vJPamda in het Wilde Westen Na tu-ra Lax Nederl.-Indonesische Suiker Unie Weer kans op nachtvorst Geen wijziging verwacht in dividend politiek Hoogovens Wereldnieuws NAAIMACHINES 2 IR. INGEN HOUSZ: Overname van Howald Werke door D.H.H.U. niet eenvoudig Natuurlijke regelmaat! Schatkistpromessen voor 105 miljoen toegewezen Verruiming Amerikaanse invoerfaciliteiten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Entcomayer overweegt interimdividend 1958 Overname van „De Steden" en ,,De Landbank" Bevredigend resultaat voor De Kondor Daling uitvoerwaarde landbouwprodukten Produktie bij Eerste Holl. Levensverzekering vrijwel onveranderd Nievelt Goudriaan verwacht lagere resultaten II China verbreekt handels betrekkingen met Japan Java-China Paket stelt 11 percent dividend voor Dr. Fuchs, straks Sir Vivian, in Londen teruggekeerd Kosten van de expeditie zijn nog niet gedekt ZocU ió liet zo VALBIJL DINSDAG 13 MEI 1958 DE PRESIDENT-DIRECTEUR van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v., ir. A. H. Ingen Housz, heeft in de algemene vergadering verscheidene vragen van certificaathouders beantwoord. De reserve van 6 miljoen dient als reserve voor de vrachten van Amerikaanse kolen. Hiervoor heeft men langjarige contracten afgesloten, die van voordeel zijn gebleken in de periode van zeer hoge vrachten, die in 1957 hebben gegolden. Nu de kolenvrachten een ongekend laag niveau hebben bereikt, heeft men gemeend tegen deze tendentie een voorziening op te moeten nemen. Een andere reserve (van 5.5 miljoen) dient tot het uitvoeren van grote reparaties. Ir. Ingen Housz zei dat hij, gezien de gang van zaken nu en de perspectieven voor de toekomst, geen wijziging in de dividendpolitiek verwacht. De vraag of de belastingverlaging en loonsverhogingen in Duitsland van invloed zouden zijn op de resultaten van de Dort mund Hördër Hiitten Union, antwoorde ir. Ingen Housz, dat deze belastingverla gingen geen betrekking hebben op de winst zelf. In de loonpolitiek wordt men tot het uiterste gedreven. Op het ogenblik is de gang van zaken bij de D.H.H.U. niet slecht, al hangt deze helemaal af van de verdere conjuncturele ontwikkeling. Over een eventuele deelneming in de Howaldt Werke in Hamburg door de D.H.H.U. kon hij nog geen nadere mededelingen ver strekken. Er bestaat een overeenkomst tussen de Bondsregering en de D.H.H.U. maar de onderhandelingen ondervinden op het ogenblik moeilijkheden. Deze deel neming zou voor de D.H.H.U. van zeer groot belang zijn, daar alle staalfabrieken in Duitsland verbindingen hebben met werven. Een der certificaathouders vroeg of het voor Hoogovens niet nuttig zou zijn een belangengemeenschap met de Metaalbui- zenfabriek Excelsior aan te gaan. Hierop ADVERTENTIE Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaatEen uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. voon de natuurlijke regelmaat Flacon a 60 tabletten versterkte werking) tl. 1.35 Het ministerie van Financiën deelt mede wat van de bedragen waarvoor óp 12 mei 1958 is ingeschreven op schatkistpromes sen. wordt toegewezen: a) een bedrag van 35,3 miljoen aan de schatkistpromessen met een looptijd van zes maanden, ver vallende 14 november 1958. tegen een dis conto van 3V\ percent per jaar; b) een be drag van 5,3 miljoen aan schatkist pro messen met een looptijd van negen maan den, vervallende 14 februari 1959, tegen aen disconto van 3"» percent per jaar en c) een bedrag van 64.2 miljoen aan schat kistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 14 mei 1959. tegen een disconto van 33A percent per jaar President Eisenhower heeft het Ameri kaanse congres verzocht de inwoners van de Verenigde Staten toe te staan iedere zes maanden goederen tot een maximale waarde van 1000 dollar belastingvrij in te voeren. Thans mag tot een bedrag van 500 dollar belastingvrij worden ingevoerd. Duitse fabriek in Egypte De Badische Anilin und Sodafabrik zal in Egypte een stikstoffabriek bouwen met een capaciteit van 450.000 ton per jaar. Het stroomverbruik van de fabriek, die in 1960 kan gaan werken, zal verze kerd worden door een elektrificatieproject, waar aan een andere Duitse onderneming, de „Hoch Tiefbau-'. zal deelnemen. De financiering van de ze projecten zal vergemakkelijkt worden door de onlangs gesloten economische overeenkomst tus sen de Duitse Bondsrepubliek en de Verenigde Arabische Republiek. Miljoenenopdracht voor Hensen De n.v. Machinefabriek en Constructiewerk plaatsen Hensen te Rotterdam heeft een opdracht gekregen voor de bouw van twee werfkranen. elk van 90 ton en bestemd voor de scheepswerf A. S. Rosenberg Mekaniske Verksted te Stavan- ger. Deze kranen zijn gelijk aan die, welke deze fabriek reeds eerder voor een Zweedse werf in bestelling had gekregen. Het bestelbedrag van deze opdracht is ruim drie miljoen gulden. Weer ontslagen bij Berk De directie van de Koninklijke Kamper Emaille- fabrieken voorheen H. Berk en Zoon te Kampen heeft opnieuw aan haar personeel de mededeling moeten doen, dat binnenkort tot ontslag van een veertigtal werknemers zal worden overgegaan. Hoewel de laatste tijd enige opleving in het be drijf was ontstaan, is deze toch niet van dien aard geweest, dat met de huidige bezetting kan wor den doorgewerkt. Kabellegging in W'esterschelde Bij de n.v. Nederlandse Kabelfabriek te Delft worden drie kabels gemaakt, welke zijn bestemd voor de verbinding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. Oe eerste kabel heeft de fa briek verlaten en zal, als weer en wind meewer ken, op 20 mei, wanneer er springtij is, vier me ter onder de bodem in de Westerschelde worden gelegd. Drukkerij Senefelder In de algemene vergadering van aandeelhou ders der n.v. Drukkerij Senefelder te Amsterdam is meegedeeld dat de liquiditeit ondanks de be langrijke investeringen voldoende is. Ook in het lopende jaar is het bedrijf behoorlijk van orders voorzien, hoewel enige terugslag merkbaar is. TunesiëBenelux Maandag is te Tunis een handelsovereenkomst voor de tijd van een jaar gesloten tussen Tunesië en de Beneluxlanden, waarbij de waarde van het handelsverkeer op 12 miljard frank werd vast gesteld. Binnenkort zal een luchtvaartovereen komst worden gesloten, waarbij Tunesië en de Beneluxlanden elkander landingsrechten voor vliegtuigen toestaan. Ir. W. H. Oosten overleden In de ouderdom van 64 jaar is te Bad Nauheim in Duitsland plotseling overleden ir. W. H. Oos ten, directeur van de n.v. Tarakan Petroleum Maatschappij te 's Gravenhage. antwoordde ir. Ingen Housz, dat Excelsior tot op zekere hoogte een klant van Hoog ovens is bij de produktie van een gedeelte van haar buizen. Hij vond het beter de ontwikkeling aldaar af te wachten. Kernenergie In de ontwikkeling van de kernenergie zag ir. Ingen Housz nog geen verstorende factor voor Hoogovens als producent. Als ontvanger van energie zijn in de toekomst misschien mogelijkheden aanwezig. In de sector gegoten buizen verwacht men concurrentie van plastic buizen. De voornaamste reden, dat ook Hoogovens overgaat tot de produktie van langere en zwaardere platen, ligt in het feit, dat de scheepstonnages nog steeds groeiende zijn. De hoeveelheden bijgekocht staal, die door de vennootschap worden verwerkt, worden in Europa gekocht. In de jaarvergadering van de n.v. Ent comayer vroegen aandeelhouders het bestuur of de maatschappij nog wel reden van bestaan heeft. In 1956 en ook nu weer is het dividend gepasseerd. Aangedrongen werd respectievelijk op liquidatie, fusie met andere ondernemingen of een inkoop van eigen aandelen door de n.v. zelf. Het bestuur antwoordde hierop, dat de aan voer van produkten uit Indonesië nog steeds loopt. De nieuwe oogst op Sumatra is reeds geplant. De nieuwe campagne be gint op 16 juni. Het bestuur had een divi dend, van bijvoorbeeld 5 percent, kunnen uitbetalen, maar dan was een gedeelte van het werkkapitaal verloren gegaan. Het kapitaal 's nog steeds intact. De gang van zake n is op het ogenblik niet onbevre digend. In de eerste vier maanden van 1958 zijn de onkosten voor het gehele jaar reeds verdiend. De uitkering van een interim-di vidend in het najaar maakt dan ook een punt van overweging uit. Het Administratie- en Trustkantoor 's-Gravenhage n.v. deelt mede, dat nage noeg alle aandeelhouders van de maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen „De Steden" n.v. en aandeel houders van oprichtersbewijzen van de n.v. „De Landbank", maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen van het onlangs aan hen gedane aanbod tot ver koop van hun bezit gebruik hebben ge maakt en dat de aangeboden stukken door kopers worden geaccepteerd. Blijkens het verslag over 1957 boekte de Nederlands-Indonesische Suiker Unie een saldo winst van 192.558 (v.j. 462.439), waaruit wordt voorgesteld uit te keren 6 percent (onv..) op de preferente aandelen en 6 percent (v.j. 6V2) op de gewone aan delen. Men is niet in staat om financieel verslag over het jaar 1957 uit te brengen van het bedrijf in Indonesië. De Nederlandse verlies- en winstreke ning over 1957 der n.v. Cultuurmaatschap pij Gempolkrep sluit met een saldo verlies van 7160. De aangevraagde winsttrans fers over 1955 en 1956 hebben niet plaats gevonden. De Nederlandse verlies- en winstrekening over 1.957 der n.v. Cultuurmaatschappij Bogokidoei sluit, na reservering van een bedrag van 120.000 ter financiering van de te verwachten kosten als gevolg van de repatriëring en afvloeiing van Europees personeel, met een winst van 97.635, waaruit 96.000 dividend kan worden uit gekeerd. De Nederlandse verlies- en winstrekening over 1957 der n.v. Maatschappij tot Exploi tatie van de Suikerondernemingen Senta- nen-Lor c.s. sluit met een saldo winst van 105.121, waaruit 104.500 dividend kan worden uitgekeerd. Omtrent de andere deelnemingen meldt het verslag, dat over 1957 door Gipsen's Fabriek voor Metaalbewerking n.v. te Cu- lemborg 4 percent dividend (als vorig jaar) is gedeclareerd op de prioriteits-aandelen en 7 percent (vorig jaar 8 percent) op de gewone aandelen. Het provenu ten bedrage van 41.308 zal in de verlies- en winst rekening over 1958 verantwoord worden. De Erven Wed. J. van Nelle n.v. te Rot terdam stelt voor 7 percent dividend (als vorig jaar) op de gewone- en prioriteits aandelen uit te keren. De Kon. P. Sluis' Pluimvee-, vee- en Vogelvoederfabrieken n.v. te Weesperkar- Het jaarverslag van de aanneming maatschappij „De Kondor" n.v. te Amstei- dam zegt dat 1957 een bevredigend resul taat te zien heeft gegeven. Het bruto over schot heeft 757.'457 bedragen (vorig jaar 652.343). Afgeschreven werd op hout werktuigen, machines en meubilair f 317.430 (v.j. 506.105). Voor de vestiging in Indonesië werd 260.000 (v.j. nihil) ge reserveerd. Voor „voorziening repatriëring Europees personeel" is 100.000 uitge trokken (v.j. nihil). Hierna resteert een winstsaldo ter verdeling van f 80.027 (v.j 146.239). Het. saldo van de dividendreserve ad 17.296 zal worden bestemd voor uitke ring aan aandeelhouders. Dientengevolge wordt, zoals bekend, voorgesteld een divi dend van 6 percent (v.j. 6 percent, waar van 3 percent ten laste van dividendre serve). Het kapitaal bleef 1.350.000. De bestedingsbeperking werd tegen het einde van het jaar voelbaar. Ofschoon over de toestand in Indonesië nog geen definitief oordeel te vormen is, kan aan genomen worden, aldus het verslag, dat de werkzaamheden aldaar voor de n.v. ten einde zijn. De verwachtingen voor he* komende jaar zijn redelijk, tenzij de eco nomische toestand zich in ongunstige zin zou ontwikkelen. spel heeft haar verslag over 1957 nog niet gepubliceerd. Door de maatschappij Sentanen Lor werd in 1957 terugbetaald op het aandelenkapi taal een bedrag van 1.265.000 en door de maatschappij Bogokidoei 2.100.000. Per 31 december 1957 was nog te ontvangen: dividend van de Sg'ntanen Lor over 1957 104.500 en dividend van de Bogokidoei over 1957 96.000. Het bezit aan aandelen in suikercultuur maatschappijen komt in de balans per 31 december 1957 voor met 4.010.000 (v.j. 7.375.000). Het aandelenkapitaal is door intrekking van aandelen en terugbetaling op de aandelen verminderd van f 7.109.750 tot 3.442.000. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten in net eerste kwartaal van dit jaar 883 mil- ;oen gulden tegen 934 in het overeenkom stige kwartaal van 1957. Deze daling komt vooral voor rekening van een lagere uit voerwaarde van boter, melkpoeder, bacon en vlees. Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoer daalde van 32,5 percent tot 30,2 percent vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van 1957. De „Eerste Hollandsche Levensverzeke- rings-Bank" n.v. te Amsterdam deelt in het jaarverslag over 1957 mee, dat de pro duktie aan nieuwe verzekeringen ongeveer even groot was als in 1956 maar het roye ment was wat groter. In 1957 bedroeg de totale produktie, met inbegrip van lijf renten f 30.776.381.na aftrek der roye menten zijn de verzekerde kapitalen toe genomen met 16.661.715.en gestegen tot 245.168.209.waarvoor aan termijn- premicn ontvangen werd 6.301.415.(en aan koopsommen 241.175. De sterftewinst tezamen met die op mu taties bedraagt 784.422.tegen 674.963. in 1956. De gemiddelde rente van alle beleggingen heeft in 1957 4.38 percent be dragen tegen 4.17 percent in 1956. Op in terest werd. met inbegrip van de rente der extra-reserve (maar zonder die der sta- tuaire reserve) en van het maatschappelijk kapitaal, een winst gemaakt van f 792.060 tegen 669.874 in 1956. Terwijl voor de doorlopende onkosten 1.536.462.beschikbaar was, hebben deze in werkelijkheid 1.488.647.bedragen gevende dus een voordelig verschil van 47.815.— tegen 103.947.— in 1956. De premiereserve voor de gehele portefeuille is berekend op een rentevoet van 3 per cent. Daar van alle beleggingen een ge middelde rente is gemaakt van 4.38 percent is er dus een marge van 1.38 percent (v.i 1.17 percent). De premiereserve, berekend volgens de zuivere netto-methode, steeg in 1957 met 3.233.193.— tot 47.394.543.—. De winst en verliesrekening wijst een winstsaldo aan van 794.028.50. Aan de vergadering zal worden voorgesteld te reserveren voor be lastingen 252.709.—. toe te voegen aan de extra-reserve 375.370.05 en aan het fonds voor diverse verstrekkingen 10.000 en het restant ad 155.949.45 als winst uit te keren, zodat een dividend kan worden betaald van 9 percent (v.j. 8V2 percent). De gezamenlijke vrije reserves bedragen dan 3.548.644,99, zijnde bijna 7>/2 percent (met inbegrip van het volgestorte kapitaal on geveer 9 percent) der hoog berekende pre miereserve. By Van Nievelt. Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij n.v. Rotterdam is het saldo exploitatierekening toegeno men van 16.2 miljoen tot 16,9 miljoen. De bruto winst inclusief het onverdeeld saldo vorig jaar is 21.2 miljoen (v.j. 34.0 miljoen ingevolge een post „avans op verkochte en verloren gegane schepen" van 14,9 miljoen). Na afschrijvingen en reserveringen van in totaal 17,6 miljoen resteert 3.6 miljoen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld. 10 percent dividend (v.j. eveneens 10 percent plus tien percent in aandelen). De ontwikkeling van de vrachtenmarkt in 1957 en 1958 is zodanig, dat de maat schappij met belangrijk minder vracht inkomsten rekening moet houden. Daar de exploitatiekosten nog geen neiging tot dalen vertonen zullen de resultaten in de eerstkomende tijd waarschijnlijk niet gunstig zijn. Het depressiegebied boven de Britse eilanden, dat vooral maandagmiddag in ons land vrij veel wind veroorzaakte, trok over de Noordzee naar Midden-Scandina- vië. Het wordt gevolgd door een in be tekenis toenemende rug van hoge lucht druk. Deze zal zich komende nacht nog dicht bij ons land bevinden, waarbij tegengaat. Op de Oceaan breidt ondertussen een het waarschijnlijk woensdag op de meeste Aberdeen plaatsen nog wel droog zal blijven. WEERRAPPORTEN Woensdag 14 mei Zon op 9.49 uur, onder 20.24 uur. Maan op 3.01 uur, onder 16.02 uur. Maanstanden 18 mei 20.00 uur nieuwe maan. 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 mei Hoog water 0.45 en 13.14 uur. Laag water 8.31 en 21.14 uur. Temperaturen buiten- BO ae en binnenlandheden C morgen 7 uur. Neerslag: ■a'2 C- laatste 24 uur. V ë.s Den Helder zwaar bew. nw 8 0,4 Ypenburg licht bew. wnw 10 0,1 Vlissingen licht bew. w 8 0,1 Eelde geheel bew. wzw 8 0,1 Twente licht bew. zw 8 1 De Bilt licht bew. zw 8 0,1 Eindhoven licht bew. zw 8 0,1 Vlv. Z.-Limb. licht bew. z 8 0,1 Helsinki zwaar bew. zzw 13 0 Stockholm regenbui wzw 11 5 Oslo half bew. wnw 9. 1,1 Kopenhagen half bew. w 13 0 Aberdeen onbewolkt windst. 10 0 Londen zwaar bew. zzw 16 0 Amsterdam half bew. w 15 0 Brussel zwaar bew. wzw 15 0 Luxemburg mist zzw 10 13 Parijs zwaar bew. wildst. 16 0 Bordeaux regen n 17 0,1 Grenoble zwaar bew. windst 21 0 Nice zwaar bew. nw 23 0 Berlijn licht bew. w 14 0 Frankfort zwaar bew. zzw 13 11,1 München geheel bew. n 24 0 Zürich geheel bew. windst. 24 0 Genève geheel bew. windst. 22 0 Locarno geheel bew. windst. 25 0 Wenen zwaar bew. nnw 30 0 Innsbruck zwaar bew. ozo 28 0 Rome half bew. windst. 29 0 Ajaccio zwaar bew. zw 28 0 Madrid zwaar bew. windst. 5 Mallorca geheel bew. ono 0 Algiers half bew. wnw 24 0 62. Met weerzin keek Jolliepop naar de straattoneeltjes om zich heen„Dit is een uiterst onverkwikkelijke stad", her haalde hij naar een groepje cowboys wij zend, die bezig waren, zich op Wild West manier te vermaken. De ruwe zeden van deze ongeremde lieden zijn stuitend om aan te zien. Hier moest ingegrepen wor den". „Je kunt je beter niet met ze be moeien", zei Panda haastig, „want dan gaan ze meteen op je schieten". „Dat heb ben ze reeds gedaan", antwoordde Jollie pop, trillend van verontwaardiging, „men heeft op zeer ongepaste wijze kogels op mij afgevuurd. Daar wens ik mij niet bij neer te leggen. Als u mij even het hoofd bureau van politie wilt wijzen, zal ik daar een felle aanklacht indienen". „Er is hier geen politie, Jolliepop", zei Panda bedrukt, alleen maar een sheriff". Jolliepop trok de wenkbrauwen op. „Een sheriff herhaalde hij. „Dus als ik het goed be grijp, heeft die hier de functie van com missaris van politie? Moet hij hier wet en recht ha Ihaven?" „Ja", antwoordde Panda benepen. „Hm", sprak Jolliepop, „dan wens il- ogenblikkelijk dezeeh sheriff te spreken om hem te beris pen over de schandelijke wijze waarop hij zijn taak verwaarloost. Waar is deze plichtv erg eten gezagsdrager?" „H-hier...." stamelde Panda, „ikkeehik ben de sheriff". En hij wees bedremmeld op de ster, die op zijn hoed prijkte. Te Tokio is officieel bekendgemaakt, dat op initiatief van de Chinese regering alle handelsbetrekkingen tussen Japan en Chi na zijn verbroken. De vorige week had een Chinese delegatie, die te Tokio onder handelde over aankopen van grote hoe veelheden Japans staal onder een ruil overeenkomst tussen de beide landen, op dracht gekregen de onderhandelingen te staken en naar China terug te keren. De verbreking van de handelsbetrekkingen tussen Japan en China veroorzaakte maan dag scherpe koersdalingen op de Japanse effectenbeurzen en aanzienlijke prijsda lingen op de rayontermijnmarkt te Osa ka. De staalleveranties, waarop de verle den week afgebroken onderhandelingen betrekking hadden, zouden plaatsvinden onder een in februari te Peking geteken de ruilovereenkomst. Onder deze overeen komst zou Japan in het eerste jaar staal- produkten ter waarde van ongeveer 100 miljoen gulden leveren in ruil voor Chi nese kolen en mineralen tot eenzelfde waarde. In de volgende vijf jaar zouden de Japanse staalleveranties een waarde hebben van ruim een miljard gulden. Terwijl de Chinese handelsmissie te To kio bekendmaakte, dat de onderhandelin gen moesten worden gestaakt, ontvingen de Japanse zakenlieden, die te Peking on derhandelden over het sluiten van indivi duele contracten onder de vierde particu liere Japans-Chinese handelsovereen komst, van de Chinezen opdracht het land te verlaten. Tevens kondigden de Chine zen een invoerverbod voor alle Japanse goederen af. Onder de particuliere han delsovereenkomst die op 5 maart te Pe king was getekend, zou de handel tussen de beide landen in het komende jaar een waarde hebben van ongeveer 370 miljoen gulden in elk van beide richtingen (AFP- Reuter). De raad van bestuur van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen n.v. zal in de algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen over te gaan tot de uit kering van 11 percent dividend in contan ten over het verhoogde kapitaal (v. j. 12,/s percent waarvan VI2 percent in contanten en 5 percent in aandelen). (ANP). (Van onze correspondent in Londen) De bevolking van Southampton -m Lon den heeft gisteren dr. Vivian Fuchs, de lei der van de Britse zuidpoolexpeditie harte lijk ingehaald Binnenkort zal hij door ko ningin Elizabeth tot ridder worden gesla gen en zal dan Sir Vivian Fuchs heten. Fuchs heeft sinds zijn studententijd aan vele expedities deelgenomen, onder meer naar Groenland en Centraal-Afrika Zijn zuidpooltocht vormt de bekroning van zijn wetenschappelijke avonturen. Fuchs verklaarde dat het onderzoek in het zuidpoolgebied op internationale schaal moet worden voortgezet. Er zijn zeker tien jaar nodig voor de voltooiing van het geo logisch onderzoek. De zuidpool is van wei nig betekenis, zolang er geen bewerkba re mineralen in grote hoeveelheden in de kuststreken worden aangetroffen. Fuc' zal waarschijnlijk naar de zuidpool terug keren, maar hij heeft nu nog geen plan nen. Men kan daar heel goed leven, als men bereid is tot een lang isolement. Fuchs zei verrast te zijn geweest over dè omvang van het gebied van gleuven en diepe afgronden. Pas de laatste tach tig kilometer van de eigenlijke pool be gint een effen oppervlakte. Schromelijk overdreven Over het verschil van mening met Sir Edmund Hillary verklaarde Fuchs, dat dit schromelijk was overdreven. Hillary was al aan de pool, toen Fuchs nog een grote afstand moest afleggen Hillary dacht dat Fuchs te laat zou komen, doch Fuchs had dit betwist. Er is geen sprake van enig conflict. Er heerste een voortreffe lijke geest in de ploeg. De lengte van de tocht over ijs en sneeuw was 3.360 kilometer, die in 99 dagen wer den afgelegd. De kosten bedroegen onge veer vijf miljoen gulden, die ten dele wer den gedekt door bijdragen van Groot-Brit- tannië, Nieuw-Zeeland, Australië en Zuid- Afrika. Er is nog een tekort van driehon derdduizend gulden. Psychologisch. Louis de Joie, leider van de oppositie op Haiti, is met een vrijgelei de van de Haitiaanse regering in Me xico aangekomen als politiek vluchte ling. De regering van Haiti had een prijs op zijn hoofd gesteld en hem vogel vrij verklaard. De Mexicaanse ambassa deur in Haiti, die De Joie naar Mexico vergezelde verklaarde dat de regering van Haiti een psychologische oorlog te gen de ambassade heeft gevoerd met het doel de Joie's uitlevering te ver krijgen. Links. Volgens de tot nu toe getelde stemmen hebben de linkse partijen bij de algemene verkiezingen in het ko ninkrijk Laos de meeste stemmen ge kregen. De patriotische partij die is voortgekomen uit de communistische Pathet Lao, is zo goed als zeker van negen van de 21 zetels. De leider van de vroegere Pathet Lao, prins Soupha- nouvong, is gekozen. De regerende na tionalistische partij had de leiding in vier districten. Actief. Russische geleerden hebben op de bodem van het zuidwestelijke deel van de Grote Oceaan een uitgestrekte keten vulkanische gebergten ontdekt. Volgens radio-Moskou zijn sommige vulkanen meer dan tweeduizend meter hoog. En kele vulkanen zouden actief zijn. Afgelopen. De twaalfhonderd artsen in de dertig Weense ziekenhuizen zullen het werk hervatten, na een staking van twee weken om hogere salarissen. De onder handelingen tussen kanselier Raab en vertegenwoordigers van de stakende medici hebben geleid tot inwilliging van de eisen der stakers. De stakende art sen hebben maandag in protest-tele grammen aan de kanselier verklaard dat tot dusver nog niet een patiënt heeft geleden onder hun staking. Raab zei zondag in een radio-toespraak, dat pa tiënten onder de staking leden en dat de artsen „een vreedzame discussie" afwezen. Geduld. President Eisenhower heeft aan Amerikaanse negerleiders verteld dat zij geduld en verdraagzaamheid moeten betrachten in hun strijd om gelijkheid en burgerrechten voor hun ras te ver werven. „We moeten ons meer richten op betere en grondiger opvoeding, dan op de letter van de wet", aldus de pre sident. Geschonden. Pakistaanse troepen heb ben maandag langs de grens met In dia op Indische plantagearbeiders ge schoten. Indische grenspolitie beant woordde het vuur. Het incident is een schending van de wapenstilstandsover eenkomst, die onlangs na maandenlan ge onderhandelingen over grenskwes ties tot stand was gekomen. Eén zwaluw.... Als eerste Amerikaanse in ternationale luchtvaartmaatschappij heeft de Trans-World Airlines de 21-ja- rige negerin Margaret Grant, als ste wardess in dienst genomen. Bij de Mo hawk Airlines is een negerin stewar dess op binnenlandse lijnen. De New York Airways hebben, eveneens in het binnenlands verkeer, een neger in dienst als piloot. Diefstal. Uit de basiliek van Onze Lieve Vrouw van Genade te Benevento (Zuid- italië) zijn kostbare offergaven gesto len, die in de loop der eeuwen bij het 1.400 jaai oude beeld van Maria waren gevoegd. Onder de juwelen, die een waarde van ongeveer driehonderddui zend gulden hebben, bevonden zich een gouden pen van Paus Benedictus XIII (1724-1730) en een gouden ring van Paus Pius IX (1846-1878). Gevlucht. Het Westberlijnse anti-commu nistische voorlichtingsbureau meldt dat de 77-jarige professor Erhard Hübener, die van 1946 tot 1953 minister-presi dent is geweest van de Oostduitse pro vincie Saksen- Anhalt, naar West- Duiisland is gevlucht. Zijn beide zoons zijn al in West-Duitsland. Onmenselijk. De Sovjet-Unie heeft een robotlocomotief gebouwd, aldus heeft vice-premier Koezmin te Moskou mee gedeeld. De mechanische bediening van deze nieuwe locomotief is beter dan van de meest ervaren menselijke machinist. Vorstelijk. Het bergrepubliekj.e San Mari no heeft maandag zijn paviljoen op de Brusselse wereldtentoonstelling ge opend. Alle kosten zijn door Belgen ge dragen. Acht Belgische gastvrouwen hebben zich bereid verklaard zonder be taling in het paviljoen van San Marino te werken. ADI"' i-'NTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr 181. Tel. 14444 IN MIJN kinderjaren zat ik in de klas met een jongen die naar ieders mening de domste antwoorden gaf en daardoor waarschijnlijk méér wijsheden verkondig de dan w'j allen bij elkaar konden krijgen. Op een vraag van de onderwijzer, hoe Jo- han van Oldenbarnevelt in 1619 was ter dood gebracht, antwoordde hij „misschien wel met de guillotine"een vondst die door ons met uitbundig gelach werd be groet, want hoe luidruchtiger onze vro lijkheid, des te vaster moest de onder wijzer ervan overtuigd zijn, dat wij ons weetje wel ivisten. Nu is het. inderdaad waar, dat Van Oldenb ar nevelt door het zwaard werd onthoofd en dat de guillotine pas 2Vj eeuw la ter voor het forum der ge schiedenis zou treden. Maar afgezien van de regie van het geval, was het toch werkelijk zo dom niet, te veronderstellen, dat de raadpensionaris door middel van de valbijl om het leven was gebracht. Dit instrument is zeker 500 jaar ouder dan de uitvinding van dokter Guillotin zou doen vermoeden, want reeds in de dertiende eeuw maken keuren mel ding van het afslaan van het hoofd door middel van een soort valbijl. In de Cos- tuymen van Brussel en van Dendermonde is onder andere sprake van een dergelijk toestel. Zo'n apparaat bestond uit twee, door een dwarsbalk verbonden, staande balken, waartussen zich in gleuven een zware plank bevond. Die plank was aan gescherpt en wanneer hij van boven werd losgelaten, zal hij zeker met kracht op de nek van de veroordeelde zijn neerge komen. Maar een afdoende oplossing was dit toch niet, want op den duur werd de plank vervangen door een scherp mes. Vooral in Italië schijnt de valbijl in de middeleeuwen te hebben dienstgedaan, waar dit instrument bekend stond onder de naam „Mannaia". Zo werd de laatste der Hohenstaufens, Konradin, de hertog van Zwaben met zijn vriend Friedrich von Baden in 1268 in Napels met een dergelijk instrument terechtgesteld. Ook in Duits land was de valbijl bekend, zoals uit ver schillende afbeeldingen blijkt. Een hout snede uit het jaar 1501 geeft ons echter de overtuiging, dat in deze streken het in- strument nog slechts in het begin van ontwikkeling ver keerde. De bijl viel namelijk niet naar beneden, maar werd op de nek van de veroordeel de gelegd, waarna de beul met hamerslagen moest aanvullen wat aan valsnelheid had ont broken. Een wrede en weer zinwekkende methode! Enige tientallen jaren later werd, blijkens de af beeldingen, echter de werkelijke valbijl in gevoerd, die door middel van een trektouw kon worden opgetrokken. Ook in Enge land kende men dit apparaat, waar het bekend stond als „Scottish maiden", even als in Frankrijk, waar 1 de naam droeg van „Dolcire". Het toestel rverd tenslotte verbeterd door Guillotin, die het rechte mes verving door een met een convexe snede, waarna het in 1792 officieel in Frankrijk oerd ingevoerd. Nu we het toch over uitvinden hebben, moeten we ook een paar merkwaardige oorlogsmachines uit de middeleeuwen memoreren. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H "Stilfon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2