V&tkcuSe Toeristen vluchtten te vroeg uit het schouderophalend Parijs Groen Co Pro-westerse regering voor Japan Vijftig jaar geleden Van dag tot dag Stoot m de rag Stoot In de maag BISCUITS Philippijnen tegen lanceerbases Schrikbarendst aspect van de crisis zijn de bange mannen in het Palais Bourbon 3 r - die zijn heerlijk Incident met Nederlandse ambassade-auto bij Londen Tragedie in Amersfoorts gezin ,Enfoutisme En toch Op het scherp EEN ONBERISPELIJK OVERHEMD Gp de <~Praa.tótoel FOTOGRAFEREN! vraag AGFA films Riskeer niefsF Parlementsverkiezingen in België tussen 5 partijen Slechts drie ervan hebben overal kandidaten Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Uit Haarlems Dagblad van 23 mei 1908 VRIJDAG 23 MEI 1958 pe levering van Amerikaanse wapens aan Djakarta „als eerste stap ter verbete ring van de betrekkingen" moet op de Ne derlandse regering wel een bijzonder pijnlijke indruk maken, aangezien zij volgens recente verklaringen van minis ter Staf de mogelijkheid van een Indonesi sche aanval op Nieuw-Guinea niet uitge sloten acht. De wapens, die Washington voor leve ring aan Djakarta heeft vrijgegeven, be staan uit gevechtsmiddelen voor politie- en marechausseetroepen, aldus de medede ling uit de mond der Amerikaanse woord voerders. Of vliegtuigonderdelen kunnen worden beschouwd als uitrusting voor de politie, mag men betwijfelen en of marechausseetroepen" identiek zijn met de mobiele colonnes die zich specialise ren in de jungle-oorlog en die indertijd gro te ervaring hebben opgedaan in de strijd tegen de Nederlandse troepen, valt ook niet na te gaan. Doch dat de geleverde en nog te leveren wapens Djakarta de mogelijkheid geven zich voor te bereiden op een nieuwe krachtmeting met de Nederlanders, thans om hei bezit van Nieuw-Guinea, kan voor de Verenigde Staten toch allerminst ver borgen zijn gebleven. En dat de Amerika nen ten opzichte van de Nederlands-Indo nesische kwesties een dubbele rol spelen, is in het verleden ook meermalen duidelijk gebleken. In deze situatie wordt het wel een vreemd bondgenootschap, dat Nederland in Europa tot zulke enorme krachtsinspan ningen verplicht, terwijl het in het Verre Oosten moedwillig aan gevaarlijke drei gingen wordt blootgesteld. Nog altijd is de basis van het vertrou wen, dat Nederland in zijn grote NAVO- bondgenoten stelt, gelegen in de overwe ging dat zij niet uitsluitend hun eigen, doch het algemeen westelijk belang hoog houden. Wanneer de houding van Ameri ka in de Indonesische aangelegenheid zou verraden dat die vertrouwensbasis niet reëel is, zal de Nederlandse regering de ruggegraat dienen te hebben om er de wèl reële basis voor in de plaats te stellen bij het bepalen van haar buitenlands beleid. Wanneer wij vandaag plaatsruimte ver lenen aan een brief van Russische zijde, gericht aan het Nederlandse parlement, handelend over het gevaar van een atoom oorlog en de internationaal-politieke ont wikkelingen die daarbij volgens Russische zienswijze een rol spelen, doen wij dat in de overweging dat de openbaarmaking van de argumenten uit het andere kamp even zeer een eis van goede voorlichting is als een zo ruim mogelijke publikatie van wes telijke opinies daarover. Het is een van de meest kenmerkende verschillen tussen een „volksdemocratisch" regiem en een westers-democratisch staats bestel, dat onze grondwettelijke persvrij heid de mogelijkheid biedt om een veel zijdige informatie te verstrekken over pro blemen, die ieder mens ten zeerste aan gaan. Wanneer wij door vrees of zwakheid of door twijfel aan eigen overtuiging de methoden van het Sovjet-Russische re giem zouden navolgen en alles zouden ver zwijgen en verstoppen wat niet in onze kraam past, zouden wij al een zeer slecht en onverantwoord gebruik van die pers vrijheid maken. De publikatie van een Rus_ sisch betoog waarvan wij aannemen dat het elementen bevat die voortkomen uit het verlangen om misverstanden uit de weg te ruimen is een gevolg van de vrijheid, die het democratische staatsbestel zijn bur gers verleent, om kennis te nemen van alles wat hem helpen kan een eigen, ge zonde, ongedwongen rtiening te vormen. De westelijke democratie is in wezen onkwets baar voor een stoot in de maag, ook al zou die haar naar adem doen snakken. Wanneer dit standpunt ook in de Sovjet- Unie ingang zou kunnen vinden en het communistische regiem zijn burgers de ge legenheid zou geven, vrijuit kennis te nemen van wat de mens in het westen bezighoudt en beroert, zou de politieke strijdvraag, die het onderwerp vormt van de heden gepubliceerde Russische brief, wellicht minder scherp en minder gecom pliceerd kunnen worden gesteld. Zij zou dan tenminste niet meer doen twijfelen over het punt, dat in het Russische schrij ven zo nadrukkelijk als overwegende factor wordt aangeduid: namelijk, dat ook in het westen het ontstaan van een hernieuwde oorlogshaard binnen de Duitse grenzen wordt verafschuwd en dat de les van de Tweede Wereldoorlog zeer navrant in de overtuiging der oudere generatie gebrand is gebleven. Dat het westen geen atoomoorlog wil en dat het slechts de vrees voor nieuwe ge welddaden en nieuwe onderdrukking is, die bet westen naar de wapens heeft doen grijpen al rusten die nog in een tot ver dediging bereide hand is wellicht in de Sovjet-Unie nog niet genoegzaam bekend. Méér vrijheid van inlichting en méér toe gang voor oprechte meningen uit het wes ten zou dat misverstand kunnen ophel deren. Vandaar, dat de openbaarmaking van de Russische brief vergezeld mag gaan van de hoop, dat de vrijheid van menings- uiting als bereider van de weg des vredes eerlang ook in het oosten als zodanig zal worden herkend en erkend. ADVERTENTIE HET IS KWALITEIT c TOKIO (UP) De Liberaal-Democra tische Partij in Japan heeft de algemene verkiezingen gewonnen en als gevolg daar van zal de pro-westerse regering van pre mier Noboesoeke Kisjii weer aan het be wind komen. De leiders van de Liberaal- Democratische Partij zijn van plan om de nieuwe Diet ongeveer 10 juni bijeen te roe pen om Kisjii weer tot premier te kiezen. De Russische minister-president, Kroesj- tsjef, heeft Japanse vakbondsleiders mee gedeeld, dat Japan een doelwit voor kern wapens kan worden zolang er buitenland- LONDEN, (reuter) Naar aanleiding van het feit dat de Nederlandse ambassa deur in Londen niet had willen afzien van de diplomatieke onschendbaarheid met betrekking tot een auto van zijn ambassa de, die betrokken was bij een ongeluk in de buurt van Londen, waarbij een Brits on derdaan om het leven kwam, heeft het La- bour-parlementslid Albert Hunter de Brit se minister van Binnenlandse Zaken ver zocht om een onderzoek naar de regelingen omtrent beroep op de diplomatieke on schendbaarheid van automobilisten in En geland. De onderstaatssecretaris David Renton antwoordde dat er op dit punt geen regelin gen bestaan. De beginselen van diploma tieke onschendbaarheid, aldus Renton, zijn ook op overtredingen van toepassing en de minister zag geen aanleiding voor een na der onderzoek. Hunter zei dat een inwoner van zijn kies district kortgeleden was doodgereden door een auto van de Nederlandse ambassade die blijkbaar alleen tot taak had een brief naar het vliegveld te brengen. se militaire bases op zijn grondgebied zijn, aldus meldt Reuter uit Tokio. De voorzitter van de Algemene Raad van Japanse Vakbonden, Haragoetsji, zegt een brief van Kroesjtsjev te hebben ont vangen in antwoord op een vraag over de Russische politiek jegens Japan, indien dit niet beschikt over kernwapens. Kroesj tsjev belooft, dat Japan in het geval van oorlog niet met kernwapens zal worden aangevallen als er geen buitenlandse ba ses in Japan meer zijn. Uit Manilla meldt UP, dat de uit 24 le den bestaande Philippijnse senaat een re solutie heeft aangenomen tegen de vesti ging van lanceerbases voor geleide pro jectielen in het land. Kort tevoren had senator Claro M. Rec to verklaard, dat de vestiging van derge lijke bases deel uitmaakt van een „knap Amerikaans plan" om atoomaanvallen op de Verenigde Staten te voorkomen. De resolutie verbiedt het sluiten van een overeenkomst over het opslaan van atoombommen en de vestiging van lan- ceerplaatsen voor kernwapens zonder voorafgaande toestemming van het Con gres. In een woning aan de Pieter Jelles Troel- stralaan in Amersfoort heeft, naar pas thans gebleken is, de 68-jarige oud-bank directeur A. S. dinsdagmiddag zijn 64-jari- ge vrouw doodgeschoten en daarna zich zelf met een pistoolschot van het leven be roofd. De man leed al geruime tijd aan een ongeneeslijke ziekte. Men veronder stelt, dat zijn ziekte aanleiding is geweest tot deze tragedie. Het echtpaar was kin derloos. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) ers zwaai- PARIJS. Lange rijen lichtbundels uit de koplampen van tegen.,6,.,g den mij tegemoet over de glooiende donkere wegen van Noord-Frankrijk waar langs ik naar Parijs reed. Die koplampen waren wit, in tegenstelling tot het strikt voorgeschreven geel voor Franse auto's. Het leek een veeg teken. De buitenlandse toeristen verlieten Parijs in mei, de heerlijkste maand, die de Franse hoofdstad kent. En St. Germain des Prés., dat zich in deze tijd tot een gonzende internationale kolonie behoort te verpoppen, was half leeg, hotelkamers, die men anders weken van tevoren moet bespreken, te kust en te keur beschik baar, de obers en de meisjes in de nachtclubs uit hun verveling opschrikkend voor een eenzame boemelaar. Eén blik op de krantenkoppen „Burgeroorlog dreigt" heeft het merendeel der toeristen verjaagd. Zij hebben hun koffers gepakt en op hun auto's geladen en zijn langs de honderden rondlummelende agenten op de Champs Elysées en de Place de la Concorde Parijs uitgereden om elders vakantie te vieren. Zij hadden, geloof ik, rustig kunnen blyven. Want in het vaderland van de barricade is nog geen steen uit het pla veisel getrokken. Zeker zijn er dreigende ogenblikken geweest, er hangt nog span ning in de lucht, maar zij gaat eerder zwaar van schouderophalende lusteloos heid, dan van revolutionaire dadendrang. Het lijkt alsof Parijs zijn krachten heeft verstookt, de stad ligt oud en moe onder een dunne kille voorjaarsregen, die langs de verweerde grijze gevels druipt. En het commentaar van de man-in-de-straat op de gebeurtenissen, die over de toekomst van de vierde republiek kunnen beslissen, is voornamelijk: „Je m'en fous", hetgeen de kortste en krachtigste manier is om te zeggen: „Het kan mij hoegenaamd niet schelen". Het eerste hoorde ik het aan de Franse grens. Ik vroeg de douanier of er nog nieuws was. „Nieuws?" zei hij, niet be grijpend. „Nieuws uit Parijs", verduide lijkte ik. Het bleef hem duister waar ik het over had. „Nieuws over de rebellie in Algerije, nieuws over De Gaulle. Ik ben journalist", preciseerde ik. Zijn rode ge zicht onder kepi klaarde op. „Aha", zei hij, „het interesseert u vanwege uw be roep". Nu, ik als Fransman zeg u: „Je m'en fous". Zo bleef het onderweg, iedere ober, iedere benzinepomphouder zei het: „Wij hebben wel wat anders te doen, de poli tiek in Parijs „On s'en fou". Zo is het in Parijs goeddeels ook, het „enfoutisme" want de slagzin van het na-oorlogse Frankrijk, die een geesteshouding typeert, is reeds als „-isme" gecatalogiseerd blijft bewaard bij de schokkende gebeurte nissen, die het zelf grotendeels heeft ge schapen. Er zijn op de dag van De Gaulles pers conferentie wat korte stakingen geweest, om de generaal te waarschuwen, dat de arbeiders geen dictatuur zouden dulden. Het waren slechts kleine groepjes, die staakten, het ware vuur was er niet bij. En wie vandaag naar het rode bastion, de Renault-fabrieken in Boulogne-Billan- court gaat, en na het werk met de arbei ders in hun blauwe werkpakken baret op en gauloise in het hoofd een glas wijn aan de toonbank van het buurtcafé drinkt, krijgt bepaald niet de indruk dat zij straks de barricades zullen beklim men. Niet dat het onmogelijk is, zij zeg gen moe en humeurig, dat zij de „fascis ten" nooit zullen toestaan de macht in handen te nemen. Maar het klinkt niet erg overtuigend, vooral niet als men op precisering aandringt. Staken, ha, dat zal wel gaan, vechten, nou, als het niet an ders kan. En als men maar lang genoeg doorpraat, komt het woord er wel weer uit: „Je m'en fous". De verslaggever op zoek naar zijn drei gende burgeroorlog loopt de zolen van zijn schoenen, zijn collegae van de Britse po pulaire bladen hebben de moed opgegeven. Zij zagen de vlammend-* koppen al op doemen. Nu hangen zij verveeld op de terrassen en vinden het ongerezen revo lutionair baksel bepaald geen vakwerk van Franse vechtersbazen. En tóch, al moet men naar tastbare te kenen zoeken, valt het allerminst te ont kennen, dat er een zware, stille dreiging over Frankrijk hangt, vol mogelijkheden waarvan de ene nog akeliger is dan de an dere en zo ingewikkeld, dat men ook haast neiging krijgt tot de vlucht in het „enfou tisme". Men doet dat niet, maar gaat in- stede naar het brandpunt van de span ningen, de Assemblée Nationale, het Franse parlement. Het gebouw met zijn klassieke pilaren, dat over de Seine en de wijde Place de la Concorde naar zijn tegenvoeter, de Madeleine-kerk, aan het einde van de Rue Royale kijkt, staat in de steigers. Het had een restauratie hard nodig. De slotsom die zich na het bezoek opdringt, dal niet het gebouw, maar het parlement zelf een restauratie nog drin gender van node heeft, is aan de gemakke lijke kant, maar daarom niet minder on weerstaanbaar. Met de schuchtere eerbied, die de libe rale democraat bij het binnentreden van een parlement bevangt, neemt men het theatraal decor van het Palais Bourbon op de koop toe, de steil oplopende halve cirkel van de afgevaardigden zet zich voort, in de tribunes: opera-loges met veel rood pluche, veel pilaren, veel gobelins. De eenarmige voorzitter Le Troquer presi deert in rok, aan het l.alijnse decorum is voldaan. Maar wanneer het spel begint, raakt men bevangen van een mateloze schrik. De communistische leider Jacques Du- clos spreekt, een dikke man, wiens uiter lijk even omvangrijk is als de ontzaglijke huichelarij, waarmee hij aankondigt dat zijn partij zal stemmen vóór het verlenen van volmachten aan de regering-Pflimlin in Algerije. Maar het even massaal seg ment in de halve cirkel van de 140 com munistische afgevaardigden applaudis seert militant en schreeuwt de scheld woorden van de straat naar de interrum perende rechtervleugel aan de overkant, waar mannen van kwaliteit als Pinay, Reynaud en hun vrienden omringd zijn door een vreemde verzameling aartscon servatieven, door verbittering vergiftigde middenstanders van Poujade en ex-Vichy- fascisten. Dat is, voor het gemak van het ogenblik, de parlementatee steunpilaar van de Algerijnse „colons" en generaals, alsmede van de generaal De Gaulle. Samengeknepen tussen de blokken van uiterst rechts en uiterst links, zit het seg ment dat Frankryks hoop zou moeten zjjn: de gematigde, maar versplinterde, demo cratische partijen, christelijke, vrijzinnige en sociaal-democraten. Hun positie in het parlement symboliseert die van het res tant der Franse parlementaire democratie. Machteloos door onderlinge verdeeldheid, samengedreven door de scheldwoorden en dreigementen van de falanxen van links en rechts, balanceert dat middelste seg ment op het scherp van de snede. Het maakt uw kleding volmaakter. Een prettig zittende boord, die ook prettig blijft zitten, draagt daartoe bij. Wij presenteren een overhem den-collectie waarin ook u het overhemd naar uw smaak zult aan treffen. Prijzen vanaf ƒ10.95. SPECIAAL REGENKLEDING maakt in deze zitting vooral een indruk van dodelijke benauwdheid. De kleine mannen hokken om de paar leiders van formaat, de eerlijke Pflimlin, de gerouti neerde Mollet, de Ijzige Mendès-France. Het debat gaat alle perken te buiten: op het ogenblik dat Frankrijk wankelt, scheldt 'men "elkaar voor schoft en moor denaar, licht men elkaar beentje met pro cedure-kwesties. twistend geschreeuw maakt de meeste sprekers onverstaan baar. President Le Troquer moet met ge hamer en het gelui van een soort scheeps- bel een geringe mate van stilte teweeg brengen. De rechterzijde probeert met een doorzichtige derderangs-manoeuvre het parlement tot een geïmpliceerde lofuiting aan de rebellerende generaals in Algerije te brengen. Een socialistische motie brengt tenslotte het reddend compromis: een parlementair eerbewijs aan het ganse Franse leger, maar in de staart van die motie schuilt een abjecte smeekbode aan het leger om zich alsjeblieft netjes en legaal te ge dragen. De Assemblée is opgelucht, men staat op, applaudisseert en glimlacht. De toeschouwer staart ontzet naar deze bange mannen. Hij heeft het schrikbarendste aspect van de Fran se crisis gezien. De narlementaire correspondenten, die aan het schouwspel gewend zijn geraakt, vinden het een be trekkelijk kalme zitting. De routiniers zeg gen dat ook deze crisis \.el weer opgelost zal worden. De volgende zal pas erger zijn. Men wandelt verbijsterd naar buiten de mooiste stad van Europa in. Op de Assemblée wappert de Franse vlag. En over de tricolore zakt de avond. De Amerikaanse legerorder, waarin de militairen ontraden werd Parijs te be zoeken, is ingetrokken. De order werd zaterdag uitgevaardigd. V roeier Nog maar nauwelijks een week en het is gemeenteraadsverkiezing maar onze ge meente is te groot om daar helemaal op gewonden van te raken. Bij mij vroeger in dat kleine stadje was dat heel anders, daar waren wij zes of acht weken voor de grote dag al helemaal mee bezig. Trouwens, daar kenden wij ze allemaal. Alle kandidaten. Persoonlijk. De advocaat, de bakker, de visboer, de dokter, alle win keliers, de fabrikant, de notarisklerk. Er was al wel evenredige vertegenwoordiging en zij waren allemaal wel al netjes inge deeld in partijen maar wij keken er hen toch nog helemaal persoonlijk op aan. Er waren trouwens altijd wel lijsten die wel een mooie partijnaam voerden, maar die toch helemaal persoonlijk waren. De bak ker had het maar Middenstandspartij ge noemd en de notarisklerk Onafhankelijke Partij en er was een Winkelierspartij en een Bond van Onafhankelijke Middenstan ders, maar iedereen wist dat die partijen geen partijen waren maar dat zij alleen bestonden om Van der Sluis en De Wit en Doorman in de gemeenteraad te brengen en dat was nu juist het aardige. Niet zo zeer principieel en politiek als v)el per soonlijk en het ivas een goed ding voor de Bond van Onafhankelijke Middenstanders dat Van der Sluis de midvoor van het eerste elftal van onze enige eersteklasclub was. Dat heeft er tegenwoordig bij ons niets meer mee te maken. Er staat niemand op een van de lijsten omdat hij zo goed voet ballen kan. Het is allemaal veel princi piëler geworden. Mijn stadje lag in het zuiden, beneden de Moerdijk, en de socialisten konden geen zaaltjes huren. Wie toen de mogelijkheid zou hebben geopperd dat monseigneur No- lens met Pieter Jelles Troelstra in één re gering zou zitten, zou als een misdadige gek worden beschouiod en communisten waren er nog niet. Wel Wijnkoop en Van Ravesteijn in de Kamer, maar dat was helemaal in Den Haag. Bij óns in de ge meenteraad kón dat niet. Die ene socialist was al schande genoeg voor de stad. Op weg naar school moest ik altijd langs zijn winkeltje. Ik vond dat maar griezelig. Maar maanden tevoren was de hele stad al vol van de grote dag. Het waren span nende, drukke en opgewonden weken. Als gymnasiasten bezochten wij alle vergade ringen en beluisterden wij alle kandidaten, al hadden wij nog lang geen stemrecht. Er gebeurden allerlei heerlijk-opwinden de dingen en ik herinner mij nog de ge weldige verwarring toen jonkheer De Jonge voor de socialisten kwam spreken. Hij had een zwarte baard en niemand be greep hoe het kon. Als ik er aan terug denk geloof ik stel lig dat het toen aardiger was dan nu. Vooral toen de visboer er met twee kor nuiten in kwam. Zó iets opwindends gebeurt niet meer. Elia-s ADVERTENTIE Een kijkje, in de Assemblée Nationale, waarin onze reisredacteur de schrik om het hart sloeg. Deze foto werd ge maakt in januari 19.16, toen (wijlen) de communist Marcel Cachin, als oudste lid, de eerste vergadering na de ver kiezingen presideerde. De regerings- bank is leeg en de president van de Nationale Vergadering, André Le Toquer, is nog niet herkozen. BRUSSEL, (Belga) Voor de verkie zingen die op 1 juni in België zullen worden gehouden voor de kamer van volksverte genwoordiging en de senaat, hebben vijf partijen lijsten ingediend: de sociaal-de mocraten, de christelijke volkspartij, de liberalen, de Vlaamse unie en de commu nisten. Alleen de eerste drie partijen heb ben overal kandidaten gesteld. De socia listen en liberalen, de huidige regerings coalitie, komen in de provincies Limburg en Luxemburg met een gemeenschappelij ke lijst uit. Volgens de Belgische grondwet wordt de Kamer om de vier jaar in haar geheel rechtstreeks gekozen. De leden van de Se naat worden deels in getrapte verkiezin gen gekozen. Er zijn bijna zes miljoen kiesgerechtigden, onder wie bijna driehon derdduizend meer vrouwen dan mannen. De Kamer bestaat thans uit 96 rooms-ka- tholieken, 86 socialisten, 25 liberalen, vier communisten en één lid van de Vlaamse unie. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Op Goeden Vrijdag en de twee Paaschdagen heeft de Engelsche politie op den weg van Londen naar Brighton zich verdekt opgesteld om na te gaan hoeveel automobielen harder reden dan de wet toelaat, dit is harder dan 32 km in het uur. Op Goeden Vrijdag reden er van de 152 auto's 47 meer dan 32 km, maar gedagvaard werden alleen de be stuurders van auto's, die meer dan 40 km in 't uur reden. Dat waren er 23 van de 47. De snelheid werd gemeten ov«r een afstand van 21 km.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5