Het draaiorgelconcours aan de Zaanenlaan Dodenherdenking op Overveense Erebegraafplaats Bonn klaagt Hamburg wegens grondwetschending aan Kantteken i ngen en jubeltonen <~Praa.tótoel 3 Luchtvaartbrigade Kennemer cadetten op Schiphol geïnstalleerd Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Eerste plebisciet over kernbewapening op 8 juni Prof. R. P. Cleveringa lid van de Raad van State Leger neemt politietaak in Beiroet (Libanon) over Bloedige botsingen in de havenstad Tripoli Betere betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Egypte West-Duitsland verleent technische bijstand Politie arresteert drie personen in Velsen Vliegtuig moest uitwijken voor een wielrijder de Ritmeester PIKEUR gerookt? En...? 20 st. f2.50 Finale van Koorfestival dit jaar in Haarlem MAANDAG 12 MEI 1958 Als voorproefje van het grote draaior gelconcours, dat 's avonds op de Zaanen- faan werd gehouden, konden de Haarlem mers 's middags op de Grote Markt reeds genieten van de muziek van de „Grote Ga violi" een elektrisch aangedreven pie rement. Mr. Romke de Waard vertelde de vol bewondering toekijkende en toehoren de aanwezigen iets van de geschiedenis vön het orgel en veel over de techniek van orgels en orgeldraaien. Termen als „bas sen, fluiten en baritons" waren niet van de lucht, evenmin als later de volle, mooie klanken van de Gavioli, die behalve mar sen en populaire medleys, ook ouvertures ten gehore bracht. Het draaiorgel-concours dat zaterdag avond aan de Zaanenlaan in Haarlem noord werd gehouden zal waarschijnlijk niet alle toehoorders en kijkers enthousiast gemaakt hebben. Het publiek was namelijk verdeeld in enkele groepen, die volkomen verschillend reageerden op de organisa tie. Zo waren er leden van de Kring van Draaiorgelvrienden en genodigden, die een plaats vlak bij de orgels kregen en was er een (grotere) groep kijkers, die al len twee kwartjes hadden betaald en die op een afstandje achter hekken naar de rug gen van de genodigden mochten kijken. Tenslotte waren er weer enkele honder den, die niets betaald hadden, die achter weer andere hekken moesten staan en die alleen naar de uiteenzettingen van mr. Romke de Waard mochten luisteren. Want na 'n dergelijke explicatie werd het geluid, dat door de luidsprekers werd verspreid, uitgeschakeld, zodat men het moest doen met verwaaide klanken. De politie was er ook, in groten getale, in burger en in uniform. Men deed echter niet zo verschrikkelijk veel, want ondanks het herhaald verzoek van de heer De Waard om voor wat ruimte te zorgen ble ven de politiemensen aandachtig naar de orgelmuziek luisteren, zodat vele staande en betalende kijkers de orgels pas goed .te zien kregen toen het concours was afgelo pen. Er waren echter ook wel plezieriger mo menten. Zo kreeg bijvoorbeeld de heer Joop Bernard, die ruim twintig jaar gele den uit Haarlem naar Zuid-Afrika vertrok en dezer dagen voor het eerst in Nederland weer eens een kijkje kwam nemen, van or-gelbouwer Perlee een miniatuur-orgel tje cadeau, dat over enkele weken mee naar Afrika zal gaan. Baie, dank je wel, zei de heer Bernard en hij keek daarbij bijzonder gelukkig. De explicaties van mr. De Waard duur den velen, zo bleek uit de reacties, te lang. Ik kwam naar muziek luisteren, zei ons een op een stoeltje gezeten heer, niet naar gepraat. En daarin had hij misschien wel een beetje gelijk, hoewel hij na al die uit eenzettingen met kennis van zaken kan meepraten over de rollers en trillers van de „Waterpoorter" en over het front van „Zwarte Dorus" en dat is ook wat waard. Bij het spelen van het Friese volkslied door de Waterpoorter stond een deel van de zittende toeschouwers op. Een ander deel bleef zitten. Mr. Romke de Waard, in het dagelijks leven werkzaam bij de rechterlijke macht te Amsterdam, werd tegen het einde van het concours zo meegesleept door zijn ge liefde muziek, dat hij galmend het lied „Oom Piet is weer terug uit Amerika" meezong. Verder zong niemand mee. Behalve een aantal fotografen was ook het filmjournaal aanwezig. Een voltallige ploeg van „Spiegel van Nederland" draaf de heen en weer met camera's en lampen om de orgels, de draaiers, de explicateur en het publiek op het celluloid vast te leg gen. Bovendien werden er geluidsopnamen gemaakt zodat men het van vrijdag af in de bioscoop allemaal verkort nog een keer kan meebeleven. Het weer werkte zaterdagavond mee. In het begin vielen er een paar druppel tjes, toen werd het droog, toen ging het weer even regenen, maar daarna klaar de het op zodat de zeilen van de orgels gehaald konden worden en het publiek niet verscholen onder jassen en onder para plu's naar „Dichter und Bauer" behoefde te luisteren. Ik wordt er koud van, zei ons een mevrouw. Ze bedoelde de muziek, niet het weer. Na elk nummer dat door een van de or gels ten gehore was gebracht klonk er een beschaafd applausje. Het enige moment, dat het publiek werkelijk enthousiast werd was toen de draaier van de „Waterpoor ter" na een Friese potpourri even naar vo ren kwam om de klappers te bedanken. Al met al was het toch wel een geslaagd concours hoewel er één ding ontbrak. En dat was de sfeer. De Zaanenlaan is name lijk een keurige laan, maar voor het hou den van draaiorgelfeesten beslist minaer geschikt. Men heeft er een gracht voor nodig, of een gezellig pleintje. En zo'n plaats lijkt ons ook in Haarlem beslist wel te vinden. De groep Kennemerland van de Jeugd- luchtvaartbrigade beleefde zaterdag een bijzondere dag toen achttien cadetten van deze groep op het platform achter hangar 7 op Schiphol werden geïnstalleerd door mr. J. C. Lankhoff, lid van het Uitvoerend Comité van de Jeugd Luchtvaart Brigade. De groep Kennemerland bestaat sinds 13 juli. De Jeugdluchtvaartbrigade beoogt ge- interesseerde jeugd te bekwamen in al lerlei aspecten van luchtvaartkennis, het geen vooral voor de aanvulling van het kader van de K.L.M., de K. N. V. v. L., de Koninklijke Luchtmacht, de Rijkslucht vaartdienst en de Marineluchtvaartdienst ten goede moet komen. De jeugdluchtvaartbrigade is geünifor meerd, kent een rangenstelsel en houdt orde-cefeningen „teneinde houding en dis cipline te verbeteren". Zij staat open voor jongelui tussen zestien en negentien jaar, „zonder enige restrictie t.a.v. godsdienstige of politieke overtuiging, mits deze laatste niet in strijd met het wettig gezag". Haarlem was zaterdag draaiorgelstad. De gehele dag weergalmden de straten en pleinen van de vrolijke, opgewekte klan ken van marsen en walsen, van ouver tures en fantasieën, sommige in de oor spronkelijke zetting voor het populaire Nederlandse straatinstrument, andere in arrangementen, die de hand van de echte draaiorgelkenner verraadden. De orgels stonden aanvankelijk opge steld op verschillende punten van de stad, maar tegen het vallen van de avond trokken zij in colonne op naar de Zaanen laan in Haarlem-Noord om deel te nemen aan het concours, dat daar op initiatief van de Stichting Haarlem-Noord en onder auspiciën van Haarlems Bloei gehouden zou worden. Gezamenlijk luid musicerend en daarbij uiteraard het muzikaal onder scheidingsvermogen van de talrijke be langstellenden danig op de proef stellend, kwamen negen pierementen op het tour- nooiveld aan. Deze intocht was een glo rieuze inzet van het draaiorgelfeest, dat ruim drie uren lang ononderbroken en met nigt aflatende spanning voortgezet zou worden. Het weer hield zich. afgezien van een paar regenbuitjes, aardig goed. Dat was een geluk, want anders hadden we deze geanimeerde avon4„ waarop we onze kennis van het draaiorgel, dank zij de geestdriftige toelichtingen van de Ne derlandse specialist mr. Romke de Waard, aanzienlijk zagen verrijken en waarop de waardering voor de draaiorgelmuziek op vernieuwde grondslagen gesteld kon wor den, moeten missen. Twee ingeschreven orgels konden niet aan de wedstrijd deelnemen. Dat waren „De Arabier" uit Groningen (die toch buiten mededinging zou meedoen) en „De Stolwijker" uit Den Helder. Maar met de orgels, die wel waren verschenen, spe ciaal met de zeven om een prijs draaien de instrumenten, had de jury, gevormd cioor de heren A. de Beer, Chr. Kater en B, Schultheiss, toch al handen vol werk. De beoordeling betrof de dispositie van het orgel, dat wil zeggen: de register- samenstèlling, de stemming en de func tionering, het uiterlijk, de toestand van het instrument en verder de keuze van de gedraaide nummers. Als eerste orgel liet „De vier jaargetij den" uit Haarlem zich horen, een instru ment met een stevige, heldere klank, even strak als zijn eenvoudige, evenwichtig be- lijnde front. De „Zwarte Dorus" uit Leeu warden kon met zijn ï-ijker dispositie meer klankmogelijkheden laten horen in hoofd stem en tegenstemmen. „De Gouwe" uit Leeuwarden, bediend door vier stoere Friezen in klederdracht, kon zijn stadge noot weer overtroeven met zijn fraaie registers van bourdon, viool en unda maris. Verrassend werd zelfs de ouverture „Dich ter und Bauer" van Von Suppé in alle verscheidenheid van timbres. „De Bioscoopfluit" uit Hoorn trof het natuurlijk niet na twee indrukwekkende voorgangers te moeten optreden. Maar het goed verzorgde instrument maakte, met zijn karakteristieke bourdonachtige bas sen en zijn milde fluitregisters toch een behoorlijke indruk. Het Hilversumse orgel „Radiostad" (een vroeger dansorgel) trof met „Tussen vier muren" gevoelige natu ren. Het jubelde echter ook zijn vreugde uit over de terugkeer van de Amerikaan se Oom Piet, waarmede Romke de Waard als refreinzanger enthousiast ging in stemmen. Toen kwam er weer een Fries orgel namelijk „De Waterpoorter" uit Sneek, begeleid door de echtparen De Jager en Reinalda in elegante Friese kostuums. Het fraaie, geweldige instrument met zijn zware bassen, tongwerken en xylofoon- registers is bijna niet uit de hand te draaien. Maar de bekende Haarlemse or geldraaier Lange Gijs van de „Jupiter" speelde het toch klaar en met soepel ritme draaide hij aan het grote wiel alsof het hier om een speelgoed-draaiorgeltje ging! Let eens op, hoe BROMFIETSERS met onver minderde snelheid een kruispunt op rijden. Ook dat is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze dan niet op juiste veilige wijze de verplichte voorrang zullen kunnen verlenen. Voorzichtigheid geeft meer veilig heid! Het laatste orgel, dat aan de wedstrijd deelnam was „De 70 Bursen" uit IJmui- den, een instrument van betrekkelijk klein volume, maar met een mooi timbre en op vallend goed gedifferentieerde registers. We hebben verder nog de „Jupiter" uit Haarlem, de magnifique zevenenzestig- toets Gavioli met zijn schone registers kunnen bewonderen. Lange Gijs, die zich op deze avond als een echte orgeldraaiers koning kon gevoelen, bracht zijn orgel, dat buiten mededinging optrad, prachtig tot klinken. Leuk was in dit draaiorgelfestijn de muziek, die het „Kaasorgeltje" een klein „draaipianootje" uit Alkmaar liet horen en buitengewoon indrukwekkend was de prestatie van de „Lange Gavioli" uit Zaandam, die, begeleid door zijn sier lijke gesynchroniseerd bellende poppen, een levendige uitvoering van Rossini's ouverture „Willem Teil" gaf. Het werd een geweldig slot van een bijzonder ge noeglijke, misschien wat te lang durende avond, waarop niet alleen een grote pro paganda werd gemaakt voor 't draaiorgel zelve, maar ook en dit is van niet te onderschatten betekenis voor de orgel klank. Namens de Stichting Haarlem- Noord dankte mr. B. W. Stomps de leider van dit concours mr. Romke de Waard met hartelijke woorden. Hier volgt ten slotte het oordeel van de jury over de prestaties. „De Gouwe" en „De Waterpoorter" behaalden beide een eerste prijs met 102 punten. De tweede prijs was voor „De Zwarte Dorus" met 96)4 punt; de derde prijs voor „De Bioscoop- fluit" met 90)4 punt. „Radiostad" kreeg 8714 punt. „De 70 Bursens" 81 punten en de „Vier Jaargetijden" 75)4 punt. Bij de wedstrijd in het stijldraaien be haalden de heer en mevrouw De Jager ieder een eerste prijs en de heer en me vrouw Reinalda een tweede prijs. P. Zwaanswijk (Van onze correspondent in West-Duitsland) De spanning tussen de regering-Adenau- er en de socialistische regering van het bondsland Hamburg over de aangekondig de volksstemming inzake de kernbewape ning van het Westduitse leger, nadert een hoogtepunt. Hamburg heeft besloten het plebisciet op 8 juni te houden en Bonn zal vandaag of morgen een klacht tegen dit Hamburgse besluit indienen bij het ge rechtshof voor grondwetzaken te Karls ruhe. Bonn beoogt hiermee de volksstem ming zo lang mogelijk uit te stellen. Is de uitslag van een eerste onderzoek van het gerechtshof te Karlsruhe gunstig voor Bonn, dan zal de regering de bondslanden Hessen en Bremen, waar op 22 juni ge stemd zal worden eveneens aanklagen. Adenauer heeft de socialistische re gering van Hessen het ultimatum gesteld vóór Hemelvaartsdag de besluiten tot het houden van volksstemmingen in Darmstadt (29 juni), Offenbach en Frankfort in te trekken. De regering-Adenauer meent, dat volksstemmingen in de bondslanden in strijd zijn met de grondwet. Defensie en buitenlandse aangelegenhe den, zo zegt de grondwet volgens de re gering, zijn zaken van Bonn en de Bonds dag, en niet van de bondslanden. Het is niet bekend, of de regering-Adenauer te Karlsruhe een zakelijk oordeel zal vragen, waarbij verklaard moet worden, dat de Hamburgse volksstemming onverenig baar is met de grondwet, dan wel zal vra gen, dat het Hamburgse besluit een breuk in de trouw aan de bondsrepubliek inhoudt In dat geval krijgt de regering het recht het Hamburgse gouvernement;, dat uit so cialisten en liberalen bestaat, te vervan gen door regeringscommissarissen. Nieuw debat geëist De leider der socialistische oppositie Ollenhauer heeft geëist dat de Bondsdag opnieuw zal debatteren over de kernbe wapening. Hij deed dit, nadat de minister van Defensie Strauss in een interview met de „Kölnischer Rundschau" verklaard had, dat de ministers van Defensie der NAVO-landen in april te Parijs het docu ment MC-70 hadden aanvaard als grond slag van de verdere defensieplannen. Vol gens Ollenhauer had Strauss niet het recht dit plan te accepteren. In het document MC-70 wordt vastgesteld welke strijdkrach ten en welke bewapening noodzakelijk zijn voor de NAVO-landen. Ondermeer zou be sloten zijn op Europees gebied raketten- Met ingang van 15 juni is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan de heer F. C. baron van Aerssen Beijeren van Vos hol als lid van de Raad van State. In deze vacature is voorzien door de benoeming van prof. mr. R. P. Cleveringa, hoogleraar te Leiden, die gelijktijdig eervol ontslag heeft gekregen als staatsraad in buitengewone dienst. Wolkenflarden joegen langs het zwerk en af en toe brak de zon door toen zich zaterdag in de namiddag ruim vierhon derd ex-politieke gevangenen in de spreek- ruimte van de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen verzamelden ter her denking van de gevallenen uit de oor logsjaren 1940-1945. Prof. dr. I. Samkalden, minister van Justitie die de herdenkingsrede zou uit spreken had vanwege het bloemencorso op zijn heenreis wat vertraging gehad, zodat hij ongeveer twintig minuten te laat op de dodenakker arriveerde, waardoor de declamatie door mevrouw Enny Mols- de Leeuwe aanzienlijk moest worden be kort. Er werden in de stoet vaandels van negentien afdelingen uit alle delen van het land aan de stoet meegevoerd. De her denkenden hadden allen bosjes rode tul pen in de hand, die zij later bij de gra ven neerlegden. Nadat door de muziekkapel van het Haarlems Muziekkorps onder leiding van de heer Jos de Klerk koraalmuziek ten ge hore was gebracht en „Laatste groet van Valerius" in een arrangement van F. van Diepenbeek, door de duinen had weerklon ken, declameerde mevrouw Enny Mols- de Leeuw het prozastuk „Aan de doden" van A. H. Nijhoff. Vervolgens sprak prof. dr. I. Samkalden zijn rede uit. „Wij moeten ons buigen in gedachten over onze doden in de donkere strijd van de bezetting. Onze doden, zij leefden, dach ten en hoopten zoals wij. Zij waren niet ongelukkig er bestond voor hen geen do- dendrang". Minister Samkalden dacht in zijn toespraak aan de generatie, waar van ook hij deel uitmaakt, die zich de klank van de stemmen der doden nog maar al te goed herinnert. „Zij kwamen uit onze rijen, hun beeld leeft nog zeer sterk bij ons." Minister Samkalden wees erop, dat de N.V.E.P.G. een uitstervende organisatie is. Dit feit wordt nog onderstreept door het tragisch overlijden van mr. C. van Rij, die hij „één van de meest actieve en eminente vertegenwoordigers van hen die in het verzet vooraan stonden, noemde. Voor onze jongere generatie kunnen de do den niet meer tot leven worden geroepen, maar het getuigenis van het offer bestaat voort. „De jeugd moet weten wat onze ge vangenen dreef in hun strijd, die hen tot voorzichtigheid en veiligheid drong." Prof. Samkalden vroeg zich af, of de generatie, die de oorlog bewust meemaak te, wel bij machte is aan de jeugd voor te houden wat de oorlog voor het Neder landse volk betekende, in vergelijking met hetgeen het leven van nu haar te bieden heeft. Als uitgangspunt noemde hij een fragment uit een werk van prof. Huizin- ga ,,'s Levens felheid," waarin naar vo ren wordt gebracht dat het voor de mens onmogelijk is te schipperen tussen goed en kwaad en waar geestelijke waarden niet als het hoogste goed gelden. „Zij heb ben het risico van de dood genomen uit getrouwheid aan het leven. Het leven voor ons zou in onvrijheid onder de omstandig heden die zich in de laatste periode van de oorlog voordeden niet meer mogelijk zijn." Spreker drong erop aan niet bij het verdriet over de gevallenen te blijven staan uit piëteit. „Wij moeten met diepe ernst blijven werken voor het behoud van de geestelijke zuiverheid, en niet hame ren op de éénsgezindheid in het verzet die heeft plaatsgemaakt voor de verdeeldheid in het vrijzijn. Want daarin kenmerkt zich de vrijheid: Als afwisselend patroon van tegengestelde gedachtengangen vaak, in een vrije meningsuiting." Mevrouw Enny Mols-de Leeuwe droeg vervolgens de „Ballade van de ter dood veroordeelden" van een anonieme dichter voor. De pistonist C. Huijbens blies „The last Post" voorafgaande aan de twee mi nuten stilte. Daarna trok de stoet op naai de graven, alwaar een deputatie van het hoofdbestuur van de N.V.E.P.G. een gro te lauwerkrans met gele rozen en blauwe irissen aan één van de houders van de vlaggemast hechtte. Een bronzen krans van een dankbare geëmigreerde Joodse familie uit Australië werd door de heer L. P. J. Geldens eveneens bij de vlaggemast neergelegd. Het eerste en zesde couplet van het Wjilhelmus besloot deze indruk wekkende plechtigheid. BEIROET (UP) Het Libanese leger heeft vandaag in Beiroet een gedeelte van de taak van de politie overgenomen en een poging van de oppositie-groepen ver ijdeld om de pro-westerse president Ca- mille Sjamoen tot aftreden te dwingen. Zondagavond werd een bundel dynamiet- staven in de tuin van de woning van de Franse ambassadeur in Beiroet geworpen. De oppositie heeft de bevolking opgeroe pen morgen een algemene staking te hou den uit protest tegen bloedige botsingen tussen legereenheden en betogers in de havenstad Tripoli. De staking zou voort duren tot „het dictatoriale regime van Sjamoen" gevallen is. Bij de gevechten in Tripoli zijn in de afgelopen dagen tenminste zestien per sonen gedood en honderd gewond. De gehele zondag is er in Tripoli ge schoten, maar het leger lijkt de situatie thans meester te zijn. Buitenlandse inmenging De radiostations van Cairo en Damas cus hebben de demonstranten van Tri poli en ander Libanese steden voortdurend opgewekt Libanon te bevrijden. Radio- Bagdad daarentegen beschuldigt de Ver enigde Arabische Republiek van inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon. Libanon zal zich misschien tot de Vei ligheidsraad wenden met de beschuldi ging, dat „buitenlandse mogendheden" de onlusten hebben verwekt. Aanleiding tot de betogingen was de moord op Nassib Matni, de eigenaar van een blad van de oppositie. bases op te richten en alle strijdkrachten te voorzien van tactische kernwapens on der voorbehoud, dat deze wapens Ameri kaans bezit blijven. Nieuwe protesten (Reuter) De jeugdconferentie van de 1.700.000 leden tellende Westduitse bond van staalarbeiders heeft op een congres in West-Berlijn unaniem een motie aan genomen, waarin wordt voorgesteld dat alle jeugdbewegingen van de bond naar Bonn gaan om te protesteren tegen de kernbewapening. (DPA) De regering van Hessen heeft bij de minister van Defensie in Bonn ge protesteerd tegen het inrichten van een Amerikaanse raketbasis bij Darmstadt. Vorig jaar hebben de Hessische autoritei ten de Amerikanen toestemming voor de basis geweigerd. In Bonn is meegedeeld, dat het slechts om een tijdelijke basis gaat, maar de Hessische autoriteiten zeg gen van de Amerikanen te weten, dat het een permanente basis wordt. CAIRO (UP) Uit officiële bron te Cairo wordt vernomen dat de Egyptische rege ring van Groot-Brittannië een voorstel heeft ontvangen ter hervatting van de Brits-Egyptische besprekingen. Tegen het eind van de maand, wanneer president Nasser uit Rusland is teruggekeerd, zou de datum voor de hervatting der besprekingen worden vastgesteld. CAIRO (AFP) De Egyptische regering heeft het beheer van de Britse „Standard Cables and Telephone Company" opge heven. De maatschappij mag voortgaan met de aanleg van een automatisch tele foonnet in Caïro en Alexandrië, waarmee zij vóór de Suezkwestie in 1956 was be gonnen. Voorts mogen bijkantoren van Britse scheepvaartmaatschappijen in Port Said hun werk hervatten. BONN (UP) West Duitsland en de Ver enigde Arabische Republiek, hebben in Bonn een overeenkomst getekend, krach tens welke de bondsrepubliek zich ver plicht technische bijstand te verlenen en borg te staan voor de leningen tot een be drag van 350 miljoen mark, die Westduitse particuliere belangen aan de jonge repu bliek zullen geven. Politieke waarnemers in Bonn treken hieruit de conclusie, dat president Nasser zijn betrekkingen met het Westen wil handhaven, om te voorkomen dat hij economisch afhankelijk wordt van het Russische blok. CAIRO (AFP) Een functionaris van de Egyptische regering heeft medegedeeld, dat Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije de Verenigde Arabische Republiek leningen hebben aangeboden. De Egyptische rege ring is ecther op dit ogenblik' niet voorne mens op de aanbiedingen in te gaan. De Velsense politie heeft gisteren in IJmuiden drie personen aangehouden en overgebracht naar het Hoofdbureau van politie, waar zij zijn opgesloten. De eerste arrestatie betrof een 53-jari- ge kok, werkzaam in een hotel te IJmui den. Toen de man zondagavond naar huis ging werd hij aangehouden. Hij bleek twee gebraden kippen met zich mee te torsen, die afkomstig waren van zijn werk gever. De kippen zijn in het hotel terugge keerd, terwjl de kok de nacht in een cel van het politiebureau heeft doorgebracht. Een negenendertigjarige los werkman uit IJmuiden-Oost is ook opgesloten. Hij werd vrijdagavond reeds aangehouden, daar hij op de bromfiets een aantal ont vreemde baddings vervoerde. Vanmorgen is het onderzoek fgesloten en daaruit is gebleken, dat de man sinds januari van verschillende bouwwerken materialen, waal-onder tegels, balen cement en klin kers heeft ontvreemd. Hij deed een en an der in samenwerking met zijn broers. Het was een Duitse jongedame, die het gezelschap in de cellen kwam versterken. Tijdens het keren van een Duitse bestel auto, die door haar werd bestuurd, ramde zij een geparkeerde fiets op de hoek van de Bloemstraat en de Keizer Wilhelmstraat te IJmuiden. Zij deed geen poging om de schade te regelen, maar ging er in de be stelauto van door. De Velsense politie slaagde erin de wagen na een uur aan te houden op de Dokweg. De politie deelde ons vanmorgen mee, dat zij als vreemde linge zonder middelen van bestaan uit ons land zal worden geleid. Een éénmotorig vliegtuigje, dat een re- clamevlucht boven Rotterdam maakte, moest zaterdagmiddag tussen Rotterdam en Schiedam een noodlanding maken. Het vliegtuigje werd vrij ernstig bescha digd, maar de piloot, de 31-jarige T. Ko nijn uit Alkmaar werd slechts licht ge wond. Toen de motor begon te haperen, wilde hij een noodlanding maken op een weiland aan de Overschieseweg te Rotterdam. Hij liet eerst de reclamesleep vallen, die op het dak van een fabriek viel. De piloot richtte daarop de neus van zijn toestel naar beneden. Vlak boven de Vlaardinger- weg moest hij echter uitwijken voor een wielrijder en daardoor raakte hij met de linkervleugel een lichtmast. De vleugel knapte af, doch de piloot zag nog kans het toestel aan de grond te krijgen. Het was echter zwaar beschadigd. Vandaag „En vandaag", zei vanmorgen nog die ene heer in de trein wat opgedroest en met een valse schijn in de ogen, tegen die andere heer, „vandaag zal ik 't hem toch 's effe fijn zegge!!" en de andere heer knikte en wolken van gedachten trokken duidelijk over zijn voorhoofd. Wellicht dacht hij hetzelfde als wij: „Kijk eens aan, dat is tenminste een mooie positieve ma nier om de dag te beginnen: opruimen van al wat hindert". Wij werden vervuld van een zacht gevoel van bewondering voor de man die er zo recht en onverveerd op af ging op zo'n dooie dag als vandaag, een man die geen blad voor de mond nam, die onmiddelijk alle vervelendigheid opruimde en zei wat hem op het hart woog. Wij vergeleken de eigen schroom in dit opzicht met de moed van deze, ogenschijnlijk toch nogal onderkomen medemens die een enigszins vlekkerig vest droeg bij een eigenaardig los boord met een hoogst ener verend dasje ertegen. Maar goed: een man die er dus niet broeiend bij neer bleef zit ten, geen ulcusjes kweekte in de maag wand en geen adervernauwingen stimu leerde met het opkroppen van grieven en zeer, maar „het hem vandaag 'es effe zou zeggen". Maar toen rees er een herinnering in ons. Uit een ver en, voor ons, bepaald grauw verleden, toen wij het karig brood verdienden achter een rekenmachine en elke dag te maken hadden met een school meesterachtig mannetje die ons vanwege onze op drijfzand gebouwde reken, en administratieve capaciteiten met diepe, stille, gele haat haatte. En tegen diezelfde frik verhief zich elke morgen bij zijn eer ste shagje, een collega en zei dan: „En van daag, vandaag zal ik het hem toch 's effe fijn zegge; er. zijn tenslotte grenzen". Dan luisterden wij in de troosteloze morgen met de dag vol dienstbooies en nijvere huis moeders open en vrij op de balkons en de bakkers met lekker-klappende deksels op straat naar hem en zijn grieven en lieten de toetsen (van die rekenmachine dus) maar rusten want de begon zoals hij moest beginnen: „Vandaag zal ik hem toch 's effe Daar zaten wij: de een keek glimlachend naar buiten, de ander vijlde de nagels met een hoofd vol avond-tevoren, de derde at zijn ontbijt en voor ieder was de dag, de datum rond. En dan begon ergens de eer ste machine te draaien en tolden de eerste cijfers van de veelkleurige formulieren en was de dag begonnen. En als dan de klei ne, frikkerige kamerchef met het gelaat vol driften en vooruitstrevendheid van ho ger, geheim en eigenlijk nogal stiekum belang, het vertrek binnenkwam, de baas jesliefde over het hele wezen geschreven, aan kéken we met z'n allen niet eens meer naar de man van „Vandaag zal ik het hem 's effe fijn zegge". Want we wisten dat dat toch niet zou komen. De dag was be gonnen. De een begint met een kopje thee, een sigaretje, de ander met dreigement en galligheid. En allemaal draven we in het gareeltje. Schouder aan schouders. Wij vlak naast die heer in de trein vanmorgen. Duif ADVERTENTIE WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATTF in het helder gele blikje Evenals vorig jaar heeft de Koninklij ke Bond van Zang- en Oratoriumvereni gingen wegens groot succes een „Neder lands Koorfestival georganiseerd. Des tijds deden zeventig koren mee, waarvan er zestien na een spannende strijd in Aals meer, Tilburg, Utrecht en Zwolle, aan de finale in Amsterdam deelnemen. Dit jaar zullen de koren elkaar bekampen in Hen gelo, Hilversum, Breda en Venlo. De finale zal op 20 december van dit jaar in Haarlem plaatshebben. Behalve voor de burgerkoren staat zoals ver wacht mocht worden na het succes in 1957 de inschrijving open voor solda- tenkoren. De jury van dit koorfestival be staat uit de heren Frans van Amelsvoort, Piet van Egmond en Oscar van Hemel

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5