IN LIBANON DREIGENDE BURGEROORLOG Betogers de baas in delen van Beiroet en Tripoli Hebberige Haarlemmers Kroesjtsjevs brief verrast Dulles HET WEER Inmenging van de overheid in het bouwbedrijf is te groot" Stormloop op ambassade Pflimlin heeft kabinet klaar voor een wankele kans Geruchten over aanslag op vice-president Nixon Caracas onthoudt hem het ereburgerschap Gomoelka onderschrijft het leiderschap van Rusland Voorzitter Aatinemersbond &ca MORRIS beforeyoufiug/ Fransen in Algerije zetten Parijs onder zware druk en de conservatieven kijken de kat uit de boom GAAT U VERHUIZEN? Het woord is aan Stapje nader tot het westelijke standpunt" Nachtvorst 72e JAARGANG No 25 7 DINSDAG 13 MEI 1958 303e JAARGANG No 105 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 j|P ij Ij Hl i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 2 1 a B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- R S I I I I i JÊ C. 1 1 ÏJIÏ 1CÏ Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 n m» Jm Ja h bb nu ■Rssö^ nL fr- p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. ^taa^ Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst, Baugham, heeft meegedeeld een bericht te hebben ontvangen over de mogelijkheid van een moordaanslag op vice-president Nixon wanneer deze Venezuela bezoekt. Nixon maakt een reis door Zuidameri- kaanse landen en hij wordt vandaag in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, ver wacht. Donderdag keert hij naar Washing ton terug. Tijdens zijn verblijf in Zuid- Amerika hebben zich verscheidene malen anti-Amerikaanse betogingen voorgedaan CARACAS (AFP) De Venezolaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat de geruchten, volgens welke Venezolaanse communisten een aanslag op Nixon hadden voorbereid „uit de lucht ge grepen" zijn. Leiders der Venezolaanse communistische partij, die, op hun verzoek, door de minister ontvangen zijn, hebben verklaard dat de berichten „schandelijke leugens" zijn. De gemeenteraad van Caracas heeft be sloten de Amerikaanse vice-president niet tot ereburger van de Venezolaanse hoofd stad te benoemen. Hij wil Nixon ook niet in het stadhuis ontvangen. Tweehonderd jongelieden hebben maan dagavond in de Columbiaanse hoofdstad betoogd voor de vrijlating van studenten, die aan de vooravond van Nixons komst werden gearresteerd. BEIROET. In Libanon dreigt een burgeroorlog als gevolg van stakingen en relletjes uit ontevredenheid over de pro-westerse gezindheid van de regering. Legereenheden, gesteund door pantser wagens, vrachtauto's en jeeps, vochten met burgers in de straten van Tripoli en Beiroet, de twee grootste steden van het land. De betogers hebben grote delen van de inheemse wijken in beide steden geheel in hun macht. De re gering overweegt een formele aanklacht tegen Syrië bij de Veiligheidsraad in te dienen op basis van bewijzen van Syrische activiteiten bij de ongeregeld heden. De Libanese kunstwacht heeft voor de kust een vaartuig aangehouden met wapens, munitie en een grote som Egyptisch geld dat uit Gaza kwam. De twaalf opvarenden werden in hech tenis genomen. Bij straatgevechten in Beiroet zijn tenminste tien personen gedood en 25 anderen gewond. Onder de doden be vonden zich twee gendarmes en een politiefunctionaris. In Beiroet is een uitgaansverbod, geldend van 20 tot 05 uur ingesteld. In het gehele land is de alarmtoestand afgekondigd. Er heerst een gespannen toestand en men vreest voor nieuwe ongeregeldheden. Aan de Syrische grens zijn, naar ge meld, nieuwe gevechten tussen burgers en gendarmen uitgebroken. Radio Damascus en Radio-Caïro doen een beroep op de Libanezen tegen de „imperialisten" en de huidige regering te strijden. Volgens de politie zijn bij de relletjes in Beiroet en Tripoli enkele Syriërs gearresteerd. In de afgelopen, nacht hebben onbekenden een Libanese grenspost op de weg van Beiroet naar Damascus, aangevallen en in brand gestoken. Bijzonderheden omtrent het lot van de douaniers ontbreken nog. Naar verluidt zouden zeven beambten WARSCHAU (AFP) De eenheid en het duurzaam verbond van de landen, die met de eerste en machtigste socialistische staat ter wereld, de Sovjet-Unie, aan het socialisme bouwen, vormen de grondsla gen van de gemeenschappelijke veiligheid en onafhankelijkheid der socialistische landen, aldus het Hongaars-Poolse slot communiqué, dat vandaag, na de gemeen schappelijke besprekingen te Boedapest door het Poolse persbureau PAP is be kendgemaakt. Beide partijen veroordelen met beslist heid het revisionisme als voornaamste ge vaar voor de arbeidersregering, alsook het dogmatisme en het sectarisme, die tot een breuk tussen partij en volk leiden en de krachten van de reactie gelegenheid geven tegen het socialisme te ageren. Na te hebben vastgesteld dat er tijdens de besprekingen volkomen overeenstem ming van gedachten heeft geheerst, spreekt de Poolse afvaardiging er haar voldoening over uit dat „de Hongaai-se so cialistische arbeiderspartij de ernstige moeilijkheden van de contra-revolutie te boven is gekomen". Op de jaarvergadering van de Neder landse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland N.A.P.B. in Musis Sacrum te Arnhem, heeft de voorzitter van deze bond, de heer J. Dura Dzn als oorzaak van de terug gang van de bouwnijverheid genoemd de bestedingsbeperking, de kapitaalschaarste èn een te grote inmenging in de zaken van het bouwbedrijf door de overheid. De voorzitter kwam tot de conclusie, dat er in deze sector van het bedrijfsleven een grotere mate van coördinatie tussen werk gevers en werknemer moet komen ten einde doeltreffend op te komen voor de vrijheid van de ondernemer en de vitale betekenis van deze bedrijfstak. Niet de pro- duktie onder de huidige omstandigheden moet volgens hem beschouwd worden als de kern van de werkelijke situatie, maar de vraag hoeveel opdrachten er nog wor den verstrekt. De geraamde produktie van 80.000 woningen dit jaar zal niet worden bereikt, ondanks de ernstige en goede pogingen van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, merkte de spreker op. De gevolgen van de bestedingsbeper king en de kapitaalschaarste laten zich evenzeer gevoelen in de utiliteitsbouw en ADVERTENTIE BARTEUORISSIR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48-A'DAM TEL. 7.17162 DAMESBLAZERS IN KLEUREN zijn vermoord. Bij deze grenspost was kort tevoren een Belgische diplomaat aange houden wegens verboden wapeninvoer in Libanon. Bij Saida is vanmorgen een brug opgeblazen, als gevolg waarvan de ver bindingen met het zuiden van Libanon na genoeg verbroken zijn. Het Libanese kabinet heeft „belangrijke" besluiten genomen, die vandaag op een bijzondere vergadering van het parlement zullen worden bekendgemaakt. Olieleidingen gesloten (Reuter) De Iraakse petroleummaat- schappij heeft besloten haar twee oliebuis- leidingen door Libanon te sluiten. De maatschappij is tot deze maatregel beslo ten wegens de onvaste toestand in Liba non. Er zou al aanzienlijke schade zijn aangericht. De buisleiding voor ruwe olie van de olievelden van Kirkoek naar Sy rische oliehaven Banias werkt nog. (UP) De relletjes braken maandag- opnieuw uit nadat de leiders van de op positie getracht hadden een ultimatum aan president Camille Sjamoen te over handigen, waarin geëist werd dat hij onmiddellijk zou aftreden. Anders zou hij de gevolgen van een algemene staking moeten ondervinden, aldus het ultimatum. Naar verluidt is Sjamoen vastbesloten de toestand meester te blijven. De procureur volgens de spreker moet eveneens be denkelijk worden geacht dat er een sterke neiging bestaat het ontwerpen en voor bereiden van nieuwe werken uit te stel len. Deze zorgwekkende situatie merkte de spreker ook op bij de grond-, water- en wegenbouw. De kapitaalpositie van de lagere publiekrechtelijke lichamen schijnt de uitvoering van een aantal reeds voor bereide objecten onmogelijk te maken. Deze situatie beschouwend als symp tomen van een onjuiste beoordeling van de bouwnijverheid, voegde de spreker hieraan toe, dat deze onbekendheid en de daarbij geconstateerde onkunde in vele gevallen hebben geleid tot het bagatelli seren van belangrijke problemen die de gehele bouwnijverheid raken. De bouw nijverheid neemt een sleutelpositie in, zo meende de spreker, die een grote verant woordelijkheid schept, welke door de bouwbedrijven als primaire plicht wordt geacht. Hierin wordt, aldus spreker, on kundige inmenging niet wenselijk geacht. Werkgevers en werknemers in de bouw nijverheid zullen blijkbaar een nog hech tere eenheid moeten vormen om voor de belangen op te komen, zo meende de spreker. De ondernemersorganisaties in het bouwbedrijf zullen hun federatieve orgaan, de Raad van Bestuur Bouwbe drijf, hoog nodig moeten laten uitgroeien tot een volwaardige en algemeen erkende centrale. De samenwerking tussen werk nemers en werkgevers, neergelegd in de stringente vormen van de wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, stuit op onvoldoende vertrouwen. De heer Dura beval een onderzoek naar de mogelijk heden van georganiseerde samenwerking tussen de werkgevers- en werknemers organisatie, los van deze wet ten princi pale, ten sterkste aan. generaal heeft drie oppositie-leiders laten dagvaarden. Er braken zware gevechten uit toen de politie de dagvaarding wilde betekenen. Twee personen, onder wie een gendarme, werden gedood. Volgens een ooggetuige werd met geweren op de po litie geschoten. Het lukte leger noch politie de defensie te doorbreken en de dagvaar ding te overhandigen. Volgens radio-Caïro is in geheel Libanon „de revolutie" uitgebroken en zijn er ook in de steden Tyrus, Sidon en Zhorta on- regeldheden voorgekomen. Volgens de omroeper hebben „revolutio naire elementen" in vele steden zich mees ter gemaakt van politie-posten en hebben grote aantallen gendarmes en soldaten zich bij de betogers aangesloten. Hij voegde eraan toe, dat de Libanese regering per schip versterkingen naar Tripoli had ge zonden, maar dat de toepen niet konden landen daar de inwoners zich meester ge maakt hadden van alle politie-posten en de toegangswegen tot de stad, zowel te land als ter zee, bewaken. WASHINGTON (UP) een woordvoer der van de Amerikaanse marne heeft ont kend, dat eenheden van de Amerikaanse zesde vloot opdracht hebben gekregen koers te zetten naar Libanon, waar zich ernstige ongeregeldheden hebben voorge daan, die onder meer hebben geleid tot de vernieling van Amerikaanse eigen dommen. Iedere keer als ik een portret schilder, verlies ik een vriend. BEIROET, (UP) Opgewonden demon stranten hebben vanochtend vergeefs ge tracht de Amerikaanse ambassade in Bei roet te bestormen. Zij werden op ruim hon derd meter van het ambassadegebouw door politie en troepen tot staan gebracht. De betogers wierpen daarop van straatstenen en bouwmateriaal een barricade op. Toen de troepen deze barricade wilden nemen .staken de demonstranten oude autobanden in brand. De brandweer moest het vuur blussen aleer de soldaten er in slaagden de betogers te verdrijven. Ook in de inheemse wijk van Beiroet zijn barricaden opgeworpen, sommige ge tooid met vlaggen van de Verenigde Ara bische Rupubliek en portretten van presi dent. Nasser. De Amerikanen in Beiroet is dringend aangeraden hun woningen niet te verlaten. De ramen van de Amerikaanse •imbassade zijn geblindeerd. Ir. JLolnnann, lid van het directorium der n.v. Nederlandse Spoorwegen, wordt genoemd als de opvolger van de huidige president, dr. ir. F. Q. den Hol lander, die op 31 mei 65 jaar wordt. (Van onze correspondent in Parijs Men kan de Franse politici niet de eer onthouden, dat zij dit keer de spanning van hun regeringscrisis tot het laatste ogenblik hebben volgehouden. Tot gister avond was het nog allerminst zeker of de zesde formateur van deze crisis, de rooms- katholieke volksrepublikein Pierre Pflim lin, vanmiddag zijn kans wel of niet zou wagen. En toen de oproepingen voor de vergadering verstuurd waren, bleef het tot enkele minuten voor de stemming, de gro te vraag of hij zijn meerderheid zou krij gen. Ofschoon het kabinet gistermiddag eindelijk in elkaar zat, bestond nog altijd onzekerheid of de conservatieven zich in afdoende getale achter de nieuwe rege ring en hun eigen vier minister zouden stellen. En alsof het element der verras sing zo nog te bescheiden vertegenwoor digd was, hebben de Franse „colons" in Algerije dreigementen doen horen. Het „Comité van waakzaamheid," waar in alle rechtse Franse politieke partijen De hebberigheid van enkele duizenden Haarlemmers, die gratis een sneetje rozijnenbrood, een vrijkaartje voor de Zandvoortse uitzichttoren en een blokje kaas konden krijgen, leidde maandag op de Grote Markt in Haarlem tot bijzonder onverkwikkelijke tafrelen. Gulzig drongen de op buit beluste kijkers langs een paar wanhopige agenten met het enige doel zo veel mogelijk present jes, die door een aantal vertegenwoordigsters van VVV's uit diverse delen van het land roerden uitgedeeld te pakken te krijgen. De meisjes werden omstuwd door een driftige massa, zagen tot hun schrik, dat de mandjes in een oogwenk leeggeroofd werden en sommigen moesten zelfs met gescheurde jurken, vol blau we plekken, huilend in veiligheid worden gebracht. De politie probeerde met één paard, een stuk of vier, vijf manschappen en twee vrouwelijke agenten de horde in bedwang te houden, de organisatoren verzekerden elkaar dat ze zoiets niet hadden voorzien en op het bordes van het stadhuis stond de initiatiefnemer, verbolgen over de slechte uitvoering van zijn plannen, zijn hoofd te schudden. De enige, die niets zei en niets deed was Loutje: het bronzen beeld, dat overigens wel wat gewend is maar dat zelden een dergelijk onsmakelijk schouwspel aan zijn voeten zal hebben gezien. in Algerije vertegenwoordigd zijn, heeft talrijke brieven en -telegrammen naar Pa rijs gezonden. President Coty is van die zijde vriendelijk verzocht maar liever als staatshoofd af te treden en formateur Pflimlin is in veel dringender bewoordin gen gemaand ten spoedigste zijn plaats vrij te maken voor een minister-president van een regering van „nationale signa tuur". En om die verschillende wenken, óók aan parlementsleden, kracht bij te zet ten, zijn er voor vandaag door de Fran sen in Algerije proteststakingen en mani festaties georganiseerd tegen iedere po ging van Parijs de politiek van de krach tige vuist in Algerije te wijzigen. Brutale druk Wanneer men bedenkt, dat eenzelfde straatactie op 6 februari 1956 tegen de toen malige socialistische premier Goy Mollet de verdere gang van zaken met betrek king tot Algerije beslissend heeft bepaald, kan men begrijpen dat deze Franse stem men uit Algerije indruk op politieke krin gen in Parijs maken. Zonder overdrijving kan worden vastgesteld dat een Franse premier-in-spe onder de tegenwoordige omstandigheden, niet alleen door de volks vertegenwoordiging in Parijs, maar mis schien nog wel eerder, door de kolonisten in Algerije aanvaard moet zijn, aleer hij bezit 'van zijn post als regeringsleider kan nemen. De wijze waarop de partijen op deze brutale druk zullen reageren, zal be slissend blijken voor de ontknoping van de huidige crisis. De minister-resident voor Algerije in het demissionaire kabinet, de socialist Ro bert Lacoste, heeft geweigerd op verzoek van de formateur Pflimlin naar zijn oude post terug te keren om de orde te hand haven. Hij is in Parijs gebleven. Het feit dat Pflimlin een regering heeft samenge steld, die, over het algemeen, nog recht ser is georiënteerd dan het demissionaire kabinet, heeft de ultra's van het kolonia lisme toch niet doen vergeven dat de for mateur geen figuur van het type Lacoste en Morice in zijn ploeg heeft opgenomen. Pflimlin wil de conservatief André Mutter naar Algerije sturen, aan wie ook Pleven die functie had toegedacht. Pleven, de on fortuinlijke vorige formateur, zal Buiten landse Zaken beheren. De derde sleutel positie voor de Noordafrikaanse politiek, Nationale Verdediging, is aan de rechtse volksrepublikein De Chevigné toebedeeld. De twee Faure's, Edgar en Maurice, die overigens geen familie van elkaar zijn, zijn voorbestemd respectievelijk de lei ding van Financiën en van binnenlandse zaken op zich te nemen. De meeste overige belangrijke porte feuilles blijven in dezelfde handen. Revo lutionair is de samenstelling van het nieu we kabinet in geen enkel opzicht te noe men. Geen enkele partijganger van Men- dès-France werd verantwoordelijkheid toe bedeeld. Deze zeer omzichtige politieke dosering, waartoe Pflimlin zich heeft la ten verleiden, en de uiterst gematigde verklaringen, die hij de laatste dagen heeft afgelegd, hebben toch niet kunnen voor komen, dat de formateur van ultra-recht se zijde bij voorbaat onder zware verden king werd gesteld omdat hij de orthodoxie van het kolonialisme niet volledig onder schrijft. Het is een beangstigend voorteken, dat de geringste aanwijzing van een koersver andering in de politiek, die in Algerije niet temin kennelijk op dood spoor is geraakt, krachten blijkt op te wekken, waardoor Frankrijk lijkt te worden gedoemd met open ogen zijn ondergang tot het einde te gemoet te gaan. Vanmiddag zal in de Na tionale Vergadering moeten blijken of een meerderheid bereid is. onder druk van de Algerijnse straat te buigen en daarmee vermoedelijk tevens het doodvonnis van de parlementaire democratie in Frankrijk te tekenen. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing, uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. D A MI A AN S EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 John Sargent: In de Amsterdamse haven is gisteren het Engelse s.s. „Bittern" tegen de ka demuur van de Javakade gevaren. De boeg van het schip raakte daarbij een 50 meter hoge hijskraan, die omviel, waardoor een loods over een lengte van tientallen meters werd vernield. De schade wordt op een miljoen gulden geraamd. WASHINGTON (Reuter) De jongste nota van premier Kroesjtsjev aan presi dent Eisenhower betekent „een lichte voor uitgang in de richting van het westelijke standpunt inzake ontwapening", zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles verklaard. Hij acht Kroesjt sjevs bereidheid tot technische bespre kingen over het vraagstuk van het beëin digen van proeven met kernwapens in zo verre bevredigend, dat het Amerikaanse standpunt „in zeker opzicht tenminste" wordt erkend „Als er (aan Russische zijde) een oprecht verlangen bestaat op dit ge bied van de ontwapening vorderingen te maken, moeten allereerst enige controle problemen bestudeerd worden. Controle is de kwestie waar het gehele vraagstuk om draait", aldus de Amerikaanse minister. LONDEN (AFP) De Britse regering heeft met voldoening, maar ook met een zeker voorbehoud, kennis genomen van het besluit van de Sovjet-Unie deel te nemen aan het technisch onderzoek naar de ma nier waarop men het beste toezicht kan uitoefenen op het besluit geen kernwa penproeven meer te doen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenl. Zaken verklaard. MOSKOU (Reuter) Landen die buiten het oostelijke en het westelijke blok staan, zoals India, Afghanistan en Egypte, zouden uitgenodigd moeten worden aan een top conferentie deel te nemen, aldus heeft de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin volgens radio Moskou ver klaard. ADVERTENTIE WEEK VAN DE FOTOGRAFIE Fotohand»! HELPERS IOHR Zandvoortselaan 163 - Heemstede Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. In de nacht hier en daar mist en op vele plaatsen nachtvorst. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Hogere middag- temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1