Horen en zien Bouwkas verliest proces tegen bouwbedrijf UW NAAIMACHINE AMSTLEVEN RUSTIGE LANDING HENSEN Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen Jubileumtentoonstelling van Rijksmuseum De Kroon van Koning Pompodilio IV De negen Muzen Kort en bondig DINSDAG 13 MEI 1958 5 televisie Zingende priester Vijf hoofdprijzen uitgedeeld van actie A ppèl De radio geeft woensdag T el evisie pro gramma „Apeldoornse briefniet bedoeld om te beledigen of te benadelenbeslist Utrechtse rechtbank Nu ook een communistische tussengroepering Verrassende werken van „primitieve" meesters „Doe het zelf"-expositie Nog geen resultaat van bemiddeling in conflict bij de K.L.M. Tweede verdachte van overval op bankloper gearresteerd Toetsbedrijf voor de pluimveeteelt OVERHEMDEN vanaf 10.90 vanaf 13.75 vanaf 25.90 PAARLAARSTEEG 1 Nieuw centrum van de Rozekruizers in Kassei Oms vervolgverhaal door Betty Beaty In het K.R.O.-programma was gister avond de zingende priester Aimé Duval te zien, „le guitariste du bon Dieu", wiens optreden uiterst persoonlijk is, omdat het geheel voortkomt uit een overtuigend en echt apostolisch streven. Aimé Duval kan eigenlijk niet zingen, niet gitaar spelen, geen „vak"-chanson maken, maar daar door komen zijn eerlijkheid en menselij ke bewogenheid nog onmiddellijker tot uiting. Men ontsnapt niet aan het gevoel iets met die onhandige zanger te maken te hebben. Voor velen blijkt dit gevoel een leniging te hebben betekend, voor sommi gen zelfs een levensommekeer. Anderen zullen dit gevoel wellicht ervaren als sym pathie voor deze wat gekweld kijkende man, die desondanks krachtens een diep geloof blijheid wil prediken met zang en gitaar. Wij zijn geneigd het contact tussen Père Aimé Duval huiskamer en zanger voor een niet gering deel ook" toe te schrijven aan het voortref felijke camerawerk onder regie van Ben Mettrop, die de menselijke kanten van dit optreden zeer zuiver deed uitkomen. Het programma van gisteravond begon met een reportage van de Expo 1958 door de N.T.S. Bij deze reportage werd de fout gemaakt dat men niet een indruk gaf maar een inventaris toonde: een hoop detailin- drukken en -beelden, die samen geen sfeer konden worden, geen totaalbeeld. Daar door bleef het rommelig en oninteressant. Het was allemaal tè gedegen bedoeld. Maar vele varkens maken de spoeling dun. Dit was het: schraal en dun. Beeldschermer Notaris mr. M. J. Meijer uit Amsterdam zal hedenavond tijdens het radio-program ma, dat de AVRO de Bond voor Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers en na gelaten betrekkingen aanbiedt, uit Aer- denburg (Doorn) van 20.05 tot 20.50 uur de vijf hoofdprijzen (woonhuis of goede ren ter waarde van vijfentwintigduizend gulden) bekend maken. Eén van de vijf woonhuizen zal door enkele bedrijven ge deeltelijk worden „aangekleed". Boven dien zal, ook voor de microfoon, een woon huis of goederen (van gelijke waarde, eveneens gedeeltelijk ingericht) worden toebedeeld aan een van de vijfentwintig duizend militaire oorlogsslachtoffers of nagelaten betrekkingen. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 N.C.R.V. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Amus.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Voltooide sym- phonie, hoorsp. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Concertork. 13.50 Louise, opera (3e en 4e acte). 15.30 Oude muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. causerie. 17.40 Beurber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Ge mengd koor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal dubbelkwartet. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio-Philharm.orkest en solist 21.30 Naar een rechtsorde van de arbeid: staking en uitsluiting, caus. 21.50 Geestelijke liederen. 22.15 De strijd van het Spaanse Protestantisme, caus. 22.25 Musette-muz. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.10 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagen da. 13.20 Dansmuz. 13.45 Wat zijn vliegende scho tels?, caus. 14.00 Sopr. en piano. 14.15 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Brabants orkest. 17.15 Volks- muz. 17.35 Pianoduo. 17.50 Regei'ingsuitz.Rijks delen overzee: Jeugduitzend. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. lo.OO Nieuws en comm. 18.20 Metropole ork. 18.50 Act. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 De Christen en Zijn politieke keuze, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Gevar. progr. 22.30 Hammond trio. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer- 18.02 Gram. 16.10 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 1710 Piano en viool. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.20 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 ,^e!dtentoonsteIling- 20 00 Hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG 170°—17.40 Voor de kinderen. NCRV: *J°urn- 20.30 Joseph in Dothan, toneelstuk. 22.20 Dagsluiting. kleurenfilm ..holland bloemenfestival» Onder de titel „Holland bloemenfestival" heeft Polygoon-Profilti een kleurenfilm vervaardigd over de bloembollenvelden en over het bloemencorso, dat zaterdag door de bollenstreek trok. Van vrijdagochtend af zal deze film in de journaaltheaters van do Cineac te Amsterdam en Den Haag worden vertoond. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het proces, dat in het najaar 1955 aanhangig werd gemaakt door de n.v. Bouwkas Nederlandse Gemeenten tegen de n.v. bouw- en aannemingmaatschappij Wildschut te Utrecht en de Nederlandse Bond van Bouwondernemers te Den Haag. De rechtbank heeft de bouwkas alle vor deringen ontzegd en de geëiste schadever goeding afgewezen. Zij bepaalde, dat de heer G. Wildschut het geleverde bewijs nog onder ede dient te bekrachtigen, waar toe deze zich bereid heeft verklaard. Het proces werd destijds aanhangig ge maakt naar aanleiding van een brief die Wildschuts Bouwbedrijf op 21 november 1955 met instemming van de secretaris van de Bond van Bouwondernemers heeft ge richt aan het college van B. en W. der ge meente Apeldoorn. In deze brief stond on der meer dat de Bouwkas Nederlandse Ge meenten op een terrein werkt dat voldoen de en afdoende bewerkt wordt door de par ticuliere ondernemer, zodat er geen enkele behoefte aan een overheidsbedrijf bestaat, en voorts dat de bouwkas haar naam „Bouwkas Nederlandse Gemeenten" mis bruikt om zodanig vertrouwen op te wek ken bij de niet deskundige kandidaat- bouwspaarder, omdat zij in deze bouwkas een door de gemeentebesturen geleid insti tuut zien. In de brief werd verder gezegd, dat de bouwkas volgens haar verklaringen op filantropische wijze en dus zonder winst zou werken. De heer Wildschut had aan de hand van de eigen stukken van de bouwkas becij ferd, dat over 1953 de reserve 1.427.966,91 bedroeg en dat eind 1954 deze reserve reeds was opgelopen tot 2.466.268,84. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 werd meubilair voor de kantoren van de bouwkas voor een bedrag van 82.736,47 aangeschaft, welke soms onmiddellijk tot f 1.— werd afge schreven. De heer Wildschut sprak in zijn brief over een „luxe-leven" van de bouw kas en verklaarde dat het kantoor te Haar lem in 1954 reeds 257.428,41 had gekost. In kort geding heeft de bouwkas op 12 december 1955 verklaard, dat de publika- ties van Wildschuts Bouwbedrijf een scha delijke terugslag op de bedrijfsresultaten van de bouwkas hadden. De bouwkas eiste daarom dat Wildschuts Bouwbedrijf werd veroordeeld zijn brief te herroepen, met een dwangsom van 5000.per etmaal. Het bouwbedrijf diende zich voorts op straffe van een dwangsom van 25.000, te onthouden van dergelijke mededelingen. In zijn uitspraak in dit kort geding noemde de president van de rechtbank te Utrecht op 20 december 1955 de publikaties tegen de bouwkas voorshands niet onrecht matig en verwees de zaak naar de gewone rechtbank. De verdeeldheid onder de communisten in Nederland wordt groter. Naast de oppo sitiegroep-Reuter is thans een tweede groep opposanten ontstaan, die onder haar aanhangers een aantal communistische intellectuelen telt. Onlangs heeft zich een groot aantal le den tot het partijbestuur van de C.P.N. gericht en geëist dat opening van zaken wordt gegeven over het verschil van me ning binnen de partij. Deze groep stelde uitdrukkelijk, dat zij niet bij voorbaat de zijde van de opposanten koos. Zij wilde echter ingelicht worden om zich daarna te kunnen uitspreken. Hierdoor neemt de ze groep als het ware een tussenpositie tussen de groep-De Groot en de groep- Wagenaar, Gortzak, Reuter en Brandsen. Tot deze middengroepering behoort de Rotterdammer J. Hoogcarspel, die ook de brief aan het partijbestuur ondertekende. Het resultaat was dat hij terstond van de kandidatenlijst van de C.P.N. voor de Rotterdamse gemeenteraadsverkiezingen werd afgevoerd. Hij stond aanvankelijk als vierde op de kandidatenlijst te Rotter dam, maar zijn naam is onmiddellijk na dat de brief bij het partijbestuur binnen kwam doorgehaald en vervangen door J. H. Piete. Sinds de verwijzing van dit proces zijn uitvoerige processtukken gewisseld en pleidooien gehouden. Onder meer werd van de zijde der bouwondernemers gesteld, dat de particuliere bouwers zich ernstig in hun bestaan bedreigd voelen. De bouwkas heeft steeds gesteld, dat zij alleen maar een fi nancieringinstituut is, maar, blijkens de handleiding voor inspecteurs en plaatse lijke propagandacommissies van de bouw kas, introduceert de bouwkas zich ook als een bouwmaatschappij. In hot vonnis dat de rechtbank thans heeft gewezen en waarin alle vorderingen van de bouwkas worden afgewezen zegt zij, dat de heer Wildschut niet de opzet gehad heeft om te beledigen of te benadelen. Hij heeft, wat men in een democratisch land mag doen, getracht dc relatie tussen de ge meente Apeldoorn en de bouwkas te beëin digen. De rechtbank zegt voorts dat de heer Wildschut niet het oogmerk gehad heeft de brief in de publiciteit te brengen, maar op een persconferentie de journalis ten georiënteerd heeft over een brief die door hem aan het college van B. en W. van Apeldoorn was gezonden en die door de raad in behandeling zou worden genomen. De zomcrtentoonstelling in het Rijks museum „De Middeleeuwse Kunst der Noordelijke Nederlanden" ter viering van het honderdvijftigjarig bestaan zal van 29 juni tot 28 september 1958 te zien zijn. Het. is reeds zeker dat het de belangrijkste expositie wordt die ooit aan dit onder werp gewijd is. Behalve schilderijen, tekeningen en grafiek komen er ook plas tieken, verluchte handschriften, edel smeedkunst en textiel. Reeds nu staat vast dat in Amsterdam enkele van de beroemde drieluiken van Jeroen Bosch te zien zullen zijn, dat van de Verzoeking van de Heilige Antonius, uit Lissabon onder meer. Van de Haar lemmer Geertgen tot St. Jans komen hoofdwerken uit Wenen, Parijs, Praag en Londen. Bij het publiek minder bekend is de anonieme Delftse Meester der Virgo inter Virgines, van wiens dramatische kunst voorbeelden uit Liverpool, Zagreb, Salz burg, Florence en een groot altaarstuk uit Barnard Castle te zien zullen zijn. Van Jan Mostaert worden enige van zijn fraai ste portretten in leen verkregen. De veel zijdigheid van Lucas van Leyden zal tot uiting komen in een verzameling van schilderijen en tekeningen en in een col lecte van het gehele grafische oeuvre. Bijzondere aandacht zullen de hand schriften met miniaturen verdienen. Vrij wel al de belangrijkste manuscripten zullen aanwezig zijn, waaronder het Mis saal 'van Zweder van Culemborch uit Brixen en het Getijdenboek van Catha- rina van Kleef uit New York.' Bij de beeldhouwkunst zullen de houten beeldengroepen van Adriaen van Wesel op de voorgrond treden. Gehoopt wordt dat ook enkele tot voor kort onbekende complete altaren uit Noorse dorpskerken getoond zullen kunnen worden. De tijd en de beeldenstormen hebben veel van de Noordnederlandse kunst uit de middeleeuwen verstrooid of vernietigd. Zelfs in ons land is er niet heel veel van over. Onze kennis van die periode is nog verre van volledig. De bezoekers aan de zomcrtentoonstelling zullen verrast wor den door de uitdrukkingskracht en de soms naieve oorspronkelijkheid van onze „primitieve" meesters, die, door de roem van hun opvolgers uit de Gouden Eeuw, lang in de schaduw zijn gebleven. ADVERTENTIE staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 In samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs zal de onlangs opgerichte „Stichting Doe het zelf, ter be vordering van de zelfwerkzaamheid" een tentoonstelling organiseren, die een plaats op de Utrechtse Najaarsbeurs van 2 tot en met 11 september zal krijgen. Deze expositie, die tot doel heeft de „doe- het zelf-gedachte" te stimuleren, is de eerste nationale manifestatie op dit ge bied. Zij zal een interessant en veelzijdig beeld geven van de praktische mogelijk heden op dit omvangrijk, voor Nederland nog vrij nieuw terrein. Een groot aantal vooraanstaande binnen- en buitenlandse fabrieken heeft reeds de wens te kennen gegeven aan de komende tentoonstelling, die in de Julianahal zal worden gehou den, met materialen en gereedschappen voor de zelfwerkzaamheid in huis en tuin deel te nemen. Deze expositie zal behalve op de gewo ne jaarbeursuren ook des avonds geopend zijn. Er zal een nationale „Doe het zelf'-wed- strijd worden uitgeschreven, waarvoor in vrije tijd vervaardigde meubels of ge bruiksvoorwerpen kunnen worden inge zonden. De bekroonde werkstukken zullen tijdens bovengenoemde tentoonstelling worden geëxposeerd. Pipero had de vogel ook gezien, en een hoopvol lachje speelde om zijn mond. Hij klom nog hoger en spiedde scherp tussen het wirwar van takken en bladeren rond. En toenzag hij daar iets glinsteren in een zonnestraal? Ja!Pipero had goed gezien. Daar zat tussen de takken een nest gebouwd, en in dat nestdaar was-ie: de gouden kroon van koning Pompodilio! Met kloppend hart nam het snijdertje de kostbare kroon en'daalde er voorzichtig de ladder mee af. En in het paleis vloog tussen de leden der hofhouding het nieuws van mond tot mond: hij hééft hem!!! 5253 ADVERTENTIE De bemiddelingscommissie inzake het geschil tussen de K.L.M. cn de vereniging van K.L.M.-vliegers heeft van maandag middag vier uur tot dinsdagmorgen kwart over twee in het gebouw van de Katholie ke Arbeidsbond te Utrecht opnieuw met partijen vergaderd. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was in deze bijeenkomst de overeenkomst inzake het bindend advies te ondertekenen is de bemiddelingscommissie gebleken dat voortzetting van het verdere overleg ge wenst is. Het overleg heeft tot dusverre nog niet tot een definitief resultaat geleid. Een be slissing kan binnen enkele dagen worden verwacht. De Leeuwarder politie heeft op verzoek van de Justitie te Groningen gearresteerd de 30-jarige R. B., die verblijf hield in een woning te Goutum, een dorpje bij Leeuw arden. Hij wordt ervan verdacht mede plichtig te zijn aan de overval op een 61- iarige bankloper,.a.an wie.op.zaterdag...?- mei in de stad Groningen een tas met 60.000,,werd ontstolen: In deze zaak 'werd feeds eerder een arrestatie verricht. Beide verdachten ontkennen hardnekkig ook maar iets met de overval te maken te hebben. Arti-medaille. Bij de opening van de voorjaarstentoonstelling der maatschappij „Arti et Amicitiae" in Amsterdam is be kend gemaakt, dat de daartoe aangewezen commissie de Arti-medaille voor het jaai 1958 heeft toegekend aan professor Willem van den Berg voor het door hem inge zonden schilderij „Graubunder boeren". Van Gogh expositie. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt 16 mei tot en met 30 juni een documentaire tentoon stelling gehouden, gewijd aan het leven en werken van Vincent van Gogh. De expositie omvat 400 foto's uit het inter nationaal Van Gogh-archief van dr. M. E. Tra! ba ut. De secretaris-generaal van het ministe rie van Landbouw, dr. J. H. Patijn, heeft het centrale toetsbedrijf voor de pluim veeteelt te Putten geopend. Nu in Nederland bijna evenveel eieren worden gelegd als liters melk worden ge molken (ongeveer vijf miljard per jaar) is een gezamenlijk streven naar de beste kip pen, die met de minste kosten de beste eieren leggen, een economische noodzaak geworden. Fokkers, vermeerderaars en boerenpluimveehouders hebben het toets bedrijf in Putten tot stand gebracht. Hier kunnen legcapaciteit. voederverbruik en slachtwaarde der door fokkers verkregen kippesoorten nauwkeurig worden bepaald. ADVERTENTIE Pracht kwaliteit Poplin No-Iron Grote collectie „WEEK-ENDERS" Nieuwe dessins en modellen Bij ons vindt u een grote sortering KAMGAREN EN TERLENKA PANTALONS De Internationale school van het Roze- kruisersgenootschap Lectorium Rosicru- cianum, welke haar hoofdzetel heeft te Haarlem, voegt aan haar vestigingen in Duitsland op 14 mei een centrum-huis te Kassei toe. Daardoor kan ook in Kassei, waar in 1615 de Fama Fraternitatis gepubliceerd werd, de arbeid van het Universele Rozekruis voortgezet worden. 1. De lange omheining van zwaar gaas, die om het vliegveld was aangebracht, leek wel een zilveren af scheiding tussen de beide elementen: aarde en lucht. Toen zij een ogenblik aarzelend staan bleef, zag Pat sy Aylmer de Londense bus in de verkeersstroom van de Great Western Road verdwijnen terwijl met toe nemende snelheid een viermotorig vliegtuig aan de an dere kant van de omheining een startbaan afreed, die evenwijdig aan de weg gelegen was. Het verhief zich in de lucht, trok drie wielen in de fraaie zilver- glanzende romp terug en steeg naar Patsy dacht al hoger en hoger: een ruime en grootse toekomst tegemoet. Net als ik, overpeinsde Patsy, zeker wel voor de honderdste keer nog eens naar de neuzen van haar schoentjes kijkend om te zien, of zij nog wel goed glommen, terwijl zij tevens nog even naar haar onop vallende hoedje tastte om zich er van te verzekeren dat haar gewoonlijk nogal opstandige krullen zich niet uit hun voor ditmaal keurig nette positie hadden los gewerkt. Tenslotte tastte zij in haar zak nog eens naar die korte en geruststellende brief, die zei: „U wordt verzocht, u op 15 juni om 11.45 v.m. te melden voor een onderhoud met het Selectie-Comité voor Stewar dessen." Het leek allemaal net een droom. Heel langzaam, alsof zij zichzelf er goed van wilde doordringen, dat dit een paar zeer gewichtige seconden in haar leven waren, liep zij naar het houten gebouw, waar een wel gedane controleur van de luchthaven stond, en haal de haar brief te voorschijn. Zonder dat zijn gelaat ook maar de geringste be langstelling toonde, zei hij: „Tweede gebouw rechts", waarna hij over haar niet zeer hoge schouder tu rend tegen de chauffeur van een lorry, die beladen met stukken metaal voorbijreed, schreeuwde: „Breng dat meteen naar hangar 2." Een lage glanzende auto gleed op dat moment langs de lorry en de controleur salueerde. Daarna kwam er een wagen met personeel binnenrijden, gevolgd door een bus vol passagiers. „Tweede gebouw rechts," herhaalde man kortaf te gen Patsy en toen hij zich even later vagelijk bewust werd van een paar, een beetje angstig kijkende, blau we ogen cn een vrij sterk verhoogde gelaatskleur, als mede een niet al te vaste stem, zei hij: „Goed suc ces," hetgeen hij vergezeld deed gaan van een knip oogje en een opgestoken duim. „Dank u", zei Patsy, wier stemming iets scheen te verbeteren. „Tweede gebouw rechts. Dit is gebouw nr. één," zei zij bij zichzelf, haar aandacht vestigen de op een groot betonnen blok waarop een paar vlag gen wapperden, terwijl er met geweldige blauwe let ters boven de ingang de woorden: „Ontvangst Passa giers" te lezen waren. Zij wipte snel op het trottoir toen een rode tankwagen haar van de rijweg af toe terde, waarna zij zeer langzaam een groot, met maca dam geplaveid, plein overstak, en de geweldige afme tingen van twee in de nabijheid geparkeerde vlieg tuigen goed in zich opnam. En nu stond zij dan voor dc dubbele deuren van een gebouw van twee verdie pingen. Een in rode en gouden letters aangebracht opschrift gaf haar de indruk dat zij haar bestem ming had bereikt. Maar toen zij eenmaal binnen was, schenen de lan ge, met rubberlopers belegde gangen omzoomd te zijn met discreet gesloten eiken deuren. Zij liep eerst nog maar wat verder. Zelfs het geruststellende geluid van haar eigen voetstappen was zij nu kwijt. Met een ze kere schroom klopte zij op de derde deur. Er kwam geen antwoord, maar wel hoorde zij eerst de stem van een meisje en daarna een mannenstem. Heel voorzichtig draaide zi) daarom de deurknop om en duwde de deur open. De kamer was veel langer dan zij verwach thad en scheen geheel gevuld te zijn met mensen. Een gewel dige kaart, waarop vele kleine vlaggetjes gestoken wa ren, bedekte een van de muren. Daar tegenover stond een schoolbord, waarop met krijt namen waren ge schreven, zoals Hartly, Stainforth, Perriman en let ters en cijfers als 52/07x en 655/126, en vele data, die verdeeld waren in twee mysterieuze kolommen, waar boven de letters E.T.A. en A.T.A. prijkten. Onder dat bord stond een rij telefoons, die terwijl zij daar stond, beiden, opgenomen en weer neergelegd werden in een snel, maar nooit opgewonden tempo. Aan één kant van de kamer was een lange balie en juist naast Patsy stonden twee vliegeniers in donkerblauwe uni formen te praten met een bedaard uitziende man. die blijkbaar aan de andere kant van de balie dienst deed. Patsy had overigens net zo goed een extra-kaart op de muur kunnen zijn. Nierrjand keek op. Niemand scheen ook maar de minste notitie van haar te ne men. Plotseling ging echter halverwege de kamer een hoofd met bruin haar omhoog en een diepe stem riep tegen haar. „Kom er in en sluit dieDe ogen in dat hoofd, het meisje nader beschouwende, kregen plotseling een vriendelijke uitdrukking. „Hallo", ging de stem toen een beetje verlegen voort. „Hallo". „Hallo", antwoordde Patsy eveneens verlegen. „Zoekt u iemand?" De jongeman met het bruine haar en het prettige gezicht, kwam op haar af en stond glimlachend op haar neer te kijken. „Ja"..Patsy aarzelde even. „Ik bedoelja, ja, tot op zekere hoogte. Niet iemand. Maar een bepaalde afdeling". „Juist". De jongeman stak zijn handen in zijn zak ken, wiegelde zachtjes op zijn hielen en tenen heen en weer en keek haar enigszins geamuseerd van onder zijn dikke blonde wimpers aan. „En die afdeling is. Patsy werd er zich plotseling van bewust, dat hij in uniform was. Hij had twee smalle gouden banden met een witte er tussen op de manchet van zijn mouwen. Net als de gehele kamer zag hij er zeer officieel en be langrijk uit. „Die van het Selectie-Comité voor Stewardesssen", zei zij timide. Hoe zeer zij het ook probeerde, toch kon zij een beetje ontzag (en ook wel trots) niet uit haar stem bannen over het feit, dat zij het al tot een onder houd met die gewichtige functionarissen had gebracht. En net alsof hij dat ook had opgemerkt, glimlachte de jongeman nog wat vriendelijker. Hij boog zijn iet wat vierkante hoofd en zei ernstig: „Dan bent u een beetje op uw schema vooruit gelopen. Dit is het vlieg- bureau." Hij maakte een gebaar, alsof hij haar aan dat hele uitgebreide complex wilde voorstellen. „Maar het zal nog wel even duren voor u ons nodig heeft". „Als ik geluk heb" zei Patsy met een uitdrukking van verlangen in haar stem. „Oh, dat is geen kwestie van geluk! Let op, dat ik over drie maanden ook u ten dienste zal staan. Trou wens, wat dat betreft, dat ben ik nu al". (Wordt vervolgd) Madurodam. Tijdens een bezoek aan Madurodam in Den Haag heeft Prinses Beatrix een model van de „Groene Draeck" te water gelaten, het schip, dat zij onlangs van de Nederlandse water sportliefhebbers ten geschenke kreeg. Daarna begroette de Prinses een zestigtal Belgische en Luxemburgse oorlogsinva liden, die een driedaags bezoek aan Ne derland brengen en de gast waren op Ma durodam. De erevoorzitter van de Bel gische organisatie van automobilisten, die zich het lot van de oorlogsinvaliden aan trekken, bood de Prinses orchideeën aan. Inbreker van vijftien jaar. Omwonen den van een levensmiddelenbedrijf aan het Tesselseplein in Den Haag hoorden 's nachts glasgerinkel. Zij waarschuwden de politie die in de zaal een vijftienjarige scholier aantrof, die bekende in de afge lopen maanden zes van dergelijke in braken gepleegd te hebben. De buit va rieerde meestal van tien tot tweehonderd gulden. Hoogleraren. Met ingang van 15 sep tember is aan prof. A. A. J. van Egmond op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Met ingang van 1 september is aan prof. G. C. E. Burger op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Etherpiraten. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Wijhe de klandestiene zender „Revolver-Henkie" opgespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 20-jarige landarbeider W. B. te Wijhe en de 28-jarige fabrieks arbeider D. J. K. te Raalte. Op 223 gram mofoonplaten werd beslag gelegd. Te Enschedé werd de klandestiene zen der „Waterman" opgespoord en in beslag genomen. Hier werd proces-verbaal opge maakt tegen de 20-jarige wever W. de V. Gebaarde Delftenaren. Ter gelegen heid van de komende viering van het 22ste lustrum van het Delftse Studenten Corps wordt een baardgroeiwedstrijd onder de mannelijke inwoners van Delft gehouden. Op 11 juli zal worden uitgemaakt, wie in acht weken tijd de fraaiste baard heeft ge kweekt. In Spanje. De Haagse hoofdcommis saris van politie, de heer J. H. A. Gualthe- rie van Weezei, is vergezeld van inspecteur P. Schultz, in de Spaanse hoofdstad aange komen. Zij zullen op uitnodiging van de Madrileense gemeenteraad de feesten ter ere van St. Isidoor, patroonheilige van Madrid, meemaken. DINSDAG 13 MEI Concertgebouw: Amate-Missietentoon- stelling 19.3023 uur. Minerva Theater: Derde abonnementsconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met. verlicht interieur en oude muziek, 20.30—22.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 19.30 uur. Frans Halstheater: „Lift naar het schavot", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hyena's van de grote weg", 18 j., 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vijand van het heelal", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21,15 uur. WOENSDAG 14 MEI ConcerI gebouw: AmateMissietentoon stelling 9—12, 13.30—17.30, 19.30—23 u-r. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling niet verlicht interieur en oude muziek, 20.30—22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van leden van „Kunst zij ons doel", 10—12.30 en 13.3017 uur. FILMS Cinema Palace: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 13.3019.30 u. Frans Halstheater: „Lift naar het schavot", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hyena's van de grote weg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: „Wonderman", 14.30 en 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 14. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vijand van het heelal", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9