De trawlervloot zette vanmorgen IJmuiden de achtervolging in uit Haarlemse Sportweek met tal van evenementen Zaterdag vertrokken loggervloot vist vannacht; trawlers morgenvroeg Haarlems dagrlaD oer echte raarlemsche courant GROTERE SPANNING DAN IN VORIGE JAREN Welkom schippers Haarlemmer verdacht van brandstichting aangehouden Evangelisatie-landdag op Beekesteyn te Velsen VAN 7 TOT EN MET 14 JUNI Caféruzie in Koningstraat Heemstede gedurende half uur zonder water Gevangene bedreigde bewakers met mes Scholier redt kleuter uit Schotersingel Bromfietser gewond bij aanrijding in Houtstraat UIT STAD EN STREEK Leerlingen namen afscheid van dr. Jac. P. Thijsse- lvceum MAANDAG 19 MEI 1958 (Van onze speciale verslaggever) EEN VAN SPANNING vervulde sportieve strijd is vanmorgen om tien uur pas goed begonnen op de Noordzee. Twintig forse motortrawlers en trawlloggers, die de jacht op de nieuwe haring met het sleepnet mogen opnemen, vertrokken op die tijd van de Tegeltjesmarkt en de Zuidzijde in de Vissershaven te IJmuiden. Hierbij waren ook vijf trawlers van Vlaardingen en vier van Scheveningen. Deze schepen hadden toestemming gekregen uit IJmuiden te vertrekken, daar zij anders enige uren achter stand hadden opgelopen bij de trawlers, die het visserijmerk KW. en IJM. op de boeg voeren. De snelle trawlers zullen nu trachten eerder dan een vleetlogger de Hollandse Nieuwe aan wal te brengen. De loggervloot, die ongeveer negentig schepen in de eerste ploeg sterk is, ging zaterdag na twee uur reeds ter visserij uit Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden. Matige belangstelling bestond er voor dit vertrek in IJmuiden vermoe delijk een gevolg van de gure weersomstandigheden en het verloren gaan van een attractie voor het publiek: de Vlaggetjesdag. Hoewel de trawlers dus vanmorgen vierenveertig uur later dan de loggers naar zee zijn gegaan bestaat er toch een kans, dat een van deze trawlers de jagerij zal winnen. En daarbij wordt gehoopt, dat de sportiviteit in de jagerij zal overheersen en zich geen herhaling zal voordoen van de praktijken bij de jagerij in 1957. Zaterdagavond, zondag en vanmorgen was de gehele vloot van ruim negentig schepen nog aan de uitstoom naar de vis gronden tussen 57 en 58 graden noorder breedte bezig. Aan de kop ging de Katwijks- IJmuidense vloot, die een voorsprong had van ongeveer twintig mijl op de loggers van de Scheveningste vloot. De snelste lo pers van Scheveningen waren gistermid dag tegen twaalf uur op 54.30 noorder breedte en 3 oosterlengte. Alle schepen hadden nog steeds met een achterwaarts inkomend briesje te kampen met wind kracht 4. Achteraan lag de Vlaardingse vloot. De schepen zijn echter vroeg naar zee gegaan in dit seizoen om elk schip de gelegenheid te geven een goede visgrond op te zoeken. Vanmiddag wordt door de loggers aan schoot gegaan en gaat het Ne derlands gordijn van haringnetten te wa ter. Elk schip mag zestig netten schieten, zodat vanavond en vroeg in de nacht on geveer honderdentachtig kilometer haring netten in zee staan. Wachtend op haring. Wachtend, want de drijfnetloggers be oefenen een passieve visserij, terwijl de vanmorgen vertrokken trawlers met be hulp van echolood en visloupe op lager ge legen breedtegraad aan de slag zullen gaan. Verwacht werd dat deze trawlers na ruim twintig uur stomen op een plek aan de Noordkant van de Doggersbank kunnen zijn, waar de haring met het trawlnet is te vangen. Doet een van deze schepen een of meer goede trekken in een paar uur. dan kan dit schip woensdagmor gen in IJmuiden worden verwacht. Wordt de haring daar niet aangetrof fen, dan moeten de schepen het noorde lijker zoeken en dan wordt de kans op een overwinning voor de trawlervloot geringer. Want dinsdagmorgen zal ook de drijfnet- vloot de netten hebben scheep gehaald en bij een gunstig resultaat de jacht hebben laten inzetten door een of meer schepen van de verschillende romhmaties die de rederijen hebben gevormd. De snelste log ger van een groep rederijen wordt dan met de vangst Hollandse Nieuwe naar de Wmuidense haven gestuurd. Scheveningers uitgevaren Veertig vissersschepen hebben zater dagmiddag in een kleurrijke optocht de Scheveningse havens verlaten voor het be gin van het haringseizoen. In de havens cn buiten op het havenhoofd dat aan de Scheveningse boulevard grenst, hebben duizenden de loggerbemanningen vaar wel gewuifd. Dr. ir. A. Vondeling, minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft persoonlijk de vloot uit geleide gedaan. Hij deed dit aan boord van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" waarop zich ook bevonden minister J. Suurhoff van Sociale Zaken en Volksge zondheid, minister G. Ph. Helders van Za ken Overzee, de secretaris-generaal van '<andbouw. Visserij en Voedselvoorzie- dr. J. H. Patijn, de directeur van econo mische visserij-aangelegenheden, de heer Y- A. Zandstra, de directeur van visse- '"én de heer G. Lienesch en diverse ho le autoriteiten, 's Gravenhage was onder meer vertegenwoordigd door burgemees ter mr. H. A. M. T. Kolfschoten en de wet houder van economische zaken, mr. Van ^artsen. Onder de genodigden bevonden zich verder het voltallig bestuur van de vereniging „Scheveningen" en oud-minis ter Mansholt. Van „de Hoop" af konden he genodigden de uitvaart van de loggers gadeslaan. Er stond een vrij harde, kou de wind die een hoge deining veroorzaak- Bij de aanvang van de haringteeli 1958 heeft minister dr. ir. A. Vondeling zaterdagmiddag met andere autoriteiten aan boord van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" voor de radio in de visserij band het woord gericht tot alle opva renden van de vloot, die zaterdagmid dag zee hadden gekozen. Als „schipper" van „Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening" riep de minister de vissers een „welkom in zee" toe en wenste hun een goede vangst en behouden vaart. In zijn toespraak heeft de bewindsman de opvarenden herinnerd aan de voor de visserij belangrijke vraagstukken van de overbevissing van de Noordzee en van de territoriale wateren. De re gering hoopt voor de visserij regionaal tot overeenstemming te komen. Ter stond na de toespraak van de minister kwamen in het. radioverkeer van „De Hoop" spontane reacties van de vloot binnen op de verrassende ivijze, waarop dr. ir. Vondeling contact met de opva renden had gelegd. te. Eenmaal buitengaats, gingen de sche pen uit formatie. Het hospitaal-kerkschip voer door naar IJmuiden waar de bur gemeester van de gemeente Katwijk in gezelschap van zijn echtgenote en een.klei ne deputatie een vaantje overhandigde aan de vereniging „Scheveningen." Zaterdagmiddag is ook de Vlaardingse vissersvloot de race naar de visgronden begonnen. Voorafgegaan door de trawler VI. 153 „Liesje en Rutger" met aan boord een groot aantal genodigden, verlieten om precies twee uur de schepen de Koningin Wilhelminahaven. Tijdens de tocht naar Hoek van Holland verwelkomde de voor zitter van het comité vlaggetjesdag, de heer P. de Goede, de autoriteiten, die zich aan boord van de VL. 153 bevonden. Hij zei, dat dit jaar noodgedwongen met de traditie was gebroken, waardoor de Pro- duktschapswimpei niet in de thuishaven, doch op de Nieuwe Waterweg zal worden gehesen. Burgemeester mr. J. Heusdens vond het een grote eer deze wimpel te mo gen hijsen en wenste reder, schipper en bemanning geluk met het behaalde suc ces. Onder luid applaus en met een drie werf hoera werd hierop de wimpel in top gehesen. Nadat schipper A. Rog dank had gebracht voor de eer hem en zijn beman ning bewezen wenste de burgemeester al le schippers voor het komende seizoen ze gen en gezondheid toe. Inmiddels was men bij Hoek van Holland aangekomen, waar het de VL.78 „Vlaardingen" was, die het eerst het ruime sop kon kiezen, spoedig daarop gevolgd door de andere Vlaarding se schepen. Het uitvaren van de trawlervloot uit IJmuiden trok vanmorgen eveneens geen grote belangstelling. Hier viel echter de evolutie van het Nederlandse visserijbe drijf te constateren. Het bedrijf schakelt over van de drijfnetvloot naar de trawlvis- serij. In 1956 deden de eerste twee traw lers aan de jacht mee, in 1957 waren het er drie en thans gingen er niet minder dan twintig naar zee om een kansje- te wagen. Gerekend mag worden, dat de schippers en bemanningen van deze trawlers alles op alles zullen zetten eerste te worden. In 1956 was de „Cornelis Vrolijk" SCH.171 eerste en in 1957 was dit weer het geval. De haringvloot vaart uit, links op de voorgrond het Vissersmomiment van IJmuiden. Als eerste ging uit IJmuiden vanmorgen de VEM-trawler „Allanwater" IJM 34 met schipper H. Ouwehand op de brug naar zee. De volgende trawlers zijn daarna naar zee gegaan: Postboy IJM 35, SCH 171 Cor nelis Vrolijk, SCH 117 Onderneming 3, RO 27 Willem Robert, IJM 211 Wiron 2, IJM 99 Curacao, IJM 57 Job Gouda, KW 32 Sakina Martine, KW 122 Arie Ouwehand, SCH 8 Gerardina, SCH 9 Prinses Marijke, SCH 55 Noorderkroon, SCH 210 Ali, VL 7 Ada, VL 121 Willem, VL 110 Michiel Jan, VL 131 Petronella, VL 153 Liesje en Rutger. Onder verdenking van brandstichting is in de afgelopen nacht in Amsterdam aan gehouden een zevcncndertigjarige Haar lemmer. Hij is vanmorgen naar het bu reau van politie te Haarlem overgebracht, om te worden verhoord. In de nacht van woensdag op donder dag omstreeks een uur werd de Haar lemse brandweer gewaarschuwd voor een uitslaande brand aan de Korte Begijne straat 27 rood. De tweede en derde ver dieping brandden uit. De bewoner was ech ter afwezig en meldde zich niet bij de po litie voor het verstrekken van inlichtin gen. Daarom heeft de politie een bericht tot aanhouding van de Haarlemmer ver spreid, hetgeen tot resultaat had dat hij in de hoofdstad is aangehouden. Voor de derde achtereenvolgende maal zal dit jaar op tweede pinksterdag een gro te Evangelisatie-landdag worden gehou den op het buitengoed „Beeckesteyn" aan de Rijksstraatweg te Velsen, waaraan christenen van uiteenlopende kerkelijke groeperingen uit Noordholland deelne men. Vorig jaar waren er ongeveer drie duizend deelnemers, maar dit jaar wor den er nog meer verwacht. Alleen reeds uit Amsterdam komt een boot met vier honderd deelnemers en uit vele plaatsen komen speciale autobussen. Sprekers op deze landdag zijn ds. G. Toornvliet, gereformeerd predikant van Bloemendaal en bekend van de kerk dienst-uitzendingen van radio-Bloe- mendaal, ds. W. Glashouwer en ds. J. Vis ser, beiden hervormd predikant te Amster dam en de evangelisten Jac. Klein Hane- veld uit Bodegraven, Th. Dikkes uit Lei den en de reeds bejaarde Jan Sevensma uit Amsterdam. Verder verleent een grote korencombf- natie haar medewerking, alsmede het duet Marry en Thea Verhey, de „zingen de zusjes", en mevrouw J. J. Bouhof (so praan). Ter ondersteuning van de gemeen schappelijke zang is ook het Christelijk Muziekkorps „Euphonie" uit Den Haag er bij. Om half elf begint de morgenbijeen komst en om half 7 is de middagbijeen komst afgelopen. Op het terrein is een uit gebreide consumptievoorziening aanwe zig. De dag is georganiseerd door evange lisatieverenigingen uit Haarlem, IJmui- den-Oost, Velsen-Noord en Beverwijk. Zoals wjj reeds eerder meldden zal er gymnasten verzorgen ook het programma dit jaar weer een Sportweek worden ge houden in Haarlem. Dat wordt dan de dertiende, aangezien er twee jaar achter een (in 1956 en 1957) om verschillende redenen geen gehouden kon worden. Dit jaar evenwel is de organisatie ervan her vat en kon men tal van evenementen vast stellen, waarvoor het publiek in Haarlem belangstelling kan hebben. Een korte sa menvatting van de demonstraties en wed strijden in het lijvige programma laten wij hieronder volgen. De Haarlemse sportweek, die dit jaar gehouden zal worden van 7 tot en met 14 juni, begint, de traditie getrouw, met een optocht naar de Grote Markt, in welke stoet, zoals wij reeds meldden, grote be langstelling zal uitgaan naar de afvaar diging van de HSV „De Kampioen", die dc beschikking krijgt over enkele zeer be jaarde vélocipèdes en loopfietsen uit de particuliere verzameling van wielernes- tor George Hogenkamp. Zondag 9 juni wordt de hoofdschotel van het programma gevormd door de sport weekronde van Haarlem-noord op het par cours in het „Van der Aart-spoi-tpark", waaraan een Duitse ploeg van ESV „Duis burg '31" zaal deelnemen. Zwemmen Op woensdag 11 juni worden in Stoop's bad in Overveen internationale zwemwed strijden gehouden. De Newport Swimming Club uit Engeland zal dan de krachten meten met onze landgenoten op de 100 meter schoolslag, 100 meter rugslag, 100 meter vrije slag en een vrijeslag estafet te. Tot slot bindt het Haarlems zevental in een waterpolowedstrijd de strijd aan te gen de Engelse ploeg. Atletiek Drie Haarlemse atletiekverenigingen, Atmodes, r.k. „Holland" en de HAV „Haarlem" GITA doet deze keer niet mee zullen op woensdagavond 11 juni op het terrein van de HFC „Haarlem" een nationaal atletiekprogramma organiseren. Op het programma staat o.a. voor da mes een 100 m., de 80 m. horden, hoog springen en de 4 x 100 m. estafette. De h< -en-atleten zullen uitkomen op de 100 m„ 400 m., 3000 m. hoogspringen en de 4 x 100 m. estafette. De meisjes-junioren zal men kunnen zien op de 80 m., de 100 m. en het hoogspringen terwijl voor de jongens een 100 m., een 300 m. een 1500 m. en een 4 x 100 m. op het programma staat. Het ligt in de bedoeling voor deze na tionale avondwedstrijden diverse promi nente atleten uit te nodigen. Kanosport Donderdagavond 12 juni houden d^ drie Haarlemse kanoclubs, de Spaarnevogels, de Ti'ekvogels en de Haarlemse Kano Ver eniging des avonds om half acht korte- baanwedstrijden op het Zuider Buiten- spaarne nabij de kanoloodsen. Er wordt gestart in de kl- en de k2-klasse over af standen van driehonderd en vijfhonderd meter. Als extra-attractie is een wedstrijd in gelast tussen de C 10 de pas te water gelaten tienpersoons Canadese kano uit Haarlem en een C 10-ploeg van „Quo Va- dis" uit de Zaanstreek. Gymnastiek Op dinsdag 10 juni geven Haarlemse gymnastiekverenigingen diverse demon straties op pleinen in de stad. Kracht en Vriendschap, de Gezellen, Bato, Volo en de Culturele Sportbond verlenen dan hun medewerking. Op donderdag 12 juni zijn dat Turnlusl, Virtus, Gios en Hercules. De op de openingsavond op 7 juni. Op de Grote Markt. Voetbal Er zijn voorts plannen voor een voet balwedstrijd tussen het Haarlems voet balelftal en Enschede. Deze wedstrijd zou gespeeld moeten worden op de slui- tingsavona op 14 juni, maar geheel zeker is dat nog niet. De kans bestaat ook dat de wedstrijd op woensdag wordt ge speeld. In beide gevallen op het Haarlem terrein. Judo In het Krelagehuis zullen de judo'ers uit Haarlem een uitgebreide demonstra tie verzorgen op zondagavond 8 juni. Naar alle waarschijnlijkheid zijn daarbij aan wezig de Delftenaar Bonte, de ex-Euro pees kampioen en de Eindhóvenaar Es- sink, titelhouder in het middengewicht. Voorts is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de meervoudig Europees kampioen aller categoriën Anton Geesink naar Haarlem komt. De judovereniging „Haarlem" zal voorts enkele demonstraties verzorgen. Boksen In het concertgebouw zijn maandag avond 9 juni de boksers actief. Er staan niet minder dan dertien partijen op het programma, waarbij men diverse kam pioenen aan het werk kan zien, zoals de Noordhollandse titelhouder middenge wicht Oliemans, die tegen Sprang uitkomt en de lichtwelterkampioen Verweij uit Amsterdam. De hoofdpartij gaat tussen de middengewichten Gillis van der Velde en Mazure1 om de titel middengewicht van Noord-Holland. Deze partij gaat over vier ronden van drie minuten. Tafeltennis Het ligt voorts in de bedoeling op zon dagavond 8 juni in het Krelagehuis een tafeltennisdriekamp te houden, waarvoor zijn uitgenodigd Frans Schoofs (kampioen van Nederland), Jan Hogendoorn en Jan Scheffer. Deze drie spelers hebben toege zegd naar Haarlem te zullen komen, in dien zij althans op die dag niet elders door reeds gemaakte afspraken voor het geven van demonstraties bezet zijn. Tijdens een vechtpartij, die zich in de afgelopen nacht omstreeks half één bij een café in de Koningstraat in Haarlem heeft voorgedaan, heeft een 26-jarige Italiaanse arbeider, die in Haarlem woont, van een onbekend gebleven man een trap tegen het hoofd gehad, tengevolge waarvan hij enige tijd bewustelos is geweest. De Italiaan was door de caféhouder uil het café gezet, omdal hij lastig zou zijn geweest. Op straat kreeg hij de schop tegen het hoofd. De man is per G.G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd. Hij bleek bij een nader onderzoek geen na delige gevolgen van de vechtpartij te heb ben opgelopen en is daarop naar het politiebureau aan de Smedestraat over gebracht, waar hij met het oog op zijn dronkenschap werd ingesloten. De bewoners van Heemstede die van morgen tussen zeven uur en halfacht wa ter wilden tappen uit hun kranen kwamen tot de ontdekking dat er geen water kwam. Zoals bekend is betrekt Heemstede het water van de Amsterdamse waterleiding. Daar wordt een onderzoek naar de oor zaak ingesteld. In de loop van de morgen functioneerde de watertoevoer weer nor maal. Incident in Haarlems Huis van Bewaring berecht Een 25-jarige havenarbeider uit Amster dam, die in het Huis van Bewaring te Haarlem zijn straf uitzat, voelde zich op 12 december van het vorig jaar door twee bewakers zodanig in zijn rechten tekort gedaan, dat hij een broodmes uit zijn cel haalde en beiden daarmee bedreigde on der de woorden „ik snij je de strot af en jou steek ik ook overhoop". Hij stond hedenmorgen voor de politierechter, mr. J. P. Petersen, die de toedracht van het geval met hem en met de twee als ge tuigen gedagvaarde bewakers nog eens doornam. De gevangene had zich ziek ge meld, maar wilde toch wel gelucht worden, zodat hij het bordje „niet luchten", dat in zo'n geval op de cel dient te worden be vestigd, er niet op had aangebracht. Daar om werd hij door een der bewakers mee genomen om gelucht te worden. Een an dere bewaker, die wist dat hij zich ziek had gemeld, haalde er een hoofdbewaker bij om het luchten van deze gevangene te verhinderen. Daarop volede deze bedrei ging. „Ik voelde me wel bedreigd, maar uit eindelijk waren we met zijn drieën", ver klaarde een van de bewakers vanmorgen. De ander verklaarde ook met nadruk dat hij niet bang was geweest, maar dit toch wel voor een bedreiging had gehouden. Op de vraag of de gevangene zich verder wel rustig gedroeg, antwoordde de een beves tigend en de ander meende zich te her inneren, dat de gevangene ook in de ge vangenis te Amsterdam met een bewaker had gevochten. „Dat was een klein con- flictje", zei de verdachte. „Dus maar een paar tandjes uitgeslagen", aldus de po litierechter. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, verklaarde, dat de bewakers in de gevangenissen een moei lijke taak hebben, waarbij zij zich ge steund moeten weten door de rechterlijke macht. De directeur van het Huis van Be waring heeft dan ook de plicht, gevallen als deze, wanneer die hem ter ore komen door te geven aan het openbaar ministe rie. De officier eiste ter zake van bedrei ging met enig misdrijf tegen het leven ge richt een gevangenisstraf van drie maan den. De politierechter vroeg de verdachte of hij ook reeds disciplinair gestraft is. waar op deze zeide. dat hij vijf dagen strafcel heeft gehad, voor zes maanden uit de ge meenschap in de gevangenis is gezet en ook geen sport meer mag doen, en ten slotte, dat zijn voorwaardelijke invrij- heidsstelling is ingetrokken, als gevolg waarvan hij toch al tien maanden langer zal moeten zitten, dan hij had kunnen hopen. Zijn raadsman, mr. K. Heimig, vestigde er de aandacht op, dat gevangenen op merkelijk op hun rechten staan, juist om dat zij er niet veel hebben. De verdachte stond in Haarlem bepaald niet bekend als een gevaarlijke figuur, maar ging in dit geval op zijn ponteneur staan. De disci- nlinaire straf achtte de raadsman al zo erg. dat hij de politierechter de grootste cle mentie verzocht. Deze legde een gevange nisstraf van zes weken op. Dreigbrief Een andere gedetineerde in het Huis van Bewaring, een 47-jarige landbouwer uit Arnhem, hoorde vanmorgen met enige ont steltenis de officier van justitie een brief voorlezen, gericht aan zijn vrouw en door hem ondertekend, maar door een mede gevangene geschreven, waarin liefde en haat beide rijkelijk vertegenwoordigd wa ren, en die door het O.M. geïnterpre teerd was als een regelrechte dreigbrief. Enerzijds werden de vrouw gezegende kerstdagen toegewenst, anderzijds werd haar gezegd, dat indien zij een oudere man, met wie zij was gaan samenleven, niet verjoeg, hij deze bij zijn terugkeer eigenhandig het'kanaal in zou timmeren (ook al zou hij er tien jaar voor krijgen) en dat zij de rest dan nog maar moest afwachten. „Ik heb hem ondertekend zonder dat ik goed wist, wat erin stond", zei de ver dachte, „zó heb ik het nooit bedoeld". Het bleek, dat de medegevangene, die de brief schreef, in die dagen bij vele gevangenen gold als iemand, die bijzonder vaardig was met de pen. Hij had zelfs een brief naar Kroesjtsjev geschreven. De officier van justitie achtte de man niettemin zelf verantwoordelijk voor de inhoud van de brief en eiste een maand gevangenisstraf. De raadsman van de ver dachte, mr. A. A. M. Leesberg, vroeg vrij spraak omdat de man kennelijk helemaal meegesleept is door het aanbod van deze gevierde pennevoerder en persoonlijk niet de bedoeling van een dergelijke bedreiging heeft gehad. De politierechter concludeerde, dat er van bedreiging van de geadresseerde, de vrouw van de verdachte, toch niet duide lijk genoeg sprake was. Wel zou de oude huisgenoot de gracht ingaan, maar ten aanzien van de vrouw staat er alleen maar „en de rest. moet je maar afwach ten". Om deze reden sprak de politierech ter de man vrij. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is een 3-jarig jongetje uit de Ruysdael- straat in Haarlem tijdens het spelen in het water van de Schotersingel tussen de Ken- nemerbrug en het Haarlems tehuis voor ouden van dagen gevallen. Het jongetje dreef ongeveer twee-en-een-halve meter uit de kant. De 16-jarige scholier Gijs Wubbels uit de Oranjeboomstraat 30 sprong de kleuter gekleed na en wist hem behouden op het droge te brengen. Oogenschijnlijk had redder noch dren- kelingetje nadelige gevolgen van het nat te pak. Zondagavond omstreeks kwart over acht heeft zich in de Grote Houtstraat in Haarlem ter hoogte van de Paarlaarsteeg een aanrijding tussen een motorrijder en een bromfietser voorgedaan, tengevolge waarvan de laatste, een 19-jarige kantoor bediende uit Haarlem, een hersenschud ding heeft opgelopen. De bromfietser reed in de Grote Houtstraat en veranderde zon der teken te geven plotseling van rich ting, juist op het ogenblik, dat de motorrij der een 21-jarige Haarlemse bakker hem aan de linkerkant wilde inhalen. De bromfietser is per G.G.D. naar het Grote Gasthuis gebracht. De motorrijder werd aan beide benen gewond. Nieuws in het kort Redding uit zee. De leerlingen der hoogste klassen van de P. H. van der Ley- school uit Oud-Schoten kunnen dinsdag middag nader kennismaken met het werk van de reddingbrigades, die deze zomer langs onze kust weer paraat zullen staan. Zij doen dit door middel van de film „Eén uit velen", die door de Haarlemse film onderneming ANIVO is vervaardigd. De rolprent geeft een beeld van de gevaren aan zee en strand en laat zien hoe het red den van een drenkeling in het werk gaat, die zonder de zwemkunst machtig te zijn, zich te ver in zee waagde. Aanrijding. Op de Binnenweg te Heemstede is zaterdagmiddag omstreeks half een ter hoogte van de winkelgalerij een achtjarig jongetje door een scooter aangereden. Het knaapje, dat op de fiets reed, kwam plotseling tussen de bomen vandaan waardoor de berijder van de scoo ter een aanrijding niet meer kon vermij den. Zowel de bestuurder van de scooter als de jongen liepen lichte verwondin gen op. Kinderkampwerk. Voor de deelnemers aan de cursus voor kinderkampleiders uit gaande van de Haarlemse Raad voor de Jeugd wordt op donderdag 22 mei in de aula van de school aan de Cruquiusstraat, hoek Emmakade, te Haarlem, een forum avond gehouden. Op deze bijeenkomst, die ook voor andere jeugdleiders toegankelijk is, zullen problemen rond het kinderkamp werk v/orden behandeld. Tevens wordt de natuurfilm „Het Rietland" vertoond. Kano omgeslagen. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over zes is een kano, die in de Schotersingel in Haarlem voer, om geslagen. De twee inzittenden, een 15-jarig meisje en een 17-jarige jongen, beiden uit Haarlem, wisten zwemmende de kant te bereiken, waar een juist passerende arts hen in zijn auto thuis bracht. Ogenschijn lijk hebben beiden geen nadelige gevolgen van het ongeval ondervonden. Jubileum. Donderdag 22 mei hoopt de heer H. Cramer, Emmalaan 26 te Haar lem de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als jongste bediende bij de firma Hensen, bedrijfskleding, Paarlaarsteeg 1, in dienst trad. In die jaren heeft hij zich opgewerkt tot winkelchef. Kerkconcert. Het Overveens Chris telijk Gemengd koor geeft op woensdag avond 21 mei in de hervormde kerk aan de Ramplaan een concert waaraan medewer king verlenen het Overveens Kinderkoor, mejuffrouw Tineke van Raalte, sopraan, mejuffrouw Francina Hinlopen, harp, en mevrouw Truus MondriaanLigthart, piano. Dirigente is mejuffrouw W. van Eldik. Forumavond van Heemsteedse K.V.P. De beide Heemsteedse afdelingen van de Katholieke Volkspartij houden ter ge legenheid van de komende gemeenteraads verkiezingen een forumavond op donder dag 22 mei in gebouw „Nieuw Berken rode" aan de Herenweg. Het forum bestaat uit de heren E. J. van Lent, N. J. van der Linden, Th. Verhoeven en P. Zegwaard, leden van de K.V.P.-fractie in de gemeen teraad. - „Meer en Bosch". Benoemd is tot hulppredikant bij de hervormde gemeente te Heemstede, belast met de geestelijke verzorging in „Meer en Bosch", aldaar, de heer J. de Vries, voordien geestelijk ver zorger van de inrichting. Pinksterdienst Oosterkerk. De Pink- sterdienst in de Oosterkerk (Zomerkade), waarin voorgaat ds. A. J. van Rhijn, zal opgeluisterd worden met zang van het Oosterkerkkoor en het jeugdkoor „Haar lem-Oost". De beide koren staan onder leiding van Henk van der Velde. Oosterkerkkoor naar concours. Tweede Pinksterdag zal het Oosterkerkkoor deel nemen aan het concours in Maarssen bij Utrecht. Het koor zal uitkomen in de twee de afdeling A. De leiding berust bij de heer Henk van der Velde. Overwinning. Voor de tweede maal zijn de Haarlemse PTT-zangers, onder leiding van dirigent P. J. Potgieser erin geslaagd de wisselbokaal, beschikbaar gesteld door het Nederlands Verbond van PTT-Ontwikkelings- en Ontspanningsver enigingen te 's-Gravenhage te veroveren. Op het concours van PTT-zangverenigin- gen in het Kurhaus te Scheveningen kwam het koor als hoogst geklasseerd uit de strijd en promoveerde tekens naar de afdeling uitmuntendheid. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs te Bloemendaal, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, is dinsdagmiddag verhinderd spreekuur te houden. Benoemd. In de jaarvergadering van „Dennenheuvel", de vereniging tot ver pleging van hoofdarbeiders in herstellings oorden en sanatoria, is benoemd tot lid van het hoofdbestuur arts A. H. Hertstein te Haarlem. Het is zaterdagochtend een jolige boel in de oprijlaan en vóór de school van het dr. Jac. P. Thijsselyceum aan de Elswoutslaan te Overveen geworden, waar de veertien meisjes van de afdeling m.m.s. en drie meisjes en vier jongens van de gymnasium afdeling van dit lyceum hun laatste school dag vierden. De meisjes hebben dit op echt vrouwelijke wijze gevierd, als huisvrouwen vermomd, compleet met schort voor en gewapend met potten en pannen, emmers en wasknijpers aan haar schorten, kortom die attributen die der huisvrouw zijn. Zij hadden het zelfs voor elkaar gekregen de draaiorgelman Jansen uit de Ursulastraat te Haarlem zo ver te krijgen, dat hij de lange tocht naar „Elswout" had onder nomen. om daar in de oprijlaan de vro lijke wijsjes van zijn orgel te doen horen. De meisjes hadden ook een groot aantal pannekoeken gebakken die met smaak wer den verorberd. De jongelui van de gym nasiumafdeling hadden zich in witte jassen gestoken, want zij wilden experimenteren met de „snoetpik". Zij zonden vuurpijlen de lucht in en lieten boven in het school gebouw een aantal ballonnen de lucht in gaan. althans zij trachtten dit te doen, maar helaas mislukte dit. De meisjes van de m.m.s. hadden ook kleurige ballonnen mee naar school genomen en van het klasse- boek, dat zij eerst verscheurden, zonden zij de losse bladen met die ballonnen het luchtruim in. Na dit festijn voor de school bleven twee meisjes van de m.m.s. achter om het lerarenkorps te trakteren; de twaalf an deren togen naar „Kraantje Lek", waar hun klasseleraar, de heer H. Vogelesang, haar op slagroomwafels trakteerde.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11