HET TOPMERK 3 HVB won het Vierbondentoernooi; Haarlemse junioren op tweede plaats Door uitvoering van gemeentewerken werkloosheid succesvol bestreden Verrassende zege van Atmodes op Victoria in Rotterdam neven aan de redactie Zeer afwisselende leerlingenuitvoering van „Toonkunst" Hervormd kerkkoor in Zandvoort ERKENDE BOVAG RIJSCHOOL J.J.van KOOTEN 5 Wethouder W. F. Happé: Herstel van stadskern is van groot belang 0 Sprookje op de planken van Minerva-Theater Van der Geest vestigde baanrecord in het Van der Aartsportpark Schaakcompetitie NHSB Filmavond van HPC Zandvoort winnaar van juniorentoernooi Internationaal tafeltennis toernooi in Haarlem MAANDAG 19 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spaarnclam zai in de naaste toekomst nauwer worden betrokken in de Haarlem se bebouwing, echter met volledig behoud van het eigen karakter en de eigen be- staansbronnen. Een aantal bezwaren door verscheidene Spaarndammers geuit tegen het uitbreidingsplan Spaarndam is ge grond gebleken. Er zal thans een nieuw plan ter inzage worden gelegd. Het te stichten watersportgebied tussen Spaarn dam en Haarlem-Noord zal Spaarndam piet isoleren. Naast de Slaperdijk en de Vcr- gierdeweg zal een nieuwe, kortere verbin dingsweg tussen dorp en stad tot stand ko men. Oe woningbouw in Spaarndam zal geschieden onder het motto „Spaarndam voor de Spaarndammers." De Partij van dc Arbeid heeft in de Haarlemse gemeen teraad steeds op de bres gestaan voor de typische Spaarndamse belangen en be hoeften." Dit zei de Haarlemse wethou der van openbare werken en volkshuis vesting, de heer W. F. Happé, vrijdag avond op de openbare bijeenkomst van de federatie Haarlem van de P.v.d.A. in ca fé „De Toerist" te Spaarndam. Op deze avond sprak ook zijn ambts- en partijge noot, wethouder D. J. A. Geluk. De heer Happé stond even stil bij de plannen tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Haar lem heeft nimmer aanspraak gemaakt op Spaarndam-oost, zo zei hij, maar Gedepu teerde Staten hebben verder willen gaan dan Haarlem had gevraagd aan grondge bied ten behoeve van zijn woningbouw. Het behoud van de eigen dorpsgemeen schap van Spaarndam is ook de reden ge weest waarom Haarlem zich verzet heeft tegen de plannen van de gemeente Haar lemmerliede tot het bouwen van tweehon derd woningen in Spaarndam-oost. Deze huizenbouw zou een bedreiging beteke nen voor het dorpskarakter van Spaarn dam. Sprekende over de toekomstige woning bouw in het dorp zei de heer Happé, dat voor de nieuwe huizen in de eerste plaats Spaarndammers in aanmerking komen. Ook zij, die het dorp wegens de woning nood verlieten, maar er zich graag weer zouden vestigen hebben voorrang. Daar naast is er een beperkte „import"-moge- lijkheid voor niet-Spaarndammers, doch alleen voor hen, die in Spaarndamse be drijven hun kostwinning hebben. Bij de woningbouw zal echter terdege rekening worden gehouden met het in Spaarndam heersende woningtype. De spreker stelde vast dat er in de gemeente Haarlem wat de stadsontwikkeling betreft in de laatste jaren veel is gepresteerd. Tal van straten en wegen konden worden verbeterd. „Ge lukkig meestal zonder verzakkingen te veroorzaken als in Haarlem-Oost," voegde hij eraan toe. Dank zij een juist beleid heeft de ge meente na een jaar bestedingsbeperking thans de beschikking over voldoende mid delen om een reeks van werken uit te voe ren. In dit verband noemde de wethouder de verbouwing van de brandweerkazer ne, de bouw van een kleedhuis aan de mr. Jan Gerritszlaan in Haarlem-noord, van Inee paviljoens voor de beschuttende wer- plaatsen, dc verbouwing en uitbreiding van een aantal scholen en de bouw van een r.k. kapel op de nieuwe begraafplaats aan de Vergierdeweg. Met. de uitvoering van deze werken kon vooral de werkloos heid in de bouwsector met succes worden bestreden. Averechts De heer Geluk begon zijn toespraak met erop te wijzen, dat het stemmen op een splinterpartij wel eens tot een averechts resultaat zou kunnen leiden. „Kiezers die ditmaal met name hun stem zouden uit brengen op de Pacifistisch-Socialistische Partij zouden deze partij misschien aan een zetel helpen. Het gevaar is echter gro ter dat in feite de K.V.P. bij de restverde- ling der stemmen met deze zetelwinst zal gaan strijken", aldus de heer Geluk, die ook waarschuwde tegen een versterking van de conservatieve groeperingen in de raad en het college van B. en W. Spreker bracht onder de aandacht dat het juist de V.V.D en de K.V.P. zouden zijn, die bij een vergroting van hun invloed zullen aandrin gen op beperkingen op het gebied van het onderwijs, de sport en de jeugdzaken". De practijk leert namelijk dat de kritiek altijd uit deze hoek komt wanneer het er om gaat op deze terreinen bepaalde voorzie ningen te treffen. Daarmee wil natuurlijk niet gezegd zijn dat de Partij van de Arbei er voorstandster van is, dat alles zo duur mogelijk moet worden gemaakt. Wij staan echter op het standpunt, dat wat men wil doen, dit zo doelmatig en zo solide moge lijk moet worden gedaan",. De spreker herinnerde eraan, dat hem onlangs door mefuffrouw Bolsius van de K.V.P.-fractie was verweten, dat hij bij zijn beleid de rooms-katholieke belangen achter zou stellen. Hij stelde er echter prijs op nogmaals nadrukkelijk te verklaren, dat van een dergelijke achterstelling nooit enige sprake is geweest. Het recht van een ieder op een inrichting van onderwijs vol gens de eigen levensbeschouwing is te allen tijde door de Partij van de Arbeid in het (Verkort weergegeven) Garcnkokerskwartier. Ik vraag mij at waarom er niet wat meer aandacht geschonken wordt door de gemeente aan de belangen van de bewoners van het Garenkokerskadekwartier. De kinderen moeten zich maar op straat vermaken, waar het verkeer vrij spel heeft en voorts 's er nog een moddersloot, die bijzonder gevaarlijk is omdat er geen enkele afras tering is, waardoor de kinderen dikwijls een nat pak halen. Tot overmaat van ramp hebben de rat ten in deze buurt vrij spel. De riolerings buizen komen namelijk in het water van de Garenkokerskade uit ?n voorts worden diverse huizen door de ratten ondermijnd. En dan spreek ik nog niet eens van de kwalijke geur, die deze moddersloot ver spreid. Wanneer zal aan deze wantoestand ein delijk eens een einde worden gemaakt? Dit zijn overigens niet de eerste klachten, want de gemeente is al vele jaren geleden van de grieven van de buurtbewoners uit dit kwartier op de hoogte gesteld. P. B. algemeen en door spreker in het bijzonder loyaal erkend. De heer Geluk verklaarde zich gaarne bereid met mejuffrouw Bol sius in het openbaar in debat te treden over de vraag of in Haarlem de katholieke be langen inderdaad in het „verborgen wor den tegengewerkt", zoals ook naderhand door enkele katholieke persorganen was gesteld. De spreker somde een aantal ge vallen op, waarin met steun van de gemeen te op het gebied van het onderwijs veel goeds tot stand kon worden gebracht. Haarlem kan er trots op zijn de eerste Ne derlandse gemeente te zijn waar het systeem van de gemeentelijke studiebeur zen werd ingevoerd. Er is echter nog een zeer groot tekort aan sporttereinen, speel ruimte en onderkomens voor de jeugd. Aan het slot van zijn betoog wekte de heer Ge luk zijn toehoorders daarom op ervoor zorg te dragen, dat een sterke P.v.d.A.- fractie in de Haarlemse gemeenteraad haar tot dusver gevoerde vooruitstrevende politiek niet alleen zal kunnen voortzetten maar ook versterken. De heer Corneille F. Janssen, hoofd van de afdeling Monumentenzorg bij openbare werken te Haarlem, die vrijdagavond op uitnodiging van de Vereniging „Haerlem" in restaurant Brinkmann gesproken heeft over „Enkele sociale en economische as pecten van het restaureren van oude hui zen", kwam tot de conclusie dat er alle re den aanwezig is om over ie gaan tot restau ratie van een stadskern. Het restaureren is niet alleen een daad van piëteit tegen over het voorgeslacht, maar ook een aan vaarden van een erfenis. Alvorens tot de conclusie te komen her innerde de heer Janssen aan de werken die in Amersfoort, Amsterdam en Maastricht zijn uitgevoerd om de oude stadskern te herstellen. In Amersfoort is men daarmee na de oorlog begonnen. Aanavankelijk zag men geen vorderingen, maar na twaalf jaar is duidelijk aan het licht gekomen, dat het centrum een goed bewoonde wijk geworden is. In Amsterdam is de laatste vijf jaar een groot aantal huizen afgebro ken en met succes is de restauratie ter hand genomen. Vervolgens herinnerde de heer Janssen aan de verandering in de Stokstraat in Maastricht. Het gemeentebestuur heeft daar de zaken radicaal aangepakt. De be woners kregen woningen in andere delen van de stad en de huizen, die er slecht uitzagen zijn gesteld. Thans wonen er ju risten, leraren er, kunstenaars, waar door de straat en de omgeving in aanzien zijn gestegen. Thans is er een tweede plan in de oude stadskern in voorbereiding. De heer Corneille Janssen merkte in zijn inleiding op, dat monumentenzorg een kind van de romantiek is. Gelukkig wordt.er in ons land de laatste jaren veel aan behoud van gebouwen ge daan, maar in het buitenland is men nog verder. Er werd aanvankelijk te veel aan dacht besteed aan grote gebouwen en ker ken en te weinig aan kleine gebouwen, zo als huizen. Mogelijk kwam dat omdat er voldoende huizen zijn en particulieren in staat zijn die behoorlijk te onderhouden. In de loop der jaren ondergaan de wonin gen veranderingen door dat trappen, ra men en deuren niet meer te gebruiken zijn wegens slijtage. Bij vernieuwingen werd niet altijd gedacht aan herstel in de oude toestand. In Haarlem zijn daarvan ver scheidene voorbeelden te vinden. Delen van gevels en het interieur van percelen op de Grote Markt dateren uit verschillende periodes. Dat het inwendige aan de eisen van de tijd wordt veranderd, wat het sani tair en het comfort betreft, is toe te juichen, maar het is ook van belang aan dacht te besteden aaa de historie. De heer Corneille Janssen merkte op, dat velen van mening zijn dat restaureren duur is, maar de overheid verleent veel medewerking. Het is van het grootste be lang dat uitgewoonde huizen in het cen trum van een stad gesloopt worden, waar door omgevingen ontstaan die niet alleen bewoonbaar zijn, maar ook het centrum worden voor vele bezoekers. Wegens ziekte van de voorzitter, dr. C. Spoelder. heette mr. C. M. J. de .Jongh de gasten en de spreker welkom. Deze. sprak de beste wensen uit voor een spoedig herstel van dr. Spoelder. Het waren overwegend leerlingen oer elementaire afdeling van de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, die vrijdagavond in de Stadsschouwburg met een groot aan tal voordrachten indrukken gaven van hun vorderingen. Verscheidene instrumenten werden hierbij bespeeld. De piano was weer flink vertegenwoordigd, al kon voor deze uitvoering niet gezegd worden, dat dit instrument een opvallend dominerende po sitie innam. De blaasinstrumenten vroegen met een flinke groep de volle aandacht. Blokfluiten werden in ensembles en ook in duetten veel bespeeld. En verder lieten de böhmfluit, de trompet, de hoorn en de klarinet zich horen. Van de snaarinstru menten kunnen behalve de piano, de viool, de violoncel en de gitaar worden genoemd. Het kinderorkest kwam met een groot contingent slaginstrumenten voor den dag, die zich tezamen met allerlei blaasinstru menten geducht lieten gelden. Deze leer lingenuitvoering kenmerkte zich inderdaad door een levendige afwisseling van tim bres. Pianoleerlingen van Bets Nederkoorn begonnen de avond zeer bewust met het spelen van enkele stukjes. Leerlingen van de pianolerares Jit Postma vertelden ons later merkwaardige bijzonderheden over een vrolijke zeeman, over de hond van Ro binson Crusoe en over de man zelf. We kwamen ook aan de weet hoe het toegaat als de kat van huis is en hoe de stemming kan worden in de schemering. Pianoleer lingen van Berthe Davelaar vertolkten met goede toon werkjes van Carroll, Camidge en van andere componisten en voorts maakten leerlingen van de pianoleraren J. W. Kappers en L. Huges een goede indruk met zelfstandige stukjes en met sonatine fragmenten. Charlotte Hulshoff, de blokfluitlerares, kon ruimschoots tevreden zijn over haar leerlingen. Vooral het blokfiuiten-„orgel" (dat de Mars en het Menuet van Handel SDeelde) was bijzonder goed. Maar ook de blokfluitleerlingen van mejuffrouw T. Ie Cavelier lieten zich met mooi gelijk spel niet onbetuigd. Met genoegen heb ik ge luisterd naar de vaste toon en het frisse ritme, waarmede twee violoncelleerlingen van Onne van de Klashorst hun stukjes vertolkten. De vioollerares Caroline Clausing had vier van haar leerlingen goed voorbereid voor het optreden op deze avond. De mu ziek van Dalmaine, Aubert en Telemann ö'p zij uitvoerden klonk althans alleraar digst. Twee andere vioolleerlingen, die van de leraar Fr. Althuizen, kwamen goed voor den dag, de een met ,.Het aardige kind" en de andere met „In Babilone" in de be werking van Julius Röntgen met een ka rakteristiek voorspel van de heer Althui zen zelve. Vingervaardigheid was bij de vertolking van een fragment uit een hoornconcert van Mozart door een leerling van de heer J. van der Beek een gunstige factor. Het spel van twee trompetleer lingen van deze docent hield ongetwijfeld goede beloften in, wat ook gezegd kan worden van twee klarinetleerlingen van Ru Otto. Met bijzondere, sympathieke belangstel ling hebben de talrijke toehoorders de ver richtingen van de klassen voor algemene muzikale ontwikkeling van AUe, Michiel- sen gevolgd en geluisterd naar het door deze lerares geleide kinderorkest, dat zich in al zijn rangen bij het uitvoeren van een mars en een Indianendans dapper weerde. Het jeugdorkest gaf onder leiding van de heer Fr. Althuizen een toegewijde uitvoe ring van een paar delen van een Sonats van Corelli en van een fragment uit een suite van Telemann. Een verrassend intermezzo o» deze avond kwam met de klankschone, ritmisch vaste en door uitstekende frazering opvallende uitvoering van een Allegro van Fr. De- vienne door een zeer jeugdige fluitleer- ling van Jos. de Klerk, bij welke uitvoe ring ziin leraar zelve de tweede fluitpartij meespeelde. Er waren nog enige gitaar leerlingen van de heer W. Pfister, die al 'n flinke vaardigheid hadden verworven en daardoor hun instrumenten goed konden laten klinken. Een leerlinge van de zang lerares Riek B'-ockmann besloot de avond met een voordracht van drie liederen, waarmede zij aantoonde dat de technische scholing van haar stem zeker zin heeft. P. Zwaanswijk BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK. ONDERTROUWD: A. Roodenburg en L. Bakker; J. P. M. v. d. Zwan en M. Th. Selhorst. De vertegenwoordigende ploegen van dc afdeling Haarlem hebben in dit weekeinde enkele fraaie successen geboekt in het Vierbondentoernooi, dat ditmaal in Am sterdam werd gehouden. Het IIVB-se- niorenelftal legde beslag op de eerste plaats, de junioren eindigden als eervolle tweede en ook het zaterdagmiddagelftal weerde zich verdienstelijk hetgeen even eens met een tweede plaats bekroond werd. Het zaterdagmiddagelftal begon weinig bemoedigend door de eerste wedstrijd tegen Amsterdam met vier-twee te ver liezen, maar het herstelde zich daarna kranig. Het versloeg achtereenvolgens Leiden met drie-één en Noordholland met twee-één. De overige resultaten waren: NoordhollandLeiden 13, Amsterdam— Noordholland 10, LeidenAmsterdam 01. De eindstand luidde: 1. Amsterdam. 2. Haarlem, 3. Leiden, 4. Noordholjand. Zondag werd het senioren- en junioren- toernooi gehouden. De Haarlemse senioren verrassten vriend en vijand. Zij begonnen met Amsterdam een drie-nul nederlaag te bezorgen, wonnen daarna van Leiden met vijf-één en hadden aan het nul-nul gelijke spel tegen Noordholland genoeg om zich van de eerste plaats meester te maken. Hier waren de verdere uitslagen: Noord hollandLeiden 34, Amsterdam— Noordholland 22, Leiden-Amsterdam 35 zodat hier de eindstand luidde: 1. Haarlem, 2. Amsterdam. 3. Noordholland. 4. Leiden. Ook de junioren deden het goed al ver loren zij de eerste wedstrijd tegen Amster dam. Het werd een magere één-nul zege voor de Amsterdammers maar daarna versloegen de Haarlemmers Leiden met vier-twee en Noordholland met één-nul. De overige uitslagen waren: Noordhol landLeiden 30, NoordhollandAm sterdam 01, LeidenAmsterdam 15. Met als eindstand: 1. Amsterdam, 2. Haar lem, 3. Noordholland, 4. Leiden. ADVERTENTIE h. "v/r liïy Het Hervormd Kerkkoor te Zandvoort heeft in zijn dirigent Herman E. Dees een leider, die zich niet aan experimenten waagt. Het aandeel, dat het koor had in het concert, dat zondagavond in de Her vormde Kerk te Zandvoort werd gegeven, was althans geheel berekend op de capa citeiten van het ensemble. Zelfs kan gezegd worden, dat voor enkele koorliederen de veiligheidsmarge zeer ruim genomen was. Daarom had het koor niet de minste moei te met de eenvoudige koraalmelodieën in de bewerking van Johann Sebastian Bach: „O, Jezus Christus, Here" en „Wat God doet, dat is welgedaan". In deze melodieën klonk de koorzang zeer beheerst en (be houdens een paar even te lage inzetten) zuiver en gaaf. Een goede indruk gaf het koor ook met twee Paasliederen. een gezang van Samuel Wesley en vooral ook met het blijde „Rejoice in the Lord always" van George Raïhbone. Ai deze muziek werd met orgelbegelei ding uitgevoerd. Een moeilijker taak had het koor met twee composities van Johann Wolfgang Franck, a-capella-muziek, die aan de afzonderlijke stemgroepen bijzon dere eisen stelde. Dit was goed merkbaar, doch het nam niet weg, dat de vertolkingen verdienstelijk verliepen, dat er op toon gezongen werd en dat de verstaanbaarheid niets te wensen liet. Tezamen met het grote gemengde koor heeft ook het Hervormde Kinderkoor, dat slechts een paar maanden bestaat, zich bij enkele uitvoeringen dapper geweerd. Het gaf met de klank van prille kinderstem men een bekoorlijk accent aan de zang der „grote" zangeressen en zangers en in het bijzonder kreeg het ..Rejoice in the Lord always" van Rathbone er een glansrijke climax door. Ook met de zelfstandige uit voering van „Hoe blinkt ge. o morgenster" met hobo en orgelbegeleiding maakte het kinderkoor een goede indruk. De hobo werd bespeeld door Arie Butter, die behalve met het spelen van enkele obligate partijen bij de kooruitvoeringen ook met solo-vertol kingen van een Sonate van J. B. Loeillet en een Adagio en Allegro in F van A. Co relli optrad. Zijn spel frappeerde door mooie klank en technische vaardigheid, waarbij echter de nuancering nog wat meer uitgewerkt en geraffineerd had kunnen zijn. Zowel de hoboïst als de koren hadden aan de organist Louk Nelissen een be kwaam begeleider op het orgel. Verkwik kend door ritmische vastheid, klare melo dische tekening en doeltreffende keuze van heldere baroktimbres uit de registerdispo- sitie van het mooie orgel, waren zijn ver tolkingen van Preludium en fuga in G van Johann Sebastian Bach en de derde, zeven de en tiende Toccata van Johann Speth, een componist, die in de zeventiende eeuw organist aan de Dom van Augsburg was. P. Zwaanswijk KINDERTONEEL Er was eens een koning voor wie het abnormaal snel verslijten van de bal schoentjes van zijn zes levenslustige doch ters een onverklaarbaar en een onoplos baar probleem vormde. Per proclamatie riep hij de hulp in van zijn onderdanen om 't raadsel, dat zijn vaderhart onrustig maak te, op te lossen. De voorwaarden, waar op deze hulp verleend kon worden, waren nogal riskant. Voor menigeen, die licht vaardig zijn assistentie aanbood, liep de versleten-schoentjes-affaire noodlottig af. Een slimme, met tovermacht toebedeelde soldaat bracht klaarheid in de kwestie en als beloning mocht hij de hand van een der prinsessen vragen. De soldaat was een zeer verstandig man. Nobele motieven de den hem afzien van een huwelijk, dat een gewoon soldaat en een prinses zou ver enigen. Er was een ander geluk voor hem weggelegd. Aerdenhouts Kindertoneel bracht dit sprookje zaterdagmiddag op de planken van het Minerva Theater in Heemstede in een opvoering, die soms, vooral door het toedoen van vaardige pittige sneelstertjes en spelertjes, goede hoedanigheden had, maar die door een groot tekort aan fanta sie weinig spanning had en stroef verliep. Dit had anders gekund, want de rollen waren lang niet kwaad bezet. Er waren een zeer bewust optredende koning, een stoere soldaat en een tovervrouwtje, dal wist wat zij wilde. Er waren charmante prinsessen, nobele prinsen, innemende ka mermeisjes. vlinders, bloemen, een elfen koningin, straatkinderen en pages. De dansjes waren niet het beste onderdeel van de opvoering. Carla Smink, die aan de vleugel begeleidde had niet veel te doen. Zij speelde haar aandeel echter met zorg en muzikaal. P. Zwaanswijk Henk van der Geest, de winnaar van de eerste Haarlemse „Muggenronde", heeft het baanrecord over één ronde in het „Van der Aartsportpark" op zijn naam gebracht. Ilij noteerde een tijd van 1 minuut en 41,2 sec. over een volle ronde (1150 meter) met staande start. Om dit record te vestigen verschenen zondagmorgen elf A- en B-klassers van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het sportpark aan de start. Van hen is Van der Geest erin geslaagd om het voorlopig op zijn naam te brengen. Want het record, dat onder slechte weersomstandigheden gevestigd moest worden, is zeker voor ver betering vatbaar. Daartoe bestaat voortaan elke zondag voor twee renners de. gelegen heid. De uitslag luidde: 1. Van der Geest in 1 min. en 41,2 sec.; 2. Piers in 1.42,6; 3. L. Vaars in 1.42,8; 4. F. Vaars in 1.45; 5. Gies- ke in 1.45,8; 6. C. v. d. Aar in 1.46,2; 7. C van Steyn in 1.48,4; 8. en 9. Riethoff en Bogaard, beide in 1.48.8; 10 Van Tintelen in 1.49.2; 11. De Jong in 1.50,4. C-klasse: 1. Peters in 1.46,8; 2. Nijssen in 1.47,8; 3. Fennis in 1.48; 4. Bouma in 1.50,4; 5. Hendriks in 1.50,8; 6. Van der Horst in 1.52,4: 7. M. van Steyn in 1.53. Efiivafvaiwedstr-ijd over vijftien-ronden werd gewonnen door Piers vóór Riethoff C. v. d. Aar, Van der Geest, Bouma,-Van Tintelen en Gieske. Vrijwel alle beslissingen over promotie en degradatie zijn nu gevallen in de com petitie van de Noordhollandse Schaakbond. Slechts de protesten, die de Haarlemse schaakclub Het Oosten en de Andijkse schaakvereniging Schaaklust hebben opge roepen, zijn nog niet allemaal opgelost. In dit promotieduel voor een plaats, in de overgangsklasse werden onlangs beide ontmoetingen op 55 door de arbiters be paald. Het Oosten protesteerde tegen beide uitslagen, Schaaklust vond één protest vol doende. Het eerste protest van Het Oosten heeft nu eindelijk een definitieve uitspraak gekregen en deze is gunstig voor de Haar lemmers uitgevallen. De uitslag werd na melijk gewijzigd in een öVfe4% overwin ning voor Het Oosten. Overigens zij opge merkt dat deze overwinning tot stand kwam via een variant, die de Haarlemse schakers zelf niet hadden gezien Na Santpoort is ook VVV 2 er in ge slaagd de eerste klasse te bereiken. De beide promotiewedstrijden tegen het Enk- huizer KTK werden namelijk gewonnen. De eerste wedstrijd met 5'/24'/2, de twee de met 64. Ook het jubilerende HWP heeft nog een nieuw feest kunnen vieren. Het tweede team van deze vereniging werd na een moeilijke strijd met Schoorl en Oppositie 2 in de vierde klasse de gelukkige winnaar. Het had hiervooh nog een tweede treffen met Oppositie 2 nodig, nadat beide teams Schoorl hadden verslagen en met 55 tegen elkaar gelijk speelden. De beslissen de wedstrijd vond plaats in Beverwijk bij de schaakclub Weenink. De Haarlemmers trokken met 5 V2414 aan het langste eind en promoveren nu naar de derde klasse. In de bovenzaal van het Minervatheater te Heemstede hield de Heemsteedse zwem en poloclub „H.P.C." zaterdag een instruc tieve filmavond, die speciaal voor de jon gere leden was bestemd. Vandaar dat deze bijeenkomst met een kort woord werd in geleid door jeugdleider Hans Lippe. Elke film werd ingeleid door de waterpolo- trainer van „H.P.C.", de heer Max van Gelder en verder gaf hij een commentaar. Achtereenvolgens werden vertoond de films over waterpolo-training door Frans Kuipers, welke uiteraard de finesses van deze sport behandelde en „Mens en water" waarin de nadruk werd gelegd op het zwemmend redden. Een derde film bracht de vermaard geworden mevrouw Braun nog eens op 't witte doek; evenals diverse bekende cracks, zoals Geertje Wielema, Cocky Gastelaars en Ada de Haan. Door middel van close-ups en vertraagde op namen werden vooral haar technische kwaliteiten duidelijk toegelicht. ADVERTENTIE Wist u dat aan onze zaken een is verbonden We leren het u zo Wij verstrekken u gaarne alle inlichtingen. HOUTPLEIN 20 Telefoon 12000 GR. HOUTSTR. 140 Telefoon 12349 Op dc sintelbaan aan het Lange Pad bij de Kralingse plassen kwam Atmodes zondag in een dualmeet uit tegen Victoria uit de Maasstad. Enigszins tegen de ver wachting in behaalden de Haarlemse at letes een vrij grote overwinning, want de eindstand wees voor Atmodes 262 punten aan en voor Victoria 215 punten. Het zijn vooral de C-junioren geweest, die veel tot deze grote overwinning hebben bijgedra gen. Alle nummers van deze categorie wonnen de Haarlemse meisjes. Jos van Duifelen wo.. de 60 m. in de goede tijd van 8.7 sec., vooral als we daarbij in aanmer king nemen, dat de harde wind de sprint sters precies in het gezicht blies. Marion van Noorden won het verspringen met 3.97 m. en Ineke Abs het hoogspringen met 1.15 m. Janny Bulten won het kogel stoten met 9.06 m. en de 4 x 60 m. vverd met een tijd van 37.5 sec. winnend afge sloten. Bij de B-junioren won Map Pijl de 80 m. in 11 sec., terwijl Mary van Duffelen het hoogspringen voor haar rekening nam met een sprong van 1.30 m. Lotty Plug- boer zegevierde bij het verspringen met 4.70 m., terwijl ook de 4 x 80 m. in een overwinning voor Atmodes eindigde. Magda Kools zegevierde bij de A-junio- ren bij het vèrspringen met een sprong van 4.71 m. Marijke Boons bracht het speer- Het juniorentoernooi, dat door de Haar lemse Korfbalbond te Zandvoort werd ge houden, had een vlot verloop. Er werd in twee afdelingen gespeeld. In afdeling 1 werd Zandvoort winnaar na het nemen van strafworpen met Watervliet. Ook de winnaar van afdeling 2 moest door straf worpen worden aangewezen. Hier was Aurora de gelukkige en op de tweede plaats eindigde Oosterkwartier. De finale tussen Zandvoort en Aurora werd een 2-0 over winning voor Zandvoort. zodat deze ver eniging op de eerste prijs beslag kon leg gen., terwijl de tweede prijs voor Aurora was. De wedstrijd om de derde prijs tus sen Oosterkwartier en Watervliet eindigde onbeslist (0-0). Door strafworpen behaalde Oosterkwartier uiteindelijk de derde prijs De uitslagen luiden: DSV—Zandvoort 0-0; WatervlietHaarlem 2-1; Zandvoort— Watervliet 1-0; PlaarlemDSV 4-0; Zand voortHaarlem 0-0; DSVWatervliet 0-3; Nieuw FloraOosterkwartier 0-1; Sport VereentAurora 0-2; Oosterkwartier— Sport Vereent 2-0; AuroraNieuw Flora 2-1; Nieuw FloraSport Vereent 3-2; Au roraOosterkwartier 0-0. Om de eerste en tweede prijs: Aurora— Zandvoort 0-2: om de derde prijs: Ooster kwartierWatervliet 0-0 (na strafworpen Oosterkwartier winnaar). werpen op haar naam met 26.53 m. en Hetty Bergering bereikte hetzelfde resul taat bij het discuswerpen. De afstand was 26.89 m. De 4 x 100 m was voor Atmodes in 54.8. sec. Bij de dames vestigde mej. Ort weder om de aandacht op zich. Zij won de 100 m. in 13 sec., op welke afstand ook mej. Bouman een goede prestatie leverde, door de derde plaats in te nemen met een tijd van 13.5 sec. Mej. Ort won ook het ver springen met 5.10 m., terwijl zij bij het hoogspringen stopte nadat zij 1.40 m. had gesprongen, daar haar overwinning toen al vaststond en verder springen in de re gen en wind niet verantwoord was. Mej. Hovestad won het speerwerpen met 31.35 m. waarmede zij een nieuw Atmodes-re- cord vestigde. De 4 x 100 m. leverde Atmodes na het tweede wissel al een achterstand op van ruim twintig meter. Mej. Bouman maakte als derde loopster in een voortreffelijke stijl zeker tien meter van deze achterstand goed en bijna had mej. Ort, verwoed vech tend nog de overwinning voor Atmodes be haald, doch zij kwam net een halve meter tekort. De tijd bedroeg 54.8 sec. Doch de ze eervolle nederlaag op het laatste loop nummer van de dag kon de overwinning van Atmodes niet meer in gevaar brengen. De PITTV „DHC" houdt op tweede pink sterdag een tafeltennistoernooi in het Tafeltennishuis Guus Wolters in Haarlem. Aan dit toernooi nemen verscheidene bui tenlandse ploegen deel: Odred-Ljubljana (Joegoslavië) met Kocjan, Podobnik en Vizier. Dit team komt uit in de hoogste Joegoslavische klasse. Voorts Lindenberg (West-Duitsland) met Kahr, Fencl en Kolb ook dit team speelt in de hoogste Westduitse klasse Fulpmes (Tirol) met Kofier, Reinalter en Eigentler. Deze ploeg is reeds enkele jaren kampioen van West- Oostenrijk, terwijl Kofier vorig jaar ge kozen werd in het Oostenrijkse nationale team; Eintracht met Giebeïer. Muller en Ohrndorf. drie topspelers uit Westfalen; Bjerringbro (Denemarken) bestaande uit Jorgen. Age en Venner. Feldkirch (Vorarl- berg. Oostenrijk) met de gebr. Ess en Ba- linko. Voorts zijn er enkele zeer sterke Neder landse ploegen: een Amsterdamse combi natie met Gimbel, Goudsmit en Grijzen- hout. Nedlloyd met Schoofs, Scheffer en Weel, Den Haag met Van Zoelen, Hogen- doorn en v. d. Spek, en Kennemerland- teams met Schoof, Pliester, Witteman, Langeberg en Chabot. In de dameswedstrijden komen uit La- hey, Schuyt en v. Geel en twee jeugd- teams. De dames- en jeugdwedstrijden be ginnen om 10 uur en de vijf-landenwed- strijd om 12 uur. De finale is om 16.30 uur. De opening zal in aanwezigheid van en kele bloemenmeisjes worden verricht dooi de heer H. v. Willigen, directeur van Plaar- lems Bloei.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9