Genezing van ziektes door injecties met dierlijke cellen? Panda in het Wilde Westen xJ Koel en buiig weer Resultaten Figee iets gedaald; lonende bezetting tot medio '59 Wereldnieuws MAANDAG 12 MEI 1958 2 JAARVERSLAG 1957 Introductie van het Philips- aandeel op Duitse beurzen Onveranderd dividend Bakovenbouw Den Boer Bouwvakarbeiders in Amsterdam bijeen Symposion over geruchtmakende celtherapie van dr. Niehans C.P.N. wil het parlement doen voorlichten over kernwapens Bijeenroeping der verenigde vergadering gevraagd E.E.G.-ministers op 16 mei te Parijs bijeen Buitenlanders zullen op Schiphol voordelig een auto kunen kopen Protestantse eenheid Vrije uraniumuitvoer uit V.S. naar bondgenoten Hoge Autoriteit onderzoekt overneming Hiittenwerke Dwangarbeid in China Atoomwapens in Thunderstreaks ^7och ió Uet zo Pyramidale organisatie Niettegenstaande in 1957 een groter be drag aan orders tot afrekening kwam, ble ven de resultaten iets ten achter by die van het vorig jaar, aldus het jaarverslag van de n.v. Haarlemsche Machinefabriek v/h Gebr. Figee te Haarlem. De winst op werken, na aftrek van getaxeerde belas tingen en winstuitkering daalde van ƒ861.230 tot ƒ818.966. Afgeschreven werd 589.608 (v. j. 577.336). Er rest een saldo winst van 224.521 (v. j. 252.132). Voor gesteld wordt, zooals bekend, een dividend van 10 percent (v. j. 11 percent) op de ge wone en 5 percent op de preferente aan delen over een onveranderd kapitaal van 1.600.000. De investeringen vergden 855.608. De animo om kapitaalgoederen te be stellen nam geleidelijk af. De overheids instellingen, die de outillage van de grote havens beheren, hadden nauwelijks gele genheid nieuwe aanschaffingen te over wegen en van de projecten, die door de n.v. werden uitgewerkt, kwam er geen enkele tot opdracht. De bedrijvigheid in de werkplaatsen was even groot als in voorgaande jaren en is dit op de huidige dag nog steeds. De voor uitzichten zijn zeker niet ongunstig en een lonende bezetting der werkplaatsen is tot medio 1959 gewaarborgd. Van de scheepsbouwnijverheid werdén geregeld orders ontvangen op dekwerk- tuigen. vooral voor zeer grote tankers. D<= buitenlandse concurrentie ontplooit nog steeds grote activiteit, maar zij geeft nie* de indruk dat zij hier te lande veel terrein wint. De uitvoer naar overzeese gebieden waarin Figee met drie andere kranen- fabrikanten samenwerkt nam nauwelijks toe. De combinatie „Holland Cranes" heeft, dank zij een actieve organisatie van agen ten, vele aanbiedingen kunnen maken maar vaak de opdracht verloren zien gaan doordat de nationale industrie werd be voordeeld. Er moest wederom werk worden uitbe steed en er moesten werkkrachten van andere bedrijven worden geleend. Ondank* de verruiming op de algemene arbeids markt blijft het zeer moeilijk bekwame vaklieden aan te trekken. Het aantal werk nemers, beambten zowel als arbeiders bleef gedurende het verslagjaar vrijwel gelijk. Aan het fabrieksgebouw kwamen in Beurshandel begint omstreeks 21 mei De n.v. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven maakt bekend, dat omstreeks 21 mei de beurshandel in aandelen Philips op de Duitse effectenbeurzen zal beginnen, namelijk te Hamburg, Berlijn, Dusseldorp, Frankfort en München. Blijkens het introductieprospectus zul len de volgende aandelen van de n.v. Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven toegelaten worden tot de beurshandel in West-Duitsland: 494.730.000 aan toonder luidende gewone aandelen, die voor 31 de cember 1957 waren uitgegeven, de 93.134.000 aan toonder luidende gewone aandelen, die bestemd zijn voor de con versie van de per 31 december 1957 nog niet geconverteerde 5 percent converteer bare obligaties der n.v. Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven en 317.000 aan toonder luidende aandelen, bestemd voor de omwisseling der op 31 december 1957 nog niet in het bezit der n.v. Ge meenschappelijk Bezit zijnde gewone aan delen der n.v. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven. De overkoepelende onderneming van de Philipsondernemingen in West-Duitsland is de Allgemeine Deutsche Philips Indus trie (Alldephi) die voor 100 percent eigen dom is van de Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven. Deze maatschappij heeft een aandelenkapitaal van 85 miljoen D.M. De Alldephi heeft onder andere deelne mingen in de volgende maatschappijen, die eveneens alle voor 100 pet eigendom van het concern zijn: Deutsche Philips te Hamburg (kapitaal 17,5 miljoen D.M.), Valvo te Hamburg (kapitaal 10 miljoen D.M.), C. H. F. Muller Aktiengesellschaft te Hamburg (kapitaal 5.5 miljoen D.M.), Glasfabrik Weiszwasser te Aken (kapitaal 5 miljoen D.M.), Elektro Special te Ham burg (kapitaal 1 miljoen D.M.), Studien- gesellschaft für Elektronengerate te Ham burg (kapitaal 300.000 D.M.), Philips Pa- tentverwaltung te Hamburg (kapitaal 110.000 D.M.), Alterra Grondstücksgesell- schaft te Hamburg (kapitaal 100.000 D.M.), Industrie Spedition te München-Gladbach (kapitaal 100.000 D.M.), Philips Roxane te Hamburg (kapitaal 100.000 D.M.) en Philips Ton te Hamburg (kapitaal 50.000 D.M.). Over 1957 werd door de Philips onder nemingen in West-Duitsland een netto winst van 14.048.000 D.M. behaald. Naar het A.N.P. verneemt werd uit deze winst een dividend van 8 percent aan de moe- dermaatschapij te Eindhoven uitgekeerd. Bevredigend resultaat 1958 verwacht Bakovenbouw v/h H. P. den Boer n.v. te Dordrecht heeft over 1957 een omzet be reikt van 5.897.924 (v.j. 6.378.703). Na directe en indirecte produktiekosten ad 5.654.676 6.033.193), afschrijvingen en belastingen ad 50.840 84.000) resteert een saldo winst van 85.910 (onv.). Verleden jaar werd 52.242 gedoteerd aan de alge mene reserve (thans nihil). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 percent. Tegen het einde van het jaar konden en kele belangrijke opdrachten worden ge boekt, waaronder voor buitenlandse reke ning de grootste order die het bedrijf ooit als afzonderlijke opdracht heeft ontvangen De directie heeft dan ook niet de indruk, dat in de positie op binnen- en buiten landse markten een achteruitgang is in getreden. Het bedrijf is reeds voor een belang rijk deel van het jaar van werk voorzien. De liquiditeitspositie was in 1957 ruim voldoende om aan de behoefte te voldoen, zodat geen beroep is gedaan op bankiers. 1957 twee belangrijke uitbreidingen ge reed, te weten, de nieuwe kantine en een tweetal werkplaatsen aan de oostzijde, uitgevoerd in dezelfde betonbouw als de belendende magazijnen. Door deze uitbrei ding is de rechthoek-vorm van de fabriek gecompleteerd; verdere uitbreiding van gebouwen staat niet op het programma. De belangrijkste aanschaffingen voor het machinepark waren een zeer grote ho rizontale boor- en fraisbank, welke in ha' 3 werd opgesteld, en een staalgrit-blazerij, welke op het achterterrein verrees. Laatst genoemde kostbare installatie was nodig tengevolge van het in 1957 van kracht ge worden wettelijke, verbod om te zandstra len, maqr zij betekent ook een grote verbe tering van de efficiency. Voorts werden eeti grote draaibank, een universele fraisbank en een spiebaantrekmachine aangekocht. In de Apollohal te Amsterdam is zater dag een landelijke manifestatie van bouw vakarbeiders gehouden, georganiseerd door het „Landelijk Comité van Bouwvak arbeiders ter Verdediging van Werk en Loon", bestaande uit leden der bij de recente bouwvakstakingen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gevormde comité's. De bijeenkomst werd door om streeks 1000 bouwvakarbeiders, ook van buiten Amsterdam, bijgewoond, en verder door de secretaris der C.P.N., Paul de Groot, en het communistische Amster damse raadslid L. Seegers. Een bestuurslid van de Amsterdamse afdeling van de R.K. Bond van Bouwvak arbeiders Sint Joseph; een vrouwelijk lid van het „Initiatiefcomité tot Bestrijding van de Woningnood" en een hoofdbe stuurslid van de Algemene Bond van Wer kers in de Bouwnijverheid (EVC) hielden redevoeringen. Aan het slot der vergadering werd nog een motie aangenomen, waarin van de regering werd geëist dat zij de oprichting van atoomraketten in ons land zal af wijzen. Vijf jaar geleden maakte de Zwitserse arts dr. Paul Niehans een door hem ont wikkelde geneeswijze bekend, waarbij ge bruik gemaakt wordt van injecties met dierlijke cellen uit de organen en endocri ne klieren van ongeboren kalveren en lammeren. Deze „celtherapie", die eigen lijk een moderne variant, is van de mystie ke gebruiken der primitieven (die hart en hersenen van hun verslagen vijanden op aten in de overtuiging, daardoor nieuwe moed en grotere geestkracht te krijgen), heeft in medische kringen veel kritiek, maar ook bijval ontmoet. Toch konden Niehans en zijn leerlingen vele opmerke lijke verbeteringen bewerkstelligen bij een groot aantal ziekten. Bekend is, dat de Zwitserse arts Paus Pius XII, Bondskan selier Adenauer en diverse andere promi nente staatslieden behandeld heeft, ter wijl premier Nehroe van India verleden jaar zijn advies inwon omtrent de toepas sing van zijn geneeswijze in het Indische leger. Ook in ons land vond de Niehans-methode belangstelling van medische zijde, die ten slotte resulteerde in de stichting van een Nederlandse Vereniging voor Celtherapie. Deze organisatie nu heeft zaterdag in het Groothandelsgebouw haar eerste sympo sion gehouden, waaraan vele huisartsen, specialisten en hoogleraren deelnamen De voorzitter, de Scheveningse chirurg dr. F. L. M. Merckelbach zei in zijn openings rede. dat de celtherapie in het buitenland reeds veel toepassing vindt. Hij achtte het van groot belang, dat de medici in ons land nu een vereniging hebben waarin zij gegevens en ervaringen kunnen uitwisse len, wat de mogelijkheid schept, de kli nische waarde van de Niehans-therapie te overzien. Gevaren Dr. Merckelbach zei voorts, dat dit symposion niet betekent dat al'e opvattin- De drie leden van de C.P.N. in de Twee de Kamer, de heren De Groot, Bakker en Borst, en de vier leden van de C.P.N. in de Eerste Kamer, de heren Seegers, Po lak, Haken en mevrouw Van Ommeren- Averink, hebben de voorzitter van de Eer ste Kamer verzocht de verenigde ver gadering van de Staten-Generaal bijeen te roepen. In deze vergadering zouden zeven geleerden, die zich dezer dagen tot de minister voor Defensie hebben gewend over het vraagstuk van de kernwapens, het parlement moeten voorlichten over deze kwestie. Deze geleerden, theoretische natuurkundigen aan Nederlandse universi teiten, te weten prof. dr. A. D. Fokker, prof. dr. H. J. Groenewold, dr. N. M. Hu- genholtz, dr. J. van Kranendonk, prof. dr. B. R. A. Nijboer, dr. H. A. Tolhoek en prof. dr. S. A. Wouthuysen, menen, dat een des kundige en verantwoorde voorlichting van publiek en parlement dringend nodig is. De communistische Kamerleden zijn van mening dat aan de wens van deze geleer den om het parlement voor te lichten, tegemoetgekomen moet worden. (De verenigde vergadering van de Sta ten-Generaal kan door de voorzitter van de Eerste Kamer bijeengeroepen worden als zeven leden met opgaaf van redenen daarom verzoeken. Tot nu toe is de ver enigde vergadering nooit anders bijeen ge weest dan voor het openen en sluiten van het parlementaire zittingsjaar). gen van dr. Niehans onderschreven wor den. Integendeel: er zijn afwijkende menin gen en tevens is men zich ervan bewust, dat de celtherapie in principe evenveel ge varen met zich brengt als welke andere nieuwe geneeswijze ook. Een belangrijk ding noemde hij het, dat „de juiste indi catie op het juiste moment onderkend wordt door de juiste man". Fouten zijn meestal minder op rekening te schuiven van de therapie dan op de toepassing er van door de medicus. Dr. H. Dyckenhoff uit Keulen sprak over „de ontwikkeling van de celtherapie in verband met de celspecifieke zuren". Hij achtte de gedachte van Niehans be langrijk genoeg om er een ernstig onder zoek aan te wijden. Wij moeten, zo zeide hij, meer te weten zien te komen van de levende substantie. Iedere theorie, zo zei- d„ hij, die ons nieuwe wegen wijst kan van nut zijn, maar ze moet niet dogmatisch worden beschouwd. Deze arts wees er ten slotte op, dat iedere wetenschappelijke stap-voorwaarts „met veel proberen is ge kocht en betaald". Prof. dr. H. G. Rietschei uit Herford be handelde daarna „mogelijkheden en gren zen van de celtherapie", waarbij hij er eveneens op wees, ondanks zijn grote be wondering voor dr. Niehans kritisch te staan tegenover enkele van zijn opvat tingen. De ministers van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap, die zitting hebben in de intergouvernementele commissie voor de Vrijhandelszone, zul len op 16 mei in Parijs ..bijeenkomen.. .De Nederlandse regering zal bij deze bespre king worden vertegenwoordigd door staats secretaris drs. E. G. van der Beugel. Binnenkort zal het mogelijk worden dat intercontinentale luchtreizigers, die met de K.L.M. op Schiphol aankomen, daar een auto kunnen kopen tegen belastingvrije prijs en hiermede na een half uur voor het vervullen van alle formaliteiten, wegrijden Deze nieuwe faciliteit zal uitsluitend gel den voor buiten Europa woonachtige pas sagiers. Buitenlanders zullen op de nationale luchthaven in een toonkamer een keuze kunnen doen uit automobielen van meer dan 40 verschillende typen, waarvoor hi. een bedrag betaalt, dat ongeveer twee derde van de normale aanschaffingswaar de van een nieuwe wagen bedraagt. Het ligt in de bedoeling ook zeil- en motor bootjes, scooters en bromfietsen te gaan verkopen. De K.L.M. heeft voor dit plan voor haar in Europa aankomende passagiers een overeenkomst aangegaan met een instelling welke automobielen verkoopt als een soort dienstverlening in geheel Europa. Alle voor de auto of boot benodigde do cumenten worden gratis ter beschikking van de passagiers gesteld. Speciaal voor Amerikaanse toeristen heeft deze nieuwe faciliteit, naast de belastingvrije winkel in de I.C.A.-hal, nog twee belangrijke voor delen. Door de auto op de Amsterdamse luchthaven te kopen, kan de Amerikaanse toerist van zijn faciliteit om voor 500 dol lars per persoon en per jaar belastingvrije artikelen in de Verenigde Staten in te voe ren, gebruik maken. Vooral als hij zijn gezin heeft meegenomen, levert hem dat grote voordelen op. Voorts bestaat voor hem de mogelijkheid tegen een laag tarief de auto na afloop van het Europese bezoek als gebruikte wagen naar de Verenigde Staten te doen vervoeren. De K.L.M. hoopt door hef. verlenen van deze faciliteit velé extra-boekingen van intercontinentale passagiers te verkrijgen Men verwacht in 1959 duizend tot twee duizend auto's op Schiphol te verkopen. De praktijk heeft uitgewezen, dat. 99 percent van de kopers de wagen laat nasturen Onderhandelingen zijn op het ogenblik gaande om een soort afbetalingssysteem te scheppen, waarin het passagebiljet en de koop van een nieuwe auto worden gecom bineerd. Dit systeem dat in de Verenigde Staten het „Pay later System" wordt ge noemd. is daar zeer populair. Het bestuur van „Actie Protestantse Eenheid", opgericht met het doel de een heid van de protestants christelijke par tijen in Nederland op politiek terrein te bevorderen, had onlangs aan alle hoofd besturen der protestants christelijke par tijen verzocht, onder haar leden een en quête te houden over de vraag of reeds thans overgegaan moet worden tot fusie dezer partijen. Uit de antwoorden blijkt, dat een dergelijke enquête voorbarig ge acht wordt, maar dat men in principe al lerminst afwijzend staat tegenover de een heidsgedachte. De „Actie Protestantse Eenheid" heeft thans de hoofdbesturen der protestants-christelijke groeperingen uitgenodigd op 29 mei te Scheveningen in besloten vergadering bijeen te komen voor oprichting van een contactcommissie ter bestudering van alle mogelijkheden om tot een nauwere landelijke samenwerking of fusie der partijen te komen. Gedurende het weekeinde drong koude re polaire lucht verder het vasteland van West-Europa binnen, hetgeen op vele plaatsen met zware regenval gepaard ging. De zeer warme lucht, waarin over dag temperaturen van iets meer dan 30 graden voorkomen, bevindt zich thans nog uitsluitend boven het Middellandse Zeege bied en de Balkan. Zij is echter inmid dels ook uit Spanje en Portugal verdre ven. Een krachtig gebied met hoge barome terstanden bij de Azoren breidde zich ge leidelijk verder naar het oosten uit. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied be wegen een aantal weinig actieve storingen bevindt, welke geheel is gevuld met kou de polaire lucht, waarin buien voorkomen. Dit lagedrukgebied verplaatst zich in de richting van de Noordzee en het zal het weer in onze omgeving de eerste paar da- buien. WEERRAPPORTEN Dinsdag 13 mei Zon op 4.50 uur, onder 20.23 uur. Maan op 2.39 uur, onder 14.59 uur. Maanstanden 18 mei 20.00 uur nieuwe maan. 26 mei 5.38 uur eerste kwartier Dinsdag 13 mei Hoog water 12.11 en uur. Laag water 7.19 en 20/3 uur. remperaturei buiten- ao oa en binnenlandheden C morgen 7 uur. Neerslag: ■o 3 ei c laatste 24 uur. iï E 2 4/ c£ Den Helder zwaar bew ZW 10 0 Ypenburg zwaar bew. ZW 10 0 Vlissingen zwaar bew ZZW 10 0 Eelde zwaar bew zzw 8 0 Twente half bew. z 9 0,1 De Bilt half bew. zzw 9 0 Eindhoven half bew. z 9 0,1 Vlv. Z.-Limb. half bew. z 10 1 Helsinki zwaar bew wzw 13 0 Stockholm regen z 17 2 Oslo regen windst. 15 1 Kopenhagen licht bew. wzw 9 3 Aberdeen zwaar bew widst. 8 1 Londen onbewolkt zw 16 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 13 0 Brussel zwaar bew zw 14 0,1 Luxemburg regen z 15 19 Parijs geheel bew zzw 13 0 Bordeaux regen w 16 0,1 Grenoble geheel bew. ozo 33 0 Nice onbewolkt zw 21 O Berlijn geheel bew zw 21 5 Frankfort regen ozo 19 München licht bew. windst. 26 0 Garmisch P. half bew. windst. 30 0 Zürich zwaar bew windst. 29 0 Genève geheel bew. windst 26 0 Locarno licht bew. w 26 0 Wenen onbewolkt n 33 0 Innsbruck half bew. n 29 0 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio onbewolkt nno 25 0 Madrid zwaar bew windst. 26 9 Mallorca geheel bew. zzw 34 0 Algiers licht bew. z 38 0 61. Panda was een ijverige sheriff. Als er ergens geschoten werd, ging hij dadelijk kijken, wat er aan de hand was. En omdat er in Buffalo doorlopend werd geschoten, holde hij van de ene straat naar de andere. „Bah, wat is dat vermoeiend!" hijgde hij, „sinds Joris hier burgemeester is gewor den, kan ik het helemaal niet meer bij benen. Het wordt teveel voor mij alleen In dit stadje moest eigenlijk een grote po litiemacht zijn". Puffend snelde hij zo voort naar een straat, waar een daverend geknal opklonk. Maar toen hij om de hoek rende kwam hij in een stevige botsing met iemand, die zich blijkbaar zo snel mogelijk van al dat geweld wilde verwijderen. Ze liepen elkander nogal fors tegen het lijf, zodat zij even op straat bleven liggen om wat te bekomen. Tenslotte richtten 'zij zich op en keken elkaar met grote ogen aan. „Jolliepop!" riep Panda. „Meneer Panda!" riep Jolliepop. „Hoe kom jij hier?!" vroeg Panda verbaasd. „Met de gebruikelijke vervoermiddelen", antwoordde Jolliepop. „Ik ben hierheen gereisd, om u te zoeken. Maarvervolgde hij, zijn hoed op rapend en zich afstoffend, „na enkele stui tende ervaringen, die ik in deze onver kwikkelijke stad heb opgedaan, ben ik nu allereerst op zoek naar de politie". Uranium is thans in dermate grote hoe veelheden in de Verenigde Staten voorra dig dat particuliere producenten het aan binnen- en buitenlandse afnemers mogen leveren, aldus heeft de Amerikaanse Com missie voor atoomenergie bekendge maakt. Tot op heden was verhandeling van uranium staatsmonopolie. Slechts met re geringstoestemming werd in enkele geval len toegestaan dat uranium naar vriend schappelijk gezinde landen werd gele verd voor gebruik in reactors of voor on derzoekingsdoeleinden. Ook nu nog zal de uitvoer van uranium afhankelijk zijn van goedkeuring van de regering. Uitvoer is toegestaan naar de twaalf landen die met de Verenigde Staten verdragen hebben ge sloten omtrent het vreedzaam gebruik voor atoomenergie en het niet-aanwenden van Amerikaanse uranium voor militaire doeleinden. Deze landen zijn Australië, België, Canada, West-Duitsland, Frankrijk Zwitserland, Zuid-Afrika en Engeland. Naar andere landen kan een maximumhoe veelheid van duizend kilo worden uitge voerd. De Dortmund-Hörder-Hüttenunion A. G. te Dortmund zal binnenkort de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. toestemming vra gen voor het overnemen van een meerder heidsbelang in de Hiittenwerke Sieger- land A. G. te Siegen, dat bij een grote bank berust. Naar men in het Roergebied aanneemt, gaat het hier om 51 percent van het 46 miljoen D.M. belopende aan delenkapitaal van de Siegerland. De eer ste besprekingen met ambtenaren van de Hoge Autoriteit hebben reeds plaats ge vonden en hierbij zou gebleken zijn, dat het ontwerp van de aanvraag voor de toe stemming van de Hoge Autoriteit bepaal de veranderingen dient te ondergaan. Naar aanleiding hiervan wordt in het Roergebied herinnerd aan recente uitla tingen van het lid der Hoge Autoriteit dr. Blücher. Deze uitlatingen hadden betrek king op de deelneming van 40 percent van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden in de Dortmund Hörder Hütten- union. Te Luxemburg wordt opgemerkt, dat door een belangenvervlechting der drie ondernemingen op het gebied van vlakstaal een produktie-eenheid zou ontstaan, die een te grote invloed zou kunnen krijgen op de produktie- en marktverhoudingen en op de prijsvorming en daarom krachtens ar tikel 66 lid 2 nauwkeurig zou moeten wor den onderzocht. Overigens meent men in het Roergebied te weten, dat de voorgenomen overne ming v-an een meerderheidsbelang in de Hiittenwerke Siegerland een ander doel heeft, namelijk verzekering van de leve rantie van halffabrikaten door de Dort- mund-Hörder-Hüttenunion aan de Sieger land, die de grootste producent van dunne plaat in West-Duitsland is. Volgens een rapport van het „Interna tionaal Comité tegen het Concentratie kampstelsel" zijn in communistisch Chi na miljoenen Chinezen in ongeveer drie honderd dwangarbeidskampen onderge bracht. aldus meldt het Franse avondblad „Le Monde." Het onderzoek is verricht door een spe ciale commissie van dertien, onder lei ding van de Nederlander mr. C. van Rij, bestuurslid van het Internationaal Comi té. Mr. van Rij is maandag jl. overleden. Volgens de voorzitter van het Interna tionale Comité dateert het rapport zelf al van een jaar geleden, maar eerst kort ge leden is het door de documentatie?fdeling in boekvorm uitgegeven. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bakker (Comm.) betreffende het ge bruik van Thunderstreak-jager-bom- menwerpers en Seahawks voor het ver voer van atoomwapens heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de Thunder- streak-jager-bommenwerpers van de Ko ninklijke Luchtmacht worden uitgerust met afvuurinrich tingen voor tactische atoomwapens. Deze strijdmiddelen staan de Koninklijke Luchtmacht echter nog niet ter beschikking. Van de regering van de Verenigde Sta ten van Amerika is de toezegging verkre gen de Seahawks van de Koninklijke Ma rine uit te rusten met moderne geleide projectielen. Deze raketten zijn niet van een ken lading voorzien. De atoomwapens voor de Thunderstreaks zijn niet in Nederland opgeslagen. Vandalen. Op drie joodse begraafplaatsen in Albany (New York) hebben vanda len zware schade aangericht aan drie godshuizen en veertig grafstenen om ver geworpen. Godsdienstige voorwer pen en ruimten werden vernield. Jood se oorlogsveteranen hebben de gouver neur van de staat New York, Averel] Harriman, verzocht een onderzoek in te stellen. Gina. De Italiaanse vereniging voor die renbescherming zal de 72-jarige eige naar van de 43-jarige muilezel Gina el ke maand een chèque van ongeveer 25 gulden sturen voor veevoer. De eige naar heeft een militair pensioen voor Gina verzocht wegens haar moed bij de bevoorrading van Italiaanse front soldaten in de eerste wereldoorlog. Centrum. Er is een plan voor een ingrij pende reorganisatie van het centrum van Moskou uitgewerkt. In de komen de twintig tot vijfentwintig jaar wil men de oude gebouwen, magazijnen en fabrieken rondom het Kremlin en het Rode Plein afbreken en daarvoor in de plaats parken aanleggen. Het Kremlin zou museum moeten worden, nadat er ten zuidwesten van de hoofdstad een nieuw regeringscentrum zal zijn ge bouwd. Lawine. Een geweldige lawine heeft zon dag bij Brienz vijftien skilopers mee gesleurd, van wie er vier om het leven kwamen en zeven ernstig werden ge wond. Naar verluidt waren het allen Zwitsers. Doodgeschoten. Zes Noordafrikanen heb ben vrijdagavond bij een overval in een Noordafrikaans café in het oosten van Parijs vier mensen doodgeschoten en drie gewond. Vorige week zijn in Pa rijs elf Noordafrikanen doodgeschoten. Straalfiets. De motor van een Japanse fiets met straalaandrijving waar schijnlijk het eerste voertuig van dit soort ter wereld is zaterdag te To kio ontploft bij een snelheid van twaalf kilometer per uur. De ontwerper, een student in de vliegtuigbouw, is in een ziekenhuis opgenomen. In vrijheid. De drie Westduitse padvinders die op 1 mei in Oost-Berlijn werden ge arresteerd, zijn zaterdag in vrijheid ge steld. Fietsen. Gemaskerde mannen hebben zon dagavond twee Britse militairen die in een café in Nicosia op Cvprus zaten door een raam beschoten. Een der mi litairen werd gewond en naar een zie kenhuis vervoerd. De daders ontsnap ten op fietsen. Hongerstaking. Vijftien leden van het Amerikaanse comité voor actie tegen kernwapens zijn in het hoofdkwartier van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie te Germantown in Ma ryland in hongerstaking gegaan. Voor het Witte Huis te Washington wandelt een tiental personen heen en weer, met borden waarop staat: „Staak de proe ven met kernwapens". Gearresteerd. In Polen zijn een rooms- katholieke geestelijke en twee andere personen gearresteerd, omdat zij de aanstichters zouden zijn geweest van een massale aanval van rooms-katho- lieken op leden van de Poolse nationale katholieke kerk. In Warschau is een proces aan de gang tegen een andere geestelijke, die er van is beschuldigd te hebben willen beletten dat een com munist op zijn parochiekerkhof werd begraven. Strijd. In Teheran zijn zondag 49 Russi sche piloten en technici aangekomen, die met tien vliegtuigen van het Rus sische ministerie van Landbouw zullen deelnemen aan de strijd tegen de sprink hanen in Zuid-Perzië. Oplossing. De staking van Weense dokto ren zal spoedig tot het verleden beho ren. De rooms-katholieke ziekenhuizen hebben de salariseisen van de artsen aanvaard en kanselier Raab heeft zich bereid verklaard vandaag nieuwe be sprekingen te voeren met vertegen woordigers van de artsen, die in staats- ziekenhuizen werken. •"-ebroken. De Franse „Trident II", een onderscheppingsvliegtuig voor grote hoogte met twee straalmotoren, zal niet meer vliegen daar de regering van wege de nodige bezuiniging het werk ter ontwikkeling van dit type vliegtuig heeft moeten stopzetten. Met de „Tri dent" was het hoogterecord gevestigd dat enige dagen geleden door de Ame rikaanse F-104-1 „Starfighter" is ge broken (27.375 meter). r~ WE MOETEN de bouwers van de Egyp tische pyramiden niet alleen zien als knappe technici, maar vooral als formi dabele organisatoren. Hebben we de vo rige maal aannemelijk gemaakt, dat aan de bouw van de pyramide van Cheops on geveer 30.000 arbeiders werkten om het materiaal voor de pyramide te brengen op de plaats, waar het volgens de bouw tekening behoorde te komen, we dienen vooral niet te vergeten, dat dit eigenlijke bouwwerk slechts een deel was van de totale arbeid die verricht moest worden. Want eerst diende dit materiaal op de juiste afmetingen uit de rotsen te worden gehakt. Niet minder dan 2.300.000 blokken kalksteen waren daarvoor no dig. En juist hier vinden we een voorbeeldig staaltje van het organi satietalent der Egyptenaren. Want op al die blokken werd aangetekend, waar zij in de pyramide op de juiste plaats moes ten worden aangebracht, met vermelding van de naam van de arbeidersploeg die dit werkje moest volbrengen, benevens de da tum, waarop deze steenlegging zich moest voltrekken! Behalve de kalksteen, werden nog aanzienlijk meer blokken en platen graniet en andere zware stukken voor het inwendige van de pyramide aangevoerd uit de steengroeven in Zuid-Egypte. Dit vervoer geschiedde op vlotten. Al het per soneel dat in de steengroeven werkte en voor de aanvoer van de benodigde ma terialen zorgde, zal zeker even talrijk zijn geweest als het aantal arbeiders dat daad werkelijk aan de bouw van de pyramide werkte. In het geheel hebben we dus al 60.000 man. Voor de aanvoer en het be- reiden van voedsel, de zorg voor onderdak en huisvesting van de arbeiders is even eens minstens 30.000 man in de weer ge weest, zodat het leger van 100.000 arbei ders, door Herodotus genoemd, in grote trekken wel met latere berekeningen over eenkomt. Zelfs momenteel, nu zoveel ma chinerieën en krachtbronnen op allerlei gebied ter beschikking staan, is het wer kelijk geen kleinigheid een dergelijk aan tal mensen in één groot organisatorisch verband aan het werk te hebben. In Egypte was de zaak bovendien nog wat ge compliceerder, doordat niet alle arbeiders die aan de pyramide werkten tot de sla- venstand behoorden. Voor het merendeel werden de arbei ders gevormd door de am bachtslieden en boeren, die op deze wijze in het seizoen van de overstromingen als er dus toch weinig of niets te doen viel hun belasting betaalden. De bouw duurde, zoals Herodotus bericht, met 100.000 arbeiders twintig jaren. Ook deze tijdsduur zal in grote trekken wel juist zijn, want voor de bouw van een pyramide met. behulp van een sleephelling hebben moderne technici een tijd van 26 tot 30 jaren berekend. En aangezien de Egypte naren daarna van hefwerktuigen gebruik hebben gemaakt, mogen we zeker aan nemen, dat de bouwtijd daarvoor aanzien lijk werd bekort. Maar nu wat anders. Wist u dat de guil lotine ongeveer 500 jaar voor de geboorte van Guïllotin al bekend was? Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2