegenregering een 'aanval heeft ondernomen op een vlieg veld bij Amahai, op de zuidkust van Ceram, ongeveer 80 km ten noordoosten van Am- bon. Daarbij zijn twee „P-51" vliegtuigen van de centrale regering beschadigd. Het vliegveld bij Amahai is eerst onlangs aan gelegd.' Het vliegveld van Liang, aan de noordkust van Ambon, is eveneens aange vallen door een vliegtuig van de opstan delingen. Stem uit Moskou MOSKOU (UP) De „Izvestia" heeft zondag een artikel gepubliceerd waarin verklaard wordt, dat „het onweerlegbare bewijs" gevonden is „dat Amerikaanse neo- kolonialen de huidige opstand in Indonesië aangesticht hebben en leiden." „De Indonesische rebellen worden recht streeks bijgestaan door landen uit de agressieve ZOAVO. Nu de rebellie op Sumatra is neergeslagen, heeft men het terrein van operaties verlegd naar Ooste lijk Indonesië. De rebellen maken gebruik van militaire vliegvelden in de Philippij- nen", aldus de „Izvestia", welk blad voorts beweert dat „strijdkrachten van Tsjiang Kai Tsjek de rebellen bijstaan door ze van Formosa uit een enorme hoeveelheid wa pens te leveren." „Dit alles bewijst dat de kolonialisten hun agressieve politiek ten aanzien van Indonesië niet wensen te ver laten," aldus het Russische blad. Nederlanders moeten gebied van Bandung verlaten Antara, het Indonesische persbureau, heeft heden uit Bandung gemeld dat alle Nederlanders, die nog domicilie hebben in het zuidelijk deel van het regentschap Bandung, van de Indonesische autoriteiten opdracht hebben gekregen hun plaatsen binnen 48 uur te verlaten. Dit bevel is zon dag j.l. van kracht geworden en is uitge vaardigd in verband met „veiligheidsom standigheden" in dat gebied. Op dat ogenblik waren er in totaal on geveer 69 Nederlanders die werkten op 36 ondernemingen in het regentschap Zuid- Bandung. Inmiddels heeft zich maandag een lawine van beschuldigingen gestort over Ameri kanen. Nationalistische Chinezen, Neder landers en Philippino's, die allen betrokken zouden zijn bij de opstand in Indonesië. De regeringsgezinde pers in de hoofdstad heeft onder vette koppen de door de leger- woordvoerder in Djakarta geuite beschul diging, dat een onder Nederlandse vlag varend schip strijdkrachten der opstande lingen in de Oostindonesische wateren heeft vervoerd, gebracht. Het weekblad „Suara Tunggal" meldt, dat een Nederlander. Hazelman (een voor malige employé van de K.L.M. en, aldus dit weekblad, daarvóór lid van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië) zich bezig houdt met het smokkelen van wapens naar het zuidelijk deel van West-Java. Volgens het blad heeft Hazelman zich aangesloten bij de daar opererende Darul Islam. Verder zegt hetzelfde weekblad, dat ook een- lid van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging betrokken is bij de wapen smokkel ten gunste van de wettige Indo nesische regering bestrijdende organisaties. Gustav Maengkom, de Indonesische mi nister van Justitie, heeft gezegd: „Er is nog slechts één persoon in de gehele wereld die werkelijk gelooft, dat Indonesië, presi dent Sukarno en zijn ministers communis ten zijn: die persoon is niemand anders dan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles!" Naar UP uit Djakarta meldt, heeft de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones verklaard dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, persberichten uit Kopenhagen ontkent, volgens welke hij gesproken zou hebben over een mogelijke Indonesische aanval op Nieuw-Guinea. Vol gens Antara heeft Jones de ontkenning van Dulles overgebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken Subandrio, die gezegd heeft dat hij deze boodschap „verwelkomt". Een boodschap van Sjafruddin Een nieuw radiostation van de opstande lingen op Sumatra heeft een boodschap, aanvangende met: „Ik zal terugkeren", van premier Sjafruddin Prawiranegara, uitge zonden. „De bezetting van Bukittinggi, Pa- dang en andere steden in Midden-Sumatra door strijdkrachten van Djakarta betekent niet dat wij verzwakt zijn of vernietigd," aldus de boodschap .„Wij zullen deze ste den weer bezetten als de tijd daar is. Wij dragen de bevolking op uit deze steden te blijven tot deze opnieuw bezet worden!" Het linkse dagblad „Pemuda" in Djakarta meldt, dat kolonel Maludin Simbolon, de minister van Buitenlandse Zaken der re volutionaire regering, gesneuveld is tijdens een gevecht bij Korintji. Chinese reders te Singapore hebben zon dag medegedeeld, dat zij hun diensten op alle havens in Indonesië handhaven, met uitzondering van een gebied van ongeveer 800 km rondom Celebes dat tot gevaarlijk gebied is verklaard. De bemanning van het Panamese vracht schip „Shona", geladen met rijst voor Su- rabaja. heeft geweigerd van Singapore naar Indonesië te varen; de bemanning, die geheel bestaat uit Chinezen uit Hongkong, verliet het schip met de mededeling dat zij niet naar Indonesië wenst te gaan. Later hebben 30 zeelieden het Singaporese schip „Giang Seng" verlaten, nadat de eigenaars geweigerd hadden een gevarentoeslag te betalen voor het brengen van goederen naar Bandjermasin op Borneo. De vracht prijzen zijn zeer hoog en nog steeds stij gende. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft gemeld, dat Rus land een uitnodiging van de Verenigde Sta ten tot het zenden van Russische geleerden en persvertegenwoordigers als waarnemers van een Amerikaanse kernproef van de hand gewezen heeft. Volgens een verkla ring van de Russische regering kan en wil de Sovjet-Unie niet meedoen aan maat regelen waarvan het doel in strijd is met 'de fundamentele positie van de Sovjet- Unie, die eenzijdig staking van proeven met kernwapens heeft afgekondigd. De Sovjet-Unie is van oordeel, dat zij door wel haar medewerking te verlenen, in feite de politiek van de wedloop met kern wapens aanmoedigt. In de Russische ver klaring wordt ook gezegd, dat de voorge stelde demonstratie van de nieuwe kern bomontploffing voor UNO-waarnemers en de publiciteit die gegeven is aan de „schone" waterstofbom klaarblijkelijk po gingen zijn om 'n valse indruk te wekken. WASHINGTON (Reuter) De vereni ging van Amerikaanse geleerden, die tweeduizend leden zegt te hebben, heeft bezwaar gemaakt tegen voorstellen om Amerikaanse kerngeheimen met de bond genoten te delen. De vereniging trekt het in twijfel, dat de voorstellen zullen bij dragen tot de veiligheid van de Verenig de Staten. Zij zegt naar de mening over te hellen dat hoe groter het aantal landen dat in het bezit is van kernwapens, hoe hachelijker het evenwicht wordt in de we reld. Elke maatregel, die andere landen zou helpen in het bezit van kernwapens te komen, zou slechts na zeer zorgvuldige overweging genomen dienen te worden. TOKIO (Reuter) De Britse regering heeft Japan in een nota geantwoord, dat opschorting van de proeven met kern wapens alleen mogelijk is als er overeen stemming zal zijn bereikt over toezicht op de naleving van een internationale over eenkomst tot beëindiging van de proeven. De Japanse regering heeft bij Groot-Brit- tannië aangedrongen op opschorting van de proeven. Het beroepsverband van r.-k. burge meesters in de Algemene R.-K. Ambtena- renvereniging heeft in zijn jaarvergade ring te 's Hertogenbosch het definitieve bestuur van het beroepsverband gekozen. Tot voorzitter werd gekozen dr. M. A. N. van Heivoort, burgemeester van Boxtel. Bestuursleden werden de burgemeesters mr. O. P. F. M. ".Cremers, Haarlem, J. A. Detmers, Zevenhoven, drs. J. M. Gijsen. Kerkrade. L. M. Kirkels, Horn, dr. J. C. Sweens, Helmond en J. L. P. M. Teijssen. Waalwijk in if Bij het maker» van kwaliteits-vloei komt heel wat meer kijken dan menig zelfroller denkt. Mascotte - papier wordt gemaakt van een grondstof met speciale vezelstructuur Na een zeer zorgvuldige bewerking en rei niging ontstaat een papier, dat vlies dun maar desondanks zeer sterk en elastisch is. Daarom scheurt Mascotte niet bij het rollen. Goed plakken hangt niet af van een brede of dikke gomrand. Kleefkracht is immers geen kwestie van hoeveel heid, maar wèl van soort en kwaliteit van de gebruikte gom. Voor Mascotte wordt alleen de fijnste en zuiverste natuurgom gebruikt. Deze gom is volmaakt reuk- en smaakloos, óók bij hel branden. Deze gom zit bovendien niet alleen op, maar ook In het papier vast. Daarom krult Mascotte niet terug en laat het nooit los. Goed vloei moet ook goed branden. Mascotte dankt zijn gelijkmatige, langzame brand niet aan chemische stoffen. Dank zij de zuivere grondstof zijn die niet nodig. Daarom brandt het ook zonder scherpe reuk of smaak. Door zijn poreusheid brandt Mascotte mooi gelijkmatig. Daardoor kan Mas cotte ook lucht doorlaten, zodat Uw sigaret heerlijk Icoel blijft onder het roken. O O

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13