ZONDER RENTE ^JPanda in het Wilde Westen J Waarschijnlijk zal lagere overheid in '58 meer investeren dan vorig jaar tK kerko Kans op regen ;fuX£g HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Wereldnieuws och ió het zo Ogenblik 2 President Nederlandsche Bank N.v. De Landbouwbank Geen dividenduitkering Raad van commissarissen bij DRU afgetreden KLEDING TERMIJN ïSJk *f|350 Gang van zaken bij AIME niet onbevredigend Ontslagen aangevraagd Lening Mariastichting sterk overtekend Onveranderd dividend De Bijenkorf Onzekere vooruitzichten bij Nijverdal-Ten Cate n.v. Jaarvergadering AKU Onveranderd dividend Furness' Scheepvaart Coöp. Beleggingsfonds voor Spaarbanken Machinefabriek „Alkmaar" vergroot arbeidsveld Goudse kaarsenfabriek honderd jaar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DONDERDAG 22 MEI 1958 Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, heeft op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Groningen gesproken over de investeringen van de lagere overheid en de gemeentelijke zelfstandigheid. Het probleem is het vinden van een niveau voor het totaal der gemeentelijke investerings uitgaven, dat niet in strijd komt met de noodzakelijke handhaving van het algemene economische en monetaire evenwicht in ons land; en in de tweede plaats het kiezen van de middelen, waarmee dit niveau zal worden bereikt en gehandhaafd. Wanneer de overheid de door haar begeerde investeringen doorzet, maar verzuimt de daarvoor benodigde financieringsmiddelen aan de kapitaalmarkt te onttrekken en deze aan anderen overlaat, die daarmee ook weer investeringen financieren, is zij er de oorzaak van dat het economische en monetaire evenwicht wordt verbroken. Hoe belangrijk de betrokken investeringen ook geacht moeten worden, toch zal dan het oordeel moeten luiden, dat het die investeringen waren, welke niet met kapitaalmarktmiddelen werden gefinancierd, die de draagkracht van de nationale economie te boven gingen. De grens voor de aanvaardbare omvang der gemeentelijke en alle andere investeringen ligt dus in haar financierbaarheid, en wel hetzij met middelen ontleend aan het lopende bruto inkomen (belastingmiddelen), dan wel met middelen ontleend aan de kapitaalmarkt. De gestelde grondbeginselen geven nog geen antwoord op de vraag, op welke wijze nu de aanpassing tussen investeringen en beroep op de kapitaalmarkt moet worden tot stand gebracht. Mag het streven van de lagere overheid er op gericht zijn haar be roep op de kapitaalmarkt zonder meer in overeenstemming te brengen met de om vang van de door haar gewenste investe ringen, of dient zij veeleer te trachten haar investeringen aan te passen aan het be schikbare kapitaalmarktaanbod? Uit een oogpunt van strikt monetair evenwicht is het betrekkelijk onverschillig, welk alter natief wordt gekozen, maar uit een alge meen welvaartsoogpunt kan de zaak heel anders liggen. Hiermee rijst de vraag of de wederzijdse aanpassing van investerin gen en beroep op de kapitaalmarkt van de lagere overheid moet worden bereikt door ingrypen van de centrale overheid, dan wel geheel kan worden overgelaten aan de vrye markt. Het regiem, waaronder wij in de jaren na de oorlog hebben geleefd, hield naar de aard van zijn financiële beginselen, een heen en weer springen in tussen deze twee uitersten. Dit regiem vond zijn uitdrukking in het voorgeschreven rentegamma, dat volkomen heeft gefaald als middel tot het effectief beperken der investeringen van de lagere overheid. Het verlenen van een absolute voorrang aan het bedrijfsleven tot beroep op de kapitaalmarkt, zodra een zekere rentelimiet was overschreden, zou trouwens de investeringen van de lagere overheid aan zodanige scherpe schomme lingen heben onderworpen, dat dit niet draagbbaar zou zijn geweest. Er moest dus wel een middel tot vermindering der span ningen worden gevonden. Dat middel kon niet anders zijn dan ofwel de opheffing van het rentegamma, ofwel het verbreken van de band tussen investeringen en beroep op de kapitaalmarkt. De overheid koos het laatste. Ware de eerste keuze gedaan en ware in de zomer van 1956 het rentegam ma voor lang lopende leningen tijdig aan gepast of opgeheven, dan zou zonder twij fel reeds toen de rentestand op de kapitaal markt aanmerkelijk zijn gestegen. Hierdoor zou tijdiger zowel op de woningbouw als op de private investeringen een druk zijn uitgeoefend en zou de schommeling van het conjunctuurverloop zijn getemperd. vesteringen leven, beantwoordt ten volle, aldus de spreker, aan de door mij gestelde monetaire beginselen: nieuwe investerin gen mogen slechts worden ondernomen, in dien daarvoor kapitaalmarktmiddelen be schikbaar zijn. Het rentegamma is in feite opgeheven. En daarvoor in de plaats is ge steld het kapitaalmarktmonopolie van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Van de zelfstandigheid der gemeenten is echter weinig overgebleven, omdat alleen die in vesteringen kunnen worden ondernomen, die door hoger gezag worden goedgekeurd. Dit systeem heeft aantrekkelijke kanten, maar tegenover de voordelen staan ook nadelen. De concentratie van de vraag op de kapi taalmarkt in de handen van één instelling maakt, dat de markt minder intensief kan worden uitgeput dan wanneer honderden gemeenten bij hun relaties een beroep kun nen doen op lokale offerbereidheid. En ten slotte, is er voor een autonoom beleid der gemeenten geen enkele ruimte. Op den duur zal, naar het spreker voorkomt, dit stelsel daarom niet kunnen worden ge handhaafd. De vraag door welk stelsel het dan zal moeten worden vervangen, is niet aan de president van de centrale bank om te beantwoorden. Indien de juiste finan ciële grondbeginselen slechts worden in acht genomen, is de keuze der middelen, monetair gesproken, betrekkelijk onver schillig. Het is mogelijk dat de vrees voor on matigheid van de zijde der gemeenten overdreven is. Maar wij moeten toch onder het oog zien, dat de grenzen die aan de totale omvang der gemeentelijke investe ringen zijn gesteld, tamelijk eng zijn. In de jaren 1954 tot en met 1957 beliepen de di recte en indirecte investeringsuitgaven van de lagere overheid, exclusief de woning bouw, tussen 3,0 en 3,8 percent van het bruto nationale inkomen. Op basis van het bruto inkomen van 1957 betekenen deze percentages een bedrag aan bruto investe ringen van tussen 1000 en 1250 miljoen. Het ziet er naar uit, dat in 1958 eerder het hogere dan het lagere bedrag door de la gere overheid buiten de woningbouw zal worden geïnvesteerd. iv -• rTOOrv^rp/ r in nrA Na uitvoerige discussies hebben aan deelhouders in de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers n.v. te Ulft in de jaarvergadering met algemene stemmen besloten niet tot dividenduitkering over te gaan. Er was een dividend van 5 percent voorgesteld (v.j. 10 percent), maar gezien de liquiditeit van de onderneming, werd besloten de netto winst over te boeken op een „speciale rekening 1957". Aan het be gin van de vergadering legde de voorzitter van de raad van commissarissen een ver klaring af, waarin medegedeeld werd dat de raad en bloc aftrad. Een binnenkort te houden algemene vergadering zal in de ontstane vacatures moeten voorzien. In de bij de aanvang van de druk bezoch te vergadering afgelegde verklaring zei de voorzitter, dat de raad van commissaris sen er van op de hoogte was dat er weer was met de gang van zaken. Nu er bij de een groep aandeelhouders ontevreden mindere gang van zaken terstond weer een georganiseerde oppositie ontstaat", zo zei de voorzitter, „hebben commissarissen er genoeg van. Alle commissarissen zullen aan het eind van deze vergadering als zo danig aftreden en zijn niet bereid een eventuele herbenoeming in overweging te nemen". Met algemene stemmen besloot de ver gadering de netto winst ad. 449.985.47 over te boeken naar een „speciale reke ning 1957". De gewijzigde balans en winst en verliesrekening werden hierna goedge keurd. ADVERTENTIE zonder prijsverhoging op 3ansstraat 63 Kerkstraat 8 - Beverwijk Betaling vanaf f 2.per week Ruime keuze Kostuums - Pantalons Colberts - Regenjassen Japonnen Mantels Mantelkostuums Regenmantels enz. ADVERTENTIE Op een vraag van aandeelhouders, hoe het stond met de belangen van de n.v. Al gemene Industriële Mineraal- en Erts maatschappij „Aime-Amsterdam" in In donesië, heeft het bestuur in de algemene vergadering geantwoord, dat er in Indone sië voor de n.v. geen ertswinning meer is en ook de mangaanmijnen niet zijn gereha biliteerd. De directie is er op zeer voldoen de wijze in geslaagd het wegvallen van de ze aanvoerbron te compenseren door zich erts te verschaffen in andere landen. De onderhandelingen over een op te richten maatschappij in Egypte zijn sluimerend, hoewel niet definitief afgebroken. De gang van zaken in 1958 tot nog toe is niet onbevredigend. In Duitsland heeft AIME voor dm. 390.000 een mangaanbedrijf overgeno men, waardoor belangrijke invloed verkre gen werd onder Duitse afnemers. De klei ne onderneming in de Ver. Staten dient om een voet aan de grond te krijgen bij bepaal de transacties. Voor veertig personen is door Verdugt, Industrie- en Handelsonderneming te Tiel ontslag aangevraagd. Dit houdt verband met de sterk verminderde export van mandflessen. Vooral de uitvoer naar oost- Aziatische landen is belangrijk teruggelo pen. Men verwacht in directiekringen, dat de produktie enige maanden gestopt zal moeten worden om de grote voorraad flessen te kunnen ruimen. De 5Vi percent lening van de Vereeni- ging der Ziekenverpleegsters Francisca nessen van de Mariastichting te Haarlem is sterk overtekend. Op de inschrijvingen moet een belang rijke reductie worden toegepast. De le ning was groot 1.800.000, waarvan reeds 300.000 op emissievoorwaarden was ge plaatst. Commissarissen en directie van de n.v. Magazijn De Bijenkorf zullen aan de alge méne véïgadéring "van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1957-1958 op de gewone aandelen een dividend uit te keren van 12 percent (onv.). EEN „ogenblik" is in het dagelijks leven wel zo'n beetje de kortste tijdspanne die we ons kunnen indenken. Onze ogen zijn geen fotolenzen die voortdurend op één object zijn gericht, maar bewegen zich voortdurend heen en weer, van het ene punt dat wij willen waarnemen naar het andere, en deze flitsende bewegingen vol trekken zich uiterst snel. Bij de bewegin gen van de ogen kunnen we drie mogelijk heden onderscheiden. Als we „turen", laten we de blik heen en weer glijden, om het ver wachte object direct bij zijn verschijnen in het oog te heb ben. Bij het „volgen" van een voorwerp laten we de blik er als het ware aan hangen, ''vaardoor de beweging van het oog zeer gelijkmatig verloopt. Maar het is ook mogelijk, dat we de blik heen en weer laten springen om een object en alles wat daarmee te maken heeft te kun nen waarnemen en beoordelen. Dat ver springen van het oog van het ene punt naar het andere gaat, zoals gezegd uiterst snel en het duurt werkelijk maar een ogenblik, of het andere punt is al weer bereikt. Toch is het de vraag, of bij de tegenwoordige stand van de techniek een „ogenblik" niet een beetje te lang gaat duren. Om dat vast te stellen zijn de oog bewegingen, die een piloot in de cockpit van zijn vliegtuig moet maken om de ver schillende instrumenten af te lezen, ter dege onderzocht en ook gefilmd. Het bleek, dat in normale gevallen één- tot twee- tiende seconde voldoende was om de pi loot een blik op een instrument te gun nen. Maar bij de landing is altijd een wat grotere zorgvuldigheid vereist, waardoor afhankelijk van het type vliegtuig vaak een driehoekvormige beweging van de ogen noodzakelijk is. Hiervoor is uiter aard meer tijd nodig, te weten drie- tot vier-tiende seconde. Trouwens, die drie hoekige beweging van de ogen is niet al leen in de wereld van de luchtvaart be kend, maar zij wordt ook herhaaldelijk uitgevoerd door automobilis ten, wanneer zij het dashbord de verkeerstekens aan de berm van de weg die zij rij den gelijktijdi (maar dat gaat niet!) in het oog wülen houden. Ook in die gevallen gaan er drie-tiende seconden met dat „ogenblik" ver loren. Rijdt de auto met een snel heid van 100 km per uur, dan zijn 10 m afgelegd die de automobilist in het geheel niet heeft gezien. Het vliegtuig dat op de landingsbaan afstuift heeft in dat zelfde ogenblik 20 of 30 m achter de rug, zonder dat de piloot in staat is geweest die afstand waar te nemen. Op zichzelf lijken deze afstanden hoogst onbetekenend. We moeten echter niet vergeten, dat van het werkelijk „zien" van wat zich binnen die afstand op de weg van het vliegtuig of van de auto had kunnen afspelen, nog in het geheel geen sprake is geweest. Gaan we daarover spreken, dan worden de afstan den van 10 of 30 m voor auto of vliegtuig plotseling aanzienlijk groter. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Thans gezond Het regiem, waaronder wij op het ogen blik ten aanzien van de gemeentelijke in- Blykens de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1957 heeft de exploi tatiewinst, na afschrijvingen en interne reserveringen en te betalen vennootschaps belasting van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. te Al melo 5.423.000 bedragen tegen eerste halfjaar 1957 2.930.000. In verband met de fusie worden geen vergelijkende cijfers met 1956 gegeven. Interest uit baten en deelnemingen bedroeg 541.000 180.000). De door de ruiltransactie met de houders van aandelen in de Koninklijke Stoom weverij, te Nijverdal n.v. ontstane bank kosten alsmede de registratierechten ten gevolge van de plaatsgevonden kapitaals uitbreidingen, in totaal 1.465.000 zijn ten laste van de jaarresultaten geboekt. In verband met de onzekere vooruit zichten werd een bedrag van 3.000.000 afgezonderd ter vorming van een voor ziening voor conjunctuurrisico's. Het winstsaldo bedroeg 2.964.000 (eerste half jaar 1957 ƒ3.110.000). Voorgesteld wordt een dividend van 11 percent (v. j. werd door de Koninklijke Stoomweverij te Nij verdal en H. ten Cate Hzn. en Co, even eens 11 percent uitgekeerd). Het aandelenkapitaal bedraagt thans 34 miljoen (eerste halfjaar 1957 20 mil joen). Tegenover een verminderde afzet in Nederland staat een kleine stijging van de exporten. De recessie wordt voor de Nederlandse katoenindustrie verergerd door het weg vallen van de export naar Indonesië. Een jaar geleden kon ternauwernood op tijd aan de leveringsverplichtingen worden voldaan, thans echter moet het werken in short-time ernstig worden overwogen. De directie waarschuwt voor een al te groot optimisme en ziet 1958 als een moeilijk jaar. Voor de jaarvergadering van de AKU, die geleid werd door dr. ir. T. S. G. J. M. van Schaik, bestond grote belangstelling. Op vragen van aandeelhouders antwoord de de president-directeur, ir. A. J. Engel, dat de kans bestaat op iets lagere ontwik- kelings- en aanloopkosten van nieuwe pro- dukten te kunnen ontwikkelen. Het mag worden aangenomen dat de produkten akulon, enkalon en terlenka een gunstige invloed zullen hebben op de winst en wel zodanig dat de lagere op brengst van andere produkten daardoor kan worden opgevangen. Akulon is lang zaam maar zeker bezig zich in bepaalde sectoren van de nylon-plasticmarkt een zeer bijzondere plaats te veroveren. De A.K.U. heeft van Duitse bankiers het verzoek ontvangen haar aandelen te introduceren op de Westduitse effecten beurzen. Het bestuur ziet echter geen aan leiding op dit verzoek thans in te gaan. De inkomsten over 1957 van de n.v. De Landbouwbank te Utrecht aan interest en provisie, inclusief het onverdeelde saldo van het vorige jaar, hebben bedragen 142.278 (v.j. 124.887;. Na afschrijvingen resteert een winstsaldo ter verdeling van 50.149 38.957). Voorgesteld wordt een dividend van 4 percent (3'/2 percent) over een onveranderd aandelenkapitaal van 1.012.000. De stijging van de rente heeft de resultaten gunstig beïnvloed. Vooral de uitzettingen van de liquide middelen zijn aan de interestrekening ten goede gekomen. Blijkens het verslag van Furness' Scheep vaart- en Agentuur Maatschappij n.v. te Rotterdam over 1957 bedroegen de bedrijfs winsten 1.319.124 (v.j. 1.245.914). De ontvangen dividenden van de dochter ondernemingen bleven iets ten achter en waren 2.167.421 (v.j. 2.660.354). Aan rente en dividenden werd getoucheerd 419.969 (v.j. 228.929). Na afschrijvingen, reserveringen en dergelijke resteert een saldo winst van 2.297.789 2.534.331). Voorgesteld wordt een dividend van 25 percent (onv.), waarvan reeds 5 percent interim werd betaalbaar gesteld. Het kapi taal bleef 5.000.000. De gezamenlijke winst van de afdelingen lag iets hoger dan die over 1956. Over het bedrijf in Antwerpen meldt het verslag, dat de resultaten aldaar die van 1956 over troffen. De n.v. Rotterdamsche Stuwadooor Maatschappij kon een onveranderd divi dend van 700.000 uitkeren na een af schrijving van 100.000. Het weer in ons land wordt beheerst door een zuidwestelijke stroming van koe le oceaanlucht, waarin het weer een wis selvallig karakter heeft met opklaringen en overdag enkele verspreid voorkomen de buien. De temperaturen bereiken hier in waarden, die enkele graden beneden normaal zijn voor de tijd van het jaar. In de luchtdrukverdeling zijn de afgelo pen vierentwintig uur enkele belangrijke wijzigingen opgetreden. De depressie bij Schotland is verder in diepte afgenomen, terwijl een storing, die gisteren nog bij New Foundland lag in een versneld tempo naar het zeegebied ten zuidwesten van Ier land is getrokken. In Ierland zelf begon bewolking in de hogere niveaus binnen te drijven, wat met deze storing samenhangt. De storing zal zich waarschijnlijk tot een vrij actieve depressie ontwikkelen e^ het weer bij ons morgen gaan beïnvloeden. De wind draait naar zuidelijke richtingen en later zal van het westen uit een regen zone ons land bereiken. In eerste instan tie komt er nog weinig verandering in de temperaturen. WEERR4PPORTEN Vrijdag 23 mei Zon op 4.36 uur, onder 20.38 uur. Maan op 9.00 uur, onder uur. Maanstanden 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 mei Hoog water 6.26 en 18.52 uur. Laag water 2,02 en 14.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen, buiten te oo en binnenlandheden i morgen 7 uur. Neerslag: laatste 2*5 1 uur. .s-g c 5) V Den Helder mist z 8 0 Ypenburg zwaar bew zzw 10 0 Vlissingen licht bew. wzw 9 0 Eelde halt bew. zzw 7 0,5 Twente licht bew. z 9 0,4 De Bilt geheel bew zzw 8 0,1 Eindhoven licht bew. zzw 8 0,1 VIv. Z.-Limb zwaar bew z 9 0,1 Helsinki geheel bew z 13 0 Stockholm onbewolkt w 18 0 Oslo licht bew. zw 13 0,1 Kopenhagen zwaar bew wzw 14 0,1 Aberdeen zwaar bew. windst. 11 1 Londen zwaar bew zw 17 0 Amsterdam geheel bew zzw 14 0 Brussel half bew. wzw 16 0 Luxemburg licht bew. ono 14 3 Parijs zwaar bew zw 15 0 Bordeaux onbewolkt windst. 16 0 Grenoble geheel bew. wnw 18 0,1 Nice zwaar bew. no 22 0 Berlijn half bew. n 20 4 Frankfort mist windst. 16 6 München geheel bew ono 24 10 Zürich geheel bew. nnw 20 8 Genève zwaar bew. no 16 3 Locarno regenbui ono 25 0,1 Wenen zwaar bew. nw 27 0 Innsbruck regen O 28 11 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 21 0 Madrid licht bew. windst. 24 0 Mallorca geheel bew. windst. 69. „Ik begrijp Jolliepop niet", dacht Panda, door de straten hollend, „waarom liet hij Billy de Buffel vrij? Hij zou me helpen tegen de bandieten en nu laat hij zelf de grootste bandiet los! Straks gaat Billy natuurlijk weer de bank beroven". Op dat ogenblik klonk er een wild rumoer uit het café „Het Hoefijzer". „Op naar de bank!" weerklonken kreten, „plunder de kluizen!" „Daar heb je het al", dacht Pan da, „Billy voert de bandieten aan voor een nieuwe bankroof!" Maar het was heel iemand anders, die aan het hoofd van een woeste troep naar buiten stormde. „Jollie pop!" riep Panda, voor de wild galopperen de knecht opzij springend, „wat is er toch met jou aan de hand?!" Maar Jolliepop luisterde niet. „Jippie jippie joedelheeeü" schalde zijn strijdkreet. „Op naar de bank! Laat ons plunderen en dan het vuur er in!" „Nee! Niet doen!" riep een wan hopige stem, „niet mijn bank plunderen!!" Het was Joris Goedbloed, die verwilderd achter het woeste troepje naar buiten snelde. Maar ver kwam hij niet, want ach ter hem donk Billy de Buffel op, die hem met forse hand in de kraag greep. Wacht jij eens even", gromde de bandiet, „we hebben nog samen iets af te rekenen!" Voor de vergoeding van een zo hoog mo gelijke rente aan de spaarders zijn de spaarbanken aangewezen op een zo gun stig mogelijk rendement van hun beleg gingen. Het streven van de spaarbanken is daarop voortdurend gericht, maar ui teraard binnen de grenzen van een solied beheer. Aangezien langzamerhand de ge dachte veld won, dat het rendement der liquide beleggingen door een concentratie van de daarvoor beschikbare middelen zou kunnen worden verhoogd, is dezer dagen naar de Nederlandse Spaarbankbond meldt door een aantal spaarbanken op gericht het „Coöperatief Beleggingsfonds voor Spaarbanken G.A.", dat gevestigd is ten kantore van de Nederlandse Spaar bankbond te Amersfoort. Het bedrag van in 1957 binnengekomen orders bij de Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar" n.v. verminderde met onge veer dertig percent. De directie tracht door het vervaardigen van nieuwe speciale ar tikelen het arbeidsveld te vergroten. Daar mede gaan grote speurwerkkoslen gepaard, die in 1957 50.000 beliepen. Het saldo-exploitatierekening bedroeg 1.084.234 911.712). Na onder andere af schrijvingen ad 444.119 351.099) en be lastingen ad 197.000 87.000) resteert een saldo winst van 378.198 398.856), waaruit een onveranderd dividend van 12 percent wordt voorgesteld. De directie hoopt dat de overheid de in dustrie zal steunen in haar streven straks als gelijkwaardige partner in de Euro- markt te verschijnen. De n.v. Koninklijke Stearine-kaarsen- fabriek „Gouda-Apollo" in Gouda gaat deze week haar honderdjarig bestaan vieren. Het is een feest dat heel Gouda raakt. Want „de kaarsenfabriek", waar over ieder nog gemoedelijk spreekt al gaat er achter die^benaming een modern uitge rust chemisch bedrijf schuil, is Gouda's grootste nijverheid, maar ook Europa's grootste stearine-industrie. We willen maar zeggen, dat Gouda's kaarsenfabriek geen halfdonkere loods is waarin baardige mannetjes tuitkannetjes met stearine leeggieten in kaarsenvormen zoals in de jaren van „La fabrique Che- vreul". waaruit deze fabriek in 1858 is ont staan. De ontwikkeling van kaarsengiete rij tot chemisch bedrijf, dat nog steeds voor „candlelight by dinner" zorgt, maar zijn bestaanszekerheid zou hebben verlo ren, als het niet met zijn glycerine, oleïne en stearine, de produkten verkregen door vetsplitsing, de fabrikant was geworden van grondstoffen voor een breed gamma van industriële ondernemingen. Want dui zendvoudig zijn de toepassingen van de produkten van de kaarsenfabriek in de rub berindustrie, de cosmetische, de cellophaan- de kunstharsindustrie, de pharmaceutische industrie om maar enige klanten van Gou da's honderdjarige te noemen. ..Gouda-Apollo" ontstond in 1929 toen 't Goudse bedrijf fuseerde met de kaarsenfa briek „Apollo" te Schiedam. Na de laatste-oorlog heeft de kaarsenfa briek naar Amerikaans voorbeeld een grondige vernieuwing en uitbreiding on dergaan, waarbij voor 17,5 miljoen Werd geïnvesteerd, zodat het vetsplitsingspro- ces nu continu verloopt. Het feest wordt gevierd met een recep tie van commissarissen en directie in Rot terdam. een samenkomst met het Goudse gemeentebestuur in het (natuurlijk met kaarsen verlichte) Goudse stadhuis, een herdenkingsbijeenkomst en een perso neelsfeest in de Haagse Dierentuin. Aardig is, dat ook Philips n.v. de Goudse honderdjarige zal komen huldigen. In 1892 plaatste de kaarsenfabriek namelijk in Eindhoven een order van 300 gloeilam pen en werd daarmee de eerste debiteur in de boeken van dit bedrijf. Sluiting bedrijf Na gedurende 65 jaar in Rotterdam gevestigd te zijn geweest heft de n.v. Esders' Kledingmaga zijnen haar beide zaken in de Maasstad op. De uitkomsten zijn van dien aard dat het voortzet ten van het bedrijf niet verantwoord wordt ge acht. Aan het gewestelijk arbeidsbureau is toe stemming gevraagd voor het ontslag van het uit ruim 150 personen bestaande personeel. ADVERTENTIE JOVANDA NYLONS Operatic. Earl Attlee, de vroeger Britse labourpremier zal vrijdag in een zie kenhuis worden opgenomen voor een herniaoperatie. Men verwacht dat hij tien dagen in het ziekenhuis zal moeten blijven. Grote vergissing. Vice-president Nixon heeft voor de nationale persclub te Washington verklaard, dat het een „grote vergissing" zou zijn de geweld daden, waarmee hij in Latijns-Ameri- ka is bejegend, uitsluitend aan commu nisten toe te schrijven. „De communis ten leidden de aanval, maar zij hadden een groot aantal gewillige helpers," zo zei hij. Speurhond. Twee meisjes van negen en vier jaar uit de Westduitse plaats We- litsch zijn onder de prikkeldraadver sperring tussen Oost- en West-Duits- land gekropen om het gouden bruilofts feest van hun grootouders te kunnen bijwonen. De Oostduitse politie vond hen, toen een speurhond hun spoor volgde. De kinderen mochten nog een paar uur blijven en werden toen door de politie over de grens gebracht. Invitatie. De van Cyprus verbannen Grieks-orthodoxe aartsbisschop Maka- rios is uitgenodigd de volgende maand in Londen een conferentie van Angli caanse bisschoppen en aartsbisschop pen bij te wonen. Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, zou de gast zijn van de aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffrey Fisher, die ook een aantal andere hoogwaardigheidsbekle ders van oosterse kerken zou hebben uitgenodigd. Totaal. In het Indische staalcentrum Jams- hedpur is woensdag, na hevige onlus ten, die gepaard gingen met plunde ren en brandstichten een totaal uit gaansverbod afgekondigd. De plaatse lijke overheid heeft de hulp van het le ger ingeroepen voor het handhaven van de openbare orde. In de Tata-staal- fabrieken de grootste van India kwam het werk tot stilstand, nadat een door communisten geleide langzaam- aan-actie in de fabriek was ontaard in een demonstratie van tienduizend men sen waarbij een betoger om het leven kwam en 75 personen, onder wie 62 agenten, werden gewond. De demon stranten protesteerden tegen de arres tatie van de leiders der langzaam-aan- actie. Abuis. President Urho Kekkonen van Fin land wordt vandaag in Moskou ver wacht. Abusievelijk meldden wij dat de Finse president reeds in Moskou was aangekomen. Uitstekend. Koning Saoed van Saoedi- Arabië, die vorige week in het zieken huis van de Amerikaanse luchtmacht te Dahran in Saoedi-Arabië werd op genomen. was oververmoeid en had rust nodig, aldus een medisch commu- qué. De koning is geheel hersteld en heeft een uitstekende gezondheid, zo wordt gezegd. Geld. In de woning van een Wener, die kleermaker is geweest aan het keizer lijk hof, is een zeer zeldzaam exem plaar gevonden van een zeventiende- .eeuwse bijbel, zo meldt het Weense blad „Express". Een Amerikaanse uni versiteit zou er honderdduizend dollar voor hebben geboden, maar de eige naar hoopt er nog meer geld voor te kunnen krijgen. Vasten. Acharya Bhansali, een volgeling van Ghandi, heeft al vijftig dagen ge vast „om de mensheid te behoeden voor een atoomramp." Hij wil het 66 dagen volhouden, dan wat eten en ver volgens voor hetzelfde doel opnieuw vasten. Bhansali is al meer dan dertig pond afgevallen. Tweemaal per dag neemt hij een koud bad. Spoorwegongeluk. Bij het spoorwegonge luk ir India nabij het station van Tsjamraraj, waar woensdag een snel trein ontspoorde, zijn zeker 21 mensen omgekomen en 44 gewond. Tegen. De Philippijnse senaat heeft zich eenstemmig uitgesproken tegen het op slaan van raketten op Philippijns grond gebied. Men ziet hierin een weigering in beginsel om met de Verenigde Sta ten te onderhandelen over de aanleg van nieuwe Amerikaanse raketbases op de Philippijnen op basis van een nieuw Philippijns-Amerikaanse over eenkomst voor wederzijdse verdedi ging. Via de maan. In de Verenigde Staten zijn proeven genomen, die hebben aange toond dat het mogelijk is televisie-uit zendingen of radio-uitzendingen op ul tra korte golf uit een bepaald wereld deel op te vangen in een ander conti nent met behulp van de maan. Het ob servatorium in Bonn heeft met een zeer sterke antenne signalen van het observatorium te New Jersey opgevan gen, die gericht werden op de maan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2