Kerkenbouw in Bloemendaal nog niet gesubsidieerd Bloemendaalse raadskandidaten der V.V.D. aan het woord Mosterman behaalde zijn tweede fraaie zege op Bosscher Te veel buitenstaanders in het Produktschap voor Siergewassen Verkiezing vierde wethouder wordt weer verwacht Rijksregeling zal worden afgewacht carbolineum buitenbijts 11 Nu is roomboter écht goedkoop - iedereen is nu in staat roomboter te eten, profiteer en geniet van de onvervangbare geur en smaak. Haarlemse rechtbank sprak chauffeur van NZH vrij Gaat u met vakantie? Uw verfleverartcier ROLLAND-SCHAAKTOERNOOI Voorzitter De Hyacint Schrijfster H. Szekely- Lulofs overleden K.V.P.-forum te Heemstede VRIJDAG 23 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COUKANT Smul mi van ROO PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z.H. A ni'FR'l'PMTrF Met negen tegen acht stemmen heeft de gemeenteraad van Bloemendaal in zijn donderdagmiddag gehouden vergadering besloten nog niet tot subsidiëring van de kerkenbouw in deze gemeente over te gaan. De gemeenteraad nam een voorstel van de heer H. Schmidt van Gelder (V.V.D.) aan om de rijksregeling in deze eerst af te wachten, alvorens verzoeken om bijdragen ten behoeve van de ker kenbouw in te willigen. Dit voorstel kreeg de steun van de fracties der Partij van de Arbeid en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, met uitzondering van de stem van de heer G. Daams (V.V.D.). Van de kerkvoogdij der Nederlands Her vormde gemeente Bloemendaal-Overveen -Aerdenhout en de kerkeraad van de Ge reformeerde kerk in Bloemendaal waren verzoeken om bijdragen in de bouw van nieuwe kerken ingekomen. B. en W. stel den voor deze verzoeken in te willigen en een bijdrage van negentig gulden per vas te zitplaats te verstrekken. De toe te ken nen bijdragen zouden in totaal 63.089.- bedragen. De heer Schmidt van Gelder (V.V.D.) vond het beter met subsidiëring te wachten totdat bekend is, wat het rijk in deze doet. Het voorstel zou daarom moe ten worden aangehouden. Mr. Vliegen (Arb.) en de heer Van Holten (V.V.D.) plaatsten zich achter het standpunt van de eerste spreker. Mr. De Jong Schou wenburg (Prot. Chr.) was echter van fflrdeel, dat de belangen van de onder scheiden kerkgenootschappen door een afwachtende houding niet worden gediend. Het gaat hier om een Bloemendaalse aan gelegenheid. Het was spr. daarom niet goed duidelijk, waarom men dit voorstel wilde aanhouden. De heer P i n x t e r (K.V.P.) wees op de financiële nood van de kerkgenootschappen. Met het oog ADVERTENTIE PINKSTER AANBIEDING ALLE MODEL HOEDEN 20% GOEDKOPER! ANEGANG 24 - FRANKESTRAAT 3-5 De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag een dertigjarige chauffeur van de N.Z.H. vrijgesproken van het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door gro ve schuld. Hij werd er van beschuldigd op 16 juli 1954 in de Altenastraat in Haarlem-noord bij het wegrijden van een halte zich er niet voldoende van overtuigd te hebben, dat al le uitstappende passagiers de bus veilig hadden verlaten. Eén van hen, een toen 70-jarige inwoon ster van Heemstede, was met haar rech terbeen onder een van de achterwielen ge raakt, waardoor dit been zodanig werd ge kwetst dat van een algeheel herstel geen sprake kor. zijn. Het slachtoffer had verklaard, dat zij de bus nog niet helemaal verlaten had toen de middendeur van de bus achter haar dichtklapte waardoor zij achterover op straat was getuimeld. Hoewel verscheide ne getuigen deze lezing van 't ongeval be vestigden, had een andere getuige ver klaard, dat de bejaarde dame reeds op het trottoir stond en struikelend onder de bus was terecht gekomen. De officier van Justitie had tegen de chauffeur een boete van 75,- subsidair dertig dagen hechtenis geëist. Bij deze eis had hij rekening gehouden met het feit, dat bij het opmaken van het proces-ver baal van dit verkeersongeval door de poli tie een ernstige fout was gemaakt en dat het ongeluk zo lang geleden was gebeurd. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan MINSTENS TWEE DAGEN voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van t/m en dan uw vakantie-adres (liefst in blokletters). De abonnees, die per week betalen, wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE hierop zou het goed zijn op de subsidie aanvragen thans te antwoorden. Temeer, daar de rijksregeling nog wel enkele jaren op zich kan laten wachten. Wethouder mr. H i j s z e 1 e r vond het onjuist de kerkbesturen met lege handen van de deur weg te sturen. Hij achtte het punt uitvoerig doorgesproken, daarom heeft het geen zin langer met de afhan deling van de aanvragen te wachten. Wet houder Van Geluk echter vond, dat het weinig uitmaakt, of de kerkbesturen thans of later antwoord op hun subsidie-aanvra gen krijgen. Aangenomen mag worden, dat de financiering van de bouw is ver zekerd. Het gaat erom de besturen in de verdere verplichtingen tegemoet te komen. Nadat de heer Lagendijk (Prot. Chr.) zich voor afwerking van het voor stel had verklaard, liet de heer Daams (V.V.D.) uitkomen, niet met het voorstel van zijn fractiegenoot Schmidt van Gelder mee te kunnen gaan. Ir. T i r i o n (V.V.D.) vroeg zich af, waarom de behan deling van de aanvragen zo snel moest geschieden. „We moeten over de financiële achtergrond beter worden ingelicht". EI ij merkte hierbij op, dat het voorstel niet in de commissie voor Publieke Wer ken is behandeld. Wethouder Hyszeler: „Dit punt is in enkele commissies behan deld, maar het behoeft niet in de commis sie voor Publieke Werken aanhangig te worden gemaakt. Het betreft hier niet een technisch probleem". „Ja, maar het gaat hier toch om bouwwerken", was de reactie van ir. Tirion, waarop de voorzitter antwoordde, dat het hier een principiële maar geen technische kwestie betreft. De gemeente heeft met de bouw van de ker ken als zodanig niets te maken. Tenslotte werd het voorstel-Schmidt van Gelder tot aanhouding van de inwilliging der subsi die-aanvragen in stemming gebracht en aanvaard. Geldlening geweigerd Met elf tegen zes stemmen werd voorts een voorstel van de heer Schmidt van Gelder aangenomen om een geldlening van de n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten, groot 111.000.- tegen vijf per cent rente, niet te accepteren. B. en W. hadden voorgesteld de geldlening aan te gaan. De heer Schmidt van Gelder zou eerst de ontwikkeling van het rentepercentage willen afwachten. Hij had de indruk, dat over een half jaar tegen gunstiger voor waarden een lening kan wbrden gesloten. De K.V.P.-fractie, de wethouders mr. Hijszeler en Van Geluk, alsmede de heer Lagendijk wilden de geldlening wel aan gaan. ADVERTENTIE Botermarkt 48 - Tel. 18815 heeft een nieuw soort verbeterde in vele kleuren Een wonder voor uw schutting, en balkon. hek Tevens alle kleuren var. Gela-IJever steeds voorradig. Naar aanleiding van de gemeenteraads verkiezingen hield de afdeling Bloemen daal van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie donderdagavond in hotel „Rusthoek" aan de Bloemendaalseweg een openbare vergadering, waarop ondermeer drie kandidaten voor de gemeenteraad het woord hebben gevoerd. Mr. H. B. Wildt Meyboom, die na 1949 vier jaar deel heeft uitgemaakt van de Bloemendaalse raad, behandelde de staat kundige verhoudingen en de beginselen van de V.V.D. meer in het algemeen, waar bij hij ondermeer opmerkte dat de V.V.D. geen centralisatie van het gemeentehuis houden voorstaat. Spreker was van mening, dat de gemeente Bloemendaal altijd goed is bestuurd, zonder een ver De tweede ronde van het Rolland- jubileumschaaktoernooi, dat in gebouw Irene in Overveen wordt gehouden, is een zeer interessante ronde geworden. In de drie hoofdgroepen zag men partijen van een geheel uiteenlopend karakter. Er werd schaak gespeeld op de aantrekkelijkste wijze Het fraaiste succes behaalde L. G. Mos terman tegen de Noordhollandse jeugd kampioen II. Bosscher. Met bekwame hand bracht Mosterman zijn stukken in de juiste formatie, deed daarna een for midabele paardzet en liep vervolgens zijn tegenstander volkomen onder de voet. Het was reeds zijn tweede goede zege. Voor dezelfde groep had A. Herfst het niet gemakkelijk tegen Tj. de Jong. De laatste had in het middenspel naar een gunstig eindspel kunnen afwikkelen. Hij meende dit via stukwinst sneller te kun nen doen, maar verkeek zich volkomen. In plaats van stukwinst verdween zijn ko ningin tegen een toren en een loper van het toneel. In de hierop volgende razende tijdnood wisselden de kansen met de re gelmaat van een klok. Bij het afbreken was nog steeds niet te bepalen wie beter sto.id. De huiselijke analyse leerde later dat een evenwichtige situatie was ontstaan. Zon- De vereniging „De Hyacint" hield don derdagmiddag in „De Nachtegaal" in Lis- se haar algemene ledenvergadering. Hoe wel de voorzitter, de heer G. van der Ma- rel, de agenda mager noemde, werd het toch een belangwekkende bijeenkomst, omdat deze voorzitter nu eens ronduit zei, wat hij van het bestuur van het Produkt schap voor Siergewassen dacht. Er zitten te veel mensen in, die uver het vak beslis sen, maai met beide benen buiten het vak staan. Aldus de verbolgen heer Van der Marei. Hij stak echter ook de hand in eigen boe zem, want niet zelden gaat een minder heidsgroep naar een andere vereniging en probeert daar iets voor elkaar te brengen. Zelfs ging men wel rechtstreeks naar de minister. Deze gang van zaken is niet be- vordelijk voor de kracht van de organisa ties. Bij de ingekomen stukken bleek een brief te zijn van de heer Van Reisen, die mededeelde, dat de Shell in Amerika de produktie van Chloor Broom Propeen staakte. Dit middel wordt gebruikt bij de bestrijding van het wortelrot in hyacinten. De vereniging zou daar iets tegen moeten doen, meende de heer Van Reisen. Er is al een commissie benoemd, die reeds contact heeft opgenomen met Shell Nederland. Daar kreeg men te horen, dat het afzetge bied te klein is nu men bij de bestrijding van schimmels in tabak andere middelen die goedkoper zijn, gebruikt. Alleen de bloembollenstreek gebruikt gedurende een maand dit CBP. Men heeft er uitvoerig over gesproken en zal middelen beramen om de Shell te bewegen het produkt toch te vervaardigen. Deze commissie bestaat uit de heren C. M. Drienuizen, Jac. Nieuwen- huis en Th. Hoog. De laatste heeft geadvi seerd een Haarlemse fabriek, die oliepro- dukten verwerkt voor de produktie te pol sen. Er was ook een brief van het Produkt schap voor Siergewassen binnengekomen, waarin voorstellen werden gedaan in ver band met de reservering van gelden voor de opkoop van het surplus. Het bestuur van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur heeft met de groepsbesturen vergaderd. Men is tot de conclusie gekomen, dat men zich maar bij het voorstel moet neerleggen. Men hand haafde echter zijn standpunt, dat er niet meer zou moeten worden gereserveerd. De gebruikelijke aanvallen op het be stuur van het PVS bleven niet uit, maar jhr. Van Nispen tot Pannerden verklaar de dat dit bestuur aanvankelijk ongelimi teerd heeft willen reserveren, maar nu met dit compromis voor tachtig percent heeft toegegeven aan de wensen van het vak. Er zal nu niet meer dan tot twintig percent van de exportwaarde, gebaseerd op de binnenlandse minimumprijs, worden gere serveerd. Van de vroege tulpen is al een „pot" van twaalf percent, voor de late der tien en voor de narcissen zelfs van zestien percent gevormd. Alleen voor de hyacin ten is nog slechts voor 3.6. percent gereser veerd. De heer Van Nispen verklaarde dat men zich met dit compromis akkoord heeft verklaard, omdat men er rekening mee moet houden dat de werknemersvertegen woordigers in het bestuur van het PVS een ander voorstel waarschijnlijk van de hand zou wijzen. Op dit punt gekomen gaf de heer Van der Marei zijn mening ten beste over „Den Haag". Dat hij veel bijval verkreeg is te begrijpen. Uit het jaarverslag vernemen wij, dat de vereniging 658 leden telt, die gezamenlijk 97 percent van het hyaeinlenareaal in handen hebben Er zijn 819 kwekers van dit artikel. De huishoudelijke punten leverden geen stof tol discussie op De rekening sloot met een batig saldo en dan vindt met het al gauw goed De rondvraag leveide ook geen wereldschokkende vragen op. ADVERTENTIE VOOPnUUCWEBK Grote sortering REISWEKKERS der verder spelen werd dan ook tot remise besloten. In groep twee behandelden G. Kranen donk en E. J. Petersma elkaar met voor zichtigheid. Beiden hebben een gunstig staande afgebroken partij en wensten ken nelijk hun kansen niet onnodig te verspe len. Er volgde al spoedig een forse afruil. Na dertien zetten werd de vrede getekend Veel boeiender was de strijd die J. v d. Berg er P. A. van Driel leverden. Al vrij spoedig kwam P. A. van Driel een pion voor, maar hij moes4 daarbij toezien dat de stukken van zijn tegenstander in een betere positie stonden. J. v. d. Berg kwam dan ook met de verwachte aanval voor de dag en bood zijn rivaal listig een paard aan Deze weigerde, hetgeen met een zijn ondergang betekende. J. v. d. Berg kende geen genade en scoorde de eerste winst. In de derde groep had W. Geuzebroek Sr. het op te nemen iegen H. Klein. Bei de spelers weten zo het één en ander van schaken af, hetgeen een felle strijd deed verwachten. Deze bleef dan ook niet uit. Geuzebroek maakte echter een jammer lijke vergissing. Een klein rekensomme tje achteraf leerde hem dat hij een stuk teveel had geofferd. Voor H. Klein was het toen nog maar een kwestie van tech niek om de partij in zijn voordeel te be slissen. Op het andere bord had C. Rothert het met zijn Siciliaanse verdediging tegen J. A. v. Emmerik bepaald niet prettig. De HWP'er zette een gevaarlijke koningsaan- val op touw. Een slecht staand paard had vrijwel geen velden. Onder de druk van Van Emmerik's aanval moest Rothert een pion prijsgeven. Even later volgde een t -eede slachtoffei Beslist werd de ont moeting nog niet, maar een overwinning voor J. A. van Emmerik lijkt bij hervat ting waarschijnlijk. In de hoofdgroepen luidt het programma voor de derde en laatste ronde: Groep I; Tj. de JongH. Bosscher; A. HerfstL. G. Mosterman. Groep 2: P. A. van Driel— E. J. Petersma; J. v. d. BergG. Kra nendonk. Groep 3: W. Geuzebroek Sr. C. Rothert; H. KleinJ. A. van Emmerik. De verdere uitslagen luiden: Groep 4: Th. Eekhout jr.G. van Oppen 0-1; P. PancrasJ. v. d. Moot afgebroken. Groep 5: J. W. de MunckF. Groos 1-0; J. Uit- tenbogaardW. de Graaff 0-1. Groep 6: W. KievitL. Kensen afgebroken; C. BrinkD. Wielinga afgebroken. Groep 7: B. PietersG. H. Brandsma remise; J. Rothert—G. J. Sarl<_. 1-0. Groep 8: A. de BusserJ. C. Andersen 0-1; C. Schave ling—H. W. van Dis 0-1. Groep 9: H. W. van WortH. Kerkheide 1-0; P. L. de MunckW. Krijnen afgebroken. Groep 10: Th. Eekhout sr.—M. J. Stals 1-0; G. NijlandN. v. d. Heuvel 1-0. Groep 11: T. Spaargaren—W. Geuzebroek jr. 1-0; R. Eekhout—F. Hoek 1-0. De derde ronde wordt hedenavond ge speeld. doorgevoerd dirigisme, waar de huidige regering wel blijk van geeft. De V.V.D. wil het algemeen belang dienen en pu bliek recht is publieke plicht. Door de belastingheffing worden alle geldmiddelen ten gunste van de centrale overheid aan de gemeente ontroofd, aldus spreker. Deze nivellering remt tevens de arbeidslust af. De staat neemt de macht over ten koste van de vrijheid van het individu, waar door individueel bezit en sparen onmoge lijk worden gemaakt. Particuliere wo ningbouw is niet mogelijk*tfoor roof op de rechtmatige huiseigenaar en de bemoei zucht en socialisering van de regering, waardoor aan het zelfbestuur in de diverse gemeenten een bijna dodelijke slag wordt toegebracht, aldus spreker. De V.V.D. voert de vrijheid in haar vaan, is afkerig van dwang en dirigisme en wil de indivi duele mens in het licht stellen. Ir. P. C. Tirion belichtte de moeilijk heden, waarmede een raadslid in Bloe mendaal geconfronteerd wordt. De ge meentepolitiek is inderdaad nauw verbon den aan de landspolitiek, maar een sterk onbehagen over het bewind van de rege ringspartijen kon spreker zich niet ont veinzen. Bloemendaal, dat steeds een zui nig beleid heeft gevoerd, voelt zich steeds sterker aangetast in haar gemeentelijke autonomie. Er wordt gebroken met het beginsel dat iedere burger recht heeft op het plukken der vruchten van zijn arbeid. De gemeente Bloemendaal had steeds een reservefonds, ook na de oorlog, maar zij werd alleen maar verdacht van kapitalis tische neigingen, aldus spreker. Drs. J. W. Wichers. die zeide nog niet politiek geschoold te zijn, behandelde onderwijsproblemen in de gemeente Bloe mendaal. Door de gelijkstelling van bij zonder en openbaar onderwijs zijn er tel kens -tegenstenihgën thssén rechts en links in de gemeenteraad- Onderwijsproblemen van verstrekkende 'aard noemde de heer Wichers het grote aantal buitenleerlingen in deze gemeente (2750), het probleem van de boventallige leerkrachten, die de ge meente jaarlijks 80.000 kosten en het nijpend gebrek aan gymnastieklokalen. Nadrukkelijk stelde deze spreker de be langen van het kind als primair. Na de pauze vertelde het oud-Tweede- Kamerlid mevrouw FortanierDe Wit over haar ervaringen in de afgelopen twaalf jaar als lid van de Kamer opgedaan, Te Amsterdam is donderdag op bijna 59-jarige leeftijd plotseling overleden de schrijfster mevrouw H. SzekelyLulofs. Zi5 werd 24 juni 1899 te Soerabaya geboren en bracht een deel van haar jeugd in het toenmalige Nederlands-Indië door. In 1930 repatrieerde zij met haar echtgenoot, de planter en schrijver Laszlo Szekely naar Europa en woonde tot 1938 in Boedapest. Daarna kwamen zij naar Nederland. Van haar hand verschenen vele werken over het leven in de tropen en in Hon garije, onder andere „Rubber" (dat ook voor toneel en film is bewerkt). „Koelie", „Emigranten", „De andere Wereld". „De Hongertocht", „Het laatste Bedrijf" en „De kleine Strijd". waarin zij ondermeer zeide, zeer verheugd te zijn op deze vergadering zovele vrou wen te zien, omdat de V.V.D. als partij op grond van haar beginselen gelijke rechten aan man en vrouw toekent. Het gaat in de wereld en ook in ons land om de strijd der ideeën. De vrijheid van de geest staat op het gehele terrein van het maatschappelijk leven op de voorgrond. „Voor alles, pro beer het met de vrijheid", zeide spreekster. Inderdaad rommelt het in de politiek van daag de dag, maar de geestelijke vrijheid wil de V.V.D. steeds hooghouden. De Partij van de Arbeid heeft, volgens mevr. Fortanier, haar stempel op het beleid in Nederland gedrukt, dat geen rijkdommen bezit. Twaalf jaar na de oorlog is er nog steeds een ernstig tekort, waardoor alles wordt gestagneerd. De huurblokkering noemde zij een stokpaardje van de P.v.d.A. en de K.V.P. Zij achtte de datum van 28 mei daarom zo belangrijk, omdat deze een exacte opiniepeiling zal geven over het regeringsbeleid. Spreekster ging ook in op de helmenaffaire, waarbij zij opmerkte, dat zij de handelwijze van mr. Kranen burg. die nog steeds als staatssecretaris aanblijft, niet bepaald kon bewonderen. De V.V.D. is door de strijd in de Kamer gehard. Haar moties worden vaak ver worpen, maar het merkwaardige is, dat de V.V.D. mee regeert door middel van deze verworpen moties. Ook bij de ge meenteraadsverkiezingen gaat het om de strijd der ideeën en om aan elk individu een betere plaats onder de zon te geven. Het gaat bij deze partij om de liberale beginselen zowel in 's landsbelang als in de gemeenteraden. De voorzitter, de heer W. B. Buma, bood mevrouw Fortanier een bougainvillea aan namens de afdeling. ADVERTENTIE Met film bent u „safe"! Het grootste gedeelte der katholieke fractie van de Heemsteedse gemeenteraad de heren E. J. van Lent, N. J. van der Linden, Th. Verhoeven en P. Zegwaard heeft, donderdagavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg een forum gevormd, dat met de heer J. Bek- ker als voorzitter een groot aantal vra gen heeft beantwoord. De eerste hiervan waren gewijd aan het huidige woning vraagstuk, hetgeen voor de heer Van Lent aanleiding was eraan te herinneren, dat Heemstede nog altijd ruim vijfhonderd woningzoekenden telt. Ofschoon slechts een naar verhouding klein gedeelte hier van als werkelijk urgente gevallen kan worden beschouwd, biet het totaal beeld ook in deze gemeente geen enkele voor uitgang. Verder achtte spreker het uitge sloten, dat binnen afzienbare tijd sprake kan zijn van lagere huren voor de nieuw bouw, omdat het gemeentebestuur hier streeft naar een behoorlijke inhoud en uit voering. Het inschakelen van meer wo ningbouwverenigingen zou volgens de wethouder evenmin nieuwe perspectieven openen, hoewel hierover wel weer bespre kingen worden gevoerd. Bovendien is de animo van deze verenigingen geringer dan voorheen, omdat de besturen geen enkele invloed meer kunnen uitoefenen op de ver deling en toewijzing. Ook het huisvestingsbeleid kwam ter sprake, waarbij de heer Van der Linden verklaarde, dat de toewijzing uiteindelijk berust bij B. en W., die hierover geen enkele verantwoording aan de raad zijn verschuldigd. De adviescommissie heeft in dit geval dan ook slechts een advise rende stem, waarbij de urgentie van het geval steeds maatgevend is. Op een des betreffende vraag erkende spreker, dat het college hiervan niet dikwijls afwijkt bij de definitieve toewijzing. Vervolgens werd door het forum de me ning bestreden, als zouden in Heemstede de elektriciteitstarieven naar verhouding te hoog zijn. Wel onthulde de heer Ver hoeven, dat sommige raadsleden zich be ijveren om de huidige regeling te vervan gen door een oppervlaktetarief. Doordat volgens het oordeel van de katholieke frac tie door een dergelijke wijziging voorna melijk de „kleine man" en de winkeliers gedupeerd zullen worden, zal deze fractie zich steeds tegen elk voorstel van dien aard blijven verzetten. Een andere vragensteller toonde zich bezorgd over het feit, dat de katholieke fractie kennelijk geen academisch ge- vormden heeft kunnen opbrengen en hij vroeg daarom, of de leden hiervan wel steeds in staat zijn het tegen de „mees ters in de rechten" van de andere partijen op te nemen. De heer Verhoeven advi seerde de notulen over de vijf laatste ja ren na te lezen of enige raadsvergaderin gen te bezoeken. Hij zal dan spoedig tot geheel andere gedachten komen. Met het oog hierop constateerde de voorzitter een uiterst geringe animo bij het intellect voor het politieke- en gemeenschapsleven in Heemstede. Aan de hand van de kandida tenlijst van een andere partij meende hij echter te mogen vaststellen, dat hiervan niet alleen bij de katholieken sprake is. Ook kwam de samenwerking met de protestants-christelijke partijen aan de orde, waarbij door het forum werd verze kerd, dat deze bij vraagstukken van le vensbeschouwelijke aard en geloof en ze den altijd uitstekend is geweest. Uit de verdere discussies bleek, dat het forum ook de benoeming van een vierde wethouder weer verwacht waarbij uiteraard nog niet kon worden voorspeld, onder welke par tijen deze vier zetels dan verdeeld zullen worden. Wel achtte de heer Verhoeven de kansen ditmaal gunstig voor een rooms- katholieke gemeente-secretaris, eveneens onder voorbehoud echter, dat men hier voor een kandidaat zal kunnen aanwijzen, die in ruime mate over de voor een der gelijke functie vereiste kwaliteiten kan be schikken. Tenslotte was het forum van oordeel, dat Heemstede bestemd is om ook in de toe komst als een forensengemeente te wor den beschouwd. Het blijkt immers dat men deze mening eveneens is toegedaan in de regionen van de planologische dienst, waar men heeft besloten bepaalde gedeelten van Heemstede onbebouwd te laten en aldus de blijvende bestemming van recreatiege bied te verlenen. Daarnaast bestaat twee entwintig procent van de totaaloppervlak te uit buitenplaatsen, waarop evenmin wo ningbouw zal zijn toegestaan. Naar schat ting zal het inwonertal van deze gemeen te dus nimmer meer bedragen dan vijfen dertigduizend. In het belang van de autoch tone bevolking achtte het forum de vesti ging van klein-industrie gewenst. Wet houder Van Lent verklaarde, dat deze ge dachte ook in het college leeft, gezien de openstelling van het nieuwe industrieter rein achter de Cruquiusweg. Er bestaat hiervoor van de zijde der fabrikanten on getwijfeld een verheugende belangstelling zodat het gemeentebestuur in staat is een strenge selectie op de aanvragen tot ves tiging toe te passen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13