Sabena toestel verbrand - 65 slachtoffers - Frankrijk wacht met spanning op het woord van De Gaulle DE GAULLE IN PARIJS HET WEER NAVO-manoeuvres in de buurt van Libanon Djakarta wil niet „eeuwig" wachten [fjeforet/ot/ÓMj/ Vakbonden paraat voor stakingen Stafchef generaal Ely ontslagen Reizen en samenscholen verboden f» Soustelle naar Algiers ontsnapt Moskou waarschuwt voor gevolgen van buitenlandse inmenging Vier passagiers gered uit brandend wrak Honderden flats te huur Tweede slachtoffer van kolendampvergiftiging overleden NOG IS HET ONHERSTELBARE NIET GESCHIED DAMESPANTALONS in kleuren Zuidelijke wind Drie kopstukken Het woord is aan Geen conflict bij P.W. in Amsterdam Straatbeeld in Algiers Twee kinderen verdronken Valschermspringsters uit Turkije naar Eelde 72e JAARGANG No 261 MAANDAG 19 MEI 1958 303e JAARGANG No 109 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Tg ~ji~ |j Hi i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. §Loeia^| i IP® 1 H i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B B ff ff ff ff ff j I T I J ff ff ff ff ff ff I ff Ij ff ff Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA Ai JL Vl# JL JL Jb KA i JÊ^êP JSL ^^1 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) Gistermorgen is een Belgische Douglas DC-7 te Casablanca neergestort bij een noodlanding. De machine vloog tegen het gebouw van het vliegveld en werd vernield door een ontploffing. De reddingsploegen konden slechts vier passagiers, drie Belgen er. een Zwitser, redden; 56 passagiers onder wie een aantal kinderen en de negen leden van de bemanning zijn om het leven geko men. De meeste passagiers waren Belgi sche kolonialen, die na een verlof van zes maanden voor drie jaar naar de Belgische Kongo terugkeerden. Het vliegtuig had te Lissabon reeds een motorstoring, (Reuter) Volgens een ooggetuige ver loor het toestel snel hoogte en raakte het met een vleugel een gebouwtje bij de rol- baan. De vleugel werd afgerukt en het vliegtuig kwam in een grote hangar te recht, temidden van militaire vliegtuigen. Het toestel miste de eerste maal de lan dingsbaan. De piloot wilde stijgen, maar het toestel had te weinig snelheid. De vier overlevenden bevonden zich achter in het toestel en konden het brandende wrak door de nooddeur verlaten. Het vliegtuig was op reis naar het zuiden van de gewone route afgeweken, om in Lissabon zes passagiers (vijf Portugezen en een Zwitser) op te halen. Deze passa giers zouden de reis aanvankelijk met een ander vliegtuig maken, doch de vlucht van hun toestel was op het laatste ogenblik af gelast. Het ongeluk is het ernstigste dat de Bel gische luchtvaart ooit heeft getroffen. De twee laatste Belgische vliegrampen waren die van Frankfort op 14 oktober 1953, waarbij veertig mensen om het leven kwa men, en het ongeluk bij Rieti nabij Rome, waar op 13 februari 1955 21 mensen ver ongelukten. (Van onze correspondent) De bijna vergeten bordjes „te huur" op woningen zijn er weer: in Amsterdam. Vele maanden lang staat een aantal gloed nieuwe blokken flats in de nieuwe tuin stad Slotervaart (de meest zuidelijke van de drie in zuid-Amsterdam gelegen tuinste den) leeg. Zij zijn gesierd met de veelzeg gende borden „flats te huur", nu al een half jaar lang, maar vrijwil geen flat wordt verhuurd. Niet omdat de woningnood in Amsterdam zou zijn opgelost: verre van dat. De wachtlijst van de urgentiegeval- len bij het gemeente bureau huisvesting telt nog vele duizenden noodgevallen. Maar de prijzen van de woningen hebben thans een peil bereikt, dat niet meer betaalbaar is voor het genre publiek, waarvoor zij gebouwd werden. De te huur staande flats, drie en vierkamerflats, moeten een maan delijkse huurprijs, variërende van 140.— tot 160.opbrengen. Maar zelfs als de mensen deze huurprijs kunnen en willen betalen, kan men deze woningen nog niet betrekken, want er moeten eerst nog „voorzieningen" getroffen worden waarvoor men a fonds perdu een bedrag van 1500. tot 2000.moet neertellen voordat de woningen bewoonbaar zijn. Niet alleen in Slotervaart staan thans al een half jaar een paar honderd flats leeg, ook in Geuzenveld heeft men in de particuliere bouwsektor moeilijkheden met kostbare woningen, sommige even eens met een huurprijs van 150.— per maand in een wijk voor kleine midden standers en geschoolde arbeiders. Zondagavond omstreeks elf uur is in het Grote Gasthuis te Haarlem het tweede slachtoffer van de koolmonoxydevergifti- ging, die zich vrijdagavond in het perceel Tweede Vooruitgangstraat 44 te Haarlem heeft voorgedaan, overleden. Het is de 79-jarige heer J. P. Tames, die zaterdagmorgen in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. Zijn 77-jarige echtgenote was reeds vrijdag nacht aan de gevolgen van de kolendamp vergiftiging overleden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162; Verwachting tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag aanvankelijk opklaringen en stijgende tempe ratuur. Later toenemende be wolking en plaatselijk enkele buien, gepaard gaande met af koeling. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Generaal Henri Lorillot, die generaal Ely is opgevolgd als stafchef van de Franse strijdkrachten. Lorillot was eerder stafchef van het leger. Generaal Paul Ely, die is afgetreden als stafchef van de Franse strijdkrachten Jacques Soustelle, de vroegere Franse resident-generaal in Algerije, die in Parijs onder bewaking stond, is ont snapt en in Algerije als een held ont vangen. Hij is een aanhanger van generaal Charles De Gaulle. (Van onze correspondent in Parijs) In het historische drama, dat Frankrijk beleeft, doen zich dagelijks nieuwe gebeurtenissen voor, waardoor de situatie enerzijds overzichtelijker wordt, maar de naaste toekomst anderzijds nog onheilspellender en dreigender lijkt te worden. Het ultra-rechtse Kamerlid Jacques Soustelle heeft zich door zijn vlucht uit Parijs, waar hij onder speciale politiecontrole stond, via Zwitserland naar Algiers als een der voornaamste gangmakers van het complot tegen de republiek ontmaskerd. Vanmiddag te drie uur wordt het begin van een nieuwe, en vermoedelijk beslis sende, ontwikkeling verwacht. Generaal Charles de Gaulle heeft op dat uur een persconferentie bijeengeroepen om opheldering te geven over het manifest, waarmee hij donderdag, na zes jaren zwijgen, aanbood de macht in Frankrijk over te nemen. Dan zal blijken of de generaal bereid is de grondwet te blijven eerbiedigen door als kandidaat-premier, op eventueel verzoek van president Coty, de investituur van de Nationale Vergadering te vragen. Eveneens zal hem ongetwijfeld de vraag van vice-premier Mollet worden voorgelegd, of hij de staatsgreep van zijn collega-generaals in Algiers publiekelijk wil veroordelen. Die beide antwoorden zullen de ontwikkeling der gebeurtenissen verder bepalen. Met name zal men, nadat De Gaulle gesproken heeft, met groter zekerheid kunnen voorspellen of de generaal in de ogen van de regering-Pflimlin in aan merking kan komen als bemiddelaar tussen Parijs en Algiers om te pogen de verbroken betrekkingen te herstellen. tiek de eerste viool te spelen. De Fransen in Algiers hebben hem hartstochtelijk toe gejuicht. In Tunesië maakt men zich ernstige zor gen, dat Soustelle de oorlog ook daar te lande zou ontketenen. Soustelle, die inder tijd de regeringen van Bourgès-Maunoury en van Gaillard ten val bracht, omdat zij in hun Algerije-politiek, volgens hem, veel te liberaal zouden zijn geweest, heeft Bourguiba altijd als de grote schuldige van de eindeloze oorlog in Algerije voor gesteld. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat Soustelle de generaals in Algerije zal trachten te winnen voor een expeditie ter herovering van Tunesië, en misschien zelfs van Marokko. Alarm In Parijs heeft de regering, die bijna onafgebroken vergadert, nieuwe besluiten genomen ter verdediging van de bedreig de republiek. De Fransen mogen van van daag af het grondgebied niet meer ver laten zonder een speciaal visum. Het ver keer op de weg wordt gecontroleerd. De Zelden zal een woord zoveel gewicht in de schaal hebben geworpen als het ja of neen, dat De Gaulle vandaag moet uit spreken. Alle vakverenigingen houden zich gereed onmiddellijk een algmene sta king te ontketenen, indien De Gaulle zich tegen de republiek, die hij zelf na de oor log herstelde, zou uitspreken. De nieuwe en voortvarende minister van Binnenland se Zaken, de socialist Jules Moch, heeft 35.000 man extra politie naar Parijs ge dirigeerd om de orde te kunnen hand- PARIJS (UP) Temidden van een for midabel machtsvertoon door een vastbeslo ten regering is generaal Charles de Gaulle vanochtend in Parijs aangekomen. In de stad zyn 35.000 man zwaarbewapende po litie en gardisten op de been, buiten het stadscentrum staan een tankcolonne en reserve-eenheden gereed om in te grijpen. Alle demonstraties zijn verboden, maar de communistische vakbonden hebben hun leden opgeroepen te staken op het tijdstip van de persconferentie. Jules Moch, de minister van Binnenland se Zaken, die in 1947—1948 de communisti sche stakingen bestreed, heeft vanochtend een bespreking gehad met hoge functiona rissen van de republikeinse veiligheids garde, de „rijkspolitie", die rechtstreeks onder zijn bevel is geplaatst. De politie heeft versterkingen gezonden naar alle re geringsgebouwen en belangrijke punten in de stad. Er hangt een voelbare spanning in Parijs. De straten rondom het Palais d'Orsay, het hotel waar De Gaulle zijn verklaring aflegt, zijn door de politie gezuiverd. Ge parkeerde auto's zijn verwijderd, samen scholingen worden uiteengejaagd en de po litie blijft voortdurend waakzaam. De auto van de generaal werd gevolgd door ,een radio-auto van de gendarmerie, en daarachter reden enkele tientallen auto's van journalisten. Daniel Webster: De arbeid behoeft niet de bevoogding van het kapitaal, doch het kapitaal moet de hulp vragen van de arbeid. Uit een door ons als betrouwbaar veron derstelde bron heeft ons een bericht bereikt over onenigheid in de boezem van Open bare Werken in Amsterdam, waarbij de wethouder, mr. G. van 't Huil en de direc teur, ir. Van Walraven, betrokken zouden zijn. Wij hebben daarover in ons blad van zaterdag j.l. op gezag van genoemde bron gepubliceerd, doch wij zijn bij een nader onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de in het bericht genoemde feiten niet op waarheid berusten. Naar aanleiding daarvan menen wij ver plicht te zijn, het bericht te herroepen. Er is van een onenigheid, leidende tot een we derzijdse isolatie zoals het bericht sugge reerde, geen sprake en beide betrokkenen hebben ons zeer nadrukkelijk verzekerd, dat zij op de beste voet met elkander ver keren. Dat de verkiezingen een „oplossing zouden moeten brengen" is dientengevolge een veronderstelling, die alle grond mist. In het bericht was verder sprake van het feit, dat de heer Van 't Huil tot de P. v. d. A. behoort. Daaraan moet worden toege voegd, dat ook de heer Van Walraven bij deze partij is aangesloten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. haven. Manifestaties en samenscholingen zullen onmiddellijk worden tegengegaan. Zaterdag heeft premier Pflimlin zijn kabinetchef naar het buitengoed van De Gaulle afgevaardigd om ophelderingen over diens standpunt en bedoelingen te krijgen. Het resultaat lijkt weinig hoopvol te zijn geweest, want enig nieuws is er over dit onderhoud niet doorgesijpeld. En ook over de ontmoeting die Pflimlin en Mollet premier en vice-premier met president Coty hebben gehad, is niets uit gelekt. Tal van andere besprekingen zijn gisteren gevoerd tussen ministers en par tijleiders. Aandacht heeft ook het bezoek getrokken, dat de links-radicale oud-pre mier Mendès-France bij de nieuwe mi nister van Oorlog, De Chevigné heeft ge bracht. In Algiers, waarheen met Soustelle ook de „kleine Napoléon", Biaggi en enkele ultra-rechtse senatoren en kamerleden zyn In Algiers, het centrum van de bewe ging in Algerije tegen de regering- Pflimlin in Parijs, worden dagelijks massabetogingen gehouden voor het gouvernementsgebouw, waar de para chutisten-generaal Massu van het bal kon af mededelingen doet over de eisen van zijn „Comité van nationaal welzijn". Deze foto werd gemaakt toen een menigte van veertigduizend Fran sen en vijfduizend mohammedanen met spandoeken onderweg was naar het grote plein. ontsnapt, is zaterdag en gisteren opnieuw massaal betoogd. Aan de betogingen moe ten, volgens de, gecensureerde, verslagen, ook vijftigduizend Algerijnen hebben deel genomen. Soustelle werd nog geen officiële functie toebedeeld, maar men neemt aan, dat hy is voorbestemd in Algerije poli- Het Indonesische persbureau Pia meldt dat de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio, zaterdag de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta heeft ontboden en hem heeft gezegd dat Indonesië niet „eeuwig" kan blijven wach ten op Amerikaanse stappen, die moeten voorkomen, dat „buitenlandse avontu riers" zich mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië. Daarna heeft zondag de Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, tegenover het Indo nesische persbureau Antara verklaard dat Indonesië niet alleen staat in zijn protest tegen buitenlandse inmenging. Hij waar schuwde het buitenland „en in het bijzon der de landen van de ZOAVO" dat de militaire positie in de Stille Oceaan-op het ogenblik niet langer zodanig is dat deze organisatie het daar voor het zeggen heeft. „De solidariteit van de Aziatisch-Afri- kaanse landen en de Sovjet-Unie zal de politieke positie van Indonesië verster ken", aldus de minister van Voorlichting. gendarmerie en de politie zijn in staat van alarm gebracht. Er zijn tachtig miljard francs uitgetrokken voor extra-bewape ning, die mettertijd voor de troepen in Algerije is bestemd. Dat de regering geen blokkade van Algerije overweegt, zou kunnen blijken uit de toestemming voor een drietal schepen met levensmiddelen en medicamenten uit Marseille naar Algiers te koersen. De nieuwe minister van Voorlichting, Gazier, heeft de dagbladdirecteuren en -hoofdredacteuren bij zich geroepen om hun medewerking te vragen opdat officiële censuur achterwege zal kunnen blijven. In St. Etienne zijn enkele tientallen fas cisten gearresteerd, die de prefectuur wilden bezetten. Stafchef Paul Ely is nu officieel afgetreden en opgevolgd door generaal Lorillot. De organisatie „Rijn en Donau", waarvan vele hoge militairen lid zijn, heeft zich bij monde van de oud gouverneur in Tunesië, generaal Guil- laume, tijdens een audiëntie bij president Coty solidair met De Gaulle en het comité- Massu in Algiers verklaard. Een bemoedi gend teken tussen al deze verontrustende verschijnselen is, dat het publiek zich overal, in het land en ook te Parijs rustig houdt en vertrouwen toont in de wijsheid en de voortvarendheid van de wettige regering. Over het geheel gezien worden de po sities in Parijs en Algiers wederzijds eer straffer dan soepeler, al lijkt het onher stelbare nog niet te zijn geschied. Van avond zal men pas kunnen vaststellen, of door toedoen van De Gaulle de teerling is geworpen. De redder des vaderlands uit 1940 heeft het lot van Frankrijk opnieuw in handen. VALETTA (Reuter) Britse oorlogs schepen zijn op weg naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee om, als dit nodig mocht zijn, Britten uit Libanon te evacueren. De Britse marine heeft bekend gemaakt, dat NAVO-oefeningen, waaraan de schepen vandaag gaan deelnemen, nu in het oosten, inplaats van in het westen, van de Middellandse Zee zullen worden gehouden. Ook de Verenigde Staten tref fen voorbereidingen om, zo nodig, tot de evacuatie van Amerikanen uit Libanon te kunnen overgaan. De eerste machines van een groep van veertig Globemastertoestel- len zijn uit de Verenigde Staten in VVest- Duitsland aangekomen. BEIROET (Reuter) Uit Beiroet is ge meld, dat in Tripoli zevenhonderd op standelingen zich na een langdurig ge vecht, dat eindigde met een bombarde ment, aan do regeringstroepen hebben overgegeven. Een oppositielid van hei Libanese parlement verleende zijn bemid deling bij de overgave. De Libanese auto riteiten stellen een onderzoek in naar be richten, dat operaties van de opstande lingen in het gebied van Tripoli onder leiding zouden staan van acht Egyptische officieren. Libanon heeft besloten een protest in te dienen bij de Arabische Liga tegen de Verenigde Arabische Republiek wegens „aansporing van het Libanese volk tot on wettige daden". Van officiële zijde is ge zegd, dat Libanon verbreking van de be trekkingen met de Verenigde Arabische Republiek zou overwegen als het protest geen onmiddellijke uitwerking zou hebben WASHINGTON (Reuter) In een me dedeling van het State Department over de toestand in Libanon is zondag gezegd dat volgends de voorhanden zijnde aan wijzingen de veiligheidstroepen van de Libanese republiek de grondwettelijke or de wel zouden kunnen handhaven. Libanon heeft de Verenigde Staten geen mededeling gedaan dat er Amerikaanse troepen nodig waren om te helpen de on- Driehonderd vrouwen en meisjes heb ben zaterdag in Amsterdam deelge nomen aan de „Vrouwen Vredesgang" Hier ziet men een deel van de stoet in het Vondelpark. Na een tocht dooi de binnenstad iverd in Krasnapolsky een bijeenkomst gehouden waar de deelneemsters werden toegesproken. geregeldheden de kop in te drukken. Men leek in de Verenigde Staten nogal optimis tisch over de kansen van de Libanese re gering de toestand meester te worden. Het State Department bevestigde overigens dat in overweging is genomen Amerikaanse troepen naar Libanon te zenden ingeval zij nodig zijn om Amerikaanse levens en eigendommen te beschermen. Transport vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht zijn op het afgezette vliegveld van Beiroet geland met de eerste zending po- iitiewapens voor Libanon aan boord. MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie heeft het Westen in een officiële ver klaring van het persbureau Tass gewaar schuwd, dat elke poging om de huidige binnenlandse crisis in Libanon uit te bui ten voor buitenlandse inmenging „ernstige gevolgen" zou kunnen hebben, niet alleen voor de toekomst van Libanon en zyn on afhankelijkheid, maar ook voor de vrede en veiligheid in het gehele Nabye Oosten. De Verenigde Staten en andere westelijke mogendheden maken gebruik van de ge beurtenissen in Libanon om „een nieuw komplot in het Nabije Oosten voor te be reiden", aldus de verklaring. Verzameling onwaarheden LONDEN (Reuter) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft de Russi sche beschuldigingen „een verzameling on waarheden" genoemd. Het is opvallend dat Tass geen melding maakte van de ver klaring van dr. Malik, de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, waarin in het openbaar een vreemde mogendheid werd beschuldigd van „massale interventie" in de Libanese binnenlandse aangelegenheden, aldus het „Foreign Office". CAIRO (Reuter) Volgens het Egypti sche blad „Al Ahram" heeft de secretaris van het Libanese perssyndicaat, Riad Taha, verklaard, dat Amerikaanse piloten reeds in het geheim in Libanon waren aange komen en aanvallen op het Libanese volk hadden uitgevoerd. BEIROET (AFP) Sedert enige dagen is 's avonds een geheime radiozender, die zich „Vrij Libanon" noemt, in de lucht. Het doel van de uitzendingen is volgens een spreker het Libanese volk te helpen in „zijn strijd voor de vrijheid". Radioluisteraars te Beiroet hebben meegedeeld, dat Libanon zaterdag is begonnen radio-Caïro en radio- Damascus te storen. De premier van Libanon, Sami El Solh, heeft zaterdagavond een lichte hartaanval gehad, zo is officieel bekendgemaakt. Hij hoeft niet in bed te blijven, doch hij staat wel onder dokterstoezicht. DAMASCUS (Reuter) Syrische kran ten hebben gemeld dat 1200 Syriërs die in Libanon woonden, vorige week uit Libanon verdreven zijn via de Syrische grens. De negenjarige W. A. de J. uit Voorst is tussen de spoor- en de voetbrug over de IJsel in de rivier gevallen en verdronken. Het knaapje stond te kijken naar een schip, dat op de strekdam was gelopen. Het stoffelijk overschot is nog niet ge vonden. Het jongetje was het enig kind van de heer en mevrouw De Jonge. Het zesjarig zoontje Hans van de fa milie Coljé te Breukelen is in de Vecht verdronken. Onder een voor de wal lig gend schip werd het knaapje levenloos opgehaald. Een groep Turkse valschermspringsters zal medewerking verlenen aan de Pink- stervliegfeesten op het vliegveld Eelde. De groep komt eerste pinksterdag, bege leid door een aantal parlementsleden, per eigen Dakota naar Eelde, zal na aan komst gaan oefenen en tijdens de eigenlij ke vliegfeesten valschermdemonstraties geven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1