Felle critiek van prof. Tenhaeff op geruchtmakend proefschrift ILFORD Waakzame dorpskruidenier ontraadselde inbraak hollandia-cema patent w schoenen Dringende verwijzing naar hernieuwd oorlogsgevaar door Duitse bewapening 13 Helderzienden waardeloos voor politie Dissertatie van Biltse politie-inspecteur „tendentieus en ondeskundig geschrijf" „Betreurenswaardige promotie" HOLLANDIA CEMA PATENT Kerkdieven hadden een makkelijk karwei 'N LEUK CONTRAST P. Visser mag geld en bescheiden behouden Pinkster trek... het grootste plezier... J fotograferen met 's werelds beste rolfilm mm::: Ji. a. :yy.aesssmtm<m:- 1/ Onderhandelingen over luchtlijn Schiphol-Moskou RENAULT! GARAGE DEN HOUT Examens Centrale Personeelsdienst gaat verdwijnen Oplichter beloofde voor zeshonderd gulden een flat Kerkelijk Nieuws TEKST VAN EEN RUSSISCHE BRIEF Medische voorlichting voor het publiek Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst wil maandblad gaan uitgeven Soomh Drie doden in het verkeer Libanon beklaagt zich bij de Veiligheidsraad Raadselachtige explosie in villa te Twello VRIJDAG 23 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een onzer redacteuren) Ongeveer twee weken geleden is de Biltse politie-inspecteur mr. W. Brink tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromoveerd op een proefschrift, dat wegens zijn conclusies in de pers nogal veel aandacht gekregen heeft. Wij hebben ons nu tot prof. dr. W. H. C. Tenhaeff te Utrecht gewend met het verzoek, ons zijn oordeel over dit proefschrift te geven. Mr. Brink's dissertatie draagt tot titel: Enige aspecten van de paragnosie in het Nederlandse strafproces". De schrijver komt in dit proefschrift tot de conclusie dat de hulp van helderzienden voor het opsporingswerk van politie en justitie van nul en gener waarde is. Ofschoon prof. Tenhaeff er aanvankelijk weinig voor bleek te gevoelen een bestrijding van dit proefschrift in de pers te leveren, verklaarde hij zich ten slotte toch bereid, ons zijn mening kenbaar te maken, waarbij hij er met nadruk op wees dat hij het juridische deel van mr. Brinks proefschrift buiten beschouwing wenste te laten, daar dit buiten zijn bevoegdheid tot oordelen valt. In een exclusief interview met een re dacteur van ons blad verklaarde de hoog leraar, dat hij het zeer betreurenswaardig achtte dat iemand op een proefschrift met een dergelijke inhoud de doctorsgraad aan een Nederlandse universiteit heeft kunnen verwerven. „Ik kan", zo zeide prof. Ten haeff letterlijk, „dit geschrift niet anders kwalificeren dan als tendentieus, negatief gericht en getuigend van grove ondeskun digheid op het gebied van de parapsycholo gie. Wetenschappelijke objectiviteit, waar door elk proefschrift zich behoort te ken merken. is in dit proefschrift niet aan wezig. De schrijver heeft zich door zijn affecten laten beheersen. Verbazen doe ik mij hier geenszins over, daar ik enige jaren geleden bjj herhaling contact met de heer Brink heb gehad. Ik wees hem toen op ern stige leemten in zijn psychologische kennis en op de ontactvolle wijze waarop hij enkele proefpersonen zocht te benaderen." „Nu is hef; zeer opmerkelijk dat de pro movendus op pag. 57 van zijn proefschrift zelf rekening houdt met de mogelijkheid, dat hij op een onjuiste wijze de proefper sonen tegemoet trad. Hij spreekt ter plaatse van een verkeerde „approach". Nu dient het ongetwijfeld wel als een zeer onjuiste benadering van proefpersonen beschouwd te worden als zij op momenten, waarop zij zich niet gedisponeerd gevoelen, door de proefleider min of meer geforceerd worden om toch voor hem te „werken"." Niet objectief In 1957 is bij de firma Bijleveld te Utrecht een boek verschenen van de hand van prof. Tenhaeff dat tot titel draagt: .Beschouwingen over het gebruik van pa ragnosten voor politiële en andere practi ce doeleinden". Ofschoon, blijkens de literatuur-opgave in het proefschrift, dit boek de promovendus bekend is, negeert hij het in zijn tekst vrijwel volkomen. In dit boek doet prof. Tenhaeff zich aller minst kennen als een enthousiaste voor stander van het gebruik van helderzienden voor politiële doeleinden. Vele, onder zijn leiding genomen proeven verliepen, in politieel opzicht, onbevredigend, ofschoon zij in parapsychologisch opzicht vaak zeer interessant materiaal opleverden. Dit neemt niet weg dat wij in dit boek een aantal gevallen aantreffen, waarbij de paragnost wel degelijk in politieel opzicht zeer bruik bare gegevens wist te verstrekken, vooral in een aantal vermissingsgevallen. Wij vragen ons nu af waarom de promo vendus geen dezer gevallen vermeldt. Wel schenkt hij in ..ijn proefschrift een ogenblik aandacht aan het onderwerp „vermissin gen", maar dan alleen in negatieve zin. Dit. is het wat prof. Tenhaeff als tendentieus geschrijf kwalificeert en getuigend van een ernstig gebrek aan datgene wat een disser tatie allereerst behoort te kenmerken: ob jectiviteit. Mr. Brink heeft overigens in zijn disser tatie geenszins ontkend dat telepathie en daaraan verwante verschijnselen feitelijk heden zijn. Maar deze feitelijkheden schij nen voor hem alleen maar van waarde te zijn als zij rechtstreeks bruikbaar zijn voor politiële doeleinden. „Gelief hebber" Deze grief uitte nu ook prof. Tenhaeff bij gelegenheid van het onderhoud dat wij met hem hadden. Hij vertelde ons, dat hij er getuige van was geweest dat de promo vendus aan een helderziende portretten (als inductoren) voorlegde en dat hij daarbij alleen maar belangstelling vertoonde voor hetgeen dé paragnost met betrekking tot ADVERTENTIE zijn BUIGZAAM als de voet zélf Aanbevolen door voet-specialisten. De schoen die U GULDENS' bespaart aan reparatiekosten. MET 6 MAANDEN GARANTIE OP DE ZOLEN Uit de St. Willibrorduskerk te Zeelst zijn jhe kelken ter waarde van 3000 gestolen. De dieven zijn, toen de deur van de sa- ^jstie openstond, daar binnen gegaan, ^vonden er de sleutel van de brandkast, „at zij de kelken daaruit konden nemen. Een zware gouden monstrans en andere Souden sieraden lieten ze staan. het in politieel opzicht belangrijke verleden van de geportretteerde mededeelde. „Mr. Brink", aldus prof. Tenhaeff. „liet zich geheel door utiliteitsoverwegingen leiden en bewees hiermede dat hij als experimen tator wel zeer te kort schoot. Dit is een van de redenen, waarom ik in 1955 besloot mr. Brink in over weging te geven, maar een ander on- derwei-p voor zijn dissertatie te kiezen. Wie zich op parapsychologisch gebied beweegt, moet allereerst psychologisch kunnen denken en daarbij de nodige kennis bezitten van de dieptepsycho- logische problematiek. Ik neem het de promovendus allerminst kwalijk, dat hij dit vermogen en deze kennis niet bezit. Het is echter zeer betreurens waardig wanneer iemand zo weinig zelfkennis bezit, dat hij gaat liefhebbe ren op een gebied dat hem van nature niet ligt. En als dat geliefhebber dan leidt tot een dissertatie moeten wij onze afkeuring te kennen geven in ter men die sterker zijn dan het woord afkeuring". „Goede gevallen genegeerd" Prof. Tenhaeff wees in dit verband nog op de voorliefde voor Amerikaanse en Engelse auteurs op het gebied der para psychologie. welke in dit proefschrift naar voren treedt. Ofschoon de geschriften van deze auteurs ontegenzeglijk het para psychologisch onderzoek verder gebracht hebben, getuigen zij nochtans van een zeer eenzijdige instelling en een positivisme dat niet meer van deze tijd is. Ook zien wij een negatie van het onderzoek, dat op het con tinent werd verricht. Wat de enquête betreft, die mr. Brink heeft ingesteld naar de ervaringen met paragnosten bij de justitie, de rijks- en de gemeentepolitie: daaruit kan men conclu deren. dat politie en justitie nog maar spo radisch gebruik maken van de diensten van paragnosten en dan meestal nog op verzoek van derden fgedupè'erden, familie leden van vermiste/personen enz.); In lang niet alle gevallen leverden deze consulten in politieel opzicht bevredigende resultaten op. Men kent echter een aantal zaken waarbij dit wel het geval is en waarbij aanwijzingen door een helderziende ver strekt werden, die direct tot de ontraadse ling van een moeilijk politieel geval leid den. Deze geslaagde gevallen worden ech ter door mr. Brink volkomen genegeerd en dit is het voornaamste bezwaar dat prof. Tenhaeff tegen diens proefschrift aan voert. Even onrechtvaardig zou het zijn. op de waarde van het politiële opsporings apparaat te willen afdingen op grond van het feit, dat ook de recherche, met al haar moderne hulpmiddelen, slechts een zeer gering deel van alle misdrijven en vermis singen tot opheldering weet te brengen. ADVERTENTIE in uw kamer, als u de schoor steen in een volkomen afwij kende kleur plakt Wij hebben hiervoor verschillende zéér attractieve soorten. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Plaktafels met borstels in bruikleen Uitspraak in „Renate"-kwestie De president van de Alkmaarse recht bank, mr. A. D. van Regteren Altena. heeft de eis van het thans optredende be stuur van de Coöperatieve Bergingsver eniging „Renate Leonhardt" (dat in kort geding geëist had, dat de heer Visser, waarvan het bestuur beweert dat hij geen bestuurslid van de vereniging meer is, de bescheiden en kasmiddelen van de vere niging zou overgeven) afgewezen. De president was van oordeel dat de in gewikkelde materie, waarin het hoofdza kelijk ging om de vraag of de heer Visser enerzijds en het bestuur anderzijds al dan niet wettig gekozen is, zich niet leende voor een kort geding. Het sta; v, aldus de president, allerminst vast. dat de heer Visser dan wel het bestuur wettig zijn ge kozen. Over de juistheid van de gehouden stemming bestaat ernstige twijfel. Onder de gegeven omstandigheden, nu het ge heel onzeker is, welke houding de op 27 mei te houden vergadering tegenover de heer Visser zal aannemen, achtte de pre sident geen voldoende grond aanwezig om eiser tot het bewijs toe te laten. Daar gedaagde zich op het standpunt stelt dat hij in deze vergadering periodiek moet aftreden en er geen reden is om aan te nemen, dat hij ingeval hij niet herko zen wordt, ongenegen zou zijn tot afgifte van hetgeen hij voor de vereniging thans onder zich houdt, meende de president dat de vordering met voorbijgaan van het be- wijsaanbod zal moeten worden afgewezen. Rechtdoende wees hij derhalve de vorde ring af en veroordeelde eiser tot de kos ten van het geding, f 87,50. ADVERTENTIE HP3 34° - FP3 29° Op dinsdag 10 juni zullen te 's-Gravenha- ge onderhandelingen beginnen tussen de legaties van Nederland en de Sovjet-Unie over de sluiting van een luchtvaartover eenkomst. Deze overeenkomst betreft de vestiging van een regelmatige luchtverbin- ding tussen Amsterdam en Moskou, die on derhouden zal worden door de K.L.M. en de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot". ADVERTENTIE BESPAREN OP UW AUTO-UITGAVEN? Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met PL's. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te wijzigen Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen sociale aardrijkskunde: H. R. Mesman en S Gerber, beiden te Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „On the theory of alpha decay" de heer P. J. Brussaard. geboren te Den 1-Iaag en wonende te Leiden. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hooge- school. Kandidaatsexamen. P. F. Fleurbaay, Be verwijk; R. J. A. den Haan, Appingedam; R. W. Jelgerhuis Swildens, Den Haag: Th. J. Leenders. Amsterdam: G. de Man, Rotterdam: A. M. Dja- janegara, Rotterdam. Doctoraalexamen: M. G. Spaans. Hoofddorp; H. van Dijk, Rotterdam; K. Mulder. Schiedam. (Van onze correspondent) De Centrale Personeelsdienst (C.P.D.) het apparaat, dat tot voor kort al het rijks personeel aannam, gaat verdwijnen. De ambtenaren komen in dienst van de rijks- psychologische dienst, die het werk van de C.P.D. heeft overgenomen. Het is de bedoeling, dat voor bepaalde gespecialiseerde functies bij het rijk zo min mogelijk mensen meer van buiten zul len worden aangetrokken. De Rijkspsycho- logische dienst zal voor vele functies rijks ambtenaren op hun geschiktheid onder zoeken, waardoor het aantal ambtenaren niet zal behoeven te stijgen. Twee afdelingen van de Rijkspsycholo- gische dienst zijn met het werk van de C.P.D. belast: de sociaal psychologische afdeling, mét dr. Hogewind aan het hoofd, en de afdeling psychodiagnostiek en perso- neelsselectie. onder leiding van dr. San ders. Bij de Rijkspsychologische dienst heeft men al vele reorganisaties doorge voerd. In de praktijk wordt al het perso neel voor het rijk reeds aangenomen door deze dienst, welke een onderdeel van het ministerie van Binnenlandse Zaken vormt. Nauw wordt overigens samenge werkt met de gewestelijke arbeidsbu reaus. Het Koninklijk Besluit, dat deze reorga nisatie officieel maakt, wordt begin sep tember verwacht Een adviescommissie, waarin o.a. vertegenwoordigers van werknemersorganisaties zitting hebben, zal de nieuwe gang van zaken onderzoe ken en haar advies aan de kroon uitbren gen. tVan onze correspondent) „Als je me zeshonderd gulden geeft, zorg ik er wel voor. dat jullie uit de misère komen en een mooie nieuwe flatwoning in „morgenstond" krijgt toegewezen". Met die belofte wist de 29-jarige Rotter damse vertegenwoordiger H. W K. een be drag van driehonderd ;ulden los te praten van een vriendin van zijn vrouw. Deze vrouw en haar man woonden in Leiden en zaten onder meer wegens te verwachten gezinsuitbreiding, dringend om een be hoorlijke woning verlegen, die zij in Den Haag zochten. „Een Haagse vriend van mijn vader heeft aandelen in flatbouwondernemin gen en hij heeft grote invloed bij het bu reau huisvesting", had de vertegenwoor diger het woningzoekende echtpaar ge zegd. Geen paar dagen later reed hij het echt paar in zijn auto naar het flatgebouw „Morgenstond". „Kijk, die woning krijgen jullie", zo zei hij, wijzende naar een wille keurig appartement van deze flat-in-aan- bouw. Natuurlijk kwam de oplichting op den duur uit en thans heeft de vertegenwoordi ger zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden gehad De tenlastegelegde fei ten gaf hij zonder meer toe. Tijdens de rechtszitting, nadat de getuige reeds ge hoord was, besloot de verdachte, dat hij een advocaat wilde hebben. De verdere be handeling van de zaak werd daarom aan gehouden tot donderdagmiddag 19 juni. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te De Kaag M. Fokkema, vica ris te Maasland. Beroepen te Rijssen G. H. van Kooten te Genemuiden; te Leerbroek J. Boezer te Eethen; te Vreeswijk (toez.) J. Wieman te Oudewater. Aangenomen naar Mastenbroek D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Benoemd tot hulpprediker te Nes op Ameland J. F. van Oosten, kand. te Kampen. Geref. Kerken Beroepen te Workum A. Nagelkerke te Zweeloo. Aangenomen naar Kampen (vac J. L. Wielenga) G. Brinkma- te Schiedam Examens: Voor het zendingsexamen te Baarn is geslaagd de heer O. Hartojo te Zwolle. Beroepen te Broek onder Akker- woude P. Huisman, kand. te Utrecht, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Ge Kerken onderh. art. 31 K.O Beroepen te Armadale (Australië) M. J. C. Blok te Utrecht-Noordwest; te Garrels- weer H. Stolk, kand. te msterdam. Aan genomen naar Terneuzen H. Smit. kand te Utrecht, die bedankt voor Blokzijl. Goes, Schouwerzijl en voor Sliedrecht. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Doesburg A H. Schippers te Hillegom. Geref. Gemeenten Tweetal te Nunspeet J. B. Bel te Krab- bendijke en M. Blok te Rijssen, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Veenendaal M. Heerschap te Borssele. Baptisten Gemeenten Beroepen te Almelo J. Bosma te Arn hem. Zoals eeds gisteren In het kort ls gemeld, hebben de voorzitters van de Unieraad van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R. en van de Raad der Nationalisten van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R zich o.a. tot beide kamers der Staten-Generaal in Nederland gewend met een oproep tot verenigde krachtsinspanning om te voorkomen, dat de Duitse bondsrepubliek mei atoom- en raketwapens wordt uitgerust. Deze oproep Is vervat in een schrijven van 20 mei aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, dat is overhandigd via de Russische ambassade in Den Haag. Het schrijven, dat uitgaat van de verantwoordelijkheid der parlementen voor het behoud van de vrede, haakt in op het besluit van 25 maart van het Westduitse parlement, waarbij de regering van de Bondrepubliek wordt gemachtigd het West- duiste leger met atoom- en raketwapens uit te rusten. Het schrijven vervolgt dan volgens door ANP gegeven tekst: „Dit besluit laat dui«J- ijk zien, dat de meest reactionaire militaristschè krachten van West- Duijsland in de Dui'4 bondsrepubliek steeds meer de overhand nemen en het land in de richting drijven van voorbereiding op een atoomoorlog. De leidende politici van de Duitse Bondsrepubliek, die tot dusver met behulp van vredelievende verklaringen poogden het Duitse volk en de wereldopinie om de tuin te leiden, hebben thans het masker afgeworpen en hun ware bedoelingen blootgelegd, waarmee zij de Europese volken en de gehele wereld voor een voldongen feit hebben geplaatst. De tranen van de vrouwen en moeders over de mannen en zonen, die ln de tweede wereld oorlog zijn omgekomen, zijn nog niet gedroogd, en reeds steekt het Duitse militarisme in Europa de kop weer op. Het Duitse militarisme heeft in de 20e eeuw reeds tweemaal een bloedige wereldoorlog ontketend, heeft over Europa dood en verschrikking gebracht. Het heeft ..rücksichtslos" de nationale onafhankelijk heid en soevereiniteit van vele Europese landen met voeten getreden en te vuur en te zwaard in Europa de z.g. „nieuwe orde" ingevoerd. Wij weten dat de toestand in Europa, die door het genoemde besluit van de Bondsdag van de Duitse Bondrepubliek is ontstaan, en die her inneringen oproept aan de situatie, die aan de vooravond van de tweede wereldoorlog door het optreden van de Hitler-agressors was ontstaan, begrijpelijke ongerustheid wekt onder het volk en ook in de Staten-Generaal van Nederland, een land dat het slachtoffer is geweest van de invasie van het militaristische Duitsland en dat de verschrikkingen van de wereldoorlog en van Hitler-bezetting heeft moeten doormaken. Het is dan ook om deze reden, dat wij de aan dacht van de Staten-Generaal van Nederland zouden willen, vestigen op de omstandigheid, dat dit besluit van de Bondsdag der Duitse Bondsrepubliek, evenals de plannen van de leiders van het Atlantische blok om op het grondgebied van de landen, die tot dit blok behoren, buitenlandse atoom- en raketbases in te richten, er toe zal leiden, dat in het cen trum van Europa een nieuwe oorlogshaard wordt geschapen. Het valt niet te ontkennen, dat de uitrusting van het Westduitse leger, met vioegere Hiller-generaals en -officieren aan het hoofd, met de gevaarlijkste soorten moderne wapens, -en directe bedreiging vormt voor de volken van de nabuurstaten van West-Duitsland. In die landen zijn echter tot op de huidige dag de wonden van de oorlog nog niet geheeld, vele miljoenen mensenlevens gingen in die landen verloren terwijl er enorme materiële schade werd aangericht. Men mag ook niet het feit uit hot oog verliezen, dat de Duitse Bondsrepubliek een herziening van Europese grenzen eist en openlijk uiting geeft aan haar territoriale pre tenties ten opzicht van andere staten. De voorstanders van de bewapening van de Westduitse Bundeswehr met kern- en raket wapens pogen de volken van West-Duitsland en van andere staten, die deel uit maken van de NAVO, schrik aan te Jagen met het z.g. gevaar van de Kant van de Sovjet-Unie en het „wereldcommunisme". Dit sprookje kan echter niemand misleiden. Zoals bekend heeft Hitler, toen hij tol de voorbereiding van een agressie oorlog overging, die naar zijn opvattingen tot de wereldheerschappij moest leiden, zijn mis dadige plannen eveneens gecamoufleerd onder de vlag van de strijd tegen „het communistisch gevaar". De volken van Polen. Frankrijk, België. Luxemburg. Nederland, Joegoslavië, Denemar ken, Noorwegen en andere Europese landen, welker gebieden door de Duitse militaire laar zen werden vertrapt, zullen zich ditmaal door dergelijke verdichtsels niet op een dwaalspoor laten leiden. Het Sovjetvolk, dat op ieder terrein bezig is met het verwezenlijken van gigantische plannen van vreedzame economische en culturele op bouw, die een verdere verhoging van de wel vaart beogen, wensi met alle volken tn vrede te leven, o.a. met het Duitse volk. Daarom kan het Sovjetvolk niet werkeloos toezien indien ln dit deel van Europa, vanwaar uit twee maal ln een generatie een oorlog tegen zijn vaderland werd ontketend, opnieuw een gevaarlijke oorlogshaard wordt geschapen. De opperste Sovjet van de U.S.S.R. zou de aandacht van de Nederlandse Staten-Generaal er op willen vestigen, dat het besluit betreffende de uitrusting van het Westduitse leger met atoom- en raket-wapens ls genomen op het zelfde moment, dat op Initiatief van de Sovjet- Unie krachtig begonnen is met de voorbereiding van een topconferentie, teneinde de internatio nale spanning te verminderen en tevens het ge vaar te doen afnemen van een vernietigende atoomoorlog. Het is zonneklaar dat de initiatiefnemers van dit besluit zich niet laten leiden door de wens bij te dragen tot hel succes van de voorgenomen topconferentie, waar alle volken met verlangen naar uitzien, maar croor bedoelingen van gans andere aard. Er moet nog aan worden toegevoegd, dat het oesluit tot uitrusting van de strijdkrachten van de Duitse Bondsrepubliek met kern- en atoom wapens bovendien nog ten doel heeft te ver hinderen. dat het belangrijke voorstel van de Poolse volksrepubliek over de vorming van een atoom-vrije zone ln Centraal Europa wordt aan genomen, een voorstel, dat door uitgebreide maatschappelijk-politieke kringen en door par lementaire kringen van vele Europese staten o.a. in Nederland wordt ondersteund. Een ato maire bewapening van de Duitse Bondrepubliek zou met een harde klap de deur dicht slaan en het herstel van de eenheid van het Duitse volk onmogelijk maken. De stappen die in de laatste tijd door kringen, die de politiek van West-Duitsland bepalen, zijn gedaan, betekenen, dat dit land op dezelfde noodlottige weg wordt gedreven, die destijds Hitler-Duitsland is gegaan. De Sovjet-Unie heeft er reeds meermalen op gewezen, dat ln leidende politieke en militaire kringen van West-Duits land die krachten steeds meer invloed krijgen, die destijds Hitier en zijn kliek aan de macht hebben gebracht en die de tweede wereldoorlog hebben voorbereid en ontketend. De krachten waren medeplichtig aan de talloze bloedige misdaden, die de nazi's in de tijdelijk door hen bezette Europese landen Hebben gepleegd. Men kan niet aan het leit voorbijlopen, dat de atoombewapening van de Westduitse Bundes wehr ten uitvui.r wordt gebracht overeenkom stig de plannen van de agressieve kringen der Verenigde Staten van Amerika, die door mid del van het Noordatlantlsche pact de leden- staten van dit verbond een besluit pogen op te dringen. >m op het gebied van genoemde staten startplaatsen in te richten voor het lanceren van raketten met kernladingen. De oorlogszuch tige kringen in de U.S.A., die voor de nationale levensbelangen van de Europese staten, aange sloten bij de NAVO, slechts minachting heb ben. beogen Europa zo snel mogelijk te maken tot een arsenaal voor Amerikaanse kernwapens. Daardoor stellen zij in de eerste plaats die Euro pese staten, op welker territorium de Amerl- icaanse atoombases gevestigd zijn, aan atoom- vergeldtngsslagen bloot. Het gevaar van een atoomoorlog, het gevaar verbonden aan de uitrusting van de Bundeswehr met atoom- en raketwapens, kan en moet wor den verhinderd. Daartoe moeten de krachts inspanningen van alle volken worden gebun deld. die optreden voor het behoud van de vrede, tegen de dreiging van een kernoorlog, en wel in de eerste plaats van de volken dei Europese landen. Het Sovjetvolk en de Sovjet regering voeren een actieve en consequente strijd voor het behoud en versterken van de vrede tussen alle volken, /.owel grote als kleine. Onlangs heeft de opperste Sovjet het besluit genomen van het eenzijdig stopzetten door de Sovjet-Unie van de proefnemingen met het atoom- en waterstof wapen. Deze stap is een nieuw en concreet bewijs van de oprechte be doelingen van ons land tot vermindering van de internationale spanning, tot vermindering van de dreiging van een atoomoorlog. De Opperste Sovjet van de U.S.S.R. stelt met voldoening vast. dat er ook in Nederland krach ten zijn. die zich verzetten tegen de uitrusting van de Westduitse Bundeswehr met het atoom- en raketwapen. Talrijke figuren uit maatschap pelijke en oolitleke kringen en leden van het Nederlandse parlement streven steeds hard nekkiger naar een vreedzaam naast elkaar be staan en naar samenwerking tussen de staten, naar het zo spoedig mogelijk bijeenroepen van een topconferentie ter vermindering van de in ternationale spanning en de vermindering van het gevaar der bewapeningswedloop. Deze krachten staan achter de idee van vorming ener atoom vrije zone in centraal-Europa. Wanneer de opperste Sovjet van de U.S.S.R. deze oproep richt aan de Nederlandse Staten- Generaal. wil hij de overtuiging uitspreken, dat In het aangezicht van het toenemende gevaar van een atoomoorlog, veroorzaakt door het be sluit van de Bondsdag van de Duitse Bonds republiek. de Staten-Generaal van Nederland, die toch een grote verantwoordelijkheid draagt voor het behoud van de vrede het grootste goed dat de mens bezit— zijn stem zal verheffen regen de plannen, die er op gericht zijn West- Duitsland te maken tot een nieuwe gevaarlijke oorlogshaard in Europa. De levensbelangen van de Europese volken en van de gehele wereld vereisen de mobilisatie van alle gezonde krach- len in ieder land voor het wegnemen van het steeds toenemende gevaar van een atoomoorlog, voor het verzekeren van een blijvende en duur zame vrede. Wij verzoeken u. deze brief ter kennis te brengen van de leden van de Staten-Generaal van Nederland" aldus de brief van de Opperste Sovjet. De brief was getekend door P. Lobanov. voor zitter van de Unieraad van de Opperste Sovjet, en J. Peiwe. voorzitter van de Raad der Natio naliteiten van de Opperste Sovjet. Tegen het najaar zal de Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst waarschijnlijk een maandblad gaan uitgeven ter voorlichting van het publiek. Onlangs heeft een commissie uit de Maatschappij een rapport uitgebracht over de noodzaak en de mogelijkheid tot het uitgeven van een dergelijk maandblad. De ze commissie heeft gerapporteerd dat zij de noodzaak aanwezig achtte, zulke voor lichting te geven „geen ziekelijke voor lichting over ziektegevallen doch gezonde voorlichting, hoe men zijn gezondheid kan bevorderen," zoals zij zegt. Zij heeft bo vendien een zakelijk plan aan dit rapport toegevoegd, waarin de uitgave van een maandblad vanwege de Maatschappij ge heel was voorbereid. In het thans verschenen weekblad der Maatschappij „Medisch Contact" (no. 21) is terzake van dit rapport een pre-advies en een voorstel gepubliceerd van 't hoofd bestuur der Maatschappij. Het hoofdbe stuur blijkt dit rapport met vrijwel alge mene stemmen te hebben aanvaard en stelt voor, tot uitgifte van dit maandblad over te gaan. Wordt het voorstel door de algemene vergadering aanvaard, dan zal dit geheel onder het gezag van de Maat schappij voor Geneeskunst geredigeerde maandblad m het najaar kunnen verschij nen. De maatschappij volgt dan met deze uitgave het voorbeeld van medische or ganisaties in andere landen, die reeds lang bijdragen tot een goede medische voorlichting aan het publiek. •/j interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerper» WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Op de Bussinksweg nabij R ij s s e n is de 67-jarige weduwe mevrouw G. W. Smalbrugge door een autobus aangereden en op slag gedood. Zij stak op haar fiets Dlotseling de weg over. In het ziekenhuis te V e n 1 o is op 72- jarige leeftijd overleden de heer G. Smits uit Maasbree. die zaterdag bij een auto ongeval op de weg HeldenHaasbree ernstig werd gewond. In de Pieterstraat te Delft speelde gistermiddag de 3-jarige Jan Pronk op een vrachtauto. Toen de wagen zich in be weging zette, viel het kind van de tree plank en kwam onder de wielen. Het werd op slag gedood. NEW YORK (Reuter) Libanon heeft te New York een officieel verzoek inge diend om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad, ter behandeling van de Libanese klachten over inmenging van de Verenigde Arabische republiek in de bin nenlandse aangelegenheden van Libanon. Men acht het echter niet waarschijnlijk, dat de raad voor het begin van de volgen de week bijeen komt. BEIROET (Reuter) Op vele plaatsen in Libanon hebben zich gisteren ongere geldheden voorgedaan. Een tijdbom ontplofte in Beiroet. Een man werd gedood en zes winke lende vrouwen werden gewond. De Liba nese minister van Defens' Rasjid Beidoen heeft zijn ontslag ingediend. Het dorp Twello tussen Deventer en Apeldoorn is vannacht opgeschrikt door een hevige explosie. Aanvankelijk dacht men, dat een straaljager was neergestort. De explosie bleek zich echter te hebben voorgedaan in een villa aan de rijksstraat weg die meteen in laaiende vlammen stond De villa brande totaal uit. De ontploffing schijnt ontstaan te zijn in een van de achtervertrekken op de eerste etage. Een groot gedeelte van de zijmuur werd weggeslagen. Deuren en kozijnen van de villa werden over een afstand van honderd meter weggeblazen. In het huis had donderdag een schilder werkzaamheden verricht. Hij is terstond van bed gelicht en gehoord. Ook de eigenaar is door de politie verhoord. Het staat nog niet vast of de brand een gevolg is van de ontploffing of andersom. Vanmorgen zijn de districtsrecherche en het brandpiket uit Arnhem begonnen met een nader on derzoek. Het rustige Zuidbevelandse dorpje Yer- sekc verkeerde donderdag in grote op schudding. Nu eens niet door problemen van de oestercultuur of een uitspraak van de Commissie van Dertien, doch doordat een inbreker zijn slag had geslagen in een juwelierswinkel aan de Langeviele. Gou den sieraden en gebruiksvoorwerpen ter waarde van zevenduizend gulden nam de dader mee. Tevens leegde hij de kassa. De zilveren voorwerpen, die minder waarde hebben, liet de inbreker onaangeroerd in de vitrines achter. Niemand in dit door en door eerlijke dorp had ook maar ooit gedacht,.dat in hun gemeente zou worden ingebro ken. Met uitzondering dan van één man, die vorige week aan zijn vrouw en zijn moeder vertelde, dat er vast en zeker zou worden ingebroken bij de juwelier, die een paar huizen verder woont. Het was de kruidenier Jasper- se, die bij zijn moeder in de zaak werkt en tijdens zijn werkzaamheden had ge zien, dat een onbekende man op ver dachte wijze in de etalage van de goud smid stond te loeren en ijverig aante keningen maakte. De kruidenier ver trouwde het niet en noteerde voor alle zekerheid het nummer van de auto, waarmee de onbekende man was ge komen. De vrouwen lachten hem om zijn achterdocht uit. Doch toen de in braak gisterochtend bekend werd. was het de beurt aan de kruidenier orr te lachen en triomfantelijk kon hij het nummer van de door hem gesignaleer de wagen aan de politie overhandigen. Het was toen een koud kunstje, de eige naar van de wagen, een stratenmaker uit St. Willibrord in Noord-Brabant, in te rekenen. De man werd overgebracht naar Yerseke en daar ingesloten. De buit was echter niet te vinden en de man ontkende aanvankelijk, doch het aangevoerde be wijsmateriaal, dat mede in de juweliers- winkel werd verzameld, ging hij door de knieën. Hij bekende gisteravond de dief stal en wees eveneens de bergplaats in zijn woning aan, waar de buit verstopt was. Hoewel het voor de politie vaststaat, dat hij een of meer handlangers moet hebben gehad, blijft hij dit ten stelligste ontken nen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15